Najlepšie vysávače na lístie a záhradné fukáre? Recenzie aj na benzínový

Ak sa vám nechce koncom leta a na jeseň zbierať opadané lístie zo stromov v záhrade, nemusíte. Vďaka ľudskej vynaliezavosti si môžete vybrať z desiatok druhov záhradných pomocníkov, medzi ktorých patrí aj vysávač lístia.

Vysávač lístia a fukár v jednom

Prinášame vám návod, ako si vybrať ten správny vysávač lístia, aké kritériá pri výbere nezanedbať a predstavíme vám aj zopár obľúbených modelov.

Najlepšie elektrické vysávače lístia

Najlepšie akumulátorové vysávače lístia

Najlepšie benzínové vysávače lístia

Ako fungujú vysávače lístia

Ide o vcelku jednoduché stroje, ktoré sa skladajú zo sacej turbíny poháňanej elektromotorom či benzínovým motorom, nasávacej hubice a zberného vreca.

Pomôžu vám s vysávaním lístia, pokosenej trávy či drobných konárikov – nasatý materiál dokáže väčšina vysávačov rozdrviť pomocou vstavaného mulčovacieho mechanizmu. Väčšinu vysávačov lístia môžete prestaviť aj na odfukovanie, vďaka čomu môžete lístie, drobné vetvičky, rôzne nečistoty či v zime dokonca čerstvý sneh odfúknuť na žiadané miesto.

Vysávače lístia sú teda mnohonásobne rýchlejšou alternatívou oproti hrabaniu hrabľami.

Konštrukcia vysávačov lístia

Najjednoduchšie vysávače nie sú príliš ergonomické – disponujú obvykle iba jedným držiakom na ruku a zberný vak majú pripevnený napevno zospodu. Pri práci s nimi sa rýchlo unavíte, preto sú určené skôr na občasné upratovanie okolo domu či v malých záhradách.

Vysávanie lístia

Ergonomicky lepšie sú na tom modely, ktoré majú zberný vak pripevnený cez krátku plastovú rúru a vybavený tenkým popruhom na rameno.

Vysávače lístia na poloprofesionálne a profesionálne použitie sú obvykle vybavené dvoma popruhmi, ako majú ruksaky. Ich výhodou je, že ani pri vyššej hmotnosti sa pri práci s nimi neunavíte príliš rýchlo, pretože hmotnosť celého stroja nesiete na chrbte.

Vysávače lístia podľa pohonu

 • Elektrické – ich výkon začína niekde na 700 W a končí až na úctyhodných 3 000 W. Na rozdiel od benzínových sú menej hlučné, viac šetrné k prírode a energeticky viac efektívne. Do karát im oproti akumulátorovým vysávačom hrá i vyšší výkon a neobmedzená doba prevádzky. Všetky tieto vlastnosti sú ale vykúpené obmedzenou mobilitou kvôli prívodnému káblu.
 • Akumulátorové – poháňa ich taktiež elektromotor, no výkonovo sú na tom omnoho horšie než elektrické vysávače lístia napájané zo zásuvky. Výrobcovia ich výkon často ani neudávajú, z doby prevádzky (ktorá býva často iba niekoľko minút na 1 nabitie) a kapacity batérie si však viete odvodiť, že ide o cca 100, 200 či 300 W. Sú preto vhodné iba na prácu v najmenších záhradách, prípadne okolo domu. Ďalšou ich nevýhodou je vysoká cena, ktorá je daňou za vysokú mobilitu. Pri kúpe akumulátorových vysávačov si dajte pozor, či je v balení aj batéria a nabíjačka, niektoré modely sú predávané lacnejšie bez tohto príslušenstva.
 • Benzínové – majú vysoký výkon (cca 700 – 3 000 W), no sú taktiež hlučné a zapáchajú. Ich nevýhodou je tiež pomerne vysoká hmotnosť a nutnosť pravidelnej údržby. Hodia sa preto skôr na profesionálne použitie, prípadne na práce na rozľahlých pozemkoch.

Dôležité parametre vysávačov lístia

 • Sací výkon a príkon motora – udáva sa v m³/h alebo v l/s, pričom platí, že čím je vyšší, tým má vysávač väčšiu silu a tým väčší objem lístia nasaje za určitú dobu. Sací výkon je objektívnejším parametrom než príkon motora, pretože zohľadňuje aj účinnosť vysávača, ktorá je daná konštrukčným vyhotovením sacej turbíny a iných častí. Nie všetci výrobcovia ho pre svoje modely udávajú, preto si často musíte vystačiť s porovnaním na základe príkonu motora.
 • Rýchlosť prúdenia vzduchu – špecifikuje, akou rýchlosťou prúdi nasávaný či vyfukovaný vzduch do, resp. z vysávača. Spravidla je tým vyššia, čím vyšší je sací výkon zariadenia. Rýchlosť ovplyvňuje aj tvar hubice – s jej klesajúcim priemerom rýchlosť prúdenia vzduchu stúpa.

Najlepší vysávač lístia

 • Mulčovací pomer – vyjadruje, na aké malé kúsky dokáže mulčovací mechanizmus rozdrviť listy či iné nasaté častice. Napr. pomer 10:1 znamená, že častice nasatého materiálu budú po mulčovaní 10-krát menšie.
 • Objem zberného vaku – udáva sa v litroch. Čím väčší, tým viac odpadu sa doň vôjde a tým zriedkavejšie budete musieť odpad vysypávať. Na druhej strane, príliš veľký vak má po naplnení aj vyššiu hmotnosť.
 • Hmotnosť vysávača – určite ju pri výbere nepodceňte, čím bude totiž vysávač ťažší, tým skôr sa pri práci s ním unavíte. Najľahšie sú elektrické vysávače, ktorých hmotnosť začína na 2 kg, hmotnosť benzínových vysávačov môže prekročiť aj 11 kg. Hmotnosť sa udáva pri prázdnom zbernom vaku.
 • Doba prevádzky a doba nabíjania – výrobcovia týmto parametrom odhadujú, koľko času vydrží akumulátorový vysávač v prevádzke na jedno nabitie. Pri lacnejších modeloch to môže byť dokonca iba 15 min., doba nabíjania je však často dlhšia než 30 min. S takým vysávačom teda veľa vody nenamútite. Pri výbere vždy voľte modely s najmenej dvoma akumulátormi.

Funkcie vysávačov lístia

 • Kolieska – niektoré modely ich majú osadené na začiatku nasávacej hubice pre jednoduchšiu manipuláciu a odľahčenie vysávača.
 • Regulácia výkonu – vďaka zníženiu výkonu môžete nasať lístie aj na sypkom povrchu, akým je napr. štrk bez toho, aby ste nasali kamienky. Regulácia môže byť skoková alebo plynulá, na lacnejších modeloch ju však nenájdete.
 • Antivibračný systém – benzínový motor i rukoväte majú mäkké uloženie, ktoré tlmí vibrácie inak prenášané do vášho tela pri používaní benzínového vysávača lístia.
 • Soft štart – táto funkcia zabezpečí, že výkonnejšie elektromotory v silných vysávačoch sa budú rozbiehať pomaly. Pri spustení totiž spotrebúvajú veľký el. prúd, ktorý dokáže bez problémov zhodiť bežný 16 A istič na zásuvkovom okruhu.
 • Vodotesný zberný vak – vďaka nemu môžete vysávať aj vlhké či mokré lístie bez obáv, že by zo zberného vaku pretekala voda.

Vaše hodnotenie:
(91%)

Pridať komentár