Test horských bicyklov - najlepšie bicykle 2017

Horské bicykle MTB (mountain bike) sú najobľúbenejšími bicyklami na našom trhu. Zvládnu nielen rovné a poľné cesty,ale aj rôzne horské lesné cestičky a náročný terén. Pri bicykloch nájdeme veľké rozdiely a rôzne konštrukčné riešenia, ako aj rozmanitosť v parametroch. Na našom trhu sa začiatkom 90-tich rokov objavili prvé horské bicykle a za krátku dobu spôsobili veľký boom. Trh bol nenásytný a tak vznikol priestor pre veľké množstvo výrobcov. Okrem bicyklov dovážaných zo zahraničia sa do výroby pustilo úspešne aj niekoľko slovenských a českých výrobcov, ktorých výrobky dnes nájdeme v každej lepšej športovej predajni. Prejdime priamo na bicykle, ktoré môžeme označiť ako horské. Aké kritéria majú spĺňať? Akými vlastnosťami sa môžu odlišovať?

Aby sme vám s výberom horského bicykla pomohli, zozbierali sme výsledky domácich aj zahraničných testov, prečítali stovky recenzií a diskusií. Odbornín na túto problematiku potom zostavil tento rebríček toho najlepšieho, čo je na trhu k dispozícii.

 

Test - najlepšie horské bicykle

MiestoModelHodnotenieRecenzie
1. Devron Riddle H3.7 2017 Najlepšie Zobraziť produkt
2. DHS Terrana Najlepšie Zobraziť produkt
3. DHS CONTURA 2867 2015 Najlepšie Zobraziť produkt
4. DHS CONTURA 2865 (náš tip) Najlepšie Zobraziť produkt
5. Focus Whistler Elite Najlepšie Zobraziť produkt
6. KELLYS MADMAN 50 Najlepšie Zobraziť produkt
7. 4EVER Fever Disc Najlepšie Zobraziť produkt

 

Kvalita bez kompromisov, ktorú vám odporúčame

Kellys Reyon 50 (2016)

Výborný celoodpružený bicykel pre jazdu v teréne s veľkými29“ kolesami od kvalitného výrobcu je výbornou voľbou. Celohliníkový odľahčený rám má pekný moderný dizajn. Je vybavený kvalitnými odpružením, tlmičom Fox Float Performance Elite, má odpruženú prednúvidlicu Fox 32 FloatPerformance a prevažne komponenty Shimano vyššej triedy a KLStriedy Master. Rám má okrem dizajnovej stránky aj výbornú ergonómiu. Komponenty sú kvalitné a tomuto modelu niet čo vytknúť. Ak hľadáte kvalitný celoodpružený horský bicykel vhodný aj pre náročný terén s výbornými jazdnými vlastnosťami je Kellys Reyon 50 model 2016 výborná voľba. Overený výrobca so spoľahlivým servisom a výbornou dostupnosťou náhradných dielov,vám navyše ponúka aj predlženú 5 ročnú záruku.

Devron Zerga FS6.7 (2016)

Aj náš druhý tip je na celoodpružený bicykel, tento krát značky Dervon. Ide o rumunského kvalitného výrobcu, ktorý má pre európsky trh veľmi prijateľné ceny. Model Zerga FS6.7 je špičkový bicykel s odľahčeným hliníkovým rámom s odpruženou vidlicou RockShox Sektor TK27 Solo Air so zdvihom 140 mm, s tlmičom RockShox Monarch R Air. Zostavu tvorí spolu s kvalitnými komponentmi Shimano, SRAMTruvativ. Výrobca osadil tento model kvalitnými kotúčovými brzdami Tektro HD- M510. Bicykel má vďaka zaujímavému rámu dynamický moderný dizajn a kolesa o veľkosti 27, 5“ sú vhodné na všestrannú jazdu aj do náročnejšieho terénu. Okrem výborných jazdných vlastností sa určite nebudete sťažovať ani na ovládateľnosť a manévrovateľnosť na tomto bicykli. Tento model sa predáva v dvoch veľkostiach rámu a dokonca aj v dvoch veľmi pekných farebných prevedeniach.

 

Výborný pomer výkon/ cena

Kellys VIPER 50 (2016)

Vo výbornom pomere kvalita a cena vám chceme odporučiť horský bicykel Kellys VIPER 50 z modelovej rady pre rok 2016. Tento model má menšie kolesá s priemerom 26“ s pevnejšími ráfikmi a plášte s hrubším dezénom KLS Attack 54-559. Vďaka menším kolesám sa výborne ovláda aj v náročnejšom teréne. Má výbornú manévrovateľnosť pri rýchlej zmene jazdy a zatáčkach s veľmi dobrou stabilitou aj pri rýchlej jazde. Prevodový systém umožňuje široké rozpätie prevodov pre rýchlu jazdu po rovine aj pre zdolávanie kopcovitého terénu. Tento model má rám Kellys Alutec Lite s odpruženou vidlicou a osadený je prevažne komponentmi od overeného výrobcu Shimano.

4Ever Graffiti Disc (2016)

Ďalším modelom vo výbornom pomere kvalita a cena je model 4Ever Graffiti Disk. Klasický odľahčený hliníkový rám spolu s odpruženou vidlicou  SR Suntour XCM, kotúčovými brzdami Tektro Auriga HDM 290 a kolesami veľkosti 29“ s plášťami Kenda K-1027, sú zárukou dobrých jazdných vlastností. Výrobca osadil bicykel prevažne overenými komponentmi ShimanoSRAM. Tento model je vhodný aj pre aj jazdu do náročnejšieho terénu a vďaka výborným kolesám a odpruženej vidlici má veľmi dobré tlmiace vlastnosti pri jazde na nerovnom povrchu. Komfortné sedadlo prispieva k pohodliu aj pri dlhej jazde.

 

Špeciálny tip

Kellys Noid 90 (2016)

Model Kellys Noid 90 je špičkovým celoodpruženým bicyklom s optimálnou veľkosťou kolies 27, 5“s vynikajúcim kvalitným hliníkovým rámom Kellys Gravity DH, s tlmičom Rock Shox Vivid R2C, kvalitnou odpruženou prednou vidlicou Rock Shox Boxxer Team a hydraulickými kotúčovými brzdami. Spolu s osadenými kvalitnými komponentmi Shimano vyššej triedy je takáto zostava zárukou výborných jazdných vlastností. Špičkové odpruženie výborne tlmí nárazy a žehlí nerovnosti terénu. Cenovo je tento model v trochu vyššej rovine, ale získate špičkový model bicykla vo vysokej kvalite s výbornou ovládateľnosťou a manevrovateľnosťou vhodný do každého aj toho najnáročnejšieho terénu.

 

Podľa konštrukcie delíme bicykle na:

- cross country (jazda krajinou, maratóny, cross country preteky)

- trail/ allmountain (jazda v kopcovitom terén)

- enduro (jazda v náročnom teréne)

- freeride (skoky, triky)

- downhill ( zjazd, fourcross preteky)

- trial (jazda po horských a lesných cestičkách)

 

Rám - konštrukcia, veľkosť

Konštrukčne podľa rámu, delíme horské bicykle na pevné celoodpružené. Podľa výšky svojej postavy si zvolíme veľkosť rámu. Najbežnejšie sú rámy vo veľkostiach 17“, 19“ a 21“ale na trhu nájdete aj rámy veľkosti 16“ a 22“-24“.

Pevné - Svojou pevnou konštrukciou rámu sa hodia na horské a lesné cesty, miernejší terén, ako aj na pevné cesty. Pevná zadná časť je väčšinou kombinovaná s odpruženou prednou vidlicou pre lepšiu jazdu v teréne. Výhodou je jednoduché nastavenie, bezproblémová údržba a výhodný pomer kvalita/ cena.

Celoodpružené - Čoraz rozšírenejšími sú celoodpružené modely. Tie sa vďaka výraznému pokroku tlmičov a nových technológii stavajú veľmi žiadanými a dostávajú sa do popredia. Zadná časť rámu je upravená systémom virtual pivot. Výhodou sú vynikajúce jazdné vlastnosti v náročnom teréne bez straty pohodlia jazdca. Výborne tlmenie nárazov a otrasov, tak prispieva aj k väčšej bezpečnosti pri jazde.

 

Materiál a váha

Materiál z ktorého je vyrobený rám a veľkosť kolies prispievajú v najväčšej miere k celkovej hmotnosti bicykla. Na trhu je viac druhov rámov, ale medzi nepoužívanejší a cenovo najdostupnejší patria rámy z rôznych zliatin hliníka. Vyššia rada bicyklov sa môže pýšiť ľahkými karbónovými rámami.

Oceľ - oceľové rámy bolo v začiatkoch predaja horských bicyklov najpoužívanejšie. Výhodou je pevnosť, ale nevýhodou hmotnosť a podliehanie korózii.

Hliník- práve zliatina hliníka svojimi vlastnosťami a trojnásobne menšou hmotnosťou vytlačila ťažké oceľové rámy. Dnes majú rámy zo zliatiny hliníka a rôznych prímesi najväčšie zastúpenie na trhu.

Karbón – uhlíkový kompozit s hmotnosťou niekoľkonásobne nižšou, ako oceľ ale 6 x pevnejší je pri rámoch bicyklov s vyššou cenou. Okrem nízkej hmotnosti, vysokej pevnosti majú karbónové rámy dlhu trvanlivosť a výborne absorbujú vibrácie pri jazde.

Titan – rám z Titanu je exkluzívna záležitosť. Tento ušľachtilý kov je veľmi drahý a tak sa zákonité vyšplhá cena za bicykel s titánovým rámom do peknej sumy. Má vlastnosti ocele, čo sa týka pevnosti a jednoznačne najnižšiu hmotnosť zo všetkých dostupných materiálov, ktoré sa na výrobu rámov používajú. Titánový rám aktívne pohlcuje vibrácie, je veľmi ľahký, odoláva korózii a únave materiálu.

 

Kolesá-veľkosť

Kolesá horských bicyklov prešli za posledné roky výraznou zmenou veľkosti. Dlhé roky výrobcami akceptovaný klasický rozmer kolies s priemerom 26“ vytlačili modely kolies s priemerom 27, 5“. Tým dnes úspešne šliapu na päty veľké 29“ kolesá. Každá veľkosť má svoje plusy aj mínusy a kompromisom je práve stredná cesta a tou sú kolesá s priemerom 27. 5“. Ako sa budú správať kolesá počas jazdy, rozhodujú ich vlastnosti: váha, trakcia a priľnavosť . Každá z veľkosti kolies sa správa počas jazdy inak v závislosti od terénu.

26“ kolesá

Váhou a priemerom majú najmenšie hodnoty, ak by sme porovnávali samozrejme kolesá rovnakej kvality rôznych priemerov. Tieto kolesá držali dlhé roky svojou veľkosťou status klasické kolesá. Ich hlavnou výhodou okrem nižšej hmotnosti je rýchlejšia akcelerácia a výborná ovládateľnosť. Sú určené pre jazdu v rozmanitom, strmejšom teréne,  na úzke a zvlnené trasy.

27, 5“ kolesá

Dnes najbežnejšie používané kolesá s priemerom 27, 5“ sú akýmsi kompromisom s niektorými výhodami menších aj väčších kolies. Tieto kolesá majú dobrú ovládateľnosť, ako 26“ modely a zároveň stále výbornú priľnavosť k terénu, zotrvačnosť a priechodnosť cez nerovnosti, čo je silnou stránkou zase 29“ kolies. Veľmi dobre zvládajú 27,5 „ kolesá otvorené aj kamenisté trate.

29“ kolesá

Táto veľkosť kolies je obľúbená kvôli lepšiemu držaniu stopy oproti kolesám s menším priemerom. Vďaka väčšej veľkosti sa zmestí do duše väčší objem vzduchu a tým sa jazda v teréne zjemní. Medzi plusy patrí lepšie prekonávanie nerovností, výborne držanie stopy a priľnavosť k terénu. Na jedno otočenie kľuky prejdete väčšiu vzdialenosť. Mínusom je trošku horšia manévrovateľnosť v náročnom alebo kľukatom teréne. Výhody týchto kolies naplno oceníte na asfaltových tratiach a trasách s rovným povrchom.

 

Komponenty

Komponenty ktoré sú pri horských bicykloch použité, záleží vo veľkej miere od ceny bicykla. Od nej sa odvíja, aké výrobca osadí na ktorý model. Na trhu je veľa značiek, ale výrobcovia používajú komponenty overených a spoľahlivých výrobcov so zárukou vysokej kvality medzi ktorých patria Shimano a SRAM.

 

Vidlica

Štandardom je odpružená predná vidlica, ktorá je výborná pre jazdu v teréne a pri nerovnostiach povrchu. Výhodou je zámok, ktorým sa dá vidlica zafixovať v prípade jazdy na rovnej asfaltovej ceste.Vidlica sa delia na pružinové a vzduchové, ktoré sú najčastejšie na bicykloch.

Brzdy

Pri horských bicykloch sa stretávame s dvomi verziami bŕzd. Staršie večkové a novšie kotúčové.

Brzdy - V- brake ( sú to čeľusťové, inovované staré klasické rafikové brzdy )

           - Kotúčové - hydraulické (v dnešnej dobe najpoužívanejšie brzdy)

 

 

Z hľadiska porovnávania horských bicyklov a rozhodovania sa pre konkrétny typ, je vždy potrebné vziať do úvahy dve dôležité kritéria.

  1. Veľkosť bicykla k výške vlastnej postavy
  2. Terén v akom budete prevažne jazdiť (trasy s nenáročným a rovnejším povrchom a mierne stúpania, lesné a poľné cestičky alebo náročné horské trasy s prudkým stúpaním a strmými zjazdmi )

 

Ak ste si už rozhodnutý pre kúpu bicykla a máte jasno v tom, v akom teréne budete jazdiť, či ste víkendový alebo aktívny jazdec, ostáva už len vybrať si zo širokej ponuky horských bicyklov.

 

ModelVeľkosť rámuVeľkosť koliesOdpružená vidlicaKotúčové brzdyMateriál rámuPočet prevodov
Kellys Madman30 17, 19, 21“ 27, 5“ áno áno hliník 30
Kellys Madman50 17, 19, 21“ 27,5“ áno áno hliník 30
Kellys Swag 50 17,5 ,19, 21“ 27, 5“ áno áno hliník 11
Kellys Stage 90 17, 19, 21“ 29“ áno áno karbón 11
Focus Whistler Core 17, 18“ 29“ áno áno hliník 21
Focus Whistler Evo 19, 20“ 29“ áno áno hliník 27
Head Troy I 2013 20“ 26“ áno áno hliník 21
Matrix Vermont 2015 18, 20“ 26“ áno nie oceľ 21
Reactor Fox 26 2015 16“ 26“ áno nie oceľ 18
DHS Terrana 2723 2016 18, 19,5“ 27“ áno nie hliník 21
4EVER Convex 20, 5“ 26“ áno nie hliník 24
Kellys Magic 19, 5“ 26“ áno áno hliník 27
DHS Devron Riddle 5,9 2014 18“ 29“ áno áno hliník 27
4EVER Virus SAM 1 2015 21“ 26“ áno áno hliník 30
4EVER Virus XC3 2016 17, 19, 21“ 27, 5“ áno áno karbón 20
4EVER Virus SXC3 2015 16, 5, 18, 26“ áno áno karbón 30
4EVER Winner 651 2015 17“ 27, 5“ áno áno hliník 30
4EVER Virus SXC X0 2016 16, 5, 18, 20, 5“ 27, 5“ áno áno karbón 20
4EVER Virus SXC2 2015 16, 5, 18, 20, 5“ 27, 5“ áno áno karbón 30
Kellys NOID 90 2016 17, 19“ 27, 5“ áno áno hliník 10
Kellys Eraser 90 2016 16, 17, 19“ 27, 5“ áno áno karbón 11

 

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Obľúbené produkty


Komentáre

08/02/2018 18:39
Jozef

jak vidim cely test postaveny na 1znamej značke a ostatnych menej znamych :D :D :D zaujaty test voči kellysu

22/11/2017 00:47
Rosinolka

Tiež sme dlho vyberali, až sme vybrali tento istý.

14/10/2017 22:03
Mamamia

Ja som po dlhom vyberani kupila synovi k šiestym narodeninam bicykel Belter 16" Trail. Je odľahčený, jeho hmotnosť je Iba 5,65 kg! Veľmi odporúčam, syn je zaň veľmi rád a ľúbi ho. Hovorí, že sa mu nikty nejezdilo tak dobre ako na tomto bicykli. Má srovnanie lebo na závodoch bol na rôznych bicykloch od 4 rokov.

Pridať komentár