Najlepšie sušičky prádla 2024 – recenzie, test, porovnanie

Sušička je perfektný nástroj do každej domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušiť a vyrovnať. Často nie je potrebné bielizeň vybratú zo sušičky ani žehliť. Problém nastáva až v prípade, ked si vyberiete nekvalitný model. Ten nám môže narobiť viacej starostí ako radosti.

Sušenie bielizne

Aj preto sme zozbierali svetové rebríčky, testy sušičiek prádla, recenzie a hodnotenia používateľov a vybrali sme tie najlepšie sušičky. Nezabudli sme ani na návod, ako si súšičku vybrať správne.

Najlepšie sušičky bielizne

Názov Hodnotenie Detail
Beko DPS 7405 G B5   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Miele TWF 760 WP   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Samsung DV90BB7445GES7   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Whirlpool W7 D94WB EE   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Candy CSOE C9DG-S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Sušičky bielizne – recenzie

Sušička bielizne Electrolux, Bosch, Beko, AEG, Samsung? Hľadáte tú najlepšiu sušičku? Pre každého to môže byť iná. Naše recenzie vám pomôžu sa v problematike zorientovať a zvoliť si ten najvhodnejší model pre vaše potreby.

Ako vybrať sušičku bielizne

Za posledných pár rokov sa sušička, spotrebič modernej generácie, dostala do popredia. Praktická pomôcka do domácnosti má niekoľko výhod. Okrem toho, že už nebudete potrebovať sušiak zaberajúci priveľa priestoru vo vašej domácnosti, oceníte šetrenie času, ochranu farieb a kvality oblečenia. Vďaka parným programom sušička eliminuje nutnosť žehlenia, čiže sa môžete zbaviť ďalšej neobľúbenej činnosti.

Keďže je na trhu viacero typov sušičiek, poradíme vám, ktorá by mohla byť ideálnou práve pre vás.

Umiestnenie

Ako prvé si treba premyslieť, kam sušičku umiestnite. Bude to kúpeľňa, práčovňa, technická miestnosť, alebo dokonca kuchyňa? Umiestnenie úzko súvisí s tým, na aký typ sušičky máte priestor – pomôže vám sa rozhodnúť pre samostatne stojacu sušičku alebo sušičku kombinovanú s práčkou.

 • Samostatná sušička: Vhodná pre ľudí, ktorí už majú doma práčku, ale aj pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na umiestnenie 2 spotrebičov (vedľa seba či nad seba).
 • Práčka so sušičkou: Hodí sa pre ľudí, ktorí musia šetriť priestorom. Jej výhodou je úspora miesta v byte či menšom dome.

Typ sušičky

Buď si vyberiete spotrebič 2v1, alebo si zvolíte jeden z voľne stojacich modelov. Pri výbere máte viacero možností.

Práčka a sušička v jednom

Tento spotrebič oceníte v prípade, že potrebujete ušetriť priestor. Jeho nevýhodou je vyššia spotreba vody a nižšia kvalita sušenia. Kapacita práčky ju väčšia ako kapacita sušičky, preto ak práčku naplníte úplne bielizňou, tak musíte časť bielizne pred sušením vybrať a sušiť ju na viac etáp.

Ventilačná sušička

Tento typ sušičky bielizeň suší pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Vzduch ohreje a vpustí do bubna, von je horúci vzduch spolu s parou vypustený pomocou vetracej trubice. Je teda potrebné napojiť hadicu (minimálne 1,2 m dlhá a umiestnená 30 cm od steny) na vetrací otvor v stene či okne. Náklady na prevádzku sú nízke.

Sušička oblečenia

Kondenzačná sušička

V uzavretom obvode premieňa tento typ sušičky vodnú paru na vodu. Ohriaty vzduch nasycuje vodnou parou, následne ho schladzuje a vodu odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pred každým použitím vyliať. V prípade, že ju napojíte na odpad, bude sa nazbieraná voda odvádzať sama.

Na trhu sú 3 varianty kondenzačnej sušičky:

 • Kondenzačná sušička s priamym ohrevom: Tento starší model je vhodný iba na príležitostné využitie. Dôvodom je, že na ohrev využíva elektrickú energiu, tým pádom má sušička vyššiu spotrebu. Síce ide o lacnú sušičku, tento typ vám v prípade, že ho chcete používať často, neodporúčame.
 • Kondenzačná funkcia s parnou funkciou: Bielizeň suší pomocou horúcej pary, bubon sa pritom netočí. Keďže si poradí s každým záhybom na vašom oblečení, žehličku už nebudete potrebovať. Bielizeň je čistá, voňavá a navyše sa nešuchorí.
 • Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom: Sušička funguje na princípe obrátenej chladničky. To značí, že čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Úbytkové teplo sa vracia späť do bubna a je opätovne využívané. Sušička má nízku spotrebu (predstavuje až 3-násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám). Ocenia ju ľudia, ktorí perú často a pravidelne.

Kapacita bubna a energetická trieda

Viete, čo od nového spotrebiča očakávate? Pri výbere konkrétneho modelu sa zamerajte na niekoľko dôležitých parametrov:

  • Kapacita bubna: Vyberať si môžete z modelov s kapacitou náplne do 6 kg, ale aj z takých, do ktorých sa zmestí až 10 kg bielizne. Zlatou strednou cestou je sušička bielizne s kapacitou bubna 8 kg. Tento parameter závisí od toho, koľko ľudí žije s vami v jednej domácnosti. V prípade, že sa rozhodnete pre práčku so sušičkou, všímajte si 2 parametre - max. kapacitu bubna pri praní a max. kapacitu bubna pri sušení. Objem bielizne na sušenie je vo väčšine prípadov 50 % z plne naloženej práčky.
  • Energetická trieda: Vzhľadom na to, že pranie a sušenie oblečenia patrí k najčastejším činnostiam v domácnosti, úsporný spotrebič, ktorého prevádzka nezaťaží rodinný rozpočet, bude pre vás vhodnejšou voľbou. Hoci sa lepšia energetická trieda (A+++ / A++ /A+) odrazí na cene samotného spotrebiča, náklady sa vám časom vrátia. Pokiaľ chcete čo najúspornejší model, poobzerajte sa po kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom.
Trieda účinnosti kondenzácie:
  Tento údaj vám napovie, aké množstvo vody sa v bielizni nachádzalo pred začiatkom sušenia a aké po jeho ukončení, teda koľko vody nájdete v nádobe na kondenzát.
 • Inteligentné technológie a špeciálne programy: Vaša nová sušička môže mať 6. zmysel či inú funkciu, ktorá ušetrí energiu a uľahčí vám prácu. Poriadne si preštudujte popis každého výrobku, aby ste sa uistili, že ste si vybrali model s takými funkciami, po akých túžite.

Výhody a nevýhody sušičky

Ak sa vám zdá investícia do kvalitnej sušičky pridrahá, možno vás presvedčia výhody/nevýhody, ktoré vám sušička poskytne.

Výhody:

 • Bielizeň nemusíme vešať na sušiak, stačí len poskladať a uložiť do skrine,
 • zbavíte sa vzdušnej vlhkosti, ktorá môže spôsobiť vznik plesní,
 • žiadna žehlička, bielizeň bude krásne rovná,
 • oproti sušeniu na slnku si oblečenie zachováva krásne, jasné farby,
 • na oblečení nebudete mať žiadne vonkajšie alergény a peľ,
 • vlasy a chĺpky po vašich maznáčikoch nezostanú na oblečení.

Nevýhody:

 • V niektorých prípadoch vyššia cena,
 • hluk, ktorý je však znesiteľný.

Sušička bielizne s hĺbkou do 50 cm

Úzke, tzv. slim sušičky sa vyznačujú menšou hĺbkou, štandardne je to 45 cm. Hodia sa do domácností s menším počtom osôb, ale aj pre ľudí, ktorí bývajú v menšom byte a nemajú dostatok priestoru na klasickú sušičku. Rozdiel medzi klasickými a slim sušičkami je len vo veľkosti a kapacite bielizne (max. 7 kg), inak sú tieto modely zvyčajne rovnako kvalitné a výkonné ako ich objemnejšie kolegyne. Disponujú rôznymi funkciami (odložený štart, Wi-Fi pripojenie či detská poistka) i nízkou hlučnosťou (bežná hlučnosť slim sušičky je 65 dB).

Slim sušička bielizne

Ako sušička funguje

Možno to na prvý pohľad tak nevyzerá, ale sušička bielizne nie je vôbec zložitý stroj. Princíp je jednoduchý – ide o vysúšanie teplým/horúcim vzduchom a následné schladenie. Sušička nasaje vzduch, zohreje ho na vybranú teplotu a odstráni z bielizne vlhkosť. Potom nastáva chladiaca fáza, ktorá sa postará o to, aby bola bielizeň čo najmenej pokrčená. Sušička odvádza prebytočnú vodu a vzduch preč z rotačného bubna. V prípade ventilačnej sušičky je para odvádzaná preč z prístroja (ventilačnou rúrou do vonkajšieho priestoru), kondenzačná sušička obsahuje zásobník na vodu, ktorá vzniká následkom kondenzácie pary.

Test magazín radí

Verejnoprávna stanica RTVS predstavila dávnejšie vo svojom Test magazíne niekoľko modelov sušičiek, ktoré na základe niekoľkých parametrov vzájomne porovnávali. Nešlo síce o tohtoročné modely (na výsledky ich porovnávania si ešte musíme počkať), ale mohli by vám pomôcť pri rozhodovaní. Test magazín je spotrebiteľský magazín, ktorý vznikol spoluprácou s neziskovou organizáciou dTest, ktorá sa zaoberá testami rôznych produktov, ale taktiež pomáha zorientovať sa pri nákupe výrobkov. Máte tak istotu, že zistenia sú skutočne výsledkom skúšania produktov reálnymi ľuďmi.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Sušička je neoceniteľným pomocníkom pre každého, kto perie veľa a často. Bielizeň je suchá za pár chvíľ, často ju netreba ani žehliť. Každý si chce vybrať ten najlepší model, avšak parametre nie vždy poskytnú odpovede na všetky otázky. Výber vám chceme uľahčiť čo najviac, preto vám odpovieme na tie najčastejšie otázky ohľadom výberu sušičiek.

Je vhodnejšia samotná sušička alebo 2 v 1?

Pokiaľ potrebujete šetriť priestor, vhodnejšou voľbou pre vás bude model 2 v 1, teda práčka kombinovaná so sušičkou. Náklady na tento spotrebič sú však vyššie (týka sa to vody aj elektriny). Ak máte miesta v kúpeľni dostatok, odporúčame vám radšej samostatnú sušičku, ktorá zvládne na jeden raz vysušiť viac bielizne.

Je pri výbere rozhodujúci aj dizajn sušičky?

Áno, v prípade, že ju nebudete mať v pivnici či technickej miestnosti. V kúpeľni, kde bude každému na očiach, je dôležité pri výbere brať ohľad i na dizajn. Najideálnejšie je skĺbiť komfort a pekný vzhľad.

Zabudol som vyložiť bielizeň zo sušičky, treba ju presušiť znova?

V prípade, že nejde o extra háklivý textil, nie je to potrebné. Zvyčajne stačí zapnúť prevzdušnenie či najkratší program, aby sa bielizeň prevetrala a zahriala. Aby ste sa takýmto situáciám vyhli, je najlepšie využiť režim odloženého štartu a nastaviť presný čas, kedy má sušička dokončiť sušenie.

Aký typ sušičky patrí k najrozšírenejšiemu?

V dnešnej dobe patria k najrozšírenejším a najviac používaným kondenzačné sušičky. Tie môžu byť s tepelným čerpadlom alebo s vykurovacím telesom. Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, no je výrazne energeticky úspornejšia a navyše je šetrnejšia k jemným textíliám.

Je vhodná vstavaná sušička?

Siahnuť môžete aj po práčke so sušičkou. Vstavaná sušička bielizne má však oproti samostatne stojacej sušičke niekoľko nevýhod. K nim patrí vyššia spotreba energie a nižšia kapacita na sušenie bielizne. Ak vám teda vaše priestorové možnosti dovolia mať samostatnú sušičku, vyberte si radšej tú.

Nájdem na trhu sušičku do malej kúpelne?

Pokiaľ bojujete s malým priestorom, na trhu je aj sušička bielizne slim, ide o úzku sušičku so šírkou do 50 centimetrov. Najužšia slim sušička má hĺbku skeletu len 45 cm, takáto sušička je vhodná do malej kúpeľne. Pri výbere treba zvážiť aj výšku sušičky, zvlášť vtedy, ak ju chcete umiestniť nad práčku pomocou spojovacieho rámu. Vtedy je vhodnou voľbou nízka sušička bielizne.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Kedysi bola sušička bielizne v domácnosti nadštandardným spotrebičom, avšak v dnešnej dobe sa stáva čím ďalej, tým viac súčasťou bežnej domácnosti. Výhodou sušičky je predovšetkým rýchlosť sušenia bielizne, no ponúka ďalšie benefity v podobe mäkkej a takmer vyžehlenej bielizne. Sušička... Prečítať článok

Kondenzačná sušička, ventilačná alebo slim sušička? Aké sú výhody sušičky?

Kondenzačná sušička, ventilačná alebo slim sušička? Aké sú výhody sušičky?

Sušičky bielizne sa stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu domácností. Už dávno nejde o prístroje, ktoré používajú len profesionálne práčovne. Výhody sušičiek ocení nejedna gazdinka, ktorej ušetrí čas i námahu. Ak patríte k tým, ktorí sušia bielizeň klasickým spôsobom – na sušiaku,... Prečítať článok

Ako správne používať sušičku: čo nepatrí do sušičky, aká je vhodná teplota, môžete používať aviváž?

Ako správne používať sušičku: čo nepatrí do sušičky, aká je vhodná teplota, môžete používať aviváž?

Symboly na sušičke vie sledovať každý, ale mnohí im nevenujú pozornosť a riadia sa podľa vlastnej úvahy. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako správne sušiť bielizeň v sušičke, čo pri jej používaní dodržiavať a čomu sa radšej vyhnúť. Ak sa držíte základných odporúčaní, s výsledkom... Prečítať článok

Sušička nesuší. Najčastejšie poruchy sušičiek bielizne Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Sušička nesuší. Najčastejšie poruchy sušičiek bielizne Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Keď si domov prinesiete novú sušičku bielizne, očakávate, že bude bezproblémovo fungovať čo najdlhšie. Časom a rokmi používania však zistíte, že si postupne budete musieť poradiť s rôznymi poruchami a chybami. Kým niektoré sú jednoduché a ľahko odstrániteľné, pri iných sa budete musieť... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 25.04.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 16:26
Evka

Neviem, či je to chyba obchodu alebo výrobcu, ale k sušičke LG RC91V9EV2Q mi nebolo dodané všetko potrebné príslušenstvo. Chýbala mi v balení odtoková hadica, košík na topánky atď. Dá sa to dokúpiť samostatne z LG obchodu, ale za drahé peniaze. Takže neviem, mám z tejto sušičky rozpačité pocity.

04/01/2022 08:29
Karolína

Bosch WTW85590BY je naša prvá sušička a zatiaľ sme s ňou veľmi spokojní. Menšie množstvo bielizne je parádne suché aj za 20 minút. 90 % oblečenia stačí len zložiť a vložiť do skríň, takže je to úľava od žehlenia. Myslím si, že pre rodinu s deťmi je sušička skvelý pomocník. Stále ma však zarazí, koľko chlpov nájdem vo filtri po každom sušení, treba ho teda pravidelne čistiť, aby sa nezaniesol.

28/12/2021 18:33
Simona

Beko DPS 7405 G B5 je fajn sušička, ktorá rýchlo a kvalitne vysuší rôzne druhy oblečenia. Bielizeň je po sušení úžasne jemná... Vadí mi vyššia hlučnosť, je hlučnejšia než som očakávala. Plusom je možnosť zmeniť smer otváranie dvierok, mínusom zas horšia viditeľnosť ovládania na tmavom displeji. Inak som so sušičkou spokojná.

13/12/2021 10:21
Andrejka

Sušička ECG ETF 1270 DA++ splnila naše očakávania, už ma nebavilo premiestňovať sušiak plný bielizne z miesta na miesto. Oceňujem možnosť nastavenia teploty sušenia aj v prednastavených programoch. Suší perfektne a bielizeň nie je takmer vôbec pokrčená, ale je krásne hebká a voňavá. Cena sušičky je prijateľná, môžem ju odporučiť.

11/11/2021 10:42
Zita

bez susicky si neviem predstavit byt, u nas ide pomaly kazdy den

08/11/2021 09:43
Bea

ja mam susicku orava

03/11/2021 10:32
Nin

kedysi som o susicke ani nechcela pocut, teraz ju pouzivam stale

03/11/2021 08:23
Renáta Z.

Skvele suší LG, páči sa mi, že má dostatočne veľký bubon a vo vnútri bubna svetlo, čo je dosť praktické. Pri mnohých kusoch bielizne mi úplne odpadá nutnosť žehlenia, tak som rada, že mi šetrí čas. Sušička je šetrná k textíliám, má veľa programov a samočistiaci kondenzátor. Myslím, že lepšie som si ani nemohla vybrať, z mojej strany maximálna spokojnosť.

04/07/2021 13:32
Agáta S.

Mám sušičku bielizne Beko DPY 8506 GXB1 a som s ňou spokojná, pretože je to dobrá kvalita za rozumnú cenu. Sušička je tichá, má LED svietenie a výsledky sušenia sú veľmi dobré. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a na výber je množstvo programov sušenia. Dobre vysuší aj na dennom programe a ľahko sa vyberá kontajner na vodu a tiež chytač prachu. Za mňa je sušička úsporou času i energií, a preto ju odporúčam. Ak hľadáte spoľahlivú sušičku za rozumnú cenu, táto bude fajn.

04/11/2019 15:00
Lubka

Ma niekto skúsenosť so sušičkou Klarstein? Zdá sa mi celkom šikovná a do malej domácnosti ideálna.

21/10/2019 20:21
olgat

prosím Vás kupila som sušičku a je dost hlučná ma to tak byť? stoji rovno neviem ake to ma byt

23/11/2018 01:22
Laco

Ak už jazykové poznámky, tak spisovne nie je "nejedná sa o", ale "nejde o". Jedná sa o... je tiež bohemizmus ;)

21/11/2018 13:51
Ritchey

Nesuhlasim, mne sa slovo bielizen nepaci, znie buzerantsky, PRADLO je uplne OK, peace

01/12/2017 07:41
Jaja

Súhlas so Sajmonom a mňa nielen tento nesprávny názov "prádlo" namiesto bielizeň, doslova irituje. Obchodníci kašlú na slovenskú gramatiku a používajú tzv. čechizmus alebo iné cudzie názvy.

21/11/2017 19:35
Sajmon

Mal by som len gramatickú poznámku, že sa nejedná o sušičky prádla ale o sušičky bielizne. Máme krásny jazyk, tak sa ho naučme aj používať.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok