Alza.sk - skúsenosti a recenzia

Česká firma ALZA, názov ktorej je inšpirovaný menom majiteľa Aleša Zavorala, vznikla koncom roku 1994. O 10 rokov neskôr prenikla aj na Slovensko. Rok 2004 bol pre spoločnosť, ktorej prioritou je absolútna spokojnosť zákazníka, prelomový - sťahovanie sa do väčšieho skladu, rozšírenie portfólia služieb a začiatok predaja na splátky.

Do roku 2008 došlo k výraznému rastu počtu zamestnancov, rozširovaniu ponuky tovaru, zrýchleniu procesu vybavovania a doručovania objednávok či zavedeniu prevratnej novinky, ktorá na Slovensku nemala páru. Platobné terminály Alza PayBox výrazne napomohli zautomatizovaniu výdaju tovaru. V roku 2008 sa taktiež zrodil známy maskot eshopu alza.sk - zelený (a trochu otravný) mimozemšťan Alzák.

Obdobie posledných 5. rokov je obdobím neustáleho rozširovania sortimentu (elektro, biela spotrebná elektronika, hračky, drogéria, e-booky, záhradná technika, športové potreby, ...), otvárania nových pobočiek (aktuálne ich nájdete v Košiciach, Prešove, Poprade, Nitre, Žiline, Trenčíne, Trnave, Bratislave - Petržalke, Prievidzi a Banskej Bystrici) a vzniku bratislavskej centrály s 1 100m2 showroomom.

Alza je držiteľom ocenení Shop roku 2013, 2014 a 2015 či Internetový obchodník roku 2013 a 2015. Vďaka kreativite v oblasti reklamy a ponúkania nových neopozeraných služieb je dlhodobo považovaná za najperspektívnejšiu českú značku súčasnosti.

Najspoľahlivejší internetový obchod

Alza.sk je internetový obchod s najširším sortimentom elektroniky a najväčšou ponukou svetových značiek na jednom mieste. Okrem toho sa môže chváliť aj nonstop zákazníckou podporou 24/7, praktickou a modernou mobilnou aplikáciou či prepracovaným systémom rýchleho doručovania tovaru na pobočku (do 24 hodín od odoslania objednávky).

Eshop ako prvý v SR aj ČR spustil službu tzv. expresného nakupovania. Po kliknutí na tlačidlo "Kúpiť zrýchlene" dôjde k okamžitému dokončeniu objednávky a ušetreniu drahocenného času zákazníkov.

Starostlivosť o zákazníka je nastavená na 150%. Svedčí o tom aj ponuka ďalších doplnkových možností nákupu - zakúpenie predĺženej záruky, poistenia tovaru proti poškodeniu a krádeži, službu okamžitej výmeny poškodeného tovaru či možnosti vrátenia tovaru do 2 mesiacov bez udania dôvodu. Vďaka programu BuyBack vie zákazník zakúpený tovar (nie starší ako 24 mesiacov) v pobočkách vymeniť za zľavový kupón na ďalší nákup.

Hodnotenia zákazníkov 

V prípade každého eshopu sa nájdu pozitívne aj negatívne užívateľské recenzie. Alza je vyzdvihovaná najmä pre rýchlosť dodávania tovarov, širokú ponuku produktov, prehľadnosť a funkčnosť eshopu, množstvo pobočiek s možnosťou osobného vyzdvihnutia tovaru či dobré ceny.

No aj napriek snahe o špičkový proklientský prístup sa eshop nevyhne kritike nespokojných zákazníkov, ktorým najčastejšie vadí najmä nedostatočná komunikácia obchodu či negatívna skúsenosť s vybavením reklamácie tovaru. Kritizovaná je aj dĺžka dodania tovaru. 

Celkové hodnotenie obchodu na Facebooku je 3,8 hviezdičky z 5, čo znamená, že väčšina zákazníkov bola s nákupom spokojná. Množstvo negatívnych hodnotení tvoria individuálne nespokojní zákazníci. Tieto hodnotenia preto neodrážajú všeobecnú neschopnosť obchodu, ale iba jeho sporadické pochybenia.

Letné Vianoce, Black Friday, Masaker cien a študentské zľavy

Marketingovú komunikáciu má alza.sk zvládnutú na 1-tku. Vďaka pravidelným akciám sa jej darí oslovovať tisíce stálych i nových zákazníkov. Okrem týchto "tradičných" akcií, na ktoré sú už zákazníci dávno zvyknutí, sa občas objaví aj ďalšia (napr. doprava zdarma, získanie zľavových kupónov na ďalší nákup a pod.) alebo aj atraktívna súťaž o elektroniku ("Sto tabletov týždenne").

Pravidelných zákazníkov určite poteší možnosť získania členstva v klube Alza PREMIUM. Každý člen získa množstvo výhod - exkluzívne zľavy na vybraný tovar, zvýhodnenú cenu dopravy, možnosť sťahovania hudby a filmov zdarma, prednostné vybavenie na pobočkách či predĺženie lehoty na vrátenie tovaru (zo 14 na 30 dní). Zákazník ma možnosť získať 30 dňovú skúšobnú lehotu na vyskúšanie služby, potom je 12 mesačné členstvo spoplatnené platbou 9,50 € / mesiac.

Alza.sk pamätá aj na študentov a ponúka im pravidelné zľavy na vybraný tovar. Stačí sa iba zaregistrovať a mať platný ISIC / ITIC preukaz.

Doručenie tovaru aj počas víkendu

Okrem spomínanej možnosti osobného odberu (spoplatneného sumou 1€ môže zákazník využiť služby kuriéra alebo Slovenskej pošty (doručenie na adresu / na poštu). Špecialitou obchodu je tzv. Expresný kuriér do 90 minút, ktorý zabezpečí veľmi rýchle dodanie tovaru, dostupného na predajni v Bratislave. Tento typ dopravy platí iba pre oblasť doručenia BA. Bratislavskí klienti si rovnako môžu priplatiť aj za službu Kuriér do 5 hodín (ak je tovar objednaný do 18:00 hod.).

Úhradu možno vykonať tradične - v hotovosti, ale aj kartou, bankovým prevodom, platobnou kartou cez internet (ePlatba, TatraPay, SporoPay) a prostredníctvom Pay pal-u. Nákup na splátky zabezpečuje spoločnosť Cetelem.

Od októbra 2016 Alza doručuje tovar aj počas víkendu. Okrem toho došlo k rozšíreniu otváracích hodín na prevádzkach, ktoré sú od jesene 2016 otvorené už aj v sobotu a nedeľu a to dokonca v rovnakom časovom intervale ako počas týždňa.

Testovacia objednávka

Alza.sk má podľa nášho názoru výborne spracovaný nákupný proces. Zákazník je v nákupnom košíku navyše informovaný aj o ďalších prebiehajúcich akciách. Vďaka tomu je šanca premrhnania výhodnej ponuky takmer nulová. 

Po odoslaní objednávky je zákazníkovi doručený mail so súhrnnými informáciami. Celý proces vybavovania objednávky možno sledovať aj po prihlásení sa do užívateľského konta. 

Lehota doručenia je priamo závislá od zvoleného typu dopravy, ale aj od času, kedy je objednávka odoslaná. Ak si prajete tovar vyzdvihnúť osobne a svoju objednávku odošlete do 18:00, tak ho na pobočke budete mať prichystaný už nasledujúci pracovný deň (v prípade BA dokonca aj v deň odoslania objednávky). Na kuriéra si zákazník počká 1-3 pracovné dni.

V rámci testovania sme sa rozhodli vyskúšať osobný odber. O tom, že máme tovar k dispozícií na pobočke, sme boli informovaní sms správou a mailom. Vyzdvihnutie prebiehalo bez akéhokoľvek problému, personál bol nápomocný a našu požiadavku vybavil do 3 minút. 

Naše hodnotenie je 100% pozitívne - počas nákupu sme nezaznamenali akýkoľvek problém či neprofesionálne správanie eshopu alza.sk.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Komentáre

26/03/2017 13:45
Jozef

Nakúpil som v tomto obchode len preto, lebo som mal darčekový poukaz. Od objednávky a zaplatenia ubehlo 7 dní a nikto mi neposkytol žiadne info / nebolo ani v "sledovaní zásielok"/o stave mojej objednávky. Tak som to radšej zrušil a objednal som si od mall.sk S Alza.sk som skončil...

15/11/2016 14:31
Vlado

absolutne nemaju ponatia o funkciach ponukaneho vyrobku,na infolinke ani v predajni,pani na infolinke,podotykam slovenskeho predajcu je v cechach,netusi,o com sa s snou bavite,a odporuci vas precitat si manual a ist za odbornikom vydajcom na vydajne miesto. Vyrobok z ciny,kde je popis 101%ntny a najdete tam este aj pocet srobov,a za lacnejsi peniaz. Vyrobok fajn,servis a sluzby okolo otrasny

27/09/2016 16:31
michal dzurik

citujem: "Množstvo negatívnych hodnotení tvoria individuálne nespokojní zákazníci. Tieto hodnotenia preto neodrážajú všeobecnú neschopnosť obchodu, ale iba jeho sporadické pochybenia." :-))) a pozitivne hodnotenia tvori kto? individualne spokojni zakaznici! a preto maju pozitivne aj negativne hodnotenia zakaznikov rovnaku vahu a znamka 3.8 z 5 je presnym vyjadreni dovery k tejto firme (ktora, mimochodom, podviedla aj mna.)

Pridať komentár