Najlepšie vysávače lístia a záhradné fukáre 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak sa vám nechce koncom leta a na jeseň zbierať opadané lístie zo stromov v záhrade, nemusíte. Vďaka ľudskej vynaliezavosti si môžete vybrať z desiatok druhov záhradných pomocníkov, medzi ktorých patrí aj vysávač lístia.

Vysávač lístia a fukár v jednom

Prinášame vám návod, ako si vybrať ten správny vysávač lístia, aké kritériá pri výbere nezanedbať a predstavíme vám aj zopár obľúbených modelov.

Najlepšie elektrické vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Gardena ErgoJet 3000   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Güde LS 3000   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Hecht 3000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Güde GLS 3000 VARIO   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Black & Decker BEBLV300-QS   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Najlepšie akumulátorové vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Black & Decker GWC3600 L20   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Hecht 9440   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Güde LS 36-302-30   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Einhell GE-CL 36 Li E   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Black & Decker BEBLV260-QS   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Najlepšie benzínové vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Stiga SBL 327 V   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Solo by AL-KO 442   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Güde GBLS 7500-26.1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Vega VE51310   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Vysávače lístia – recenzie

Hrabanie lístia nie je obľúbenou záhradnou činnosťou. Ak ani vy túto prácu neobľubujete, pravdepodobne už máte doma vysávač lístia, alebo nad jeho kúpou uvažujete. Vyskúšali sme viacero modelov z rôznych cenových kategórií a o svoje skúsenosti sa podelili v nasledujúcich recenziách.

Ako fungujú vysávače lístia

Ide o vcelku jednoduché stroje, ktoré sa skladajú zo sacej turbíny poháňanej elektromotorom či benzínovým motorom, nasávacej hubice a zberného vreca.

Pomôžu vám s vysávaním lístia, pokosenej trávy či drobných konárikov – nasatý materiál dokáže väčšina vysávačov rozdrviť pomocou vstavaného mulčovacieho mechanizmu. Väčšinu vysávačov lístia môžete prestaviť aj na odfukovanie, vďaka čomu môžete lístie, drobné vetvičky, rôzne nečistoty či v zime dokonca čerstvý sneh odfúknuť na žiadané miesto.

Vysávače lístia sú teda mnohonásobne rýchlejšou alternatívou oproti hrabaniu hrabľami.

Konštrukcia vysávačov lístia

Najjednoduchšie vysávače nie sú príliš ergonomické – disponujú obvykle iba jedným držiakom na ruku a zberný vak majú pripevnený napevno zospodu. Pri práci s nimi sa rýchlo unavíte, preto sú určené skôr na občasné upratovanie okolo domu či v malých záhradách.

Vysávanie lístia

Ergonomicky lepšie sú na tom modely, ktoré majú zberný vak pripevnený cez krátku plastovú rúru a vybavený tenkým popruhom na rameno.

Vysávače lístia na poloprofesionálne a profesionálne použitie sú obvykle vybavené dvoma popruhmi, ako majú ruksaky. Ich výhodou je, že ani pri vyššej hmotnosti sa pri práci s nimi neunavíte príliš rýchlo, pretože hmotnosť celého stroja nesiete na chrbte.

Vysávače lístia podľa pohonu

 • Elektrické – ich výkon začína niekde na 700 W a končí až na úctyhodných 3 000 W. Na rozdiel od benzínových sú menej hlučné, viac šetrné k prírode a energeticky viac efektívne. Do karát im oproti akumulátorovým vysávačom hrá i vyšší výkon a neobmedzená doba prevádzky. Všetky tieto vlastnosti sú ale vykúpené obmedzenou mobilitou kvôli prívodnému káblu.
 • Akumulátorové – poháňa ich taktiež elektromotor, no výkonovo sú na tom omnoho horšie než elektrické vysávače lístia napájané zo zásuvky. Výrobcovia ich výkon často ani neudávajú, z doby prevádzky (ktorá býva často iba niekoľko minút na 1 nabitie) a kapacity batérie si však viete odvodiť, že ide o cca 100, 200 či 300 W. Sú preto vhodné iba na prácu v najmenších záhradách, prípadne okolo domu. Ďalšou ich nevýhodou je vysoká cena, ktorá je daňou za vysokú mobilitu. Pri kúpe akumulátorových vysávačov si dajte pozor, či je v balení aj batéria a nabíjačka, niektoré modely sú predávané lacnejšie bez tohto príslušenstva.
 • Benzínové – majú vysoký výkon (cca 700 – 3 000 W), no sú taktiež hlučné a zapáchajú. Ich nevýhodou je tiež pomerne vysoká hmotnosť a nutnosť pravidelnej údržby. Hodia sa preto skôr na profesionálne použitie, prípadne na práce na rozľahlých pozemkoch.

Dôležité parametre vysávačov lístia

 • Sací výkon a príkon motora – udáva sa v m³/h alebo v l/s, pričom platí, že čím je vyšší, tým má vysávač väčšiu silu a tým väčší objem lístia nasaje za určitú dobu. Sací výkon je objektívnejším parametrom než príkon motora, pretože zohľadňuje aj účinnosť vysávača, ktorá je daná konštrukčným vyhotovením sacej turbíny a iných častí. Nie všetci výrobcovia ho pre svoje modely udávajú, preto si často musíte vystačiť s porovnaním na základe príkonu motora.
 • Rýchlosť prúdenia vzduchu – špecifikuje, akou rýchlosťou prúdi nasávaný či vyfukovaný vzduch do, resp. z vysávača. Spravidla je tým vyššia, čím vyšší je sací výkon zariadenia. Rýchlosť ovplyvňuje aj tvar hubice – s jej klesajúcim priemerom rýchlosť prúdenia vzduchu stúpa.

Najlepší vysávač lístia

 • Mulčovací pomer – vyjadruje, na aké malé kúsky dokáže mulčovací mechanizmus rozdrviť listy či iné nasaté častice. Napr. pomer 10:1 znamená, že častice nasatého materiálu budú po mulčovaní 10-krát menšie.
 • Objem zberného vaku – udáva sa v litroch. Čím väčší, tým viac odpadu sa doň vôjde a tým zriedkavejšie budete musieť odpad vysypávať. Na druhej strane, príliš veľký vak má po naplnení aj vyššiu hmotnosť.
 • Hmotnosť vysávača – určite ju pri výbere nepodceňte, čím bude totiž vysávač ťažší, tým skôr sa pri práci s ním unavíte. Najľahšie sú elektrické vysávače, ktorých hmotnosť začína na 2 kg, hmotnosť benzínových vysávačov môže prekročiť aj 11 kg. Hmotnosť sa udáva pri prázdnom zbernom vaku.
 • Doba prevádzky a doba nabíjania – výrobcovia týmto parametrom odhadujú, koľko času vydrží akumulátorový vysávač v prevádzke na jedno nabitie. Pri lacnejších modeloch to môže byť dokonca iba 15 min., doba nabíjania je však často dlhšia než 30 min. S takým vysávačom teda veľa vody nenamútite. Pri výbere vždy voľte modely s najmenej dvoma akumulátormi.

Funkcie vysávačov lístia

 • Kolieska – niektoré modely ich majú osadené na začiatku nasávacej hubice pre jednoduchšiu manipuláciu a odľahčenie vysávača.
 • Regulácia výkonu – vďaka zníženiu výkonu môžete nasať lístie aj na sypkom povrchu, akým je napr. štrk bez toho, aby ste nasali kamienky. Regulácia môže byť skoková alebo plynulá, na lacnejších modeloch ju však nenájdete.
 • Antivibračný systém – benzínový motor i rukoväte majú mäkké uloženie, ktoré tlmí vibrácie inak prenášané do vášho tela pri používaní benzínového vysávača lístia.
 • Soft štart – táto funkcia zabezpečí, že výkonnejšie elektromotory v silných vysávačoch sa budú rozbiehať pomaly. Pri spustení totiž spotrebúvajú veľký el. prúd, ktorý dokáže bez problémov zhodiť bežný 16 A istič na zásuvkovom okruhu.
 • Vodotesný zberný vak – vďaka nemu môžete vysávať aj vlhké či mokré lístie bez obáv, že by zo zberného vaku pretekala voda.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Odstraňovanie lístia zo záhrady nepatrí k obľúbeným činnostiam. Dá sa to pomocou hrablí, čo trvá dlho, ale aj pomocou vysávača lístia. Ten vám pomôže nielen s lístim, ale aj s pokosenou trávou a drobnými konármi. Ako ho vybrať, už viete. Do redakcie nám však na túto tému zasielate stále množstvo otázok, na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.

Kde kúpiť vysávač lístia?

Čo sa záhradnej techniky týka, odporúčame vám investovať do osvedčených značiek. Budete mať postarané o kvalitný servis aj dostupnosť náhradných dielov. Obľúbené sú napr. vysávače lístia značiek Stihl, Bosch a Husqvarna. Kúpite ich v overených obchodoch, ako napr. hej.sk, tpd.sk, alza.sk alebo conrad.sk.

Fukár, vysávač alebo kombinácia? Čo je pre mňa lepšie?

Fukár je ideálny na starostlivosť o malé plochy a na odpratanie väčšieho množstva lístia. Lístie však neodstráni, len vám pomôže ho odfúknuť na iné miesto. Vysávač je vhodnou voľbou pri odpratávaní lístia, ktoré už je nafúkané na kôpkach. Lístie nasajete do zberného vreca a jednoducho vyprázdnite do kompostu. Kombinované prístroje dokážu lístie odfúknuť a aj ho povysávať. Kombinované modely dokážu taktiež rozdrviť odpad, vďaka čomu je následné kompostovanie ľahšie.

Koľko stojí kvalitný vysávač lístia?

Vysávače lístia kúpite už za cca 25 eur, za tie najkvalitnejšie dáte 500 eur a viac. V najlacnejšej kategórii nájdete len elektrické, prípadne akumulátorové modely, ak si trochu priplatíte, môžete si vyberať aj spomedzi benzínových modelov a kombinovaných prístrojov. Odporúčame vám sledovať recenzie, pretože niekedy aj lacnejšie modely dokážu prekvapiť. Vo všeobecnosti si však vyberajte zo strednej triedy (100 až 200 eur) – tak nezaplatíte veľa, ale dostanete výkonný prístroj, s ktorým rýchlo a pohodlne zvládnete práce v záhrade.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 24.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 12.05.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

01/07/2021 10:51
Julo

skvelý článok ktorý zhrnul skvelé produkty. Za mňa je to jednoznačne už dlhé roky elektrický vysávač od Šupa techniky. Mám ho dlhé roky a žiadne závady čo je v dnešnej dove zázrak pri maximálne 2 ročnej životnosti vecí.

Pridať komentár