Najlepšie práčky so sušičkou 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak vás už nebaví neustále vešať bielizeň na balkón či sušiak, no nemáte v kúpeľni dostatok miesta na samostatnú sušičku, môžete si vybrať práčku so sušičkou vstavanou. Majú síce zopár nevýhod, no ušetríte s nimi nemalé financie.

Voľne stojaca práčka so sušičkou

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých parametrov si práčku so sušičkou vybrať.

Najlepšie práčky so sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
Beko HTE7736CSXCW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
AEG L9WBAN61BC   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Haier HWD80 B14979-S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
LG F2DV5S8S1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Haier HWD80-B14979-S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Práčky so sušičkou – recenzie

Práčka so sušičkou je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí nemajú v byte dostatok miesta na sušenie bielizne, prípadne sa tým nechcú zaoberať a bielizeň chcú mať suchú krátko po dopraní. Aby sme vám výber uľahčili čo najviac, vyskúšali sme niekoľko zo strany používateľov dobre hodnotených produktov za vás a pripravili recenzie. Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní nápomocné.

Ušetríte miesto, no vysušíte toho menej

Keďže sušičky majú v podstate rovnaké rozmery ako práčky, nákupom kombinovanej práčky so sušičkou ušetríte polovicu miesta. Taktiež ušetríte miesto, ktoré by ste inak zabrali sušením bielizne – práčky so sušičkou sú teda ideálne do malých bytov.

Nákupom takého kombinovaného modelu spravidla ušetríte 100 či viac eur oproti nákupu samostatnej práčky a sušičky.

Práčka so sušičkou je ideálnou voľbou do malého bytu

Kombinované práčky so sušičkami disponujú rovnakou výbavou a funkciami ako samostatné práčky. Usušia však menej bielizne než vyperú – napr. model s kapacitou 7 kg pre pranie usuší naraz iba 4 kg bielizne. Oproti tomu, aj najlacnejšie modely samostatných sušičiek spravidla zvládnu usušiť až 8 kg bielizne.

Niektoré modely môžu mať problém s účinnosťou sušenia v porovnaní so samostatnými sušičkami. Výhodou je, že na rozdiel od sušenia na slnku bielizeň nevybledne a nezachytí sa na nej peľ ani iné alergény poletujúce vo vzduchu.

Ventilačná, či kondenzačná?

Staršie sušičky boli tzv. ventilačného typu, kedy bielizňou prechádzal horúci vzduch tlačený ventilátorom a ohrievaný ohrievacím telesom. Na prevádzku týchto modelov bolo nutné odvetrávacie potrubie.

V súčasnosti sa stretnete už len s kondenzačnými sušičkami, resp. práčkami so sušičkami. Vlhkosť z bielizne v nich kondenzuje a zbiera sa do zbernej nádoby. Ak sušičku napojíte na odpadové potrubie, môže kondenzát odtekať priamo doň.

Práčka so sušičkou v jednom

Kondenzačné sušičky môžu využívať priamy ohrev pomocou ohrievacieho telesa, alebo systém tepelného čerpadla – tieto modely sú omnoho účinnejšie a spotrebujú až 3-krát menej energie.

Vstavaná sušička o niečo zhoršuje energetickú úspornosť kombinovanej práčky, preto sa i najlepšie modely radia do energetickej triedy A, pokým samostatné práčky nájdete i v najúspornejšej triede A+++.

Funkcie a ovládanie

Vo väčšine modelov nechýba tzv. množstevná automatika. Ide o systém, ktorý odváži množstvo vloženej bielizne a podľa toho nastaví množstvo vody či pracieho prostriedku, čím ušetrí nezanedbateľné množstvo energie (táto funkcia sa nazýva aj fuzzy logic). 

Niektoré modely dokážu tiež rozpoznať typ tkaniny a automaticky zvoliť vhodný typ a dĺžku pracieho programu. Výrobcovia tieto technológie nazývajú napr. ako ProSense, DualSense či 6. zmysel.

V cenovej hladine cca nad 400 eur sa štandardom stáva aj parný program, kedy práčka s využitím aktívnej pary bielizeň prevzdušní, vyhladí a odstráni z nej pachy. Niektoré modely využívajú pri praní aj aktívne bublinky, vďaka ktorým môžete bielizeň prať pri nižšej teplote (priekopníkom je Samsung s technológiou EcoBubble) či technológiu aktívneho striebra, ktorého ióny odstraňujú z bielizne baktérie.

Aj na tých najlacnejších modeloch spravidla nájdete informačný LED či LCD displej, ktorý zobrazuje aktuálne prevádzkové stavy a uplynutý či zvyšný čas do skončenia pracieho programu.

Konštrukčné prevedenie, hlučnosť a spotreba energie

Práčky so sušičkami nájdete v štandardnom rozmere s pôdorysom 60 × 60 cm i v tzv. úzkej verzii s hĺbkou iba 45 cm.

Biela práčka so sušičkou

Pri odstreďovaní je štandardom 1 000 ot./min., lepšie modely odstreďujú aj pri 1 600 otáčkachS vyššími otáčkami sa zvyšuje aj hlučnosť, práčka by preto mala mať otáčky voliteľné. Hlučnosť pri odstreďovaní sa pohybuje okolo 75 dB pri väčšine modelov, nájdete aj tichšie. 

Nižšiu hlučnosť majú modely s motorom, ktorý je umiestnený za bubnom a poháňa ho priamo, nie cez remeň (výrobcovia túto vlastnosť označujú ako Direct Drive).

Na konštrukcii si všímajte lícovanie jednotlivých dielov, pri lacnejších modeloch totiž nie je ničím výnimočným, že plechy či plasty pri odstreďovaní vibrujú. 

Niektorí výrobcovia práčky vybavujú príliš krátkymi hadicami či napájacím káblom, čo vám môže skomplikovať inštaláciu.

Ďalšie parametre a funkcie práčok so sušičkou

  • Hmotnosť – od práčok bez vstavanej sušičky sa líši iba minimálne a spravidla začína na 70 kg pri menších modeloch a končí pri hranici 100 kg pri najväčších modeloch. Čím ťažšia práčka, tým náročnejšia manipulácia.
  • Ochrana proti pretečeniu – špeciálny senzor uzavrie prívodný ventil pri pretečení vody vplyvom poruchy a zabráni tak vytopeniu miestnosti či celého vášho príbytku. Výrobcovia túto funkciu nazývajú aj Aqua Stop.
  • Detská poistka – zabráni dieťaťu otvoriť dvere či zmeniť nastavenie, ak práve prebieha prací program.
  • Odložený štart – umožní vám načasovať spustenie naplnenej práčky či sušičky na vopred určený čas.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Väčšina ľudí nevie, čomu pri výbere práčky so sušičkou prisúdiť najväčšiu váhu. Ktoré parametre sú najdôležitejšie? Stačí sa pozerať len na ne? Rozhodli sme sa preto zodpovedať niekoľko základných otázok.

Aký je pomer kapacity pri praní a sušení?

Najväčšou nevýhodou kombinovaného modelu je to, že dokáže viac bielizne oprať, ako usušiť. Zvyčajne ide pomer 2 : 1. Treba preto počítať s tým, že bielizeň treba sušiť na dva razy.

Treba pri výbere práčky so sušičkou sledovať aj spotrebu vody?

Keďže kombinovaná práčka so sušičkou potrebuje na kondenzovanie vlhkosti z bielizne vodu, treba tento parameter sledovať. Niektoré modely môžu na jedno sušenie spotrebovať cca 15 l vody, čo rozhodne nie je málo. Všímajte si však nielen spotrebu vody a elektrickej energie, ale aj funkciu 6. zmyslu, aby bolo pranie aj sušenie čo najefektívnejšie.

Aká je hlučnosť práčky pri sušení bielizne?

Hlučnosť spotrebiča pri sušení sa zvyčajne pohybuje niekde uprostred medzi hlučnosťou pri praní a pri žmýkaní. Hlučnosť pri praní je pri väčšine modelov do 55 dB a pri odstreďovaní 76 dB a viac.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Predstava, že by sme dnes mali ísť k rieke alebo potoku a ručne pláchať bielizeň vo vode, je absolútne nepredstaviteľná. Práve preto tu máme verných spoločníkov, akými sú práčky. Bez nich by sme sa síce zaobišli, no náš komfort by značne utrpel. O tom, aký má práčka pre domácnosť prínos,... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný kameň, zvyšky pracieho prášku a aj nečistoty z oblečenia. Nevyčistená práčka môže byť zdrojom zápachu, vlhko spolu s nečistotami sú živnou pôdou pre baktérie a plesne.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 22.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:22
Zuzana

Práčku Electrolux PerfectCare 700 mám zopár týždňov, no som s ňou spokojná. Oproti staršej práčke má zopár moderných vychytávok. Oceňujem, že v tom istom prístroji môžem bielizeň aj sušiť. Perie výborne, rovnako dobre žmýka a sušenie je fakt perfektné. Bielizeň vyťahujem pekne suchú a nadýchanú. Kúpu určite odporúčam.

04/01/2022 18:28
Ľubica

AEG L9WBC61B je fajn práčka, ktorá je dva v jednom a má veľký objem bubna, čo mi vyhovuje, pretože sme veľká rodina. Napriek výkonu, je práčka pomerne tichá a perie naozaj spoľahlivo. Bielizeň je krásne čistá a voňavá a sušenie je tiež fajn. Mínusom je vysoká váha práčka a jej šírka, ale keď už je na svojom mieste, je to v poriadku.

13/12/2021 10:56
Zita T.

Absolútna spokojnosť s produktom Whirlpool FWDG . Práčka aj sušička majú tichú prevádzku, prehľadný manuál a jednoducho sa používajú. Perie aj suší na úrovni a cenovo je veľmi výhodná. Páči sa mi široké možnosti voľby programov, vrátane prania na 20 stupňov Celzia a úpravy teploty a rýchlosti žmýkania aj v rámci jednotlivých programov. Plusom je 10 ročná záruka na motor.

05/11/2021 08:54
Petra

Kvalitná a tichá práčka, ktorá veľmi dobre operie aj usuší, je AEG ÖKOMix L8WBE68SI. Za mňa to bola skvelá voľba, nepočuť ani odstreďovanie a vypratá bielizeň je krásne čistá, hebká a voňavá. Negatíva zatiaľ nie sú žiadne, odporúčam aj ostatným.

09/07/2021 09:41
Gabriela

Mám Electrolux PerfectCare, ktorá má veľmi tichý motor a veľký výber programov aj časov. Je to skvelá voľba pre všetkých, ktorí nemajú miesto na samostatnú sušičku, no zároveň si chcú užívať výhody tohto šikovného pomocníka. Voda vznikajúca pri sušení je priebežne odvádzaná do odpadu, preto sa nezvyšuje vlhkosť v miestnosti a tým pádom odpadá aj nutnosť vylievania nádrže s vodou, ako to býva u klasických sušičiek. Pri praní je práčka takmer nepočuteľná, no pri sušení je hluk o dosť vyšší, zrejme kvôli tomu, že neustále beží čerpadlo, ktoré odsáva vodu z bubna. Škoda, že spotrebič nemá filter na prach, preto všetok prach zo sušenia ostáva v bubne a pravidelne je potrebné spúšťať špeciálny program na vyčistenie bubna, inak hrozí, že prach sa dostane na ďalšiu várku bielizne. Plus dávam za veľký objem, FreshScent program, jednoduché a intuitívne ovládanie či za možnosť odloženého štartu. Bielizeň mám vždy suchú a krásne voňavú a je možné nastaviť aj mieru sušenia. S práčkou som zatiaľ spokojná a nemám jej čo vytknúť.

09/07/2021 08:21
Hilda

Po práčke kombinovanej so sušičkou som túžila už dlhšiu dobu. Manžel mi túto moju požiadavku konečne splnil a spoločne sme vybrali modle AEG L7WBG47W, pri ktorom sa nám zdalo, že ide o veľmi dobrý pomer ceny, výkonu a kvality spracovania. Práčka dobre perie a suší a je tichá. Páči sa mi, že je to spotrebič 2 v 1 a teda mi šetrí priestor v kúpeľni. Sušenie je kondenzačné, preto bude asi o čosi vyššia spotreba vody, ale myslím, že to nebude nič strašné. Predtým som mala obyčajnú práčku LG a čo sa týka prania, AEG má dlhšie časy prania jednotlivých programov, čiže pranie mi trvá dlhšie než s mojou starou LG. Celkovo som však so spotrebičom i jeho výsledkami spokojná. Oceňujem parný režim, ktorý je vhodný na narovnanie suchej aj mokrej bielizne a tiež to, že bielizeň aj po usušení krásne vonia.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok