Najlepšie vertikutátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Trávnik žltne, nerastie, napádajú ho choroby. Kosíte, polievate, no žiadne zlepšenie. Asi nastal ten pravý čas na vertikutáciu. Na tú však potrebujete správne vybavenie, teda vertikutátor.

Ako vybrať verikutator

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako vybrať taký produkt, ktorý vám poslúži roky, no hlavne taký, ktorý uspokojí vaše požiadavky.

Najlepšie benzínové vertikutátory

Názov Hodnotenie Detail
MTD Optima 38   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Scheppach SC 40 P   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 6050-B   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Riwall PRE RPV 4058   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšie elektrické vertikutátory

Názov Hodnotenie Detail
Hecht 1848 2in1   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Ferrida SC 3215   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Fieldmann FZV 2102-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Makita UV3200   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Vertikutátory – recenzie

Vertikutátor môže byť manuálny alebo mať vlastný motor, poznáme zariadenia s rôznou váhou, kvalitou, životnosťou a samozrejme aj cenou. Vo vašom výbere a rozhodovaní sme sa vám preto rozhodli pomôcť nielen radami, ale i recenziami konkrétnych produktov. Veríme, že si aj pomocou nich vyberiete produkt, s ktorým budete spokojní dlhé roky.

Čo je to vertikutátor – Prerezávač trávnika

Aby ste mohli premýšľať nad tým, aký vertikutátor vybrať, mali by ste najprv asi vedieť, na čo sa toto zariadenie používa. Mnoho majiteľov záhrad trávnik kosí, hnojí, strieka, upravuje ručne nožničkami, no i napriek tomu sa želaný výsledok nie a nie dostaviť. No a práve vertikutácia je jedným z veľmi dôležitých úkonov, ktoré sú pre zdravý a pekne vyzerajúci trávnik nevyhnutné.

Vertikutáciou alebo takzvaným vertikálnym kosením dochádza k prevzdušneniu trávnej mačiny, teda vrchnej časti trávnika, ktorá je tvorená hustým koreňovým systémom a tzv. plsťou. Tú tvorí zmes odumretých častí trávy, buriny, lístia a iného organického materiálu. Vďaka takémuto zásahu môže koreňový systém trávnika lepšie dýchať, dostane sa k nemu voda a taktiež živiny.

Prevzdušňovač, vertikutátor, trávna fréza, prerezávač trávnika – aký je medzi nimi rozdiel?

Vertikutátor je niekedy nazývaný aj ako prerezávač alebo trávna fréza. Tieto pomenovania  väčšinou označujú ten istý prístroj. Ďalším nástrojom na starostlivosť o trávnik je prevzdušňovač, ktorý funguje na trochu inom princípe, navyše slúži aj na iný účel. Pri výbere si teda určite všímajte, čo vlastne kupujete.

  • Vertikutátor: Nachádzajú sa na ňom vertikutačné nože, ktoré zhrabávajú starú trávnu plsť, mach a iné nečistoty z povrchu trávnika. Neslúži na jeho prevzdušnenie, ale prerezanie.
  • Prevzdušňovač (alebo aerifikátor): Tenké oceľové pružinky s dĺžkou okolo 3 mm trávnik prevzdušnia, v podstate ho poprepichujú. Prevzdušňovanie sa zvykne realizovať po vertikutácii. Rozdiel spočíva aj v počte nožov – pružiniek, prevzdušňovače ich majú 2- až 3-krát viac a sú usporiadané hustejšie.

Typy vertikutátorov a ich využitie

Každý vertikutátor funguje na rovnakom princípe a má za úlohu preriediť trávnik, odstrániť plsť a zlepši vstrebávanie živín i vody. Rozdiely medzi jednotlivými zariadeniami spočívajú hlavne v druhu motora. V závislosti od toho, ich môžete používať na úpravu rôzne veľkej plochy, pripájať ich káblom, dobíjať alebo do nich iba dolievať benzín.

Benzínový vertikutátor na prerezanie trávnika

Ručný vertikutátor na trávu

Začneme najlacnejším typom tohto zariadenia, a to ručným vertikutátorom alebo vertikutačnými hrabľami. Ide o náradie, ktoré na prvý pohľad vyzerá skutočne ako hrable. Namiesto klasických zúbkov sa na ňom nachádzajú vertikutačné nože. Trávnik pomocou týchto hrablí jednoducho preriedite ručne. Na prevádzku nepotrebujú žiadne napájanie na zdroj elektriny, na druhej strane sa pri práci o čosi viac namakáte. Ručný vertikutátor je vhodný hlavne na menšie plochy. Využijete ho aj pri vertikutácii trávnika v zlom teréne (napr. kopec).

Aku vertikutátor

Tento typ vertikutátora nie je úplne bežný. Má svoj vlastný motor, ktorý je však poháňaný batériou, no a tú je potrebné nabíjať. Za plusy môžeme označiť podstatné zjednodušenie obsluhy, nízku váhu (okolo 10 – 14 kg) a minimálne náklady na prevádzku.

Prvým mínusom je, že súčasťou týchto zariadení väčšinou nie je batéria ani nabíjacia stanica, bez ktorých ich nespojazdníte. Tie si musíte dokúpiť samostatne. Druhým mínusom je spomínaná nutnosť nabíjania batérie, teda i obmedzený čas, počas ktorého môžete s týmito modelmi pracovať bez prestávky. Prevádzková doba konkrétneho aku vertikutátora závisí hlavne od výkonu batérie, sčasti samozrejme i od druhu a výkonu motora. Najčastejšie používanými sú batérie s kapacitou 2 Ah, 4 Ah a 6 Ah.

Priemerná výdrž vertikutátora na jedno nabitie:

  • 2Ah – 25 min.
  • 4Ah – 50 min.
  • 6Ah – 75 min.

Ak teda budete premýšľať práve nad týmto typom vertikutátora, musíte vedieť, akú veľkú plochu ním chcete „obhospodarovať“, resp. za ako krátky čas to stihnete. Väčšinou sú odporúčané na vertikutáciu trávnika s rozlohou do 600 m².

Elektrický vertikutátor

Ide o najbežnejší a zároveň najčastejšie využívaný typ vertikutátora. Začneme plusmi, medzi ktoré patrí dobrý pomer z hľadiska spotreby a výkonujednoduchá údržba a relatívne nízka hmotnosť (cca 11 – 15 kg). Pri práci nie ste obmedzení výdržou batérie, keďže vertikutátor musí byť po celý čas pripojený káblom do elektrickej zásuvky.

Vertikutátor so zberným košom

Pri výbere by ste sa mali pozerať hlavne na výkon, od ktorého závisí, akú veľkú plochu môžete udržiavať na jedno použitie bez prestávky. Zariadenia s výkonom okolo 1 000 W sú vhodné na údržbu trávnikov s približnou rozlohou do 600 m², s 1 500 – 1 600 W vertikutátormi môžete pracovať na ploche do 800 až 1 000 m², no a tie s výkonom od 1 800 W využijete na trávnikoch s veľkosťou do 1 200 m². Tieto údaje sú, samozrejme, len orientačné, ich skutočný výkon sa môže líšiť od produktu k produktu.

Ani elektrické vertikutátory nie sú bez chyby. Za hlavný mínus sa dá nepochybne považovať nutnosť ich pripájania pomocou elektrického kábla. Povedzme si na rovinu, hovoríme o elektrickom zariadení s ostrými nožmi a elektrickom kábli, ktorý máte pohodený priamo pri nohách.

Benzínový vertikutátor

Benzínové vertikutátory sú vhodné na úpravu veľkých plôch a tiež starých a veľmi zanedbaných trávnikov. Sú poháňané štvortaktným motorom, preto sú prirodzene ťažšie a drahšie, no i podstatne výkonnejšie. Ich váha sa pohybuje od 30 do viac ako 70 kg, útlym žienkam sa s nimi preto nemusí pracovať najjednoduchšie. Rovnako tak pre vás nemusia byť vyhovujúce pri vertikutácii v strmom teréne. Počas práce nie ste obmedzení nabíjaním ani káblom, na druhej strane musíte počítať so zvýšenými prevádzkovými nákladmi, pretože musíte neustále dokupovať palivo (benzín).

Ťažný vertikutátor

Na tento typ vertikutátorov narazíte skôr zriedka. Ide o v podstate o samostatný valec s vertikutačnými nožmi, ktorý musíte pripojiť za iné zariadenie. Najčastejšie je využívaná traktorová kosačka alebo malotraktor. Premýšľajte nad nimi teda iba vtedy, ak niečo takéto doma máte. Valec zvykne mať vysokú váhu a široký záber, preto je vhodný na vertikutáciu veľkých trávnatých plôch. Niektoré valce je možné plniť pieskom, čím viete ich váhu korigovať. Narazíte však aj na multifunkčnejšie valce, ktoré môžete využiť na klasické vyrovnávanie plôch, vertikutáciu, prevzdušňovanie aj rozmetanie hnojiva či trávneho osiva.

Multifunkčný vertikutátor 3 v 1 a vertikutátor s pojazdom

Vertikutátor s 3 funkciami ich má v skutočnosti iba 2. Trávnik ním môžete vertikutovať a prevzdušňovať. Za tretiu funkciu je považovaný zberný kôš, ktorý si nie je potrebné dokupovať samostatne. Trávnu plsť teda nemusíte hrabať po skončení práce ručne.

Princíp fungovanie vertikutátora

Každý z vymenovaných typov vertikutátorov môže a nemusí mať pojazd. Pojazd poznáte napríklad z kosačiek. Ide o samostatný pohon, ktorý poháňa kolieska zariadenia. Vďaka tomu ho nemusíte tlačiť sami. Táto funkcia je nápomocná hlavne pre ženy a tých, ktorí až tak nevládzu. Oceníte ju tiež pri práci v ťažšom teréne, napríklad v kopci.

Ako vybrať vertikutátor

Druh vertikutátora je iba prvým rozhodujúcim faktorom pri jeho výbere. Niektoré z dôležitých parametrov sme si už načrtli vyššie, na niektoré sa ešte pozrieme. Pamätajte, že extrémne lacnými výrobkami nemusíte v konečnom dôsledku vôbec ušetriť. Na druhej strane sa určite neriaďte veľmi nelogickou logikou,“ čím drahší, tým lepší“. Vertikutátor si vyberiete najlepšie tak, keď pochopíte jednotlivé parametre a budete vedieť, čo presne od neho očakávate.  

Výkon vertikutátora

O výkone vertikutátorov sme si už niečo povedali, keďže však ide o jeden z najdôležitejších parametrov, zhrnieme si to ešte raz, zrozumiteľne a pekne pokope.

  • Výkon pri aku vertikutátoroch nie je uvádzaný vo wattoch, preto sa nedá povedať, na aký veľký trávnik sú alebo nie sú vhodné. Orientujte sa teda hlavne podľa kapacity batérie. V závislosti od nej môžete zariadenie používať počas určitého času. Vo všeobecnosti platí, že aku vertikutátory sú vhodné skôr na menšie plochy.
  • Elektrické vertikutátory majú najčastejšie výkon od 1 000 do 1 800 wattov. Čím vyšší výkon, tým väčšiu plochu nimi môžete prerezávať.
  • Benzínové vertikutátory zvyknú mať výkon od 1 800 wattov vyššie, preto sú vhodné na veľké a skutočne zanedbané trávnaté plochy.

S výkonom súvisia aj otáčky. Tie však nerozhodujú o tom, aký veľký, ale aký hustý a zanedbaný trávnik môžete vertikutovať alebo prevzdušňovať. Vyšší počet otáčok za minútu znamená, že si valec s vertikutačnými nožmi poradí aj s väčším množstvom plsti na „jedno prejdenie“.

Pracovná šírka

Pracovná šírka alebo šírka záberu, označuje rozmery tej časti zariadenia, na ktorej sa nachádzajú vertikutačné nože, teda valca. Čím je vertikutátor širší, tým rýchlejšia je práca s ním. Väčšie plochy zvertikutujete jednoduchšie so širšími zariadeniami, na menšie vám postačia tie užšie. V tomto smere však nemáte až tak na výber. Klasickým rozmerom je 30 až 40 cm, výnimočne natrafíte i na menšie zariadenia so šírkou záberu okolo 20 – 25 cm. Výnimočné sú rozmery okolo 80 cm. Takto široké sú väčšinou valce na ťažných vertikutátoroch, ktoré musíte pripnúť napríklad za traktorovú kosačku.

Rozmery: váha, veľkosť, počet náprav  

Veľkosť a váha zariadenia sa odvíjajú hlavne od typu motoraBenzínové vertikutátory vážia v priemere od 30 až nad 70 kg, takže aj napriek kolieskam a pohonu je práca s nimi o niečo náročnejšia. Elektrické a aku vertikutátory majú hmotnosť od 8 do cca 16 kg. Hodia sa aj pre ženy alebo fyzicky slabších jedincov. Menšie rozmery oceníte tiež pri vertikutácii medzi stromčekmi či skalkou a plotom. Tieto modely zvyknú mať menší záber, nie je to však pravidlom.

Nože vertikutátora

Počet náprav je priamo úmerný váhe a veľkosti vertikutátora. Na menších elektrických modeloch sa nachádza spravidla vždy len jedna, na ťažších dve. Nápravy majú vplyv aj na celkovú stabilitu a jednoduchosť ovládania. To, či je pre vás ich počet vyhovujúci, zistíte iba tak, že si s vertikutátorom trošku zajazdíte.

POZOR: Príliš ľahké modely nemusia mať najlepšiu stabilitu. Vertikutátor nesmie byť ťažký, na druhej strane musí byť dostatočne robustný, aby vám pri práci neposkakovalo hore-dole a aby ho neprevážil naplnený zberný kôš.

Počet a dĺžka nožov a hĺbka rezu

Vertikutátory majú väčšinou 10, 14, 16 alebo 20 nožov. S väčším počtom nožov môžete ošetrovať aj skutočne staré a zanedbané trávne porasty. Na tie v lepšom stave vám postačí i vertikutátor s ich redším usporiadaním. Najčastejšie sa stretnete s 8 cm nožmi. Ich dĺžka vás však nemusí až tak zaujímať. Vertikutátor je buď nastavený na fixnú hĺbku rezu, alebo si ju môžete nastaviť. To, či bude nôž 8 alebo 12 cm, by preto nemalo vašu prácu nijako ovplyvniť.

POZOR: Príliš málo nožov vám pridá na práci – jedno miesto budete musieť prejsť niekoľkokrát. Naopak, príliš veľa nožov môže poškodiť slabo zakorenený trávnik.

Zároveň sa dostávame k ďalšiemu parametru, k hĺbke rezu. Na väčšine vertikutátorov si ju viete nastaviť. Prvou možnosťou sú fixné polohy nastavenie (napr. 4 rôzne stupne -15, -5, 0 a +3 mm). Drahšie zariadenia majú páčku, ktorou môžete hĺbku rezu regulovať sami. Prvý typ vertikutátorov je vhodný hlavne pre začiatočníkov, fixné nastavenie vás však trošku obmedzuje. Druhý spomínaný typ vám odporúčame vtedy, keď pracujete na nerovnom teréne alebo je váš trávnik členitý (redšia, hustejšia alebo staršia a mladšia tráva).

Materiál skeletu a nožov  

Skelet, teda telo vertikutátora, môže byť plastový alebo oceľový. Plast nájdete hlavne na lacnejších modeloch. I keď ide o špeciálne tvrdený materiál, ktorý je odolný voči nárazom, v porovnaní s oceľou sú tieto produkty trochu menej kvalitné a majú kratšiu životnosť. Akýkoľvek typ kovu je lepší aj z hľadiska celkovej stability. Na výrobu nožov sa používa taktiež oceľ, väčšinou nehrdzavejúca, ušľachtilá, pozinkovaná alebo kalená.

Vodiace madlo (rukoväť)

Rukoväť sa takmer vždy nachádza v strede vertikutátora. Pri výbere si všímajte jej funkcie. Lepším riešením sú modely s nastaviteľnou výškou rukoväte, na niektorých môžete zmeniť aj jej uhol. Dôležitý je tiež materiál a tvarovanie. Na drahších kúskoch nájdete zmäkčené zóny pre pohodlnejšie uchopenie a ergonomické tvarovanie. V rámci pohodlného skladovania a prenosu sa pozrite na to, či je možné rukoväť jednoducho odmontovať.

Elektrický vertikutátor s vodiacim madlom

Zberný kôš

Pri kúpe vertikutátora si v prvom rade všimnite, či je zberný kôš jeho súčasťou, a ak nie je, tak či sa na daný model dá dokúpiť a pripevniť. Vertikutácia bez zberného koša je síce reálna, avšak nie pohodlná ani praktická. Trávna plsť v takomto prípade vylietava zo stroja rovno na trávnik. Po skončení práce teda musíte vziať hrable a všetko pekne poupratovať. Inak ste prerezávali úplne zbytočne.

Samotný zberný kôš môže mať rôzny objem. Klasika je 20, 30, 40, 50 a 60 litrov. Nezabudnite, že väčší kôš zvyšuje i celkovú váhu vertikutátora. Problémom môže byť i vyváženie. Napríklad vertikutátor s váhou 11 kg a zberným košom s objemom 55 litrov sa po jeho naplnení bude takmer s istotou prevracať dozadu. Ani príliš malý kôš však, samozrejme, nie je najšťastnejšou voľbou. Namiesto vertikutácie ho budete musieť neustále vysypávať.

Kvalita, záruka a cena vertikutátorov

Čím drahší tým kvalitnejší, i keď to tak nemusí byť vždy. Vertikutátory s oceľovým skeletom môžeme označiť nepochybne za o čosi odolnejšie. Kvalitu si viete zistiť tiež prostredníctvom záruky, ktorú garantuje výrobca alebo predávajúci. Kvalitné ručné vertikutátory kúpite za 20 – 30 eur. Cena elektrických strojov sa začína niekde okolo 50 a končí pri 200 eurách. Najdrahšími sú benzínové vertikutátory, ktoré môžu stáť aj viac ako 1 500 eur.

Ako správne používať vertikutátor

To, ako presne vertikutátor naštartujete, zmontujete a nastavíte, záleží od konkrétneho produktu. Vieme vám však dať zopár cenných rád, ktorými by ste sa pri vertikutácii mali riadiť. Predídete vytrhaniu korienkov, neefektívnemu prerezávaniu alebo iným zbytočným chybám, ktoré vášmu trávniku uberajú na kvalite.

Kedy vertikutovať

Vertikutovať by ste mali minimálne 2-krát, maximálne však 3-krát ročne. Prvýkrát sa do prerezávania pustite na jar, ideálne ešte pred prvým kosením, čo vychádza na nejaký marec až apríl. Druhý zásah, ktorý však nie je nevyhnutný, by sa mal vykonávať v strede leta, posledný na jeseň, najlepšie po poslednom kosení.

Trávnik treba vertikutovať minimálne 2-krát do roka

Nikdy nevertikutujte počas alebo tesne po daždi a taktiež vtedy, keď je na tráve ranná alebo večerná rosa. Trávnik musí byť dokonale preschnutý, inak si ho môžete kompletne rozbahniť a zničiť. Pozor, vertikutovanie je povolené iba na trávnikoch starších ako 2-3 roky. Tie mladšie nemajú ešte dostatočne vyvinutý koreňový systém. Prerezávaním aj prevzdušňovaním by ste tráve iba viac ublížili. Navyše, v takomto trávniku sa ešte určite nenachádza toľko plsti, aby ste na jej odstránenie museli míňať niekoľko stoviek eur za vertikutátor.

Príprava pred vertikutáciou

Pred vertikutovaním musí mať tráva cca 3 – 4 cm, preto ju pokoste alebo s prácou začnite ešte pred jej „vyrašením“. Ak trávnik hnojíte, určite ho pohnojte deň vopred. Korienkom takto zabezpečíte lepší prísun k živinám.

Ako vertikutovať

Pri samotnej vertikutácii sa snažte pohybovať pomaly, plynulo a postupne. Jeden pás neprechádzajte dvakrát. Neplatí to pri extrémne zanedbaných trávnikoch alebo zariadeniach, ktoré majú menší počet nožov. To, či je tráva dostatočne prerezaná, musíte zistiť sami. Výšku nožov si nastavte podľa toho, aký starý a dobre zakorenený trávnik máte. Pokiaľ ho idete vertikutovať po prvýkrát, odporúčame vám nastavenie na 5 mm. Pri druhom zásahu vám postačia už iba 3 mm.

Čo robiť po vertikutácii

Základom je, aby trávnik ostal čistý. Ak používate zberný kôš, máte o prácu menej. Ak nie, počkajte pár hodín, kým vyťahaná trávna plsť preschne na slnku. Potom ju dôkladne pohrabte jemnými hrabľami. Keď si zakúpite multifunkčný vertikutátor alebo máte samostatný prevzdušňovač, po prerezaní je vhodný čas na prevzdušnenie. Posledná rada znie, okamžite po vertikutácii nerobte paniku. Pripravte sa na to, že trávnik bude vyzerať naozaj hrozne. Doprajte mu trošku času a uvidíte ten parádny výsledok.

TIP: Ak sa chystáte trávnik doosievať, urobte tak čo najskôr po vertikutácii.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver vám ešte odpovieme na zopár častých otázok, ktoré zaujímajú tých, ktorí sa na vertikutovanie a kúpu vertikutátora ešte len odhodlávajú.

Pomôže skutočne vertikutácia trávniku?

Áno, stopercentne a bez najmenších pochýb. Trávnik, ktorý nie je prerezávaný, je plsťou doslova dusený. Ku korienkom sa dostáva menej vody aj živín, čo je pre trávu s veľmi plytkým koreňovým systémom obrovským problémom. Pozor, prehnanou vertikutáciou môžete tráve taktiež uškodiť.

Zvyknú sa vertikutátory kaziť?

Ťažká otázka. To, či vám vertikutátor vydrží 5 alebo 20 sezón, závisí od jeho kvality. K najčastejším poruchám patrí padanie páčky, ktorá slúži na nastavenie hĺbky rezu, pretrhnutie zberného koša a poškodenie elektrického kábla.

Ako zistím, že potrebujem vertikutátor?

Tak, že váš trávnik nevyzerá zdravo. Jasnými príznakmi, že potrebuje prerezať a prevzdušniť, je jeho žltnutie a schnutie, pomalší rast alebo napadnutie chorobou. Pomôže vám aj obyčajná vizuálna kontrola. Keď medzi steblami trávy nevidíte ani kúsok zeme, je zle.

Vaše hodnotenie:
(86.6%)
Dátum publikovania: 01.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/10/2021 13:00
Adam G.

Spoľahlivý stroj je Levita S 1400, ktorý som si kúpil kvôli dobrej cene a pozitívnym recenziám. So strojom som spokojný, robí to, čo má, no vadí mi, že pre výmenu nožov je nutné použiť náradie. Inak je stroj ľahký a jednoducho ovládateľný. K mínusom patrím aj malý kôš, no na menšiu záhradu stačí.

31/07/2021 10:25
Ivan Š.

Mám benzínový vertikutátor AL-KO 38 P Combi Care Comfort a som s ním spokojný. Oceňujem nezávislosť na elektrickom napájaní, prijateľnú hmotnosť aj slušný výkon. Produkt spĺňa všetko to, čo sľuboval výrobca v popise. Zostavenie bolo jednoduché, štartovanie je na jednotku a super je aj manévrovateľnosť. Kôš sa síce rýchlo zaplní, ale plní sa dobre. Pre mňa je ideálnejšie pracovať bez koša a potom zvyšky pozbierať sekačkou. Z mojich skúseností je najlepšie použiť vertikutátor skoro na jar alebo ihneď po pokosení trávnika. Je to veľký pomocník na záhrade a rozhodne ho odporúčam aj ostatným zákazníkom.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok