Najlepšie vstavané odsávače pár 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Odsávače pár (digestory) sú takou prirodzenou súčasťou našich kuchýň, že ich výberu nezvykneme venovať veľa pozornosti. Aj medzi nimi sa však nájdu vynikajúce i tie slabšie modely, ktoré sa líšia svojimi parametrami a funkciami.

Najlepší vstavaný digestor

V článku vám poradíme, ktorým parametrom by ste pri výbere odsávača mali venovať pozornosť, a ktoré sú nepodstatné. Predstavíme vám tiež najobľúbenejšie modely.

Najlepšie vstavané digestory

Názov Hodnotenie Detail
Mora Premium OT 652 MX   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Elica Hidden   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch DFT63AC50   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Klarstein Paolo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Faber INCA LUX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Vstavané odsávače pár – recenzie

Najobľúbenejšie sú vstavané odsávače

Štandardné komínové odsávače pár majú veľké rozmery a nepravidelný tvar, vďaka ktorému zaberajú pomerne veľa miesta, ktoré nedokážete ďalej efektívne využiť.

Vstavané odsávače pár oproti nim disponujú kompaktnými rozmermi a sú skryté buď za dvierkami skrinky nad varnou plochou, alebo sú zavesené priamo pod skrinkou.

Vstavaný odsávač pár

Ich kompaktné rozmery sú vykúpené slabším výkonom, preto sa hodia skôr do menších či stredne veľkých kuchýň. Ak potrebujete účinnejšie odsávanie, siahnite po tzv. teleskopických odsávačoch, ktoré sú vybavené prídavným výsuvným panelom, vďaka čomu disponujú väčšou odsávacou plochou.

Odťahový, či recirkulačný?

Z hľadiska funkcie môžeme rozdeliť odsávače pár na 3 kategórie:

 • Odťahové – ústia priamo do odťahového potrubia, cez ktoré vytláčajú pachy von z kuchyne. Môžete ich teda použiť iba tam, kde máte takéto potrubie k dispozícii, prípadne ho môžete nainštalovať dodatočne.
 • Recirkulačné – nasatý vzduch s pachmi pretláčajú cez pachový filter (najčastejšie uhlíkový) a následne ho vyčistený vracajú do priestoru kuchyne. Tento typ neodstraňuje pachy tak dokonale ako odťahový digestor, no môžete ho nainštalovať aj na miestach, kde nie je k dispozícii odťahové potrubie.
 • Kombinované – s týmito odsávačmi si môžete nastaviť buď recirkuláciu, alebo odťah pachov von cez potrubie podľa potreby.

Výkon odsávania voľte podľa veľkosti kuchyne

Sací výkon je najdôležitejším parametrom odsávačov pár. Udáva sa v m3/h a špecifikuje množstvo vzduchu, ktoré dokáže odsávač odsať či vyčistiť za hodinu prevádzky.

Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť celý objem vzduchu v kuchyni najmenej 3-krát za hodinu. To je však absolútne minimum, niektoré odsávače vymenia vzduch v miestnosti až 10-krát počas 1 hodiny.

Čistenie odsávača pár

Príklad výpočtu sacieho výkonu odsávača pár:

 • dĺžka kuchyne: 5 m
 • šírka kuchyne: 3 m
 • výška kuchyne: 2,9 m
 • objem vzduchu v kuchyni: 43,5 m3
 • minimálny sací výkon odsávača: 3 × 43,5 = 130, 5 m3
 • ideálny sací výkon odsávača: 10 × 43,5 = 430,5 m3

Ďalšie parametre a funkcie odsávačov pár

 • Typy filtrov – textilné tukové filtre sú jednorazové, lepšie sú kovové tukové filtre, ktoré môžete po zanesení jednoducho vyčistiť. Životnosť tukových filtrov je v závislosti od intenzity používania cca 2 mesiace. Odsávač pár s recirkuláciou by mal mať aj uhlíkový filter, ktorý aktívne odstraňuje pachy z prechádzajúceho vzduchu. Uhlíkový filter môže mať životnosť aj pol roka.
 • Šírka – štandardná šírka odsávačov pár je 60 alebo 90 cm, na trhu nájdete aj modely s atypickou šírkou 50 či 70 cm. Na šírku myslite pri výbere skrinky nad digestorom.
 • Hlučnosť – pri dlhšom varení vás nadmerne hlučný odsávač pár môže obťažovať. Najtichšie modely dosahujú hlučnosť 40 dB, najhlučnejšie až 75 dB.
 • Automatické spustenie – odsávač s touto funkciou dokáže zaznamenať výskyt väčšieho množstva pár a automaticky sa spustiť.
 • Počet rýchlostí – dobrý odsávač pár by mal mať aspoň 2 rýchlosti, aby pri menšom množstve výparov (napr. pri pomalom dusení mäsa) nebežal zbytočne na plné obrátky, neplytval tak elektrinou a neprodukoval zbytočný hluk.
 • Automatické nastavenie intenzity odsávania – modely s touto funkciou dokážu zmerať množstvo pár a automaticky regulovať otáčky sacej turbíny a tým aj intenzitu odsávania pár. Vďaka tomu sú pri menšom množstve pár tichšie a neobťažujú okolie hlukom.
 • Dobeh – vďaka tejto funkcii môže odsávač bežať ešte niekoľko minút po vypnutí a vymeniť tak vzduch v celej kuchyni za úplne čerstvý. S touto funkciou môžete dokončiť varenie pokrmu a kuchyňu ihneď opustiť bez obáv, že by v nej ostali pachy po jeho príprave.
 • Spätná klapka – využíva sa pri odsávačoch s odťahom do potrubia. Zabezpečuje, že v prípade silného vetra nebude vzduch prúdiť smerom do kuchyne – vždy iba von.
 • Osvetlenie – pomôže vám dostatočne osvetliť varnú dosku či sporák pri varení. Môže byť realizované žiarovkami, žiarivkami či úspornými LED.
 • Diaľkové ovládanie – vďaka nemu môžete odsávač ovládať aj vtedy, keď nebudete stáť priamo pri ňom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Digestor by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Pri výbere odsávača pár si treba všímať nielen jeho technické parametre a teoretické údaje, ale aj praktické využitie. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, na ktoré sme sa rozhodli odpovedať.

Aký výkon by mal mať digestor?

Tento údaj si musíte vypočítať podľa veľkosti vašej kuchyne. V zásade platí, že čím je účinnosť extrakcie rýchlejšia, tým rýchlejší sa vzduch vyčistí. Treba však myslieť na to, že pri vyššej rýchlosti dochádza aj k vyššej produkcii hluku.

Ako očistím vstavaný digestor?

S mastným povrchom digestora si poradí handrička namočená v teplej vode zmiešanej so saponátom. Najvhodnejšia je tkanina z mikrovlákna. Vyhnite sa používaniu rozpúšťadiel a agresívnych čističov, ktoré by mohli poškodiť povrch digestora.

Ako vymením žiarovku v digestore?

Tento údaj sa dozviete v používateľskej príručke. Malo by tam byť uvedené aj to, aký typ žiarovky treba použiť.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 16.11.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár