Najlepšie meteostanice s hodinami, barometrom, wifi aj kamerou 2024 – recenzie, test, porovnanie

Meteostanice sú v súčasnej dobe pomerne bežnou súčasťou výbavy mnohých domácností. Vďaka nim získavame okamžitý prehľad nielen o aktuálnej teplote vonku a vnútri domu, ale tiež o tlaku či vývoji počasia na najbližšie dni. Ak zháňate kvalitnú meteostanicu, držte sa našich rád a tipov.

Wi-fi meteostanica do domácnosti

Výber meteostanice začnite tým, že si definujete svoje požiadavky a potreby. Bude vám stačiť zariadenie, ktoré zobrazuje predpoveď počasia a nanajvýš vnútornú a vonkajšiu teplotu, alebo uprednostníte meteostanicu, ktorá zobrazí aj hodnotu atmosférického tlaku, graf jeho vývoja či napríklad vonkajšiu a vnútornú vlhkosť?

Najlepšie meteostanice

Názov Hodnotenie Detail
GoGEN ME 3900   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
TFA 35.1140.01   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Waldbeck Huygens   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SWS 51 B   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Garni 835 Arcus   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Meteostanice – recenzie

Meteostanica je vhodnou voľbou pre každého, kto chce vedieť čo najviac o aktuálnom počasí a atmosferických podmienkach. Ak sa vo všetkých údajoch, ktoré treba pri výbere sledovať, nevyznáte, môžu vám pri rozhodovaní sa pomôcť aj naše recenzie. Vyskúšali sme 5 obľúbených modelov a o svoje skúsenosti s nimi sa podelíme.

Ako vybrať meteostanicu?

Toto je najčastejšia otázka, s ktorou sa v súvislosti s meteostanicami stretnete. Prezradíme vám, čo všetko si pri výbere všímať, ktoré parametre sú dôležité, ale napr. aj to, ako si meteostanicu nainštalovať.

Počet senzorov na meranie teploty a vlhkosti

Meranie teploty už ponúka drvivá väčšina domácich meteostaníc. Zariadenia dokážu merať dvojakú teplotu – jednak tú v mieste, kde sa nachádza samotná meteostanica, a tiež vonkajšiu na mieste, kde je umiestnené čidlo (to pri niektorých staniciach dokáže merať aj vlhkosť). Tieto čidlá už sú spravidla bezdrôtové, pričom ich dosah môže byť rôzny, od 25-30 m až po 100 m. Bežne sú k odberu meteostanice s tromi čidlami, no nájdu sa aj modely, ktoré disponujú až piatimi senzormi na meranie vlhkosti a teploty.

Dosah meracích senzorov

Existujú 3 druhy meracích senzorov. Drôtové, ktorých používanie je na ústupe, zabudované do meteostanice (na meranie vnútornej teploty a ďalších údajov) a bezdrôtové, ktoré vo väčšine prípadov slúžia na meranie vonkajšej teploty a ďalších údajov.

Domáca meteostanica - dosah senzorov

Pri bezdrôtových senzoroch je dôležitý ich dosah. Napovie vám, do akej vzdialenosti ho môžete od meteostanice umiestniť. Vzdialenosť vo voľnom priestore sa pohybuje od 30 do 150 m. Dosah senzoru znižuje akákoľvek prekážka, či už stena, živý plot alebo stromy. 

Podsvietenie displeja

Niektoré meteostanice (najmä tie vybavené väčším displejom) osvetlenie displeja nemajú, iné sú osvetlené pomocou LED technológie či EL backlite, čiže rovnomerným podsvietením displeja (nazeleno alebo namodro).

Stále podsvietenie je zatiaľ možné dosiahnuť len pomocou napájania adaptérom, no touto funkcionalitou nedisponuje mnoho meteostaníc.

Veľkosť a typ displeja

Tento parameter môže byť až prekvapivo dôležitý, napríklad pri rozhodovaní, kam meteostanicu umiestnite. Zariadenia s väčším displejom sú vhodné najmä na stenu do chodieb či obývačiek, tie s menším displejom, ktoré zároveň majú zabudovaný aj budík, si môžete položiť napríklad na nočný stolík a hneď po zobudení si môžete na displeji pohodlne pozrieť aktuálny stav počasia. V týchto prípadoch by bol veľký displej zbytočný. Veľkosť displeja ovplyvňuje spotrebu, mali by ste si zvoliť zlatú strednú cestu, teda ani prilíš malý a ani príliš veľký displej. Tak bude zachovaná dobrá čitateľnosť údajov a spotreba nebude vysoká.

Veľkosť a podsvietenie displeja meteostanice

Meteostanice môžu mať nasledujúce typy displejov:

 • LCD displeje – vyznačujú sa nízkou spotrebou, disponuje nimi väčšina meteostaníc. Problémom pri nich je, že nesvietia, ak si budete chcieť pozrieť údaje v noci, budete potrebovať osvetlenie alebo podsvietenie, a teda napájanie. Diódy majú veľký odber, batérie by ich napájať nezvládli.
 • LED displeje – meteostanica s LED displejom je napájaná zo siete, zobrazenie je farebné a prehľadné, displej svieti aktívne.
 • TFT displeje – jas a kontrast je na nich nastaviteľný, obraz veľmi jemný. Tieto displeje sú zvyčajne väčšie a potrebujú napájanie zo siete.
 • Inverzné displeje – tmavé pozadie s bielymi číslicami a údajmi.
 • VA displeje – inverzný farebný displej vyznačujúci sa vysokým kontrastom, dobrou čitateľnosťou a širokými pozorovacími uhlami.

Napájanie meteostanice

Meteostanice môžu byť napájané pomocou batérií alebo cez adaptér. Batérie sa objavujú zvyčajne pri lacnejších modeloch. Ide o jednoduchý spôsob napájania, jeho výhodou je, že nie je potrebná blízkosť zásuvky. Nevýhodou zas nutnosť pravidelného dokupovania a menenia batérií. Drahšie meteostanice fungujú vďaka zapojeniu do siete cez adaptér. Spotreba je vyššia a potrebná je blízkosť zásuvky, avšak zobrazenie a spracovanie dát je kvalitné. Meteostanica by mala signalizovať slabé batérie, aby ste ich mohli včas vymeniť, prípadne vás upozorniť na blížiaci sa koniec životnosti batérií.

Atmosférický tlak a východ slnka – zaujímajú vás?

Vývoj atmosférického tlaku sa dá sledovať na špeciálnom stĺpcovom grafe – ak ním je stanica vybavená. Graf zobrazuje vývoj za 12 alebo 24 hodín. Takto vybavené meteostanice disponujú aj pamäťou, ktorá namerané hodnoty zaznamenáva a z ktorej ich je možné spätné „vytiahnuť“. Treba dodať, že namerané hodnoty predstavujú absolútny tlak, čiže tlak na mieste, kde sa meteostanica nachádza. Ak chcete, aby vaša meteostanica dokázala predpovedať vývoj počasia, bez snímača atmosférického tlaku sa nezaobídete.

Meteostanica do domácnosti

Čo sa týka východu a západu slnka (ale tiež zobrazenia fáz mesiaca), tu je nutné vopred zistiť, či sa dá stanica nastaviť na Slovensko, minimálne aspoň Bratislavu. V prípade možnosti nastavenia na iné, hoci relatívne blízke európske mestá, by mohlo dôjsť k nežiaducemu časovému posunu, kedy by sa čas východu a západu slnka nezobrazoval vzhľadom na polohu Slovenska správne.

Moderné meteostanice strednej a vyššej triedy však už ponúkajú presné nastavenia zemepisnej dĺžky a šírky, ktorými sa dá lokalizovať v zásade akékoľvek miesto na Zemi.

Multifunkčnosť

V prípade meteostaníc sa odráža nielen v tom, že zariadenie dokáže namerať hodnoty od teploty cez čas, vlhkosť, tlak až po rýchlosť vetra, ale aj v tom, že namerané údaje dokáže analyzovať a preniesť ich do mobilného zariadenia. Takáto funkcionalita sa dá očakávať najmä od meteostaníc vyššej kategórie, teda od poloprofesionálnych až profesionálnych zariadení. Niektoré môžu slúžiť aj ako budík.

Ktoré hodnoty teda meteostanice dokážu monitorovať? Zvyčajne sú to tieto:

 • Teplota – ide o parameter, ktorý je pri meteostaniciach najdôležitejší. Povie vám, aká je teplota vzduchu vonku a väčšina meteostaníc vám prezradí aj teplotu vnútri. Zvyčajne sa udáva v stupňoch Celzia (°C).
 • Čas – meteostanica prijíma z vysielača centrálny jednotný čas, mal by byť teda presný. Niektoré modely zobrazujú aj mesiac a rok.
 • Relatívna vlhkosť vzduchu – teda to, koľko vody je vo vzduchu, sa udáva v percentách.
 • Tlak vzduchu – súvisí s nadmorskou výškou, teplotou a vlhkosťou vzduchu, tlak vám napovie, či sa nebude meniť počasie.
 • Rýchlosť a smer vetra – meteostanica vám povie, ako rýchlo vietor fúka i to, ktorým smerom (sever, juh, východ, západ).
 • Úhrn zrážok – údaj, ktorý hovorí o množstve vody, ktoré naprší na jednotku plochy.
 • Rosný bod – je to teplota, pri ktorej je vzduch nasýtený vodnou parou a tá sa začne zrážať.
 • UV žiarenie – údaj, ktorý vám prezradí množstvo UV žiarenia dopadajúceho na Zem.
 • Ďalšie hodnoty – meteostanice vám môžu povedať, kedy bude východ a západ Slnka či to, aká je fáza mesiaca. Niektoré vám prezradia, aká je pocitová teplota, teplota pociťovaná pri vetre.

Rozsah merania

Dôležité nie sú len merané veličiny, ale aj presnosť a rozsah merania. Rozmedzie meraných hodnôt a citlivosť merania by mali byť čo najvyššie, aby bola dosiahnutá čo najväčšia presnosť merania. Rozsah meraných teplôt sa líši pre vnútorné (menší rozsah) a vonkajšie prostredie (väčší rozsah). Rozsah merania vnútorných teplôt je cca -10 až 50 °C, rozsah merania vonkajších teplôt sa pohybuje zvyčajne od -20 až do 60 °C. Vyberajte teda podľa toho, kde žijete. V nížinách sú teploty -30 °C zriedkavé, na horách ich však nie je problém dosiahnuť. Preto si radšej voľte meteostanice so spodnou hranicou merania čo najnižšou.

Rozsah a presnosť merania meteostanice

Lepšie prístroje dokážu zaznamenať zmenu teplotu s presnosťou na 0,1 °C, staršie či lacnejšie sa môžu mýliť až o 1 °C. Ak vám na presnosti záleží, zaujímajte sa o citlivosť ovplyvňujúcu presnosť predpovede.

V prípade vlhkosti vzduchu je rozsah merania približne od 20 do 90 % a citlivosť 1 – 5 %. Opäť platí, že čím väčší rozsah a čím lepšia citlivosť, tým presnejší výsledok dostanete. Najideálnejší je rozsah merania 1 – 99 % a citlivosť 1 %.

Pripojenie meteostanice k počítaču

Touto možnosťou disponujú iba profesionálne meteostanice. Počítač slúži ako záznamové zariadenie. Počasie môžete vďaka tomu sledovať v dlhších časových úsekoch, jednotlivé údaje si môžete ukladať, vyhodnocovať ich alebo porovnávať.

Množstvo meteostaníc má pamäť, čiže nie je potrebné permanentné pripojenie k počítaču, dáta stačí raz za čas uložiť. Pripojenie môže byť riešené cez USB alebo cez Bluetooth.

Ovládanie býva jednoduché

Meteostanice nie sú zložité zariadenia, čomu zodpovedá aj jednoduchosť ovládania. Je potrebné ich vedieť zapnúť/vypnúť, pri lacnejších modeloch je potrebné ručné nastavenie niektorých parametrov, príp. prepínanie zobrazenia. Nejde o nič zložité, pre istotu si však ovládanie vyskúšajte vopred (ak máte tú možnosť) a voľte meteostanicu, ktorá má intuitívne a prehľadné ovládanie.

Domáca meteostanica s pokročilými funkciami

Cenové rozpätie

Na základe (ne)prítomných funkcií, kvality prevedenia, prestíže značky a rôznych kombinácií týchto a ďalších faktorov sa cena meteorologických staníc pohybuje od 20 – 30 € do 200 – 300 i viac eur. Vo vysokých cenových hladinách sa pohybujú výsostne profesionálne zariadenia, schopné komunikovať s webovými aplikáciami a prenášať namerané údaje do PC. Obľúbené značky domácich meteostaníc sú Sencor, OneConcept, TFA, ale aj Emos, Hama, Garni či Ventus.

Problémom lacnejších meteostaníc môže byť najmä nepresné meranie teploty, preto si pred kúpou konkrétnej stanice rozhodne najskôr prejdite diskusné fóra a recenzie, či sa tento problém náhodou netýka aj vami vybratého zariadenia.

Ako nainštalovať domácu meteostanicu

Riadiaca jednotka meteostanice by mala byť umiestnená nastojato na poličke alebo na stene. Meracie senzory (čidlá) treba umiestniť von tak, aby boli čo najmenej ovplyvnené okolím.

 • Teplomer nainštalujte na severnú stranu domu do tieňa alebo polotieňa, kde naň nebude svietiť priamo slnko, aby neboli výsledky skreslené.
 • Senzory vlhkosti a atmosférického tlaku môžete v podstate umiestniť kamkoľvek, dôležité je len to, aby neboli ničím zakryté.
 • Veterné činidlo treba nainštalovať minimálne jeden až dva metre od zeme, vhodné je umiestnenie na strechu.
 • Zrážkomer, ktorý meria množstvo napršanej vody, inštalujte na rovné miesto bez stromov a zástavby. Nesmie byť ničím zakrytý ani naň nesmie stekať voda po stene či z odkvapu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Meteostanica v mnohých domácnostiach nahrádza klasické teplomery. Je to prirodzené, keďže tieto zariadenia dokážu okrem teploty zmerať aj tlak vzduchu, vlhkosť, povedia vám, koľko je hodín atď. Parametre sú pri výbere veľmi dôležité, nie vždy vám však poskytnú odpovede na základné otázky. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky ohľadom meteostaníc.

Treba domácu meteostanicu nejako nastaviť?

Áno, je to potrebné. Zvyčajne treba po prvom zapnutí nastaviť nadmorskú výšku a zadať tlak vzduchu v hPa. Niektoré domáce meteostanice vyžadujú aj súradnice, teda zemepisnú dĺžku a šírku.

Aké meracie senzory majú domáce meteostanice a kam ich umiestniť?

Najčastejšie majú domáce meteostanice 3 sondy – na meranie barometrického tlaku, vonkajšej teploty a vlhkosti. Umiestniť ich treba min. 1 m nad zemou tak, aby im nič nestálo v ceste.

Aké sú najväčšie výhody meteostaníc?

Výhodou meteostaníc je ich pomerne presné meranie meteorologických údajov pre danú lokalitu. Plusmi sú aj bezdrôtové pripojenie senzoru, presný čas vďaka rádiovému pripojeniu a malé priestorové nároky.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 09.06.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 07:59
Erik B.

Minulý rok som si kúpil Hama Action a má prehľadné a celkom presné hodnoty. Bezdrôtové čidlo ponúka digitálne meranie vnútornej aj vonkajšej teploty a tiež vlhkosti vzduchu. Nechýba predpoveď počasia, zobrazovanie dátumu a času a tiež funkcia budíka. Čiže meteostanica mi vie nahradiť viacero výrobkov. Ovládanie je jednoduché a prebieha cez dotykové tlačidlá priamo na displeji. Potešila ma aj pamäť pre maximálne a minimálne namerané hodnoty.

21/06/2022 08:14
Juraj

Waldbeck Huygens je profi meteorologická stanica, ktorá ponúka viacero praktických funkcií. Displej je farebný a pekný veľký a prehľadný. Myslím si, že merané hodnoty sú presné, porovnával som to s inou meteo stanicou. Veľkou výhodou je možnosť pripojenia cez WiFi. V balení bolo všetko potrebné.

31/05/2022 23:13
Robo

Meteostanica Emos E5005 bola za dobrú cenu, má pekný a prehľadný displej a množstvo funkcií. Ukazuje teplotu, vlhkosť, tlak, počasie, aktuálny čas atď. Plusom je možnosť dvojitého napájania - na adaptér aj na batérie. Obsluha je jednoduchá. Mínusom je, že batérie nie sú súčasťou balenia a že displej nie je farebný, ale to mi až tak neprekáža. V tejto cenovej kategórii je to super voľba.

07/12/2021 14:03
Inga

my sme ju dostali od znamych

03/12/2021 12:40
Bea

jednu doma mame

01/12/2021 19:29
Nin

skoda ze nie je v teste zahrnuta aj znacka orava

14/11/2021 12:50
Martin

Meteostanica Emos E6018 má dobre čitateľný displej a sú tu aj 4 voľby podsvietenia. Páči sa mi možnosť nastavenia nadmorskej výšky momentálneho stanovištia či fázy mesiaca. Dosah externého senzoru je až do 100 metrov. Škoda, že trvalé podsvietenie displeja je možné len pri napájaní zo siete. Vzhľadom k cene a ponúkaným parametrom to bola veľmi dobrá kúpa.

23/07/2021 19:48
Dušky

Mám bezdrôtovú meteostanicu TFA 35.1140.01, ktorá bola dobrým kompromisom medzi obstarávacou cenou a ponúkanými funkciami. Páči sa mi komplexnosť meraných hodnôt, dostatočne veľký, farebný a prehľadne usporiadaný displej, ktorý mi zobrazuje aktuálne hodnoty či jednoduchá montáž. Oceňujem, že táto meteostanica dokáže zobrazovať aj pocitovú teplotu, hoci sú v nej mierne odchýlky. Predpoveď počasia je však veľmi dobrá. Ku stanici je možné pripojiť a potom striedavo zobrazovať až tri vonkajšie senzory. Vyzdvihujem tiež duálnu prevádzku na trafo alebo batériu, takže pri výpadku elektrickej energie ide s tmavým displej na batériu. Meteostanica má aj zopár múch, ako napríklad horší pozorovací uhol displeja, celkovo som však veľmi spokojný a žiadne ďalšie nedostatky som zatiaľ nepostrehol.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok