Najlepšie športové outdoorové kamery 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Chcete kvalitnú kameru, ale nechce sa vám čítať stovky recenzií, hodnotení a platených výsledkov testov? Ak áno, tak ste na správnom mieste. Toto všetko sme za vás absolvovali, zozbierali sme testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom.

Outdoorová kamera

Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie outdoorové kamery

Názov Hodnotenie Detail
GoPro Hero10 Black   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
DJi Action 2   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Niceboy VEGA X Play   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Insta360 ONE RS   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Sencor 3CAM 4K04WR   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Outdoorové kamery – recenzie

Nechce sa vám čítať nášho sprievodcu výberom, napriek tomu by ste si radi vybrali ten najlepší model? Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených športových kamier od známych výrobcov. Zamerali sme sa na ich vlastnosti, dobré i horšie parametre a nezabudli ani na malý prieskum medzi zákazníckymi recenziami.

Ako vybrať outdoorovú kameru

Žijete aktívnym spôsobom života a svoje dobrodružstvá a adrenalínové zážitky by ste chceli mať zachytené? Outdoorová kamera vám to poľahky splní – je totiž prispôsobená tomu, aby zachytila každý jeden okamih z vašej perspektívy. Ako si však vybrať kameru, aby spĺňala všetko, čo si želáte? Čo presne je dôležité pri výbere outdoorovej kamery sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Outdoorová/akčná/športová kamera

Všetky tri označenia kamier sú len synonymickými názvami toho istého typu kamery. Ak teda hľadáte kameru na zachytenie svojich adrenalínových zážitkov, potrebujete kameru s jedným z týchto troch označení. Pri presnejšom výbere potom zohrávajú rolu technické parametre.

Outdoor kamera

Ujasniť si však ako prvé treba, na čo presne kameru potrebujete. Outdoorovú kameru niekto potrebuje na potápanie, niekto na zachytenie zoskokov z lietadla a niekto ju potrebuje len na túru v lese či na bicykel (od toho sa následne líši aj pripevnenie kamery – na odev, prilbu či na športové zariadenia). Zvážiť preto treba veľkosť kamery, jej odolnosť, vodotesnosť, kvalitu videa, výdrž batérie alebo kvalitu zvuku.

Odolnosť outdoorovej kamery

Keďže outdoorová kamera s vami zažíva všetko, mali by ste pri výbere poriadne zvážiť jej odolnosť. Mala by odolať nárazom, mechanickému poškodeniu, poškriabaniu a byť vodotesná. Mechanická odolnosť je často zvýšená ochranným obalom, tzv. šasi, ktorý ju chráni pred pádmi, nárazmi či tlakom.

Vodoodolnosť je individuálny parameter. Nájdete outdoorové kamery, ktoré odolajú iba obyčajnému dažďu, ale aj také, s ktorými sa môžete ponárať pod morskú hladinu až do hĺbky desiatok metrov.

Veľkosť kamery

Rozmery i hmotnosť sú v prípade outdoorových kamier prirodzene omnoho nižšie ako u klasických kamier. Aj tu si však môžete vyberať. Ak hľadáte kameru na pripevnenie do auta či na motorku, hmotnosť nie je až taká dôležitá. V prípade, že ju chcete nosiť na hlave, prilbe či na ramene alebo hrudi, oceníte, ak bude mať čo najmenej gramov.

Malá outdoorová kamera

Kvalita záznamu, rozlíšenie, počet snímok za sekundu

Keďže kameru potrebujete na zachytenie svojich zážitkov, mala by poskytovať čo najväčšie rozlíšenie obrazu a kvalitu záznamu. K najkvalitnejším druhom výstupov patria Full HD (1 920 x 1 080 p), Ultra HD (3 840 x 2 160 p) alebo 4K (4 096 x 2 160 p). Vybrať si však môžete aj z klasického HD (720 p). V prípade, že plánujete s kamerou robiť fotografie, pozrite sa aj na rozlíšenie fotografií.

Snímková frekvencia FPS (Frame per second) sa mení podľa kvality záznamu a rozlíšenia. Platí, že čím je FPS menšie, tým menšia je kvalita obrazu. Priemer je okolo 30 až 60 FPS, stretnúť sa však môžete u kvalitných výrobcov a modelov aj s FPS 150 či až 240 pri Full HD.

Kvalita zvuku

Outdoorové kamery sú v prvom rade určené na zachytenie obrazu, to znamená, že zvuk trochu zaostáva. Väčšina kamier poskytuje nahrávanie zvuku na stereo vlnách, mikrofón zvyčajne nie je veľmi kvalitný (bez ohľadu na cenu kamery). Kvalita zvuku však závisí aj od využitia kamery, ak budete nahrávať záznam pri zoskoku z lietadla, bude zvuk horší, ako keby ste ho nahrávali pri pokojnej jazde na bicykli. Niektoré modely majú funkcie redukcie šumu alebo nárazového vetra.

Výdrž batérie

Najčastejšie ide o externý, teda vymeniteľný prvok. Väčinou majú kamery bežne v balení dva akumulátory, keď sa vám jeden vybije, stačí ho nahradiť druhým. Dôležitá je kapacita batérie, tie s 1 000 mAh vydržia v plnej prevádzke trištvrte až hodinu, tie s väčšou kapacitou majú výdrž okolo dvoch hodín.

Outdoorová kamera na prilbu

Úložisko kamery

Určite by ste pri výbere nemali zabúdať na pamäť kamery, jej zdrojom bývajú spravidla SD karty s kapacitou 4, 8, 32 a 64 GB. Veľkosť úložiska si môžete meniť, myslite však na to, že kapacitu treba prispôsobiť kvalite obrazu. Na vyššiu kvalitu potrebujete aj viac miesta.

Pribalené príslušenstvo

Vybrali ste už nejaký konkrétny model? Zaujímajte sa o to, čo v základnom balení dostanete, ale tiež o to, aké doplnkové príslušenstvo si môžete zakúpiť. Tu je dôležitá taktiež cena. Zbytočne si zakúpite pomerne lacnú kameru, keď potom za doplnky zaplatíte rovnakú sumu ako za novú kameru.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pokiaľ sa radíte k vyznávačom adrenalínových športov a svoje dobrodružstvá si radi zaznamenávate, pravdepodobne už outdoroovou kamerou disponujete, resp. nad ňou aspoň uvažujete. Vhodná je však aj na dovolenky, koncerty či rodinné oslavy. Ako si ju vybrať správne? Parametre výberu už poznáte, napriek tomu máte ohľadom outdoorových kamier ešte množstvo otázok. Na tie najčastejšie vám odpovieme na tomto mieste. Samozrejme, nejde o konečný zoznam. Ak vás zaujíma ešte niečo, pokojne nám napíšte do komentárov.

K čomu slúži stabilizácia obrazu u outdoorových kamier?

Hlavnou funkciou stabilizácie obrazu je minimalizácia otrasov. Stabilizácia môže byť elektronická, optická či mechanická. V prípade, že plánujete outdoorovú kameru využívať prevažne v extrémnych podmienkach, najlepšou voľbou bude optická stabilizácia.

Je na outdoorovej kamere potrebný displej?

Keďže u outdoorovej kamery sú prioritou čo najmenšie rozmery a čo najnižšia hmotnosť, displej nie je nevyhnutný. Ak však na ňom trváte, aby ste si mohli pozrieť natočené videá, prípadne vidieť kvalitu obrazu počas natáčania, vybrať si môžete z dotykových a stavových displejov (obsahujú iba základné info, napr. stav batérie).

Prečo je dôležitá snímková frekvencia kamery?

Tento údaj vám napovie, koľko snímok za sekundu kamera zachytí. To súvisí s plynulosťou videa. Čím vyššia frekvencia, tým plynulejší obraz.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Akú kameru na prilbu – najlepšie kamery 2022

Akú kameru na prilbu – najlepšie kamery 2022

Kamery na prilby sa v poslednom období stali obľúbenou súčasťou športu. Ich odolnosť a kvalitný záznam Vašich výkonov v extrémnych podmienkach, iste poteší nejedného milovníka divokých aj pokojnejších športov. No tak, ako iná elektronika aj tieto kamery disponujú množstvom vlastností v ktorých... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monady sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najlepšie outdoorové športové kamery? Recenzie a testy rozhodujú

Najlepšie outdoorové športové kamery? Recenzie a testy rozhodujú

Outdoorová kamera je veľmi šikovnýnm zariadením, ktoré umožňuje vytvárať unikátne zábery z rôznych oblastí, no využitie nachádza predovšetkým pri športe. Ide o kompaktné, nesmierne odolné zariadenie predurčené na to, aby zhotovovalo záznamy z ťažko dostupných miest, resp. také zábery, ktoré by... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(86%)
Dátum publikovania: 19.02.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 05.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 09:56
Ivan

LAMAX W7.1 používam väčšinou na motorke a pravidelne ju brávam na dovolenku. Je aj vodotesná, ale to som zatiaľ neskúšal. Skôr ju mám na také zachytávanie momentiek. Páči sa mi, že menu je v češtine a je tu k dispozícii niekoľko rôznych rozlíšení. Kamerka je multifunkčná. Mínusom je, že 4k je len interpolové a kvalita záznamu pri 60 FPS nie je príliš presvedčivá, používam preto len 30 FPS, tam je to v poriadku. Cena je rozumná.

07/10/2021 08:34
Marcel

Dobrý pomer ceny a kvality má kamera Niceboy VEGA X Play. V balení je dostatok príslušenstva, cena je nastavená priaznivo, obraz je pekný a ovládanie jednoduché. Schválim tiež dobrú výdrž batérie. Na nedostatky som zatiaľ neprišiel.

05/09/2021 09:47
Erik

Ak hľadáte outdoor kameru, jasnou voľbou je GoPro, pretože táto značka je v segmente outdoor kamier špičkou na trhu. Ja mám model GoPro HERO8 v čiernej farbe a som s ním maximálne spokojný. Kamera je super, video výstup je skvelý a celkové spracovanie kvalitné. Oceňujem výmenné batérie, výklopné držiaky na magnet, vylepšený zvuk oproti minulej verzii či vodotesnosť aj bez použitia krytu. Bez krytu je vodeodolnosť do 10 metrov. Ak sú dobré svetelné podmienky, kamera je naozaj úžasná, no v tmavých scénach jej ešte kúsok chýba do toho, aby bola dokonalá. Každopádne, v rámci mini kamier ide o to najlepšie, čo môžete mať. Vyzdvihujem používateľskú prívetivosť, dotykové ovládanie či zabudovanú stabilizáciu, ktorá je podobná, akoby bola kamera na gymbale. Pri zvuku je možné nastaviť aj odhlučnenie okolitého vetra. Nechýbajú tu režimy ako klasické video, fotografia či timelapse. Kamera má malé rozmery, preto je skvelým spoločníkom či už pri výletoch alebo pri športových aktivitách. V balení bolo bohaté príslušenstvo a nič som si nemusel dokupovať. Výdrž batérie by mohla byť o niečo lepšia, no aj tak je slušná. V prípade núdze kamerku dobijem powerbankou. Nechýba ani možnosť hlasového ovládania či vyklápacie nožičky. Kamera plní presne to, čo som od nej očakával. Kamera je navyše úžasne odolná, zažila so mnou už všeličo a nič sa jej nestalo. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok