Najlepšie IP kamery/bezpečnostné kamery 2024 – recenzie, test, porovnanie

Bezpečnostné kamery sú skvelým pomocníkom, ak chcete zabezpečiť svoj majetok. Či už ide o dom, byt, garáž, firmu alebo akýkoľvek iný objekt, vďaka kamere máte perfektný prehľad o tom, čo sa deje. Na trhu sa môžete stretnúť s viacerými typmi kamerových systémov, ak neviete, podľa čoho vyberať, pokračujte v čítaní nášho článku.

Ako vybrať IP kameru?

Bezpečnostné kamery už dávno nie sú výsadou len rôznych inštitúcií a veľkých firiem, ale čoraz častejšie sa objavujú aj v domácnostiach. Bezpečnostné kamerové systémy prešli od svojho vzniku značným vývojom a vďaka tomu sú dostupné komukoľvek, navyše za prijateľné ceny. Ako sa však medzi toľkými modelmi kamier vyznať? Prezradíme vám, aké parametre pred kúpou sledovať a na čo si dať pozor.

Najlepšie IP kamery

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi 360°   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
TP-Link Tapo C100   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Eufy Indoor Cam 2K   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
TP-Link Tapo C210   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Bezpečnostné kamery – recenzie

Trh je v súčasnosti presýtený rôznymi typmi bezpečnostných kamier, no „boom“ zažívajú najmä menšie kamery, ktoré sú určené pre domácnosti. Prívetivý dizajn, kompaktné rozmery, množstvo funkcií a nízka obstarávacia cena sú dôvodmi, prečo čoraz viac ľudí siaha po bezpečnostných kamerách určených do bytov a rodinných domov. Tieto kamery spravidla disponujú funkciu Wi-Fi a ich ovládanie je možné pomocou aplikácie nainštalovanej v smartfóne. Ako sa vyznať na trhu bezpečnostných IP kamier a vybrať si tú správnu? Skúste si prečítať naše recenzie, testom prešlo niekoľko kamier, pri ktorých sme sledovali ich výhody aj nevýhody. Ktorá vás zaujala najviac?

Typy bezpečnostných kamier

Kamery môžeme deliť podľa viacerých kritérií, napríklad podľa umiestnenia, kde sa delia na interiérové a exteriérové, alebo podľa spôsobu prenosu obrazového signálu. Tu rozdeľujeme kamery na analógové, IP kamery a Wi-Fi kamery.

Analógové kamery

Ako vyplýva zo samotného označenia, tieto kamery využívajú analógový prenos signálu, ten sa podobá starému analógovému TV vysielaniu. Ide o najstaršiu technológiu, preto sú tieto bezpečnostné kamery značne limitované a v súčastnosti ich nahrádzajú modernejšie IP alebo Wi-Fi kamery.

Analógové kamery zvyčajne disponujú nižším rozlíšením a prenos videa je zabezpečený cez koaxiálny kábel, ktorý je možné používať do maximálnej vzdialenosti 100 metrov. Záznam z týchto kamier sa ukladá na nahrávacie zariadenie – takzvaný DVR box. Analógové kamerové bezpečnostné systémy sú vhodné na zabezpečenie domu, kancelárie alebo menšej firmy.

Staršia technológia umožňuje využiť staré rozvody, čím sa zjednodušuje montáž bezpečnostného systému. Hlavnou výhodou analógových kamier sú nižšie obstarávacie náklady, avšak v ďalších parametroch nad nimi jasne vyhrávajú modely s novšou technológiou.

IP kamery

IP kamery sú modernejšou verziou bezpečnostných systémov, ktoré využívajú digitálny prenos signálu. Ten je schopný prenášať video aj vo vysokom rozlíšení (napr. Full HD alebo 4K). S použitím UTP kábla je možné prenášať signál z bezpečnostnej IP kamery na neobmedzenú vzdialenosť. Na ukladanie záznamu z IP kamier sa využíva nahrávacie zariadenie nazvané NVR box.

Bezpečnostná IP kamera položená na stole

Vďaka svojim nesporným výhodám sú tieto kamerové systémy vhodné do väčších objektov, akými sú napríklad veľké firmy, výrobné haly, sklady a podobne. IP kamery si však môžete čoraz častejšie všimnúť aj na rodinných domoch, predajniach alebo menších firmách. K nevýhodám IP kamier patrí vyššia obstarávacia cena oproti analógovej kamere.

Wi-Fi kamery

V súčasnej dobe sa veľkej popularite tešia Wi-Fi kamery, ktoré sa používajú najmä na monitorovanie domácnosti. Zoženiete ich za priaznivú cenu, pričom vám poskytnú kvalitný záznam. Ak hľadáte bezpečnostnú kameru do interiéru, aby ste mali prehľad o tom, čo sa deje u vás doma, Wi-Fi kamera bude vhodnou voľbou.

Tieto kamery sú závislé od signálu vašej Wi-Fi, a práve to je dôvod, prečo sa používajú hlavne v domoch alebo bytoch. Vďaka nim môžete spoľahlivo monitorovať vaše deti či zvieratá. Wi-Fi kamery sa jednoducho montujú a podľa priloženého návodu montáž zvládne i bežný používateľ.

Výhodou bezpečnostných Wi-Fi kamier je, že nemusíte ťahať káble od kamery k nahrávaciemu zariadeniu. Na druhej strane, ak vám Wi-Fi kameru odcudzia, prípadne dôjde k výpadku alebo úplnému vypnutiu Wi-Fi siete, nebudete mať uchovaný žiaden záznam.

Ako vybrať bezpečnostnú kameru

Pri výbere vhodnej bezpečnostnej kamery je dôležité zodpovedať si niekoľko otázok, kde chcete kameru používať, koľko chcete do bezpečnostného systému investovať a podobne. Potom je potrebné sledovať parametre ako rozlíšenie kamery, jej konštrukciu či možnosť nočného videnia. Na jednotlivé parametre sa pozrieme bližšie v nasledujúcich riadkoch.

Rozlíšenie bezpečnostnej kamery

Rozlíšenie kamery patrí k jedným z najpodstatnejších parametrov. Pri kamerách s digitálnom prenosom obrazu sa udáva v pixeloch, resp. megapixeloch (Mpx). Od rozlíšenia kamery závisí samotná kvalita obrazu. Platí, že čím má kamera viac Mpx, tým je kvalitnejší obraz, pretože väčšie rozlíšenie poskytne na zázname viac detailov. Viete tak ľahšie rozpoznať objekty a predmety, napríklad identifikovať tváre ľudí, EČV a podobne.

V súčasnosti patria k najbežnejším kamery s rozlíšením HD, Full HD a 4K. Kamera s HD rozlíšením sa rovná 2.0 Mpx (1080p), Full HD kamera má rozlíšenie obrazu 1920 x 1080 px a 4K kamera sa pýši až 8.0 Mpx (3840 x 2160 px).

Rozlíšenie bezpečnostnej IP kamery

Pri analógových kamerách sa rozlíšenie udáva v TV riadkoch. Jedno z najvyšších analógových rozlíšení je 700 TV riadkov, čo je v prepočte približne 0.4 Mpx. Ako vidno, ide o markantný rozdiel.

Na štandardné využitie bezpečnostného kamerového systému sa odporúčajú kamery s rozlíšením 2 až 3 Mpx. Ak však máte špeciálne požiadavky a chcete byť zabezpečení kvalitnejšie, samozrejme, siahnite po kamere s väčším rozlíšením.

Objektív a uhol záberu

Uhol záberu úzko súvisí s rozlíšením kamery, no vplýva naň aj samotný objektív. Objektív bezpečnostnej kamery môže byť pevný alebo takzvaný varifokálny, čo znamená, že si uhol záberu, ako aj ohniskovú vzdialenosť môžete nastaviť podľa potreby.

Pevný objektív vám poskytne jednu ohniskovú vzdialenosť, ktorú už nie je možné dodatočne meniť. Preto je aj daný uhol záberu nemenný. Stretnúť sa môžete napríklad s označením 3.6 mm, čo je hodnota ohniskovej vzdialenosti, ktorá určuje uhol snímanej scény. Ďalší parameter (napr. 85°) zas vypovedá o zornom uhle, ktorý kamera sníma.

Varifokálny objektív vám poskytne väčšiu slobodu, pretože môžete ohniskovú vzdialenosť, a teda aj uhol záberu nastaviť podľa aktuálnej potreby. Pri kamerách s takýmto typom objektívu sa môžete stretnúť s označením napríklad 2.8 – 12 mm/95 – 28° a v rozmedzí uvedených hodnôt si viete manuálne meniť uhol záberu podľa vlastného uváženia. Deje sa tak pomocou otočných ovládačov. Niektoré kamery sú vybavené motor zoom objektívom, vďaka ktorému je umožnené motorické ovládanie objektívu aj na diaľku.

Pred výberom kamery si preto rozmyslite, kam ju chcete umiestniť a akú veľkú plochu chcete snímať. Ak potrebujete monitorovať napr. úzku chodbu alebo bránku pred domom, bude vám zbytočná kamera s 90° uhlom záberu. Samozrejme, pre snímanie rozsiahlejších plôch vyberajte kameru s väčším uhlom záberu.

Nočné videnie

Aby ste mali svoj majetok zabezpečený počas dňa aj noci a tiež v priestoroch, kde nie je osvetlenie, bezpečnostné kamery disponujú nočným videním. To je zabezpečené pomocou IR LED diód (IR = infračervené prisvietenie, ktoré ľudské oko nevidí).

IR prisvietenie je integrované priamo v kamerách, no dá sa použiť i externé IR prisvietenie. Ak intenzita svetla v monitorovanej oblasti klesne pod určujú hodnotu, IR LED diódy sa automaticky aktivujú. Vďaka nim kamera vidí aj v úplnej tme, no zaznamenáva čiernobiely obraz.

V súčasnoti existujú i kamery s farebným nočným videním, avšak zatiaľ nie sú natoľko rozšírené a ich obstarávacia cena je taktiež vyššia oproti tým s čiernobielym nočným záznamom. Hlavným parametrom, ktorý by ste mali sledovať, je vzdialenosť dosvitu udávaná v metroch. Štandardná vzdialenosť IR prísvitu je približných 20 až 30 metrov, no v ponuke nájdete tiež kamery s väčším dosvitom.

Bezpečnostná IP kamera s nočným videním

Hodnotu dosvitu však treba brať orientačne, pretože ide o maximálny dosah prisvietania. To znamená, že ak má nejaká kamera IR prisvietenie do 20 metrov, nebude 20 metrov nasvietených rovnomorne. Oveľa lepšie bude nasvietená scéna, ktorá sa nachádza 10 metrov od kamery, než tá, ktorá je od kamery vzdialená 20 metrov. Platí, že čím bude snímaná scéna ďalej od kamery, tým bude klesať aj kvalita prisvietenia.

Údaje o dosvite kamery sa z tohto dôvodu odporúča deliť dvoma. Ak potrebujete monitorovať tmavú oblasť vo vzdialenosti 20 metrov od kamery, siahnite po kamere, ktorá má IR prisvietenie s dosahom 40 alebo 50 metrov. Vďaka tomu docielite, že vami požadovaných 20 metrov na monitorovanie bude osvietených jasne a zreteľne a spoľahlivo rozpoznáte objekty.

Pri IR dosvite si treba dávať pozor ešte na jeden fakt, a tým je presvietenosť. Čím je monitorovaný objekt bližšie k IR diódam, tým je viac nasvietený. Ak ide o osobu, je svetlejšia a niekedy až biela, čo znemožňuje jej identifikáciu. Musíte s tým rátať už pri samotnej montáži kamery a osadiť ju na čo najvhodnejšie miesto, aby k presvetľovaniu nedochádzalo alebo sa možná presvietenosť aspoň minimalizovala.

Problém s presvetľovaním môžu mať najmä lacné a neznačkové kamery, ktoré nezvládajú redukciu neželaného presvetľovania, resp. nemajú v sebe zabudovanú technológiu na vyvažovanie presvetlenia. Treba ešte podotknúť, že dosvit kamery závisí aj od okolia, pretože každé prostredie odráža svetlo inak. Napríklad biely múr bude kamera vidieť lepšie než tmavú plochu alebo lesný porast. Aj z tohto dôvodu dbajte na spomínanú rezervu pri hodnotách dosvitu kamery.

Konštrukcia kamery

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere vhodnej kamery je jej konštrukcia. Ideálne je siahnuť po kamere s kovovou konštrukciou a obzvlášť to platí, ak hľadáte kameru do exteriéru. Radšej sa vyhnite plastovým kamerám či bezpečnostným kamerovým setom od neznámych čínskych výrobcov. Hoci vás môže zlákať ich nízka cena, mohla by vás sklamať podpriemerná kvalita spracovania a s tým súvisiaca aj krátka životnosť kamery.

Kamery môžeme rozdeliť na tubusové, dome a PTZ dome. Pri kamerách určených do vonkajšieho prostredia si nezabudnite všímať stupeň ochrany krytom, ktorý sa vyjadruje v takzvanom IP kóde. Pre interiérové kamery je nutný stupeň krytia minimálne IP66. Tento stupeň krytia zaručí, že elektronika zariadenia je chránená pred priamym dažďom, snehom, vetrom aj prachom. Nevadia jej ani vysoké či nízke teploty. Vonkajšia kamera so stupňom krytia IP66 môže byť vhodná aj do interiéru, pokiaľ je prostredie nadmerné prašné alebo vlhké.

Tubusové kamery

Tubusové kamery majú spravidla valcovitý tvar, využívajú sa prevažne na exteriérové inštalácie a nájdete ich aj pod označením bullet kamery. Tieto kamery majú krytie IP66 a viac, vďaka čomu im nevadí celoročné vystavenie bežným vplyvom počasia. Kamera má striešku, preto je dokonale chránená aj pred slnečným svitom či ďalšími poveternostnými vplyvmi. Montáž kamery je možná na akékoľvek sklonené plochy, môžete ju umiestniť na steny, stropy, podbitie alebo stĺpy, kde však vyžaduje špeciálny držiak. Tubusové kamery sa odporúča inštalovať do nedosiahnuteľnej výšky, pretože vandali by ich mohli zohnúť a tým zmeniť ich výhľad na priestor. Hoci je tubusová kamera určená prevažne do vonkajšieho prostredia, v prípade potreby ju viete umiestniť aj vo vnútri.

Biela interiérová IP kamera

Dome kamery

Dome kamery majú tvar pologule, spravidla sú oproti tubusovým kamerám menšie a majú antivandal šasi. Dome kameru je fyzicky nemožné zohnúť alebo nakloniť, preto je vhodné po nej siahnuť, keď chcete kameru umiestniť príliš nízko, kde by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Takzvané antivandal prevedenie ju chráni pred neautorizovaným manipulovaním. Antivandal šasi z hliníkovej zliatiny a pevná základňa je zárukou toho, že nežiaduca manipulácia zo strany vandalov bude veľmi obtiažna. Ak je totižto dome kamera správne nainštalovaná, je takmer nemožné, aby ju neoprávnená osoba strhla alebo odmontovala bez použitia špeciálneho náradia. Dome kamera sa rovnako môže použiť aj v interiéri. Jej namontovanie je možné na steny, stropy, podbitie či stĺpy, avšak so špeciálnym držiakom.

PTZ dome kamery

PTZ dome sú kamery s motorickým zoomom, ktorý možno ovládať pomocou vlastného menu, DVR alebo ovládacieho pultu. Tento typ kamery je pomerne nákladný, a preto je to skôr profesionálna IP kamera. Používateľ musí mať skutočný dôvod pre využitie takejto kamery, aby náklady investované do zaobstarania neboli zbytočné. PTZ dome kamery sa odporúča používať tam, kde bezpečnosť vyžaduje pohyblivosť kamery a bude sa s kamerou operovať. Rovnako ju môžete umiestniť do exteriéru i interiéru a využiť na rôzne konštrukcie (steny, stropy, podbitie i stĺpy, ak máte ku kamere špeciálny držiak).

Ako správne nainštalovať kameru

Ak chcete perfektný kamerový systém pre profesionálnejšie využitie, napríklad na zabezpečenie vašej firmy, výrobnej haly a podobne, ideálne je montáž, konfiguráciu aj samotný návrh kamerového systému zveriť do rúk odborníkom. Profesionálna namontovanie a zapojenie IP kamery zaistí spoľahlivosť, maximálnu životnosť i bezproblémový chod celého bezpečnostného systému.

Zapojenie IP kamery s káblom

V prípade, že chcete bezpečnostnú kameru využiť v domácnosti, jej zapojenie by ste mali zvládnuť aj sami. Káblové IP kamery sa štandardne zapájajú do už existujúcej siete LAN. Ak máte v objekte, ktorý chcete monitorovať, sieť LAN a sieťový router alebo switch s pripojením k internetu, bude zapojenie jednoduchšie. Pripojenie k internetu je nutné len pre vzdialený prístup, ak chcete kameru využívať iba lokálne, internetové pripojenie nie je nutné.

Pre pripojenie budete potrebovať IP kameru a napájací adaptér, UTP kábel, koncovky, kliešte na UTP káble, PoE adaptér pre napájanie, prípadne zásuvky a káble na 220 V, ďalej záznamovú jednotku a disk a počítač. V prvom rade si premyslite, kam chcete kameru umiestniť, ideálne je, aby mal záber kamery zmysel a pokrýval požadované priestory. Na miesto, kde bude kamera pripevnená, musíte byť schopní priviesť UTP kábel od routera a prípadne napájanie 220 V.

Inštalácia IP kamery na strop

UTP kábel sa vedie najkratšou cestou od umiestnenia kamery k najbližšej UTP zásuvke alebo sieťovému routeru. Na viditeľných miestach môžete použiť vodiace lišty pre káble, aby ste dosiahli lepší estetický dojem. Konektory IP kamery je nutné chrániť pred poveternostnými vplyvmi, a preto je v blízkosti kamery vhodné umiestniť plastovú inštalačnú krabičku, do ktorej konektory skryjete. Pomocou lisovacích kliešťov sa nalisujú konektory na UTP kábel a pripoja sa ku kamere, na druhej strane sa zasunú typicky do routera.

Ak máte privedenú sieť 220 V ku kamere, zásuvka sa umiestni taktiež do inštalačnej krabičky a následne sa zapojí napájací adaptér ku kamere. Po správnom zapojení by mala blikať zelená LED dióda a po zakrytí objektívu by sa mali rozsvietiť IR diódy pre nočné videnie. Ak je všetko v poriadku, môžete prejsť k pripojeniu a nastaveniu IP kamery.

Po pripojení kamery k záznamovému médiu ju vyhľadáte cez toto médium a uložíte nastavenie. Záznamové médium pripojíte UTP káblom do rovnakej siete LAN ako kameru. Ďalej môžete kameru pridať do aplikácie na počítači alebo na mobilnom zariadení. Po týchto úkonoch by kamera mala fungovať a vy si môžete užívať všetky jej výhody.

Zapojenie Wi-Fi kamery

Wi-Fi kamery určené pre domáce použitie v domoch alebo bytoch majú spravidla jednoduchšie zapájanie. Ku kamere nemusíte ťahať žiadne káble, pretože spojenie funguje bezdrôtovo. Sledovať si musíte len kvalitu a spoľahlivosť Wi-Fi spojenia, pretože v prípade jeho prerušenia kamera nemusí fungovať správne. Wi-Fi kamery najjednoduchšie zapojíte pomocou návodu, ktorý sa ku každému modelu dodáva. Správne zapojenie kamery sa totižto môže mierne líšiť v závislosti od zvoleného modelu. Wi-Fi kamery môžete rovnako jednoducho ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú si nainštalujete do smartfónu.

Kam sa kamera hodí a prečo si ju zaobstarať

Bezpečnostnú kameru je možné umiestniť prakticky kdekoľvek, hodí sa všade tam, kde chcete mať prehľad o dianí. Vhodnou voľbou je pre veľké i malé firmy, kancelárie, výrobné haly, rôzne priemyselné objekty, inštitúcie, garáže, chalupy atď. Čoraz častejšie sa bezpečnostné systémy využívajú aj v rodinných domoch alebo bytoch. Podľa typu kamery ju môžete umiestniť na stenu, strop, podbitie, stĺp, stôl alebo poličku. Záleží, či ste si vybrali kameru do interiéru alebo exteriéru. Niektoré kamery sú uspôsobené na bezproblémové použitie vonku aj vnútri.

Prečo teda investovať do IP kamery? Kamera vám pomáha chrániť váš majetok a dokáže odradiť potenciálneho zlodeja či vandala pred záškodníctvom. Vďaka kamere máte dokonalý prehľad o tom, čo sa aktuálne deje u vás doma či pred domom na dvore. Ak dôjde k narušeniu, vďaka záznamu si môžete pozrieť detaily a identifikovať osobu, ktorá mala nekalé úmysly.

Väčšinu moderných kamier je možné pohodlne ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Práve aplikácia ponúka aj sledovanie diania v priamom prenose. Niektoré kamery disponujú zvukovým a svetelným alarmom, ktorých účelom je vystrašiť zlodeja a zabrániť tak vlámaniu či odcudzeniu akejkoľvek veci. Moderné IP kamery navyše disponujú senzorom pohybu a ak detegujú „votrelca“ okamžite vás na to upozornia notifikáciou cez smartfón.

Bezpečnostná kamera sledujúca vchodové dvere do bytu

Domáce Wi-Fi kamery sa stávajú obľúbenými aj u rodičov, ktorí ich zvyknú nahrádzať za digitálne pestúnky. Bezpečnostná kamera je totižto mnohokrát lacnejšia než pestúnka, no ponúka dostatočné funkcie na to, aby bolo dieťa v bezpečí. Tie modely, ktoré majú vstavaný reproduktor a mikrofón, umožňujú obojsmernú komunikáciu, preto je možné dieťa upokojiť aj na diaľku. Samozrejmosťou bezpečnostných kamier je nočné videnie, vďaka ktorému máte prehľad o dianí počas noci aj dňa.

Niektorí dávajú prednosť atrapám bezpečnostných kamier. Tie však odradia len neskúsených zlodejov a vandalov. Jedinou výhodu atrapy je jej veľmi nízka obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje pod hranicou 10 eur. Atrapa vám však nikdy neposkytne vyššie spomínané funkcie, ktoré môžete využiť na dokonalú ochranu.

Výhody domácich IP kamier

Domáca bezpečnostná kamera je najlepším riešením pre každého, kto chce dávať pozor na svoj domov v čase, keď sa tam nenachádza. Vďaka kamere môžete sledovať všetko, čo sa doma práve deje, odhalíte neželaných hostí, poštára alebo skontrolujete svoje deti, domáce zvieratá či starých rodičov.

Na rozdiel od IP kamier, ktoré sú navrhnuté pre firmy alebo sklady a podobne, domáce bezpečnostné kamery sú zvyčajne oveľa menšie, aby ste ich mohli umiestniť prakticky kamkoľvek a pritom nepôsobili rušivo. Domáce bezpečnostné kamery navyše disponujú mobilnými aplikáciami, cez ktoré máte ku kamere neustály prístup a online video môžete sledovať odkiaľkoľvek na svete, ak máte prístup na internet.

Okrem toho domáce kamery detegujú pohyb a niektoré modely umožňujú komunikovanie s ľuďmi v domácnosti na diaľku. To je možné vďaka zabudovanému mikrofónu a reproduktoru. Vy tak môžete na diaľku upokojiť vaše deti, domácich miláčikov alebo starých rodičov, ktorých máte v opatere. Rovnako môžete komunikovať napríklad s kuriérom či poštárom, ktorý čaká pred dvermi.

Domáce bezpečnostné kamery sú zariadenia, ktoré umožňujú prenášanie videa a audia prostredníctvom internetového pripojenia. Preto môžete sledovať live stream cez notebook alebo smartfón, a to aj v prípade, ak sa nachádzate na opačnej strane sveta. Väčšina modelov domácich kamier ponúka používateľom jednoduchú inštaláciu prostredníctvom priloženého návodu, ktorú by mal zvládnuť každý a nie je nutné volať profesionála.

Nastavenie uhla záberu IP kamery

Domáce Wi-Fi kamery zvyčajne poskytujú ukladací priestor cez cloudové služby, prípadne sa video ukladá na microSD karty. Niektorí výrobcovia poskytujú cloudové úložisko bezplatne, iní zas za jednorazový alebo pravidelný mesačný poplatok. Tieto zariadenia môžu nahrávať video záznamy neustále, no od výroby sú nastavené tak, aby sa spustilo nahrávanie len v prípade detekcie pohybu, šetrí sa tým miesto na záznamovom médiu. Nevýhodu Wi-Fi kamier, ktoré ukladajú záznam len na SD karty je, že šikovný zlodej ju môže odstrániť a vy tak stratíte nielen ukradnuté veci z domácnosti, ale aj kamerový záznam, čím príde o možnú identifikáciu narušiteľa.

K samozrejmostiam vo výbave domácich bezpečnostných kamier patrí aj nočné videnie, vďaka ktorému máte prehľad o dianí nielen počas dňa, ale aj počas noci. Mnohé modely Wi-Fi kamier navyše disponujú systémom, ktorý môže odstrašiť potenciálneho zlodeja či vandala. Slúži na to zvukový a svetelný alarm, ktorý sa môže spustiť hneď po detekcii pohybu alebo ho spustíte vy na diaľku po tom, čo skontrolujete, koho kamera zachytila.

Cena a obľúbení výrobcovia bezpečnostných kamier

Najlacnejšie sú atrapy bezpečnostných kamier, ich cena začína na sume okolo 4 eur. Atrapy vám však neposkytnú žiaden záznam ani reálny prehľad o situácii, ich úlohou je len odradenie zlodeja či vandala. Atrapy bezpečnostných kamier sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a vedia verne napodobiť reálne kamery. V ponuke nájdete atrapy bullet aj dome kamier.

Najlacnejšiu analógovú kameru zoženiete od 18 eur. Keďže technika sa neustále vyvíja, klesajú aj ceny digitálnych IP kamier. Digitálne bezpečnostné kamery za 20 eur ponúkajú menej známi výrobcovia. Z túto sumu si zaobstaráte tiež kameru od známeho výrobcu, avšak rátajte s tým, že pôjde o starší model s okresanými funkciami, ktorý v ponuke výrobcu nahradila novšia verzia kamery. Ak hľadáte lacnú kameru, nezabudnite sledovať výpredaje a akcie obchodov.

Kvalitné IP kamery určené do interiéru pre domácnosť začínajú na sume približných 30 eur. Vonkajšie kamery sú na tom podobne a za najlacnejšiu exteriérovú kameru zaplatíte 35 eur a viac. Je samozrejmé, že vonkajšie kamery majú o čosi vyššiu cenu, pretože musia disponovať krytím IP66, aby boli odolné voči vplyvu počasia. Pri exteriérových kamerách sa navyše ráta aj s väčším dosvitom nočného videnia, keďže je nutné monitorovať aj plochy, ktoré sú vo väčšej vzdialenosti od kamery.

Najdrahšie kamery stoja aj niekoľko tisícok eur. Ide však o profesionálne kamery, ktoré by si u bežného používateľa nenašli dostatočné uplatnenie. Investované náklady by sa používateľovi nevrátili, pretože spoľahlivé bezpečie vedia poskytnúť aj oveľa lacnejšie kamery. Cena kamerového systému sa môže vyšplhať o niečo vyššie aj v tom prípade, ak namiesto jednej kamery siahnete po kamerovom sete.

Za najlepšie IP kamery považujú používatelia porovnávacieho portál Heureka tieto tri kamery, ktoré sa umiestnili v top trojke v rámci predajnosti. Prvú priečku obsadila kamera Xiaomi Mi Home, na druhej sa umiestnila kamera TP-Link Tapo C200 a trojicu najpredávanejších bezpečnostných IP kamier uzatvára kamerový set R8 Security Set, ktorý pozostáva zo štyroch kamier.

K obľúbeným výrobcom bezpečnostných IP kamier patria okrem spomínaného Xiaomi a TP-Link aj HikvisionSecuriaReolinkEzvisUbiquitiSolight či Canyon. Posledný menovaný výrobca používa na správu kamery aplikáciu Yoosee, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android aj iOS (iPhone). Vďaka vynovenej a prepracovanej aplikácii máte IP kameru z mobilu, ktorú intuitívne ovládate na diaľku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pripravili sme pre vás odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Tie vám môžu ešte viac dopomôcť k chápaniu fungovania IP bezpečnostných kamier. Na základe odpovedí sa môžete rozhodnúť, ktorá kamera bude pre vás najvhodnejšou voľbou.

Ako funguje bezpečnostná IP kamera?

Fungovanie kamery záleží od typu, keďže existujú dva základné typy kamier, a to káblové alebo bezdrôtové. Bezdrôtové kamery poskytujú používateľovi väčšiu flexibilitu, pretože k nim netreba privádzať žiadne káble. Tie drahšie bezdrôtové kamery sa zvyčajne dodávajú so solárnym panelom, vďaka ktorému je kamera používateľsky ešte príjemnejšia. Káblové bezpečnostné kamery vyžadujú pripojenie k zdroju elektrickej energie. Čo sa týka funkcií, tieto dva typy kamier sa v zásade nelíšia. Oba druhy kamier dokážu zaznamenávať video na vloženú pamäťovú kartu, pevný disk v nahrávacom zariadení alebo na cloudové úložisko (všetko záleží od konkrétneho modelu). IP kamery sa tak stávajú skvelým doplnkom bezpečnostného systému, pretože vďaka nim máte nepretržitý dohľad nad domom alebo firmou, a to bez ohľadu na to, kde sa momentálne nachádzate.

Akú kameru zvoliť na dom?

Vonkajšie kamery na dom by mali mať odolnú kovovú konštrukciu a poskytnúť používateľovi prehľad o dianí počas dňa i noci. Ak chcete kameru nainštalovať do nedosiahnuteľnej výšky, na dom je ideálne zvoliť tubusovú IP kameru. Tieto kamery majú IP krytie, vďaka ktorému im neprekáža slnečný svit, dážď, vietor, sneh či ďalšie vplyvy počasia. Vyberajte z kamier, ktoré majú krytie minimálne IP66 a viac. Ak potrebujete bezpečnostné kamery na dom umiestniť do nižšej výšky, ideálnou voľbou bude kamera typu dome. Dome kamery majú takzvané antivandal šasi, ktoré zabráni poškodeniu kamery i neoprávnenej manipulácii s ňou.

Ktorá kamera je vhodná do bytu?

Do bytu sú ideálne Wi-Fi kamery, ktoré majú jednoduchú inštaláciu a ich prednosťou je aj nízka obstarávacia cena. Tieto kamery poskytnú používateľom dostatok funkcií na to, aby mali pocit bezpečia aj v čase, keď nie sú doma. Dokážu monitorovať priestor, detegovať pohyb či spustiť poplašný alarm v podobe svetla a zvuku. K výhodám kamier určených pre domácnosť je možnosť ovládania na diaľku cez mobilnú aplikáciu a ukladania záznamu na microSD karty alebo do cloudu. Tieto kamery disponujú i nočným videním, a preto ich niektoré mamičky používajú namiesto digitálnej pestúnky.

Po akej kamere siahnuť, ak nemám pripojenie na internet?

Na trhu existujú aj bezpečnostné kamery na SIM karty. Tieto kamery oceníte všade tam, kde nie je zavedený bežný internet. Vhodnou voľbou sú preto na stráženie objektov, akými sú napríklad chalupa, parkovisko, garáž, prípadne iné priestory. Exteriérová kamera na SIM karty využíva na prenos obrazu dátový tok cez 3G/4G, resp. cez LTE, čo umožňuje monitorovanie objektu odkiaľkoľvek na svete priamo cez váš smartfón.

Sú na trhu dostupné aj bezpečnostné kamerové sety?

Predajcovia ponúkajú okrem samostatných kamier aj bezpečnostné kamerové sety. V ponuke môžete nájsť široký výber kvalitných kamier i nahrávacích zariadení. Kompletné kamerové sety spravidla obsahujú niekoľko kamier, NVR rekordér s myšou a napájacím adaptérom, voliteľný HDD pevný disk, sieťové káble pre spojenie kamery s rekordérom a montážne príslušenstvo pre upevnenie kamery. Kúpou bezpečnostného kamerové setu tak získate komplexnú ochranu v reálnom čase.

Je ukladanie záznamu do cloudu bezpečné?

Výrobcovia, ktorí ponúkajú ukladanie záznamu do cloudu, zabezpečujú šifrovaný prenos. Vaše nahrávky by preto mali byť v bezpečí a nemusíte mať obavy z neoprávneného použitia. K výhodám cloudových služieb patrí, že záznam máte k dispozícii prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Ak však máte napriek tomu obavy, siahnite radšej po bezpečnostnej kamere, ktorá ponúka ukladanie záznamu napríklad na microSD kartu.

Ako funguje ukladanie záznamu na SD kartu?

Každá bezpečnostná IP kamera, ktorá poskytuje možnosť ukladania záznamu na SD kartu, podporuje rozdielne kapacity kariet. Najlacnejšie modely podporujú karty len do veľkosti 32 GB, tie drahšie vám umožnia záznam na karty s kapacitou 256 GB a viac. Keďže video záznam je súbor s veľkou kapacitou, väčšina kamier funguje tak, že po naplnení karty sa vymaže najstarší záznam, čím sa vytvorí priestor pre nový. Kamery sú od výroby nastavené tak, aby ukladali záznam len vtedy, keď sa deteguje pohyb alebo zvuk, čím sa eliminuje neustále nahrávanie. Samozrejme, výrobcovia ponúkajú aj možnosť nastaviť si nepretržité nahrávanie.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 19.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 10:59
Vlado

Kamera Ubiquiti UVC-G3-Flex j plne funkčná, jednoducho sa inštaluje a podporuje Full HD. Páči sa mi automatický infračervený režim v noci. Prisvietenie vie pekne osvietiť normálnu miestnosť. Mínusom je finančná náročnosť vybudovania UniFi siete. Ak už máte UniFi sieť, je to pre vás vhodná voľba. Kamera dokáže fungovať integrovaná s NVR rekordérom, ktorý má veľké možnosti ovládania aj nastavenia. Za mňa veľmi dobrá voľba.

13/07/2022 07:28
Mišo P.

Netatmo NSC01-EU má krásny a kompaktný dizajn. Dokáže rozpoznávať tváre a k jednotlivým tváram priraďuje aj mená. Páči sa mi, že ak pobehujú okolo kamery deti, hneď ich spozná. Vždy tak viem, či sa v dome pohybuje niekto cudzí alebo známy. Kamera podporuje aj Apple HomeHit, Amazon Alexa a Google Assistant, konektivita je teda super. Inštalácia bola jednoduchá, s výberom aj so službami kamery som spokojný.

11/10/2021 10:45
Zdenka C.

Pripojenie cez WiFi funguje a nevypadáva, mám kameru Xiaomi Mi Home Security Camera a používam ju ako detskú pestúnku. Vyzdvihujem možnosť obojsmerného zvuku. Myslím si, že za tú cenu je to top produkt. S iným využitím kamery nemám skúsenosť, ale myslím si, že veľmi dobre obstojí aj v ďalších situáciach.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok