Najlepšie šatky na nosenie detí 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Šatky na nosenie detí zažili svoj „boom“ najskôr v zahraničí, no postupne sa prebojovali aj k nám na Slovensko. Tešia sa čoraz väčšej obľube, pretože mamičky si začali uvedomovať ich výhody. Šatka na nosenie detí vás okrem praktickosti presvedčí aj zdravotnými benefitmi.

Ako vybrať šatku na nosenie detí?

Šatky na nosenie detí sa vyrábajú z príjemných materiálov, vďaka tomu sú pohodlné a maximálne prispôsobivé. Kopírujú telo noseného bábätka, preto sú vhodné aj pre novorodencov alebo pre predčasne narodené deti. V šatke však bez problémov odnesiete i staršie dieťa, ktoré už začína objavovať svet samostatne. Využívať ich môžete dovtedy, dokým sa deti budú chcieť nosiť.

Na trhu je množstvo rôznych šatiek, na výber máte šatky s nižšou, strednou i vyššou gramážou. Šatky s rôznymi dĺžkami, vyrobené zo stopercentnej bavlny alebo s prímesami. Stretnete sa aj s viacerými typmi, pričom každý typ je vhodný na iný druh viazania. Aby ste sa v záplave šatiek nestratili, pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť pred samotnou kúpou.

Najlepšie šatky na nosenie detí

Názov Hodnotenie Detail
Boba Wrap Navy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Manduca Sling   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
ByKay Woven Wrap   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Be Lenka Mandala   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Be Lenka Bloom   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Šatka na nosenie detí – recenzie

Šatky na nosenie detí sa stávajú u mamičiek čoraz viac populárnymi. Preto sa aj ich ponuka neustále rozširuje. Dnes už nie je ničím výnimočným, že so šatkou na nosenie novorodencov stretnete aj otecka. Keďže je na trhu mnoho šatiek od viacerých výrobcov, vybrali sme pre vás štyri produkty, ktoré sú u rodičov populárne. Aby ste si ľahšie vybrali, ku každej šatke uvádzame krátky popis a taktiež jej výhody i nevýhody. Ktorá vás najviac zaujala?

Čo si všímať pri výbere šatky?

Výber správnej šatky sa môže zdať pre neskúsené mamičky náročný, poradíme vám, čo pred kúpou sledovať a na aké parametre sa zamerať. V prvom rade je nutné ujasniť si, o aký typ šatky máte záujem a potom sledovať jej gramáž, dĺžku či materiál, z ktorého bola vyrobená. Aké parametre sú dôležité pri výbere šatky na nosenie detí?

Typ šatky

Na trhu sa stretnete s klasickými šatkami, no môžete natrafiť aj na takzvané ring sling šatky, ktoré majú kovové krúžky, či na šatky rebozo, ktoré sú multifunkčné a využijete ich na viacero činností. Klasické šatky sa ďalej delia na pevné a elastické a oba podtypy poskytujú mamičkám široké možnosti v spôsobe viazania.

  • Klasická pevná šatka – pevné šatky na nosenie detí sú dostupné vo viacerých gramážach, pričom na nosenie novorodenca by ste mali zvoliť šatku s nižšou gramážou. Ideálna bude šatka s gramážou okolo 250 gramov na meter štvorcový, ktorá zaručí, že novorodenec sa v nej bude cítiť príjemne. Pri čerstvo narodených bábätkách je vhodné siahnuť po pevných šatkách zo stopercentnej bavlny, ktorá je príjemná na dotyk. Pevnú šatku využijete nielen pri novorodencoch, ale i pri väčších deťoch s vyššou hmotnosťou.
  • Klasická elastická šatka – elastické šatky majú oproti pevným výhodu v tom, že sú maximálne prispôsobivé, pružné, no zároveň pevné. Klasické elastické šatky na nosenie detí majú zvyčajne dĺžku 5 metrov a najčastejšie sa viažu ako kríž s kapsou vonku. Sú ideálne pre začiatočníkov, pretože ich netreba príliš uťahovať. K ich nevýhodám patrí nižšia nosnosť, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 6 až 7 kilogramov. Elastickú šatku ocenia rodičia predčasne narodených detí, pretože je tenká a maximálne sa prispôsobí bábätku.

Klasická elastická šatka na nosenie detí

  • Ring sling – ide o typ šatky s kovovými krúžkami a vďaka nim sa šatka rýchlo uviaže. Sú preto vhodné pre väčšie deti, ktoré už objavujú svet samostatne. Ideálne sú pre krátkodobé nosenie chodiacich detí, ktoré sa chcú chvíľu nosiť a chvíľu behať (chodiť). Typ šatky ring sling ocenia aj deti, ktoré sú zvedavé a často sa pozerajú okolo seba alebo sa vykláňajú. Pomocou šatky ring sling môžete dieťa nosiť nielen vpredu alebo na chrbte, ale aj na boku, čo dieťaťu poskytuje najlepší výhľad. Takáto šatka je vhodná aj pri dojčení, pretože sa ňou môžete diskrétne prikryť, prípadne pretŕčajúci pás látky využiť ako šál, ochranu dekoltu či prikryť ním nožičky bábätka. K nevýhodám šatky patrí zaťaženie len jedného ramena, čo môže byť pre rodiča pri dlhšom nosení nepohodlné.
  • Rebozo – ide o tradičnú šatku, ktorú už stovky rokov využívajú najmä v oblasti Mexika a Južnej Ameriky. K jej výhodám patrí, že okrem nosenia detí ju môžete vyžiť viacerými spôsobmi. Ženy ju zvyknú využívať napríklad počas tehotenstva ako akúsi podporu, ktorou si zaviažu bruško. Svoje uplatnenie nájde aj pri cvičeniach pre tehotné či pri rôznych relaxačných technikách. Šatka rebozo má najčastejšie šírku 65 centimetrov, pričom dĺžky sú rôzne. Stretnete sa s dĺžkou od 1,8 do 2,7 metra, preto si môžete vybrať takú, ktorá vám najviac vyhovuje. Šatka rebozo sa spravidla vyrába zo stopercentnej bavlny a keďže ide o kratšiu šatku, použiť ju môžete na nosenie dieťaťa na chrbte alebo na boku. Ako sme naznačili, táto šatka nájde svoje uplatenie aj počas tehotenstva na spevnenie rastúceho bruška.

Gramáž šatky

Pri výbere šatky je jedným zo základných parametrov jej gramáž. Číslo, ktoré nájdete pri každej šatke, udáva hmotnosť šatky na meter štvorcový. Gramáž šatky teda vyjadruje jej hrúbku, no v konečnom dôsledku aj jej nosnosť. Gramáž šatky je dôležitá nielen pre samotné dieťatko, ale i pre rodiča, pretože nosenie by malo byť pohodlné.

Treba uviesť, že každá pevná šatka pokojne unesie aj dospelého človeka. Všetky šatky, a teda aj tie s nižšou gramážou, majú vysokú nosnosť. Rozdiel tkvie v tom, že s pribúdajúcou hmotnosťou bábätka sa znižuje komfort noseniaAk napríklad nosíte ťažšie dieťa v tenkej šatke, môže sa vám šatka pod váhou bábätka zarezávať do ramien. Z hľadiska dlhodobého nosenia je to nepohodlné, navyše vás môže bolieť chrbát. Pri ťažšom dieťati je preto vhodné siahnuť po šatke s vyššou gramážou.

Šatka s gramážou 200 gramov na meter štvorcový bude podstatne tenšia ako šatka s gramážou 300 gramov na meter štvorcový. V zásade platí, že čím je gramáž šatky vyššia, tým je aj šatka hrubšia a ťažšia. Hrúbku šatky však ovplyvňuje aj spôsob tkania a prímesi. Práve spôsob tkania môže pozitívne ovplyvniť šatku, pretože aj tá s vyššou gramážou je jemná a tenká.

Na nosenie novorodencov sa odporúča šatka s nižšou gramážou, bábätko sa v takejto šatke cíti oveľa lepšie. Ak však chcete urobiť kompromis a hľadáte šatku, ktorá vám vystačí na celé obdobie nosenia, ideálne je siahnuť po šatke s gramážou okolo 270 gramov na meter štvorcový a viac. Pre neskúsené mamičky je najvhodnejšia šatka vyrobená zo stopercentnej bavlny. Siahnuť môžete aj po šatke s prímesou bambusu, hodvábu, tenclu alebo merino vlny v nižšej či strednej gramáži.

Dĺžka šatky

Pri výbere je nemenej dôležité zohľadniť správnu veľkosť šatky. Šatka by pre vás nemala byť príliš krátka, no ani príliš dlhá. Vhodná veľkosť zaručí, že šatka sa vám bude pohodlne viazať i nosiť.

Ak so šatkami začínate a vyberáte šatku pre novorodenca, ideálne je siahnuť po „univerzálnej“ veľkosti, ktorá vám postačí na všetky základné úväzy. Veľkosť šatky sa vyberá podľa konfekčnej veľkosti rodiča, ktorý bude dieťa nosiť. Ak napríklad nosíte veľkosť oblečenia 34 až 36, je pre vás vhodná veľkosť šatky 5 atď. Jednotlivé veľkosti si podrobne rozoberieme nižšie v článku.

Śatka s univerzálnou veľkosťou na nosenie detí

Veľkosť šatky sa teda vyjadruje v číslach (napr. veľkosť 2, veľkosť 3, veľkosť 4 atď.) a niektorí výrobcovia uvádzajú pri veľkostiach aj konkrétnu dĺžku vyjadrenú v metroch. Na trhu sa môžete stretnúť s ôsmimi veľkosťami, avšak nie každý výrobca ponúka celú škálu veľkostí. Najzákladnejšie a najpoužívanejšie šatky sú dostupné u každého dobrého výrobcu.

  • Veľkosť číslo 2 – šatka má dĺžku 2,6 až 2,7 metra. Využijete ju ako nešitý ring sling, prípadne na jednoduché chrbtové alebo bočné úväzy.
  • Veľkosť číslo 3 – šatka je dlhá 3,2 metra, používa sa ako skladná šatka, ktorú bez problémov odnesiete v taške. Ideálna je na rýchle bočné alebo chrbtové úväzy. Využiť sa dá aj na dvojitý kríž s ring slingovým krúžkom. Keďže ide o pomerne krátku šatku, nezvládnete s ňou širokú škálu uväzov, avšak môžete ju využiť ako jednoduchý batoh s uzlom pod zadočkom, prípadne kríž s kapsou vo vnútri alebo coolest hip či cross carry a ďalšie.
  • Veľkosť číslo 4 – táto šatka má dĺžku 3,6 až 3,7 metra a mamičky, ktoré nosia konfekčnú veľkosť XXS, si s ňou bohato vystačia na základný úväz kríž s kapsou vo vnútri. Šatka sa používa na bočné a chrbtové úväzy, no výborne sa tiež hodí na úväz klokan alebo dvojitý kríž. Bez problémov s ňou zvládnete aj úväz double hammock bez uzla a keďže šatka nie je príliš dlhá, je ideálna na nosenie vonku, pretože jej cípy sa vám nebudú ťahať po zemi.
  • Veľkosť číslo 5 – šatka má dĺžku 4,2 metra a je vhodná pre štíhlejšie mamičky s konfekčnou veľkosťou 34 až 36. Pohodlne v nej dieťa odnesiete v základných i náročnejších úväzoch (napr. kríž s kapsou vo vnútri, double hammock na chrbát a ďalšie).
  • Veľkosť číslo 6 – šatka je dlhá 4,6 až 4,7 metra. Ide o univerzálnu šatku pre ženy s konfekčnou veľkosťou 38 až 42 a využijú ju aj muži s veľkosťou do 50. Je teda vhodná, ak sa partneri pri nosení dieťaťa striedajú. Pohodlne s ňou uviažete všetky typy úväzov od kríža s kapsou vo vnútri až po double hammock na chrbát a ďalšie.
  • Veľkosť číslo 7 – táto šatka má dĺžku 5,2 metra a je vhodná, ak nosíte konfekčnú veľkosť 44 a viacPri mužoch ide v tomto prípade o konfekčnú veľkosť 52 a viac. Šatka vám plnohodnotne poslúži na všetky typy úväzov.
  • Veľkosť číslo 8 – šatka má dĺžku 5,7 až 6 metrov a používa sa pri ženských konfekčných veľkostiach 50 a viac, pri mužských je to 58 a viac. Aj táto šatka je vhodná na všetky základné typy úväzov.
  • Veľkosť číslo 9 – ide o najdlhšiu šatku, ktorá má dĺžku až 6,5 metra. Túto šatku využijete, ak si ju chcete rozstrihnúť na ring sling a dlhšiu šatku alebo z nej chcete dať ušiť ergonomický nosič a druhú časť použiť ako šatku.

Hoci by ste sa pri výbere mali riadiť svojou konfekčnou veľkosťou, samozrejme, môžete siahnuť aj po kratšej šatke, ktorá sa stane jednoduchým a praktickým pomocníkom na rýchle uviazanie vášho dieťaťa. Kratšiu šatku oceníte najmä pri krátkom presune. Dlhá šatka sa časom môže stať menšou nevýhodnou, pretože problémom bude jej skladnosť. Mamičky, ktoré majú už väčšie dieťatko, zvyknú siahnuť práve po kratších šatkách a používať úväzy upravené pre danú dĺžku, čiže takzvané skrátené úväzy. Menšia dĺžka je teda ideálna na prechádzky von či na výlety, keďže je oveľa viac skladnejšia.

Materiál šatky

Najčastejšie používaným materiálom pri výrobe šatky je stopercentná bavlna. Niektorí výrobcovia sa dokonca môžu pochváliť bavlnou, ktorá má certifikát. Okrem organickej bavlny sú na trhu dostupné aj šatky s rôznymi prímesami. Šatky s prímesami majú spravidla vlastnosti navyše, napríklad v lete môžu chladiť a šatke dodajú priedušnosť. Pozrieme sa bližšie na jednotlivé materiály.

  • Bavlna – ide o materiál, ktorý je veľmi obľúbený vďaka univerzálnosti a pohodlnosti, ktoré prináša bábätku i rodičom. Kvalitná bavlna je veľmi šetrná k jemnej detskej pokožke, čo ocení nejedna mamička. Tento materiál je ideálny pre začínajúce nosiace mamičky, pretože údržba je jednoduchá a šatku bez problémov operiete v práčke. Prať ich môžete pri teplote 30 až 40 stupňov Celzia, no nemusíte sa báť ani vyšších teplôt. Na pranie bavlnených šatiek sa odporúča tekutý prací prostriedok a zabudnúť by ste mali na aviváže. Ďalšou nespornou výhodou bavlny je, že sa nezrazí a je možné sušiť ju v sušičke bielizne. Starostlivosť o bavlnenú šatku je teda naozaj nenáročná.
  • Vlna – tento materiál hreje, preto je vhodnejší na zimné mesiace. Vlna je navyše oproti bavlne oveľa viac nasiakavejšia. K jej výhodám patrí, že je termoregulačná.
  • Ľan – vyznačuje sa taktiež väčšou nasiakavosťou a využíva sa najmä počas teplých letných dní. Ľan je však tvrdší, čo môže prekážať jemnej pokožke novorodenca.

Farebná bavlnená šatka na nosenie detí

  • Bambus – patrí k modernému a ekologickému materiálu, ktorý je nasiakavý a zároveň jemný. Potešia jeho antiseptické vlastnosti. Ideálny je na letné mesiace, no tento materiál kĺže viac než bavlna.
  • Hodváb – je luxusný materiál, ktorý je jemný a neustále udržiava teplo. Jeho lesklý povrch je vhodným doplnkom pre mamičky, ktoré chcú za každých okolností vyzerať štýlovo. Hodváb sa oproti bavlne však viac kĺže.
  • Konope – ide o tvrdší materiál, ktorý dodáva šatke pevnosť.
  • Tencel – pod týmto označením sa skrýva materiál vyrábaný z dreva eukalyptov. Je príjemný na dotyk, hladký, ľahko chladivý, mäkký a priedušný. Tieto vlastnosti ho predurčujú na používanie počas horúcich letných dní.

Šatka na nosenie detí verzus nosič

Okrem šatiek patria k populárnym pomôckam na nosenie detí aj ergonomické nosiče. Väčšina rodičov túži po nosiči, ktorý vydrží počas celého obdobia nosenia. Odpadá tak budúca kúpa a investícia ďalších finančných prostriedkov. Zo skúseností rodičov je však jasné, že mnohí nosiace pomôcky obmieňajú. Po šatke prejdu na nosič alebo naopak, z nosiča prejdu na šatku. Obdobie nosenia môže byť u každého rodiča rozdielne a dĺžka nosenia závisí aj od samotného dieťaťa.

Pre novorodenca, teda dieťa do troch mesiacov, sa však odporúča šatka. Tá totižto najlepšie obopína telíčko bábätka a dokáže sa mu maximálne prispôsobiť bez ohľadu na jeho veľkosť či hmotnosť. Vďaka tesnému priliehaniu mu šatka poskytuje väčšiu istotu i pocit bezpečia než akýkoľvek nosič. Nosič by bol pri takom malom bábätku navyše vždy kompromisom medzi pohodlím rodičov a pohodlím bábätka. Šatka zároveň dokáže oveľa lepšie rozložiť váhu dieťaťa na vašich pleciach i na chrbte.

Voľba medzi šatkou a nosičom je pri vyššom veku bábätka skôr voľbou dieťaťa. Pretože to vám často samo naznačí, v čom sa cíti príjemne a pohodlne. Nech už siahnete po šatke alebo ergonomickom nosiči, najdôležitejšie je, aby ste sa pri nosení cítili komfortne vy a taktiež vaše dieťatko.

Výhody nosenia detí v šatkách

Nosenie detí v šatkách prináša niekoľko výhod. Praktické výhody potešia rodičov, no takýto spôsob prenášania pozitívne vplýva aj na samotné bábätko. S akými výhodami sa teda pri šatkách stretnete?

  • Nosenie v šatke uľahčí dieťatku prechod do tohto sveta,
  • dieťa je v šatke v takej polohe, v akej bolo pred narodením,
  • blízkosť rodiča dieťa upokojuje a nosenie ho uspáva,
  • v šatke má dieťa vhodnú ergonomickú polohu,
  • nožičky bábätka sú pri nosení v ideálnej pozícii pre vývin bedrových kĺbov,
  • vhodná poloha napomáha zdravému psychomotorickému vývoju bábätka,
  • nosené deti sú spokojnejšie a menej plačú, pretože sa cítia v bezpečí vďaka prítomnosti blízkej osoby,
  • so šatkou sa dostanete aj tam, kde je terén pre kočík neschodný,
  • nemusíte sa vzdať aktívneho životného štýlu, pretože šatky sú ideálne aj na výlety a do prírody,
  • vďaka šatke máte voľné ruky, ktoré môžete využiť napríklad na ľahké práce v domácnosti,
  • kvalitná šatka sa prispôsobí telu bábätka aj rodiča, čo zabezpečí pohodlie na oboch stranách,
  • šatka so zaujímavým dizajnom sa môže stať vaším módnym doplnkom,
  • v šatke môžete nosiť bábätko vpredu, na boku aj vzadu na chrbte,
  • pred pôrodom vám šatka vďaka špeciálnemu úväzu odľahčí chrbticu,
  • po pôrode môžete šatku použiť pri cvičení, dostanete sa tak rýchlejšie do formy.

Viazanie šatiek na nosenie detí

Mnoho mamičiek má pred viazaním šatiek na nosenie detí rešpekt. Majú obavy, že šatku nebudú vedieť správne uviazať a bábätko sa v nej bude cítiť nepohodlne. Existuje viacero spôsobov viazania, pričom nápomocné vám môžu byť video návody, ktorých je na internete plno. Vo väčších mestách navyše fungujú kluby, kde sa stretávajú mamičky, ktoré na prenášanie svojich detí preferujú šatky. Ak zájdete do takéhoto klubu, isto vám ochotne pomôžu. Ako teda šatku správne používať? Opíšeme vám dva najčastejšie používané spôsoby viazania.

Novorodenec v šatke na nosenie detí

Kríž s kapsou vo vnútri

Tento úväz využijete pri novorodencoch, ale aj pri väčších deťoch. Je to vlastne akýsi univerzálny spôsob viazania, ktorý si vyslúžil obľubu pre jeho jednoduchosť. Dôležité je najskôr si nájsť stred šatky, niektoré šatky majú tento stred označený, čo vám viazanie uľahčí. Stred šatky si dajte cez brucho a popruhy si prekrížte za chrbtom, následne ich prehoďte cez plecia dopredu. Pri tomto kroku si dávajte pozor, aby sa šatka nepretočila. Dieťa vložte do šatky na bruchu a popruhy veďte pod jeho zadoček a nožičky. Potom popruhmi prejdite za chrbát a vzadu ich uviažte na dvojitý uzol. Aby sa dieťa cítilo komfortne, je dôležitá poloha M, čiže zadoček bude mať nižšie než kolienka. Správnu výšku uviazania odhadnete ľahko, dieťatku by ste mali vedieť dať bozk na hlavičku. Ku koncu viazania bábätko v šatke pevne dotiahnite, no nie príliš napevno, aby ho šatka neškrtila.

Kríž s kapsou vonku

Za druhý najčastejšie používaný typ úväzu je považovaný kríž s kapsou von. To znamená, že kapsa, v ktorej je bábätko uložené, je vonku, zatiaľ čo popruhy šatky sú skryté vo vnútri. Aj pri tomto type úväzu je v prvom rade dôležité nájsť si stred šatky. Stred si jednou rukou pridržíte a druhou rukou vediete najprv jeden popruh cez chrbát na opačné rameno a potom vymeníte ruky a druhý popruh vediete rovnako cez chrbát na ďalšie rameno. Kapsa, v ktorej bude dieťa, je vpredu a kríž máte na chrbte. Následne si kapsu uvoľnite smerom nadol a oba popruhy prevlečte cez kapsu takým spôsobom, aby bola kapsa navrchu. Potom popruhy prekrížte a za chrbtom ich zaviažte. Do kríža s kapsou, ktorý vám vznikol na hrudi, vložte dieťa.

Cena šatiek na nosenie detí

Cena šatky na nosenie detí je rôzna v závislosti od zvoleného materiálu, z ktorého je šatka vyrobená, no najmä od jej dĺžky. Spravidla platí, že čím je šatka dlhšia, tým je aj cena vyššia.

Šatky na nosenie vyrába mnoho zahraničných spoločností, no veľmi kvalitných výrobcov nájdete aj na Slovensku. Môžete tak podporiť domácich výrobcov, ktorí patria vo výrobe nosičov detí k špičke.

Cena najlacnejších kvalitných šatiek začína na sume okolo 30 eur a vyšplhať sa môže na viac ako 100 eur. Pamätajte si, že ak zvolíte správnu šatku, využijete ju počas celého obdobia nosenia a investované financie sa vám vrátia v podobe pohodlného nosenia, ktoré oceníte nielen vy, ale najmä vaše bábätko.

Namiesto ceny by ste pri výbere ideálnej šatky mali radšej prihliadať na zvolený materiál, jej funkcie, nosnosť a podobne a pred kúpou je vhodné poobzerať sa aj po recenziách od rodičov. Skúsenosti od používateľov vám pomôžu pri rozhodovaní.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri kúpe vhodnej šatky na nosenie detí sa rodičom vynára množstvo otázok. Strach z toho, že šatku nebudú vedieť správne viazať je mnohokrát príčinou toho, že sa ju nakoniec rozhodnúť nekúpiť. Viazanie šatky však nie je žiadna zložitá vec. Aké najčastejšie otázky kladú rodičia pred kúpou šatky na nosenie novorodencov? Prinášame odpovede, ktoré vám výber šatky môžu objasniť i uľahčiť.

Existuje univerzálna šatka, ktorá je vhodná na celé obdobie nosenia?

Na trhu nájdete aj univerzálne šatky, pri ktorých výrobcovia uvádzajú, že dieťa bez problémov unesie od narodenia až po vyšší vek (cca do troch rokov). Pamätajte si však, že pre novorodenca je vhodnejšia šatka s nižšou gramážou. Bábätko sa v takejto šatke cíti pohodlnejšie a vám sa dieťa bude taktiež lepšie nosiť. Kompromisom môže byť siahnutie po šatke so strednou gramážou (okolo 260 až 280 gramov na meter štvorcový).

Čo si mám ako prvé všímať pri výbere vhodnej šatky?

Pri výbere je najdôležitejšia dĺžka a gramáž šatky. Dĺžka sa vyberá podľa konfekčnej veľkosti rodiča, ktorý bude dieťa nosiť. Na výber sú aj dlhšie šatky vhodné pre nosenie oteckom. Nemenej podstatným parametrom je gramáž šatky. Pre malé čerstvo narodené bábätko je vhodnejšia šatka s nižšou gramážou, pretože je jemnejšia aj tenšia. Rodičom sa s takouto šatkou navyše lepšie pracuje, lebo je poddajnejšia. Pre väčšie a ťažšie dieťa zas vyberajte šatky s vyššou gramážou, aby šatka bez problémov uniesla i takúto váhu.

V čom sú iné šatky s rôznymi prímesami oproti šatkám zo stopercentnej bavlny?

K najpoužívanejším šatkám patria tie, ktoré sú vyrobené zo 100% bavlny, avšak na trhu sa stretnete aj s takými, ktoré majú v zložení ďalšie materiály. Rozdielom je to, že každá prímes má iné špecifické vlastnosti. Stretnúť sa môžete s ľanom, bambusom, spandexom a podobne. Ľan je napríklad tuhší, preto sa takáto šatka hodí pre ťažšie deti, na druhej strane sa o ňu horšie stará, lebo je potrebné časté žehlenie. Bambusová šatka je zas ideálna na leto, nakoľko mierne chladí a je tenšia. Dôvody, prečo je bavlnená šatka najpoužívanejšia, sú jednoduché. Bavlna je univerzálny materiál, ktorý si nevyžaduje špeciálnu staroslivosť, šatku jednoducho vyperiete a hotovo.

Ako sa mám o šatku starať?

Správna starostlivosť o šatku sa odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobená. Najmenej náročné na údržbu sú bavlnené šatky, ktoré môžete prať v práčke a nemusíte ich žehliť. Nech už si zvolíte šatku z akéhokoľvek materiálu, vo všeobecnosti platí, že na pranie by ste mali používať pracie prostriedky bez fosfátov a mali by ste sa vzdať aj aviváže. Novú šatku sa pred prvým použitím odporúča oprať, aby sa dokončil jej výrobný proces.

Dokedy je vhodné nosiť dieťa v šatke?

Dieťa je možné nosiť v šatke dovtedy, dokým to bude dieťaťu pohodlné. Samozrejme, pri nosení musíte cítiť komfort aj vy a s pribúdajúcom vekom dieťaťa stúpa aj jeho hmotnosť. Šatky sú najčastejšie uspôsobené na nosnosť do maximálnych 20 kilogramov a rodičia v nich zvyknúť nosiť dieťa do troch rokov.

Ako sa naučím správne viazať šatku?

Správne viazanie šatky na nosenie detí si vyžaduje cvik, hoci sa vám to zo začiatku môže zdať náročné, časom si postup osvojíte a pôjde vám to ľahko. Viazanie šatky si môžete otestovať napríklad na bábike alebo plyšovej hračke, no ak budete mať naďalej strach, pozrite si videá na YouTube. Nájdete tam mnoho návodov, ktoré dopodrobna vysvetľujú správne viazanie. Pre veľmi opatrné mamičky sú vhodné aj podporné skupiny nosenia, ktoré sú vytvorené v každom väčšom meste. Mamičky zo skupiny vám s viazaním isto ochotne poradia.

V čom sa líši šatka od ergonomického nosiča detí?

Ergonomické nosiče sú vhodné pre bábätka od približných troch mesiacov, závisí to aj od veľkosti dojčaťa. Ich výhodou je ľahké nastavenie i zapínanie a najmä to, že sú vhodné pre aktívnejšie deti, ktorú už začínajú samostatne objavovať okolitý svet.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 29.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/03/2022 10:21
Lucia

Tazko porovnavat obšitú metráž (Womar) s kvalitnou satkou (BeLenka). Nosne vlastnosti su neporovnatelne, preto za kvalitnu satku zaplatite viac ako za metráž, ktora je na nosenie nepohodlna, vobec nepruzi, zle sa dotahuje a moze rezat nosiaceho aj nosenca. Ked si kupite kvalitnu satku, tak nestrati svoju hodnotu ani po rokoch a viete ju stale dobre predat. Navyse, je lepsie kupit tzv. zanosenu satku od niekoho. Je to nielen lacnejsie, ale satka je aj pohodlnejsia na nosenie, kedze u novej satky treba vacsinou ukoncit vyrobny proces vypratim, ozehlenim a zanosenim (nosenie, viazanie bruska, "vianockovanie"), aby bola jemnejsia. Elastik ma zas tu nevyhodu, ze je pohodlny tak do 6 kg babatka, co je u niekoho uz v 2-3 mesiacoch. Takze z tohto pohladu sa elastik kupovat neoplati.

05/12/2021 20:28
Kamila C.

Som spokojná so šatkou Be Lenka Folk. Vyzerá krásne a má originálna vzorom s motívom slovenského folku, Šatka má vyššiu gramáž, čiže je pevnejšia a je vhodná aj pre ťažšie bábätko. Veľmi dobre sa mi so šatkou pracuje a dcérka sa v nej cíti príjemne. Nemám nič, čo by som jej chcela vytknúť.

04/10/2021 09:48
Renátka W.

Pri prvom dieťati som používala kočík, no pri druhom som chcela vyskúšať šatky, pretože kamarátky si ich veľmi pochvaľujú. Veľmi krásna šatka je Be Lenka Bloom, páči sa mi kvalitný a pevný materiál aj farebné spracovanie. Šatka sa mi nosí skvele, dieťatko sa v nej cíti pohodlne, takže spokojnosť z oboch strán. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok