Najlepšie horské a cestné bicykle 2019 – Veľký test

Horské bicykle MTB (mountain bike) sú najobľúbenejšími bicyklami na našom trhu. Zvládnu nielen rovné a poľné cesty, ale aj rôzne horské lesné cestičky a náročný terén. Pri bicykloch nájdeme veľké rozdiely a rôzne konštrukčné riešenia, ako aj rozmanitosť v parametroch. Na našom trhu sa začiatkom 90. rokov objavili prvé horské bicykle a za krátku dobu spôsobili veľký boom. Trh bol nenásytný, a tak vznikol priestor pre veľké množstvo výrobcov. Okrem bicyklov dovážaných zo zahraničia sa do výroby pustilo úspešne aj niekoľko slovenských a českých výrobcov, ktorých výrobky dnes nájdeme v každej lepšej športovej predajni. Prejdime priamo na bicykle, ktoré môžeme označiť ako horské. Aké kritéria majú spĺňať? Akými vlastnosťami sa môžu odlišovať?

Dámsky bicykel

Aby sme vám s výberom horského bicykla pomohli, zozbierali sme výsledky domácich aj zahraničných testov, prečítali stovky recenzií a diskusií. Odborník na túto problematiku potom zostavil tento rebríček toho najlepšieho, čo je na trhu k dispozícii.

Najlepšie horské bicykle 2019

Najlepšie cestné bicykle 2019

Najlepšie detské bicykle 2019

Ako vybrať bicykel

Pri výbere toho správneho bicykla rozhoduje niekoľko parametrov. V prvom rade sa treba rozhodnúť, aký bicykel chcete, keďže podľa konštrukcie sa delia na 6 typov, potom je rozhodujúca konštrukcia a veľkosť, ale aj materiál, z ktorého je bicykel vyrobený, či brzdy. Či už patríte k občasným cyklistom, ktorí vytiahnu bicykel raz za rok, alebo ste náruživý cylista, ktorý si bez tohto športu nevie predstaviť svoj život, výber bicykla dobre zvážte. Poradíme vám, načo sa zamerať a ako si vybrať správne.

Výber bicykla

Z hľadiska porovnávania horských bicyklov a rozhodovania sa pre konkrétny typ je vždy potrebné vziať do úvahy dve dôležité kritériá. Veľkosť bicykla k výške vlastnej postavy a terén, v akom budete prevažne jazdiť (trasy s nenáročným a rovnejším povrchom a mierne stúpania, lesné a poľné cestičky alebo náročné horské trasy s prudkým stúpaním a strmými zjazdmi).

Delenie podľa konštrukcie

Viete, v akom teréne budete bicykel používať? Je to dôležitý faktor pri výbere, keďže horské bicykle sa podľa konštrukcie delia na 6 typov. Keď sa rozhodnete pre konkrétny typ bicykla, máte prvý dôležitý krok výberu za sebou. Vybrať si môžete z:

 • cross country (jazda krajinou, maratóny, cross country preteky);
 • trail/allmountain (jazda v kopcovitom terén);
 • enduro (jazda v náročnom teréne);
 • freeride (skoky, triky);
 • downhill (zjazd, fourcross preteky);
 • trial (jazda po horských a lesných cestičkách).

Rám – konštrukcia, veľkosť

Konštrukčne podľa rámu delíme horské bicykle na pevné celoodpružené. Podľa výšky svojej postavy si treba zvoliť veľkosť rámu. Najbežnejšie sú rámy vo veľkostiach 17“, 19“ a 21“, ale na trhu nájdete aj rámy veľkosti 16“ a 22“ – 24“.

 • Pevné: Svojou pevnou konštrukciou rámu sa hodia na horské a lesné cesty, miernejší terén, ako aj na pevné cesty. Pevná zadná časť je väčšinou kombinovaná s odpruženou prednou vidlicou pre lepšiu jazdu v teréne. Výhodou je jednoduché nastavenie, bezproblémová údržba a výhodný pomer kvalita/cena.
 • Celoodpružené: Čoraz rozšírenejšími sú celoodpružené modely. Tie sa vďaka výraznému pokroku tlmičov a nových technológii stavajú veľmi žiadanými a dostávajú sa do popredia. Zadná časť rámu je upravená systémom virtual pivot. Výhodou sú vynikajúce jazdné vlastnosti v náročnom teréne bez straty pohodlia jazdca. Výborné tlmenie nárazov a otrasov tak prispieva aj k väčšej bezpečnosti pri jazde.

Materiál a váha

Materiál, z ktorého je vyrobený rám a veľkosť kolies, prispieva v najväčšej miere k celkovej hmotnosti bicykla. Na trhu je viac druhov rámov, ale medzi nepoužívanejšie a cenovo najdostupnejšie patria rámy z rôznych zliatin hliníka. Vyšší rad bicyklov sa môže pýšiť ľahkými karbónovými rámami.

 • Oceľ: Oceľové rámy boli v začiatkoch predaja horských bicyklov najpoužívanejšie. Výhodou je pevnosť, ale nevýhodou hmotnosť a podliehanie korózii.
 • Hliník: Práve zliatina hliníka svojimi vlastnosťami a trojnásobne menšou hmotnosťou vytlačila ťažké oceľové rámy. Dnes majú rámy zo zliatiny hliníka a rôznych prímesí najväčšie zastúpenie na trhu.
 • Karbón: Uhlíkový kompozit s hmotnosťou niekoľkonásobne nižšou ako oceľ, ale 6-krát pevnejší je pri rámoch bicyklov s vyššou cenou. Okrem nízkej hmotnosti a vysokej pevnosti majú karbónové rámy dlhu trvanlivosť a výborne absorbujú vibrácie pri jazde.
 • Titán: Rám z titánu je exkluzívna záležitosť. Tento ušľachtilý kov je veľmi drahý, a tak sa zákonite vyšplhá cena za bicykel s titánovým rámom do peknej sumy. Má vlastnosti ocele, čo sa týka pevnosti, a jednoznačne najnižšiu hmotnosť zo všetkých dostupných materiálov, ktoré sa na výrobu rámov používajú. Titánový rám aktívne pohlcuje vibrácie, je veľmi ľahký, odoláva korózii a únave materiálu.

Kolesá – veľkosť

Kolesá horských bicyklov prešli za posledné roky výraznou zmenou veľkosti. Dlhé roky výrobcami akceptovaný klasický rozmer kolies s priemerom 26“ vytlačili modely kolies s priemerom 27,5“. Tým dnes úspešne šliapu na päty veľké 29“ kolesá. Každá veľkosť má svoje plusy aj mínusy a kompromisom je práve stredná cesta – kolesá s priemerom 27,5“.

Bicykel v byte

Ako sa budú správať kolesá počas jazdy, rozhodujú ich vlastnosti: váha, trakcia a priľnavosť. Každá z veľkosti kolies sa v závislosti od terénu správa počas jazdy inak.

26“ kolesá

Váhou a priemerom majú najmenšie hodnoty, ak by sme porovnávali kolesá rovnakej kvality rôznych priemerov. Tieto kolesá držali dlhé roky svojou veľkosťou status klasických kolies. Ich hlavnou výhodou okrem nižšej hmotnosti je rýchlejšia akcelerácia a výborná ovládateľnosť. Sú určené pre jazdu v rozmanitom, strmejšom teréne a hodia sa na úzke a zvlnené trasy.

27,5“ kolesá

Dnes najbežnejšie používané kolesá s priemerom 27,5“ sú akýmsi kompromisom s niektorými výhodami menších aj väčších kolies. Tieto kolesá majú dobrú ovládateľnosť a zároveň stále výbornú priľnavosť k terénu, zotrvačnosť a priechodnosť cez nerovnosti, čo je silnou stránkou 29“ kolies. Veľmi dobre zvládajú 27,5“ kolesá otvorené aj kamenisté trate.

29“ kolesá

Táto veľkosť kolies je obľúbená kvôli lepšiemu držaniu stopy oproti kolesám s menším priemerom. Vďaka väčšej veľkosti sa zmestí do duše väčší objem vzduchu a tým sa jazda v teréne zjemní. Medzi plusy patrí lepšie prekonávanie nerovností, výborne držanie stopy a priľnavosť k terénu. Na jedno otočenie kľuky prejdete väčšiu vzdialenosť. Mínusom je trošku horšia manévrovateľnosť v náročnom alebo kľukatom teréne. Výhody týchto kolies naplno oceníte na asfaltových tratiach a trasách s rovným povrchom.

Komponenty

Komponenty, ktoré sú pri horských bicykloch použité, sa prejavujú na cene bicykla. Od nej sa odvíja, aké komponenty výrobca osadí na ktorý model. Na trhu je veľa značiek, ale výrobcovia používajú komponenty overených a spoľahlivých výrobcov so zárukou vysokej kvality, medzi ktorých patria Shimano a SRAM.

Horský bicykel

Vidlica

Štandardom je odpružená predná vidlica, ktorá je výborná pre jazdu v teréne a pri nerovnostiach povrchu. Výhodou je zámok, ktorým sa dá vidlica zafixovať v prípade jazdy na rovnej asfaltovej ceste. Vidlice sa delia na pružinové a vzduchové, ktoré sú najčastejšie na bicykloch.

Brzdy

Pri horských bicykloch sa stretávame s dvomi verziami bŕzd – staršie večkové a novšie kotúčové.

 • V-brake (sú to čeľusťové, inovované staré klasické rafikové brzdy).
 • Kotúčové – hydraulické (v dnešnej dobe najpoužívanejšie brzdy).

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Najlepší nosič bicyklov na strechu a ťažné zariadenie. Thule, Menabo, Hakr

Najlepší nosič bicyklov na strechu a ťažné zariadenie. Thule, Menabo, Hakr

Patríte medzi tých, ktorí si za cykloturistikou vyrazia do vzdialenejších oblastí na aute? V takom prípade si vaše vozidlo vyžaduje menšiu úpravu v podobe nosiča bicyklov. Poradíme vám, ako si ho vybrať, aké modely sú dostupné na trhu a na aké parametre sa pri kúpe zamerať.... Prečítať článok

Najlepší cyklovozík pre deti poradia recenzie. Thule, Croozer a Qeridoo

Najlepší cyklovozík pre deti poradia recenzie. Thule, Croozer a Qeridoo

Cyklovozík je šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže skĺbiť rodičovské povinnosti s vašou záľubou pre cyklistiku. Súčasná trhová ponuka je tradične veľmi široká a existuje množstvo rôznych značiek a modelov. Práve preto sme si pre vás pripravili kompletného sprievodcu kúpou cyklovozíkov.... Prečítať článok

Najlepšiu detskú sedačku na bicykel poradia recenzie aj test. Predná alebo zadná?

Najlepšiu detskú sedačku na bicykel poradia recenzie aj test. Predná alebo zadná?

Holdujete bicyklovaniu a očakávate vo vašej domácnosti príchod malej ratolesti? Narodenie dieťaťa vôbec nemusí znamenať, že sa svojej vášne pre cyklistiku musíte vzdať. Jedným zo spôsobov, ako sa dá skĺbiť rodičovstvo s bicyklovaním, sú detské sedačky na bicykel. Pripravili sme si pre... Prečítať článok

Najlepšie svetlá na bicykel? Recenzie chvália diódové nabijateľné cez USB

Najlepšie svetlá na bicykel? Recenzie chvália diódové nabijateľné cez USB

Osvetlenie bicykla v zhoršených svetelných podmienkach síce predpisuje Zákon o cestnej premávke, mali by ste ho však vyriešiť zodpovedne a v záujme vlastnej bezpečnosti. Na výber máte viacero druhov svietidiel na bicykel, ktoré sa líšia účelom použitia, konštrukciou i intenzitou osvetlenia.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90.2%)

Komentáre

01/06/2019 12:28
Jano

Tiež som prekvapený a moc neverím týmto akože spotrebiteľským testom, chýba mi napríklad zastúpenie značiek ako Specialized, CUBE, RockMachine, ktoré patria k špičke a tiež sa dajú kúpiť za skoro rovnaké peniaze, ako tie uvedené v teste.....

19/05/2018 22:04
Evka

noo ja som si nevybrala ani jeden z týchto...nastastie...mám CTM CHARISMA 5.0 od kaktusbikeu, ktorý má prehadzovačky SHIMANO ALTUS RDM2000SGS a brzdy SHIMANO M315 / SMRT10S a hmonosť 14,2 čo je pre mňa úplná paráda...tento rok sme už spolu dali český raj a valtický areál

08/02/2018 18:39
Jozef

jak vidim cely test postaveny na 1znamej značke a ostatnych menej znamych :D :D :D zaujaty test voči kellysu

22/11/2017 00:47
Rosinolka

Tiež sme dlho vyberali, až sme vybrali tento istý.

14/10/2017 22:03
Mamamia

Ja som po dlhom vyberani kupila synovi k šiestym narodeninam bicykel Belter 16" Trail. Je odľahčený, jeho hmotnosť je Iba 5,65 kg! Veľmi odporúčam, syn je zaň veľmi rád a ľúbi ho. Hovorí, že sa mu nikty nejezdilo tak dobre ako na tomto bicykli. Má srovnanie lebo na závodoch bol na rôznych bicykloch od 4 rokov.

Pridať komentár