Najlepšie tablety 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Každý mesiac v našej redakcii čítame internetové recenzie, výsledky domácich aj zahraničných testov, vaše hodnotenia a skúsenosti, testujeme, a to len preto, aby sme vám mohli ponúknuť rebríček toho najlepšieho. Pozrite si porovnávací test tabletov, ktorý je výberom z najkvalitnejších a cenovo rozumných modelov. Tablety sú zoradené od najlepšieho a najobľúbenejšieho pre lepšiu orientáciu. V prvom rebríčku nájdete najlacnejšie najlepšie tablety, v druhom rebríčku sú najlepšie tablety od 100 do 200 eur a posledný rebríček ukazuje výsledky porovnávacieho testu tabletov bez cenového stropu.

Tablet

Pripravili sme pre vás aj krátky návod, ako pri výbere univerzálneho prenosného počítača, ktorý je využíteľný na širokú škálu účelov, postupovať. Skúste sa bližšie pozrieť na jednotlivé parametre a hneď sa vám bude vyberať ľahšie.

Najlacnejšie tablety do 150 €

Názov Hodnotenie Detail
Samsung GalaxyTab A7   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Umax VisionBook 8L   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
TCL TAB 10L   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Oscal Pad10   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lenovo Tab M10   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Najpredávanejšie tablety do 300 € 

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Redmi Pad SE   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Oukitel OT5   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Lenovo Tab P11   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Samsung Galaxy Tab A9+   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
IGET RT1 10.1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie tablety

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPad 10.2   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
iPad Pro 12,9 256 GB   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lenovo P12   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Lenovo Yoga TAB 11   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Xiaomi Pad 6   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Ako vybrať tablet

Kupujete tablet? Ich kvalita záleží od rôznych parametrov - operačný systém, pamäť RAM, procesor či veľkosť pamäte. Prehľadný sprievodca týmito pojmami a uľahčí vám kúpu tabletu vhodného pre vaše potreby.

Deti s tabletom

Operačný systém

Pri kúpe tabletu máte na výber z troch operačných systémov:

  • Android: Otvorený operačný systém, ktorý poznáte z drvivej väčšiny smartfónov. Je prepojený s Google a k dispozícii máte množstvo bezplatných aplikácií z Google Play. Jeho cenová relácia je veľmi široká, preto si tablety s Androidom viete kúpiť aj za nízke ceny. Nevýhodou môžu byť menej časté aktualizácie alebo horší výkon lacných modelov.
  • iOS: Uzatvorený operačný systém od technologického giganta Apple. Produkty s iOS sú výborne optimalizované a svoju výkonnosť bez zasekávania si udržia aj niekoľko rokov. Výhodou je dlhá výdrž batérie a sú vhodné na všetky bežné činnosti s tabletmi. Ako je už u Apple zvykom, tak nevýhodou je vysoká cena.
  • Windows: Svojím fungovaním sa najviac približujú ku klasickým notebookom alebo počítačom s Windows 8 a 10. Spustíte na nich desktopové aplikácie a odporúčajú sa používať najmä na pracovné účely. Často sa vyrábajú spolu s prídavnou klávesnicou.

Vstavaná pamäť a pamäť RAM

Vstavaná pamäť alebo interná pamäť tabletu je dôležitý údaj najmä pre tých, ktorí chcú v tablete skladovať veľké množstvo dát. Najviac pamäte zaberajú filmy, videá alebo aplikácie. Okrem toho sú to napríklad aj fotky či pesničky. Čím väčšia pamäť, tým vyššia cena. Ak potrebujete veľkú pamäť, tak hľadajte tablety s možnosťou vloženia pamäťovej karty.

Pamäť RAM (random access memory) je operačná pamäť, ktorá umožňuje náhodný prístup. Slúži ako dočasné úložisko a umožňuje čítať dáta z ľubovoľných miest pamäte zariadenia. Čím vyššia je pamäť RAM, tým rýchlejšie a svižnejšie dokáže tablet pracovať a môžete mať na pozadí otvorených viac aplikácií. Na bežné použitie vám postačí 1-2 GB.

Výdrž batérie

Batéria je pre mnohých kľúčový faktor pri výbere a kvalitné tablety sú konštruované práve tak, aby prevádzková doba batérie bola čo najdlhšia.

Používanie tabletu

Jej výdrž je ovplyvnená rôznymi premennými – záleží od kapacity batérie, procesoru, výšky jasu, vykonávanej činnosti, ale aj ceny. Kvalitné tablety by mali vydržať v prevádzke 8-10 hodín. U lacnejších modelov sú to 3-4 hodiny.

Veľkosť tabletu

Veľkosť, resp. uhlopriečka je ozačovaná zaužívaným spôsobom rovnako u smartfónoch  v palcoch. Podobne ako pri baterke, tak aj tu platí, že čím je tablet väčší, tým rastie aj jeho cena. Veľkosť tabletov začína približne na 6-7", no keďže v takýchto veľkostiach sa predávajú aj mobily, tak väčšina siaha po tabletoch s veľkosťou 9-10".

Ak si chcete kúpiť tablet na pozeranie filmov, tak voľte najväčšie veľkosti, na bežné používanie si vystačíte s lacnejším a menším tabletom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Tablet – áno, či nie? Ak ste sa dostali až na záver článku a k najčastejším otázkam ohľadom výberu tabletu, asi v tom máte jasno. Tablet je skvelý na prácu, hry i pozeranie videí, a to pre deti i dospelých. Parametre sú však jedna vec a samotný výber druhá. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, rozhodli sme sa zodpovedať najčastejšie otázky ohľadom tabletov. Svoje ďalšie dopyty môžete písať do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Ktoré značky tabletov patria k najkvalitnejším?

Výrobou tabletov sa zaoberá viacero známych firiem, ktoré patria k najväčším hráčom na trhu. Tablety Apple, Lenovo i Samsung sa zvyčajne tešia veľmi dobrým recenziám. K obľúbeným sa radia aj značky Acer, Asus či Huawei.

Aké rozlíšenie a typ displeja sú vhodné na prácu i pozeranie videí?

Pokiaľ chcete tablet používať pri rôznych príležitostiach a aj na rôznych miestach, je kvalita displeja dôležitým faktorom. Odporúčame aspoň IPS LCD (dobrá kvalita obrazu), vhodnejšie však budú AMOLED alebo Super AMOLED verzie. Získate vďaka tomu tablet s vysokým rozlíšením a skvelým vykreslením farieb. Rozlíšenie závisí aj od veľkosti tabletu, platí však, že čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz.

Má každý tablet Wi-Fi a Bluetooth pripojenie?

Pripojenie pomocou Bluetooht a Wi-Fi je štandardom, mal by ho umožňovať každý jeden model. Niektoré umožňujú i vkladanie klasickej SIM karty a dajú sa použiť na telefonovanie. Vďaka tejto možnosti sa môžete pripojiť na internet aj v prípade, že nie je dostupná žiadna Wi-Fi sieť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 15.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

08/08/2022 16:28
Viliam

chýba mi tu podstatná info, že pri značke Huawei je treba dať veľký pozor na to, že nemôže využívať Google účty užívateľa a preto aj mnoho aplikácií nebude fungovať ako sme štandardne zvyknutí. Rovnako tak app-ky treba hľadať mimo štandardných stores a majú podporu iba v čínskych alternatívach, ktorým nemusí každý dôverovať. Čo je veľká škoda, pretože parametrovo sú dobre vybavené a za veľmi priateľskú cenu

05/07/2022 10:12
Mary

iGET Tab G8 splnil očakávania, kúpili sme ho deťom a radi sa s ním hrajú. Pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Ovládanie bolo spočiatku nezvyčajné. Ale zvykli sme si naň. Výdrž batérie je parádna. V balení bolo aj praktické puzdro a fólie na displej. Pre deti super voľba. Pre náročnejších používateľov odporúčam niečo iné. Mínusom je, že mnohé appky z Play Storu vás budú upozorňovať, že nie sú vhodné pre toto zariadenie.

07/10/2021 08:47
Dominik

Pre mňa je najlepší tablet iPad. Predtým som mal iPad 2018 a slúži mi bezproblémovo, no chcel som upgrade na niečo o troška výkonnejšie. Siahol som po iPad Air 2020, pretože si myslím, že ide o najlepší iPad, čo sa týka pomeru ceny a výkonu. Som maximálne spokojný.

11/09/2021 21:54
Marek

Za mňa je jednoznačne najlepší tablet iPad Pro 12,9" 2020, ktorý je síce drahý, no ponúka perfektný výkon a skvelé funkcie. Je to už môj tretí iPad a pri každom som mal pôžitok z práce aj zábavy. iPad využívam denne a nikdy ma nesklamal. Má skvelú výdrž batérie, výborný displej, krásny dizajn, perfektný výkon aj rýchle a svižné reakcie bez akéhokoľvek zaváhania. Ovládanie je jednoduché a ak vlastníte napríklad iPhone, ovládanie aj menu sú podobné. Oceňujem nízku hmotnosť, tenké telo a neustálu podporu od Apple. Pravidelné aktualizácie, ktoré vylepšujú zariadenie, sú samozrejmosťou. Tablet svojim výkonom a možnosťami dokáže nahradiť počítač alebo notebook. Jeho využitie je všestranné aj vďaka tomu, že k iPadu si môžete pripojiť externú myš, klávesnicu atď. Apple je v segmente tabletov jednotkou. Využívam ho na grafiku v spojení s Apple Pencil, ale aj na kancelárske práce alebo na zábavu - počúvanie hudby, sledovanie filmov a podobne. Displej má perfektné rozlíšenie a brilantné podanie farieb. Nabíjanie je rýchle vďaka USB-C konektoru. Plus dávam aj za Lidar skener a za skvelú prácu s virtuálnou realitou. Je to skvelý tablet pre náročných používateľov alebo pre tých, ktorí ho chcú využívať na profesionálnu prácu.

11/09/2021 09:26
Katka

Deti si veľmi želali tablet, preto sme im kúpili Samsung Galaxy Tab A (2019) 8.0 Wi-Fi 32GB, ktorý bol za dobrú cenu a v niektorých testoch vyhral 1. miesto v rámci detských tabletov. Tablet je malý, šikovný a má nízku váhu, čo je skvelé z hľadiska prenosnosti. Oceňujem veľmi dlhú výdrž batérie, nabíjame cca. raz za 10 dní, závisí to od miery používania. Napriek lacnému dojmu je konštrukcia prekvapilo odolná. Nechceli sme drahší a výkonnejší tablet, pretože deťom úplne postačuje aj tento a navyše pri deťoch je riziko neopatrného zaobchádzania. Ak ho aj časom pokazia, nebudem nám ľúto peňazí. Tablet má dostatočný výkon na spúšťanie jednoduchých aplikácií a hier, bezproblémovo prehráva akýkoľvek multimediálny obsah, len škoda, že reproduktory sú len na spodnej strane a pri horizontálnej polohe sú často zakrývané rukou. Zadná strana tabletu je šmykľavá, takže hrozí riziko vypadnutia z ruky, ale vyriešili sme to obalom, ktorý má nešmykľavý povrch. Displej má menšie rozlíšenie 1200 x 800, čo je na dnešné pomery dosť málo, no deťom to stačí a navyše menšie rozlíšenie má zrejme pozitívny vplyv na výdrž batérie. Odozva tabletu je rýchla, čiže je to vhodný tablet pre deti alebo pre nenáročných dospelých používateľov. Nabíjanie je o niečo pomalšie, pretože prebieha cez starší microUSB konektor. Deti sú s tabletom spokojné, radi a často sa s ním hrajú, takže splnil svoj účel.

07/09/2021 18:36
René

Hľadal som lacný tablet, ktorý by bol doplnkom k mobilnému telefónu a napokon som zvolil Lenovo TAB M10 Wi-Fi. Predsa len, na väčšej obrazovke sa lepšie pozerajú videá aj sa lepšie hrajú hry atď. Zaujal ma pomer ceny a výkonu aj veľkosť displeja, ktorá je pre mňa postačujúca. Ak nie ste príliš náročný používateľ a tablet budete používať občasne na nenáročné aplikácie či jednoduché hry, budete určite spokojní. Tablet sa hodí napríklad aj pre deti, aby si na ňom mohli robiť domáce úlohy, prípadne sa zúčastňovať online vyučovania. K tabletu som si dokúpil aj obal, aby bol v bezpečí, keď ho prenášam. Páči sa mi, že je ľahký a nezaberá mi veľa miesta v batohu. Manipulácia s ním a ovládanie je jednoduché a intuitívne. Displej dokáže zobrazovať pekné farby, ktoré sú verné realite, preto je pozeranie filmov fajn zážitok. Tablet si brávam hlavne na cesty, využívam ho na komunikáciu - emaily, správy, messenger atď., ale tiež na surfovanie po internete, na pozeranie filmov a videí a občas na hranie nenáročných hier, keď si chcem oddýchnuť a vypnúť od pracovných povinností. :-) Na žiadne zásadné nevýhody som zatiaľ neprišiel. Ako som už uviedol, ak nie ste extra náročný používateľ, budete s týmto tabletom spokojní.

02/03/2021 13:51
Stanka

Ak dobre vidím, tak dátum je hneď pod článkom. Stránku sledujem a výsledky testov sa menia, predpokladám preto, že sú priebežne upravované.

08/03/2019 15:51
Peter Filo

Dobry den.
Neviem najst datum, kedy bol clanok uverejneny. Alebo su vysledky porovnania priebezne upravovane?

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok