Najlepšie vstavané odsávače pár 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Odsávače pár (digestory) sú takou prirodzenou súčasťou našich kuchýň, že ich výberu nezvykneme venovať veľa pozornosti. Aj medzi nimi sa však nájdu vynikajúce i tie slabšie modely, ktoré sa líšia svojimi parametrami a funkciami.

Najlepší vstavaný digestor

V článku vám poradíme, ktorým parametrom by ste pri výbere odsávača mali venovať pozornosť, a ktoré sú nepodstatné. Predstavíme vám tiež najobľúbenejšie modely.

Najlepšie vstavané digestory

Názov Hodnotenie Detail
Mora OT 651 X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Miele DA 2558   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Paolo   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Amica SIO 655 BG   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux LFG716X   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Vstavané odsávače pár – recenzie

Odsávač pár by mal byť súčasťou každej kuchyne, a to bez ohľadu, či sa v nej varí každý deň, alebo len občas. Vstavané odsávače pár sú väčšinou prvou voľbou majiteľov malých kuchýň. Ak nad takýmto modelom tiež uvažujete, naše recenzie vám môžu byť pri výbere nápomocné.

Najobľúbenejšie sú vstavané odsávače

Štandardné komínové odsávače pár majú veľké rozmery a nepravidelný tvar, vďaka ktorému zaberajú pomerne veľa miesta, ktoré nedokážete ďalej efektívne využiť.

Vstavané odsávače pár oproti nim disponujú kompaktnými rozmermi a sú skryté buď za dvierkami skrinky nad varnou plochou, alebo sú zavesené priamo pod skrinkou.

Vstavaný odsávač pár

Ich kompaktné rozmery sú vykúpené slabším výkonom, preto sa hodia skôr do menších či stredne veľkých kuchýň. Ak potrebujete účinnejšie odsávanie, siahnite po tzv. teleskopických odsávačoch, ktoré sú vybavené prídavným výsuvným panelom, vďaka čomu disponujú väčšou odsávacou plochou.

Odťahový, či recirkulačný?

Z hľadiska funkcie môžeme rozdeliť odsávače pár na 3 kategórie:

 • Odťahové – ústia priamo do odťahového potrubia, cez ktoré vytláčajú pachy von z kuchyne. Môžete ich teda použiť iba tam, kde máte takéto potrubie k dispozícii, prípadne ho môžete nainštalovať dodatočne.
 • Recirkulačné – nasatý vzduch s pachmi pretláčajú cez pachový filter (najčastejšie uhlíkový) a následne ho vyčistený vracajú do priestoru kuchyne. Tento typ neodstraňuje pachy tak dokonale ako odťahový digestor, no môžete ho nainštalovať aj na miestach, kde nie je k dispozícii odťahové potrubie.
 • Kombinované – s týmito odsávačmi si môžete nastaviť buď recirkuláciu, alebo odťah pachov von cez potrubie podľa potreby.

Výkon odsávania voľte podľa veľkosti kuchyne

Sací výkon je najdôležitejším parametrom odsávačov pár. Udáva sa v m3/h a špecifikuje množstvo vzduchu, ktoré dokáže odsávač odsať či vyčistiť za hodinu prevádzky.

Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť celý objem vzduchu v kuchyni najmenej 3-krát za hodinu. To je však absolútne minimum, niektoré odsávače vymenia vzduch v miestnosti až 10-krát počas 1 hodiny.

Čistenie odsávača pár

Príklad výpočtu sacieho výkonu odsávača pár:

 • dĺžka kuchyne: 5 m
 • šírka kuchyne: 3 m
 • výška kuchyne: 2,9 m
 • objem vzduchu v kuchyni: 43,5 m3
 • minimálny sací výkon odsávača: 3 × 43,5 = 130, 5 m3
 • ideálny sací výkon odsávača: 10 × 43,5 = 430,5 m3

Ďalšie parametre a funkcie odsávačov pár

 • Typy filtrov – textilné tukové filtre sú jednorazové, lepšie sú kovové tukové filtre, ktoré môžete po zanesení jednoducho vyčistiť. Životnosť tukových filtrov je v závislosti od intenzity používania cca 2 mesiace. Odsávač pár s recirkuláciou by mal mať aj uhlíkový filter, ktorý aktívne odstraňuje pachy z prechádzajúceho vzduchu. Uhlíkový filter môže mať životnosť aj pol roka.
 • Šírka – štandardná šírka odsávačov pár je 60 alebo 90 cm, na trhu nájdete aj modely s atypickou šírkou 50 či 70 cm. Na šírku myslite pri výbere skrinky nad digestorom.
 • Hlučnosť – pri dlhšom varení vás nadmerne hlučný odsávač pár môže obťažovať. Najtichšie modely dosahujú hlučnosť 40 dB, najhlučnejšie až 75 dB.
 • Automatické spustenie – odsávač s touto funkciou dokáže zaznamenať výskyt väčšieho množstva pár a automaticky sa spustiť.
 • Počet rýchlostí – dobrý odsávač pár by mal mať aspoň 2 rýchlosti, aby pri menšom množstve výparov (napr. pri pomalom dusení mäsa) nebežal zbytočne na plné obrátky, neplytval tak elektrinou a neprodukoval zbytočný hluk.
 • Automatické nastavenie intenzity odsávania – modely s touto funkciou dokážu zmerať množstvo pár a automaticky regulovať otáčky sacej turbíny a tým aj intenzitu odsávania pár. Vďaka tomu sú pri menšom množstve pár tichšie a neobťažujú okolie hlukom.
 • Dobeh – vďaka tejto funkcii môže odsávač bežať ešte niekoľko minút po vypnutí a vymeniť tak vzduch v celej kuchyni za úplne čerstvý. S touto funkciou môžete dokončiť varenie pokrmu a kuchyňu ihneď opustiť bez obáv, že by v nej ostali pachy po jeho príprave.
 • Spätná klapka – využíva sa pri odsávačoch s odťahom do potrubia. Zabezpečuje, že v prípade silného vetra nebude vzduch prúdiť smerom do kuchyne – vždy iba von.
 • Osvetlenie – pomôže vám dostatočne osvetliť varnú dosku či sporák pri varení. Môže byť realizované žiarovkami, žiarivkami či úspornými LED.
 • Diaľkové ovládanie – vďaka nemu môžete odsávač ovládať aj vtedy, keď nebudete stáť priamo pri ňom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Digestor by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Pri výbere odsávača pár si treba všímať nielen jeho technické parametre a teoretické údaje, ale aj praktické využitie. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, na ktoré sme sa rozhodli odpovedať.

Aký výkon by mal mať digestor?

Tento údaj si musíte vypočítať podľa veľkosti vašej kuchyne. V zásade platí, že čím je účinnosť extrakcie rýchlejšia, tým rýchlejší sa vzduch vyčistí. Treba však myslieť na to, že pri vyššej rýchlosti dochádza aj k vyššej produkcii hluku.

Ako očistím vstavaný digestor?

S mastným povrchom digestora si poradí handrička namočená v teplej vode zmiešanej so saponátom. Najvhodnejšia je tkanina z mikrovlákna. Vyhnite sa používaniu rozpúšťadiel a agresívnych čističov, ktoré by mohli poškodiť povrch digestora.

Ako vymením žiarovku v digestore?

Tento údaj sa dozviete v používateľskej príručke. Malo by tam byť uvedené aj to, aký typ žiarovky treba použiť.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 16.11.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:41
Denis

Concept OPI5060bc považujem za veľmi nekvalitný výrobok, na čiernej farbe je vidieť všetku špinu prach a dokonca aj drobné škrabance, takže už po krátkej dobe používania vyzerá digestor ako opotrebovaný. Výhodou je tichý chod a vysoký sací výkon, no druhýkrát by som si kúpil už rozmyslel.

04/01/2022 20:48
Silvia

Elica ERA GR je superodsávač pár s mechanickým ovládaním, ktoré je jednoduché a pehľadné. Páči sa mi osvetlenie LED diódami aj možnosť až troch rýchlostí výkonu. Nechýba tu ani tukový filter ALU. Za tú cenu sme s jeho službami spokojní a môžeme tento digestor odporučiť.

05/11/2021 10:47
Palo

Digestor Bosch DFM064W54 nie je hlučný ani na najvyššom výkone. No pracuje tak, že najvyšší výkon ani vôbec nepoužívam. Páčia sa mi jeho kompaktné rozmery a celkovo až tak nerušivý dizajn. Zatiaľ ho používame krátko a na negatíva sme neprišili.

10/07/2021 10:37
Eduard

Dobrou voľbou je Concept OPI3060bc, ktorý je za prijateľnú cenu, no zároveň poskytuje dostatočný výkon. Chod je tichý, páči sa mi LED osvetlenie, ktoré je naozaj výborné, aj to, že výrobca má v ponuke inú než striebornú farbu. Oceňujem možnosť namontovania 50 cm nad plynovú varnú dosku, pretože po zabudovaní nevzniká takzvaný zub v hornej skrinke a kuchyňa tak pôsobí krásnym uceleným dojmom. Zatiaľ sme s výrobkom nemali žiadne problém.

09/07/2021 15:50
Alexander

Mám Mora OT 651 X, na kúpu ma presvedčila dobrá cena aj kompaktné rozmery. Prevedenie je jednoduché a vyzerá lacno - použité boli už na prvý pohľad lacné a menej kvalitné materiály, no prístroj zatiaľ funguje spoľahlivo. Montáž bola o niečo zložitejšia a to aj kvôli tomu, že v balení bol veľmi chabý návod. Odsávač je hlučnejší, než som čakal. Ak chcete robustnejší odsávač, priplaťte si, no aj tento spĺňa svoj účel.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok