Test varných dosiek - plynových, sklokeramických aj indukčných

Sme tu aby sme vám pomáhali s výberom kvalitných produktov. Aj preto vám teraz ponúkame zoznam tých najlepších modelov varných dosiek. Zozbierali sme testy varných dosiek, roztriedili ich, porovnali s recenziami a vašimi skúsenosťami. Výsledok máte teraz pred sebou. V rebríčkoch je zohľadnený aj pomer ceny a kvality. Ak máte otázky na konkrétny produkt alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite komentáre v spodnej časti tejto stránky. Želáme vám veľa šťastia pri výbere.

 

Test - Najlepšie plynové varné dosky

ModelHodnotenieCenaRecenzie
Gorenje GW 65 CLI Najlepšie 249,- Zobraziť produkt
Beko HIZG 64121 SX Najlepšie 179,- Zobraziť produkt
Mora VDP 645 GB1 Najlepšie 293,60 Zobraziť produkt

 

Test - Najlepšie indukčné varné dosky

ModelHodnotenieCenaDetail
Mora VDI 641 X Najlepšie 311,60 Zobraziť produkt
Gorenje IT 614 SC Najlepšie 228,- Zobraziť produkt
Bosch PIA 611F18 Najlepšie 319,- Zobraziť produkt

 

Test - Najlepšie sklokeramické varné dosky

ModelHodnotenieCenaRecenzie
Mora VDSK 630 C Najlepšie 152,- Zobraziť produkt
Gorenje ECT 6 SY2B Najlepšie 299,- Zobraziť produkt
Electrolux EHF 46343 FK Najlepšie 249,- Zobraziť produkt

 

Kvalita bez kompromisov, ktorú vám odporúčame

Gorenje IT 614 SC

Kvalitná indukčná varná doska Gorenje IT 614 SC vám vďaka indukčnej technológii ušetríte energiu. Je to tým, že pri varení sa zohrieva priamo dno varnej nádoby a nedochádza k stratám energie tým, že by sa zbytočne zohrievalo okolie jednotlivých varných zón. Na varenie môžete využiť štyri varné zóny s možnosťou samostatného nastavenia časovača pre každú zvlášť až do 99 minút. Oceníte funkcie SuperBoost, AllBoost a tiež funkciu PowerBoost pre zvýšenie výkonu a rýchly ohrev. Nechýba ukazovateľ zostatkového tepla a detský zámok. Čistenie varnej dosky je jednoduché vďaka tomu, že varná plocha je rovná a nepripaľujú sa na ňu zvyšky jedál. Minimalistický dizajn nesklame, ovládanie je intuitívne a táto varná doska je veľmi obľúbeným modelom medzi užívateľmi.

Electrolux EHH 4654 HFK

Tento model výrobcu Electorlux vstavanú indukčná varná doska a označenímElectrolux EHH4654HFK patrí k tým na ktoré si veľmi rýchlo zvyknete.Praktický časovač vám umožní nastaviť dobu varenia a po jej uplynutí sa doska automaticky vypne s upozornením zvukovým signálom. Pre využitie zvyškového tepla a tým úsporu energie je doska vybavená trojstupňovým systémom CleverHeat, takže máte prehľad o množstve zvyškového tepla. Štyri varné zóny s detekciou veľkosti hrnca určite oceníte a čo sa týkaovládacieho panela tam si jednoznačne kladné hodnotenie zaslúži Direct Accessmožnosť posuvného dotykového ovládania. Celá varná doska je v elegantnom čiernom prevedení so skosenými hranami. Nechýba funkcia krátkeho prerušenia, keď si chcete odbehnúť. Ochrana je zabezpečená detským zámkom, ako aj uzamknutím ovládacieho panela. Ani údržba nesklame, vďaka povrchu sa varná doska čistí ľahko. Krásny jednoduchý moderný dizajn určite umocní pocit z dobrého výberu.

Whirlpool ACM 847 BA

Veľmi zaujímavou voľbou je aj model so 6. zmyslom z dielne výrobcu Whirlpool v modernom čiernom dizajne. Ide o indukčnú varnú dosku so štyrmi varnými zónami rôznej veľkosti a výborným dotykovým ovládaním. Nechýba detská poistka, indikátor zvyškového tepla a časovač. Rozdelenie zón na Flexi Cook zónuMaxi Cook zónu ako aj PowerBoost pre rýchly ohrev. Ovládanie posuvom prsta po dotykovej stupnici je komfortné a rýchlo si to zvyknete. V neprospech tejto veľmi peknej varnej dosky s množstvom funkcii hrá trochu vyššia cena.

 

 

Výborný pomer výkon/ cena

Electrolux EHH 6340 FSK

Veľmi obľúbeným modelom medzi užívateľmi, ktorý rozhodli aj o ocenení pre túto varnú dosku ako produkt roka 2015 je aj Electrolux EHH 6340 FSK. Ide o indukčnú varnú dosku, ktorá disponuje štyrmi varnými zónami. Patrí do modelového radu Inspiration a určite sa bude hodiť do akejkoľvek modernej kuchyne. Dizajn je v klasickej čiernej farbe a jej hrany sú mierne skosené. Jediný dotyk stačí na pozastavenie varenie a znovu obnovenie. Výbornú ovládateľnosť na podsvietenom paneli oceníte. Táto indukčná varná doska má všetko, čo má mať takýto moderný spotrebič a vo výhodnom pomere výkon, funkcie a cena.

Whirlpool GOS 6415NB

Ak je pre vás výhodnejšia plynová varná doska vo výbornom pomere výkon a cena je na trhu model Whirlpool GOS 6415NB, dokonalý pomocník do každej kuchyne. Je nielen mimoriadne elegantná, ale i veľmi výkonná. Jej maximálny výkon dosahuje až 8000 W, pričom každý zo štyroch integrovaných horákov disponuje funkciou Booster pre využitie maximálneho výkonu pri varení. Horáky s rôznymi priemermi a výkonmi sa zapaľujú jednoducho len podržaním gombíka a navyše disponujú odolnými liatinovými mriežkami pre lepšiu stabilitu hrncov pri varení. Posuv riadu na jednej strane vďaka prepojeniu mriežky spredu dozadu je ľahký. Výhodou sú i bezpečnostné ventily, ktoré uzavrú prívod plynu pri náhodnom zhasnutí plameňa. Dizajn je moderný so skleneným povrchom. Hoci plynové varné dosky nie vždy zaujmú dizajnom pri tomto modeli musíme pochváliť aj moderný dizajn. Za výhodnú cenu získate kvalitnú plynovú varnú dosku.

 

Špeciálny tip

Caso 2215 INNO Slide 2100

Náš špeciálny tipje určený pre tých, ktorý nepotrebujú rozmerovo klasickú varnú dosku a postačia si s niečím menším. Za výhodnú cenu získate indukčnú varnú dosku pre jeden kus riadu s ľahkým dotykovým ovládaním a funkciou Booster. Nechýba detský zámok, časovač a funkcia stálej teploty. Moderný dizajn vás prekvapí.

Miele KM 6366-1

Ak hľadáte niečo výnimočné a cena nie je rozhodujúca výbornou varnou doskou je aj luxusný model výrobcu Miele. Jedná sa o indukčnú varnú dosku, ktorá je ideálna do rodín s viacerými členmi alebo pre gazdinky, ktoré rady často a veľa varia. Ponúka až šesť varných zón, vďaka ktorým pripravíte naraz mnoho pokrmov. Ovládanie je dotykové, k dispozícii máte číselný rad, na ktorom jednoducho a rýchlo zvolíte požadovaný stupeň. Takáto varná doska pekne doplní každú kuchyňu, vyrába sa v zaujímavom luxusnom prevedení v šírke 806 mm s rámom. Výhodou je automatická funkcia komunikácie s odsávačom. Funkcie TwinBooster sa postará o uvedenie pokrmu do varu v najkratšom čase. Nechýbajú bezpečnostné funkcie ako bezpečné vypínanie, blokovacie funkcie, chybové hlásenia, ochrana proti prehriatiu a indikátor zvyškového tepla. Cena je vysoká ale ide o veľmi peknú dizajnovú dosku s množstvom funkcií a výborným výkonom. 

Pri výbere varnej dosky máte hneď niekoľko možností. V prvom rade by ste si však mali vybrať technológiu. Okrem klasickej plynovej si môžete vybrať aj modernejšiu sklokeramickú alebo indukčnú. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, indukčná doska však vyniká mimoriadnou rýchlosťou a účinnosťou.

Pri výbere zohľadnite počet horákov/varných zón, aby ste mohli naraz variť všetko potrebné a bezpečnostné funkcie. V prípade elektrických dosiek sa zaujímajte aj o ich príkon a rôzne špeciálne funkcie, ktoré vám urýchlia alebo uľahčia celé varenie.

 

Porovnanie indukčných dosiek

(detailnejšie informácie po kliknutí ná názov modelu)

ModelPríkon (kW)Varné zónyRámčekDetská poistkaIndikátor zvyškovej teplotyFunkcia časovačŠpeciálne funkcieCena (od) v €

Electrolux EHH 6240 ISK

6,6 4 Nie Áno Áno Nie Booster 238

Gorenje Essential IT 614 SC

 6,8  4 Nie   Áno  Áno Áno PowerBoost
AllBoost
 229

Electrolux EHH 6340 FSK

 7,4  4  Nie  Áno  Áno Nie Booster
Stop and Go
 250

Porovnanie plynových dosiek

ModelVarné zónyPočet mriežokPoistka plynových horákovZapaľovanie horákovŠpeciálne funkcieCena (od) v €

Mora VDP 645 GB1

4 (2x 2000 W a Ø 70mm; 1x 1000 W a Ø 54mm, 1x 3000 W a Ø 100mm)

2 Áno Automatické Extra trojitý plynový horák 319

Whirlpool GOS 6415 NB

4 (2x 1750 W a Ø 75mm; 1x 1000 W a Ø 50mm; 1x 3500 W a Ø 90 mm) 2 Áno Automatické Maxi horák  193

Naše odporúčanie

Na základe nášho odporúčania vám odporúčame zakúpiť si indukčnú dosku Gorenje Essential IT 614 SC s dostatočným výkonom, prijateľnou cenou a praktickými funkciami.

Ak preferujete využívanie plynu, tak by vás mohla zaujať doska Whirlpool GOS 6415 NB, ktorá podľa nášho názoru ponúka všetko potrebné a navyše za vynikajúcu cenu!

 

Varné dosky delíme podľa použitej technológie na :

Plynové - Výhodou plynovej varnej dosky je okamžitý plameň po zapnutí a rýchlosť ohrevu, ľahko sa ovládajú a rýchlo znížite teplotu ohrevu.

Elektrické - Tento typ varných dosiek vytláčajú pomaly sklokeramické a indukčné dosky. Ide o varnú dosku, ktorá má kruhové platne z liatin. Dlhšie im trvá nahrievanie a spotreba energie je väčšia.

Indukčné - Hlavnou výhodou je úspora energie, ide o ohrievanie dna hrnca alebo panvice. Pre tieto varné dosky používajte riad určený na varenie na indukčných doskách. Označenie nájdete na spodnej strane riadu.

Sklokeramické - Ovládania manuálne alebo dotykové,zapnutie varnej zóny prispôsobíte priemeru riadu. Tieto varné dosky disponujú ukazovateľom zvyškového tepla. Ľahko sa udržiavajú a čistia. Cenovo a úsporou energie patri medzi najrozšírenejšie.

Funkčne sú sklokeramické a indukčné varné dosky na približne rovnakej úrovni. Indukčné majú navrch v menšej spotrebe ale cenovo sú výhodnejšie sklokeramické varné dosky. Ak ste sa rozhodli aký typ varnej dosky je pre vás najlepší, zhrnieme si pár parametrov od ktorých sa dá pri výbere odraziť.

 

Parametre, ktoré sa môžu u rôznych výrobcov líšiť, ale na ktoré si treba pri výbere posvietiť

Typ ovládania - Na výber podľa spôsobu ovládania nájdete na trhu tri možnosti a to : mechanické, elektronické a dotykové.

Automatické zapaľovanie - Ľahké, rýchle a bezpečné zapálenie horákov len otočením gombíka alebo tlačidlom.

Indikátor zvyškového tepla - Bezpečnostný prvok, ktorý zobrazuje ktoré varné plochy sú ešte teplé a kde nie je vhodné sa dotýkať.

Programovanie ohrevu - Táto funkcia vám umožní naprogramovanie teplôt na niekoľko hodín dopredu. Vyskytuje sa len na drahších modeloch, obsahujú zároveň niekoľko predprogramovateľných funkcií: postupné varenie, prudké varenie a podobne.

Wok horák a turbo horák - Wok horák je určený priamo pre ohrev Wok panvice. Turbo horák je zase horák, ktorý podáva zvýšený výkon pri ohreve.

Hight-Light - Tento parameter označuje plochy, ktoré sa vo veľmi krátkom čase rozohrejú na maximum.

Duozóna - Funkcia na rozoznanie veľkosti hrnca a prispôsobenie varnej zóny.

Senzory - Kontrolujú aby niečo nevykypelo a reagujú hneď znížením teploty alebo vypnutím.

Poistka plameňa - Používa sa ako bezpečnostný prvok pri plynových varných doskách, pri zhasnutí plameňa.

Detská poistka - Uzamknutie tlačidiel pred nahodím zapnutím.

Okrem týchto funkcií určite oceníte aj časovač. Zaváži aj počet horákov alebo usporiadanie varných zón. Umiestnenie ovládacieho panela pre ľahké ovládanie, podsvietenie a samozrejme aj údržba.

 

Vaše hodnotenie:
(89.6%)

Obľúbené produkty


Komentáre

19/02/2018 09:39
Peter

Asi viem prečo tu nie sú uvedené testy dosiek s ukrytým plameňom. Problém je, že sa na slovensko dostávajú hlavne nekvalitné poľské produkty Solgaz. Sú kazové, nepraktické a drahé. To je ale môj súkromný názor :-)

18/02/2018 16:33
Marta

Už som tretia, ktorá sa pýta na plynové dosky s ukrytým plameňom, tak ako sa pýtajú predošlí záujemci pán Lejnar a aj Jana. Môžete zareagovať na našu spoločnú otázku? Vďaka

13/01/2018 22:07
Jana

Ano aj mna by zaujmala znacka Solgaz

04/09/2017 09:48
Oldrich Lejnar

Na porovnanie ste neuviedli plynové dosky s ukrytým plameňom ( napr. Solgaz) a to z hľadiska bezpečnosti a úspory plynu (údajne 50% oproti doskám s otvoreným plameňom).

Pridať komentár