Najlepšie parfumy pre muža a pánske vône 2024 – recenzie, test, porovnanie

Voňať príťažlivo počas celého dňa túžia nielen ženy, ale aj muži. Chcú sa cítiť pohodlne a sviežo, čo im dokáže správna vôňa zabezpečiť. Hoci sa môže zdať výber parfumu jednoduchý, nie je to tak. Viete, na čo sa pri výbere vône zaberať? Pomôžeme vám s tým.

Muž s parfumom

Ako prvé si treba vybrať typ vône, ktorú chcete, pretože okrem parfumu máte na výber aj z toaletných a parfumovaných vôd či kolínskych. Potom prichádza na rad samotný výber vône.

Najlepšie vône pre mužov

Na základe prieskumu, ktorý sme realizovali v uliciach mesta, sme zostavili rebríček najobľúbenejších produktov. Zobrali sme so sebou testery najpredávanejších vôní a pýtali sme sa náhodných okoloidúcich, ktorá vôňa sa im najviac páči. Výsledkom je nasledovný rebríček. Poradie budeme priebežne aktualizovať, keďže dotazníkový prieskum stále prebieha.

Názov Hodnotenie Detail
Armaf Club de Nuit Men   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Tom Ford Noir Extreme   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Versace Dylan Blue   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Dior Fahrenheit   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Hugo Boss No.6   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Pánske vône – recenzie

Parfumy vo veľkom nenakupujú len dámy. Aj páni sa o seba chcú starať a chcú predovšetkým pekne voňať. Správna vôňa im môže dodať sebavedomie a vyvolať u nich pocit sviežosti počas celého dňa. Nájsť top parfum však môže byť náročné. Nielen z toho dôvodu, že na výber sú rôzne druhy vôní (kvetinové, orientálne, drevité, kožené, cyprusové, kapradinové a citrusové), ale aj preto, že v rámci druhov sú potom ešte na výber rôzne špecifické odory. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených pánskych vôní, ktoré sa tešia medzi používateľmi obľube. Dúfame, že vám pomôžu pri výbere tej naj vône pre vás.

Typy vôní

Parfum, kolínska, toaletná či parfumovaná voda? Ak neviete, aký je medzi nimi rozdiel, čítajte ďalej.

Parfum

Najsilnejšia a najkoncentrovanejšia vôňa, akú si môžete kúpiť, je parfum. Keďže obsahuje 20 až 40 % vonných zložiek, je natoľko silný, že vám stačí pár kvapiek za uši a do oblasti lakťov a budete príjemne voňať celý deň. Vzhľadom na to, že parfumy sú najdrahšie z typov vôni, väčšinou si ich majitelia šetria na špeciálne príležitosti a počas bežných dní používajú iný typ vône.

Esprit de Parfum

Stredom medzi parfumom a parfumovanou vodou je Esprit de Parfum. Podiel vonných látok sa pohybuje medzi 15 a 30 % a výdrž sa pohybuje okolo 7 hodín.

Parfumovaná voda

Parfumovaná voda sa označuje ako Eau de Parfum či Parfum de Toilette. Obsahuje 10 až 20 % vonných látok, zvyšok tvorí lieh. Ide o najpredávanejší typ vône. Má nižšiu intenzitu a kratšiu výdrž ako parfum – zväčša okolo 5 hodín. Takáto vôňa je šetrná k pokožke a je vhodná na každodenné použitie.

Výber parfumu pre muža

Toaletná voda

Podobnej obľube ako parfumované vody sa tešia aj toaletné vody, ktoré obsahujú okolo 8 % vonných zložiek a okolo 80 % liehu. Vydržia voňať približne 3 hodiny a patria medzi najlacnejšie typy vôní. Toaletné vody sú označené ako Eau de Toilette.

Kolínska voda

Najmenej koncentrovaným typom vône je Eau de Cologne, obsahuje okolo 3 % vonných látok. Voňať vydrží približne 1 až 2 hodiny. Kolínska voda sa používa po holení na osušenú tvár. Keďže jej treba použiť pomerne veľa, predáva sa vo väčších baleniach ako napríklad parfumované vody.

Eau fraiche

Ide o najslabšiu vôňu, v ktorej je podiel vonných látok len 1 až 3 %. Voňať vydrží približne 1 hodinu.

Výber podľa osobnostného typu a ročného obdobia

Pravdepdoobne ste si to nikdy neuvedomili, ale pri výbere podvedome inklinujete k vôni, ktorá je blízka vašej osobnosti. Športovci siahajú po energických a sviežich vôňach, páni obľubujúci večierky volia ťažké a výrazné parfumy, nenápadní muži si vyberajú overenú klasiku a dobrodruhovia vône veľmi často striedajú. Kam sa radíte vy?

Parfumovanie sa

Na výber má vplyv tiež to, v akom období si vôňu kupujete. V lete je vhodnejšie uprednostniť ľahšie a osviežujúcejšie vône, v zime môžete siahnuť po výraznejších a korenistejších vôňach, ktoré ľahšie preniknú cez hordu oblečenia, ktorú máte na sebe.

Výber podľa obľúbenej farby

Nákup novej vône podlieha aj vášmu momentálnemu duševnému stavu a výberu oblečenia. K bielemu outfitu sa hodia čisté, svieže, nevinné vône, k čiernej farbe sa hodia santalové drevo a bergamot. Ak obľubujete červenú farbu, pravdepodobne siahnete po vôni s obsahom cédrového dreva, zázvora či mahagónu. K zelenej ako farbe prírody a rozkvetu sa hodia kvetinové vône. Obľubujete modrú a koralovú farbu? Vaša vôňa by mala obsahovať citrón, jablko, jazmín či konvalinku.

Zloženie vône

Pri výbere voňavky pravdepodobne narazíte na informácie o troch častiach vône – hlava, srdce a základ. Hlava (vysoké tóny) je najdôležitejším prvkom vôní – zväčša ide o kvetinové a ovocné zložky. Táto zložka vás zaujme po aplikácii voňavky ako prvá, rovnako ju ako prvú ucítite. Druhou zložkou je srdce (stredné tóny), esencia, ktorú ucítite hneď po odoznení vône hlavy. Obsahuje osobitné a špecifické vône (napr. škorica, jazmín, ruža) a cítiť ju v rozmedzí od 2 až do 4 hodín. Celistvosť vône uzatvára jej posledná zložka – základ (nízke tóny). Ide o pomaly odznievajúcu vôňu, ťažšiu, zmyselnejšiu. Doba jej trvania do úplného vymiznutia je niekoľko hodín (v závislosti od koncentrácie).

Výber pánskeho parfumu

Niektoré vône majú lineárne zloženie, čo znamená, že voňajú počas celej doby nosenia stále rovnako a ich intenzita sa vytráca len pomaly. Vôňu si vyberajte aj v závislosti od prležitosti, kde ju budete nosiť. Do práce bude vhodnejšia nemeniaca sa vôňa, na schôdzku s dámou sa viac hodí nelineárna vôňa, ktorá je sprvu svieža a ku koncu zmyselná.

Druhy vôní

Podľa druhu vonného základu sa vône delia na kvetinové, orientálne, drevité, kožené, cyprusové, kapradinové a citrusové.

Najobľúbenejšie sú kvetinové vône, uprednostňujú ich skôr dámy, menej páni. K obľúbeným patria vône ruže, jazmínu, konvalinky, fialky či kosatca. Vône korenia, vanilky, ambry, škorice či klinčeka sú ťažké, zmyselné a zároveň tajomné. Orientálne vône sa hodia skôr na zimné obdobie. Drevité vône (napr. céder a santalové drevo) patria medzi pánmi k obľúbeným. Často sa kombinujú s inými druhmi vôní.

Kožené vône, ku ktorým sa radia vône kože, tabaku, medu a drevného dechtu, patria k drahším voľbám. Cyprusové vône sú suchšie, extravagantné (bergamot, pačuli, dubový mech) a patria k tomu luxusnejšiemu na trhu. V kapradinových vôňach prevládajú tóny levandule, šalvie, mäty či kumarínu, sú takmer výhradne pánske. Citrusové vône majú ľahko nahorklú arómu, sú však veľmi svieže a často sa kombinujú s kvetinovými vôňami. Radia sa k nim vône citróna, pomaranča, limetky či mandarinky.

Kvalita vôní

Tento faktor sa meria podľa dĺžky trvania vône. Tie zimné vydržia zvyčajne dlhšie ako letné, dôvodom je to, že v nich bývajú použité ťažšie tóny vo väčšej intenzite. Letné vône sú sviežejšie a ľahšie. Kvalitná letná vôňa vydrží 5 až 7 hodín, zimná až 10 hodín.

Aplikácia parfumu

Ako si vyskúšať vôňu?

V prvom rade si vôňu odskúšajte pomocou testeru, papierového prúžku, ktorý slúži k rozpoznaniu vyhovujúcej vône. Následne si ju naneste na zápästie, prípadne na vnútrajšok lakťa, aby ste zistili, či vám sedí. Vôňa sa rozvinie po približne 10 minútach. Ideálne je nechať ju pôsobiť celý deň, aby ste si odsledovali jej dĺžku, ale aj vôňu jednotlivých tónov. Skúšajte maximálne 4 vône naraz, aby nesplynuli. V prípade, že nemáte možnosť na celodenné skúšanie, medzi testovaním jednotlivých vôní si privoňajte k zrkám kávy, ktoré neutralizujú čuchové bunky.

Pokiaľ si vyberáte novú vôňu, kúpte si radšej najprv menšie balenie. Môže sa totiž stať, že vám po pár použitiach prestane voňať.

Keďže by vás mal parfum robiť príťažlivejším, nakupujte ho s partnerkou, prípadne najlepšou kamarátkou. Až keď získate pri výbere dostatočné skúsenosti, môžete si dovoliť ju nakupovať aj sami.

Ako parfum aplikovať

Parfum aplikujte na suché telo zo vzdialenosti 6 až 16 cm ešte pred oblečením sa. Nikdy by ste ho nemali aplikovať priamo na oblečenie. Určiteho ho nešúchajte/nerozmazávajte, pretože vtieraním do kože sa znižuje účinnosť vône, a vhodné nie je ani nastriekanie parfumu do vzduchu a prejdenie cezeň.

Parfum môžete aplikovať na viacero miest s tenkou vrstvou kože a s dostatočným krvným obehom, vždy si však vyberte len jedno či dve z nich. Vybrať si môžete spodnú čeľusť, krk, rameno, hruď, vnútorný lakeť, predlaktie a zápästie. Vyskúšať môžete aj aplikáciu na uši a podkolennú jamku.

V prípade, že máte záujem o predĺženie účinku vône, pred aplikáciou si naneste na pokožku hydratačný krém. Do navlhčenej kože sa aróma nevsiakne, čo napomáha dlhotrvajúcemu rozvinutiu vône.

Flakón s vôňou uchovávajte v chladnom tmavom prostredí, napríklad v skrini s spálni. Neuchovávajte ho v kúpeľni, pretože veľké zmeny vlhkosti a tepla môžu spôsobiť rozpadávanie sa molekúl parfumu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ohľadom správneho parfumu, resp. vône už máte jasno, ešte stále však máte pri výbere nejaké otázky? Na najčastejšie kladené otázky pri výbere panského parfumu sme sa rozhodli odpovedať. Chceme vám uľahčiť nielen samotný výber, ale aj následné použivanie parfumu. Pokiaľ vás ešte niečo zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Koľko parfumov mám pri výbere správnej vône vyskúšať?

Pri výbere parfumu odporúčame vyskúšať max. 2 vône naraz. Vôňu aplikujte na zápästie, každú na jedno. Čuch je v parfumérii namáhaný a po pár minútach už nemusí fungovať naplno. To, čo vám na prvýkrát voňalo už na druhýkrát voňať nemusí.

Na aké miesta si môžem parfum aplikovať?

Najvhodnejšie miesta na aplikáciu parfumu sú tie, kde si dokážete nahmatať pulz. Krk, zápästia, ale napr. aj zhyb lakťov alebo zadná strana kolien sú najlepšie. Parfumy obsahujú oleje, ktoré sa vďaka prúdeniu krvi otepľujú a vydržia voňať celý deň.

Koľko parfumu mám použiť?

Ide o individuálnu záležitosť, dôležité je, aby ste parfum cítili. "Okruh" vône by mal byť na vzdialenosť rozpažených rúk. Ak neviete množstvo odhadnúť, opýtajte sa blízkeho človeka, či to s aplikáciou parfumu nepreháňate, resp. či si ho dávate dostatok.

Staršie parfumy, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 15.06.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 10:54
Mišo

Bentley Intense 100 ml má dlhú výdrž a stačí naozaj len jeden strek. Vôňa je však výrazná a silná, niekomu preto môže prekážať. Mne vyhovuje a priateľke sa tiež páči ako voniam. Kupujem si ju pravidelne.

03/12/2021 20:29
Adam

Paco Rabanne 1 Million je presladená vôňa, skôr by som povedal, že unisex. Prvý dojem je kvetinový, druhý sladký a potom cítiť niečo umelé. Napriek tomu je výdrž vône dlhá. Kto má rád vanilkovo kvetinové vône, bude spokojný. Ja by som túto voňavku už druhýkrát nekúpil.

03/12/2021 10:02
Roman

Spokojnosť s vôňou Versace Pour Homme, nepoznám nikoho, komu by sa tá vôňa nepáčila. Moja žena hovorí, že vôňa je na mne sexi. :-D Hoci je voňavka drahšia, kupujem si ju pravidelne, vonia jemne, ale zároveň intenzívne a dlho vydrží...

01/10/2021 19:07
Zdeno

Overený výrobok, ktorý kupujem roky, je Hugo Boss No.6 Bottled. Jemná korenistá vôňa neomrzí ani po čase, no výdrž voňavky je kratšia, keďže je to EDT, ale to mi nevadí. Táto voňavka sa veľmi páči aj mojej manželke. :-)

24/05/2021 21:22
monkey

za mna najpritazlivejsia panska vona - parfem angrybeards

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok