Najlepšie počítačové myši 2024 – recenzie, test, porovnanie

Súčasťou počítačového hardvéru je nepochybne aj toto malé zariadenie, ktoré vám pri práci s počítačom slúži na komfortné a rýchle ovládanie. Počítačová myš je dôležitou súčasťou výbavy každého počítača. A ako vybrať počítačovú myš? Okrem účelu, na ktorý budete myš využívať, sa nájde aj niekoľko ďalších podstatných parametrov.

Ako vybrať počítačovú myš?

Počítačová myš sa nevyberá iba podľa toho, že sa má páčiť. Hoci áno, dizajn je jedným z parametrov, ktorý pri výbere možno zohľadniť. A v zásade, pre výber počítačovej myši je potrebné zvoliť individuálny prístup výberu. Tým najzásadnejším aspektom, ktorý predurčuje, akú myš budete používať, je jej účel. Herná myš, kancelárska, cestovná, drôtová či bezdrôtová počítačová myš. To je hneď niekoľko kategórií, ktoré je potrebné pri výbere rozlišovať.

Najlepšie počítačové myši

Názov Hodnotenie Detail
Logitech G305 910-005282   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Connect It Vertical Ergonomic   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Port Connect Wi.   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Niceboy Oryx M666   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Počítačové myši – recenzie

Áno, druhy počítačových myší a technológia – optická, herná, bezdrôtová, ergonomická..., sú len jeden, avšak dôležitý parameter. Keď si zvolíte účel, na ktorý chcete myš používať, výber je pomerne jednoduchý. Aby sme vám ho ešte viac uľahčili, vyskúšali sme za vás niekoľko obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú naše recenzie pri výbere nápomocné.

Akú počítačovú myš potrebujem?

Výber myši podlieha individuálnym požiadavkám, no ak chceme poradiť bežnému používateľovi, ktorý s počítačom vykonáva bežné úkony doma či v práci, štandardná kancelárska myš bude správnou voľbou. V tomto prípade je len na vás, či vám viac vyhovuje drôtové alebo bezdrôtové riešenie a markantný rozdiel vám nespraví ani laserová alebo optická technológia.

Iná je už situácia, ak chcete z myšky vyťažiť viac a vyžadujete od nej, aby bola vaším spoločníkom pri hraní najmodernejších hier. Siahnuť v takom prípade bude lepšie po laserovej myške s drôtovým pripojením a programovateľnými tlačidlami, ktoré vám hranie uľahčia a umožnia vám reagovať s čo najnižšou odozvou. Hráčska myš je však vhodná aj pre bežnú prácu s počítačom. Rozoznateľná bude iba svojím dizajnom a ergonomickým tvarovaním.

Drôtová, či bezdrôtová myš?

Dalo by sa odpovedať jednoducho, čo komu vyhovuje. No taká rada by vám pri výbere veľmi nepomohla. Začneme tradičnou klasikou, a to sú drôtové myšky, a teda počítačové myši, ktoré sa do stolového počítača či notebooku zapájajú klasicky prostredníctvom USB kábla. Samozrejme, kábel je pre mnohých používateľov práve limitujúci a považujú ho za nevýhodu. Drôtové myši sú ideálne pre statické stolové počítače a predovšetkým pre hráčov. Profesionálne myši s káblom majú lepšie DPI a odozvu, inými slovami reagujú rýchlejšie a práve preto sú vhodnejšie pre skutočných hráčov.

Drôtová myš k počítaču

Naproti tomu sú silnou konkurenciou bezdrôtové počítačové myši. Tie sa v schopnosti reagovať, a teda rýchlosti a odozve v mnohom vyrovnávajú aj drôtovým myšiam, no ich výhodou je z hľadiska mobility práve absencia kábla. Bezdrôtová myš sa zapojí do počítača externým USB modulom (prijímačom), s ktorým spolupracuje skrz Bluetooth rozhranie. Ide o systém Plug&Play, a teda nie je nutná žiadna softvérová inštalácia. Samotná myš je poháňaná batériou alebo batériami. Tie môžu byť i nabíjateľné. Výdrž batérie je individuálna, no dnešné moderné myši si vystačia s kvalitnou batériou 10 až 12 mesiacov. Takéto myšky sú vhodné na kancelárske práce a takisto sú praktické i na cestovanie.

Laserová alebo optická?

Tu je rozdiel pomerne jasný. Laserová technológia je modernejšia, kvalitnejšia, ale i drahšia. Laserové počítačové myši pracujú s vyšším rozlíšením snímača. Ich reakcie sú presnejšie a rýchlejšie. Výhodou je aj fakt, že laserová myš v zásade nepotrebuje nijaký špeciálny podklad a pracuje aj na skle či hladkom dreve. Ideálne sú práve pre hráčov alebo ľudí, ktorí pri práci vyžadujú vysokú presnosť myši (napr. grafik). Tieto výhody však nemusia každého presvedčiť, pretože je tu na opačnej strane nevýhodou vyššia obstarávacia cena.

Optická myš je ideálna pre tradičné kancelárske práce a pre bežnú prácu s počítačom. Používateľa nestavia do žiadnej nevýhody. Rovnako tak sú tieto zariadenia omnoho cenovo dostupnejšie. Nevýhodou je však menšia presnosť, a teda i pomalšia odozva oproti laserovým. Takisto im nie je jedno, na akom povrchu s nimi pracujete. Problém im robia predovšetkým úplne hladké povrchy, pretože optický snímač nemá takú vysokú citlivosť.

Herná počítačová myš

Práve herná myš je spomedzi všetkých tou najviac špecifickou. „Gameri“ – hráči online hier v drvivej väčšine využívajú drôtové myši s vyššou hodnotu DPI a lepšou odozvou. Výnimkou však dnes nie sú ani bezdrôtové myši, no pravidelne treba kontrolovať batérie, pretože to, aby vypovedali uprostred hry, si žiadny hráč určite neželá. Takisto sa herné myši vyznačujú istými dizajnovými dominantami a špecifikami. Rôzne logá či špecifické tvary, ktoré majú zaručovať lepšiu ergonómiu aj počas dlhých hodín strávených hraním všemožných akčných, MMO či strategických hier.

Podsvietená drôtová hráčska myš k PC

Ich veľkou výhodou sú takisto programovateľné tlačidlá na myši. Tie umožňujú hráčovi vykonávať určité akcie a úkony priamo v hre, bez toho, aby musel stláčať akékoľvek klávesy na klávesnici. Na myši môžu byť štyri, ale môže ich byť aj 16 a viac. Veľmi významnou črtou herných myší môže byť i podsvietenie. Skutoční herní odborníci dokonca myši rozdeľujú aj podľa žánru hry. Rozhodne by však malo ísť o myš laserovú, pretože má omnoho výkonnejší snímač, a teda bezpodmienečne aj lepšie reaguje.

Spomínané DPI a doba odozvy sú predovšetkým pri akčných (strieľačky) hrách veľmi podstatné. DPI možno na takýchto myšiach často regulovať, a to až v spektre od 800 do 9 000. Doba odozvy musí byť, čo najnižšia. Ideálne pod 1 ms.

Základné vlastnosti

  • Nízka hodnota odozvy
  • Vyššia hodnota DPI
  • Špecifický dizajn (ergonómia)
  • Podsvietenie
  • Programovateľné tlačidlá

Kancelárska počítačová myš

Označiť ich môžeme aj za klasické myši, ktoré majú svoje miesto v kancelárii, ale aj pri domácom počítači. Nie je potrebné, aby vynikali nejakým špeciálnym dizajnom a predovšetkým sa zameriavajú na elegantný dizajn, ergonómiu a komfort pri používaní. Vyskytovať sa medzi nimi môžu drôtové i bezdrôtové myši a je len na vás, ktorú z technológií budete preferovať viac. Ak vám má kábel zavadzať, voľba padne na bezdrôtové riešenie.

Bezdrôtová optická myš k PC

Lacnejšie sú myši optické, a pre kanceláriu sa tieto myši hodia asi najviac, investovať do laserovej myši nemusí byť práve rentabilné. Ak máte podložku pod myš, optické riešenie je adekvátne. Špecifikom je technológia Bluetrack. Od optickej myši sa líši tým, že LED dióda svieti na modro a na rozdiel od optickej myši, si Bluetrack myš poradí aj s podkladom ako sklo či hladké drevo. S takýmito povrchmi má optická myš problém.

Spomínané podsvietenie nie je nutnosťou. Čo sa týka ovládacích tlačidiel, základom sú pravé, ľavé tlačidlá plus koliesko. No štandardom bývajú aspoň dve ďalšie programovateľné tlačidlá, napríklad na prepínanie medzi kartami vo webovom prehliadači. DPI sa pohybuje na úrovni 2 000 prípadne 2 500.

Základné vlastnosti

  • Do domu i do práce
  • Elegantný dizajn
  • Kvalitná ergonómia
  • Nižšia cena oproti herným myšiam

Cestovná počítačová myš

Myši vhodné na stredne dlhé alebo dlhšie cesty majú typicky menšie rozmery, nižšiu hmotnosť a spravidla ide o bezdrôtové riešenie, aby vám kábel nespôsoboval žiadne komplikácie. Výnimkou nie sú ani tie s USB káblom, no kábel je zvyčajne riešený prostredníctvom samonavíjacieho systému. Takéto myši nie sú stvorené na celodenné používanie, no počas cesty dokážu poslúžiť a splniť potrebné požiadavky.

Bezdrôtová cestovná počítačová myš

Práve menšia veľkosť zabezpečuje kompaktnosť, no na druhej strane zasa doplácajú na horšiu ergonómiu, keďže takáto myš nepadne do ruky. Nedisponujú okrem troch základných tlačidiel žiadnymi ďalšími programovateľnými tlačidlami. Na cestovanie sa oplatí investovať do laserovej myši, keďže omnoho lepšie funguje na ktoromkoľvek podklade aj bez podložky. Ak však budete so sebou nosiť podložkou, protestovať nebude ani myš s optickým snímačom.

Základné vlastnosti

  • Kompaktné rozmery (horšia ergonómia)
  • Najčastejšie bezdrôtové riešenie
  • Lepšia laserová technológia

Vertikálna počítačová myš a trackball

Pravdepodobne ide o najmenej využívané a vyhľadávané typy myší, resp. zariadení. Vertikálna počítačová myš má svoju najväčšiu výhodou predovšetkým v jej držaní a samotnom ergonomickom vyhotovení. Mnohí odborníci ich považujú za perfektné riešenie, ktoré pomáha predchádzať upchávaniu karpálneho tunela či zápalom šliach. Sú ideálne v prípade, že človek pracuje s počítačom šesť a viac hodín denne. Špecifické je aj ich ovládanie – základné tlačidlá stláčate palcom.

Takisto existuje drôtové alebo bezdrôtové Bluetooth riešenie. Ak sa rozhodnete pre výber takejto myši, lepšou voľbou je laserová technológia, no lacnejšia je pochopiteľne myš optická. Doba odozvy či DPI nie sú pri výbere takého druhu myši príliš podstatné, DPI sa pohybuje v štandardnej rovine okolo 2 000. Nevýhodou môže byť práve ich veľkosť a skladnosť.

Ergonomická/vertikálna myš vs. klasická počítačová myš

Spomenieme aj alternatívu k štandardnej myši. Tou je, tzv. trackball, ktorý je neprehliadnuteľný skrz svoj dizajn. Trackbally sa vyznačujú veľmi vysokou presnosťou a citlivosťou. Čo je však hlavným špecifickom tohto typu ovládacieho zariadenia, to je gulička, ktorú otáčate palcom alebo ukazovákom a tým určujete pohyb kurzora po obrazovke. Nehýbete tak celým zápästím alebo rukou. Využitie má trackball hlavne v situáciách, kedy sa robí veľkú časť pracovného času v grafických alebo architektonických programoch a vyžaduje sa milimetrová presnosť. Na ovládanie si človek zvyká nejaký čas.

Programovateľné tlačidlá nie sú vždy súčasťou, no ak pracujete v pokročilejších programoch, nájdu sa modely, ktoré disponujú štyrmi alebo až ôsmimi programovateľnými tlačidlami. Niekomu z veľkej časti vyhovuje ich ergonómia a fakt, že nie je potrebné často hýbať rukou, čím sa šetria šľachy a väzy.

Ergonómia a veľkosť

Niektoré rady hovoria o tom, že ergonómia nie je dizajn. Dovolíme si oponovať, pretože práve ergonomické tvary často tvoria práve samotný dizajn celej myši. Súvisiac s ergonómiou je však dôležité, aby vám s počítačovou myškou pracovalo komfortne a aby padla presne do ruky. Niekto má radšej, ak je myška väčšia, iní zasa preferujú menší úchop. Počas dlhých hodín strávených prácou musíte sami usúdiť, aká voľba je najlepšia pre vás a ideálne je si myš, samozrejme, vyskúšať.

Bezdrôtová počítačová myš

To, že množstvo myší je ergonomicky tvarovaných, neznamená, že vám do ruky musia okamžite sadnúť ako uliate. Rozhodne sa však na ergonómiu oplatí myslieť. Práve nevhodný tvar myši a následne zlá poloha vašej ruky môže spôsobiť, že do budúcna sa pre vás vážnym problémom môžu stať zápaly šliach či syndróm karpálneho tunela.

DPI a doba odozvy

DPI je údaj o rozlíšení, s ktorým daná myš pracuje. Ide o schopnosť snímania plochy. V tomto parametri dominujú práve laserové myši, ktoré majú DPI vyššie. Čím je rozlíšenie DPI totiž vyššie, tým presnejšie a rýchlejšie dokáže myš reagovať na pohyb a spracovať túto informáciu. DPI môže dosiahnuť hodnotu aj 9 000. Pre bežnú prácu s myškou postačuje rozlíšenie s hodnotou do 1 600 dpi. Herné myši majú spravidla nastavenie DPI krokové, možno tak nastaviť hodnotu DPI napríklad v troch úrovniach (napr. 800, 1 600, 2400 dpi).

Čo sa doby odozvy týka, toto je údaj, ktorý bude zaujímať špeciálne hráčov akčných strieľačiek, kedy je každá sekunda rozhodujúca. Odozva sa uvádza v milisekundách a dôležitá je napríklad aj pri práci v grafických programoch. Čím je odozva nižšia, tým je menšie oneskorenie obrazu. Štandardná hodnota je do 4 ms, ideálna doba odozvy je do 2 ms a pri herných myšiach je táto doba aj menej ako 1 ms.

Programovateľné tlačidlá

Väčšina používateľov využíva v prípade myší tri základné tlačidlá a to dve na zadávanie úloh a tretie (koliesko) na posúvanie obrazu smerom hore a dole. Ďalej však môže mať myš ďalšie programovateľné tlačidlá. Pre kancelárske účely by sa mohli hodiť myši s aspoň dvoma programovateľnými tlačidlami napríklad pri pozeraní prehliadača prepínané medzi kartami dozadu – dopredu.

Základné tlačidlá počítačovej myši

Pre hráčov je lepšie, ak je programovateľných tlačidiel čo najviac. Množstvo úkonov v hre tak môžu realizovať jednoduchšie a majú ich po ruke. Prídavné tlačidlá teda oceníte nielen pri hraní hier, ale taktiež aj pri práci v kancelárii.

Podsvietenie

A reč teraz nie je o červenom LED svetielku pri optickej myši. Podsvietenie nemá vplyv na funkčnosť počítačovej myši, ide skôr o dizajnový element, ktorý však vášnivých hráčov zvykne veľmi potešiť. Podsvietenie loga alebo rámu myšky môže byť jednofarebné, viacfarebné alebo si dokonca môžete farbu podsvietenie nastaviť podľa vašej nálady či chuti. Samotné podsvietenie je zvyčajne možné aj deaktivovať.

Cenové rozpätie

Jeden z individuálnych parametrov. Ide totiž o to, koľko ste ochotní do počítačovej myši investovať. Profesionálni hráči dokážu v prípade kvalitnej hernej počítačovej myši utratiť rádovo desiatky až stovky eur. Cenových kategórií je však niekoľko.

Ak je reč o klasických optických myšiach s drôtovou alebo aj bezdrôtovou technológiou, budete sa hýbať v cenovej hladine od 10 do 20 eur. Nečakajte však žiadne špeciálne funkcie ani rýchlosť či presnosť. Vzhľadom na kvalitu vyhotovenia odporúčame siahnuť po počítačových myšiach v cenovej kategórii od 20 do 40 eur. Tu už zoženiete solídne modely pre kanceláriu i hranie.

Počítačová myš Apple

Ak si na myš potrpíte špeciálne, chcete viac programovateľných tlačidiel, unikátny dizajn a iné vychytávky, presuniete sa do cenovej kategórie nad 50 eur a viac. Profi hráči, pre ktorých je hranie živobytím, dokážu za hráčsku myš zaplatiť okolo 100 až 300 eur. Po drahších modeloch siahnu aj grafici či ľudia, ktorí pracujú v rôznych profesionálnych programoch.

Najlepší výrobcovia

Existujú výrobcovia, ktorí sa špecializujú výhradne na výrobu počítačovej techniky. Ich produkty sú overené časom, a teda používatelia po ich produktoch často siahnu práve kvôli dobrým skúsenostiam. Medzi takýchto výrobcov rozhodne patrí značka LogitechA4TechLenovo, ale aj svetoznámy Razer. Medzi lepších rozhodne patrí i značka Hama, no skôr drahšie modely alebo počítačové myši od výrobcu Canyon.

Syndróm karpálneho tunela

Ide o syndróm, ktorý je spôsobený preťažením stredného nervu vášho zápästia. Tento syndróm môže vzniknúť pri zranení zápästia alebo častom zápale šliach a väzov v zápästí. V posledných rokoch karpálny tunel vzniká predovšetkým ako následok nesprávnej ergonómie zápästia pri práci s počítačom. Častejšie sa prejavuje u žien, no výnimkou nie sú ani muži.

Syndróm karpálneho tunela

Prejavuje sa tŕpnutím zápästia, stratením citlivosti, bolesťami prstov a zápästia v pokoji. Najčastejšie sa táto bolesť objavuje v noci. Liečba je možná za pomoci cvikov. Dobre je, keď sa ruka počas spánku fixuje dlahou alebo elastickým obväzom a všeobecne sa šetrí. Ak nepomôže fyzioterapia, na rade sú kortikoidové injekcie. Ak ani táto liečba nie je účinná, jedná možnosť je operácia – dekompresia karpálneho tunela, keď sa prereže zápästný väz a tým sa odstráni vzniknutý tlak. Zákrok trvá asi pol hodinu pri lokálnej anestézii.

Ideálne je liečbe predísť a to predovšetkým pravidelnými prestávkami pri práci, kedy je vhodné rukám dopriať odpočinok, vytriasť ich a ruky umývať studenou vodou. Ak je podozrenie na riziko vzniku zápalu, takisto je potrebné šetrenie zápästia a ľadové zábaly.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber počítačovej myši nie je až taká veda. Stačí vedieť, na čo ju chcete používať, ostatné je už hračka. Na záver sme si pre vás pripravili ešte zopár informácií, ktoré by vás pred konečnou kúpou mohli zaujímať.

Je ťažké si zvyknúť na vertikálnu myš?

Napriek tomu, že sa vertikálna myš drží úplne odlišne ako klasická myš, nie je ťažké si na ňu zvyknúť. Adaptácia na nové uchopenie trvá cca pár hodín.

Aké sú výhody trackballu oproti štandardným myšiam?

Na ich použitie vám postačí menej miesta, pretože nepohybujete celým trackballom (ako je to v prípade klasickej myši), ale len guľovým ovládačom. Trackball môžete používať na akomkoľvek povrchu, nepotrebujete podložku pod myš. Výhodou je taktiež jeho presnosť a ergonómia.

Ako si správne vybrať veľkosť myši?

Veľkosť myši výrobcovia uvádzajú od S po XL. Veľkosť zodpovedá veľkosti dlane, konkrétne ide o dĺžku medzi zápästím a špičkou prostredníka. Veľkosť S – menej než 17 cm, veľkosť M – medzi 17 a 19 cm, veľkosť L – medzi 19 a 21 cm a veľkosť XL – viac než 21 cm.

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 25.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 09:03
Miška

Myš Connect It Vertical Ergonomic dobre sedí v ruke a veľmi dobre reaguje. Oproti klasickej myši mi táto odľahčila ruku a mám miernejšie bolesti. Pre moju prácu - som za PC 8 hodín denne je úplne postačujúca. Zatiaľ ju mám zopár mesiacov a funguje bez problémov. Ak nezabudnete vždy po dokončení práce stlačiť OFF, batérie vydržia dlho. Myš je určená pre menšie ruky.

11/10/2021 09:26
Rudo G.

Presne do ruky mi sedí myš Razer DeathAdder Essential. Dizajn je príjemný a páči sa mi osvetlenie kolieska aj loga, ktoré sa dá regulovať softvérom. Túto myš som kupoval už druhýkrát, tá prvá vydržala 7 rokov intenzívneho používania, čo je super výdrž. Plusom je skvelá ergonómia a dobrá cena.

21/09/2021 09:13
Tóno

K iMacu jednoznačne Apple Magic Mouse 2 . Je to dokonale spracovaná myš s krásnym dizajnom, ktorá je ľahučká a veľmi dobre sa ovláda. Myš je presná, rýchla, má vynikajúcu výdrž na jedno nabitie a môžem si ju pripojiť aj k iPadu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok