Najlepšie varné dosky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zozbierali sme testy varných dosiek, roztriedili ich, porovnali s recenziami a vašimi skúsenosťami. Výsledok máte teraz pred sebou. V rebríčkoch je zohľadnený aj pomer ceny a kvality. Ak máte otázky na konkrétny produkt alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite komentáre v spodnej časti tejto stránky.

Indukčná varná doska

Pripravili sme pre vás aj návod, ako vybrať varnú dosku. Pozrite sa, na ktoré parametre treba prihliadať.

Najlepšie plynové varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Bosch POH6B6B10   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PPQ7A6B20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Goldflame Domino   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GW642ABX   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux KGS6404SX   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie indukčné varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WL B1160 BF   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PIE 651FC1E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Delicatessa 70 Flex   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Samsung NZ64B4016FK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Indesit IS 83Q60 NE   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie sklokeramické varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EHF 6240XXK   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Gorenje ECT643SYW   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Virtuosa 4   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Philco PHS 604 C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Whirlpool AKT 8190 BA   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Varné dosky – recenzie

Plynová alebo elektrická (sklokeramická, indukčná) varná doska? Ak sa neviete rozhodnúť, prečítajte si naše recenzie. Otestovali sme niekoľko obľúbených modelov, ktoré sa tešia zo strany používateľov dobrým hodnoteniam.

Ako vybrať varnú dosku

Klasické sporáky sú pomaly na ústupe a do popredia sa derú varné dosky. Či už samostatné, alebo kombinované so vstavanými rúrami, pri výbere treba zohľadniť niekoľko kritérií a parametrov. V prvom rade si treba vybrať typ varnej dosky, až potom by ste mali pristúpiť k jendotlivým kritériám. Aby vám výber dosky nerobil problémy, pomôžeme vám sa v jednotlivých parametroch zorientovať.

Plynová varná doska vs. elektrická varná doska

Úlohu pri výbere zohrávajú vaše preferencie, ale aj možností. Pokiaľ sa rozhodujete medzi plynovou a elektrickou varnou doskou, určite vás budú zaujímať náklady na prevádzku. Plyn je v porovnaní s elektrinou stále lacnejší, hoci sú moderné elektrické varné dosky vyrábané tak, aby minuli čo najmenej energií, stále sa viac oplatia tie plynové. V prípade, že nemáte plynovú prípojku, je voľba jasná.

Elektrická varná doska

Väčšina varných dosiek má vysoký príkon. V prípade, že budete variť na jednej varnej zóne, nemusíte sa obávať, ak však začnete pripravovať jedlo na dvoch, prípadne všetkých varných zónach naraz, môžu nastať problémy. Môžu si to odniesť vaše ističe, pokiaľ to ustoja, bude varná doska variť iba na čiastkový výkon.

Elektrická varná doska

Elektrickú varnú dosku je preto vhodné napojiť na trojfázový elektrický kábel s dodávaným napätím 400 V. Hoci je v bytoch štandardných 230 V, nie je to nič, čo by skúsený elektrikár za vás nevyriešil. Súčasťou balenia varnej dosky býva aj dokumentácia so schémou zapojenia spotrebiča.

Pri výbere elektrickej varnej dosky sledujte jej príkon: ak má vaša varná doska príkon do 3,6 kW, mal by stačiť 10-ampérový istič; väčšina dosiek má však príkon nad 3,6 kW a pri nich je potrebné mať 16‑ampérový istič; všeobecne sa však v oboch prípadoch odporúča 16‑ampérový istič.

Plynová varná doska

Väčšina moderných plynových varných dosiek má horáky s tzv. technológiou priameho plameňa. Každý horák má na svojej vrchnej časti veľké množstvo otvorov, ktoré zabezpečujú, že jedlá sú zohrievané rovnomerne. Rovnomerný ohrev vám zaistia aj dosky s viackorunkovými horákmi.

Použitia plynovej varnej dosky sa vôbec nemusíte bať, moderné dosky automaticky prerušia prívod plynu, ak plameň zhasne, majú tiež poistky proti úniku plynu.

Čo sa plynových varných dosiek týka, na výber máte z klasických (nad horákmi je umiestnená mriežka) a sklokeramických (špeciálne horáky sú ukryté pod sklokeramickou plochou). Tento variant je praktický s ohľadom na ľahké čistenie. Ide o plynovú alternatívu elektrickej sklokeramickej dosky.

Sklokeramická varná doska

Sklokeramický povrch sa nielen ľahko čistí, ale varné dosky s týmto povrchom mávajú rozšírené varné zóny pre veľké hrnce a pekáče. Varné zóny na sklokeramickej varnej doske sa zahrejú veľmi rýchlo (od 15 do 30 sekúnd). Elektrická energia je vďaka tomu využitá oveľa efektívnejšie. Vzhľadom na to, že po vypnutí varnej dosky trvá určitú dobu, kým úplne vychladne, dochádza zároveň k neželaným stratám. Ak chcete kvalitné spojenie sklokeramiky a indukcie, môžete si vybrať sklokeramickú varnú dosku s indukčným ohrevom jedla.

Indukčná varná doska

Indukcia funguje na princípe elektromagnetizmu, teplo pri indukčnom ohreve vzniká iba v priestore dotyku hrnca s varnou doskou a ohrieva sa len vnútro varnej nádoby, varná plocha zostáva chladná. Účinnosť ohrevu a takmer nulové tepelné straty sprispievajú k výrazne nižšej spotrebe elektriny.

Indukčná varná doska

Nevýhodou týchto dosiek je nevyhnutnosť použiť špeciálne nádoby s feromagnetickým dnom. Varí sa na ploche tzv. flexi zóny, v ktorej si  varná doska sama zistí, kde máte položenú nádobu, aká je veľká a ohrievať bude len ju.

Samostatná, či kombinovaná varná doska?

V prípade, že už máte v kuchyni funkčnú rúru a varnú dosku chcete umiestniť na celkom inú stranu kuchyne, zvoľte si samostatnú varnú dosku, ktorá má vlastné ovládanie. Pokiaľ zariaďujete novú kuchyňu, trendom je kombinovať vstavanú rúru a varnú dosku – polyvalentnú varnú dosku v kombinácii s polyvalentnou rúrou (môžete ich nájsť aj pod označením sety, napr. set vstavaná rúra + indukčná varná doska). Nevýhodou setov je, že nemôžete kombinovať rôzne značky a polyvalentné dosky nemajú samostatné ovládanie.

Počet varných zón a veľkosť varnej dosky

Najčastejšie sa pri varných doskách stretnete s 2 až 6 varnými zónami. Do väčšieho bytu sa hodia dosky s minimálne 4 varnými zónami, maximálny komfort pri varení vám zaručí varná doska s 5 až 6 varnými zónami.

Plynová varná doska

Štandardná šírka varných dosiek je 60 centimetrov, existujú však aj varné dosky s inými šírkami – 30, 45 alebo aj 90 centimetrov.

Ovládanie a funkcie varnej dosky

Vybrať si môžete z dvoch foriem ovládania – mechanickej a dotykovej. Mechanické ovládanie pomocou rôznych koliesok a tlačidiel býva často súčasťou plynových varných dosiek, ale nájdete ho aj pri sklokeramike. Dotykové/senzorové ovládanie je omnoho praktickejšie. Dosku ovládate dotykom, zvyčajne so zvukovou odozvou.

Varné dosky môžu mať funkcie, ktoré by vám mohli uľahčiť ich používanie a aj varenie. Pri výbere si všímajte, či disponujú nasledujúcimi funkciami:

  • Rýchlejšie rozohriatie: Najčastejšie je označované ako JetStart, SprintStart, Booster, Quick systém, HighLight. Pomôže vám rýchlejšie priviesť vodu do bodu varu.
  • Prerušenie varenia: Ide o funkciu na idukčných varných doskách, zvyčajne má názov Stop & Go. Stačením jediného tlačidla môžete zastaviť varenie všetkých varných zón a odbehnúť si vybaviť, čo budete potrebovať. Keď sa vrátite, znovu stlačíte tlačidlo Stop & Go a varíte ďalej.
  • Časovač: Túto funkcie takmer všetci výrobcovia označujú ako Timer. Vďaka nej môžete nastaviť dobu, po ktorej uplynutí sa vybraná varná zóna automaticky vypne.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez varnej dosky sa, pokiaľ plánujete pravidelne variť a nemáte doma sporák, nepohnete. Pri výbere spotrebiča sa však treba pozerať nielen na jeho technické parametre a teoretické údaje, ale aj na praktické využitie. Na niekoľko základných otázok, o ktoré by ste sa mali zaujímať pred kúpou varnej dosky, nájdete odpoveď na tomto mieste.

Potrebujem samostatnú dosku alebo je lepší vstavaný sporák?

Obidve majú svoje výhody. Vstavaný sporák vám poskytne rúru a varnú dosku v jednom a je aj lacnejšou možnosťou. Samostatná varná doska poskytuje väčšiu variabilitu, môžete ju umiestniť na rôzne miesta, údržba je jednoduchšia.

Kam je najvhodnejšie umiestniť varnú dosku?

V podstate ju môžete umiestniť kamkoľvek, treba sa však držať niekoľkých odporúčaní. Varnú dosku treba umiestniť čo najďalej od chladničky, nemala by sa nachádzať ani priamo nad umývačkou. V prvom prípade by mohlo teplo z varenia nepriaznivo vplývať na chod chladničky, v druhom prípade by zas mohla zvyšková para z umývačky po otvorení dverí nepriaznivo vplývať na činnosť varnej dosky.

Ktoré značky varných dosiek sú najobľúbenejšie?

K najobľúbenejším sa radia značky Electrolux, Mora, Gorenje a Bosch. Chybu neurobíte ani kúpou varnej dosky značky Electrolux, Beko, Amica či Klarstein.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Sklokeramické, indukčné, plynové - Ako vybrať varnú dosku

Sklokeramické, indukčné, plynové - Ako vybrať varnú dosku

Výber varnej dosky by mal závisieť od toho, ako často človek varí a či chce radšej ušetriť pri kúpe spotrebiča, alebo pri samotnom varení. Je na vás, či uprednostníte rýchlosť a jednoduchú reguláciu plynovej varnej dosky, alebo bezpečnosť pri indukčnej doske. V súčastnosti nájdete v... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Ako vybrať varnú dosku. Plynovú, indukčnú alebo sklokeramickú?

Ako vybrať varnú dosku. Plynovú, indukčnú alebo sklokeramickú?

V súčasnosti panuje trend, že sa spotrebiče do domácnosti nevyrábajú len preto, aby poskytovali funkčné vlastnosti, ale majú tiež pridanú hodnotu v podobe pekného dizajnu. Je však dôležité, aby ste tomuto vývoju  nepodľahli  a pri výbere varných dosiek do kuchyne hľadeli najmä na... Prečítať článok

Prečo je indukčná varná doska najlepšia?

Prečo je indukčná varná doska najlepšia?

Počuli ste už o tom, že varenie na indukčnej doske je rýchlejšie, úspornejšie a bezpečnejšie? A zaujíma vás, či je to skutočne tak? Efektívne a tým pádom aj úsporné varenie na indukcii oceňuje čoraz viac kuchárov. Tepelnú energiu dokážu totiž na indukčnej varnej doske nastaviť s nevídanou... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 06.07.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 16:45
Erika C.

S plynovou doskou Beko HILG64220SW som viac menej spokojná, funguje tak ako má a super je, že na nej nie je vidno až tak veľmi špinu. Vadí mi len, že horáky sú troška bližšie k sebe. Nevojdu mi sem dva väčšie hrnce vedľa seba, inak super. Čiernu dosku by som nechcela, na nej vidno prach a ďalšie nečistoty.

04/01/2022 10:14
Slávka

Som veľmi spokojná s plynovou varnou doskou Beko HILG64220SW. Zatiaľ funguje ako má a páči sa mi, že na doske nie je natoľko vidieť špinu. Dizajn je veľmi vkusný v bielej farbe a doska mi perfektne zapadla do kuchyne. Troška mi vadí, že horáky sú príliš blízko seba, čo mi neumožňuje dať dva väčšie hrnce vedľa seba, ale to je len maličký detail, inak je varná doska naozaj super.

03/11/2021 17:11
Emília

Varná doska Electrolux EHF 6547FXK má ľahké ovládanie a dúfam, že s ňou budem spokojná, zatiaľ ju mám krátko. Ohrev je rýchly a nechýba tu viacero varných zón, avšak ak porovnám ohrievanie na plyne, tak to je o niečo rýchlejšie, no nie je to nič strašné. Z bezpečnostných prvkov sa mi páči, že doska sa sama vypne, ak náhodou zabudnete.

03/11/2021 15:32
Zita

Maximálna spokojnosť s varnou doskou Siemens EX675LYV1E, ktorá funguje aj s nádobami s krivým dnom. Vojdu sa mi sem rôzne rozmiestnené hrnce a môžem tak využiť väčšiu oblasť plochy pre varenie. Doska je tichá, má pekný dizajn, jednoduché a intuitívne ovládanie a nechýbajú ani skvelé funkcie ako smaženie, minútka, časovač a stopky. Nevýhodou je len vysoká cena.

03/11/2021 08:44
Monika

Varná doska Electrolux 600 PRO SpeedBurner má krásny moderný vzhľad, zamilovala som si ju hneď v prvý deň používania. :-) Regulácia plameňa je veľmi dobrá, páči sa mi, že tu nechýba elektrická iskra a pri zhasnutí plameňa sa automaticky zastaví prívod plynu. Mriežky sú stabilné a zatiaľ som neprišla na žiadne negatíva.

04/07/2021 14:04
Olga

Mám dobré skúsenosti so vstavanou plynovou doskou Bosch POH6B6B10, ktorá je z tvrdeného skla a čierny dizajn pôsobí naozaj luxusne. Oceňujem dobré rozmiestnenie horákov a ovládačov aj celkové kvalitné spracovanie. Plus si vyslúžia bezpečnostné poistky, dvojitý horák či najväčší horák, ktorý má stredové vyústenie plynu. Vďaka tomu sa jedlo rovnomernejšie a rýchlejšie zohrieva aj v strede. Páči sa mi gumová ochrana pod gombíkmi, ktorá zabraňuje zatekaniu kvapalín pod ovládacie prvky a tiež to, že každý horák má vlastnú mriežku, vďaka čomu sa doska lepšie čistí. Za mňa maximálna spokojnosť.

23/06/2018 00:09
Ing.Ivan Rybár

POZOR!!! Žiadny predajca (napr.Nay, TPD, Datart, na Heureke, Miele atď Vám neuvádza ani na Internete ani osobne závažnú informáciu ohrozujúcu život zákazníka, že zákazníci s kardiostimulátorom(resp s akýmkoľvek kovovým implantátom) nemôžu používať indukčné varné dosky!!! Táto informácia bola overená u špičkového kardiochirurga z NÚSCH, ktorý voperuje a realizuje trvalú starostlivosť o pacientov s kardiostimulátorom!!!

19/02/2018 09:39
Peter

Asi viem prečo tu nie sú uvedené testy dosiek s ukrytým plameňom. Problém je, že sa na slovensko dostávajú hlavne nekvalitné poľské produkty Solgaz. Sú kazové, nepraktické a drahé. To je ale môj súkromný názor :-)

18/02/2018 16:33
Marta

Už som tretia, ktorá sa pýta na plynové dosky s ukrytým plameňom, tak ako sa pýtajú predošlí záujemci pán Lejnar a aj Jana.
Môžete zareagovať na našu spoločnú otázku? Vďaka

13/01/2018 22:07
Jana

Ano aj mna by zaujmala znacka Solgaz

04/09/2017 09:48
Oldrich Lejnar

Na porovnanie ste neuviedli plynové dosky s ukrytým plameňom ( napr. Solgaz) a to z hľadiska bezpečnosti a úspory plynu (údajne 50% oproti doskám s otvoreným plameňom).

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok