Najlepšie digitálne fotoaparáty 2020 – recenzie, test, porovnanie

Pomôžeme vám vybrať najlepší fotoaparát. Vytvorili sme pre vás porovnávací test digitálnych kompaktných fotoaparátov, ktorý je tvorený rebríčkom TOP produktov v tejto kategórii. Zozbierali sme recenzie fotoaparátov, vaše hodnotenie a výsledky nestranných testov domácich aj zahraničných autorít. Prešli sme si stovky diskusií a vytvorili sme tento rebríček.

Digitálny fotoaparát

V rebríčku sú produkty, ktoré sa umiestnili na popredných miestach v testoch. Odstránili sme modely, ktoré mali na internete veľa negatívnych komentárov. Tento rebríček priebežne upravujeme. Zapojiť sa môžete aj vy vo forme komentárov v spodnej časti teto stránky. Pomôžete ostatných zodpovedať otázku Ako vybrať digitálny fotoaparát. 

Digitálne kompaktné fotoaparáty už dávno neprodukujú rozmazané fotky s červenými očami. Technológia značne pokročila a výstupy z drahších modelov sa kvalitou doťahujú na digitálne zrkadlovky nižšej a strednej triedy – niektoré ich dokonca predčia. V článku sa pozrieme na to, ako vybrať kompaktný fotoaparát a predstavíme si aj najzaujímavejšie modely dostupné na slovenskom trhu.

Najlepšie kompaktné fotoaparáty

Názov Hodnotenie Detail
Canon EOS M100   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Panasonic Lumix DMC-LX100   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sony Alpha A7 III   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Nikon Coolpix A900   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sony CyberShot DSC-WX350   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Digitálne fotoaparáty – recenzie

Väčšina ľudí nad kúpou fotoaparátu neuvažuje, pretože má mobilný telefón, kde je "kvalitný foťák". Áno, technika ide dopredu, ale digitálne fotoaparáty majú stále čo ponúknuť. Pre nadšencov fotografovania sú priam nutnosťou. Ich výrobou sa zaoberajú známe firmy (Fujifilm, Nikon, Canon, Panasonic, Sony), čo je už samo osebe znakom istej kvality. Ak si nie ste istí, ako foťák vybrať, prečítajte si naše krátke recenzie a možno vás niektorý z modelov zaujme.

Delenie kompaktných fotoaparátov

Fotoaparáty z tejto kategórie sa delia na 4 typy. Vybrať si môžete zo základných modelov, prémiových kompaktov, z fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi či z takých, ktoré majú obrovský rozsah ohniskovej vzdialenosti.

  • Základné modely: Základné modely digitálnych kompaktov sú určené amatérskym fotografom, ktorí chcú zachytávať prevažne momentky zo svojho života, prípadne hľadajú kompakt na dovolenku a nemajú žiadne ambície v oblasti umeleckej fotografie. Mali by mať k dispozícii spoľahlivý automatický režim a tiež scénické režimy pre rôzne druhy situácií, s ktorými dokáže zachytiť kvalitné snímky aj dieťa.
  • Prémiové kompakty: Oproti základným modelom väčšinou ponúkajú plne manuálny režim s nastavením citlivosti, rýchlosti závierky či clony objektívu. Zábery s nimi tak môžete mať viac pod kontrolou a dostať do nich aj určitú dávku výtvarného nádychu. Môžu mať vymeniteľné objektívy.
  • Mirrorless: Toto slovo voľne preložené z angličtiny označuje „zrkadlovku bez zrkadla“. Ide o fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi a veľmi kvalitnými senzormi i obrazovými procesormi. Ich výstupy sú často porovnateľné so zrkadlovkami nižšej a dokonca i strednej triedy.
  • Ultrazoomy: Fotoaparáty s pevným objektívom, ktoré majú obrovský rozsah ohniskovej vzdialenosti, alebo ak chcete priblíženia, resp. zoomu. Radia sa k nim modely s priblížením 30× a viac, niektoré dokonca dosahujú 83-násobné priblíženie. To sa už ale odráža na rozmeroch, hmotnosti a kvalite záberov z takého objektívu.

Ako vybrať digitálny kompaktný fotoaparát

Pri výbere toho správne digitálneho fotoaparátu, ktorý vám bude robiť radosť, sa musíte zamerať na niekoľko základných parametrov. Okrem takej podstatnej veci akou je objektív si všímajte aj snímače či konektivitu.

Objektívy digitálnych kompaktov

  • Pevný alebo vymeniteľný: Najlepší kompaktný fotoaparát by mal mať možnosť výmeny objektívu. Tým totiž môžete dosiahnuť zlepšenie kvality záberov aj o niekoľko tried. Nie ste totiž viazaní objektívom jediného výrobcu a môžete siahnuť po prepracovaných objektívoch overených výrobcov ako Zeiss, Sigma, Tamron a pod. Kompakty s výmenným objektívom však patria medzi drahšie modely.
  • Ohnisková vzdialenosť: Určuje, ako veľmi bude obraz smerom od fotoaparátu priblížený. Udáva sa v milimetroch, a čím je menšia, tým je uhol záberu širší. Ohnisko 24 mm a menej sa nazýva širokouhlé a je vhodné pre fotenie krajiniek, architektúry či davov ľudí. Ohnisko od cca. 30 mm do 100 mm je vhodné na fotenie portrétov a objektívy s vyšším ohniskom sa hodia na fotenie vzdialených objektov (nazývajú sa tiež teleobjektívy).
  • Max. svetelnosť: Udáva, aké množstvo svetla prenikne od šošovky k snímaču. Označuje sa písmenom f a číslom celým, prípadne desatinným. Čím menšie číslo, tým viac svetla. Platí tu, že obraz snímaný objektívom s f1.8 bude pri rovnakom nastavení závierky a citlivosti svetlejší, než pri objektíve s f4. Toto je dôležité z dvoch dôvodov – prvým je snímanie v tme, kedy pri slabej svetelnosti musí automatika fotoaparátu zvýšiť citlivosť ISO, čím sa zväčší aj šum (typická zrnitosť na záberoch). Druhý dôvod je, že pri vyššej svetelnosti je pozadie za objektom viac rozostrené, čo je žiadaný umelecký efekt najmä pri portrétoch.
  • Optická stabilizácia: Dokáže do určitej miery utlmiť pohyb roztrasených rúk. Mnoho fotoaparátov však má stabilizíciu iba digitálnu, t. j. snímaný obraz orežú od okrajov a ten sa potom javí ako stabilný. Optická stabilizácia je však efektívnejšia. Digitálne kompakty s optickou stabilizáciou sú drahšie, pričom väčšina modelov ju má vstavanú v objektíve – pri jeho výmene za nestabilizovaný potom môžete byť nepríjemne prekvapení.

Snímače – čím viac megapixelov, tým lepšie?

Výrobcovia sa často predháňajú v tom, kto ponúkne väčšie rozlíšenie, no v tomto prípade platí, že menej je viac. Pre bežné fotenie momentiek určite postačí rozlíšenie na úrovni 10 Mpix.

Použitie digitálneho fotoaparátu

Mali by ste však brať do úvahy aj veľkosť snímača. Menší snímač má totiž menšiu plochu a tým pádom pri rovnakom rozlíšení menšie obrazové body – tým pádom nedokáže zachytiť rovnako kvalitný snímok a rovnaké množstvo detailov ako snímač veľký. Najpoužívanejšie snímače môžeme zoradiť od najväčšieho po najmenší takto: Full frame (používa sa väčšinou zrkadlovkách) > APS-H > APS-C (v drahších kompaktoch) > 1,5” > Micro 4/3” (v drahších kompaktoch) > 1” > 1/1,2” > 2/3” > 1/1,7” > 1/2,3” > 1/3,2”.

Natáčanie videa s kompaktom

Túto funkciu zvládajú už skoro všetky kompakty. Štandardom je dnes Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 bodov), no do popredia sa pomaly derie aj 4K rozlíšenie (3 840 × 2 160, resp. 4 096 × 2 160 bodov). Na strih 4K videa potrebujete veľmi výkonný počítač, preto dobre zvážte, či túto funkciu potrebujete. Dôležitá je aj tzv. snímkovacia frekvencia, ktorá sa vyjadruje v snímkoch za sekundu a označuje sa aj ako fps (frames per second).

Výklopný displej

Výklopný displej sa stane vaším verným spoločníkom pri selfie fotení alebo videoblogovaní. Displej sa môže vyklápať nahor o 180 °, prípadne do boku.

Fotenie digitálnym fotoaparátom

Niektoré modely ponúkajú tiež možnosť naklopenia displeja smerom dolu či hore, čo uľahčuje fotenie v dave ľudí s fotoaparátom nad hlavou, prípadne pri dosahovaní zaujímavých umeleckých záberov s fotoaparátom pri zemi.

Konektivita

Mnoho kompaktných fotoaparátov dnes už ponúka prepojenie so smartfónom či PC cez Bluetooth a WiFi. Pomocou tejto funkcie môžete nielen prenášať fotografie a videá medzi fotoaparátom a zariadením ale tiež pomocou aplikácií ovládať fotoaparát na diaľku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O kompaktných fotoaparátoch už viete všetko, alebo aspoň takmer všetko. Na záver vám ešte odpovieme na zopár často kladených otázok, ktoré vás v súvislosti s digitálnymi fotoapáratmi zaujímajú.

Má zmysel si kupovať kompaktný fotoaparát, keď mám kvalitný fotoaparát v telefóne?

Určite má, pretože kompakty sú na rozdiel od smartfónov úplne prispôsobené svojmu účelu – fotografovaniu. Mobilné telefóny sú cenovo porovnateľné s kompaktnými fotoaparátmi a ponúkajú viac funkcií, avšak kvalitou fotografií sa kompaktu rovnať nemôžu.

Pre koho sú kompaktné fotoaparáty vhodné?

Pre každého, kto chce zachytiť bežné situácie s rodinou a priateľmi, rodinné oslavy, zážitky z dovoleniek, výletov a pod. Kompakty majú malé rozmery, preto ich môžete zobrať kamkoľvek so sebou.

Aká je hmotnosť kompaktného fotoaparátu?

Hmotnosť kompaktov sa pohybuje okolo 200-400 g. Napriek mušej váhe sú nadupané funkciami.

Zoznam článkov

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2020

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2020

Voda pokrýva viac ako 70% Zeme. To je teda poriadny priestor na objavovanie, čo poviete? Ak sú vodné plochy a ich hlbiny aj vašim druhým domovom, potom neváhajte a zadovážte si vodotesný fotoaparát. Len vďaka nemu si uchováte perfektnú pamiatku na návštevu podvodných svetov. Najlepšie... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 23.09.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 01.07.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/10/2019 08:45
Alena

Dobry deň, do testu najlepších digitálnych fotoaparátov v roku 2019 ste podľa mňa zaradili Sony Cyber shot DSC-RX100, jeho prvú verziu ktora prisla na trh v roku 2012. Odvtedy je na trhu uz VI- šestka s úplne inými parametrami. Aj keď sa fotoaparát z roku 2012 stale predáva, jeho zaradenie medzi najlepsie v roku 2019 je pre mna záhadou, keďže Sony RX 100-ku neustale vylepšuje.

22/04/2019 22:40
Štefan

Dobrý večer,
mám Nikon Coolpix B700, ale neveim si rady s výklopným displejom. Niekedy ide, inokedy ale nie. Navyše sa mi cez obrazovku, keď si vyvolám zobrazenie nasnímaných fotiek objaví (a zotrvá) oznam o comment, artist a copyrighte, no ja ho neviem odstrániť. Poradíte ako na to na môj mail? Vďaka.

Pridať komentár