Najlepšie reproduktory 2019 - veľký test a porovnanie

Chcete kvalitný zvuk pri počúvaní hudby alebo pozeraní dobrého filmu? Určite áno. A na to potrebujete dobré a kvalitné reproduktory. Vybrať si však nie je vôbec jednoduché, parametre vám o kvalite zvuku daného produktu veľa nepovedia. Nie je dôležité, čí má reproduktor výkon 800 W alebo 1 200 W, rozhodujúca je kvalita. A tú v obchode s elektrom určite nedokážete veľmi dobre posúdiť.

Malý reproduktor

Práve preto sme zozbierali testy, hodnotenia a recenzie z domácich aj zahtraničných zdrojov. Výsledkom je rebríček tých najlepších reproktorov v rozumnej cene. Samozrejme existujú aj kvalitnejšie modely, ale ich ceny sú ako z inej galaxie. Toto je teda výber toho najlepšieho:

Najlepšie prenosné Bluetooth reproduktory

Najlepšie reproduktory k TV do obývačky

Ako vybrať reproduktor

Je jedno, či potrebujete reproduktor na nerušené počúvanie hudby vo svojej izbe, na pozeranie filmov s priestorovým zvukom v obývačke, alebo si chcete púšťať hudbu vonku s priateľmi, máte veľmi veľa možností. Vybrať si reproduktor či reprosústavu nie je preto jednoduché. Nehovoríme iba o veľkosti, farbe či kvalite zvuku, ale aj o type reproduktora. Parametrov, na ktoré sa treba pri výbere zamerať, je veľa. Ak chcete dokonale čistý a hlasný zvuk, nemusíte vyhodiť za to tisíce eur. Prečítajte si, ako pri výbere postupovať.

Typy reproduktorov

Použitie a kvalitu zvuku značne ovplyvňuje konštrukcia reproduktora. Ak viete, čo od reproduktora očakávate, výber sa vám podstatne zúži.

Prenosné reproduktory

Tento typ reproduktorov obsahuje nabíjaciu batériu, nepotrebuje tak v dosahu zásuvku. Výdrž sa v závislosti na kvalite pohybuje od niekoľkých hodín až po 20 hodín. Vyberať treba podľa podmienok, kde chcete reproduktor používať. Niektoré modely majú pogumovanú konštrukciu a sú tak odolnejšie voči nárazom a otrasom, niektoré sú dokonca vodoodolné. Vždy si však pred použitím overte mieru vodoodolnosti.

Prenosný reproduktor

Cez niektoré reproduktory sa dajú ovládať pripojené zariadenia – môže ísť o základné funkcie (pozastavenie/prehrávanie), ale aj o rozšírené funkcie (preskakovanie skladieb, regulácia hlasitosti či prijímanie/odmietanie telefónnych hovorov).

Stĺpové/vežové reproduktory

Reproduktory na domáce použitie obsahujú niekoľko meničov pre nízke, vysoké a prípadne aj stredné tóny, čiže majú veľký frekvenčný rozsah. Zariadenie vie dobre vykresľovať nízke basy aj výrazné výšky. Toto riešenie je vhodné, pokiaľ vám záleží na zachovaní čistoty zvuku, prípadne chcete ozvučiť väčšiu miestnosť.

Regálové reproduktory

Zaberú menej miesta ako vežové reproduktory, ich veľkosť limituje schopnosť reprodukovať hlboké basové tóny. Nedostatok basov sa dá kompenzovať zakúpením subwoofera. Vežové a regálové reproduktory sa používajú vo dvojiciach.

Stredové reproduktory

Tieto reproduktory oplývajú vysokofrekvenčným rozsahom a zapájajú sa len jednotlivo. Spolu s dvojicou stĺpových či regálových reproduktorov umocnia priestorový efekt a zvýšia hĺbku zvuku.

Subwoofery

Ide o špeciálne reproduktory určené iba pre reprodukciu veľmi nízkych frekvencií. Sú bežnou súčasťou domáceho kina a sústáv. Vhodne dopĺňajú regálové reproduktory, ktoré nedokážu basy až tak dobre vykresľovať.

Drevené reproduktory so subwooferom

Najčastejšie sa stretnete s konfiguráciami 2.1 a 5.1, ale aj s 4.1 či 7.1.

Prametre výberu reproduktora

Pokiaľ už máte určený typ reproduktora, je potrebné sa pozrieť na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré by mali spĺňať.

Výkon

U reproduktorov sa výkon meria podľa štandardu RMS (udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný bez toho, aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili). RMS výkon sa zvyčajne rovná polovici najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Štandardom je výkon 20 W až 200 W.

Impedancia

Tento údaj vám napovie, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím nižšie je toto číslo, tým lepšie, pretože elektrina cez reproduktor prúdi lepšie.

Frekvenčný rozsah

Udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Mali by ste však počítať s toleranciou, bežne sa pohybuje medzi 6-10 dB.

Citlivosť

Tento údaj vám povie, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. U výškových reproduktorov býva citlivosť vyššia ako u basových.

Veľkosť

V dobe moderných technológií už dávno neplatí, že čím väčší reproduktor, tým bude lepšie hrať. Aj menšie reproduktory majú kvalitný zvuk.

TV reproduktor

Stále však platí, že rozmernejší reproduktor má viac priestoru k prehĺbeniu basovej zložky. Vzhľadom na to, že sa doň zmestí aj výkonnejší menič, dokáže hrať hlasnejšie.

Materiál

Plast, drevo či kov? Každý z týchto materiálov má trochu iné rezonančné vlastnosti. Pravdou však je, že to dokáže rozoznať iba naozaj skúsený poslucháč. Ak sa k nim neradíte, zamerajte sa predovšetkým na pevnosť a kvalitu konštrukcie a materiál si vyberajte podľa vkusu. Konštrukcia by mala byť pevná a bez vôle.

Konektivita

Najmä v prípade prenosných reproduktorov ide o dôležitý parameter. Domáce reproduktory sa totiž pripájajú k zariadeniu zvyčajne cez jack konektor, niektoré majú však aj Bluetooth či Wi-Fi pripojenie.

Väčšina prenosných reproduktorov sa pripája cez Bluetooth, niektoré cez technológiu NFC. Stretnúť sa však môžete aj s USB konektormi, čítačkou pamäťových kariet či s možnosťou naladiť rozhlasové vlny.

Napájanie a dobíjanie

Čo sa domácich reproduktorov týka, štandardné je pripájanie do elektrickej siete. Niektoré sa dajú pripojiť pomocou USB k počítaču a odoberajú energiu z neho.

Malý prenosný reproduktor

Prenosné reproduktory sa dobíjajú pomocou USB konektora cez počítač. Ich batérie majú kapacitu v rádoch stoviek mAh.

Príslušenstvo

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť reproduktora, zaujímajte sa o príslušenstvo, ktoré by vám s tým pomohlo. Prenosné reproduktory sa vám budú ľahšie prenášať v púzdre, pýtajte sa preto, či je súčasťou balenia, alebo si ho budete musieť dokúpiť. Ak hľadáte reproduktor na domáce použitie, oceníte špeciálne gumové podložky, ktoré eliminujú vibrácie prenášané reproduktorom. Dokúpiť si môžete aj stojan na domáce reproduktory, dôležité sú pritom rozmery, hmotnosť i nosnosť, ale tiež vývod kabeláže.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Najlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televízoru. Recenzie poradia, ako vybrať

Najlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televízoru. Recenzie poradia, ako vybrať

Kúpili ste si TV, počítač či smartfón a ostali ste nepríjemne prekvapení zvukom, ktorý z nich „lezie“? Prečítajte si tento článok, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať správne reproduktory k uvedeným zariadeniam a dostať z nich konečne aspoň trochu kvalitný zvuk. Najlepšie prenosné... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)

Komentáre

12/04/2019 19:20
Roman

Nechápem preck sa všade pretláčajú tie JBL reproduktory... reprodukcia je priemerná a pri BT prenosných repro je to na podpriemernen kvalite... 80dB citlivosť za 150-200€? Na smiech... ja som kúpil Marshall Kikburn (tiež prenosný BT repro) a tá kvalita je úplne niekde inde (citlivosť 100dB) a nič nechrčí ani na max... pri takom JBL Charge 3 sa to nedalo počúvať pri 70% hlasitosti ... a všade na nete o nich miliarda článkov a umiestnení v rebríčkoch medzi top... keby boli za 50€-100€ ok ale za tú cenu sú to šunty

18/11/2017 21:18
Eva Matejčíková

perfektny reproduktor s cistym zvukom je orava crater 2 a v prorovnani s tymito je cenovo dostupnejší a k tomu vode aj prachu odolný a dokonca aj nárazu

Pridať komentár