Najlepšie tablety 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Každý mesiac v našej redakcii čítame internetové recenzie, výsledky domácich aj zahraničných testov, vaše hodnotenia a skúsenosti, testujeme, a to len preto, aby sme vám mohli ponúknuť rebríček toho najlepšieho. Pozrite si porovnávací test tabletov, ktorý je výberom z najkvalitnejších a cenovo rozumných modelov. Tablety sú zoradené od najlepšieho a najobľúbenejšieho pre lepšiu orientáciu. V prvom rebríčku nájdete najlacnejšie najlepšie tablety, v druhom rebríčku sú najlepšie tablety od 100 do 200 eur a posledný rebríček ukazuje výsledky porovnávacieho testu tabletov bez cenového stropu.

Tablet

Pripravili sme pre vás aj krátky návod, ako pri výbere univerzálneho prenosného počítača, ktorý je využíteľný na širokú škálu účelov, postupovať. Skúste sa bližšie pozrieť na jednotlivé parametre a hneď sa vám bude vyberať ľahšie.

Najlacnejšie tablety do 150 €

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy Tab A 8"   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Lenovo Tab M10 32 GB HD 10"   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lenovo IdeaTab E10"   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Umax VisionBook 10A 3G 10,1"   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Huawei MediaPad T3 10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najpredávanejšie tablety do 300 € 

Názov Hodnotenie Detail
Huawei MediaPad M5 Lite 10   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
iGET SMART W102 10,1"   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Lenovo Yoga Tab Smart 10"   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Huawei MediaPad T5 10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Samsung Galaxy Tab 10"   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Najlepšie tablety

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPad 2019 10,2"   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Samsung Galaxy Tab S5e   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Lenovo TAB M10 Wi-Fi   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Lenovo Yoga Smart Tab 10   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Lenovo Yoga Book C930   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Ako vybrať tablet

Kupujete tablet? Ich kvalita záleží od rôznych parametrov - operačný systém, pamäť RAM, procesor či veľkosť pamäte. Prehľadný sprievodca týmito pojmami a uľahčí vám kúpu tabletu vhodného pre vaše potreby.

Deti s tabletom

Operačný systém

Pri kúpe tabletu máte na výber z troch operačných systémov:

  • Android: Otvorený operačný systém, ktorý poznáte z drvivej väčšiny smartfónov. Je prepojený s Google a k dispozícii máte množstvo bezplatných aplikácií z Google Play. Jeho cenová relácia je veľmi široká, preto si tablety s Androidom viete kúpiť aj za nízke ceny. Nevýhodou môžu byť menej časté aktualizácie alebo horší výkon lacných modelov.
  • iOS: Uzatvorený operačný systém od technologického giganta Apple. Produkty s iOS sú výborne optimalizované a svoju výkonnosť bez zasekávania si udržia aj niekoľko rokov. Výhodou je dlhá výdrž batérie a sú vhodné na všetky bežné činnosti s tabletmi. Ako je už u Apple zvykom, tak nevýhodou je vysoká cena.
  • Windows: Svojím fungovaním sa najviac približujú ku klasickým notebookom alebo počítačom s Windows 8 a 10. Spustíte na nich desktopové aplikácie a odporúčajú sa používať najmä na pracovné účely. Často sa vyrábajú spolu s prídavnou klávesnicou.

Vstavaná pamäť a pamäť RAM

Vstavaná pamäť alebo interná pamäť tabletu je dôležitý údaj najmä pre tých, ktorí chcú v tablete skladovať veľké množstvo dát. Najviac pamäte zaberajú filmy, videá alebo aplikácie. Okrem toho sú to napríklad aj fotky či pesničky. Čím väčšia pamäť, tým vyššia cena. Ak potrebujete veľkú pamäť, tak hľadajte tablety s možnosťou vloženia pamäťovej karty.

Pamäť RAM (random access memory) je operačná pamäť, ktorá umožňuje náhodný prístup. Slúži ako dočasné úložisko a umožňuje čítať dáta z ľubovoľných miest pamäte zariadenia. Čím vyššia je pamäť RAM, tým rýchlejšie a svižnejšie dokáže tablet pracovať a môžete mať na pozadí otvorených viac aplikácií. Na bežné použitie vám postačí 1-2 GB.

Výdrž batérie

Batéria je pre mnohých kľúčový faktor pri výbere a kvalitné tablety sú konštruované práve tak, aby prevádzková doba batérie bola čo najdlhšia.

Používanie tabletu

Jej výdrž je ovplyvnená rôznymi premennými – záleží od kapacity batérie, procesoru, výšky jasu, vykonávanej činnosti, ale aj ceny. Kvalitné tablety by mali vydržať v prevádzke 8-10 hodín. U lacnejších modelov sú to 3-4 hodiny.

Veľkosť tabletu

Veľkosť, resp. uhlopriečka je ozačovaná zaužívaným spôsobom rovnako u smartfónoch  v palcoch. Podobne ako pri baterke, tak aj tu platí, že čím je tablet väčší, tým rastie aj jeho cena. Veľkosť tabletov začína približne na 6-7", no keďže v takýchto veľkostiach sa predávajú aj mobily, tak väčšina siaha po tabletoch s veľkosťou 9-10".

Ak si chcete kúpiť tablet na pozeranie filmov, tak voľte najväčšie veľkosti, na bežné používanie si vystačíte s lacnejším a menším tabletom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Tablet – áno, či nie? Ak ste sa dostali až na záver článku a k najčastejším otázkam ohľadom výberu tabletu, asi v tom máte jasno. Tablet je skvelý na prácu, hry i pozeranie videí, a to pre deti i dospelých. Parametre sú však jedna vec a samotný výber druhá. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, rozhodli sme sa zodpovedať najčastejšie otázky ohľadom tabletov. Svoje ďalšie dopyty môžete písať do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Ktoré značky tabletov patria k najkvalitnejším?

Výrobou tabletov sa zaoberá viacero známych firiem, ktoré patria k najväčším hráčom na trhu. Tablety Apple, Lenovo i Samsung sa zvyčajne tešia veľmi dobrým recenziám. K obľúbeným sa radia aj značky Acer, Asus či Huawei.

Aké rozlíšenie a typ displeja sú vhodné na prácu i pozeranie videí?

Pokiaľ chcete tablet používať pri rôznych príležitostiach a aj na rôznych miestach, je kvalita displeja dôležitým faktorom. Odporúčame aspoň IPS LCD (dobrá kvalita obrazu), vhodnejšie však budú AMOLED alebo Super AMOLED verzie. Získate vďaka tomu tablet s vysokým rozlíšením a skvelým vykreslením farieb. Rozlíšenie závisí aj od veľkosti tabletu, platí však, že čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz.

Má každý tablet Wi-Fi a Bluetooth pripojenie?

Pripojenie pomocou Bluetooht a Wi-Fi je štandardom, mal by ho umožňovať každý jeden model. Niektoré umožňujú i vkladanie klasickej SIM karty a dajú sa použiť na telefonovanie. Vďaka tejto možnosti sa môžete pripojiť na internet aj v prípade, že nie je dostupná žiadna Wi-Fi sieť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 15.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 23.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

08/03/2019 15:51
Peter Filo

Dobry den.
Neviem najst datum, kedy bol clanok uverejneny. Alebo su vysledky porovnania priebezne upravovane?

Pridať komentár