Najlepšie kancelárske kreslá a stoličky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Prečo sedieť správne? Sedenie je pre človeka tá najneprirodzenejšia poloha. Dávno, pradávno sme chodili, behali a ležali. Sedenie bolo pre nás skutočne výnimočné. Hold, evolúcia je evolúcia, no a tá naša so sebou priniesla množstvo sedenia. Mnohí z nás sedieť jednoducho musia, inak by umreli od hladu alebo by prišli o strechu nad hlavou.

Ako vybrať kancelárske kreslo?

Ak do tejto kategórie patríte i vy, určite vás bude zaujímať, ako vybrať tú najlepšiu kancelársku stoličku.

Najlepšie kancelárske kreslá a stoličky

Názov Hodnotenie Detail
Office Pro Saturn Net   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Herman Miller Mirra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Yenkee YGC 300RGB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Autronic KA-2325   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Liftor Active   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Kancelárske kreslá – recenzie

Ako uvidíte sami, výber kancelárskej stoličky alebo kresla dá človeku zabrať. Aby sme vám rozhodovanie trochu uľahčili, pripravili sme si pre vás recenzie niekoľkých produktov, ktoré vám celú „problematiku“ priblížia o niečo lepšie.

Čo spôsobuje nesprávne sedenie

Sedenie, na pohľad nevinná činnosť, sa po istom čase mení na život ohrozujúcu aktivitu. Ako prvé začínajú trpieť vaše svaly, neskôr platničky a chrbtica, no a na konci môžete skončiť i na chirurgickom stole, o bolestiach a nepríjemných stavoch ani nehovoriac. Pozrite sa, čo všetko a ako vo vašom tele trpí pri dlhom a nesprávnom sedení.

Svalstvo

Všetky svaly v našom tele sú usporiadané v dvojiciach, ktoré pracujú protichodne. Keď sedíte nesprávne, sval číslo 1 dostáva zabrať a je neustále stiahnutý, sval číslo 2 nemá čo na práci, preto je v nadmerne uvoľnenej polohe. To má za následok preťaženie jedného a ochabnutie druhého. Zaujímavosťou je, že v živote vykonávame skutočne málo aktivít, pri ktorých naše svaly zaťažujeme takýmto neprirodzeným spôsobom.

Kostrový aparát a chrbtica samotná

Ak sedíte nesprávne dlhodobo, môžete si poškodiť aj samotnú chrbticu, kosti a kĺby. Na miestach, kde nesprávna poloha svalov vytvára nadmerný tlak, časom dochádza k deformácii a degenerácii kostí, na ktorých sa môžu objaviť bolestivé výrastky.

Ako správne sedieť na kancelárskej stoličke

V omnoho väčšom ohrození sú však naše platničky. Platničky sa nachádzajú medzi stavcami. Predstavte si ich ako mäkké gélové vankúšiky obklopené silným väzivom, ktoré sa hýbu v kontre s telom – keď máte hlavu predklonenú vpredu, posúvajú sa dozadu a naopak. Ak sa tak deje často, dochádza taktiež k ich deformácii, ktorá sa končí poškodením okolitého väziva a následným „vyskočením“ platničky. Áno, takýto úraz si môžete skutočne spôsobiť aj „nevinným“ sedením.

POZOR: Ani tá najzdravšia stolička vaše telo pred problémami neuchráni dokonale a nenahradí pohyb. V tomto smere platí jednoduchá matematika. 50 minút sedenia, rovná sa 50 minút pohybu. Pre mnohých z nás však niečo také nie je reálne, tak sa snažte hýbať aspoň toľko, koľko môžete.

Ako správne sedieť alebo pravidlo 90 °

Hlava musí tvoriť priamku s chrbticou, no a tá musí so stehnami tvoriť 90 ° uhol. Stehná s lýtkami tvoria taktiež 90 ° uhol a ruky musíte mať uložené... prekvapenie, v 90 ° uhle. Inak povedané, žiadne oblé krivky, ale ostré uhly všade tam, kde je to možné.

Teraz, keď už viete, ako správne sedieť pri stole, si budete vedieť vybrať aj vhodnú stoličku. Okrem správnej polohy by ste sa však mali pozerať aj na ďalšie parametre. Niektoré súvisia so zdravím, niektoré výlučne s pohodlím a rozmaznávaním, iné zas s údržbou a životnosťou kancelárskych stoličiek.

Kedy venovať výberu kancelárskej stoličky pozornosť

Stále, ak však na stoličke trávite hodinku denne, prežijete to tak či onak. Pozornosť by ste mali výberu venovať najmä vtedy, keď sedíte nepretržite viac ako 5 až 6 hodín. Prvým prípadom je práca, druhým zas home office alebo časté hranie počítačových hier, či hodiny strávené na sociálnych sieťach. Ak máte problémy s chrbticou alebo inými časťami vášho tela, výber stoličky je dôležitý vždy a za každých okolností.

Kancelárske kreslo do home office

Typy kancelárskych kresiel a stoličiek

Najprv je potrebné vyriešiť problém, aký je vlastne medzi kancelárskymi stoličkami a kreslami rozdiel. Problémom je, že ani samotní predajcovia tieto dva typy nábytku nejako extrémne nerozlišujú. Pri výbere sa preto orientujte radšej podľa konkrétnych parametrov. Ak by ste si chceli predsa len, silou-mocou, vyberať medzi kreslom a stoličkou, rozdiely by mali vyzerať nejako takto, nie je to však nemenným pravidlom.

Kancelárske kreslo

 • Hmotnosť: nad 25 kg
 • Vzhľad: robustnejšie (pripomínajú kreslo)
 • Nosnosť: 150 – 180 kg
 • Podrúčky: pevne spojené so sedadlom a opierkou – nenastaviteľné
 • Opierka hlavy: operadlo je väčšinou vyššie, preto nie je nutná
 • Materiál: koža, ekokoža, koženka, látka
 • Druh mechaniky: najčastejšie hojdacia
 • Max. doba sedenia: 4 – 10 hod.

TIP: Malá pomôcka, akýmsi prototypom tohto druhu kancelárskeho nábytku je kancelárske kreslo Orson.

Kancelárska stolička

 • Hmotnosť: 10 – 20 kg
 • Vzhľad: sú útlejšie, vyššie
 • Nosnosť: najčastejšie od 100 do 150 kg (výnimočne i viac)
 • Podrúčky: spojené iba so sedadlom – možnosť nastavenia výšky alebo uhla
 • Opierka hlavy: môže, ale nemusí byť súčasťou stoličky
 • Materiál: sieťovina, látka, koženka
 • Druh mechaniky: všetky možné typy
 • Max. doba sedenia: 5 – 24 hod.

Zdravotné kancelárske stoličky

Ak v sede pracujete dlhšie ako cca 8 hodín denne alebo trpíte problémami s chrbticou či kĺbmi, mali by ste určite pouvažovať nad zdravotnou kancelárskou stoličkou. Tieto modely sú neporovnateľne drahšie, prítomnosť a dokonalé nastavenie všetkých možných opierok, výšok a uhlov je samozrejmosťou. Mechanika je prepracovanejšia, každá časť takejto stoličky musí byť ergonomicky tvarovaná. Niekedy natrafíte aj na kúsky so samostatnými zónami, podobne ako pri zdravotných matracoch. V podstate hovoríme skôr o zdravotníckej pomôcke.

Zdravotná kancelárska stolička pri problémoch s chrbtom

Herné stoličky (kancelárske kreslo racing)

Herné stoličky a kreslá patria taktiež do drahšej kategórie „kancelárskeho“ vybavenia. Pre lepšiu predstavu, najlacnejšie kúsky stoja cca 60 eur, tie skutočne kvalitné, pokrokovejšie alebo značkové aj viac ako 500. Ako napovedá už ich samotný názov, ide o modely určené pre hráčov počítačových hier, ktorí v sede neraz strávia i viac ako 15 hodín non-stop.

Väčšinou sú vyrobené z mäkkého materiálu a sú robustné, zároveň majú ergonomické tvarovanie, všetky možné nastavenia a opierky. Neraz na nich nájdete aj rôzne dizajnové prvky ako LED podsvietenie či držiak na pohár. Herné stoličky sú vhodnou alternatívou aj do kancelárií. Ako sme spomenuli v nadpise, akýmsi podtypom hráčskych kresiel sú takzvané racingové kreslá. Z hľadiska funkčnosti sa nijako nelíšia. Ich dizajn však pripomína sedadlo pretekárskeho auta.

Rokovacie stoličky

Tento názov označuje stoličky bez koliesok. Majú klasické 4 nohy a vyzerajú ako... jednoducho ako z kancelárie. Sú vhodné len na krátkodobé sedenie, pretože pohodlie nie je ich najväčšou prednosťou. Nedajú sa nastaviť a prispôsobiť vašim potrebám, podnožka či opierka hlavy je, samozrejme, vylúčená. V kanceláriách ich využijete ako sedenie pre návštevu, hodia sa tiež do zasadačiek.

Čo si všímať pri výbere kancelárskeho kresla/stoličky

Typ kancelárskej stoličky je jedna vec, konkrétne parametre už druhá. Po prečítaní nasledujúcich riadkov môžete mať pocit, že je toho až príliš veľa. Áno, výber skutočne pohodlnej, kvalitnej a zdravej kancelárskej stoličky nie je záležitosť, ktorú vyriešite za 5 minút. Opäť pripomíname, že zachádzať do detailov by mali len tí, ktorí sedia viac ako 6 hodín denne.

Biele kožené kreslo

Opierky a ergonomické tvarovanie

Na kancelárskych stoličkách môžete nájsť opierku hlavy, predlaktia (područka), bedier a nôh, teda takzvanú podnožku. Všetky z nich sú dôležité, základom pohodlia a zdravého sedenia sú však prvé 3. Opierky zabezpečia vašej chrbtici, kĺbom a svalom prirodzenú anatomickú polohu bez toho, aby ste sa museli namáhať.

Ak chcete sedieť skutočne zdravo, vyberajte si modely s nastaviteľnými opierkami. Ergonomické tvarovanie je iba plusom. Hlavne pre laika však môže byť problém odhadnúť, kedy ide o skutočne vhodné ergonomické tvarovanie a kedy iba o nezmyselne pokrútené tvary, ktoré zvyšujú cenu produktu.

Možnosti nastavenia výšky, nosnosť a stabilita 

Výškovo nastaviteľná stolička je základom. Na modely bez tejto funkcie narazíte skutočne zriedkavo, ak vôbec. Klasikou je rozmedzie od cca 40 do 60 cm. Hlavné je, aby ste si mohli stoličku nastaviť do polohy, pri ktorej budú vaše stehná a lýtka v 90 ° uhle. Druhou výškovo nastaviteľnou časťou môže byť operadlo. Túto možnosť majú iba stoličky bez samostatnej opierky hlavy.

Nosnosť je dôležitá z hľadiska vašej váhy, inak sa pod vami môže stolička rozpadnúť. Klasika je 100 až 150 kg. Ťažšie stoličky zvyknú mať vyššiu nosnosť a zároveň i stabilitu. Tá je ďalším dôležitým parametrom, ktorý si však odskúšate iba prakticky.  

Typ mechaniky a nastavenie sily prítlaku

Mechanika rozhoduje o tom, ako a či vôbec bude stolička pohyblivá. Na modeloch do kancelárie sa mechanika zväčša nachádza, a to ako pri kreslách, tak i pri stoličkách, rozhodujúci je teda najmä jej typ.

Čierna kancelárska stolička s kolieskami

Podľa toho, akú veľkú silu prítlaku má daný model, je potrebné pre „rozhojdanie sa“ vynaložiť príslušnú silu. Stoličky s nastaviteľnou silou prítlaku sú o niečo lepšie, a to hlavne vtedy, ak nemáte štandardnú váhu. Príliš chudučkí ľudia môžu mať so stoličkou so silným prítlakom problém čo i len pohnúť, naopak, tí ťažší budú na voľnejších modeloch lietať ako na kolotoči.

Synchrónna a asynchrónna mechanika

Synchrónna mechanika zabezpečuje súčasný pohyb sedadla aj operadla, ktoré sa hýbu spolu s vaším telom. Na stoličkách s asynchrónnou mechanikou si môžete samostatne nastaviť polohu operadla aj sedadla. V oboch prípadoch sa uhol medzi týmito dvoma časťami stoličky mení a v daných polohách ich môžete aj zafixovať.

Oba typy mechaniky sú vhodné na dlhšie sedenie. V tomto smere by ste si preto mali vyberať skôr podľa toho, čo vyhovuje vám alebo vášmu pohybovému aparátu. Napr. ak trpíte problémami s chrbticou, poraďte sa s vaším pediatrom.

Hojdacia, TILT a Multilock mechanika

Hojdaciu mechaniku nájdete na najlacnejších stoličkách, no hlavne na kancelárskych kreslách. Uhol medzi operadlom a sedadlom je nemenný, preto sa v podstate hojdáte hore a dole celým telom podobne ako na hojdacom kresle. Stoličku je možné zafixovať len v základnej polohe. „Hojdacie“ modely sú vhodné skôr na kratšie a menej časté sedenie, na druhej strane, ak sa chce, tak sa dá sedieť správne aj na nich. TILT je ekvivalentom k hojdacej mechanike.

Multilock mechanika sa líši iba v tom, že stoličku môžete „zaseknúť“ ako v základnej, tak i v naklonenej polohe. Táto funkcia je fajn z hľadiska pohodlia, nemusí byť ideálna pre vaše telo. Človek niekedy nevie zhodnotiť, čo je pre neho zdravé. V porovnaní s hojdacou mechanikou je však Multilock určite o niečo lepšia.

Hard a Extrem mechanika (alebo kancelárske kreslo s nosnosťou 150 kg a viac)

Oba typy mechaniky sú príznačné nastaviteľnou silou prítlaku a širokými možnosťami nastavenia uhlov – záklonu (väčšinou viac ako 100 °). Hlavnou prednosťou týchto typov mechaniky je však vysoká odolnosť, preto ich nájdete hlavne na kreslách a stoličkách s vysokou nosnosťou, väčšinou nad 150 kg. Z hľadiska zdravia a pohodlia sú na tom tieto kúsky podobne ako tie hojdacie. Sú však lepšou voľbou pre obrov alebo ľudí s nadváhou.

Drevená kancelárska stolička v home office

Body – Balance – Tec a Move & Stop mechanika

Body – Balance – Tec, Move & Stop, Sitness alebo jednoducho balančná stolička. Tieto modely nahrádzajú fit loptu. Hýbu sa spolu s vaším telom, rovnováhu preto musíte udržiavať vlastnými svalmi. Z hľadiska zdravia ide o najlepšiu voľbu, sedieť na takejto stoličke 8 hodín však nemusí byť jednoduché. Pri výbere si preto všímajte, či je stoličku možné zafixovať v stálej polohe. Túto možnosť nájdete určite na modeloch s Move & Stop mechanikou. Takéto sedenie si navyše vyžaduje istú dávku cviku a trpezlivosti.

Materiál kancelárskeho kresla/stoličky

Materiál je rozhodujúci z hľadiska údržby, životnosti, ale i vášho pohodlia. Koža a podobné alternatívy vydržia dlho, keď však prídu 40 ° horúčavy, nebude vám do smiechu. Naopak, látka je lacnejšia, postarať sa o ňu však dá zabrať.

Kancelárske kreslo kožené (koženka, ekokoža, syntetická koža)

Pravá koža je príjemná, kreslu navyše dodá šmrnc a nádych luxusu. Pozitívom je aj dlhá životnosť. Na druhej strane musíte počítať s omnoho náročnejšou údržbou a neporovnateľne vyššou cenouKoženka je na tom podobne, tieto modely sú však lacnejšie a prežijú kratšie. Syntetická alebo tzv. ekokoža sú akousi zlatou strednou cestou. Vyzerajú dobre, sú príjemné a veľmi jednoduché na údržbu. Hlavnou nevýhodou je ich krátky život.

Kancelárske kreslo látkové (sieťovina a iné materiály)

Látka je proste látka. V závislosti od jej kvality môže mať rôzne dlhú životnosť, v rámci pohodlia je postačujúca, no a z hľadiska údržby je to s ňou trochu komplikované. Niektoré škvrny z nej jednoducho nevyperiete. Sieťovina je na kancelárskych stoličkách veľmi obľúbeným materiálom. Ak je kvalitná, má dlhú životnosť, je veľmi jednoduchá na údržbu a hlavne v lete znižuje pocit tepla. Tieto modely patria k stredne drahým alternatívam.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujíma vás o stoličkách a kreslách do kancelárie ešte niečo? Na všetko, na čo sme zabudli, sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Aká je primeraná cena kancelárskej stoličky?

Ťažká otázka. Skutočne lacné kúsky, na ktorých je možné nastaviť len výšku, kúpite aj za necelých 30 eur. Tie pokrokovejšie aj za viac ako 700. Zlatou strednou cestou s primeranou kvalitou je cena od 100 do 200 eur. Kompromisom môže byť aj kancelárske kreslo v akcii, čo však viete asi i sami.

Je rozdiel medzi výberom kresla do kancelárie a home officu?

Ani nie, rozhodujúci je čas, ktorý na kresle strávite, no a sčasti i dizajn. Kreslá do kancelárie by mali byť elegantné a reprezentatívne, záleží to však samozrejme aj od filozofie vašej firmy.

Majú všetky kancelárske stoličky kolieska?

Drvivá väčšina z nich kolieska má. Tie bez nich existujú, nie sú však pohodlné a aj zdravotná stránka je otázna. Ak už sa však kreslo či stolička hýbe, tak zásadne pomocou koliesok.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 12.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

27/07/2022 13:07
Madam Jelly

Za mňa je jednoznačne najlepšia zdravotná stolička az tých asi Adaptic. Tá je kvalitná, takže vydrží a balačné sedenie chrbát nedeformuje.

20/06/2022 16:24
Gábor

Mám stoličku BHM Germany Korba a som spokojný. Samozrejme, nie je to na niekoľkohodinové sedenie vkuse, lebo potom už človek cíti nepohodlie. Ale ak máte medzi prácou prestávky, je to fajn. Páči sa mi stabilnosť stoličky aj kvalitné látkové čalúnenie. Plusom sú opierky na ruky.

17/11/2021 17:57
Fedor

Kreslo Halmar Relax vyzerá veľmi dobre a je pohodlné. Sedí sa mi na ňom fajn a vďaka nízkej hmotnosti ho môžem ľahko premiestňovať na potrebné miesto. Škoda, že kolieska nemajú brzdy a tak pri neopatrnom používaní môže dochádzať k nechcenému posúvaniu sa. Opierka sa dá nastaviť ako potrebujem a je mäkká. Za tú cenu je to veľmi fajn stolička.

20/10/2021 11:57
Molok

Ako jednu z mála naozaj zdravotných stoličiek by som označil stoličky Adaptic. Sú to naozaj štýlové stoličky, ktoré pre mňa spĺňajú všetky parametre.

24/07/2021 18:31
Ctibor

Mám kancelársku stoličku ANTARES Ergohuman mesh, ktorá patrí do vyššej cenovej kategórie. Preto som nad jej kúpou dlho premýšľal. Stolička je priedušná a rozmerná, preto sa hodí aj pre väčších ľudí. Dizajnovo je veľmi vydarená, pretože si môžem nastaviť všetko možné a sedieť tak veľmi pohodlne aj po dlhých hodinách. Oceňujem oporu bedier a chrbtice. Konštrukcia je robustná, stolička by mi mala preto dlho bezproblémovo slúžiť. Sedí sa mi na nej pohodlne, ale je to vec každého osobitne, pretože každému vyhovuje niečo iné. Stolička má kvalitné kolieska, preto ju môžem ľahko presúvať po miestnosti na to miesto, kde práve potrebujem. Pre mňa je táto stolička perfektnou podporou správneho sedenia, preto neľutujem ani vysokú obstarávaciu cenu.

02/06/2021 13:08
Marek Hudáček

Ja som si kúpil stoličku Adaptic. Konkrétne Adaptic Style a musím povedať, že zatiaľ maximálna spokojnosť vo všetkých ohľadoch.

26/05/2021 20:25
barbora

ja som si vybrala Smart kreslo od stolicky24 s mimoriadne vysokym operadlom a je tak komfortne jak sen

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok