Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie kolobežky 2019 - veľký test a porovnanie

Aby sme vám pomohli s výberom kolobežky, pozbierali sme viaceré testy, recenzie a hodnotenia a vytvorili sme porovnávaciu tabuľku toho najlepšieho, čo je v tejto chvíli na trhu k dispozícii. Vybrali sme len kvalitné a časom overené modely, s ktorými budete určite spokojní.

Kolieska na kolobežke

Túto tabuľku budeme pravideľne aktualizovať, napríklad na základe vašich podnetov a hodnotení. Pripravili sme pre vás tiež návod, ako si kolobežku vybrať správne.

Najlepšie detské kolobežky

(kolobežky pre deti od 5 do 15 rokov)

Najlepšie Kolobežky pre dospelých

(kolobežky s vyššou nosnosťou)

Najlepšie elektrické kolobežky

Ako vybrať kolobežku?

Bez odpovedí na otázku, kto a kde bude kolobežkou jazdiť, sa pred výberom kolobežky nezaobídete. Je totiž dôležité vedeiť, či hľadáte kolobežku do mesta, na krátke alebo dlhé trasy či s ňou chcete skákať v skateparku. Keďže sa kolobežky delia podľa veku na dva typy - pre deti a dospelých, je dôležité vedieť i to, kto bude kolobežku používať.

Po odpovedi na tieto dve otázky môžete prejsť k parametrom, ktoré by mala spĺňať. Dôležitá je napríklad nosnosť, dĺžka a šírka nášľapu či výška riadidiel.

Typy kolobežiek podľa veku

Odpoveď na otázku, pre koho je kolobežka určená, je taktiež odpoveďou na to, aký typ kolobežky potrebujete. Na výber máte z kolobežiek pre deti a pre dospelých.

Kolobežka pre deti

deti od 2 rokov sa môžu prevážať na kolobežke. Sú prirodzene menšie ako dospelácke, často bývajú výrazne farebné, aby dieťa zaujali.

Kolobežky pre deti

Pre menšie deti sú určené kolobežky s tromi kolieskami.

Kolobežka pre dospelých

Pre dospelých sa kolobežky vyrábajú s klasickými i nafukovacími kolesami, niektoré modely majú predné koleso väčšie. Kolesá s užším plášťom sú vhodné na rovné cesty a dlhšie trate, hodia sa napríklad do mesta, tie so širším plášťom sú vhodnejšie do terénu. Do mesta je perfektným dopravným prostriedkom skladacia kolobežka, ktorú si môžete jednoducho zložiť do malého kufríka. Na krátke presúvanie a vykonávanie rôznych trikov sa hodí freestyle kolobežka.

Rozdelenie kolobežiek podľa určenia

V prípade, že už viete, kde všade budete kolobežku využívať, môžete sa zemrať na kolobežky podľa typu využitia.

Mestská kolobežka

Kolobežky s predným kolesom 16" a zadným 12" s brzdou na riadidlách alebo na zadnom kolese sú do mesta ideálne. Dajú sa však využiť aj na kratšie výlety. Ľahko s nimi zdoláte aj obrubníky či sa vyhnete dieram. Pokiaľ však dávate prednosť modelom s rovnakou veľkosťou kolies, vybať si môžete z malých kolobežiek s brzdou vzadu.

Turistická kolobežka

Na dlhšie trasy sa hodia kolobežky s väčším priemerom kolies - vpredu by mali mať minimálne 20" a vzadu 16". Pre jazdu v teréne a turistiku sú vhodné väčšie nafukovacie kolesá.

Športová kolobežka

Vďaka dlhšiemu rámu sú stabilnejšie, ľahko sa s nimi prechádza po teréne a môžete si na ne dokonca pripevniť nosič na tašku.

Športová kolobežka

Do tejto kategórie sa radia freestyle kolobežky, ktoré majú malé kolieska a pevný rám, ktorý odolá skokom i nárazom. Hodia sa na jazdenie v skateparku, na U-rampu i na robenie rôznych trikov v uliciach mesta. Športové kolobežky sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamickejší tvar a väčšinou majú dve brzdy.

Parametre výberu kolobežky

Vzhľadom na to, koľko máte pri kolobežkách možností, by ste sa mali pri výbere pozrieť na niekoľko parametrov. Pokiaľ budete mať predstavu, na čo sa presne zamerať, bude sa vám kolobežka vyberať omnoho ľahšie.

Konštrukcia a materiál rámu

Kolobežky môžu byť hliníkové, oceľové alebo karbónové. Pri detských sa stretneme aj s drevenými pre najmenšie deti. Hliníkové sa vyznačujú najnižšou hmotnosťou a sú veľmi obľúbenými. Karbónové sú jedny z najkvalitnejších ale bohužiaľ aj najdrahších kolobežiek. Konštrukčne sa môžu líšiť ale vždy si overte aj doporučenú nosnosť.

Elektrická kolobežka

Bežne majú kolobežky pre dospelých nosnosť 150 kg. Nižšia nosnosť je určená pre deti a nie je vhodná pre dospelých. Ak sa stretnete s kolobežkou s nosnosťou 100 kg a hoci sa vám zdá, že pri vašej hmotnosti je vhodná opak je pravdou. Nosnosť je komplexný údaj, ktorý zohľadňuje dynamické zaťaženie.

Veľkosť a typ kolies

Nízke mini kolobežky majú kolieska z rôznych druhov gumy a plastu, najčastejšie sa stretnete s odolnými polyuretánovými kolieskami. Väčšie už majú nafukovacie kolesá s podstatne väčším priemerom. Kvalitné ložiská určite prispievajú k celkovému komfortu jazdy. Čím väčšie kolesá, tým sú rýchlejšie, kolobežka sa však horšie ovláda.

Výška nášľapu

Pri každom odraze kolobežky idete do podrepu na jednej nohe, preto je logické, že čím viac drepujete, tým vás viac bolí noha, na ktorej stojíte. Preto si pri výbere dobre rozmyslite, aká by mala byť výška náľapu, platí totiž, že čím vyššie je nášľap, tým hlbšie drepy budete musieť robiť.

Kolobežka pre dospelých

Na bežné použitie i turistické vyžitie vám postačí kolobežka s výškou stúpadla okolo 5 cm.

Dĺžka a šírka nášľapu

Nášľap s dĺžkou 40 cm vám na bežné jazdenie úplne postačí. Myslite totiž na to, že čím dlhší nášľap, tým väčšia pravdepodobnosť drhnutia/škrtania. Pri výbere si vyskúšajte, či sa vám na nášľap zmestia šikmo obe nohy, oceníte to, keď sa budete chcieť spustiť z kopca a dopriať oddych obom nohám.

Šírka nášľapu je dôležitá kvôli dobrému státiu na kolobežke. V prípade, že by bol príliš široký, mohlo by vás to zvádzať k tomu, aby ste na kolobežke nestáli uprostred. Zároveň v tomto prípade hrozí, že si "nakopnete" členok. Na pohodlnú jazdu stačí šírka stúpadla okolo 10 cm.

Výška riadidiel

Hornú hranu riadidiel by ste mali mať približne vo výške bedrového kĺbu, keď stojíte na zemi. Na kolobežkách pre dospelých si každý užívateľ nastavuje výšku riadidiel sám, väčšinou sa výška riadidiel pohybuje v rozmedzí od 90 do 130 cm. Na kolobežke by ste sa síce mali trochu hrbiť, ale nastaviť riadidlá si môžete podľa toho, ako vám to vyhovuje

Freestyle kolobežka

U detí sa podľa veľkosti dieťaťa odporúča výška riadidiel od 50 cm vyššie. Riadidlá kolobežky by mali byť na úrovni bedier.

Typ brzdy

Existujú tri typy bŕzd, ktoré sa líšia stavbou, funkčnosťou a cenou. Pre mestské kolobežky sú určené nášľapné zadné brzdy. Pre vyššie váhové kategórie sú vhodné čeľusťové brzdy. Ich výhodou je jednoduchá údržba a cena. Pre športovcov a športové aktivity sú zas vhodné kotúčové brzdy.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(89.8%)

Komentáre

17/08/2019 13:19
plukovnik

pre teba ako pre starsieho pana je potrebny pohyb a preto si zaobstaraj kolobezku na nožný pohon a pravidelne makaj, budes dlho zdravy a svieži

16/04/2019 10:30
Gregor

skušali ste aj nejake kolobežky s pohonom na benzin a sedadlom? Pre mna ako pre staršieho pana by to bolo idealne, ale stale vaham, či si to mam kupit. Vie mi neikto poradit?

Pridať komentár