Najlepšie reproduktory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chcete kvalitný zvuk pri počúvaní hudby alebo pozeraní dobrého filmu? Určite áno. A na to potrebujete dobré a kvalitné reproduktory. Vybrať si však nie je vôbec jednoduché, parametre vám o kvalite zvuku daného produktu veľa nepovedia. Nie je dôležité, čí má reproduktor výkon 800 W alebo 1 200 W, rozhodujúca je kvalita. A tú v obchode s elektrom určite nedokážete veľmi dobre posúdiť.

Malý reproduktor

Práve preto sme zozbierali testy, hodnotenia a recenzie z domácich aj zahraničných zdrojov. Výsledkom je rebríček tých najlepších reproduktorov v rozumnej cene. Samozrejme existujú aj kvalitnejšie modely, ale ich ceny sú ako z inej galaxie. Toto je teda výber toho najlepšieho:

Najlepšie prenosné Bluetooth reproduktory

Názov Hodnotenie Detail
JBL Flip 5   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
JBL Charge 5   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Buxton BBS 5500   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
AlzaPower Rage R2   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Marshall Emberton II   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie reproduktory k TV do obývačky

Názov Hodnotenie Detail
Polk Audio S55e   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Jamo C 95 II   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Auna Areal 652   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung SWA-9500S/EN   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bang & Olufsen BeoSound   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Reproduktory – recenzie

Väčšina ľudí si reproduktor kupuje k TV kvôli lepšiemu zážitku z pozerania filmov, k mobilu a k PC, aby zvýšili zážitok z počúvania hudby či hrania hier. Mať reproduktor je dobrá vec. Nové modely sú dizajnovo premakané, ponúkajú čistý zvuk a môžete ich pripojiť k akémukoľvek zariadeniu. Reproduktor JBL, Sencor alebo Sony? Reproduktor s rádiom, na USB alebo Bluetooth? Pripravili sme pre vás niekoľko krátkych recenzií obľúbených modelov, ktoré by pre vás mohli byť to pravé. Dúfame, že vám pri výbere pomôžu.

Ako vybrať reproduktor

Je jedno, či potrebujete reproduktor na nerušené počúvanie hudby vo svojej izbe, na pozeranie filmov s priestorovým zvukom v obývačke, alebo si chcete púšťať hudbu vonku s priateľmi, máte veľmi veľa možností. Vybrať si reproduktor či reprosústavu nie je preto jednoduché. Nehovoríme iba o veľkosti, farbe či kvalite zvuku, ale aj o type reproduktora. Parametrov, na ktoré sa treba pri výbere zamerať, je veľa. Ak chcete dokonale čistý a hlasný zvuk, nemusíte za to vyhodiť tisíce eur. Prečítajte si, ako pri výbere postupovať.

Typy reproduktorov

Použitie a kvalitu zvuku značne ovplyvňuje konštrukcia reproduktora. Ak viete, čo od reproduktora očakávate, výber sa vám podstatne zúži.

Prenosné reproduktory

Tento typ reproduktorov obsahuje nabíjaciu batériu, nepotrebuje tak v dosahu zásuvku. Výdrž sa v závislosti na kvalite pohybuje od niekoľkých hodín až po 20 hodín. Vyberať treba podľa podmienok, kde chcete reproduktor používať. Niektoré modely majú pogumovanú konštrukciu a sú tak odolnejšie voči nárazom a otrasom, niektoré sú dokonca vodoodolné. Vždy si však pred použitím overte mieru vodoodolnosti.

Prenosný reproduktor

Cez niektoré reproduktory sa dajú ovládať pripojené zariadenia – môže ísť o základné funkcie (pozastavenie/prehrávanie), ale aj o rozšírené funkcie (preskakovanie skladieb, regulácia hlasitosti či prijímanie/odmietanie telefónnych hovorov).

Stĺpové/vežové reproduktory

Reproduktory na domáce použitie obsahujú niekoľko meničov pre nízke, vysoké a prípadne aj stredné tóny, čiže majú veľký frekvenčný rozsah. Zariadenie vie dobre vykresľovať nízke basy aj výrazné výšky. Toto riešenie je vhodné, pokiaľ vám záleží na zachovaní čistoty zvuku, prípadne chcete ozvučiť väčšiu miestnosť.

Regálové reproduktory

Zaberú menej miesta ako vežové reproduktory, ich veľkosť limituje schopnosť reprodukovať hlboké basové tóny. Nedostatok basov sa dá kompenzovať zakúpením subwoofera. Vežové a regálové reproduktory sa používajú vo dvojiciach.

Stredové reproduktory

Tieto reproduktory oplývajú vysokofrekvenčným rozsahom a zapájajú sa len jednotlivo. Spolu s dvojicou stĺpových či regálových reproduktorov umocnia priestorový efekt a zvýšia hĺbku zvuku.

Subwoofery

Ide o špeciálne reproduktory určené iba pre reprodukciu veľmi nízkych frekvencií. Sú bežnou súčasťou domáceho kina a sústav. Vhodne dopĺňajú regálové reproduktory, ktoré nedokážu basy až tak dobre vykresľovať.

Drevené reproduktory so subwooferom

Najčastejšie sa stretnete s konfiguráciami 2.1 a 5.1, ale aj s 4.1 či 7.1.

Prametre výberu reproduktora

Pokiaľ už máte určený typ reproduktora, je potrebné sa pozrieť na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré by mali spĺňať.

Výkon

U reproduktorov sa výkon meria podľa štandardu RMS (udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný bez toho, aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili). RMS výkon sa zvyčajne rovná polovici najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Štandardom je výkon 20 W až 200 W.

Impedancia

Tento údaj vám napovie, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím nižšie je toto číslo, tým lepšie, pretože elektrina cez reproduktor prúdi lepšie.

Frekvenčný rozsah

Udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Mali by ste však počítať s toleranciou, bežne sa pohybuje medzi 6-10 dB.

Citlivosť

Tento údaj vám povie, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. U výškových reproduktorov býva citlivosť vyššia ako u basových.

Veľkosť

V dobe moderných technológií už dávno neplatí, že čím väčší reproduktor, tým bude lepšie hrať. Aj menšie reproduktory majú kvalitný zvuk.

TV reproduktor

Stále však platí, že rozmernejší reproduktor má viac priestoru k prehĺbeniu basovej zložky. Vzhľadom na to, že sa doň zmestí aj výkonnejší menič, dokáže hrať hlasnejšie.

Materiál

Plast, drevo či kov? Každý z týchto materiálov má trochu iné rezonančné vlastnosti. Pravdou však je, že to dokáže rozoznať iba naozaj skúsený poslucháč. Ak sa k nim neradíte, zamerajte sa predovšetkým na pevnosť a kvalitu konštrukcie a materiál si vyberajte podľa vkusu. Konštrukcia by mala byť pevná a bez vôle.

Konektivita

Najmä v prípade prenosných reproduktorov ide o dôležitý parameter. Domáce reproduktory sa totiž pripájajú k zariadeniu zvyčajne cez jack konektor, niektoré majú však aj Bluetooth či Wi-Fi pripojenie.

Väčšina prenosných reproduktorov sa pripája cez Bluetooth, niektoré cez technológiu NFC. Stretnúť sa však môžete aj s USB konektormi, čítačkou pamäťových kariet či s možnosťou naladiť rozhlasové vlny.

Napájanie a dobíjanie

Čo sa domácich reproduktorov týka, štandardné je pripájanie do elektrickej siete. Niektoré sa dajú pripojiť pomocou USB k počítaču a odoberajú energiu z neho.

Malý prenosný reproduktor

Prenosné reproduktory sa dobíjajú pomocou USB konektora cez počítač. Ich batérie majú kapacitu v rádoch stoviek mAh.

Príslušenstvo

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť reproduktora, zaujímajte sa o príslušenstvo, ktoré by vám s tým pomohlo. Prenosné reproduktory sa vám budú ľahšie prenášať v puzdre, pýtajte sa preto, či je súčasťou balenia, alebo si ho budete musieť dokúpiť. Ak hľadáte reproduktor na domáce použitie, oceníte špeciálne gumové podložky, ktoré eliminujú vibrácie prenášané reproduktorom. Dokúpiť si môžete aj stojan na domáce reproduktory, dôležité sú pritom rozmery, hmotnosť i nosnosť, ale tiež vývod kabeláže.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nad reproduktorom nerozmýšľajú iba milovníci hudby, často je tiež súčasťou vybavenia fanúšikov filmov a seriálov. Dosiahnuť dobrý zvuk môžete vďaka káblovému i Bluetooth reproduktoru. Parametre sú pri výbere veľmi nápomocné nie vždy sa z nich však dozviete všetko, čo vás zaujíma. Aby sme vám s výberom reproduktora čo najviac pomohli, rozhodli sme sa na najčastejšie otázky ohľadom reproduktorov odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Hľadám prenosný reproduktor na počúvanie hudby. Je vhodnejší Wi-Fi alebo Bluetooth model?

Wi-Fi reproduktor je určený na prehrávanie hudby pomocou počítačovej siete, Bluetooth reproduktor je prijímač, s ktorým sa treba spárovať a vysielať doň zvukový signál. Pokiaľ chcete používať reproduktor na rôznych miestach, vhodnejšou voľbou pre vás bude Bluetooth model.

Ako vyčistiť povrch vodoodolného reproduktora?

Povrch vodoodolného reproduktora očistite pod prúdom vlažnej vody jemnou kefkou (napr. zubnou kefkou). Pokiaľ však reproduktor vodoodolný nie je, použite vlhkú handričku.

Treba reproduktor nechať po čistení vyschnúť?

V prípade vodoodolných reproduktorov (certifikácia IPX7) to nie je nutné, avšak vhodné. Keď otvoríte kryt, hrozí vniknutie zostatkovej vody do konektorov. Reproduktory s nižšou certifikáciou odporúčame nechať vyschnúť bezpodmienečne.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televízoru. Recenzie poradia, ako vybrať

Najlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televízoru. Recenzie poradia, ako vybrať

Kúpili ste si TV, počítač či smartfón a ostali ste nepríjemne prekvapení zvukom, ktorý z nich „lezie“? Prečítajte si tento článok, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať správne reproduktory k uvedeným zariadeniam a dostať z nich konečne aspoň trochu kvalitný zvuk. Najlepšie prenosné... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 02.01.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 20:45
Mišo

JBL Flip 5 má dobrý zvuk a bol za výhodnú cenu. Páči sa mi aj vzhľad. Plusom je dlhá výdrž batérie. Rozmerovo je asi ako plechovka od piva, takže sa zmestí aj do držiaka na bicykel. V exteriéri má o niečo slabšie basy, ale v interiéri sú super. Vyzdvihujem tiež vodeodolnosť... Hodí sa skôr na tanečnú alebo popovú hudbu, na tvrdú metalovú hudbu nie. Na toto ho neodporúčam.

21/08/2022 20:19
Marcel

Malé, pekné a výkonné reproduktory sú Magnat Monitor Supreme 102. Môžem ich odporučiť, majú slušný výkon aj pekný zvuk. Pomer ceny, výkonu a kvality je vynikajúci. Používam ich k domácemu kinu. Niekomu môžu prekážať malé basové meniče a teda nie veľmi výrazné basy, ale ak ich budete používať ku kinu / televízoru a nie primárne na počúvanie hudby, určite budete spokojní.

05/07/2022 09:51
Denis F.

Na reproduktoroch Yamaha NS-777 Pianoblack ma zaujal dizajn aj výkon. Prevedenie je pekné a spracovanie kvalitné. Prenos zvuku do priestoru je excelentný. Pre bytové počúvanie hudby je to správna voľba. Zvuk je mohutný, takže za rozumnú cenu som dostal presne to, čo som chcel. Mínusy som si zatiaľ nevšimol žiadne.

07/10/2021 08:13
Janka E.

Kvôli krásnemu retro vzhľadu som si zaobstarala reproduktor Marshall STANMORE II. Spracovanie je na jednotku, zvuk je veľmi dobrý, aj keď niekomu môžu vadiť výrazné basy, mne vyhovujú. Vďaka veľkej hlasitosti sa tento reproduktor hodí aj na domáce party. S nákupom som maximálne spokojná.

05/09/2021 09:34
Július

Používam party reproduktor Panasonic SC-UA30E, ktorý štýlovo vyzerá a má výborný výkon až 300 W RMS. Zvuk je pomerne čistý a oceňujem silné a výrazné basy. Nechýbajú tu dva konektory pre pripojenie mikrofónu na prípadné karaoke. Party atmosféru dotvára aj modré LED podsvietenie. Oceňujem jednoduchosť používania, dobre nastavenú cenu vzhľadom na ponúkané funkcie aj vstavané FM rádio. S týmto repráčikom sa nebudete nudiť pri žiadnej oslave, samozrejme, využitie má aj počas bežných dní. Reproduktor je skladný a v obývačke mi vôbec nezavadzia. Plus si vyslúži aj diaľkové ovládanie či mobilná aplikácia, v ktorej môžem listovať v súboroch uložených na USB a vyberať skladby. Tento reproduktor bez problémov prepojíte aj s mobilom a potom ho môžete ovládať na diaľku cez Bluetooth. Je vhodný ako na interiérové, tak aj exteriérové používanie. Nie je ťažký, preto sa ľahko prenesie na potrebné miesto. Navyše má po bokoch otvory, za ktorého ho chytíte a jednoducho prenesiete. Zvuk si môžete upravovať pomocou ekvalizéru a cez Jukebox je možné zostaviť si vlastný playlist pesničiek. Displej zobrazuje názvy prehrávaných albumov a skladieb. Som spokojný, na malé domáce párty je ako stvorený.

09/06/2020 07:27
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
viac ako Bluetooth reproduktor Vám odporúčame investovať do plašičov vtákov (napr. Deramax Bird).

04/06/2020 09:58
Bertie

Poraďte prosím:
takmer sa hanbím, no ja potrebujem bluetooth reproduktor na plašenie bezočivých vtákov, aktuálne z čerešní.
Nahral som všetky možné nepríjemne rušivé zvuky a chcem to púšťať telefonom na max intenzitu. Už sú imunní takmer na všetko a nepomáha ani plynová pištol a ani vzduchovka...
Vďaka za každú radu.
S pozdravom
Bertie KE

12/04/2019 19:20
Roman

Nechápem preck sa všade pretláčajú tie JBL reproduktory... reprodukcia je priemerná a pri BT prenosných repro je to na podpriemernen kvalite... 80dB citlivosť za 150-200€? Na smiech... ja som kúpil Marshall Kikburn (tiež prenosný BT repro) a tá kvalita je úplne niekde inde (citlivosť 100dB) a nič nechrčí ani na max... pri takom JBL Charge 3 sa to nedalo počúvať pri 70% hlasitosti ... a všade na nete o nich miliarda článkov a umiestnení v rebríčkoch medzi top... keby boli za 50€-100€ ok ale za tú cenu sú to šunty

18/11/2017 21:18
Eva Matejčíková

perfektny reproduktor s cistym zvukom je orava crater 2 a v prorovnani s tymito je cenovo dostupnejší a k tomu vode aj prachu odolný a dokonca aj nárazu

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok