Najlepšie práčky so sušičkou 2020 – recenzie, test, porovnanie

Ak vás už nebaví neustále vešať bielizeň na balkón či sušiak, no nemáte v kúpeľni dostatok miesta na samostatnú sušičku, môžete si vybrať práčku so sušičkou vstavanou. Majú síce zopár nevýhod, no ušetríte s nimi nemalé financie.

Voľne stojaca práčka so sušičkou

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých parametrov si práčku so sušičkou vybrať.

Najlepšie práčky so sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
Candy GVSW 40464TWHC 2-S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch WDU28560EU   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
LG F70J7HG0W   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
AEG L9WBC61B   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Práčky so sušičkou – recenzie

Práčka so sušičkou je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí nemajú v byte dostatok miesta na sušenie bielizne, prípadne sa tým nechcú zaoberať a bielizeň chcú mať suchú krátko po dopraní. Aby sme vám výber uľahčili čo najviac, vyskúšali sme niekoľko zo strany užívateľov dobre hodnotených produktov za vás a pripravili recenzie. Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní nápomocné.

Ušetríte miesto, no vysušíte toho menej

Keďže sušičky majú v podstate rovnaké rozmery ako práčky, nákupom kombinovanej práčky so sušičkou ušetríte polovicu miesta. Taktiež ušetríte miesto, ktoré by ste inak zabrali sušením bielizne – práčky so sušičkou sú teda ideálne do malých bytov.

Nákupom takého kombinovaného modelu spravidla ušetríte 100 či viac eur oproti nákupu samostatnej práčky a sušičky.

Práčka so sušičkou je ideálnou voľbou do malého bytu

Kombinované práčky so sušičkami disponujú rovnakou výbavou a funkciami ako samostatné práčky. Usušia však menej bielizne než vyperú – napr. model s kapacitou 7 kg pre pranie usuší naraz iba 4 kg bielizne. Oproti tomu, aj najlacnejšie modely samostatných sušičiek spravidla zvládnu usušiť až 8 kg bielizne.

Niektoré modely môžu mať problém s účinnosťou sušenia v porovnaní so samostatnými sušičkami. Výhodou je, že na rozdiel od sušenia na slnku bielizeň nevybledne a nezachytí sa na nej peľ ani iné alergény poletujúce vo vzduchu.

Ventilačná, či kondenzačná?

Staršie sušičky boli tzv. ventilačného typu, kedy bielizňou prechádzal horúci vzduch tlačený ventilátorom a ohrievaný ohrievacím telesom. Na prevádzku týchto modelov bolo nutné odvetrávacie potrubie.

V súčasnosti sa stretnete už len s kondenzačnými sušičkami, resp. práčkami so sušičkami. Vlhkosť z bielizne v nich kondenzuje a zbiera sa do zbernej nádoby. Ak sušičku napojíte na odpadové potrubie, môže kondenzát odtekať priamo doň.

Práčka so sušičkou v jednom

Kondenzačné sušičky môžu využívať priamy ohrev pomocou ohrievacieho telesa, alebo systém tepelného čerpadla – tieto modely sú omnoho účinnejšie a spotrebujú až 3-krát menej energie.

Vstavaná sušička o niečo zhoršuje energetickú úspornosť kombinovanej práčky, preto sa i najlepšie modely radia do energetickej triedy A, pokým samostatné práčky nájdete i v najúspornejšej triede A+++.

Funkcie a ovládanie

Vo väčšine modelov nechýba tzv. množstevná automatika. Ide o systém, ktorý odváži množstvo vloženej bielizne a podľa toho nastaví množstvo vody či pracieho prostriedku, čím ušetrí nezanedbateľné množstvo energie (táto funkcia sa nazýva aj fuzzy logic). 

Niektoré modely dokážu tiež rozpoznať typ tkaniny a automaticky zvoliť vhodný typ a dĺžku pracieho programu. Výrobcovia tieto technológie nazývajú napr. ako ProSense, DualSense či 6. zmysel.

V cenovej hladine cca nad 400 eur sa štandardom stáva aj parný program, kedy práčka s využitím aktívnej pary bielizeň prevzdušní, vyhladí a odstráni z nej pachy. Niektoré modely využívajú pri praní aj aktívne bublinky, vďaka ktorým môžete bielizeň prať pri nižšej teplote (priekopníkom je Samsung s technológiou EcoBubble) či technológiu aktívneho striebra, ktorého ióny odstraňujú z bielizne baktérie.

Aj na tých najlacnejších modeloch spravidla nájdete informačný LED či LCD displej, ktorý zobrazuje aktuálne prevádzkové stavy a uplynutý či zvyšný čas do skončenia pracieho programu.

Konštrukčné prevedenie, hlučnosť a spotreba energie

Práčky so sušičkami nájdete v štandardnom rozmere s pôdorysom 60 × 60 cm i v tzv. úzkej verzii s hĺbkou iba 45 cm.

Biela práčka so sušičkou

Pri odstreďovaní je štandardom 1 000 ot./min., lepšie modely odstreďujú aj pri 1 600 otáčkachS vyššími otáčkami sa zvyšuje aj hlučnosť, práčka by preto mala mať otáčky voliteľné. Hlučnosť pri odstreďovaní sa pohybuje okolo 75 dB pri väčšine modelov, nájdete aj tichšie. 

Nižšiu hlučnosť majú modely s motorom, ktorý je umiestnený za bubnom a poháňa ho priamo, nie cez remeň (výrobcovia túto vlastnosť označujú ako Direct Drive).

Na konštrukcii si všímajte lícovanie jednotlivých dielov, pri lacnejších modeloch totiž nie je ničím výnimočným, že plechy či plasty pri odstreďovaní vibrujú. 

Niektorí výrobcovia práčky vybavujú príliš krátkymi hadicami či napájacím káblom, čo vám môže skomplikovať inštaláciu.

Ďalšie parametre a funkcie práčok so sušičkou

  • Hmotnosť – od práčok bez vstavanej sušičky sa líši iba minimálne a spravidla začína na 70 kg pri menších modeloch a končí pri hranici 100 kg pri najväčších modeloch. Čím ťažšia práčka, tým náročnejšia manipulácia.
  • Ochrana proti pretečeniu – špeciálny senzor uzavrie prívodný ventil pri pretečení vody vplyvom poruchy a zabráni tak vytopeniu miestnosti či celého vášho príbytku. Výrobcovia túto funkciu nazývajú aj Aqua Stop.
  • Detská poistka – zabráni dieťaťu otvoriť dvere či zmeniť nastavenie, ak práve prebieha prací program.
  • Odložený štart – umožní vám načasovať spustenie naplnenej práčky či sušičky na vopred určený čas.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Väčšina ľudí nevie, čomu pri výbere práčky so sušičkou prisúdiť najväčšiu váhu. Ktoré parametre sú najdôležitejšie? Stačí sa pozerať len na ne? Rozhodli sme sa preto zodpovedať niekoľko základných otázok.

Aký je pomer kapacity pri praní a sušení?

Najväčšou nevýhodou kombinovaného modelu je to, že dokáže viac bielizne oprať, ako usušiť. Zvyčajne ide pomer 2 : 1. Treba preto počítať s tým, že bielizeň treba sušiť na dva razy.

Treba pri výbere práčky so sušičkou sledovať aj spotrebu vody?

Keďže kombinovaná práčka so sušičkou potrebuje na kondenzovanie vlhkosti z bielizne vodu, treba tento parameter sledovať. Niektoré modely môžu na jedno sušenie spotrebovať cca 15 l vody, čo rozhodne nie je málo. Všímajte si však nielen spotrebu vody a elektrickej energie, ale aj funkciu 6. zmyslu, aby bolo pranie aj sušenie čo najefektívnejšie.

Aká je hlučnosť práčky pri sušení bielizne?

Hlučnosť spotrebiča pri sušení sa zvyčajne pohybuje niekde uprostred medzi hlučnosťou pri praní a pri žmýkaní. Hlučnosť pri praní je pri väčšine modelov do 55 dB a pri odstreďovaní 76 dB a viac.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 22.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár