Najlepšie digitálne fotoaparáty 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Pomôžeme vám vybrať najlepší fotoaparát. Vytvorili sme pre vás porovnávací test digitálnych kompaktných fotoaparátov, ktorý je tvorený rebríčkom TOP produktov v tejto kategórii. Zozbierali sme recenzie fotoaparátov, vaše hodnotenie a výsledky nestranných testov domácich aj zahraničných autorít. Prešli sme si stovky diskusií a vytvorili sme tento rebríček.

Digitálny fotoaparát

V rebríčku sú produkty, ktoré sa umiestnili na popredných miestach v testoch. Odstránili sme modely, ktoré mali na internete veľa negatívnych komentárov. Tento rebríček priebežne upravujeme. Zapojiť sa môžete aj vy vo forme komentárov v spodnej časti teto stránky. Pomôžete ostatných zodpovedať otázku Ako vybrať digitálny fotoaparát. 

Digitálne kompaktné fotoaparáty už dávno neprodukujú rozmazané fotky s červenými očami. Technológia značne pokročila a výstupy z drahších modelov sa kvalitou doťahujú na digitálne zrkadlovky nižšej a strednej triedy – niektoré ich dokonca predčia. V článku sa pozrieme na to, ako vybrať kompaktný fotoaparát a predstavíme si aj najzaujímavejšie modely dostupné na slovenskom trhu.

Najlepšie kompaktné fotoaparáty

Názov Hodnotenie Detail
Sony Alpha A7 III   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Ricoh GR III   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Olympus E-M5 Mark III   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sony ZV1   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Kodak WPZ2   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Delenie kompaktných fotoaparátov

Fotoaparáty z tejto kategórie sa delia na 4 typy. Vybrať si môžete zo základných modelov, prémiových kompaktov, z fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi či z takých, ktoré majú obrovský rozsah ohniskovej vzdialenosti.

  • Základné modely: Základné modely digitálnych kompaktov sú určené amatérskym fotografom, ktorí chcú zachytávať prevažne momentky zo svojho života, prípadne hľadajú kompakt na dovolenku a nemajú žiadne ambície v oblasti umeleckej fotografie. Mali by mať k dispozícii spoľahlivý automatický režim a tiež scénické režimy pre rôzne druhy situácií, s ktorými dokáže zachytiť kvalitné snímky aj dieťa.
  • Prémiové kompakty: Oproti základným modelom väčšinou ponúkajú plne manuálny režim s nastavením citlivosti, rýchlosti závierky či clony objektívu. Zábery s nimi tak môžete mať viac pod kontrolou a dostať do nich aj určitú dávku výtvarného nádychu. Môžu mať vymeniteľné objektívy.
  • Mirrorless: Toto slovo voľne preložené z angličtiny označuje „zrkadlovku bez zrkadla“. Ide o fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi a veľmi kvalitnými senzormi i obrazovými procesormi. Ich výstupy sú často porovnateľné so zrkadlovkami nižšej a dokonca i strednej triedy.
  • Ultrazoomy: Fotoaparáty s pevným objektívom, ktoré majú obrovský rozsah ohniskovej vzdialenosti, alebo ak chcete priblíženia, resp. zoomu. Radia sa k nim modely s priblížením 30× a viac, niektoré dokonca dosahujú 83-násobné priblíženie. To sa už ale odráža na rozmeroch, hmotnosti a kvalite záberov z takého objektívu.

Ako vybrať digitálny kompaktný fotoaparát

Pri výbere toho správne digitálneho fotoaparátu, ktorý vám bude robiť radosť, sa musíte zamerať na niekoľko základných parametrov. Okrem takej podstatnej veci akou je objektív si všímajte aj snímače či konektivitu.

Objektívy digitálnych kompaktov

  • Pevný alebo vymeniteľný: Najlepší kompaktný fotoaparát by mal mať možnosť výmeny objektívu. Tým totiž môžete dosiahnuť zlepšenie kvality záberov aj o niekoľko tried. Nie ste totiž viazaní objektívom jediného výrobcu a môžete siahnuť po prepracovaných objektívoch overených výrobcov ako Zeiss, Sigma, Tamron a pod. Kompakty s výmenným objektívom však patria medzi drahšie modely.
  • Ohnisková vzdialenosť: Určuje, ako veľmi bude obraz smerom od fotoaparátu priblížený. Udáva sa v milimetroch, a čím je menšia, tým je uhol záberu širší. Ohnisko 24 mm a menej sa nazýva širokouhlé a je vhodné pre fotenie krajiniek, architektúry či davov ľudí. Ohnisko od cca 30 mm do 100 mm je vhodné na fotenie portrétov a objektívy s vyšším ohniskom sa hodia na fotenie vzdialených objektov (nazývajú sa tiež teleobjektívy).
  • Max. svetelnosť: Udáva, aké množstvo svetla prenikne od šošovky k snímaču. Označuje sa písmenom f a číslom celým, prípadne desatinným. Čím menšie číslo, tým viac svetla. Platí tu, že obraz snímaný objektívom s f1.8 bude pri rovnakom nastavení závierky a citlivosti svetlejší, než pri objektíve s f4. Toto je dôležité z dvoch dôvodov – prvým je snímanie v tme, kedy pri slabej svetelnosti musí automatika fotoaparátu zvýšiť citlivosť ISO, čím sa zväčší aj šum (typická zrnitosť na záberoch). Druhý dôvod je, že pri vyššej svetelnosti je pozadie za objektom viac rozostrené, čo je žiadaný umelecký efekt najmä pri portrétoch.
  • Optická stabilizácia: Dokáže do určitej miery utlmiť pohyb roztrasených rúk. Mnoho fotoaparátov však má stabilizíciu iba digitálnu, t. j. snímaný obraz orežú od okrajov a ten sa potom javí ako stabilný. Optická stabilizácia je však efektívnejšia. Digitálne kompakty s optickou stabilizáciou sú drahšie, pričom väčšina modelov ju má vstavanú v objektíve – pri jeho výmene za nestabilizovaný potom môžete byť nepríjemne prekvapení.

Snímače – čím viac megapixelov, tým lepšie?

Výrobcovia sa často predháňajú v tom, kto ponúkne väčšie rozlíšenie, no v tomto prípade platí, že menej je viac. Pre bežné fotenie momentiek určite postačí rozlíšenie na úrovni 10 Mpix.

Použitie digitálneho fotoaparátu

Mali by ste však brať do úvahy aj veľkosť snímača. Menší snímač má totiž menšiu plochu a tým pádom pri rovnakom rozlíšení menšie obrazové body – tým pádom nedokáže zachytiť rovnako kvalitný snímok a rovnaké množstvo detailov ako snímač veľký. Najpoužívanejšie snímače môžeme zoradiť od najväčšieho po najmenší takto: Full frame (používa sa väčšinou zrkadlovkách) > APS-H > APS-C (v drahších kompaktoch) > 1,5” > Micro 4/3” (v drahších kompaktoch) > 1” > 1/1,2” > 2/3” > 1/1,7” > 1/2,3” > 1/3,2”.

Natáčanie videa s kompaktom

Túto funkciu zvládajú už skoro všetky kompakty. Štandardom je dnes Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 bodov), no do popredia sa pomaly derie aj 4K rozlíšenie (3 840 × 2 160, resp. 4 096 × 2 160 bodov). Na strih 4K videa potrebujete veľmi výkonný počítač, preto dobre zvážte, či túto funkciu potrebujete. Dôležitá je aj tzv. snímkovacia frekvencia, ktorá sa vyjadruje v snímkoch za sekundu a označuje sa aj ako fps (frames per second).

Výklopný displej

Výklopný displej sa stane vaším verným spoločníkom pri selfie fotení alebo videoblogovaní. Displej sa môže vyklápať nahor o 180 °, prípadne do boku.

Fotenie digitálnym fotoaparátom

Niektoré modely ponúkajú tiež možnosť naklopenia displeja smerom dolu či hore, čo uľahčuje fotenie v dave ľudí s fotoaparátom nad hlavou, prípadne pri dosahovaní zaujímavých umeleckých záberov s fotoaparátom pri zemi.

Konektivita

Mnoho kompaktných fotoaparátov dnes už ponúka prepojenie so smartfónom či PC cez Bluetooth a WiFi. Pomocou tejto funkcie môžete nielen prenášať fotografie a videá medzi fotoaparátom a zariadením ale tiež pomocou aplikácií ovládať fotoaparát na diaľku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O kompaktných fotoaparátoch už viete všetko, alebo aspoň takmer všetko. Na záver vám ešte odpovieme na zopár často kladených otázok, ktoré vás v súvislosti s digitálnymi fotoapáratmi zaujímajú.

Má zmysel si kupovať kompaktný fotoaparát, keď mám kvalitný fotoaparát v telefóne?

Určite má, pretože kompakty sú na rozdiel od smartfónov úplne prispôsobené svojmu účelu – fotografovaniu. Mobilné telefóny sú cenovo porovnateľné s kompaktnými fotoaparátmi a ponúkajú viac funkcií, avšak kvalitou fotografií sa kompaktu rovnať nemôžu.

Pre koho sú kompaktné fotoaparáty vhodné?

Pre každého, kto chce zachytiť bežné situácie s rodinou a priateľmi, rodinné oslavy, zážitky z dovoleniek, výletov a pod. Kompakty majú malé rozmery, preto ich môžete zobrať kamkoľvek so sebou.

Aká je hmotnosť kompaktného fotoaparátu?

Hmotnosť kompaktov sa pohybuje okolo 200-400 g. Napriek mušej váhe sú nadupané funkciami.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2024

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2024

Voda pokrýva viac ako 70% Zeme. To je teda poriadny priestor na objavovanie, čo poviete? Ak sú vodné plochy a ich hlbiny aj vašim druhým domovom, potom neváhajte a zadovážte si vodotesný fotoaparát. Len vďaka nemu si uchováte perfektnú pamiatku na návštevu podvodných svetov. Najlepšie... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 23.09.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 13:41
Erik

Canon EOS M100 je kvalitný, malý a šikovný. Vybral som si ho hlavne kvôli kompaktnej veľkosti, pretože veľa cestujem, chcem mať čo najľahšiu batožinu. Kvalita fotografií aj videa je výborná. V tomto foťáku je senzor z modelu 80D. Vyzdvihujem super rýchle ostrenie aj setový objektív, ktorý je dostatočne dobrý, ale ja som si kúpil aj ďalší. Škoda, že foťák nemá hot-shoe pre blesk a nemá hľadáčik. Inak super.

07/10/2021 15:09
Vojto

Som maximálne spokojný s fotoaparátom Fujifilm X-T3, hoci na trhu je už nejakú dobu jeho novší nástupca. Ani tento model nezaostáva a výrobca mu vydal aktualizáciu firmwaru. Obraz je krásne ostrý a hľadáčik nemá chybu. Páči sa mi kompaktnosť, množstvo prepínačov a tlačidiel hneď po ruke či nabíjanie cez USB-C. Jediným neduhom je trocha slabšia baterka, ale to je pri bezzrkadlovkách bežné, takže spokojnosť.

14/09/2021 08:10
Martin

Už nejaký ten čas používam fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GX80, ktorý ponúka perfektné obrazové výstupy. Na to, že sa v jeho tele ukrýva menší čip, som milo prekvapený kvalitou fotografií. Oceňujem široké a prehľadné možnosti nastavenia aj kvalitný dotykový displej, vďaka ktorému je ovládanie intuitívne. Fotoaparát je úžasne skladný, preto je ideálny na cestovanie, ja si ho brávam so sebou na každý výlet. Aj s objektívom, ktorý bol k nemu pribalený, funguje výborne, no samozrejme, ak chcete ešte lepšie fotografie, môžete si kúpiť kvalitnejší objektív. Na výber ich je celkom dosť od zoomov až po pevné sklá. Veľmi sa mi páči hľadáčik, čo je skvelé pri komponovaní záberu počas slnečného dňa, cez displej by ste komponovali obtiažne kvôli rôznym odleskom a prudkému slnku. Nechýba tu ani možnosť natáčania videa, avšak to veľmi nevyužívam a primárne ho používam na fotografovanie. Video výstup je ale aj tak na slušnej úrovni. Je vhodný pre amatérov vďaka automatickým režimom, ale aj pre skúsenejších používateľov, nakoľko podporuje úplne manuálne ovládanie. Autofukus je pomerne rýchly a presný a za veľmi účinnú považujem aj stabilizáciu snímacieho čipu v spolupráci s optickou stabilizáciou v objektíve. Môžem fotiť aj za zhoršených svetelných podmienok bez použitia statívu. Fotoaparát mi presne padol do ruky a veľmi dobre sa mi ovláda. Napriek tomu, že ide o model, ktorý prišiel na trh pred pár rokmi, aj teraz má ešte stále čo ponúknuť. Je to fajn doplnok k mojej zrkadlovke, keď sa nechcem ťahať s veľkým a ťažkým prístrojom.

12/09/2021 08:56
Henrich

Som maximálne spokojný s digitálnym fotoaparátom Sony Alpha A7 III, pretože ide o cenovo dostupný foťák s fullframe senzorom. Autofokus je veľmi rýchly a dynamický rozsah je veľmi dobrý. Oceňujem presné ostrenie na oko, pokiaľ fotím portréty aj funkciu Focus Peaking, ktorá sa hodí pri objektívoch bez autofokusu, pretože pri ostrení sa vyznačia ostré hrany. Plus dávam za dva sloty na SD kartu, čiže ak sa mi jedna zaplní, fotoaparát automaticky začne ukladať snímky na tú druhú bez nutnosti výmeny. Sú tu praktické kolieska na nastavenie expozičných hodnôt, ako je ISO čas a clona. Pochvalu si zaslúži aj vysoko citlivý snímací čip s rozsahom ISO od 50 do 204000. Fotoaparát mi vyhovuje aj po dizajnovej stránke, má pekný hranatý tvar a v rukách sa mi drží veľmi dobre. Nechýba tu vstavaný intervalometer, čo je funkcia slúžiaca na automatické snímanie timelapse záberov. Nabíjanie je možné cez microUSB konektor, ale aj cez USB-C, čiže bez problémov foťák nabijete aj zo silnejšej powerbanky, ak práve nemáte po ruke elektrickú zásuvku. Ešte spomeniem 5-osú stabilizáciu čipu, ktorá je nápomocná pri snímaní za zhoršených svetelných podmienok a výklopný displej. Ten je možné vyklápať hore a dole, avšak nie do strán. Výdrž batérie je priemerná, ale to je pri bezzrkadlovkách bežné. Páči sa mi rozloženie tlačidiel aj intuitívne ovládanie. Foťák dokáže natáčať aj video záznamy, ktoré majú peknú kvalitu, povedal by som, že kvalitatívne sú takým vyšším štandardom. V kombinácii s dobrým objektívom získate nádherné a ostré fotografie s nízkym šumom aj pri vyšších hodnotách ISO. K foťáku je dostupné aj voliteľné príslušenstvo, takže každý si môže dokúpiť to, čo mu vyhovuje. Hoci je cena vyššia, oplatí sa investovať, pretože výsledky stoja naozaj za to. Škoda len, že aj objektívy sú dosť drahé, no za kvalitu sa platí. :-) Ak hľadáte kvalitný a výkonný fotoaparát, no zrkadlovka vám z nejakých dôvodov nevyhovuje, táto bezzrkadlovka bude skvelou voľbou. Ocenia ho nielen vášniví amatéri, ale aj profesionáli.

16/07/2021 07:32
Ada

Napríklad Nikon Coolpix P1000 je dobrá voľba, objektívy Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM (dokáže zaostriť na vzdialenosť 3 cm) a Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM sú tiež dobré, samozrejme, treba mať foťák z radu EOS M.

13/07/2021 20:36
Peter

Kto mi poradí špičkový fotoaparát s perfektným makrom? Potrebujem fotiť drobné predmety - mince.

28/10/2019 08:45
Alena

Dobry deň, do testu najlepších digitálnych fotoaparátov v roku 2019 ste podľa mňa zaradili Sony Cyber shot DSC-RX100, jeho prvú verziu ktora prisla na trh v roku 2012. Odvtedy je na trhu uz VI- šestka s úplne inými parametrami. Aj keď sa fotoaparát z roku 2012 stale predáva, jeho zaradenie medzi najlepsie v roku 2019 je pre mna záhadou, keďže Sony RX 100-ku neustale vylepšuje.

22/04/2019 22:40
Štefan

Dobrý večer,
mám Nikon Coolpix B700, ale neveim si rady s výklopným displejom. Niekedy ide, inokedy ale nie. Navyše sa mi cez obrazovku, keď si vyvolám zobrazenie nasnímaných fotiek objaví (a zotrvá) oznam o comment, artist a copyrighte, no ja ho neviem odstrániť. Poradíte ako na to na môj mail? Vďaka.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok