Najlepšie dotykové notebooky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Dotykové notebooky patria do špecifickej kategórie produktov, ktoré nie sú ideálne pre každého. Je pre vás vhodnejší klasický notebook alebo notebook s niečím navyše, ktorý vám okrem iného umožní ovládanie prostredníctvom obrazovky?

Ako vybrať dotykový notebook?

V našom návode na výber notebooku s dotykovou obrazovkou vám prezradíme všetky plusy a mínusy tejto alternatívy, pozrieme sa na najdôležitejšie parametre a taktiež na niekoľko najlepších modelov, ktoré aktuálne nájdete na trhu.

Najlepšie dotykové notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo IdeaPad Flex 5   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Umax VisionBook 14Wr Flex   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dell Latitude 9440   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Asus UX3405MA-OLED341X   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Lenovo Yoga Pro 7 83E2001FCK   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Dotykové notebooky – áno alebo nie?

Výber dotykového notebooku sa začína pri otázke, či je pre vás toto riešenie vôbec vhodné. Modely s dotykovou obrazovkou majú v porovnaní s tými klasickými niekoľko výhod aj nevýhod. Niektoré parametre nie sú pozitívnejšie ani negatívnejšie, sú jednoducho iné. Preto vám určite neodporúčame, aby ste po dotykovom notebooku nesiahli len tak, „do istoty“.

Dopredu si jasne stanovte, čo presne chcete a budete na notebooku robiť prednostne. Niektoré vlastnosti tejto technológie môžu totiž vašu prácu ovplyvniť dobrým, iné zas nie najlepším spôsobom. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na hlavné špecifikácie, výhody, nevýhody a rozdiely medzi dotykovými a nedotykovými modelmi. Na základe nich si na otázku, či je pre vás táto alternatíva vhodná alebo nie, odpoviete omnoho jednoduchšie.

1. Dotykové notebooky sa ovládajú jednoduchšie (niekomu)

Ovládanie notebooku cez obrazovku môže pre niektorých z vás znamenať skutočné zrýchlenie všetkých úkonov. Platí to však iba vtedy, ak vám to s dotykovou obrazovkou ide rýchlejšie ako s klávesnicou a myšou. Pokiaľ ste zvyknutí písať a klikať „normálne“, dotyková obrazovka vás bude pravdepodobne iba spomaľovať. Samozrejme, ak si zaobstaráte notebook s dotykovou obrazovkou, nemusíte ju využívať neustále. Táto funkcia sa dá „vypnúť“ alebo kombinovať s klasickým ovládaním cez klávesnicu a myš alebo touchpad.

2. Dotyková obrazovka ako plán B

Obrovskou výhodou dotykovej obrazovky je, že v prípade poruchy klávesnice, touchpadu či myši, môžete notebook používať aj naďalej. Takýto záložný plán ocenia všetci, pre ktorých je notebook nevyhnutný pri práci či štúdiu. Naopak, nevýhodou môže byť poškodenie obrazovky pri neopatrnom „ťukaní“.

Obrazovka dotykového notebooku

3. Dotyková obrazovka na kreslenie, grafy, písanie...

Ste dizajnérom, študujete architektúru, maľujete, upravujete fotografie alebo sa venujete inej činnosti, pri ktorej na notebooku nielen píšete, ale i kreslíte, rysujete atď.? V tom prípade vám môžeme kúpu dotykového notebooku len a len odporučiť. Kreslenie, grafické návrhy a iné podobné práce vám pôjdu nepochybne rýchlejšie. Ak máte v pláne takéto využitie, určite popremýšľajte nad dotykovým notebookom s perom.

4. Dotykové notebooky majú kvalitnejší displej

Drvivá väčšina dotykových notebookov je vybavená veľmi kvalitným displejom (kvalitnejším ako na klasických notebookoch v rovnakej kvalitatívnej a cenovej triede). Rozdiel je viditeľný najmä pri rozlíšení, jase a kvalite farieb. Samozrejme, ak siahnete po vyslovene lacnom kúsku, toto pravidlo nemusí platiť stopercentne.

Obrazovky dotykových notebookov sú spravidla lesklejšie a majú vyšší jas. Táto kombinácia sa v negatívnom zmysle odzrkadlí najmä pri silnejšom svetle. Nedokonalosť dotykových obrazoviek nemusí prekážať všetkým. To, ako dopadá svetlo, totiž vníma každý tak trochu individuálne. Vo všeobecnosti však platí, že lesklý povrch v kombinácii s vyšším jasom spôsobia problémy s viditeľnosťou.

5. Vydržia menej

Technológia navyše sa prejaví aj na spotrebe elektrickej energie. V preklade, batérie dotykových notebookov sa vybíjajú rýchlejšie. Kvalitné kúsky preto musia disponovať silnejšou batériou, čo sa odzrkadľuje na ich cene, v niektorých prípadoch aj na hmotnosti a celkových rozmeroch.

6. Cena dotykových notebookov je vyššia

Viac technológií, ktoré sú zakomponované do dotykových notebookov, sa odzrkadľuje aj na ich cene. Toto je práve jeden z parametrov, pre ktorý by ste si mali kúpu dotykového notebooku vopred naozaj dobre premyslieť. Využijete dotykovú obrazovku naplno? Skutočne sa nezaobídete bez nej? Pre lepšiu predstavu, najlacnejšie dotykové notebooky (spravidla z dielne Acer a Lenovo) stoja od cca 300 eur vyššie. Cena modelov od ďalších populárnych výrobcov, ako je Dell či HP, sa začína na 700 eurách.

Na čo sa zamerať pri výbere dotykového notebooku

Väčšina parametrov, ktoré by ste si mali všimnúť pri výbere dotykového notebooku, sa nelíšia od tých, ktoré sú dôležité pri klasických bezdotykových modeloch. Na tie sa preto pozrieme iba v krátkosti. K špecifickým parametrom patrí:

  • Výdrž (kapacita) batérie a nabíjanie
  • Uhlopriečka displeja + rozmery notebooku
  • Kvalita displeja

Výdrž (kapacita) batérie a nabíjanie

Ako bolo povedané v úvode nášho návodu, dotykové notebooky sa zvyknú vybíjať o niečo rýchlejšie. Preto sa určite zamerajte na kapacitu, ale taktiež na reálnu výdrž batérie. Kapacita je udávaná v mAh (miliampérhodinách) alebo Wh (watthodinách). Notebooky vo všeobecnosti majú v priemere 8 000 mAh, tie slabšie len okolo 6 000 mAh.

TIP: Pri výbere neprehliadnite ani údaj o spôsobe a najmä rýchlosti nabíjania. Určite vám odporúčame siahnuť po kúsku, ktorý podporuje funkciu rýchlonabíjania.

Výdrž notebooku s dotykovou obrazovkou

Udávaná kapacita je naozaj iba orientačným parametrom. Na reálnu výdrž batérie vplýva mnoho faktorov, ako je výkon procesora, typ chladenia, operačná pamäť, kvalita displeja a, samozrejme, taktiež to, ako notebook zaťažujete (napr. hranie hier bude batériu vybíjať skôr ako písanie vo Worde).

TIP: Kvalitný dotykový notebook by mal byť vybavený minimálne 60 Wh batériou.

Uhlopriečka displeja a celkové rozmery notebooky

Uhlopriečka menších modelov sa začína na cca 11,6 palca, naopak, väčšie kúsky majú 17 a viac palcovú uhlopriečku. Väčšina známych výrobcov, ako je Dell, ASUS či Acer, majú v ponuke niekoľko fixných veľkostí displejov – 13,3“, 15,6“ a 17,3“. Samozrejme, môžete natrafiť aj na iné rozmery (napr. 11,6“, 12,5“, 14“).

Ak hľadáte kúsok, ktorý budete so sebou nosiť do práce či do školy, vyberte si niečo menšie a ľahšie. Hľadajte dotykové notebooky, ktoré majú obrazovku s uhlopriečkou 12,5“ až 13,3“ a hmotnosť od 1 do 1,5 kg. Pozor, vyslovene mini notebooky spravidla nedisponujú očarujúcim hardwarovým výkonom, preto nie sú vhodné na náročnejšie operácie, ako je hranie hier, streamovanie či editoring videa.

Vo svete notebookov s dotykovou obrazovkou pomerne často natrafíte na tzv. ultrabookyktoré vynikajú skutočne kompaktnými rozmermi (napr. ASUS Zenbook, Lenovo Yoga). Druhou populárnou možnosťou sú notebooky 2v1 alebo tzv. kabriolety, z ktorých môžete odpojiť klávesnicu a používať ich ako klasický tablet.

Kvalita displeja

Kvalita displeja je dôležitá pri akomkoľvek notebooku, pri tom dotykovom však o niečo viac. Nejde len o estetickú stránku veci, ale aj o zdravie vašich očí – kvalitnejší displej s väčšími možnosťami nastavenia ich zaťažuje menej. Dotykové obrazovky majú spravidla vyšší jas a sú lesklejšie. Tento parameter nemáte ako ovplyvniť.

Pri výbere sa teda zamerajte najmä na rozlíšenie (kombinácia vyššieho jasu a lesku so zlým rozlíšením je naozaj neznesiteľná). Určite vám neodporúčame kupovať dotykový notebook s horším rozlíšením displeja, ako je Full HD. Samozrejme, 4K je o niečo lepšie.

Ak chcete dotykový notebook využívať na prácu, ktorá súvisí s kreslením, dizajnovaním či inými grafickými prácami, určite by ste mali premýšľať nad displejom so 4 K rozlíšením, ktorý disponuje širšou škálou farieb, má dobrý kontrast atď. Najlepšou alternatívou sú IPS displeje, ktoré ponúkajú širšie pozorovacie uhly, lepšie farby aj kontrast.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere notebooku (s dotykovou obrazovkou)

Nasledujúce parametre, ktoré súvisia predovšetkým s výkonom, nie sú špecifické len pri výbere notebookov s dotykovou obrazovkou. Mali by ste si ich všímať pri kúpe akéhokoľvek modelu. Preto si ich „preletíme“ iba v rýchlosti.

1. Klávesnica

Paradoxne, klávesnicu by ste si mali nepochybne všimnúť aj pri výbere notebooku s dotykovou obrazovkou. Dôležitá je kvalita a rozmiestnenie jednotlivých klávesov. Určte by nemali „vypadnúť“ alebo sa naopak zaseknúť už po týždni používania. Mali by byť primerane veľké a čitateľné (napr. niekomu vyhovujú skôr biele, inému zas čierne klávesy), mať dostatočný zdvih pri stlačení a rýchlu odozvu pri pusteníPodsvietenie klávesnice je len a len plusom.

Klávesnica dotykového notebooku

2. Procesor

Najlacnejšie notebooky sú spravidla vybavené iba 2-jadrovým procesorom, čo nie je žiadna sláva ani pri skutočne jednoduchých úkonoch, ako je písanie či sledovanie online videí. Ak sa nechcete s notebookom trápiť, odporúčame začať na 4 jadrách. Tí, ktorí plánujú hrať hry, strihať video alebo sa venovať iným podobne náročným operáciám, by sa mali poobzerať po 6 a viac jadrových procesoroch.

3. Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť alebo pamäť RAM má priamy vplyv na výkon notebooku. V minulosti by ste si vystačili aj so 4 GB RAMkou, dnes budete potrebovať minimálne 8 alebo 16 GB. 32 a viac GB operačnú pamäť naplno využijú iba tí, ktorí plánujú notebook zaťažovať náročnejšími úkonmi.

Pri informáciách o operačnej pamäti môžete natrafiť na skratku DDR, za ktorou nasledujú číslice. Tento údaj hovorí o prenosovej rýchlosti RAMky. Číslo za DDR meria predvolenú teoretickú maximálnu rýchlosť prenosu – vyššia je lepšia, pretože zabezpečuje rýchlejší chod celého hardwaru.

4. Konektivita

USB 3.0, USB-C, microSD, SSD, HDMI, 3,5 mm jack na reproduktory/slúchadlá atď. Pri výbere notebooku nezabudnite na jeho kompatibilitu (podporu Wi-Fi a Bluetooth v súčasnosti snáď už ani nemusíme riešiť). Viac portov je iba plusom. Pozor, na dotykových notebookoch najčastejšie absentuje vstup na pamäťové karty.

5. Bezpečnostné prvky a odolnosť notebooku

Najbežnejším bezpečnostným prvkom notebookov je čítačka odtlačkov prstov, ktorú nenájdete na každom modeli. Niektorí výrobcovia do notebookov vkladajú aj špeciálne sledovacie zariadenie (niečo na spôsob GPS), ktoré slúži na vystopovanie notebooku pri jeho odcudzení či strate. To, koľko, a či vôbec potrebujete nejaké bezpečnostné prvky, si musíte prehodnotiť najmä vy.

S bezpečnosťou súvisí aj odolnosť notebooku proti vode/vlhkosti, prachu či iným nečistotám a nárazom. V tomto smere platí jedno nepísané pravidlo, a to, že robustnejšie notebooky zvyknú byť odolnejšie. Tie kompaktné, ľahké a tenké rozbijete alebo poškodíte ľahšie.

INFO: Vojenská norma MIL-STD 810G je v súčasnosti zárukou tej najvyššej odolnosti notebooku. Ak ho však budete využívať iba v kancelárii alebo doma, nemusíte ísť až do takýchto extrémov.

Najlepšie dotykové notebooky

Trh je plný rôznych značiek, nehovoriac o jednotlivých dotykových modeloch. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili niekoľko tipov na populárne a kvalitné dotykové notebooky, ktoré patria aktuálne k tým najlepším a najpredávanejším.

Dotykové notebooky Lenovo

Lenovo má v ponuke viacero dotykových notebookov vrátane ultrabookov alebo modelov 2v1. Dotykovou obrazovkou sú spravidla vybavené všetky kúsky s označením Yoga a taktiež niektoré z radu ThinkPad, ThinkBook a IdeaPad. Medzi populárne produkty v súčasnosti patria napr. Lenovo Yoga C940, Lenovo Yoga C930, ThinkPad Yoga 11E 20LM či ThinkPad L580-20LW. Cena dotykových notebookov Lenovo sa začína na cca 300 a končí na viac ako 1 300 eurách. Spomedzi všetkých ostatných nami vybraných značiek ide o najlacnejšiu alternatívu.

Dotykový Yoga notebook

Dotykové notebooky Asus

Aj výrobca Asus ponúka zopár klasických dotykových notebookov s pevnou konštrukciou a taktiež niekoľko „kabrioletových“ modelov 2v1, ktoré môžete využívať ako tablet. Ich cena sa v porovnaní s produktmi od Lenovo začína podstatne vyššie, na 700, a končí na viac ako 2 700 eurách. Dotykovou obrazovkou sú vybavené napr. modely Asus Vivobook Flip 14, Asus Zenbook Flip 13 a 14, Asus ROG Flow X13 či Asus Zenbook Flip 13 OLED.

Dotykové notebooky HP

V ponuke výrobcu HP nájdete niekoľko desiatok kúskov s dotykovou obrazovkou. K tým lacnejším (za cca 700 eur) patria modely HP Pavilion x360za cenu okolo 800 – 1 300 eur môžete vlastniť niektorý z notebookov HP ENVY x360, a ak hľadáte naozaj výkonné, a teda i pekne drahé zariadenie, odporúčame vám vyberať spomedzi notebookov ako HP ENVY 17-cg, HP EliteBook x360, HP Elite Dragonfly či HP Spectre x360, ktorý je považovaný za jeden z najlepších dotykových notebookov v roku 2021.

Dotykové notebooky Dell

Na svoje si prídu aj fanúšikovia značky Dell. Jej ponuka notebookov s dotykovou obrazovkou je taktiež poriadne široká. Aj v tomto prípade máte na výber klasické notebooky s pevnou konštrukciou alebo všestrannejšie 2v1. Ceny dotykových Dell modelov sa začínajú, podobne ako pri výrobcoch Asus a HP, na cca 700 eurách. Tie najdrahšie stoja takmer 4-tisícky (napr. Dell XPS 15 (9500) Touch Silver či Dell Precision 5550 Touch). K najpredávanejším patria napr. Dell Inspiron 14z, Dell XPS 13 a Dell Inspiron 14z, za aktuálne najlepšie sú považované notebooky Dell XPS 15, Dell XPS 13 a Dell Inspiron 15 7000 2-in-1 Black Edition.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Všetko, čo potrebujete vedieť o výbere dotykových notebookov, ste si mohli prečítať vyššie. V našich odpovediach na najčastejšie otázky a odpovede sme sa preto zamerali najmä na praktickú stránku, ako je údržba či prípadná oprava dotykových obrazoviek.

Ako spojazdním nefunkčnú obrazovku na dotykovom notebooku?

Ak nedošlo k jej fyzickému poškodeniu, „oprava“ bude prebiehať iba, takpovediac, vo vnútri notebooku. V prvom rade musíte vedieť, aký operačný systém využívate. Konkrétny postup akéhosi reštartovania vašej obrazovky si následne vyhľadajte na internete. Napr. pri OS Windows 10 musíte zapnúť „riešenia problémov“ a ísť na možnosť kalibrácie obrazovky. Tú najprv deaktivujete, potom opätovne zapnete, zmeníte nastavenie napájania a aktualizujete ovládače.

Ako vyčistiť dotykovú obrazovku na notebooku?

Dotykové obrazovky môžete spravidla čistiť rovnako ako tie nedotykové. Určite sa vyhnite používaniu klasických čistiacich prostriedkov. Použite tie, ktoré sú určené na čistenie displejov na notebookoch a PC. Najlepšou pomôckou sú handričky z mikrovlákna alebo podobného materiálu. Notebook nezabudnite vypnúť, obrazovku utierajte pomaličky, neprežeňte to s množstvom čistiaceho prípravku a handričkou vykonávajte krúživé pohyby (takto zabránite vzniku ešte väčších šmúh). Upozorňujeme, že niektoré dotykové notebooky je potrebné čistiť špeciálne. Presný postup by ste mali nájsť priamo v návode na používanie konkrétneho modelu alebo na webe daného výrobcu.

Je dotykový notebook vhodný na hranie hier?

Na drahších dotykových notebookoch môžete hrať hry, streamovať videá, editovať... na tých za cenu do cca 1 500 eur však väčšinou nie. Základom je procesor a ďalšie časti hardwaru. Lacnejšie dotykové notebooky majú spravidla iba 4-jadro, čo vám nebude stačiť.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 30.03.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 18:08
Valér

Na notebooku Lenovo IdeaPad Duet 3 sa mi páči kompatknosť, dizajn aj pomer ceny a výkonu. Odporúčam ho pre bežné domáce použitie. Výkon nie je dostatočný na hranie hier, ale ja som ho na tento účel nekupoval, tak len upozorňujem... Plusom je veľkosť, hmotnosť, skladnosť... Ideálna voľba na cesty. Balenie obsahuje klávesnicu aj pero a stačilo mi dokúpiť si len obal. Za tú cenu je to praktické zariadenie.

12/10/2021 18:28
Majka

Môžem odporučiť Acer Chromebook Spin 11. Notebook je dobre prenosný a na cestách je mojim skvelým spoločníkom. Baterka vydrží celkom dlho a oceňujem možnosť ovládania dotykovo aj cez klávesnicu. Plus dávam za Chrome OS.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok