Najlepšie kettlebelly 2024 – recenzie, test, porovnanie

Kettlebell je cvičebná pomôcka, s ktorou si precvičíte celé telo. Popularitu naberá najmä posledných pár rokov. Ak si však myslíte, že ide o novinku, ste na omyle. História kettlebellu siaha do cárskeho Ruska, kde sa používal už v 18. storočí. Čím je kettlebell taký výnimočný a prečo zažíva opätovný rozmach?

Ako vybrať kettlebell?

Ak ste o kettlebelloch už počuli a hľadáte ten, ktorý by bol pre vás vhodný, poradíme vám s výberom. Pripravili sme pre vás podrobný článok, v ktorom sa dozviete, aké kettlebelly existujú, ktoré parametre sledovať pred kúpou či ako s ním správne cvičiť. Nezabudli sme ani na vybrané produkty a odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie kettlebelly

Názov Hodnotenie Detail
Iron-Bell Master 16 kg   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
GymBeam 4,5 – 18 kg   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Capital Sports Compket 16   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Sedco 22 kg   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sharp Shape 40 kg   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Kettlebelly – recenzie

Kettlebell je skvelé zariadenie na precvičovanie celého tela. Vďaka nemu môžete redukovať svoju hmotnosť či vybudovať si svaly a zlepšiť si celkovú kondíciu. Hoci na prvý pohľad ide o jednoduché cvičebné náradie, výber nemusí byť až taký jednoduchý. Preto sme pre vás pripravili pár tipov na vhodný kettlebell. Do výberu sme zaradili okrem klasických liatinových kettlebellov aj plastové vin-belly, ktoré zaujmú najmä svojou nižšou obstarávacou cenou.

Čo je kettlebell

Kettlebell vyzerá podobne ako zvon, je to kovová guľa s držadlom v tvare trojuholníka a slúži na posilňovanie takzvanými voľnými váhami. V mnohých prípadoch môže nahradiť klasické činky. Ide o funkčný a univerzálny nástroj, ktorý používateľom poskytne vysoký rozsah pohybu, čím prispieva k zlepšeniu koordinácie tela. Pri cvičení s kettlebellom sa do procesu zapájajú viaceré svaly a možno ním rozvíjať statickú i výbušnú silu. Dynamické cviky s týmto cvičebným náradím navyše posilňujú kardiovaskulárny systém.

Ako sme naznačili v úvode, história kettlebellu siaha do 18. storočia, kedy sa v cárskom Rusku toto zariadenie používalo ako protiváha pri predaji a vážení tovaru. Neskôr ho začali využívať vojaci a cirkusoví atléti pre rozvoj telesnej sily a kondície. Rusi tento nástroj nazývali giryja, avšak do celosvetového povedomia sa dostal oveľa neskôr a pod označením kettlebell.

Vin-bell vs. kettlebell

Kettlebelly sa najčastejšie vyrábajú z dvoch materiálov, a to z kovu alebo z plastu. Tie plastové sa nazývajú aj vin-belly. Ako správne tušíte, ich názov je odvodený z použitého plastového materiálu – vinylu. Ktorý variant kettlebellu je lepší?

Kovový kettlebell

Kovový kettlebell je klasikou a siahajú po ňom profesionálni športovci alebo tí, ktorí to s cvičením myslia aspoň trocha vážneLacnejšie kovové kettlebelly sú vyrobené z ocele, naopak tie drahšie z liatiny. Celokovové (liatinové) prevedenie je jasnou voľbou v prípade, ak hľadáte odolný cvičebný nástroj, ktorý má praktickú veľkosť a dlhú životnosť. K výhodám kovových kettlebellov patrí lepšie držanie i pohodlnejšia manipulácia. Navyše im neprekáža ani hrubšie zaobchádzanie počas intenzívneho tréningu.

Cvičenie s kovovým kettlebellom

Pri kovových kettlebelloch však musíte dávať pozor na podlahu, a preto sa odporúča dokúpiť si vhodnú podložku. Minimálne by ste mali mať na mieste, kde cvičíte, koberec, aby pri pokladaní kettlebellu nedošlo k poškodeniu podlahy. Vhodnú podložku ocenia aj vaši susedia, pretože bez nej môže byť pokladanie ťažkého kettlebellu hlučné. Kovové kettlebelly sú vďaka svojej vyššej váhe skladnejšie, pretože nenarastá ich objem. K ich nevýhodám patrí vyššia obstarávacia cena.

Plastové vin-belly

Plastové kettlebelly sa často označujú ako vin-belly. Majú rovnaký tvar ako klasický kovový kettlebell, avšak ich obal tvorí plast a vnútro je vyplnené cementom. Po takomto riešení siahajú hlavne začiatočníci, ktorí chcú cvičiť kondične a s menšími váhami, prípadne ženy, mladiství alebo seniori. K výhodám vin-bellu patrí nízka obstarávacia cena a tiež to, že pri pokladaní nepotrebujete špeciálnu podložku, pretože vin-bell podlahu nepoškodí. Mnoho plastových modelov má pevné ergonomické držadlo a na spodnej strane gumové podložky, ktoré znížia hluk pri pokladaní na podlahu.

Vin-belly majú aj niekoľko nevýhod. Niektoré predovšetkým lacnejšie modely nemajú presnú hmotnosť, nie sú dobre vyvážané a držadlo sa môže v rukách šmýkať (závisí od typu). K veľkým mínusom vin-bellov patrí menšia odolnosť, pretože po čase majú tendenciu praskať. K prasknutiu môže dôjsť i pri neopatrnom zachádzaní a prudšom pokladaní na zem. Oproti kovovým kettlebellom sú vin-belly rozmernejšie a pri vysokých váhach rastú do obrovských rozmerov, čím sa stráca ich kompaktnosť a praktickosť. Skúsení športovci vyčítajú plastovým vin-bellom napríklad nemožnosť poriadneho točenia.

Ako vybrať kettlebell

Hoci kettlebell vyzerá ako veľmi jednoduché cvičebné zariadenie, aj pri ňom treba sledovať určité parametre. V prvom rade je to materiál (viď. kapitola vyššie), potom kvalita spracovania, hmotnosť, tvar a taktiež držadlo. Pred výberom správneho kettlebellu si nezabudnite ujasniť, aké cviky s ním chcete vykonávať a aké výsledky chcete jeho používaním dosiahnuť. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na jednotlivé parametre.

Materiál

Ako sme naznačili, k najčastejšie používaným materiálom pri výrobe kettlebellov patrí kov a plast. Ak ste zvážili výhody a nevýhody oboch typov a máte jasno v tom, po ktorom materiáli siahnuť, môžete sa zamerať na ďalšie podstatné parametre.

Aspoň v krátkosti spomenieme, že existujú aj ďalšie alternatívy, k nim patria takzvané quabelly a bag-belly. Quabell je naplnený vodou a skvele ho využijete na cestách, pretože je extrémne skladný. Bag-bell má pieskovú výplň, je príjemný na dotyk a kúpite ho za prijateľnú obstarávaciu cenu. Bag-belly sú obľúbené u detí, pretože si s nimi neublížia a môžu cvičiť spoločne so svojimi rodičmi. Obe alternatívy sa vyrábajú s menšími váhami a pre dlhodobé a seriózne cvičenie nie sú vhodné.

Tvar

Aby bolo cvičenie pohodlné a efektívne, tvar kettlebellu musí byť symetrický a rozloženie hmotnosti dokonale vyvážené. Predovšetkým pri lacných plastových modeloch sa môžete stretnúť s nedostatočným rozložením hmotnosti, ktoré potom spôsobuje problémy pri náročnejších cvikoch.

Farebné plastové kettlebelly s kovovým držadlom

Hmotnosť

Výber hmotnosti kettlebellu je individuálnou záležitosťou, no hmotnosť by mala zodpovedať vašej fyzickej kondícii a sile. Riaďte sa taktiež podľa vašich doterajších skúseností s cvičením. Ak ste začiatočník, siahnite po nižšej váhe, ktorú môžete neskôr navýšiť. Do úvahy pripadá aj to, že pred kúpou zavítate do fitness centra, kde si cvičenie s kettlebellom odskúšate alebo vám poradí priamo tréner.

Kettlebelly sa vyrábajú vo veľkom hmotnostnom rozpätí, tie najťažšie môžu mať až 40 kilogramov. Ľahké plastové vin-belly začínajú na hmotnosti 1 kilogramu. Medzi používateľmi sa obľube tešia hlavne nižšie stredné váhy. Väčšina siaha po hmotnostiach 8, 12 alebo 16 kg.

Mnoho mužov, ktorí s cvičením začínajú, preceňuje svoje sily, čo sa odrazí na výbere nesprávnej hmotnosti kettlebellu. Príliš ťažká činka potom ostáva v kúte a sadá na ňu prach. Mužom začiatočníkom sa vo všeobecnosti odporúča kettlebell s hmotnosťou od 12 do 14 kg. Po dlhšom cvičení s týmito váhami, ak už cítite, že sú nepostačujúce, môžete prejsť na kettlebell 16 kg, prípadne 20 kg. V prípade žien sa stretávame s opačným javom, tie zas siahajú po príliš nízkych váhach, s ktorými potom nedosahujú želané výsledky. Ľahký kettlebell totižto neumožňuje dôkladné precvičovanie telesných partií. Ženám začiatočníčkam sa odporúča kettlebell s hmotnosťou od 4 do 6 kg. Neskôr môžu siahnuť po kettlebelloch s váhou 8 kg, prípadne silnejšie ženy aj po 10 kg.

Hmotnosť kettlebellu alebo vin-bellu by ste mali vyberať aj podľa toho, aké cviky s ním chcete vykonávať. Na niektoré cviky je vhodnejšia nižšia váha, na iné zas vyššia hmotnosť. Ak si neviete vybrať, skúste sa poradiť so skúseným trénerom vo fitness centre, prípadne sa spýtajte predajcu v športovom obchode.

Základňa

Pri mnohých pokročilých cvikoch je dôležité, aby mal kettlebell požadovanú stabilitu a pevne stál pri položení na zem. Stabilitu kovových kettlebellov výrobcovia riešia zrezaním spodnej stranyZákladňa kovového kettlebellu by mala byť rovná a hladká, aby nepoškodila podlahu. Plastové vin-belly sú často opatrené gumenými podložkami, čím je zabezpečená stabilnosť aj ochrana podlahy pred poškodením.

Držadlo (madlo)

Držadlo je veľmi dôležitým prvkom kettlebellu, pretože s ním pri cvičení prichádzate do tesného kontaktu. Preto pri výbere sledujte kvalitu spracovania, pričom je podstatné, aby bolo držadlo súmernéDržadlo by nemalo byť nakrivo privarené, nesmú byť na ňom žiadne hrbole ani výčnelky.

Ďalším zásadným kritériám pri držadle je jeho hrúbka. Príliš hrubé madlo sa zle drží a hrozí pri ňom riziko vyšmyknutia a následného zranenia, prípadne poškodenia podlahy. Úchop s priemerom v rozmedzí od 2,8 do 3,8 cm by mal byť vhodný pre väčšinu cvičencov. Priemer držadla sa líši aj podľa hmotnosti kettlebellu. Menšie a stredné váhy majú najčastejšie priemer 3,3 až 3,5 cm. Pri veľmi ťažkých váhach sa stretnete s držadlom s priemerom 3,8 až 4,0 cm. Ak zvolíte kettlebell s menším priemerom, pri niektorých cvikoch vás táto skutočnosť môže obmedzovať.

Kovový kettlebell s jemne štrukturovaným držadlom

Pred kúpou sledujte taktiež povrch držadla. Keďže za madlo kettlebell držíte a vykonávate s ním cviky, je dôležité, aby sa vám pohodlne držalo a aby vám nevykĺzlo z ruky. Príliš hladký alebo naopak povrch s priveľkým množstvom vrúbkov nie je vhodný. Pri hladkom povrchu hrozí vykĺznutie, pri povrchu s vrúbkami zas nepríjemné zadieranie do kože (hlavne pri švihových cvikoch a pretáčaní kettlebellu). Vhodnou voľbou sú preto jemne štruktúrované držadlá.

 • Plastové držadlá – všeobecne platí, že tieto držadlá sú klzké. Preto sa vám môžu ľahko vyšmyknúť z ruky.
 • Chrómové držadlá – lesklé chrómové madlo pôsobí pekne, ale povrchová úprava býva zväčša šmykľavá. Ak budete mať spotené ruky a vykonávať napríklad točivý pohyb, hrozí vykĺznutie kettlebellu.
 • Držadlá s vrúbkami – pri úchope budete mať vďaka vrúbkom väčšiu istotu, avšak pri niektorých cvikoch, kde kettlebell otáčate v ruke, môže dochádzať k odreninám na koži.

Farba

Farba kettlebellu je čisto subjektívnou záležitosťou. Liatinové kettlebelly sa spravidla vyrábajú v nevýraznej čiernej farbe. Pri plastových vin-belloch sa môžete stretnúť s rozmanitou paletou farieb. Farebné kettlebelly síce pôsobia estetickejšie, no myslite na to, že pri pravidelnom cvičení dochádza k zošúchavaniu (odlupovaniu) farby. Ak je navyše zafarbené aj držadlo cvičebného náradia, po čase vám môžu vadiť miesta bez laku.

Prečo sa oplatí mať kettlebell doma

Kettlebelly sú alternatívou ku klasickým jednoručným a do istej miery aj dvojručným činkám. Oproti nim sú oveľa praktickejšie, univerzálnejšie a skladnejšie. Kettlebelly môžete používať jednotlivo alebo v páre. Vďaka tomu, že sú na trhu dostupné v širokom váhovom rozpätí (od 1 do 40 kg), sú vhodné pre mužov aj ženy, začiatočníkov i pokročilých. Vedia sa perfektne prispôsobiť individuálnym potrebám každého cvičenca.

K benefitom kettlebellov patrí i masívna konštrukcia, čím je zabezpečená takmer neobmedzená životnosť (závisí od konkrétneho modelu a kvality spracovania). Plusom je taktiež skvelá dostupnosť rôznych modelov, pomerne nízka obstarávacia cena a množstvo bezplatných návodov na cvičenie, ktoré nájdete na internete.

Kettlebell môžete využívať v posilňovni aj doma. Navyše v domácom prostredí vám nahradí fitness centrum, pretože s ním dokážete precvičiť takmer všetky partie. Vy si tak môžete zacvičiť vtedy, keď máte na to čas a chuť a nemusíte sa obmedzovať na otváracie hodiny centier. K tomu si ešte ušetríte cestu do posilňovne a tento ušetrený čas môžete venovať samotnému cvičeniu.

Na rozdiel od klasického vzpierania činkami, kettlebell umožňuje precvičovať každú stranu tela samostatne, a preto sa stáva perfektným prostriedkom na kompenzáciu jednostrannej záťaže alebo rôznych svalových nerovností.

Tréning s kettlebellom sa odporúča i starším ľuďom, samozrejme, tí by si mali zvoliť nižšie váhy a namiesto kovového kettlebellu siahnuť radšej po plastovom vin-belle. Seniori často trpia sarkopéniou, čo je strata svalovej hmoty a súvisí s prirodzeným procesom starnutia. Práve nedostatok svalovej hmoty je príčinou mnohých zranení alebo pádov a klesajúcej výkonnosti starších ľudí. Jednoduché cviky s kettlebellom alebo vin-bellom môžu tomuto procesu úbytku svalovej hmoty zabrániť alebo aspoň čiastočne eliminovať.

Výhody cvičenia s kettlebellom

Výhody kettlebellu:

 • pomerne nízka obstarávacia cena
 • univerzálne a všestranné použitie
 • vhodnosť pre mužov i ženy
 • nenáročnosť na priestor pri cvičení
 • široký výber modelov a hmotností
 • možnosť využitia seniormi alebo pri rehabilitácii
 • skladnosť – ani vyššie váhy nezaberú veľa miesta
 • rozvoj sily a vytrvalosti, budovanie svalov, chudnutie
 • pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém
 • prispôsobenie sa individuálnym potrebám cvičenca
 • masívna konštrukcia a takmer neobmedzená životnosť
 • nahradí posilňovňu v domácom prostredí
 • precvičovanie každej strany tela samostatne

Benefity cvičenia s kettlebellom

S kettlebellom si vybudujete svalovú hmotu alebo aj silu, zacvičíte si na kondíciu či spálite prebytočný tuk a naštartujete proces chudnutia. Kettlebelly s nižšími váhami sú dokonca vhodné aj pri rehablitácii. Siahajú po nich tí, ktorí už nechcú cvičiť s vlastnou váhou, ale želajú si pridať závažie navyše, ktoré zefektívni cestu k vysnívanej postave.

Cvičenie s kettlebellom môže byť izometrické, ale aj veľmi dynamické. Umožňuje totižto vykonávanie statických cvikov, no taktiež cvikov ťahom či švihom. Univerzálnosť ich predurčuje k tomu, aby ste s nimi vykonávali prakticky všetky bežné i náročnejšie cviky.

 • Budovanie svalovej hmoty – kettlebelly sú vhodným náradím pre objemový tréning. V tomto prípade sa pri cvičení používajú väčšie váhy. Cvičenie by malo byť veľmi intenzívne a každé opakovanie cviku by sa malo vykonávať až do úplného vyčerpania síl. Zo začiatku je vhodné cvičiť pod dohľadom skúseného trénera.
 • Budovanie sily – ide o ešte intenzívnejší tréning než vo vyššie spomínanom prípade. Používajú sa najvyššie záťaže, avšak menší počet opakovaní a väčšie množstvo sérií. Opäť je vhodné v začiatkoch využívať služby profesionálneho trénera.
 • Kondičné cvičenie – rozvíja sa svalová vytrvalosť, čiastočne aj sila a svalová hmota. V tomto prípade ide o všestranný tréning, ktorý je vhodný pre začiatočníkov. Pri cvikoch sa využívajú kettlebelly s nižšími váhami. Robí sa väčší počet opakovaní a menej sérií.
 • Chudnutie – kettlebell vám skvele poslúži aj v prípade, ak chcete zredukovať svoju hmotnosť. Pri zhadzovaní kíl, ktoré sú navyše, totižto platí, že čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite. Preto by ste okrem kardio cvičenia a úpravy stravy mali siahnuť aj po kettlebelloch.
 • Rehabilitácia – kettlebelly alebo vin-belly sú rovnako skvelou pomôckou i pri rehabilitačných cvikoch. V tomto prípade sa volia nižšie váhy a je nutné, aby sa cvičilo pod vedením. Predídete sa tak nechceným úrazom a zraneniam a rehabilitačná sestra navyše dohliadne na správnosť vykonávaných cvikov.

S pomocou kettlebellu si zlepšíte pružnosť svojho tela a zároveň podporíte kardiovaskulárnym systém, čím sa zlepší vaša celková kondícia. Toto zlepšenie si po čase uvedomíte pri bežných denných aktivitách. Cvičenie s kettlebellom teda nie je len nástroj na dosiahnutie dokonalej postavy, ale účinne pôsobí i proti obezite, kardiovaskulárnym chorobám, artritíde či osteoporóze.

Každý správny tréning vyžaduje vašu koncentráciu, pravidelné dýchanie a správny postoj (držanie tela). Účinok tréningu sa dostaví vtedy, ak cvičíte pravidelne a jednotlivým cvikom venujete náležitú pozornosť. Každý cvik treba vykonávať dôkladne a nie ho v dôsledku nedostatku času „odfláknuť“. Na cvičenie si preto vždy vyhraďte dostatok času.

Tipy na cviky s kettlebellom

Cvičenie s kettlebellom je rozmanité a my vám prinášame aspoň zopár tipov na základné a najznámejšie cviky, ktoré sa s týmto zariadením dajú praktizovať. Ešte predtým, než sa pustíte do samotného cvičenia, nezabudnite na rozcvičku. Počas nej svoje telo zahrejete a tým pripravíte na vyššiu záťaž pri cvičení s náradím. Predídete tak zároveň prípadnému zraneniu. Rozcvičte si celé telo a dôraz klaďte na tú časť tela, ktorú chcete precvičovať s kettlebellom. Rovnako dôležitý je aj strečing (naťahovanie) po cvičení. Postupne si s nami prejdite základné a známe cviky, kettlebell workout sa môže začať.

Drepy s kettlebellom

Swing

K štandardným cvikom s kettlebellom alebo vin-bellom patrí swing (švih). Tento cvik precvičí svaly celého tela, navyše sa zlepší medzisvalová koordinácia. K jeho plusom patrí aj zvýšenie sily a pri vyššom tempe sa zapojí i váš kardiovaskulárny systém.

Postavte sa pred kettlebell a uchopte ho oboma rukami na zemi medzi nohami. Telo majte v predklone, no zároveň dbajte na to, aby bol váš chrbát pevný a rovný. Krátkym pohybom pohoďte kettlebell pomedzi nohy za seba a následne sa ním silným a intenzívnym pohybom zažeňte smerom dopredu do úrovne hrudníka. Nezabudnite na to, že ruky sú stále vystreté. Pohyb končí vystretím sa v páse, kolenách a členkoch. Vráťte sa do pôvodnej polohy a cvik opakujte.

Ak zvládnete tento cvik bez problémov, môžete prejsť na jednoručný swing, prípadne s kettlebellom cvičiť pozdĺž vonkajšej strany stehna. Tieto varianty sú o čosi ťažšie, preto dbajte na správnu techniku, aby bolo cvičenie efektívne a bezpečné.

Jednoručný swing

S týmto cvikom si precvičíte chrbát, stehná a ramená. Východisková pozícia je rovnaká ako pri klasickom obojručnom swingu, avšak tentoraz uchopíte kettlebell len jednou rukou. Následne pri krátkom podhodení kettlebellu pomedzi nohy budete vytáčať palec smerom dozadu, aby ste kettlebell ťahali vpred, keď vás stiahne do podrepu. Z tohto podrepu potom vystrelíte nahor tým, že sa vystriete v oblasti pásu, v kolenách i členkoch. Nezabúdajte, že stále treba myslieť na rovný chrbát. Kettlebell nechajte vyletieť do úrovne očí a potom mu dovoľte stiahnuť vás opäť do podrepu, čiže do východiskovej pozície, z ktorej budete cvik opakovať.

Goblet squat

Tento cvik môže zlepšiť vašu mobilitu pri drepoch. Je to variácia klasického drepu, ktorá však vďaka špecifickému umiestneniu záťaže pred hrudníkom uľahčuje držanie trupu vo vzpriamenejšej pozícii. Cvik je vhodný i pre ľudí, ktorí majú problémy v oblasti ramien, bedier alebo chrbtice v hrudnej časti.

Zaujmite postoj drepu, kettlebell uchopte oboma rukami z boku a zdvihnite pred úroveň hrudníka. V hornej pozícii sa nadýchnite a klesajte do drepu. Bedrá sú pod úrovňou kolien a výdychom sa postavte hore. Opakujte podľa vami zvoleného počtu opakovaní.

Clean & press

Ide o kombináciu dvoch cvikov, čím sa zapoja viaceré svaly a kĺby. Tento cvik by mali vykonávať stredne pokročilí cvičenci. Pomáha budovať masívne ramená, pričom neobíde ani nohy a jadro tela.

Švihy s kettlebellom

Vrch tela sa snažte držať v rovnej pozícii, pričom sa trochu predkloňte v páse a prikrčte kolená. Energicky zdvihnite kettlebell vyrovnaním tela v páse, kolenách a členkoch tak, akoby ste chceli vyskočiť. Kettlebell si následne oprite z vonkajšej strany o biceps. Lakte držte vystrčené a ramená majte nad kettlebellom. Cvičebné náradie držte blízko tela a keď máte kettlebell položený v pomyselnom trojuholníku ramena, lakťa a päste, končí sa fáza clean a nastupuje press. Z tejto pozície kettlebell potlačte nad hlavu a myslite na to, aby sa vám v zápästí ruka nespustila dozadu. Zápästie musí byť vždy vyrovnané. Kettlebell potom pomaly spúšťajte znova do „trojuholníka“ a z tejto pozície pohoďte kettlebell pred seba, aby vás stiahol do opätovného podrepu. V tejto fáze ste pripravení na ďalšie opakovanie cviku.

Snatch

Tento cvik sa nazýva aj trh a ide o vzpieračskú klasiku. Prevedenie jednou rukou umožňuje rovnomerne zaťažovať každú stranu tela a odstraňuje problémy s dominantnejším zapojením preferovanej končatiny. Cvik je ideálny pre pokročilých cvičencov a patrí medzi kráľovský spomedzi dynamických cvikov.

Prvá fáza je identická ako pri jednoručnom swingu, rozdiel je v tom, že pohyb nekončí vo výške očí, ale kettlebell je nutné z podrepu vystreliť väčšou rýchlosťou a vo výške očí ho necháte predbehnúť rúčku, aby kettlebell dopadol na predlaktie a pokračujete v pohybe tak, aby ste na konci pohybu stáli s kettlebellom nad hlavou. Následne kettlebell spod hlavy hodíte dopredu, aby sa vám znova vrátil z predlaktia pod dlaň. Rúčka sa vám popritom pretočí v dlani, čím vás kettlebell stiahne do podrepu, z ktorého vystrelíte do ďalšieho opakovania.

Nezabudnite, aby malo cvičenie účinok a videli ste výsledky, mali by ste cvičiť pravidelne a jednotlivé cviky opakovať v sériách. Na začiatok je dobré cvičiť pod dohľadom trénera. V prípadne, že cvičíte doma, cviky vykonávajte pred zrkadlom. Vďaka tomu vidíte, či je váš postoj správny a či cvičíte podľa odporúčaní. Jednotlivé cviky si neuľahčujte nesprávnym držaním tela či chybným a nepresným vykonávaním cviku. Takýto spôsob cvičenia by mohol mať za následok nechcený úraz a hlavne by ste nevideli na svojej postave žiadúci efekt.

Windmill

Tento cvik je skvelý na prsné svaly, chrbát a ramená. Ruku, v ktorej držíte kettlebell, si celkom vystrite nad hlavu a zvesenou rukou sa pomaly začnite zohýbať bokom v páse, akoby ste chceli dosiahnuť druhý kettlebell. Ak máte len jeden kettlebell, nie je to problém, pretože tento cvik môžete vykonávať aj s jedným. V tomto prípade sa snažte prázdnou rukou dotknúť zeme. Zatiaľ čo jeden kettlebell držíte nad hlavou a druhý v zvesenej ruke, opakovane sa vracajte do pozície, v ktorej ste druhý kettlebell zo zeme dvíhali. Tento úkon opakujte, pokým nedosiahnete plánovaný počet opakovaní a potom vymeňte ruky a pokračujte v cviku na druhú stranu. Vďaka tomuto cviku si zvýšite silu, koordináciu aj balans.

Cena a obľúbení výrobcovia

Cena kettlebellu je rôzna a závisí od použitých materiálov, kvality spracovania i hmotnosti zariadeniaNajlacnejšie sú vin-belly, čo sú v podstate plastové verzie kettlebellov. Najlacnejší vin-bell získate už od 3 eur, avšak s veľmi nízkou hmotnosťou (1 kg – 2 kg), ktorá je vhodná pre začiatočníkov, útle ženy alebo seniorov.

Cena najlacnejšieho kovového kettlebellu, ktorý je vyrobený z ocele, sa pohybuje okolo 10 eur. So stúpajúcou cenou zároveň stúpa aj hmotnosť a použité materiály. Plast a oceľ nahrádza liatina, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou a veľmi dlhou životnosťou. Najťažší kettlebell má hmotnosť 40 kg a využijú ho hlavne zdatní muži.

Cena najdrahších kettlebellov sa môže vyšplhať až na 100 eur a viac. Ešte drahšie sú sady viacerých kusov cvičebného náradia, prípadne kettlebelly s možnosťou variabilného nastavenia hmotnosti.

K obľúbeným kettlebell značkám patria Spartan, Sedco, Master, Lifefit, inSPORTline, HMS, Spokey alebo Svetlus. Kettlebell si kúpite v každom dobrom športovom obchode, môžete sa poobzerať napríklad v predajniach Decathlon. Často je toto cvičebné náradie na funkčný tréning dostupné aj v ponukách obchodných reťazcov, stačí sledovať ich akciové letáky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ste v našom rozsiahlom článku nenašli odpovede na to, čo vás zaujímalo, skúste si prečítať odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. V skratke sa dozviete, aké časti tela je možné precvičovať s kettlebellmi, či je toto cvičebné náradie vhodné aj pre seniorov a deti, akú hmotnosť si vybrať alebo čo kúpiť v prípade, ak chcete viacero kettlebellov s rozdielnymi váhami.

Aké časti tela môžem precvičovať pomocou kettlebellu?

S kettlebellom môžete precvičovať všetky časti tela, práve v tom tkvie jeho úspech. Toto cvičebné náradie je ideálne pre rozvoj sily, dynamiky a zvýšenie celkovej kondície. V závislosti od zvolených cvikov a hmotnosti náradia si zredukujete váhu alebo vybudujete svaly. S kettlebellom si zacvičíte napríklad turecký vztyk, švih, mŕtvy ťah, drep, zhyb, nadhod, tlak alebo trh a mnohé ďalšie.

Je kettlebell vhodný aj pre seniorov?

Toto cvičebné náradie je vhodné aj pre seniorov. Pravidelným cvičením s kettlebellom môžu ľudia vyššieho veku predchádzať úbytku svalovej hmoty. Samozrejme, starší by si mali vyberať kettlebelly s nižšou hmotnosťou a je vhodné, ak cvičia pod dozorom skúseného trénera. Vyhnú sa tak nechceným úrazom.

Môžu s kettlebellom cvičiť deti?

Rovnako ako pri senioroch i pri tejto vekovej kategórii platí, že mladí cvičenci by si mali vyberať ľahké váhy a cvičiť pod dohľadom. Predídu tak možným úrazom. Namiesto liatinových kettlebellov odporúčame siahnuť po plastových vin-belloch, prípadne quabelloch naplnených vodou alebo takzvaných bell-bagoch, ktorých vnútro tvorí piesok. Tieto špeciálne jednoručné činky sú oveľa ľahšie a vďaka tomu, že nie sú vyrobené z kovu, je minimalizované riziko úrazu.

Akú hmotnosť kettlebellu si mám vybrať?

Hmotnosť kettlebellu vyberajte podľa toho, aké máte skúsenosti s cvičením. Ak s cvičením ešte len začínate, zvoľte si nižšiu hmotnosť a postupom času môžete prejsť na ťažšiu váhu. Po akej hmotnosti siahnete, závisí i od toho, aké cviky chcete s kettlebellom vykonávať. Pre dynamickejšie cviky je vhodná nižšia váha.

Čo ak chcem viacero kettlebellov s rozdielnou váhou?

Na trhu zoženiete aj sadu kettlebellov či vin-bellov, ktorá obsahuje niekoľko kusov cvičebného náradia s rozdielnou hmotnosťou. Sety vám dávajú veľkú slobodu pri vykonávaní rôznych cvikov. Sú vhodné aj pre páry, kde ženy môžu cvičiť s nižšími váhami a naopak muži s ťažšími kettlebellmi. Pre domáce použitie však vyberajte sety s menším počtom jednoručných činiek (maximálne 5 kusov). Tie s desiatimi a viacerými kusmi sú vhodnejšie pre fitness centrá alebo športové kluby.

Sú na trhu kettlebelly s chrómovým držadlom?

Niektoré značky vsadia pri výrobe na chrómové držadlo, ktoré síce vyzerá pekne, ale z hľadiska praktickosti je na tom o čosi horšie. Chróm môže v rukách kĺzať, čím je znížená bezpečnosť i pohodlnosť pri cvičení. Tento neduh sa často rieši povrchom s vrúbkami. Pri dlhšom cvičení alebo pri niektorých cvikoch vás kvôli takémuto povrchu môže bolieť ruka.

Môžem kettlebellom nahradiť klasickú činku?

Kettlebell je populárny vďaka svojmu unikátnemu tvaru a univerzálnosti. Pri mnohých cvikoch je možné klasické činky nahrádzať práve kettlebellmi. Avšak pri niektorých špecifických cvikoch to nie je možné. Ak sa chcete zbaviť klasických činiek a nahradiť ich kettlebellmi, premyslite si najskôr, aké kombinácie cvikov plánujete vykonávať.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 13.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 09:16
Erik

Zopár dní mám kettlebell Capital Sports Compket 16 a zatiaľ je to príjemné spestrenie k mojej domácej telocvični. Najskôr sa mi zdalo, že som si vybral nevhodnú váhu - vyššiu, ale keď som začal cvičiť pravidelne, zistil som, že toto je ideálne. Oceňujem veľmi kvalitné spracovanie, nikde nie sú žiadne ostré hrany. Tiež dobrý úchop, drží sa pohodlne a plusom je aj ploché dno, ktoré je vhodné na kliky. Mínusom je, že farba sa mi niektorých miestach odlúpla. Ale to nie je nič zásadné.

11/12/2021 20:12
Eva

Začínam s cvičením a kamarátka mi poradila, že skvelý nástroj je kettlebell. Zobrala som si Sedco s váhou 4 kg, čo je pre mňa ako začiatočníčku plne postačujúce. Cvičenie je pohodlné aj vďaka trojuholníkovému úchopu. Pomaly sa zoznamujem ako s kettlebellom správne cvičiť. Keďže ide o oceľ, predpokladám dlhú životnosť.

18/10/2021 10:30
Mišo G.

Riskol som to a zainvestoval viac, než som pôvodne chcel. Kúpil som si kettlebell Ybell Neo 10 kg a som spokojný. Činka ponúka množstvo rôznych úchopov, dobre sa vďaka tomu premiestňuje z ruky do ruky a príjemne sa drží aj vďaka tomu, že je potiahnutá neoprénom. Plus dávam za celkovú kvalitu prevedenia a univerzálnosť použitia. Je to kettlebell aj činka v jednom.

14/08/2021 13:46
Ján V.

Používam Lifefit Kettlebell Steel s hmotnosťou 28 kg a som spokojný. Kettlebell sa veľmi dobre drží a vďaka tomu, že je železný predpokladám dlhú životnosť. Oceňujem dobrý úchop aj to, že nie je potiahnutý žiadnym plastom alebo silikónom. Swing je perfektný a pre mňa je táto hmotnosť ideálna na drepy. Každopádne, kettlebel nie je vhodný pre niektoré cviky, napríklad clean, snatch a podobne. Dôvodom je subtílnejšie a pomerne vysoké madlo, čo posúva ťažisko nižšie, než by bolo vhodné. Aj napriek tomu je to skvelé cvičebné náčinie s pekným a jednoduchým dizajnom za výbornú cenu. Kamarát má rovnaký kettlebel a on ho používa na street workout. Páči sa mi aj povrchová úprava a verím, že sa nezačne po čase šúpať. Madlo je priestranné a vhodné aj pre obojručné cviky. Ako sa hovorí, za málo peňazí, veľa muziky, už len dúfam, že mi začnú poriadne rásť svaly. :-D

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok