Najlepšie maliarske valčeky/valčeky na maľovanie 2024 – recenzie, test, porovnanie

Valček na maľovanie, súčasť povinnej výbavy každého majstra, ktorý má v pláne vymaľovať obývačku, kuchyňu, kúpeľňu, chodbu či detskú izbu. Pozor! Nie je valček ako valček a pri jeho výbere musíte zvážiť niekoľko podstatných faktorov.  Na trhu existuje niekoľko veľkostí či dokonca typov valčekov. Aký valček na maľovanie zvoliť? Aký je najlepší valček na maľovanie? Poradíme vám.

Ako vybrať valček na maľovanie?

Ak sa chystáte vymaľovať dom alebo byt, valček bude s veľkou pravdepodobnosťou vaším najlepším pomocníkom. Hoci veríme, že nie každý má s maľovaním práve najlepšie skúsenosti. Farba steká, valček kvapká, veľká spotreba farby, nerovnomerný záber, jednoducho, maliarsky valček sa pre mnohých stane skôr nepriateľom ako pomocníkom. Všetko je však otázka voľby a je potrebné poznať isté zásady, ktoré vám pri výbere maliarskeho valčeka môžu výrazne pomôcť.

Najlepšie valčeky na maľovanie

Názov Hodnotenie Detail
Wagner Easyroller   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Paint Roller MA-037   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Fieldmann FDMV 1501   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Maliarsky valček Handi-Roller   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Maliarsky valček Zlatý vlas   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Čo si pri výbere maliarskeho valčeka všímať?

Správna voľba v prípade maliarskeho valčeka dokáže výrazne zefektívniť prácu, ušetriť čas i peniaze. Možno by ste neverili, koľko parametrov musíte pri výbere valčeka na maľovanie zvážiť. V našom sprievodcovi, ako si vybrať najlepší štandardný valček, sa to dozviete. Predtým, ako si vyberiete najlepší valček na maľovanie stien, by ste si mali všímať nasledovné:

  • Veľkosť maliarskeho valčeka (šírka valčeka)
  • Typ natieraného podkladu (hladké povrchy, hrubé a drsné povrchy)
  • Výška vlasov valčeka
  • Materiál vlákien povrchu valčeka
  • Typ rúčky
  • Cena valčeka

Šírka maliarskeho valčeka

Prečo je veľkosť valčeka vlastne dôležitá? Jednoduchá odpoveď by bola, že ide predovšetkým o objem práce, ktorú môžete malým, stredným či veľkým valčekom dosiahnuť. Dôvodov, prečo sa na veľkosť valčeka pozerať, je však ešte viac.

Maliarske valčeky na stenu môžeme rozdeliť do troch kategórií. Malé maliarske valčeky, stredné (midi) maliarske valčeky a veľké maliarske valčeky. Podstatné je, že každá veľkosť valčeka má odlišné alebo unikátne využitie.

Šírka valčeka na maľovanie

Malé maliarske valčeky (tzv. MINI) majú šírku valčeka od 3 do 15 cm. Malé valčeky využijete predovšetkým v prípade, že potrebujete maľovať menšie výklenky, kúty, menej dostupné miesta či realizovať iba malé opravy farebných tónov. Ďalšou kategóriu, ktorá sa prelína s malými valčekmi, sú stredné maliarske valčeky (tzv. MIDI). Tie majú šírku valčeka od 10 do 18 cm. Takáto veľkosť je vhodná pre bežné interiérové steny.

Veľké maliarske valčeky (tzv. MAXI) majú šírku od 18 po 45 cm. Práca s nimi je, prirodzene, rýchlejšia. Vykonajú za kratší čas väčší objem práce. Vhodné sú pre interiérové steny, ale napríklad aj fasády. Pri výbere teda zohľadnite v akom priestore budete s valčekom pracovať. S väčším valčekom sa horšie maľujú detaily. Takisto majú vyššiu hmotnosť.

Maliarsky valček na hladké povrchy

Treba si uvedomiť, že nie každý valček je vhodný na všetky druhy povrchov. Inak by sa povrchy valčekov nemuseli vôbec líšiť. Vedzte však, že univerzálny valček neexistuje. Ani ten v teleshoppingu to nie je. Povrch pri natieraní zohráva veľmi dôležitú úlohu.

V prípade hladkých povrchov (sadrokartón, štrková omietka, dvere, hladký kov) je potrebné, aby vlákna valčeka boli z mikrovlákna alebo polyamidu. Používať by sa mali valčeky s kratším vlasom od 4 do 13 mm. Na hladkom povrchu farba začne stekať ľahšie, preto nie je nutné používať valčeky s hustým a vysokým vlasom. Práve polyamidové vlákna veľmi dobre udržiavajú i odovzdávajú farbu. O samotných materiáloch si viac povieme v časti článku – Materiál vlákien povrchu valčeka.

Maliarsky valček na hrubé povrchy

Hrubozrnné omietky – steny, fasády, škárovité betónové omietkynehobľované drevo. Príklady hrubých a drsných povrchov si vyžadujú maliarske valčeky s dlhším vláknom – vysokým vlasom aspoň 18 až 22 mm. Do samotných vlákien sa vsiakne viac farby, väčší objem je nutný pre vyplnenie pórov podkladu.

Maliarsky valček s dlhým vlasom

Stena tak dokáže prijímať väčší objem farby. Potrebné je však takisto dbať na to, aby šlo o kvalitný materiál. Ideálnou voľbou je opätovne polyamidový maliarsky valček, prípadne polyakrylový, ktorý má podobné vlastnosti ako polyamid. Chybou nie je ani prírodný materiál ako vlna, no tieto valčeky sú drahšie a horšie je to s ich životnosťou a údržbou.

Valčeky s vysokým vlasom a nízkym vlasom

 Medzi vlastnosti maliarskeho valčeka  určite patrí i dĺžka vlasov. Najlepší valček na maľovanie neexistuje a iný valček použijete na maľovanie sadrokartónu a iný na maľovanie fasády. Vyššie sme si povedali, aká výška vlasov povrchu valčeka je vhodná pre aký povrch. Valčeky s vysokým vlasom sú od 18 po 22 mm. Tie sú určené pre hrubé, pórovité, drsné povrchy, fasády. Prirodzene obsiahnu viac farby a vyplnia tak väčšiu plochu. Spotreba farby je väčšia.

Maliarske valčeky určené na hladké povrchy, liate, sadrové, štrkové omietky či sadrokartóny majú výšku vlasov nižšiu okolo 4 až 13 mm. Štruktúra náteru je jemnejšia v menšom objeme, menej fŕkajú, no prirodzene výdatnosť je nižšia. Tým pádom zatriete menšiu plochu.

Materiál vlákien

Tejto kategórii sa povenujeme trocha detailnejšie, pretože trh s maliarskymi valčekmi sa rozrastá a používané sú rôzne materiály a vlákna povrchu valčeka. V zásade je ideálne si samotné typy materiálov spárovať s farbami, ktoré možno s týmito valčekmi nanášať. Rozhodne však danému segmentu dominujú syntetické vlákna. Prírodná vlna ide do úzadia predovšetkým z hľadiska životnosti a údržby. Čo je však pri materiáloch valčekov najdôležitejšie, je jeho kvalita a podmienka, aby nepúšťal vlasy.

Vačeky na maľovanie stien s krátkym vlasom

Polyamidové vlákno

V rámci materiálov je dnes polyamid najobľúbenejším a takisto najkvalitnejším vláknom. Ide o syntetické vlákno, ktoré veľmi dobre absorbuje farbu. Valček teda nekvapká. Takisto však farbu veľmi dobre odovzdáva. Ideálny je na hladké i hrubé podklady v závislosti od dĺžky vlasu. Výhodou je aj jednoduchá údržba a dlhšia životnosť vlákien. Vhodný je na disperzné či latexové farby, ale aj na moridlá či antikorózne farby na kov.

Polyakrylový maliarsky valček

Veľmi podobný polyamidu, takisto veľmi dobre absorbuje farbu a tá z neho nekvapká. Odovzdávanie farby je takisto dobré, niekedy je potrebné vyvinúť trocha vyšší tlak. Vlákna majú rôznu dĺžku, no štruktúrou sú vhodné aj do rohov a na miesta, kde je potrebné zatierať menšie detaily. Okrem disperzných a latexových farieb je polyakrylový maliarsky valček na steny vhodný aj pre nátery lepidiel. Potrebné je však použiť vyšší vlas aspoň 18 mm.

Prírodný materiál

V tomto prípade je reč o vlne, ktorá sa na maliarske valčeky v minulosti používala veľmi často. Nevýhodou i výhodou však je vyššia absorbcia farby, čo môže spôsobovať stekanie alebo kvapkanie farby. Na druhej strane je vlnový maliarsky valček vhodný pre hrubé podklady, kde je potrebná vyššia výdatnosť farby pre vyplnenie pórov v podklade. Horšia je však jeho údržba a životnosť.

Polystyrénový maliarsky valček

Takýto druh valčeka je ideálny pre hladké povrchy ako sadrokartón alebo hladké štrkové omietky. Má menšiu schopnosť farbu absorbovať i odovzdávať. Vlas je náchylnejší na drsnejšie časti podkladu a má horšiu životnosť. Takéto valčeky sa používajú v prípade veľkoplošných náterov. Výhodou je rovnomerný náter a široký rozptyl využitia v závislosti od dĺžky vlasu. Nižší vlas je vhodný pre hustejšie farby a lepidlá, naopak, vyšší polystyrénový vlas je vhodný na antikorózne či akrylátové farby.

Malý polystyrénový maliarsky valček

Penový maliarsky valček

Vhodné aj pre nátery fasád, často sa vyskytujú i štrukturálne valčeky na stenu. Majú nižšiu absorbčnú schopnosť, a preto sa skôr využívajú pre nanášanie živicových a vodeodolných farieb. Povrch týchto valčekov je hladký a rýchlejšie sa opotrebúva.

Mikrovlákno

Ide o veľmi rozšírený materiál pri výrobe maliarskych valčekov. Umelé vlákno je trvácne, ľahko sa udržiava. Veľmi podobný polyamidovému vláknu, no odolnosť vlasov je nižšia. Ide však o veľmi dobrý pomer ceny a kvality a takisto je výhodou mäkší plyš, ktorým sa lepšie dostanete i do rohov či výklenkov.

Typ rúčky maliarskeho valčeka

Verte, že tento zdanlivo nenápadný detail môže pri maľovaní interiérov či exteriérov zohrávať veľmi dôležitú rolu. Existujú totiž dva typy valčekov a tomu je potrebné prispôsobiť i výber rúčky. Tie, ktoré sú bez ložiska a majú jadro duté, sú väčšinou lacnejšie, pohyb a manipulácia však nie sú také plynulé. Naopak, valčeky s ložiskom majú výhodou v tom, že vďaka jadru, kde je malá dierka na rúčku je práca s takýmto valčekom pohodlnejšia a aj samotný valček sa pohybuje po povrchu lepšie a plynulejšie

Cena maliarskeho valčeka

Maliarsky valček nie je položkou, ktorá by vašu peňaženku alebo vaše konto enormne zaťažila. Ceny valčekov sa začínajú na hranici od 3 eur. V tomto prípade ide skôr o MINI valčeky a väčšinou ide iba o samostatný valček bez rúčky.

Následne sa dostávame do cenovej hladiny od 5 až do 15 eur. V tejto kategórii už väčšina zákazníkov nájde potrebný druh valčeka (veľkosť, materiál) z polyamidového alebo polyakrylového vlákna či mikrovlákna. Takisto sú tu aj modely s rúčkou.

Od sumy 20 eur vyššie už zakúpite aj rôzne maliarske sady aj so štetcami. No takisto za viac ako 30 eur kúpite profesionálne maliarske valčeky aj s teleskopickou rúčkou, napríklad značky Wagner.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Maľovať steny v dome či byte je vhodné raz za pár rokov. Kvalitné náradie by preto malo byť samozrejmosťou. Valček na maľovanie nie je drahou záležitosťou, napriek tomu nie je vhodné si vybrať prvý produkt, na ktorý v obchode narazíte. Odpovede na časté otázky spotrebiteľov vám budú pri výbere nápomocné.

Je valček na maľovanie so zásobníkom na farbu dobrá voľba?

Väčšina používateľov tohto druhu valčekov sa zhodne v tom, že tento druh valčeka nesplnil ich očakávania. Takýto valček nie je vhodný pre všetky druhy farieb. Potrebné je v mnohých prípadoch odhadnúť správnu hustotu farby, inak sa maľovanie stáva neefektívnym. Rovnako tak nie je maliarsky valček so zásobníkom na farbu vhodný pre maľovanie väčších plôch. Z pohľadu našich skúseností a skúseností iných zákazníkov takéto druhy valčekov neodporúčame.

Nie je lepšie používať maliarsky štetec?

Určite nie, pre daný účel natierania stien či väčších plôch je ideálne používať maliarsky valček. Štetcom by ste na povrchu zanechali ťahy a náter by nebol rovnomerný. Štetec je vhodné použiť maximálne pri zatieraní detailov, rohov. No i na tento účel existuje špeciálny valček do rohov.

Existujú maliarske valčeky so vzorom?

Áno, existujú. Zvyčajne ide o penové valčeky. Často sa nazývajú i stropné. Používajú sa pri nanášaní hustejších farieb a pomalšími ťahmi po povrchu podkladu zanechávajú vzory alebo určité štruktúry.

Aké sú to disperzné farby?

Disperzné farby sú také, ktoré sú vodou riediteľné. Povrch disperznej farby je po nátere lesklejší. Ide o najčastejšie bežné farby určené pre nátery interiérových stien v bytoch či domoch, ale jj fasád. Sú priedušné a odolné voči UV žiareniu.

Aké sú to latexové farby?

Ide o farbu, ktorá sa používa v rámci interiérov i exteriérov. Má vysokú kryciu schopnosť a povrch je po zaschnutí zvyčajne matný. Farba veľmi dobre odoláva oteru. Používa sa predovšetkým na miestach, kde je farebná plocha vystavená záťaži.

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 17.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 04.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:46
Valér

Používam maliarsky valček zlatý vlas. Je lacný a dostupný vo viacerých veľkostiach. Nanášanie farby je veľmi dobré, je vhodný na hladké a jemne hrubé povrchy. Nemám mu čo vytknúť. Životnosť valčeka je dlhá.

27/11/2021 17:59
Šaňo

Handi-Roller je pre mňa dobrá pomôcka ako pre domáceho kutila. Maľoval som s ním zatiaľ 3 izby a bol som spokojný. Netreba stále namáčať ako klasický valček a nekvapká ani farba. Je to šikovne vymyslené, pretože farba sa naberá podobne ako do injekčnej striekačky a potom si stačí pomaly pumpovať farbu do valčeka.

28/07/2021 14:50
Anton

Nedávno som si kúpil valček Wagner Turbo Roll 550, hoci od kúpy ma mnohí odrádzali. Tvrdili, že sú to vyhodené peniaze a že palica sa ľahko zlomí. Ani po niekoľkých použitiach sa tak nestalo, preto som s kúpou spokojný. Oceňujem, že s týmto valčekom sa dá maľovať strop priamo z podlahy bez rebríka, stoličky či schodíkov. Fŕkanie je minimálne a povedal by som, že až zanedbateľné. Páči sa mi, že piest na farbu sa môže naťahovať ako ručne tak aj na batériový pohon. Štyri AA batérie navyše boli súčasťou balenia. Trocha som mal problémy s vyladením hustoty farby. Podľa mojich skúseností odporúčam plniť radšej menej, no častejšie. Farba sa plní do dutej násady a pri maľovaní stropu je to fyzicky namáhavejšie. Aj z tohto dôvodu je vhodnejšie pracovať s menej plným nástrojom, ktorý je o to ľahší. Prínosom tohto valčeka je rýchle maľovanie, presné dávkovanie farby motorčekom, menej špiny či menej manipulácie s farbou. Stačí len jednoducho nasať z originálnej nádoby a nie je potrebné žiadne prelievanie. Pri správnom rytmuse nanášania sa nanesie vždy rovnomerná vrstva farby.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok