Najlepšie notebooky Lenovo 2024 – recenzie, test, porovnanie

Notebooky Lenovo si oprávnene vyslúžili titul „kráľ produktivity“. Sú pozoruhodné najmä z hľadiska výdrže batérie a plynulého chodu aj pri dlhšej prevádzke. Veľmi priaznivý je taktiež pomer medzi cenou a kvalitou, odolné prevedenie a používanie vcelku výkonných komponentov (CPU, grafika atď.).

Herný notebook Lenovo Legion

Lenovo notebooky možno nezaujmú na prvý pohľad, pri ich používaní však veľmi rýchlo pochopíte, prečo sú také populárne.

Najlepšie Lenovo notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V15 G4   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Lenovo LOQ 83FQ0003CK   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lenovo Yoga 7   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
ThinkBook 16 G6   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Ideapad Gaming 3   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

O spoločnosti Lenovo

Lenovo, celým názvom Lenovo Group Limited, je spoločnosť pôsobiaca v Číne, a to už do roku 1988 (je považovaná za jedného z najstarších „hráčov“ na trhu). Jej hlavné sídlo sa však okrem Pekingu nachádza aj v americkom Morrisville. Lenovo je aktuálne, spolu s HP a Dell, jedným z popredných výrobcov a predajcov osobných počítačov (vrátane veľmi širokej ponuky notebookov), medzi ktorými vynikajú najmä modelové rady ThinkPad a ThinkCentre. Pobočky tejto spoločnosti sídlia vo viac ako 60 krajinách a Slovensko nie je výnimkou.

INFO: Názov Lenovo pochádza zo spojenia slov Legend a Novo – Le ako legenda a Novo ako nové.

Notebooky Lenovo verzus konkurencia

Lenovo, Dell a HP patria k popredným, spotrebiteľsky prívetivým svetovým značkám notebookov, stolových PC a ďalšej techniky, ako tlačiarne, telefóny či tablety. Pri porovnaní HP a Lenovo notebookov je na tom Lenovo o niečo lepšie, a to najmä z hľadiska pomeru medzi cenou a výkonom. Ak zabudneme na cenu a budeme pozerať len na kvalitu a výkon, lepšou voľbou budú naopak notebooky HP. Pri porovnaní Lenovo a Dell je to o niečo komplikovanejšie.

Lenovo verzus Dell

 • Cena: Dell je jedným z hlavných konkurentov spoločnosti Lenovo (a nielen jej). Z hľadiska ceny sú notebooky oboch týchto značiek porovnateľné. Pri troške snahy ich môžete vlastniť už od cca 300 € . Pri najdrahších kúskoch ceny v oboch prípadoch presahujú 2 000 €.
 • Dizajn: Dell sa zameriava skôr na stavbu a výkon. Dizajn nepatrí k jej silným stránkam. Notebooky Lenovo taktiež nepatria k tým najštýlovejším. Až na pár výnimiek, ktoré vynikajú ultra tenkým dizajnom, vyzerajú ako obyčajné notebooky, ktoré sú navyše dostupné prevažne v čiernej, striebornej a výnimočne v červenej farbe. Dizajn je však pri modeloch Lenovo trošku popredu.
 • Výkon: Z hľadiska výkonu sú obe značky takmer totožné. Dell aj Lenovo vo svojich zariadeniach využívajú procesory Intel alebo AMD (AMD procesory o niečo menej) a grafické karty značky NVIDIA. Veľmi podobné sú aj uhlopriečky displejov. U oboch výrobcov nájdete 11, ale i viac ako 17-palcové modely.
 • Výdrž batérie: Pri porovnaní výdrže batérií, víťazí spoločnosť Lenovo.
 • Zákaznícka podpora: Dell sa o svojich zákazníkov stará poctivo, Lenovo je však v tejto sfére o niečo zodpovednejší výrobca. Notebooky Lenovo majú spravidla predĺženú záručnú dobu a zákaznícke servisy nájdete, doslova, na každom kroku.

Ako sa delia notebooky Lenovo – modelové rady a série

Všetky notebooky z dielne Lenovo sú rozdelené do 5 modelových rád, ktoré samotný výrobca označuje ako podznačky. Prvou z nich je najrozsiahlejší rad ThinkPad, v ktorom nájdete výkonné modely vhodné na domáce i kancelárske použitie. Potom je tu rad Yoga, ktorý zahŕňa prenosné a výkonné kúsky určené najmä pre biznis prostredie. Menej obsiahlejším je rad zameraný na notebooky pre menšie firmy ThinkBook a rad IdeaPad pre bežného spotrebiteľaŠpeciálnymi modelovými radami sú notebooky Lenovo a Legion.

Lenovo ThinkPad L480

Notebooky Lenovo ThinkPad

Modelová séria ThinkPad zahŕňa 7 sérií notebookov, ktoré sú považované za odolné a výkonné. Tieto kúsky nájdu využitie najmä v kanceláriách/firmách, ale i školách a iných podobných inštitúciách. Obľúbili si ich taktiež podnikatelia, ktorí potrebujú spoľahlivý, rýchly a kompaktný notebook na časté prenosy. Výrobca Lenovo rozdelil modelový rad ThinkPad na 5 neoficiálnych podkategórií:

 • Základná – séria E a 11e
 • Stredná – séria L
 • Prémiová – séria T a X
 • Top – séria X1
 • Mobilné pracovné stanice – séria P

Základná séria Lenovo ThinkPad E a 11e

Základné série notebookov ThinkPad E a 11e samotný výrobca opisuje ako ideálnu rovnováhu medzi silou a cenou. Do popredia dáva aj ich kompaktné rozmery, slim dizajn a odolnosť. V sérii E sa nachádzajú modely za 400 až 1 300 €. Na prvý pohľad tu prevládajú kúsky s procesormi Intel, na svoje si však prídu aj fanúšikovia AMD. Pri reálnom zhodnotení výkonu týchto notebookov je potrebné podotknúť, že nejde o to najlepšie na trhu, a to najmä z hľadiska hardwaru, ktorý je spravidla tvorený slabšími procesormi.

Stredná séria Lenovo ThinkPad L (alebo Lenovo notebooky pre študentov)

Modely zo série L sa dajú zaradiť presne medzi biznis a spotrebiteľskú líniu notebookov. Vo všeobecnosti sú považované za ideálnu voľbu pre študentov. Sú vcelku odolné, i keď o niečo menej v porovnaní so sériami X a T, prenosy a aj trochu menej citlivé zaobchádzanie však zvládnu bez väčšej ujmy, majú spoľahlivé funkcie, zabezpečenie aj ochranu osobných údajovIch slabšou stránkou sú rôzne „výstrednosti“, ako napr. 6-radová klávesnica, ktorá nie je v tvare klasického chicletu. 

Prémiová séria Lenovo ThinkPad X a T

Séria ThinkPad X je špecifická tenkými modelmi s vysokým výkonom, ktoré sú tiež ako stvorené na prenosy. Majú kompaktné rozmery a dlhú výdrž batérie. Cena notebookov Lenovo ThinkPad X sa začína na cca 1 200 a končí na 2 500 €Séria T zahŕňa odolné, produktívne a výkonné notebooky za cenu okolo 1 000 €. V tejto kategórii si na svoje prídu opäť študenti, podnikatelia, náročnejší „bežní“ používatelia, no i menšie až stredne veľké firmy.

TOP séria Lenovo ThinkPad X1

Robustné, výkonné, rýchle, v skratke, veľmi dobré notebooky. To je základná špecifikácia modelov ThinkPad X1. V tejto sérií nájdete prevažne drahšie notebooky, napr. Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 (2 900 €), Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 LTE (2 500 €) či Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 (1 600 €).

INFO: Modely ThinkPad X1 Carbon boli podľa viacerých medzinárodných testov pokladané za najlepšie notebooky na trhu v roku 2021. Rovnako pozitívne sú hodnotené aj notebooky X1 Nano.

Notebooky Lenovo ThinkBook

Malé až stredne veľké firmy, podnikatelia, tí, ktorí potrebujú kvalitný a výkonný notebook na prácu z domu či ako „pomôcku“ pri štúdiu technicky zameranej vysokej školy si prídu na svoje práve pri modelovom rade Lenovo ThinkBook.

Notebooky ThinkBook sa z hľadiska výkonu i ceny výrazne nelíšia od predošlého radu ThinkPad. Ide o výkonné, rýchle a odolné modely s množstvom funkcií, pri ktorých je dôraz kladený najmä na bezpečnosť (nájdete na nich napr. čítačku odtlačkov prstov či TMP). Bohužiaľ, na rozdiel od radu ThinkPad tieto kúsky nedisponujú Trackpointom. Notebooky ThinkBook sú ďalej príznačné hliníkovými šasmi. Výrobca v tomto rade využíva procesory od Intelu aj AMD (prevažne Intel Core i5 a i7 alebo AMD Ryzen 5 a 7). Špecifickou „črtou“ pre tento rad je taktiež to, že sa nedelí na série, ale na 3 skupiny notebookov v závislosti od uhlopriečky displeja:

 • 13,3" (modely ThinkBook 13)
 • 14" (modely ThinkBook 14)
 • 15,6" (modely ThinkBook 15)

Lenovo ThinkBook 14

INFO: Notebooky Lenovo ThinkBook stoja od cca 800 do 1 500 € . Nájdete medzi nimi aj modely Yoga s otočným, 360° displejom a veľmi kompaktnými rozmermi.

Notebooky Lenovo IdeaPad

Modelový rad IdeaPad je orientovaný na bežného spotrebiteľa. Tieto notebooky už preto nestoja od 1 000 € vyššie. Ich cena sa začína na spotrebiteľsky prívetivých 300 € a končí nad hranicou 1 400 €. V modelovom rade IdeaPad nájdete veľmi pestrú škálu zariadení, od prenosných tablet PC cez modely s odpojiteľnou klávesnicou až po klasické a trochu robustnejšie notebooky s rôzne veľkou obrazovkou (od 13“ do 19“ uhlopriečky).

Pri notebookoch IdeaPad sa výrobca zameral prevažne na kompaktnosť a pokrytie potrieb čo najširšej škály spotrebiteľov (študenti, „obyčajní ľudia“, hráči nenáročných hier...). V drvivej väčšine sú vybavené procesormi AMD, v zopár z nich však nájdete aj kúsky od Intelu. Tieto notebooky majú aj svoje menej svetlé stránky, podobne ako konkurenčné produkty v podobnej cenovej relácii. Pre bežných užívateľov či študentov sú však ako stvorené.

TIP: Za najlepší model z rady IdeaPad bol cca rok dozadu považovaný 15” notebook IdeaPad S340 s Intelovským procesorom.

Série modelového radu Lenovo IdeaPad

 • Notebooky Craetor: veľmi výkonné, vhodné na tvorbu obsahu
 • Notebooky Duet: modely 2v1 s odnímateľnou Bluetooth klávesnicou
 • Notebooky Flex: sú príznačné dlhou výdržou batérie, multimediálnosťou a konvertibilitou
 • Notebooky 500: kompaktné multimediálne a herné modely, ktoré sú ako stvorené na časté prenosy
 • Notebooky 300: stredná trieda notebookov s rôznym výkonom a mnohými konfiguráciami
 • Notebooky 100: modely so základnými funkciami, stredným až slabším výkonom za veľmi prijateľné ceny
 • Notebooky S: extra tenké, lacné, stredne až menej výkonné modely na denné používanie v domácnosti či menších firmách
 • Notebooky L: cenovo dostupné základné kúsky na klasické použitie, no taktiež na hranie nenáročných hier

Notebooky Lenovo Yoga

Modelový rad Yoga vám môže trochu popliesť hlavu. V minulosti boli takto označované flexibilné, konvertibilné modely. Ešte i dnes sa názov Yoga objavuje aj pri notebookoch z iných radov (napr. Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 LTE Mineral Grey), ktoré sú vybavené 360 ° pántmi – otočnou klávesnicou/displejom. Z Yoga Lenovo sa však časom stal i samostatný modelový rad, ktorý tvoria extra tenké, konvertibilné notebooky a ultrabooky rozdelené do 3 oficiálnych sérií. 

Notebooky Lenovo Yoga Duet

Notebooky Lenovo Yoga Duet sú špecifické odnímateľnou Bluetooth klávesnicou, vysokým výkonom a inovatívnymi vlastnosťami. Do tejto série parí napr. model Lenovo Duet 3 10IGL5 s 10,3-palcovou uhlopriečkou, dotykovým displejom, 4-jadrovým procesorom Intel Pentium, 8 GB RAMkou, 2 USB-C portami a OS Windows 10 Pro za cenu okolo 400 €, drahší, 500-eurový Lenovo Duet 3 10IGL5 LTE s 2-jadrovým Intel Celeronom, alebo lacnejší Lenovo Duet 3 10IGL5 za cca 300 €.

Notebooky Lenovo Yoga 2v1

Ak natrafíte na konvertibilný notebook s 360° pántami, tak viete, že ste natrafili práve na sériu Yoga 2v1 (tieto modely spravidla nie sú označené ako „2v1“). Ide napr. o notebooky Yoga 9i za cca 1 600 €, 14-palcové Yoga 7i za 800 € alebo model Lenovo Yoga C940-14IIL za takmer 2 tisícky.

Lenovo Yoga 710

Notebooky Lenovo Yoga Slim

Modely zo série Yoga Slim nie sú vybavené 360°pántami. Výrobca sa v tomto prípade zameral na kvalitné (Yoga Slim notebooky sú spravidla vyrábané z kovu) dizajnové prevedenie a ultratenký dizajn. Notebooky Yoga Slim stoja od 700 do 1 600 €, využívajú výkonné procesory ako Intel Core i7 i či AMD Ryzen 7. V tomto rade nájdete napr. Lenovo Yoga Slim 7 Dark Moss, Lenovo Yoga Slim 9 Shadow Black či Lenovo Yoga Slim 7 Pro Slate Grey.

Modelový rad notebookov Lenovo

Notebooky s jednoduchým názvom Lenovo sú určené najmä pre študentov a nenáročného zákazníka. Ide o základné modely, pri ktorých sa výrobca zameral na kvalitné zabezpečenie a vysokú produktivitu. Notebooky Lenovo patria do kategórie lacnejších zariadení, ktoré sú rozdelené na niekoľko sérií. Mnoho z nich sa dnes už nepredáva, čo však neznamená, že ich nemôžete vlastniť.

Repasované notebooky Lenovo

Áno, možnosťou, ako vlastniť lacný kúsok od tohto výrobcu, je siahnuť po repasovanom notebooku z radu Lenovo. Ak sa rozhodnete pre takéto riešenie, nech sa páči, tu je krátka charakteristika jednotlivých sérií tohto modelového radu.

 • Notebooky Lenovo séria B: Sú vyrobené z plastu, vybavené staršími procesormi (tie môžu byť zrepasované – vymenené), pamäťovou kartou s veľkosťou do 1 GB a disponujú možnosťou vlastnej konfigurácie s prídavnými prvkami.
 • Notebooky Lenovo séria G: Sú určené na denné používanie, disponujú len základnými funkciami a malým počtom doplnkov na zvýšenie výkonu. Výdrž ich batérie sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 5 hod., komponenty sú jednoduché, výrobným materiálom je v zásade plast. V novších modeloch sa zriedka nachádza aj grafická karta a Blu-ray čítačka.
 • Notebooky Lenovo séria S: Ide o veľmi kompaktné a ľahké modely určené na prenos. Z hľadiska výkonu sú na tom v porovnaní s predošlými sériami o niečo lepšie. Pre notebooky zo série S je príznačná dlhá výdrž batérie (výrobca sa zameral najmä na ich prenosnosť). Ešte stále ide o plastové, ale vcelku odolné kúsky.
 • Notebooky Lenovo séria A: I táto séria ulahodí tým, ktorí hľadajú lacný notebook na časté prenosy. Viac ako 9-hodinová výdrž batérie, cca 10-palcová obrazovka, možnosť použiť integrovaný stojan, to je v skratke séria Lenovo A.
 • Notebooky Lenovo séria U: Opäť raz ide o veľmi kompaktné, ľahké kúsky, tentoraz však v o niečo štýlovejšom prevedení. Výdrž ich batérie sa pohybuje do 6 hod., sú vyrobené z lešteného alebo špeciálneho tvrdeného plastu.

INFO: Podľa webu Windowscentral (medzinárodne uznávaná online platforma, ktorá sa zameriava na správy, recenzie a ďalšie informácie, ktoré súvisia s Microsoftom) je kúpa použitého notebooku Lenovo skvelou voľbou, ak ho chcete využívať na základné operácie.

Herné notebooky Lenovo Legion

Lenovo Legion sú notebooky z prémiového hráčskeho radu určeného pre široké spektrum hráčov. Sú vybavené najnovšími grafickými kartami NVIDIA GeForce, širokými konfiguráciami, optimálnym chladiacim systémom a RGB LED klávesnicou. Do roku 2020 boli všetky notebooky Legion zaradené do jedinej série Y. Dnes výrobca ponúka 2 série, konkrétne Lenovo Legion 7 a Legion 5, pričom ešte stále môžete natrafiť aj na „dopredaj“ kúskov z pôvodnej Y série.

Lenovo Legion Y540-15IKBM

Herné notebooky Lenovo Legion i7/7

Herné notebooky Legion 7 sú najvýkonnejšie z celého radu. Ich cena sa začína na 1 100 a končí na 2 300 €. Sú vybavené procesormi Intel Core i7 (notebooky Legion i7), Intel Core i5, napr. v prípade kompaktného modelu Lenovo Legion Slim 7 15IMH5 Slate Grey, alebo procesormi AMD (notebooky Legion 7). Spravidla majú USB-C konektor, podsvietenú klávesnicu, batériu s kapacitou od 71 do 80 Wh a OS Windows 10 Home. Niektoré modely disponujú čítačkou odtlačkov prstov.

Herné notebooky Lenovo Legion i5/5

Rad Lenovo Legion 5 zahŕňa strednú až nižšiu triedu herných notebookov so 17,3- alebo 15,6-palcovou uhlopriečkou. Aj v tomto prípade si môžete vybrať medzi modelmi s procesorom od Intelu (sú označené ako notebooky Lenovo Legion i5) alebo od AMD (Lenovo Legion 5). Cena tohto modelového radu sa pohybuje od 1 100 do 1 600 €. Kapacita batérie, OS a doplnky sú podobné ako pri Legion 7.

Herné notebooky Lenovo Legion Y

Ako bolo povedané vyššie, ide o pôvodnú sériu notebookov z radu Legion. Dnes sa z nej predáva už pomenej modelov za cenu 1 000 – 1 300 €. V sérii Y nájdete aj notebooky pre tvorcov obsahu, tzv. Studio Edition, a LCD Full/Quad monitory za cenu okolo 300 až 400 €. Z hľadiska výkonu ide taktiež o akúsi zlatú strednú cestu, ktorá nemusí byť postačujúca pre náročnejších hráčov.

Notebooky Lenovo – recenzie

Je ťažké zhrnúť všetky spotrebiteľské skúsenosti s notebookmi Lenovo. Ak by sme však chceli urobiť akési základné zhrnutie toho, ako tieto kúsky vnímajú užívatelia, mohli by sme povedať, že notebooky Lenovo sú považované za výborné z hľadiska ceny a výkonu.

Spotrebitelia si na nich pochvaľujú aj kvalitné spracovanie, najmä odolnú konštrukciu, kompaktné rozmery a nízku hmotnosť (Lenovo ponúka mnoho ultraslim modelov stvorených na prenos), používanie výkonných procesorov od Intelu aj AMD, kvalitné zabezpečenie osobných údajov, zákaznícku podporu, výkon batérií a množstvo bezpečnostných prvkov, napr. Trackpoint príznačný pre notebooky z modelového radu ThinkPad.

Samozrejme, aj v tomto prípade platí, koľko ľudí, toľko chutí, preto nie je ťažké natrafiť aj na recenzie, ktoré sú vyslovene negatívne. Tejto skupine zákazníkov na notebookoch Lenovo prekáža hlavne nižší výkon. A veru áno, niektoré modely sú skutočne trochu slabšie a zároveň drahšie. Ide však skôr o výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 02.03.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/07/2022 14:28
Mojmír

Lenovo ThinkBook 15 je ľahký a pekne vyzerajúci notebook. Páči sa mi, že má podsvietenú klávesnicu. Plus dávam za rýchlu odozvu systému, kvalitný LCD displej s IPS. Povrch notebooku je s peknou hliníkovou úpravou, nezostávajú na ňom odtlačky. Notebook vyzerá byť pevný, celková konštrukcia. Nemám nič, čo by mi extra prekážalo. Snáď len trocha hlučný ventilátor pri záťaži, ale to majú aj výkonnejšie notebooky. Pre home office je úplne ideálny.

12/10/2021 20:01
Ivan

Výborný notebook s pevnou konštrukciou je Lenovo IdeaPad Gaming 3, ktorý mám cca. 2 roky. Podpora priamo od výrobcu je veľmi dobrá a skvelá je aj možnosť pripojenia Sata disku do vnútra notebooku.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok