Najlepšie nafukovacie vírivky/jacuzzi 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Vírivky sa pomaly, ale isto stávajú podobne bežnou súčasťou domácností, akou sú bazény. Na rozdiel od nich ich však môžete využívať celý rok, okrem relaxu poskytujú aj mnohé zdravotné benefity, no a v neposlednom rade hovoríme o celkom zásadnej finančnej investícii. Ako vybrať kvalitnú vírivku?

Ako vybrať vírivku?

Úprimne, nie je to najjednoduchšie. Preto sme si pre vás pripravili celkom vyčerpávajúci návod, ktorý vás kúpou vírivky prevedie krok za krokom.

Najlepšie vírivky

Názov Hodnotenie Detail
Intex 28458   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Intex 28440   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
NetSpa Montala L   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Lay-Z-Spa Miami   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
MSpa Mono   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Vírivky – recenzie

Kúpa vírivky si vyžaduje dôkladnú prípravu a celkom veľkú počiatočnú investíciu. Následne musíte počítať s jej prevádzkovými nákladmi a prípadnými opravami. Vaše rozhodovanie a výber by teda nemali prebiehať na základe jedného krátkeho popisu pri produkte. Okrem parametrov vám preto odporúčame sledovať tiež zákaznícke recenzie. Niekoľko sme si ich pre vás pripravili aj my.

Prečo uvažovať nad kúpou vírivky

„Trochu romantiky a pohody za 10 000 eur?“ Táto myšlienka napadne asi nie jednému z vás. Áno, vírivky nestoja málo a na prvý pohľad majú jednostranné využitie – váľanie sa v teplej, bublinkujúcej vode. Ani to nie je na zahodenie, vírivé vane toho však dokážu omnoho viac. Kvalitná vírivka so správne rozmiestnenými masážnymi tryskami poskytuje vášmu telu veľmi účinný spôsob terapie, konkrétne hydromasáž.

Zdravotné benefity hydromasáže

  • Uvoľnenie svalov
  • Relaxácia celého tela
  • Zmiernenie bolestí (aj tých chronických)
  • Uvoľnenie kŕčov
  • Harmonizácia vnútorných orgánov
  • Blahodarný vplyv na cievny systém
  • Regulácia krvného tlaku
  • Podpora imunity
  • Prekrvenie a prekysličenie tela i orgánov
  • Priaznivý vplyv na pokožku

Rozdiel medzi jacuzzi a vírivkou, Hot tub, Swim Spa, hydromasážnym bazénom, relaxačnou vírivkou

Ešte predtým, ako sa dostaneme ku konkrétnym parametrom, by sme si mali urobiť poriadok v pojmoch, pretože aj tie vedia mnohým kvalitne pomotať hlavu.

  • Najčastejším omylom kupujúcich je neznalosť rozdielu medzi jacuzzi a vírivkou. Slovíčko „Jacuzzi“ sa síce stalo ekvivalentom k slovu vírivka, v skutočnosti však hovoríme o konkrétnej značke, ktorú založili talianski bratia Jaccuziovci pred viac ako 100 rokmi.
  • Hot tub je iba anglické pomenovanie pre vírivku.
  • Relaxačná vírivka a hydromasážny bazén sú taktiež len synonymami.
  • Nafukovacia vírivka je lacnejšou verziou, ktorá poskytuje hlavne perličkový kúpeľ, nie hydromasáž.
  • Swim Spa, to už je niečo úplne iné. Ide o celoročný bazén väčších rozmerov, ktorý je vyhrievaný a disponuje rôznymi funkciami, najmä možnosťou plávania proti prúdu a tiež masážou tela. O klasickej vírivej vani však nemôžeme hovoriť vôbec.

Typy víriviek

Na výber toho nie je veľa. Môžete zainvestovať do klasickej akrylátovej vírivky, ušetriť kúpou tej nafukovacej alebo urobiť kompromis v podobe kúpacej kade. Pamätajte však, že všetky benefity tradičnej vírivej vane a možnosť kvalitnej hydromasáže vám ponúkajú zásadne pevné modely.

Nafukovacia vírivka

Pevné akrylátové vírivky

Akrylátové vírivky majú pevnú konštrukciu, vonkajší obklad aj skelet. Ten je vyrobený zo sklolaminátu, na ktorom sa nachádza akrylátová vrstva. Ide o drahšie modely, cena tých najlacnejších sa začína na 3 000 eurách. Zväčša sú všetky z nich určené na celoročné používanie v exteriéri aj interiéri. Akrylátové vírivky môžu stáť na pevnom podklade alebo byť zapustené v zemi. Konkrétnym parametrom budeme venovať pozornosť nižšie. Ako uvidíte, vyberať pevnú vírivku je o čosi komplikovanejšie.

Nafukovacie vírivky

Nafukovacie vírivky sú cenovo dostupnou alternatívou, avšak i provizóriom. Stoja približne od 300 do 1 500 eur, a to v závislosti od ich veľkosti a funkcií. Najbežnejšími typmi sú modely pre 2 až 5 osôb s kartušovým filtračným systémom. Nafukovacie vírivky s pieskovou filtráciu sú skôr výnimkou.

Nafukovacie vírivky majú nepochybne veľa pozitív, medzi ktoré nepatrí len ich extrémne nízka cena. Sú veľmi praktické z hľadiska uskladnenia, sfúknete ich a odložíte vo veľmi kompaktných rozmeroch, môžete ich prenášať z miesta na miesto alebo využívať doma a zároveň na chalupe. No a aj napriek tomu, že vás väčšinou nevymasírujú, sú taktiež veľmi dobrou formou relaxu.

Prvou nedokonalosťou všetkých nafukovacích vírivých vaní je riziko ich poškodeniaDajú sa síce zalepiť, výsledok však nie je istý. Masážne trysky v nich nájdete len výnimočne. Voda sa teda iba ohrieva a víri pomocou vzduchových trysiek. Preto nehovoríme o hydromasáži, ale o povestnom perličkovom kúpeli, v preklade, o bublinkujúcej teplej vode. Posledným problémom je, že v exteriéri nemôžete používať akúkoľvek nafukovaciu vírivku v zime. PVC, z ktorého sú vyrábané, totiž neprežije poklesy teplôt, a to v priemere už pod 4 °C.

TIP: Môžete sa stretnúť tiež s materiálmi, ako je Rhino Tech alebo Premium PVC, laminované PVC či I-beam štruktúrou (PVC so vzduchovými komorami). Všetky tieto materiály sú však stále iba polyvinylchloridom a majú veľmi podobné vlastnosti. Drobné rozdiely sa nájdu napríklad medzi pevnosťou vírivky pri sadnutí na okraj alebo odolnosťou voči UV žiareniu.

Zákaznícke skúsenosti s nafukovacími vírivkami

Nebudeme vám klamať, tieto modely sa dajú s tými pevnými zrovnávať len ťažko. Zákaznícke skúsenosti s nafukovacími vírivkami však hovoria viac menej jasne. Ak sa chystáte pre nákup vašej prvej vírivej vane, do ktorej nechcete alebo nemôžete vraziť niekoľko tisícok, ide nepochybne o veľmi dobrý kompromis. Ak ste však ochotní do vlastného pohodlia investovať aj viac, určite sa oplatí kúpa pevnej akrylátovej vírivky.

Nafukovacia vírivka do záhrady

TIP: Ak chcete ušetriť naozaj parádne, poobzerajte sa po nafukovacích vírivkách v akcii. Keďže dnes zažívajú svojich 15 minút slávy, pomerne často narazíte na produkty za veľmi výhodné, priam zlomkové ceny.

Vírivky na drevo – drevené kúpacie sudy

Drevené kúpacie sudy, kade HOT TUB alebo tzv. vírivky na drevo patria taktiež k cenovo dostupnejšej alternatíve. V porovnaní s tými nafukovacími sú stále drahšie, stoja od cca 1 500 do 4 000 eur. Kúpacie kade majú okrúhly tvar, sú vyrobené z dreva a nemajú žiadne trysky. Môžete si k nim však dokúpiť samostatný systém na perličkový kúpeľ, teda trysky vzduchové.

Najmenšie modely sú zväčša postačujúce pre 3, tie väčšie aj pre 12 osôb. Vodu je možné ohriať na 40 °C, podobne ako v klasických vírivkách, a to prostredníctvom systému, ktorý je napojený ku kachliam na drevo. Práve preto sú využívané prevažne v exteriéroch. Celoročná prevádzka kadí síce nie je vylúčená, voda v nich však nemôže ostávať nepretržite, pretože by zamrzla.

Veľkosť vírivky

Veľkosť vírivky vplýva na jej spotrebu, mesačné prevádzkové náklady a taktiež na vaše pohodlie. Pri väčších modeloch musíte taktiež počítať s dostatkom miesta na ich inštaláciu. Preto by ste si určite mali kúpiť takú vírivku, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám. Aj 2 miesta navyše sú, jednoducho, zbytočnosťou.

Vírivky pre 2 osoby

Vírivky pre 2 osoby sú ideálne pre bezdetné páry, ktoré nemajú veľa priateľov. Pripravte sa na to, že tieto modely nepripomínajú klasickú scénu z hollywoodskeho filmu, kde si dvaja zamilovanci popíjajú šampanské v priestrannej vani. Inak povedané, je v nich trochu menej miesta, takže aj pri kúpaní sa vo dvoch môžete mať pocit stiesnenosti. Klasické okrúhle vírivky pre 2 osoby majú vnútorný priemer okolo 120 cm, rozmery tých hranatých sú cca 200 x 130 cm.

Masážna nafukovacia vírivka

Vírivky pre 3 – 5 osoby

Vírivky, do ktorých sa pohodlne posadia 3 až 5 ľudia, sú ideálne pre klasické rodiny, teda 2 rodičia + 2 deti. Tieto vírivky majú tradične rozmery okolo 2 x 2 m a objem 700 l vody. Je zaujímavé, že ich cena nezvykne byť v porovnaní s tými dvojmiestnymi podstatne vyššia. V závislosti od konkrétneho modelu sa pohybuje od približne 400 (nafukovacie vírivky) do 10 000 eur.

Vírivky pre 6 a viac osôb

Takúto obrovskú vírivku využijete naplno skutočne len vtedy, keď plánujete organizovať pravidelné kúpanie sa s vašimi priateľmi. Prvým problémom je horšia dostupnosť. Vírivky pre 8 – 9 osôb dostanete prevažne u výrobcov, ktorí ponúkajú kvalitnejšie, no zároveň i podstatne drahšie modely. Rozhodujúcim parametrom sú taktiež väčšie rozmery. Veľké vírivky majú bežne 230 x 300 cm viac, preto pre nich musíte pripraviť dostatok miesta. Podklad navyše musí uniesť váhu, ktorá prevyšuje minimálne 600 kg.

Výber vhodného miesta a napájanie

Aj keď výber miesta a napájanie víriviek nepôsobia ako parametre, ktoré súvisia priamo s ich výberom a kúpou, verte, že súvisia. Či už si chcete túto formu relaxu užívať na záhrade, terase alebo v dome, musíte nájsť dostatok priestoru, ten patrične upraviť a v niektorých prípadoch taktiež trochu poupraviť vašu elektroinštaláciu.

Ako a kde umiestniť vírivku: interiérové verzus vonkajšie vírivky

V lete môžete v exteriéri používať všetky typy vírivých vaní, hydromasážnych bazénov či kúpacích kadí na drevo. Iné je to však v zime. Už viete, že akékoľvek nafukovacie vírivky v zime nie sú použiteľné. Všetky vonkajšie vírivé vane uspôsobené na celoročnú prevádzku musia byť pevné, teda akrylátové, byť chránené pred hlodavcami, mať dobrú izoláciu, špičkový termokryt a profi elektroniku, čo sa odrazí aj na ich cene.

Pevná akrylátová vírivka v záhrade

Konečné rozhodnutie je, samozrejme, len na vás. Pri malom prieskume názorov ľudí, ale i samotných výrobcov a predajcov víriviek sme však narazili na jedno a to isté odporúčanie, „vírivku si najlepšie užijete vonku, a to ako v lete, tak i v zime“.

Príprava plochy pod vírivkou

  • Každá vírivka (nafukovacia aj pevná) musí stáť na pevnom a rovnom podklade. Najlepším riešením je vybetónovaná plocha, na ktorej môže, ale i nemusí byť dlažba.
  • Ak by ste chceli vírivú vaňu položiť priamo na trávnik, môžete tak urobiť, budete však musieť vytvoriť aspoň štrkové lôžko.
  • Pri umiestnení vírivky do interiéru, na terasu alebo vyvýšené pódium sa pozerajte na nosnosť danej podlahy. Pevné vírivky napustené vodou vážia niekoľko stoviek kilogramov. Nafukovacie modely by však mal zvládnuť takmer každý podklad.
  • Pri vírivke v interiéri myslite na dostatočné odvetranie daného priestoru. Minimom sú aspoň 2 okná, ktoré musia ostávať vždy pootvorené. Nie je však vylúčené, že budete musieť siahnuť aj po odvlhčovači vzduchu.
  • Pevné vírivky je možné zapustiť do zeme. Takéto riešenie si vyžaduje omnoho náročnejšie a nákladnejšie prípravné práce, výsledný efekt však stojí za to. Určite nezabudnite ani na úpravu okolitého priestoru, napríklad pás dlažby v tesnej blízkosti vírivej vane.
  • Drvivú väčšinu pevných víriviek môžete zapojiť do klasickej jednofázovej zástrčky (230 – 240 V/50 Hz), avšak zásadne do samostatného okruhu s ističom 16A, na ktorý nebudú pripojené žiadne iné spotrebiče. Túto úlohy by ste mali zveriť profesionálnemu elektroinštalatérovi, ktorý je schopný vykonať aj revíziu elektroinštalácie a na všetku prácu poskytnúť „okrúhlu pečiatku“.
  • Všetky nafukovacie vírivky môžete zapojiť do jednofázovej zástrčky, pričom nepotrebujete samostatný okruh.

Dôležité parametre vírivých vaní

Vírivky patria k tým produktom, ktoré nie je možné vyberať iba zrakom. Aj na pohľad kvalitný model, ktorý navyše nestojí „malé peniaze“, môže byť v skutočnosti iba lacnou, i keď dizajnovou napodobeninou. Naopak, nie všetky vírivky, označené nápisom „Made ich China“ musia byť automaticky horšie.

Vzhľad a krajina, kde bol daný kúsok zmontovaný dokopy, naozaj nerozhodujú o tom, pred akým kvalitným či nekvalitným produkt stojíte. Pamätajte, že pred zaplatením a naložením vírivky do dodávky, by ste sa mali vždy pozrieť na jej „podvozok“, overiť si výrobcu jednotlivých komponentov a dôkladne preštudovať každý jeden parameter.

Masážny systém

Masážny systém je to, čo robí vírivku vírivkou. Ide o kombináciu čerpadiel a trysiek, ktoré sa nachádzajú na každom sedadle a slúžia na samotnú hydromasáž. Prvým dôležitým parametrom je ovládanie masážneho systému. Na kvalitných vírivkách by ste mali mať možnosť jednotlivé motory čerpadiel spúšťať oddelene, čo znamená, že môžete samostatne regulovať intenzitu masáže na každom zo sedadiel. Ďalej sa sústreďte na výkon i kvalitu čerpadiel a počet, rozmiestnenie a druh trysiek.

Masážny systém vírivej vane

Vzduchové a masážne čerpadlá

Pri výbere čerpadla sa sústreďte na pomer výkon/spotreba. Niektoré kúsky totiž môžu zožrať nenormálne množstvo elektriny, no nepodajú príslušný výkon. Od toho závisí aj ich celková životnosť. Za všeobecne kvalitné čerpadlá sú považované značky Balboa, Davey, Gecko, LX a Waterway. Naopak, ak sú na vírivke nainštalované čerpadlá čínskych značiek, väčšinou nejde o dobrú voľbu.

Masážne a vzduchové trysky

Kvalitná vírivka by mala poskytovať masáž celého tela. Trysky sa preto musia nachádzať nielen na operadle za vaším chrbtom, ale taktiež v oblasti rúk, ramien, nôh a chodidiel. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že viac trysiek zabezpečí kvalitnejšiu hydromasáž. To je omyl! Skutočne seriózni výrobcovia víriviek investujú nemalé peniaze do vývoja masážnych systémov, ktoré navrhujú samotní terapeuti. Dôležitejšie je teda správne rozmiestnenie, tvar a veľkosť trysiek.

TIP: Najkvalitnejšiu hydromasáž zabezpečia vírivky, ktoré sú vybavené kombináciou všetkých možných typov trysiek.

  • Veľkosť: Široké trysky sú pri masáži o niečo príjemnejšie, keďže cez ne prechádza širší prúd vody. tie úzke sú vhodné na bodovú masáž. Najlepšia je kombinácia oboch týchto typov.
  • Rotačné masážne trysky: Z trysky vychádzajú 1 alebo 2 prúdy rotujúcej vody, ktorá naraz masíruje rôzne miesta na tele. Masáž je slabšia, ale intenzívnejšia.
  • Priame masážne trysky: Vychádza z nich „rovný“ prúd vody. Jeho smer môžete pri niektorých typoch víriviek meniť. Priame trysky prednostne prekrvujú svaly, preto pri dlhšej masáži spôsobujú príznačný „svrbivý“ pocit na pokožke.
  • Zmiešané masážne trysky: Ide o kombináciu vyššie spomenutých typov, na ktorých môžete manuálne meniť spôsob prúdenia vody. Patria k najdrahším, preto ich zväčša nájdete na kvalitných vírivkách.
  • Vzduchové trysky: Sú poháňané vzduchovým čerpadlom. Neslúžia na masírovanie, ale mierne ochladenie vody a zabezpečujú typickú bublinkujúcu atmosféru víriviek. 

POZOR: Povestný perličkový kúpeľ zabezpečujú vzduchové trysky, ktoré nemajú s masážou tela nič spoločné. Vďaka tomu, že ochladia vodu, upokojujú položku. Nenechajte sa teda pomýliť veľkým počtom vzduchových trysiek, ktoré sú vám pri hydromasáži na nič. Dôležitejší je počet tých masážnych.

Materiál a kvalita trysiek

Vo všetkých vírvkách nájdete zásadne trysky plastové, ktoré môžu byť v bielom alebo čiernom prevedení. Nič také ako nerezové trysky neexistuje. Preto sa nenechajte nachytať na vyššiu cenu vírivky, ktorá je údajne vybavená kvalitnejšími nerezovými tryskami. Nerezové môžu byť iba krycie kolieska alebo dekoračné prvky na nich, nie však ony samotné.

Vonkajšia jacuzzi s masážnymi tryskami

TIP: Za najkvalitnejšie sú považované trysky značiek Balboa a Waterway.

Elektronika – riadiaci systém

Elektronika slúži ako na ovládanie jednotlivých funkcií, tak i na priebežný a neporuchový ohrev vírivky. Tá kvalitná zníži prevádzkové náklady, spríjemní samotné používanie vírivej vane a v neposlednom rade ju ochráni pred poškodením.

Aby ste pochopili dôležitosť elektroniky, musíme si vysvetliť, ako vírivky vlastne fungujúVoda je ohrievaná priebežne aj vtedy, keď sa nekúpete. Po zapnutí ohrevu sa totiž jej teplota v priebehu hodiny zvýši len o cca 1 až 1,5 °C. Prvý ohrev studenej vody na teplotu okolo 39 °C (napr. po napustení vírivky) preto môže trvať aj viac ako deň, čo by nebolo praktické.

Priebežný ohrev je však nevyhnutnosťou aj z hľadiska celoročnej prevádzky v exteriéri. Ak by voda vo vírivke zamrzla, mohli by ste ju okamžite vyhodiť. Elektronika preto musí byť schopná sama vyhodnotiť pokles teploty napr. pod 8 °C a automaticky zapnúť ohrievanie.

TIP: Za najkvalitnejšiu elektroniku sú vo všeobecnosti považované systémy Balboa, Gecko Kanada a Davey.

Režimy vírivky

Kvalitná elektronika by mala byť vybavená samostatnými režimami, ktoré sú dôležité hlavne z hľadiska energetickej úspory. Na lacných modeloch sa nemusia nachádzať, čo zapríčiní, že nepretržitý priebežný ohrev nie je možné regulovať, ide neustále „naplno“ a vy sa môžete pripraviť na pekne mastné poplatky za elektrinu.

  • Štandardný režim: Udržuje nastavenú teplotu vody nepretržite a bez ohľadu na teplotu vonkajšieho prostredia, čo znamená, že ohrev aj čerpadlá sú v neustálej prevádzke.
  • Ekonomický režim: Počas horúceho leta alebo vo vírivkách v interiéri nemusí byť voda ohrievaná nepretržite. Ekonomický režim umožňuje zapnutie ohrevu len na niekoľko hodín denne, najčastejšie počas automatickej filtrácie vody (napr. 2 hodiny ráno a 2 večer).
  • Sleeping režim: Voda je iba filtrovaná, ohrev je natrvalo vypnutý. Táto funkcia je nápomocná najmä v lete, keď vírivku nebudete používať dlhšiu dobu a keď zároveň nemôže zamrznúť.

Jacuzzi – režimy

Ovládanie elektroniky

Na každej vírivke môžete ohrev či filtráciu vody obsluhovať na paneli, ktorý sa nachádza priamo na vírivke. Všimnite si jeho dostupnosť a prehľadnosť. Pri nočnom kúpaní je dôležité aj kvalitné podsvietenie. Pri dnešných pokrokových technológiách však mnohé vírivky disponujú možnosťou prepojenia s mobilnou aplikáciou a následného ovládania na diaľku. Takúto funkciu oceníte napríklad vtedy, keď si v práci spomeniete, že sa chcete večer okúpať. Ohrev si zapnete niekoľko hodín pred príchodom domov a už sa nemusíte o nič starať.

Filtrácia a údržba víriviek

Teplá voda je náchylnejšia na vznik rias a množenie mikroorganizmov, k čomu prispievajú aj mechanické nečistoty, o ktoré sa „postará“ práve kvalitná filtrácia. Ak si navyše vezmeme do úvahy, že najnákladnejšou časťou prevádzky víriviek je práve ohrev úplne studenej vody, teda tej čerstvo napustenej, výber kvalitnej filtrácie je skutočne dôležitý.

V prvom rade musí byť dostatočne výkonná v pomere k objemu vírivky. Za postačujúcu môžeme označiť tú, ktorá je schopná všetku vodu prečerpať za približne 60 minút. Pri vírivkách sa stretávame prevažne s 2 typmi filtrácie, a to pieskovou alebo kartušovou.

  • Piesková filtrácia: Voda je preháňaná cez filtračnú nádobu (nachádza sa mimo vírivky) naplnenú pieskom, ktorý zachytáva aj tie najmenšie nečistoty. Jej výhodou je vysoký výkon, použitie menšieho množstva chemických prípravkov a nižšie prevádzkové náklady. Piesok stačí vymeniť raz za 2 – 3 roky. Mínusom je vyššia obstarávacia cena.
  • Kartušová filtrácia: Voda je filtrovaná pomocou papierových vložiek (plastový kruh s husto usporiadanými papierovými obdĺžnikmi umiestnený vo vírivke), ktoré je nutné pravidelne čistiť a taktiež vymieňať. Ako často presne záleží od stupňa znečistenia vody. Kartušová filtrácia je preto náročnejšia na údržbu a je tiež považovaná za menej výkonnú. Výhodou je, naopak, nízka cena a malá spotreba elektrickej energie.

Filtrácia vírivej vane v záhrade

Ozonizátor

Mikroorganizmy porazíte bazénovou chémiou a prípravkami na úpravu pH, ktoré musia byť určené pre použitie vo vírivkách. Na výber máte 2 typy chémie, a to chlórovú alebo bezchlórovú (napr. na báze brómu). Druhý typ je určite lepší zo zdravotného hľadiska, prvý zas o niečo lacnejší. Výber vhodnej bazénovej chémie do vírivky je však samostatnou kategóriou, ktorej sa nebudeme venovať. Spomíname ju z iného dôvodu, a to kvôli ďalšej dôležitej súčasti filtračného systému, ktorou je ozonizátor.

Ozonizátor je zariadenie, ktoré slúži na hĺbkovú dezinfekciu vody. Produkovaný ozón, tzv. trojmocný kyslíkničí všetky druhy choroboplodných zárodkov vrátane organických baktérií, akými sú napríklad kvasinky či améby. Nájdeme ho prevažne na drahších modeloch (pevných aj nafukovacích), keďže však výrazne znižuje prevádzkové náklady (používate menšie množstvo bazénovej chémie), z dlhodobého hľadiska nejde o najhoršiu investíciu.

Systém na úpravu pH

Teplá voda je náchylnejšia na tvorbu vodného kameňa, ktorý poškodzuje akrylátovú vrstvu, ale i filtráciu, čerpadlá, trysky a ohrevný systém. Prvou možnosťou, ako zatočiť s tvrdou vodou a vodným kameňom, je použitie bazénovej chémie na úpravu pH. Kvalitnejšie kúsky sú však vybavené samostatným systémom na zmäkčovanie vody, akým je napríklad HWT (Hard Water Treatment System), ktorý nájdete vo vírivkách Pure Spa.

Vírivka na slanú vodu

V rámci filtračných systémov nemôžeme opomenúť aj samostatný typ víriviek a to takzvané vírivky na slanú vodu, ktoré môžu byť pevné aj nafukovacie. Sú vybavené špeciálnym systémom (napr. salizátor vo vírivkách Deluxe Octagon), ktorý zo slanej vody generuje chlór. Vďaka tomu nemusíte používať žiadne prípravky na hubenie patogénov alebo povestné plaváčiky s chlórovými tabletami, pretože čistotu vody zabezpečuje práve chlór vygenerovaný zo soli.

Nafukovacia vírivka na slanú vodu

Niekto zvykne tieto modely nazývať aj ako vírivky s morskou vodou, čo však nie je úplne správne. Morská voda má koncentráciu soli až cca 35 000 ppm, tá vo vírivke len okolo 1 700 ppm. I napriek tomu má však na pokožku a celý pohybový aparát veľmi blahodarný vplyv, a to v podobe uvoľnenia svalov či antibakteriálnych účinkov.

Konštrukcia víriviek

Na internete narazíte na mnohé návody, ktoré slúžia ako sprievodcovia výberom víriviek. V drvivej väčšine z nich nájdete kapitolu „materiál“, avšak takmer všade je pozornosť venovaná len akrylátovej škrupine na skelete. O skutočnej odolnosti, kvalite a životnosti vírivky však rozhoduje taktiež konštrukcia, ktorá je ukrytá pod ním. Na nafukovacích modeloch sa, samozrejme, nenachádza.

Konštrukcia slúži na to, aby rozložila celoplošne hmotnosť vírivky spolu s vodou aj váhou kúpajúcich sa ľudí. Preto musí byť masívna, pevná a vyrobená z vhodného materiálu. Na výber máte tradične oceľ, nerezovú oceľ alebo drevo. Výhercom spomedzi týchto materiálov sú nepochybne tie nehrdzavejúce. Ak sa už rozhodnete pre investíciu do vírivky s drevenou konštrukciou, musí ísť o tzv. thermowood alebo tlakovo impregnované drevo, ktoré dokáže odolávať vlhkosti, chorobám aj škodcom. Konštrukcia musí byť taktiež stabilná a uložená na silentblokoch, ktoré zabraňujú prenášaniu vibrácií, zabezpečujú jej pružnosť a sčasti tlmia hluk.

Skelet víriviek

Skelet vírivky je tá časť, v ktorej sedíte. Na jej vrchnej časti sa nachádza vždy vrstva tvorená akrylátom, ku ktorému sa však dostaneme nižšie. Samotný skelet je najčastejšie vyrábaný zo sklolaminátu. Je dôležité, aby bol robustný, čo sa dá zistiť pomerne ľahko, konkrétne, podľa váhy celej vírivky. V podstate sa dá povedať, že ťažšie modely sú i kvalitnejšie. Pre lepšiu orientáciu sa riaďte údajom, že vírivka pre 5 osôb musí vážiť minimálne 500 kg. Skelet musí byť ďalej samonosný, čo znamená, že nie je závislý na okolitých konštrukciách, ktoré zároveň nezaťažuje svojou vlastnou váhou.

Vírivka na drevo

Akrylátová škrupina

Akrylátová škrupina je mnohokrát nesprávne považovaná za samotný skelet. Akrylát sa však v skutočnosti nachádza len na jeho povrchu. Preto hovoríme skôr o akrylátovom potere (je to podobné ako smaltovaný náter vo vaniach), ktorý je príznačný tvrdou štruktúrou, lesklým vzhľadom a odolnosťou voči väčšine bežných chemických prípravkov. Navyše je príjemný na dotyk a vďaka rýchlemu nahrievaniu nespôsobuje klasický šok zo studenej vane, ktorý ste už nepochybne zažili pri sprchovaní. Aj napriek tomu, že ide „len“ o povrchovú úpravu, je extrémne dôležitá. Ak akrylátová škrupina popraská alebo sa úplne rozpadne, musíte riešiť jej finančne náročnú opravu, príp. kúpu fungl novej vírivky.

Kvalita akrylátu

Prvým dôležitým faktorom je kvalita samotného akrylátu. Nanešťastie, voľným a laickým okom je takmer nemožné odlíšiť akrylát horší od toho lepšieho. Teda, dá sa povedať, že kvalitný poter je krásne hladký a lesklý, nie sú na ňom žiadne nedokonalosti, ako napr. vypukliny alebo naopak priehlbiny, stopercentne to však neodhalíte. Údaj, ktorý vám však môže pomôcť, je značka použitého materiálu.

Kvalitné skelety vaní sa lisujú najčastejšie z dosiek PMMA Altuglas CS, Arista a Lucite SW, ktoré pochádzajú z Francúzska, Slovinka, USA a Veľkej Británie. Samozrejme, nie je vylúčené ani použitie inej značky, avšak jediným vyslovene problémovým je čínsky akrylát, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou používa len pri výrobe vyslovene čínskych víriviek (nie tých iba vyrobených v Číne). Bohužiaľ, nájsť takýto údaj priamo v popise daného výrobku je takmer nemožné. Preto, ak sa rozhodnete pre kúpu drahšej vírivky, odporúčame vám navštíviť predajňu alebo takzvaný showroom a na tento parameter sa určite opýtať.

Spracovanie akrylátu

Aj ten najlepší materiál bude pri nesprávnom spracovaní úplne nanič. Druhým dôležitým parametrom je preto kvalita spracovania akrylátovej vrstvy. V prvom rade musí priľnúť k spodnému sklolaminátu. Inak hrozí riziko jeho deformácie. V rade druhom by mala byť ošetrená ochrannou vrstvou, ktorá zabraňuje vzniku bubliniek na akryláte. Opäť platí, že najmä na čínskych vírivkách sa táto vrstva nenachádza, pričom jej aplikáciu odporúčajú i samotní výrobcovia akrylátových dosiek. Aj tieto parametre zistíte iba priamo u výrobcu či seriózneho predajcu víriviek.

Vonkajšia vírivka

Izolácia víriviek

Izolácia je alfou a omegou najmä pri vírivkách, ktoré chcete používať v exteriéri, avšak ani pri tých v dome nejde o zanedbateľný parameter. V prvom rade zabraňuje úniku tepla a prípadnému zamrznutiu čerpadiel, okrem toho však spĺňa aj funkciu zvukovej izolácie. Opäť platí, že ju nájdete len na pevných modeloch, tie nafukovacie zaizolované nie sú. Vírivky môžu byť zateplené dvoma typmi izolačného materiálu, a to:

  • Vysokohustotnou polyuretánovou penou – lacnejší, ale postačujúci typ izolácie.
  • Hliníkovou fóliou – drahší, ale skutočne kvalitný typ izolácie.

Rozdiely spočívajú aj v spôsobe zateplenia. Niektorí výrobcovia nedajú dopustiť na takzvanú full foam izoláciu, iní ju považujú za vyslovene nevhodnú. My sa v tomto smere staviame skôr na stranu druhej skupiny. Prečo, to si hneď vysvetlíme.

Full foam izolácia

V tomto prípade je celý priestor medzi skeletom a obalom virivky, doslova, zaliaty v pene. Hrubšia vrstva, rovná sa silnejšia izolácia, preto ju nemôžeme označiť za nevhodnú. Práve naopak, ide o veľmi šikovné aj efektné riešenie, avšak iba vtedy, keď je urobené správne. Základom je, aby sa všetky čerpadlá nachádzali pokope a na rovnakej strane ako kúrenie. Keď budú „porozhadzované“ kade-tade, môžu veľmi ľahko zamrznúť. Ak by priestor medzi skeletom a obalom nebol vyplnený penou, tak by v ňom teplo voľne kolovalo a ohrievalo aj čerpadlá. Takto je však „izolovaná“ ako zima, tak i teplo.

Druhým a zároveň najväčším problémom tohto typu izolovania je, že sú v pene zaliate aj všetky hadice a zadné strany trysiek, teda tie časti, ktoré sa zvyknú kaziť najčastejšie. Pomerne bežne sa stretnete s názorom, že pri kvalitných vírivkách full foam izolácia nemôže byť prekážkou, pretože sa nemajú ako pokaziť. Ak však poznáte povestné Murpyho zákony, tak určite viete, že: „ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.“ No a pri full foam je akýkoľvek servis týchto častí takmer nemožný. To je zároveň dôvod, prečo zastávame skôr ďalšie typy izolácie.

Izolácia na podlahe a opláštení

V tomto prípade je pena „nastriekaná“ na celej spodnej časti vane alebo na podlahe a tiež na vnútornej strane opláštenia (vonkajší obklad). Na úplne rovnakom princípe funguje aj izolácia s hliníkovou fóliou. Hlavnou výhodou je, že v nej nie sú zaliate hadice ani zadné strany trysiek, takže v prípade potreby ich môžete bez väčších problémov opraviť alebo vymeniť.

Jacuzzi izolácia na podlahe a opláštení

Tento typ izolácie je taktiež považovaný za veľmi účinný. Navyše môže celý vnútorný priestor ohrievať nielen samotné kúrenie, ale taktiež zvyškové teplo z čerpadiel. Tento fakt vám môže pomôcť ušetriť na prevádzkových nákladoch, a to najmä v lete alebo v interiéri. Vodu vo vírivke totiž nebude ohrievať len samotné kúrenie, ale taktiež teplo z čerpadiel.

Avšak pozor, tento proces môže teoreticky spôsobiť aj problémy s nadmerným nahrievaním vody. Ak je teplá aj po vypnutí kúrenia, budete sa musieť pohrať so zapínaním a vypínaním cirkulačného čerpadla. Na začiatok sa ho odporúča spúšťať len na 4 hodiny denne.

Izolácia a hlodavce

Vo vnútri vírivky je príjemne teplo, preto je obrovským lákadlom pre hlodavcov, a to najmä na jeseň a v zime. Aj jediná myš pritom dokáže s tesneniami, hadicami, čerpadlami a elektronikou narobiť „hotové zázraky“. Pri kúpe vírivky by ste sa preto mali informovať o jej ochrane proti hlodavcom. Tá je väčšinou riešená pevnou podlahou, resp. spodným krytom, cez ktorý sa dovnútra vírivky nedostane, doslova, ani myška.

Plachta na vírivke – termokryt

Termokryt, ktorý sa zvykne nazývať aj ako plachta na vírivkechráni vodu pred nečistotami, plní bezpečnostnú funkciu (pád dieťaťa, nič netušiaceho suseda, domáceho miláčika či okololetiaceho vtáka do virívky), no v neposlednom rade zabraňuje úniku tepla, pričom až 90 % z neho sa vyparí práve cez vodnú hladinu.

Termokryt, ktorý je súčasťou izolácie, musí byť vystužený a pevný, takže slovíčko plachta v tomto prípade naozaj nie je úplne presné. Mal by byť ľahký a mať vysokú nosnosť, čo platí hlavne pri exteriérových vírivkách, na ktoré môže napadať veľké množstvo ťažkého snehu. Niektoré modely sú vybavené krytom, na ktorom je možné sa opaľovať, čo je určite príjemným bonusom.

Aj napriek tomu, že ide o veľmi dôležitú súčasť víriviek, len málokto jej venuje dostatočnú pozornosť. Budete prekvapení, čo všetko by ste si mali všímať pri výbere kvalitného termokrytu.

TIP: V lete, keď na kvalitne zaizolovanú vírivku s dobrým termokrytom svieti slnko, je možné vypnúť jej nepretržitý ohrev, čo podstatne šetrí vaše peniaze.

Materiál

V tomto smere nemáte veľa možností, pretože väčšina krytov na vírivky je vyrobená z niekoľkých penových jadier (zväčša 1 až 4). Čím viac ich je, tým lepšie pre vás. Tie sú chránené vinylovými alebo plastovými krytmi. Tie vinylové sú v tomto prípade o niečo lepšou voľbou.

Kryt masážnej vírivky zapustenej do zeme

Ak by ste aj narazili na iný materiál, musí byť nepremokavý a dostatočne utesnený vo všetkých spojoch – švoch a tiež v miestach okolo pántov. Ak totiž pena nasiakne vodou, stratí svoje vlastnosti. Navyše, „napitý“ termokryt budú musieť zdvihnú aspoň 2 statní chlapi, pretože bude vážiť nehorázne veľa. Akékoľvek drobné otvory okrem toho zapríčiňujú aj únik tepla.

Manipulácia a spád

Drvivá väčšina termokrytov sa dá v strednej časti prehnúť na polovicu. Nie je však vylúčené, že natrafíte aj na modely bez tejto funkcie. I keď sa môže na prvý pohľad zdať, že nejde o dôležitý parameter, opak je pravdou. Termokryt v prvom rade neváži najmenej, takže možnosť ohnutia v jeho strednej časti vám uľahčuje manipuláciu pri skladaní a opätovnom nasadzovaní.

Takýmto spôsobom z neho navyše ľahšie odstránite nánosy lístia alebo snehu, a to bez toho, aby polovica tohto obsahu skončila priamo vo vode. Podobne ako strecha musí mať aj termokryt mierny spád. Ten je niekedy nazývaný ako zúženie. Minimálny rozdiel medzi stredom a okrajom by mal byť 5 cm, čo zabezpečí, aby po ňom lepšie stekala voda.

Pevnosť a tepelnoizolačné vlastnosti

O tom, či bude termokryt pevný a bude skutočne spĺňať funkciu tepelnej izolácie, rozhoduje hustota použitej peny. Tento údaj je väčšinou označovaný librami. Najčastejšie sa stretnete s 1- alebo 2-librovými termokrytmi. Stačí vám vedieť, že 2-librová pena je hustejšia, preto má aj vyššiu nosnosť a lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Sedadlá a opierky hlavy

Nafukovacie vírivky sedadlá nemajú. Sedíte priamo na nafúknutej podlahe, a ak to výrobca povoľuje, môžete si dovnútra položiť napríklad plastovú stoličku. V prípade týchto produktov tomuto parametru teda pozornosť venovať nemusíte. Súčasťou niektorých nafukovacích modelov sú aj nafukovacie podložky pod hlavu, ktoré jednoducho upevníte na okraj vírivky.

Masážna nafukovacia vírivka pre dvoch

Úplne iné je to v prípade pevných akrylátových víriviek. Tie majú sedadlá vždy a ich tvar je veľmi dôležitý. V tomto smere vám však nemôžeme poradiť presne, pretože ide o veľmi individuálnu záležitosť. V sedadle sa vám musí sedieť pohodlne. Masážne trysky by sa mali nachádzať na tých správnych miestach, nemali by ste padať dole alebo sedieť strnulo. Bohužiaľ, to, či vám dané sedadlá vyhovujú, nezistíte inak ako ich vyskúšaním.

Obklad a dizajn

Na to, ako vírivka vyzerá, má najväčší vplyv práve jej obklad, pravdaže, spolu s termokrytom. Obklady sa vyrábajú najčastejšie z pevných druhov plastu alebo dreva. Radiť, ako vyberať v tomto smere, je veľmi ťažké, pretože vonkajšia úprava víriviek nemá skutočne príliš veľký vplyv na ich kvalitu a funkčnosť. To neplatí iba v prípade, ak by ste narazili na skutočne lacný a odfláknutý výrobok, ktorý by sa vám, doslova, rozpadal pred očami. V tomto smere si preto vyberajte hlavne podľa toho, čo sa páči vám.

Príslušenstvo k vírivkám

Súčasťou víriviek môže byť aj rôzne praktické príslušenstvo, ktoré vám pobyt v teplej vode určite spríjemní.

  • Zabudované reproduktory podporia typickú vírivkovú romantiku. Väčšinou sú kompatibilné s USB kľúčmi a MP3 prehrávačmi, prepojenie s notebookom či telefónom je taktiež skôr samozrejmosťou.
  • Osvetlenie sa môže nachádzať nielen na vrchnej obvodovej časti a na obale vírivky, ale taktiež na jej dne. Spravidla ide o úsporné LEDky, na ktorých môžete zmeniť intenzitu aj farbu svetla.
  • Schodíky alebo mini pódium uľahčuje vstup do vody, väčšinou sú tieto komponenty zladené s celkovým dizajnom vírivky, čo je plusom z estetického hľadiska.
  • Plávajúci stolík je skutočne drobnosťou, ktorú si môžete dokúpiť za pár eur, k niektorým vírivkám ho však dostanete ako darček.

Kvalita, záruka, prevádzkové náklady a cena víriviek

Možno vás sklameme, no pri vírivkách platí staré známe, „za kvalitu sa platí!“ Tak napríklad, pevnú akrylátovú vírivku pre 5 osôb kúpite za 4, ale i za 10 000 eur. Na prvý pohľad je rozhodovanie jasné, „kupujem tú za 4 a ušetrím 6 000!“. OK, spomaľme a pozrime sa na to reálne.

Čím drahšiu, resp. kvalitnejšiu vírivku si zaobstaráte, tým menšie budú vaše prevádzkové náklady, ktoré predstavujú skutočne zásadné sumy. Vyjadrené v číslach, investícia do kvalitnej vírivky od renomovaného výrobcu vám v priebehu roka dokáže ušetriť viac ako 2 000 eur. Tento prepočet vzniká na základe približných údajov o mesačných nákladoch pri vírivkách od renomovaných a bezmenných výrobcov: mesačné náklady na nekvalitnú vírivku predstavujú 100 až 200 eur, tá drahá, no kvalitná vás bude mesačne stáť iba 30 – 50 eur.

Čo je však lacná a čo už kvalitná vírivka. Ako čisto orientačný údaj vám môže celkom dobre poslúžiť naše prvé porovnanie, teda cena 4 a 10 000 eur pri päťmiestnej akrylátovej vírivke. Prvú môžeme považovať za príliš lacnú, cena druhej hovorí o tom, že nejde o úplne najhoršiu voľbu. Odraziť sa môžeme, teoreticky, aj od spomínaných Jacuzzi víriviek, ktoré sú považované, a to celosvetovo, za záruku kvality. Cena Jacuzzi víriviek sa síce líši v závislosti od konkrétneho dovozcu a predajcu, v rámci lepšej orientácie to však vyzerá nejako takto:

  • 2- až 3-miestne vírivky sa pohybujú v cenovej relácii od 3 700 do 10 000 eur
  • Modely pre 4 – 5 osôb si kúpite v priemere za 14 000 eur
  • Cena vírivých vaní s viac ako 5 miestami sa začína na cca 15 000 eur

V rámci prevádzkových nákladov nesmieme zabúdať ani na spotrebu elektriny. Väčšina pevných víriviek má príkon okolo 3 000 WNafukovacie modely sú o čosi menej výkonné a majú menší počet komponentov, preto fungujú na 1 200 až 2 050 W. Spotreba je však skutočne orientačná. Vplýva na ňu mnoho faktorov, ako je umiestnenie vírivky – interiér/exteriér, kvalita elektroniky a zateplenia či intenzita jej používania.

INFO: Termokryt, trysky, čerpadlá, filter, hadice... pri lacných vírivkách dostanete na tieto komponenty záruku max. 2 roky, pri tých kvalitných je to minimálne 5 rokov. Cena termokrytu (150 x 200 cm) sa pohybuje okolo 250 eur, jedna tryska vás vyjde na 8 až 30 eur, čerpadlo stojí od 40 do 300 eur. Keď sa to všetko spočíta, lacná vírivka už nepôsobí tak lacno, však? Nehovoriac o tom, že na ňu dostanete 4, maximálne 5 ročnú záruku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

I keď sa vám môže zdať, že o vírivkách teraz viete všetko, nie je to úplne tak. Preto vám na záver odpovieme na niekoľko častých otázok, ktoré trápia spotrebiteľov.

Aká je ideálna teplota vody vo vírivke?

Najzdravšia a zároveň najpríjemnejšia je teplota v rozmedzí od 36 do 39 °C. Väčšina víriviek však vodu dokáže ohriať až na 40 °C.

Ako často musím meniť vodu vo vírivke?

V priemere každých 5 mesiacov. Záleží to však od kvality filtrácie a bazénovej chémie, no i od vašej starostlivosti.

Čo urobiť pri hlásení chyby na ovládacom paneli?

Určite si vždy odložte návod od vírivky a v prípade hlásenia chyby sa snažte postupovať podľa príslušných pokynov. Určite však do ničoho nezasahujte na vlastnú päsť a „násilím“ (skrutkovač, výmena hadice atď.), a to najmä vtedy, keď je zariadenie v záruke.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 13.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/08/2022 09:56
Denisa

NetSpa Bohemian je dostatočne veľká vírivka so slušnou kvalitou. Prvé nahrievanie trvá dosť dlho, ale potom je už všetko ok. Páči sa mi aj pekný dizajn výrobku a za tú cenu spĺňa svoj účel nadmieru. Sedenie je príjemné na mäkkej podložke. Ako mínusy vnímam veľmi slabú filtráciu, takže sem si dokúpili pieskovú filtráciu. Ovládanie je nízko pod vírivkou, čo tiež nie je žiadna sláva a bublinky sú len od spodu. Napriek týmto výhradám ide o vydarený produkt.

28/10/2021 19:26
Daniel

Vírivka Intex Pure Spa Jet & Bubble Deluxe je skvelá vecička na relaxáciu. Masážne trysky sú super a salinátor je výborný na dezinfekciu, netreba používať chlórové tabletky. K nevýhodám patrí vyššia cena oproti iným modelom a nutnosť dokúpiť pieskovú filtráciu, pretože tá zabudovaná, ktorá je kartušová, je nepostačujúca.

31/07/2021 11:33
Janko

Nedávno sme si kúpili vírivku Belatrix Mountine 120 a sme s ňou spokojní. Pre dve dospelé osoby a jedno dieťa je úplne postačujúca. Oceňujem rýchlu a jednoduchú montáž aj dostatočný obsah vody. Perlenie je podobné ako v pevnej vírivke, je pohodlná a vďaka oválnemu tvaru nezaberie veľa miesta. Manželke sa páčil hlavne dizajn, aj preto sme vsadili na tento model. Vírivka však splnila naše očakávania, je to skvelý relax. S ohrevom vody pomáha v týchto dňoch slnko, avšak samotný ohrev je pomalší, preto zvažujem kúpu termokrytu. Je to ideálna vírivka na záhradu, ktorá nezaberie veľa miesta a navyše pekne vyzerá. Ak hľadáte vhodnú vírivku pre osvieženie alebo relaxáciu, tento model je vhodný. Občas sa pozabudnem a z vírivky odchádzam až neskoro v noci. Po náročnom pracovnom dni je to fakt super relax. :-)

19/03/2021 16:32
Stazka

Videla som tu na fotkách aj vírivku Softub a pritom sa nikde nespomína. Softub nie je nafukovacia vírivka. Je to pevná pohodlná vírivka na celoročné použitie aj na terasy bytov, lebo neruší susedov. Čo je na nej tiež super je to, že náklady stúpli max o 10-15 euro mesačne na elektrinu, údržba je jednoduchá, je bezpečná pre deti a pre nás dospelých veľmi pohodlná - každý si nájde svoju preferovanú polohu.

19/03/2021 15:18
Smantik Lubomir

Virivky Softub nie su nafukovacie. Autor použil v članku fotografie viriviek Softub. Virivka Softub je pevná virivka ale lahka, protoze je vyrobena z izolačnej Polybond peny. Virivky Softub sa vyrabaju v USA uz 35 rokov a su chranene niekolkymi patentami. Voda vo virivke sa zohrieva iba rekuperaciou tepla z cerpadla virivky az na 40 C pri minusovych vonkajsich teplotach. Virivka ma zabudovanu hydromasaz a teplu perlicku. Viac na www.softub.sk

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok