Najlepšie sendvičovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Možno to nie je hamburger, kebab či hot-dog, no aj chutný a kvalitne pripravený sendvič má v gastronómii svoje právoplatné miesto. A viete, čo je jeho najväčšou výhodou? Jeho rýchla a nenáročná príprava. Obľúbené zapekané sendviče, ak chcete toasty, pripravíte behom niekoľkých minút. Stačí, ak máte doma poriadny sendvičovač. A ako ho vybrať? Poradíme vám.

Ako vybrať sendvičovač

Sendvič ponúka desiatky, stovky a možno aj tisíce kombinácií ingrediencií podľa chutí, ktoré máte. Dva krajce opečeného toastového chleba a medzi nimi to, čo váš žalúdok žiada. Aby vám však toasty chutili, nesmie chýbať kvalitný toastovač. Bola by totiž škoda, ak by rýchlu a nenáročnú prípravu zmaril sendvičovač, ktorý nesplní vaše očakávania. Nie každý sendvičovač je rovnaký a nie každý je úplne správnou voľbou.

Najlepšie sendvičovače

Názov Hodnotenie Detail
Tefal SW 342 D 38   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Tefal SW854D16   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Russell Hobbs 26810-56   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SSM 3120WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Breville VST082   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Sendvičovače – recenzie

Sendviče sú síce obľubené, ale väčšina si ich doma robí len raz za čas. Práve preto sú obľúbené sendvičovače 2 v 1 alebo 3 v 1, ktoré umožňujú výmenu platní a prípravu viacerých druhov pokrmov. V našich recenziách sa dozviete, ktorý z modelov je pre vás najvhodnejšou voľbou.

Chutné toasty či panini na milión spôsobov

Chutné sendviče či zapekané toasty sú pochúťkou pre celú rodinu. Vďaka sendvičovaču môžete pripraviť raňajky alebo chutný olovrant či večeru naozaj celej rodine. Sendvič môže spájať množstvo chutí a zaujímavých ingrediencií a každý si môže pripraviť taký, ktorý vyhovuje jeho chuťovým pohárikom. Niekto má rád toasty syrové, niekto znesie viac chilli dresingu a niekto chce viac mäsa ako toastu. Každopádne vďaka sendvičovaču môže byť príprava chutných toastov jednoduchá a rýchla.

Čo rozhoduje pri výbere?

Pravdou je, že najčastejšie je to cena. Samozrejme, tento netechnický parameter nie je najpodstatnejší, a prv, ako sa rozhodnete pre tú najlacnejšiu alternatívu, mali by ste zvážiť aj ďalšie parametre a vaše požiadavky. V prvom rade si premyslite, či toastovač budete vôbec využívať a aký objem toastov budete pravidelne či menej často pripravovať. Na výber sú toastovače, ktoré pripravia 2 sendviče alebo pojmú až 4.

Sendvičovač – parametre výberu

Zaujímať by vás mal aj povrch platničiek, z ktorých sú platne sendvičovača vyrobené, či jeho multifunkčnosť, skladnosť a takisto príkon zariadenia. Na výber sú totiž aj sendvičovače s funkciami 2 v 1 alebo 3 v 1. A určite sa oplatí si prečítať aj referencie a recenzie zákazníkov. My sme pre vás pripravili sprievodcu výberom toastovačov.

Dva základné typy toastovačov

Nie, ani sendvičovačov nie je len jeden druh a treba rozlišovať minimálne dva. Reč teraz nie je o dizajne, farbe či veľkosti, čo sú takisto aspekty, ktoré jednotlivé zariadenia odlišujú. Rozdiel je však predovšetkým vo využití sendvičovača. Ak teda preskočíme jednoduché delenie na malý a veľký toastovač, dostaneme sa k jednoduchému (klasickému) a multifunkčnému sendvičovaču.

  • Jednoduchý sendvičovač – ide o najednoduchšie a zároveň i najviac frekventované zariadenia, ktoré plnia úlohu prípravy toastov a nedisponujú žiadnou inou pridanou hodnotou či špeciálnou funkciou.
  • Multifunkčný sendvičovač – ide o prístroj, ktoré okrem prípravy sendvičov, využijete aj na prípravu iných pokrmov. Prirodzene, viac účelov znamená vyššiu cenu. Nie každému je po chuti do takéhoto prístroja investovať. Sendvičovač spája funkciu grilu či vaflovača.

Príkon sendvičovača

Bežne sa príkon sendvičovača pohybuje na úrovni 700 až 1 000 wattov. Tento parameter je smerodajný aj pre rýchlosť ohrevu i čas samotnej prípravy. Príkon v rozmedzí 700 – 800 wattov je ideálny v pomere medzi spotrebou a časom prípravy toastu. Sendvičovače s vyšším príkonom, napríklad 1000 wattov, majú o niečo vyššiu spotrebu, rýchlejší čas prípravy pokrmu a v neposlednom rade sú niektoré modely vybavené reguláciou teploty. Daňou je však aj vyššia cena.

Multifunkčný sendvičovač, príprava vaflí

Povrch platne

Materiál platničky musí byť kvalitný a odolný. Lacné sendvičovače sú často vybavené platňami, ktoré sú krehké a jedlo sa na ne lepí. Ak chcete sendvič vybrať, ľahko poškodíte povrch platne. Najčastejším povrchom platní je teflón. Vyššou triedou sú sendvičovače, ktoré majú povrch keramický, ktorý má obrovskú výhodu, že sa na ňom nič nepripáli. Ešte lepšie je, ak je tu možnosť výmeny platničiek. Zvyčajne ide o drahšie multifunkčné modely, kedy môžete meniť platne a zo sendvičovača razom spraviť kontaktný gril alebo vaflovač.

Údržba po použití

Platničky z toastovača možno poľahky vybrať a umyť pod tečúcou vodou. Dôležité však je, aby ste nepoškodili materiál, ktorý je na ich povrchu. Najčastejšie je to spomínaný teflón, ktorého štruktúra sa ľahko naruší. Najlepší je keramický povrch, s ktorým je pri údržbe najmenej práce.

Najväčším problémom je napríklad vytečený a následne pripálený syr. V takom prípade nechajte nečistotu odmočiť a nesnažte sa drhnúť povrch nasilu. Niektoré platne je možné umývať aj v umývačke riadu.

Najlepšie značky sendvičovačov

Medzi najlepších výrobcov sendvičovačov patria značky TefalETA či Sencor, ktorí majú vo svojom portfóliu viacero modelov. Takisto mnohé sendvičovače z dielne týchto výrobcov patria medzi najpredávanejšie a zákazníkmi hodnotené ako najlepšie. Medzi kvalitných producentov, ktorí majú na trhu menej produktov tohto druhu, však patrí aj značka Gorenje či Russell Hobbs.

Jednoduchý sendvičovač na prípravu 2 sendvičov

Cena

Pri výbere si väčšina zákazníkov určí cenový strop alebo konkrétnu cenu, za ktorú si chce takéhoto kuchynského pomocníka obstarať. Na trhu nájdete úplne najlacnejšie toastovače v kategórii do 20 eur. Samozrejme, majú menší výkon a často sú použité menej kvalitné materiály. Svoj účel však splnia. Následne je tu kategória sendvičovačov do 40 eur. V tejto cenovej relácii si už dokážete obstarať pomerne kvalitný sendvičovač, dokonca aj niektoré multifunkčné. Nad 40 eur ide zvyčajne o výkonnejšie prístroje kvalitného vyhotovenia a v niektorých prípadoch dokonca i s reguláciou teploty.

Praktické funkcie

  • Svetelný indikátor – funkcia, ktorá vás informuje o tom, kedy je sendvičovač zapnutý a zahriaty na prevádzkovú teplotu.
  • Tepelná regulácia – alebo ak chcete termostat, ktorým môžete nastaviť teplotu sendvičovača tak, ako vám vyhovuje. Ide zvyčajne o drahšie modely.
  • Tepelná poistka – tá by nemala chýbať pri žiadnom elektrickom spotrebiči a zvlášť nie pri takom, ktorý je vybavený tepelným telesom. Poistka v prípade prehriatia toastovač vypne.
  • Protišmykové nožičky – pogumované nožičky, ktoré sa postarajú o lepšiu stabilitu.
  • Izolovaná rukoväť – takáto rukoväť by mala ostať studená aj v čase, kedy sendvičovač hreje.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na prvý pohľad sa výber sendvičovača zdá jednoduchý. Všímate si vzhľad, zopár parametrov a máte hotovo. Je to však skutočne tak? Pred kúpou toustovača by ste si mali odpovedať na niekoľko praktických otázok.

Podľa čoho si mám vybrať veľkosť senvičovača?

Samozrejme, podľa počtu ľudí, pre ktorých budete tousty pripravovať. Bežnej rodine postačí sendvičovač na prípravu 2 toustov naraz. Ak však tousty obľubujete a pripravujete ich často, vyberte si model, ktorý dokáže pripravovať 4 tousty súčasne. Nezabudnite pritom sledovať aj príkon sendvičovača. Pre menší počet ľudí postačí príkon 800 W, pre väčšie rodiny je vhodnejší príkon 1 000 W a viac.

Dá sa sendvičovač použiť aj na grilovanie?

Áno, dá. Niektoré toustovače majú vymeniteľné platne a umožňujú jedlo aj grilovať. Sú však príliš malé a majú aj malý príkon, preto na nich neugrilujete mäso či väčšie kúsky zeleniny.

Ako sa treba o sendvičovač starať?

Ak chcete, aby vám toustovač vydržal čo najdlhšie, treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Dosiek na pečenie by ste sa nemali dotýkať kovom. Prístroj treba čistiť po každom použití, minimálne sa treba zbaviť zvyškov jedla mokrou hubkou. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelné umývanie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 14:43
Soňa

Breville VST082X je kvalitný produkt, páči sa mi väčšia výška foriem. Oproti lacnejším toastovačom je pri tomto cítiť, že je kvalitnejší. Páči sa mi aj tvar trojuholníkov, sú hlbšie, vďaka čomu sa plnka lepšie zmestí dnu. Plusom je ľahká manipulácia a ľahké čistenie. Toast je chutný a rovnomerne upečený. Môžem len odporučiť.

08/01/2022 11:32
Martina

Mám sendvičovač z Lidla Silvercrest SSMW 750 0 D1, ktorý sa jednoducho používa. Údržba a čistenie je ľahké a myslím si, že cena je super, vzhľadom na to, že ide o prístroj tri v jednom. Výmena nadstavcov je rýchla a nahriatie platní rýchle. Používame ho doma denne a pripravujeme si na ňom skvelé raňajky čo večere. Okrem sendvičov s prehľadom zvládne aj prípravu mäska, mäsko sa krásne uzavrie a zostáva vo vnútri šťavnaté, hotové je za chvíľku. Určite odporúčam.

05/01/2022 19:54
Nina

Mora MS 903 BK je pekný a kompaktný sendvičovač. Dajú sa robiť až štyri snedviče alebo vafle naraz, čiže môžem si pripravovať sladké aj slané, podľa toho, na čo mám akurát chuť. Doštičky sa troška ťažšie dávajú na svoje miesto a držia ich plastové páčky, mám obavu o ich životnosť. Snáď sa časom nezlomia. Sendvičovač inak robí to, čo má.

12/11/2021 09:12
Marcela

Za mňa je super produkt Tefal SW 854 D 16, vyskúšala som nielen sendviče, ale aj paniny a boli výborné. Nič sa nelepí, nič sa nepripaľuje. Ešte chcem vyskúšať vafle a som zvedavá, ako si poradí s nimi, ale predpokladám, že tiež veľmi dobre. Prístroj sa ľahko čistí, pretože vymeniteľné platne sa dajú umývať v umývačke riadu. Plusom je krásny dizajn a praktické prevedenie a mínusom zas vyššia cena.

13/07/2021 19:31
Evička

Denne používam sendvičovač Eta Sorento 3151, ktorý okrem chutných sendvičov robí aj veľmi dobré wafle. Formy na sendviče sú väčšie než bežné sendvičové chleby, avšak nepovažujem to za nevýhodu, skôr naopak. Pri zatváraní prístroja nie je nutné so sendvičmi toľko bojovať. Plus dávam za výmenné platne, variabilitu, ľahké čistenie a výkon. Je to vlastne prístroj tri v jednom, pretože môže slúžiť aj ako gril. Verím, že ETA je overená značka a bude mi slúžiť veľmi dlho. Plus dávam aj za moderný dizajn a za to, že na platniach sa nič neprichytáva.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok