Najlepšie nožnice na živý plot 2024 – recenzie, test, porovnanie

S postupným rastom kríkov vo vašej záhrade zistíte, že ručné zastrihávanie s pomocou nožníc už nestačí a je zdĺhavé. Našťastie si dnes môžete vybrať z desiatok modelov elektrických, akumulátorových či dokonca benzínových nožníc na živý plot.

Elektrické nožnice na živý plot

Tieto nástroje sa nazývajú aj plotostrihy a v článku vám poradíme, na aké parametre by ste mali prihliadať pri ich výbere a odporučíme vám tiež zopár obľúbených modelov.

Najlepšie elektrické nožnice na živý plot

Názov Hodnotenie Detail
Güde GHS 690 L   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch UniversalHedgeCut 50   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Fieldmann FZN 2305-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Riwall PRO REH 6261 RH   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Black&Decker BEHTS301   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie akumulátorové nožnice na živý plot

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUH523Z   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Einhell GE-CH 1846   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fieldmann FZN 70405-0   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Kärcher HGE 36-60   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Gardena ComfCut 60   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Nožnice na živý plot – recenzie

Elektrické, akumulátorové alebo benzínové nožnice na živý plot? Je lepšia značka Makita, Hecht alebo Gardena? Ak sa neviete rozhodnúť, mohli by vám pri výbere pomôcť naše krátke recenzie s hlavnými plusmi a mínusmi jednotlivých modelov. 

Ako fungujú nožnice na živý plot

Nožnice na živý plot sú náradím, ktoré sa skladá z motora, prevodovky a strihacej lišty. Tá je vybavená dvoma nožovými lištami s čepeľami, ktoré pomocou prevodovky a motora vykonávajú protibežný pohyb. Týmto pohybom potom dochádza k strihaniu krovín.

Nožnice na živý plot môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií, základným kritériom je spôsob pohonu a napájania

Elektrické nožnice na živý plot

najlacnejším a najjednoduchším variantom nožníc (ak nepočítame ručné nožnice). Pohonnou jednotkou je elektromotor napájaný z bežnej 230 V zásuvky. Vďaka tomu sú nožnice relatívne ľahké, tiché a konštrukčne nenáročné, čoho dôsledkom je aj ich veľmi nízka cena (najlacnejšie kúpite za menej ako 30 eur).

Napájanie zo zásuvky je vykúpené obmedzenou mobilitou elektrických nožníc – strihať môžete iba tam, pokiaľ dosiahne predlžovací kábel a iba na miestach, kde máte k dispozícii el. rozvodnú sieť.

Elektrické nožnice na živý plot

Nemalým rizikom je aj možnosť úrazu elektrickým prúdom v prípade nechceného prestrihnutia prívodného kábla (čo sa pri používaní el. náradia občas stáva). Toto riziko môžete minimalizovať použitím zásuvky istenej tzv. prúdovým chráničom.

Výkon elektrických nožníc napájaných z 230 V siete začína na úrovni 600 W a len zriedka presiahne 1 000 W pri najsilnejších modeloch.

Akumulátorové nožnice na živý plot

Sú taktiež poháňané elektromotorom, no na rozdiel od elektrických sú napájané z odnímateľného akumulátora (podobne ako napr. aku vŕtačky). Oproti elektrickým nožniciam napájaným z 230 V siete sú o dosť ťažšie (akumulátory vážia veľa), majú obmedzenú dobu použitia a o dosť nižší výkon – to až o toľko, že výrobcovia ho pri aku nožniciach pre istotu neuvádzajú (reálne sa pohybuje okolo 100 – 300 W).

Ich nespornou výhodou je takmer neobmedzená mobilita. V závislosti od kapacity akumulátora a výkonu nožníc vydržia pracovať niekoľko desiatok minút. To znamená, že ak máte dostatok akumulátorov, môžete ich použiť aj v záhrade, kde nemáte k dispozícii el. prípojku.

Pri výbere akumulátorových nožníc si dajte pozor, či sú predávané aj s akumulátormi. Niektorí výrobcovia totiž ponúkajú aj varianty balení bez akumulátora a bez nabíjačky, kedy počítajú s tým, že použijete kompatibilný akumulátor z iného náradia ich značky.

Akumulátory by ste mali mať k dispozícii aspoň dva, aby ste mohli nepretržite pracovať s jedným, pokým sa druhý bude nabíjať.

Strihanie živého plota akumulátorovými nožnicami

Benzínové nožnice na živý plot

Pohon je zabezpečený dvojtaktným benzínovým motorom. Hodia sa všade tam, kde potrebujete silu a výkon, prípadne tam, kde nemáte k dispozícii el. prípojku a akumulátorové nožnice by vás obmedzovali z hľadiska výkonu alebo času práce.

Ich výkon sa pohybuje do cca 1 kW (1 000 W), no subjektívne sú omnoho silnejšie než elektrické nožnice a poradia si takmer s každým živým plotom.

Hlavnou nevýhodou benzínových nožníc na živý plot je veľká hmotnosť, vysoká spotreba energie oproti elektrickým či akumulátorovým nožniciam, vysoká úroveň hluku a vibrácií a tiež nešetrnosť voči prírode (spaľovanie benzínu).

Benzínové motory sú tiež náročnejšie na prevádzku – ťažšie sa štartujú a musíte pri nich sledovať správny pomer benzínu a oleja v palive. Taktiež potrebujú pravidelnú starostlivosť a z času na čas aj nejakú tú údržbu v podobe výmeny filtrov a sviečky, nastavenia karburátora a pod.

Ďalšie parametre nožníc na živý plot

  • Dĺžka lišty – udáva dĺžku reznej lišty, teda oblasti, po ktorú nožnice na jeden záber plot zasiahnu. Vyberajte podľa šírky plota – ak vyberiete krátku lištu na dlhý plot, po strihaní vám ostanú na plote viditeľné neestetické „schody“. Dĺžka lišty jednotlivých modelov sa pohybuje v rozmedzí 510 – 1 200 mm v závislosti od výkonu (dlhšia lišta vyžaduje výkonnejší motor).
  • Rozostup čepelí (šírka rezu) – tento parameter udáva medzeru medzi jednotlivými čepeľami na strihacej lište nožníc a tým pádom aj max. priemer konára, aký môžete s daným modelom rezať. Pre mladšie a menšie živé ploty postačí šírka 15 – 20 mm, pre dospelé a pevné živé ploty počítajte radšej so šírkou 30 mm a väčšou.

Benzínové nožnice na živý plot

  • Hmotnosť – platí, že čím je vyššia, tým skôr sa pri práci unavíte, neberte preto tento parameter na ľahkú váhu. Hmotnosť el. nožníc začína na cca 1,9 kg, no najťažšie benzínové modely môžu vážiť takmer 6 kg.
  • Ochrana proti preťaženiu – pri strihaní príliš hrubých konárov, s ktorými by si nožnice neporadili, vypne poistka elektromotor a zabráni tak jeho preťaženiu a následnému poškodeniu. Niektoré nožnice majú tento systém príliš citlivý a znemožňujú tak plynulú prácu. Preto sú niektoré modely vybavené tzv. antiblokovacím systémom, vďaka ktorému sa nožnice nezaseknú o každý tenký konár.
  • Ergonómia – aby sa vám s nožnicami pohodlne pracovalo, mali by vám takpovediac dobre padnúť do ruky. Lacnejšie modely bývajú osadené tenkými rukoväťami, ktoré vás môžu po čase tlačiť či rezať do dlaní. K ergonómii prispieva napr. aj funkcia otočnej rukoväte.
  • Bezpečnosť – základom každých bezpečných nožníc na živý plot by mali byť dve bezpečnostné poistky, ktoré musíte stlačiť súčasne, aby sa nožnice rozbehli. Predídete tak možnému úrazu, kedy nožnice nechtiac spustí dieťa alebo nepoučená osoba. Drahšie modely disponujú napr. aj brzdou strihacej lišty, ktorá čepele zabrzdí ihneď po ubratí plynu, resp. vypnutí pohonu nožníc.

Funkcie nožníc na živý plot

  • Otočná rukoväť – vďaka nej môžete použiť nožnice rovnako pohodlne vo vodorovnej i zvislej polohe. Taktiež spríjemní používanie nožníc ľavákom.
  • Predĺžená rukoväť – zvyčajne sa druhá bezpečnostná poistka na nožniciach nachádza na prednej rukoväti, čo obmedzuje váš dosah pri strihaní vzdialenejších častí plota. Pri nožniciach s predĺženou rukoväťou máte k dispozícii ďalšiu bezpečnostnú poistku na zadnej rukoväti, čo vám umožní natiahnuť ruky a dosiahnuť s nožnicami omnoho ďalej.
  • Antivibračný systém – vďaka sústave tlmiacich prvkov eliminuje vibrácie produkované benzínovým motorom. Práca s takýmito nožnicami je omnoho príjemnejšia a menej vyčerpávajúca.

Prečo kúpiť kvalitu, i keď je drahšia

Ceny najlacnejších elektrických nožníc na živý plot začínajú niekde na úrovni 30 eur. Najlacnejšie modely ponúkajú značky Gude, Hecht a Fieldmann.

Napriek tomu nie je dobrý nápad na nožniciach šetriť. Lacnejšie modely majú spravidla málo odolné konštrukčné vyhotovenie a najmä strihacie nože z mäkkej a zle nabrúsenej ocele, s ktorými budete váš živý plot zbytočne trápiť. Kvalitne nabrúsené nože z poctivého materiálu vám zaručia rýchly a presný rez a vydržia ostré aj niekoľko rokov.

Skúste sa preto poobzerať radšej po drahších modeloch značiek Einhell, Black & Decker a Gardena, prípadne po ešte kvalitnejších modeloch osvedčených značiek ako Makita, Dolmar, Stiga, Hitachi, Stihl či Bosch.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nožnice na živý plot sú povinnou výbavou každého majiteľa pozemku, na ktorom sa živý plot nachádza. Jeho strihanie vám uľahčia elektrické, akumulátorové i benzínové nožnice. Ich výber je, pokiaľ presne viete, čo hľadáte, pomerne jednoduchý. Ak to však neviete, skúste si ešte pred kúpou odpovedať na niekoľko základných otázok.

Ako premažem lištu nožníc?

Premazanie lišty je jednoduchou záležitosťou. Postačí vám na to tekuté mazivo, vyskúšajte napr. olej WD-40. Lištu vyčistí, natrie a nože aj zakonzervuje. 

Ako naostrím lištu nožníc na živý plot?

Pokiaľ máte po dlhšom používaní pocit, že nožnice sú otupené, mali by ste ich naostriť. Neodporúčame to robiť doma, pretože by ste mohli poškodiť geometriu ostria, zmeniť uhol ostria a pod. Nožnice zverte do rúk odborníkom v servise, ktorí vám nožnice naostria za pár eur.

V čom spočíva údržba nožníc na živý plot?

Po každom použití treba skontrolovať prieduchy na kryte motora a odstrániť z nich zvyšky trávy a lístia. Dôležité je aj spomínané premazávanie lišty nožníc a ich čistenie po každom strihaní. Ak máte káblový model, pri jeho uskladnení používajte háčik v rukoväti určený na fixáciu kábla. Predíte tak jeho popraskaniu, ktoré býva dôsledkom neprirodzeného ohýbania a krútenia.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(91.4%)
Dátum publikovania: 04.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

29/11/2021 10:58
Roman

Nožnice Black+Decker BEHTS501-QS majú nízku hmotnosť, preto sa s nimi manipuluje veľmi dobre, no majú nevyhovujúci ochranný kryt nožov. Nožnice strihajú veľmi dobre aj väčšie priemery vetiev. Keď to porovnám so staršími nožnicami, tieto sú ľahšie a výkonnejšie. Veľmi dobre je vymyslené uchytenie káblu. Negatíva za túto cenu nevnímam.

28/10/2021 18:11
Alžbeta

Ľahké a výkonné nožnice sú Powerplus. Chcela som také, pri ktorých ma nebude limitovať kábel a tieto to splnili. Výdrž batérie je dostatočná a v pohode stihnem ostrihať všetko, čo potrebujem. S nožnicami sa dobre manipuluje a cena bola únosná, som spokojná.

28/10/2021 13:14
Evka

Veľmi dobre strihá GÜDE GHS 690 L a zatiaľ funguje k mojej spokojnosti. Je veľmi dobre spracovaný a ľahko sa mi s ním manipuluje. Super je dlhá lišta, zatiaľ som s ním strihala párkrát a nesklamal ma. Otočná rukoväť je ergonomická, dobre sa drží v rukách.

31/07/2021 19:17
Tono

Pre orezávanie kríkov či strihanie živých plotov sú perfektné akumulátorové nožnice Makita DUH523Z, ktoré každému odporúčam. Nožnice sú šikovné, ľahké a veľmi dobre sa s nimi manipuluje. Makita je rokmi overená značka, takže vedľa som ani nemohol šliapnuť. Oceňujem jednoduchú a rýchlu prácu s nožnicami, dlhú výdrž batérie, výkon či čistý rez. Akumulátor je skvelá vec, pretože nijako nie som obmedzovaný prívodovým káblom a môžem sa voľne pohybovať po záhrade. Plus dávam aj za tichý chod a celkové kvalitné spracovanie. Cena bola v porovnaní k výkonu tiež fajn.

31/07/2021 09:40
Anička

Kúpila som si elektrické nožnice na živý plot Fieldmann FZN 2000 E, pretože mi ich odporučila susedka, ktorá ich používa už dlhšie. Ostrihala som s nimi zatiaľ niekoľko tují a strihanie bolo veľmi dobré. Chod motora sa mi zdá hlučnejší, no inak som s prístrojom spokojná. Výkon zodpovedá cene a prístroj netreba ani nijako zložito montovať, ale takpovediac sa môže začať po vybalení okamžite používať. Šetrí mi čas a pracuje spoľahlivo. Je šikovný a oceňujem, že nie je ťažký, preto sa s ním pracuje veľmi dobre a pohodlne. Obsluha je bezpečná a cenovo bol veľmi prístupný, navyše sa mi páči aj jeho dizajn. Oproti ručným nožniciam je práca s týmto prístrojom neporovnateľne ľahšia a rýchlejšia. Pre bežné práce okolo domu na záhradke je skvelý.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok