Najlepšie vysávače lístia a záhradné fukáre 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak sa vám nechce koncom leta a na jeseň zbierať opadané lístie zo stromov v záhrade, nemusíte. Vďaka ľudskej vynaliezavosti si môžete vybrať z desiatok druhov záhradných pomocníkov, medzi ktorých patrí aj vysávač lístia.

Vysávač lístia a fukár v jednom

Prinášame vám návod, ako si vybrať ten správny vysávač lístia, aké kritériá pri výbere nezanedbať a predstavíme vám aj zopár obľúbených modelov.

Najlepšie elektrické vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Ryobi RBV3000CESV   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Güde GLS 3000   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Gardena ErgoJet 3000   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Fieldmann FZF 4050-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Fieldmann FZF 4030-E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Najlepšie akumulátorové vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUB363ZV   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Hecht 9440   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Einhell GE-CL 36 Li   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Black & Decker BEBLV260-QS   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Najlepšie benzínové vysávače lístia

Názov Hodnotenie Detail
Stiga BL530V   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Stihl SH 86 D   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Güde GBLS 7500-26.1   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Fieldmann FZF 6205-B   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Riwall RPBV 26   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Vysávače lístia – recenzie

Hrabanie lístia nie je obľúbenou záhradnou činnosťou. Ak ani vy túto prácu neobľubujete, pravdepodobne už máte doma vysávač lístia, alebo nad jeho kúpou uvažujete. Vyskúšali sme viacero modelov z rôznych cenových kategórií a o svoje skúsenosti sa podelili v nasledujúcich recenziách.

Ako fungujú vysávače lístia

Ide o vcelku jednoduché stroje, ktoré sa skladajú zo sacej turbíny poháňanej elektromotorom či benzínovým motorom, nasávacej hubice a zberného vreca.

Pomôžu vám s vysávaním lístia, pokosenej trávy či drobných konárikov – nasatý materiál dokáže väčšina vysávačov rozdrviť pomocou vstavaného mulčovacieho mechanizmu. Väčšinu vysávačov lístia môžete prestaviť aj na odfukovanie, vďaka čomu môžete lístie, drobné vetvičky, rôzne nečistoty či v zime dokonca čerstvý sneh odfúknuť na žiadané miesto.

Vysávače lístia sú teda mnohonásobne rýchlejšou alternatívou oproti hrabaniu hrabľami.

Konštrukcia vysávačov lístia

Najjednoduchšie vysávače nie sú príliš ergonomické – disponujú obvykle iba jedným držiakom na ruku a zberný vak majú pripevnený napevno zospodu. Pri práci s nimi sa rýchlo unavíte, preto sú určené skôr na občasné upratovanie okolo domu či v malých záhradách.

Vysávanie lístia

Ergonomicky lepšie sú na tom modely, ktoré majú zberný vak pripevnený cez krátku plastovú rúru a vybavený tenkým popruhom na rameno.

Vysávače lístia na poloprofesionálne a profesionálne použitie sú obvykle vybavené dvoma popruhmi, ako majú ruksaky. Ich výhodou je, že ani pri vyššej hmotnosti sa pri práci s nimi neunavíte príliš rýchlo, pretože hmotnosť celého stroja nesiete na chrbte.

Vysávače lístia podľa pohonu

  • Elektrické – ich výkon začína niekde na 700 W a končí až na úctyhodných 3 000 W. Na rozdiel od benzínových sú menej hlučné, viac šetrné k prírode a energeticky viac efektívne. Do karát im oproti akumulátorovým vysávačom hrá i vyšší výkon a neobmedzená doba prevádzky. Všetky tieto vlastnosti sú ale vykúpené obmedzenou mobilitou kvôli prívodnému káblu.
  • Akumulátorové – poháňa ich taktiež elektromotor, no výkonovo sú na tom omnoho horšie než elektrické vysávače lístia napájané zo zásuvky. Výrobcovia ich výkon často ani neudávajú, z doby prevádzky (ktorá býva často iba niekoľko minút na 1 nabitie) a kapacity batérie si však viete odvodiť, že ide o cca 100, 200 či 300 W. Sú preto vhodné iba na prácu v najmenších záhradách, prípadne okolo domu. Ďalšou ich nevýhodou je vysoká cena, ktorá je daňou za vysokú mobilitu. Pri kúpe akumulátorových vysávačov si dajte pozor, či je v balení aj batéria a nabíjačka, niektoré modely sú predávané lacnejšie bez tohto príslušenstva.
  • Benzínové – majú vysoký výkon (cca 700 – 3 000 W), no sú taktiež hlučné a zapáchajú. Ich nevýhodou je tiež pomerne vysoká hmotnosť a nutnosť pravidelnej údržby. Hodia sa preto skôr na profesionálne použitie, prípadne na práce na rozľahlých pozemkoch.

Dôležité parametre vysávačov lístia

  • Sací výkon a príkon motora – udáva sa v m³/h alebo v l/s, pričom platí, že čím je vyšší, tým má vysávač väčšiu silu a tým väčší objem lístia nasaje za určitú dobu. Sací výkon je objektívnejším parametrom než príkon motora, pretože zohľadňuje aj účinnosť vysávača, ktorá je daná konštrukčným vyhotovením sacej turbíny a iných častí. Nie všetci výrobcovia ho pre svoje modely udávajú, preto si často musíte vystačiť s porovnaním na základe príkonu motora.
  • Rýchlosť prúdenia vzduchu – špecifikuje, akou rýchlosťou prúdi nasávaný či vyfukovaný vzduch do, resp. z vysávača. Spravidla je tým vyššia, čím vyšší je sací výkon zariadenia. Rýchlosť ovplyvňuje aj tvar hubice – s jej klesajúcim priemerom rýchlosť prúdenia vzduchu stúpa.

Najlepší vysávač lístia

  • Mulčovací pomer – vyjadruje, na aké malé kúsky dokáže mulčovací mechanizmus rozdrviť listy či iné nasaté častice. Napr. pomer 10:1 znamená, že častice nasatého materiálu budú po mulčovaní 10-krát menšie.
  • Objem zberného vaku – udáva sa v litroch. Čím väčší, tým viac odpadu sa doň vôjde a tým zriedkavejšie budete musieť odpad vysypávať. Na druhej strane, príliš veľký vak má po naplnení aj vyššiu hmotnosť.
  • Hmotnosť vysávača – určite ju pri výbere nepodceňte, čím bude totiž vysávač ťažší, tým skôr sa pri práci s ním unavíte. Najľahšie sú elektrické vysávače, ktorých hmotnosť začína na 2 kg, hmotnosť benzínových vysávačov môže prekročiť aj 11 kg. Hmotnosť sa udáva pri prázdnom zbernom vaku.
  • Doba prevádzky a doba nabíjania – výrobcovia týmto parametrom odhadujú, koľko času vydrží akumulátorový vysávač v prevádzke na jedno nabitie. Pri lacnejších modeloch to môže byť dokonca iba 15 min., doba nabíjania je však často dlhšia než 30 min. S takým vysávačom teda veľa vody nenamútite. Pri výbere vždy voľte modely s najmenej dvoma akumulátormi.

Funkcie vysávačov lístia

  • Kolieska – niektoré modely ich majú osadené na začiatku nasávacej hubice pre jednoduchšiu manipuláciu a odľahčenie vysávača.
  • Regulácia výkonu – vďaka zníženiu výkonu môžete nasať lístie aj na sypkom povrchu, akým je napr. štrk bez toho, aby ste nasali kamienky. Regulácia môže byť skoková alebo plynulá, na lacnejších modeloch ju však nenájdete.
  • Antivibračný systém – benzínový motor i rukoväte majú mäkké uloženie, ktoré tlmí vibrácie inak prenášané do vášho tela pri používaní benzínového vysávača lístia.
  • Soft štart – táto funkcia zabezpečí, že výkonnejšie elektromotory v silných vysávačoch sa budú rozbiehať pomaly. Pri spustení totiž spotrebúvajú veľký el. prúd, ktorý dokáže bez problémov zhodiť bežný 16 A istič na zásuvkovom okruhu.
  • Vodotesný zberný vak – vďaka nemu môžete vysávať aj vlhké či mokré lístie bez obáv, že by zo zberného vaku pretekala voda.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Odstraňovanie lístia zo záhrady nepatrí k obľúbeným činnostiam. Dá sa to pomocou hrablí, čo trvá dlho, ale aj pomocou vysávača lístia. Ten vám pomôže nielen s lístim, ale aj s pokosenou trávou a drobnými konármi. Ako ho vybrať, už viete. Do redakcie nám však na túto tému zasielate stále množstvo otázok, na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.

Kde kúpiť vysávač lístia?

Čo sa záhradnej techniky týka, odporúčame vám investovať do osvedčených značiek. Budete mať postarané o kvalitný servis aj dostupnosť náhradných dielov. Obľúbené sú napr. vysávače lístia značiek Stihl, Bosch a Husqvarna. Kúpite ich v overených obchodoch, ako napr. hej.sk, tpd.sk, alza.sk alebo conrad.sk.

Fukár, vysávač alebo kombinácia? Čo je pre mňa lepšie?

Fukár je ideálny na starostlivosť o malé plochy a na odpratanie väčšieho množstva lístia. Lístie však neodstráni, len vám pomôže ho odfúknuť na iné miesto. Vysávač je vhodnou voľbou pri odpratávaní lístia, ktoré už je nafúkané na kôpkach. Lístie nasajete do zberného vreca a jednoducho vyprázdnite do kompostu. Kombinované prístroje dokážu lístie odfúknuť a aj ho povysávať. Kombinované modely dokážu taktiež rozdrviť odpad, vďaka čomu je následné kompostovanie ľahšie.

Koľko stojí kvalitný vysávač lístia?

Vysávače lístia kúpite už za cca 25 eur, za tie najkvalitnejšie dáte 500 eur a viac. V najlacnejšej kategórii nájdete len elektrické, prípadne akumulátorové modely, ak si trochu priplatíte, môžete si vyberať aj spomedzi benzínových modelov a kombinovaných prístrojov. Odporúčame vám sledovať recenzie, pretože niekedy aj lacnejšie modely dokážu prekvapiť. Vo všeobecnosti si však vyberajte zo strednej triedy (100 až 200 eur) – tak nezaplatíte veľa, ale dostanete výkonný prístroj, s ktorým rýchlo a pohodlne zvládnete práce v záhrade.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 24.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

26/07/2022 07:56
Y@N

Mal som dlhé roky vysávač/fúkar SKILL (lacný). Bol som s ním však mimoriadne spokojný. Dostatočný výkon. Práve som si kúpil nový elektrický BLACK+DECKER GW3030. Zaujali ma hlavne dobré recenzie.
Lenže po vybalení som ostal veľmi prekvapený - hlavne "spúšťačom" vysávača. Je to koliesko (potenciometer). Z nuly na 100% otáčaním prstom. Nechápem, kto to takto vymyslel !!! Veď keď vysávam z trávnika lístie, môže sa stať, že nasajem aj kamienok. A ak sa kamienok dostane do lopatiek drviča, poškodím ich. Na starom vysávači (pištoľový spínač) stačilo pustiť "spúšť", sací výkon sa znížil a kamienok spadol späť.
Na tom to novom vysávači si nedokážem predstaviť, ako sa nasávaniu kamienkov + následnému poškodeniu drviča vyhnúť. Po 1 skúške vysávača (1 minúta) tento vraciam späť. Pre mňa je tento vysávač (hoci s výkonom 3.000 W) nepoužiteľný.

29/11/2021 10:46
Jozef

Dolmar PB 252.4 je super výkonný fukár, ale nemá drvič lístia. Čiže lístie len tak rozfúkam po stranách. Za tú cenu som ale spokojný, pretože výkon fúkania je dobrý. Výhodou je nízka hmotnosť, no 4-taktný motor nemusí každému vyhovovať.

28/10/2021 12:15
Pali

Veľmi dobré fúkanie má VEGA VE51310, ale vysávanie je o niečo horšie, kvôli nižšiemu saciemu výkonu. Prístroj je pomerne ťažký a teda sa s ním horšie manipuluje. Mám z neho zmiešané pocity, lebo úplne nesplnil moje požiadavky. Kvalita spracovania je však veľmi dobrá, pôsobí robustne.

28/10/2021 11:07
René

Spracovanie vysávača Hecht 9440 zodpovedá cena. Pre občasné používanie je veľmi dobrý. Vak je malý, preto je naozaj len na menšie plochy alebo sa musíte zmieriť s tým, že ho budete častejšie vysýpať. Plusom je možnosť voliteľného výkonu.

28/10/2021 10:10
Simon

Super vysávač za dobrú cenu je Ryobi, nemám mu čo vytknúť, pretože výkon vysávania aj fúkania je veľmi dobrý. Prepínanie medzi fúkaním a vysávaním je jednoduché, stačí posunúť páčku. Plus dávam aj za možnosť regulácie výkonu.

19/10/2021 08:07
Bea

zaujímavý článok, rozmýšľame o kúpe

31/07/2021 19:41
Adam P.

Dávam prednosť benzínovým vysávačom lístia, pretože sú výkonnejšie. Mám Stiga SBL 327 V, ktorý je výborný, hoci troška hlučnejší, než som očakával, ale to mi až tak neprekáža. Keďže je na benzín, ťah má naozaj super a štart je tiež veľmi dobrý a bezproblémový. Funkcie má presne také, aké boli napísané aj v popise produktu. Nie je ťažký, preto sa s ním skvele manipuluje. Okrem vysávania sa osvedčil aj ako fukár, vďaka čomu sa počas jesene zbavujem nepríjemného hrabania lístia. Plus dávam za veľmi dobre odpruženie rukoväte. Odporúčam pre neprofesionálne používanie okolo domu, na záhrade a podobne.

31/07/2021 12:12
Henrik

Výborným pomocníkom v záhrade je akumulátorový vysávač lístia Black & Decker BEBLV260-QS. Je to vlastne prístroj tri v jednom, pretože okrem vysávania má tiež funkciu fukára a drviča. Oceňujem veľmi jednoduchú montáž, ohromujúci výkon, ktorý predčil moje očakávania. Výkon sa však nedá regulovať, čo môže byť v niektorých prípadoch nežiaduce. Vypínač má len polohy zapnutý alebo vypnutý a navyše je umiestnený mimo držadiel, preto sa nedá rýchlo prepínať medzi zapnutým a vypnutým stavom. Napriek týmto menším nedostatkom je to skvelý prístroj. Štart a nábeh na plný výkon je okamžitý. Vak na zber sa mi zdá pomerne malý, ale na bežné použitie na záhradke je to v poriadku. Tento prístroj mi dokáže urýchliť aj uľahčiť prácu, a preto si vyslúži veľké plus.

31/07/2021 09:23
Robo

Mám elektrický vysávač lístia, ktorý je síce plastový, no plasty sú kvalitné a vyzerajú byť odolné. Oceňujem výkon vysávania, pretože dokáže vysať listy aj z vavrínovca. Turbína prístroja je kovová a počas vysávania sa nezapcháva. Fúka naozaj veľmi dobre a dokáže si poradiť aj s ihličím z borovice, pokiaľ je popadané na pôde. Keď bolo na kameni, s tým mal mierny problém. Plus dávam za naozaj jednoduchú manipuláciu, ktorú bez problémov zvláda aj moja žena, a tiež za fakt, že mu nerobí problém ani vlhké lístie. Vysávač je mierne hlučnejší, než som pôvodne očakával, ale nie je to nič strašné. Pre bežné použitie okolo domu - na dvore, záhradke či na ulici - je úplne postačujúci. S upratovaním s tradičnou metlou sa toto nedá absolútne porovnať. Fukár mi uľahčuje aj urýchľuje prácu, takže ľutujem, že som si ho nekúpil oveľa skôr. Je to praktická a spoľahlivá vec. Odporúčam, pretože ako sa vraví, za málo peňazí, získate veľa muziky.

01/07/2021 10:51
Julo

skvelý článok ktorý zhrnul skvelé produkty. Za mňa je to jednoznačne už dlhé roky elektrický vysávač od Šupa techniky. Mám ho dlhé roky a žiadne závady čo je v dnešnej dove zázrak pri maximálne 2 ročnej životnosti vecí.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok