Najlepšie autochladničky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Dlhá cesta na dovolenku alebo predĺžený víkend v prírode. Možno plánujete cestovať dlhé hodiny a robiť si zastávky len kvôli hygiene a stravovaniu. Ušetriť peniaze a čas môžete aj tým, že si na cestu pribalíte vlastné jedlo a pitie. A v takom prípade poslúži práve kvalitná autochladnička. Vďaka nej udržíte potraviny v chlade a predídete ich znehodnoteniu. Ako si vybrať autochladničku, aké typy existujú a aké sú ich výhody? Dočítate sa v našom článku.

Ako vybrať autochladničku?

Autochladnička je externým zariadením, ktorého úlohou je v aute udržať transportované potraviny v chlade a predísť tak ich skazeniu. Nezáleží pritom, či cestujete jednu, alebo dvanásť hodín. Autochladnička sa dá do kufra, vložíte do nej, čo potrebujete a máte istotu, že po ceste či po príchode do cieľa si budete môcť pochutnať na vychladenom nápoji alebo chutnej domácej strave.

Kúpiť autochladničku nie je náročné, no kúpiť kvalitnú autochladničku, ktorá splní vaše požiadavky a očakávania si už vyžaduje poznať aspoň najdôležitejšie parametre. Hmotnosť, rozmery, princíp chladenia či napájanie. Tie najlepšie autochladničky si vyžadujú pre riadne fungovanie elektrické napätie, a preto musíte vedieť, aký druh napájania chladnička má.

Najlepšie autochladničky

Názov Hodnotenie Detail
G21 C&W   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Guzzanti GZ 37   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Picknicker Trolley   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SCM 3224BL-EUE3   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Acopower VX18   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Autochladničky – recenzie

Autochladnička je skvelým pomocníkom najmä počas letného presúvania sa za dobrodružstvami. V ponuke je viacero typov (kompresorová či absorpčná autochladnička), ale aj značiek (napr. Sencor, ECG, Waeco). Otestovali sme preto niekoľko obľúbených za vás a pripravili pre vás recenzie. Dúfame, že vám s výberom pomôžu.

Základné typy autochladničiek

Pri výbere autochladničky máte na výber hneď niekoľko možností, resp. princípov, ktoré chladnička pre chladenie využíva. Jednotlivé typy autochladničiek si podrobne rozoberieme.

  • Pasívne autochladničky
  • Absorpčné autochladničky
  • Kompresorové chladničky
  • Termoelektrické chladničky

Za jeden z nepriamych typov možno považovať i klimatizovanú priehradku vášho auta. Samozrejme, kapacitne ide o menší priestor pre transport, no pre chladenie nápojov je takáto interná chladiaca priehradka postačujúca. Auto, ktoré má klimatizáciu, môže mať vyvedený prívod studeného vzduchu aj do priehradky. Tým pádom je priestor chladený a vy tak môžete v tomto priestore prenášať suroviny, ktoré potrebujete udržať v chlade.

Pasívne autochladničky

Princíp pasívnej autochladničky je veľmi jednoduchý. Pasívna autochladnička si totiž nevyžaduje žiadny zdroj napätia, a teda potreba napájania cez zdroj odpadá. Pre chladenie využíva vopred zmrazený ľad, ľadové doštičky alebo zamrazené fľaše s vodou. Tie sa umiestnia na dno autochladničky a následne svoju teplotu odovzdávajú daným surovinám.

Pasívna autochladnička

Najčastejšie ide o plastové boxy či skrine, ktoré majú dvojitú stenu a špeciálnu izoláciu. V jednoduchosti funguje pasívna autochladnička ako termotaška, no s médiom, ktoré udržuje nízku teplotu vo vnútri chladničky. Praktická je ergonomická rukoväť či háčiky, ktorými možno upevniť autochladničku v batožinovom priestore auta. Ideálny je takýto typ chladničky na kratšie trasy.

Výhody

  • Nízka obstarávacia cena
  • Minimálna údržba
  • Bez potreby pripojenia na el. zdroj
  • Jednoduchá manipulácia

Nevýhody

  • Nižšia efektivita chladenia
  • Absencia regulácie teploty

Absorpčné autochladničky

Podobne ako pasívne autochladničky aj absorpčné nepotrebujú pre chladenie nutne elektrický zdroj. Odpadá teda starosť s napájaním. Na chladenie využívajú často kvapalné alebo plynné médium. Bromid lítny, amoniak, čpavok, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a následne majú schopnosť odnímať teplo z okolitého prostredia. Okolitý vzduch sa ochladí a teplo sa odvádza von. Takáto autochladnička si vyžaduje aj odvetrávanie. Cenovo sú o niečo drahšie ako pasívne autochladničky. Samotná doba chladenia však nie je o veľa dlhšia. Takisto sú skôr vhodné na časovo menej náročné cesty. Často sa používajú aj v karavanoch či obytných prívesoch.

Výhody

  • Väčšia efektivita chladenia
  • Energeticky nenáročné

Nevýhody

  • Zaberajú viac miesta
  • Vyššia cena
  • Pomer výkon/cena
  • Nie ideálna voľba pre osobný automobil

Kompresorové chladničky

Autochladničky s kompresorom fungujú na zložitejšom princípe. Vyžadujú si takisto zdroj elektrického napätia. Niektoré disponujú aj zabudovaným akumulátorom, ktorý dokáže fungovať určitú dobu i bez potreby napojenia do autozásuvky. Autochladnička s kompresorom na chladenie využíva chladiacu zmes, ktorá za pomoci kompresora cirkuluje v okruhu chladničky. Výhodou tohto typu je samotná výkonnosť a schopnosť chladiť i pri okolitej teplote 50 ° Celzia.

Kompresorová chladnička do auta

Chladia pomerne rýchlo a sú spoľahlivé. Takisto však v aute zaberú viac miesta a potrebujú aj priestor na odvetrávanie. Sú ťažšie a svojimi rozmermi nie vhodné pre menšie autá. Vhodné sú aj na dlhšie cesty. Pokiaľ disponujú nabíjateľným akumulátorom, vydržia bez napájania chladiť 5 až 15 hodín. Mnohé umožňujú takisto funkciu regulácie teploty.

Výhody

  • Vysoká výkonnosť
  • Odolnosť voči vysokým teplotám
  • Regulácia teploty
  • Na dlhé cesty

Nevýhody

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Zaberie viac miesta

Termoelektrické autochladničky

Tak ako pri kompresorových aj tu je nutnosť napájania. Ich výhodou je, že okrem chladenia dokážu aj ohrievať. Prioritou je však dokázať udržiavať stabilnú teplotu. Výkonnostne nie je na úrovni kompresorovej chladničky. Minimálne, čo sa rýchlosti chladenia týka. Chladenie niekedy nastupuje dlhšiu dobu. Teplota okolia by nemala prekročiť viac ako 30 ° Celzia.

Pri vysokých horúčavách, kedy môže teplota v aute stúpnuť i vyššie, teda nejde o úplne ideálnu voľbu na dlhé cesty. Ak však chcete využiť i funkciu ohrevu, môže vám ho zohriať na teplotu od 30 do 70 ° Celzia. Spotrebúva však najviac elektrickej energie. Je pomerne jednoduchá a ľahko sa s ňou manipuluje. Cenovo je výhodnejšia ako kompresorová autochladnička.

Výhody

  • Jednoduchá manipulácia
  • Nižšia obstarávacia cena
  • Chladí i zohrieva

Nevýhody

  • Vyššia spotreba el. energie
  • Potreba predchladenia

Veľkosť a objem autochladničky

Jeden i druhý parameter spolu súvisia a ide predovšetkým o to, aké parametre z hľadiska rozmerov potrebujete a aké vám umožní vaše auto. Záleží na vás, aké množstvo potravín a nápojov potrebujete počas cestovania autom chladiť. V ponuke nájdete menšie i väčšie autochladničky a takisto i väčšie kompresorové boxy, ktoré však zaberú viac miesta. V priemere sa môže objem pohybovať od 10 do 60 litrov. Môže to však byť i viac. Čím väčší objem, tým viac jedla a nápojov môžete zobrať.

Pri výbere chladničky je dôležitá aj veľkosť spotrebiča

Napájanie autochladničiek

Typ napájania súvisí s tým, či autochladnička vyžaduje zdroj napätia. V takom prípade je táto chladnička veľmi dobre využiteľná aj na cestách. Najčastejšie sú autochladničky napájané prostredníctvom autozásuvky – autozapaľovača na napätie 12 V. Nákladné vozidlá umožňujú napájanie aj skrz napätie s hodnotou 240 V. Väčšina modelov využíva práve tento typ napájania. Takisto možno niektoré napojiť aj na 230 V. Preto zvážte, aký druh napájania máte pre chladničku k dispozícii a kde ho máte umiestnený.

Cena autochladničky

Ak využijete autochladničku raz do roka, nerobte z výberu príliš veľkú vedu. Klasické kempovanie či jednodňový výlet – postačí vám klasická pasívna autochladnička, ktorú zoženiete už do 60 eur. Hoci tieto boxy nemožno napájať cez iný zdroj, dokážu po určitý čas znížiť teplotu vnútorného objemu oproti vonkajšej až o 20 ° Celzia.

Od 60 eur vyššie dokážete kúpiť absorpčné autochladničky, ale takisto termoelektrické či kompresorové. Ich vlastnosti sa líšia model od modelu. Kvalitnejšie zoženiete od 150 eur vyššie. Ak autochladničku využívate často, šoférujete na kamióne alebo cestujete po zahraničí, oplatí sa do autochladničky investovať aj viac ako 300 eur.

Ďalšie dôležité parametre

  • Dĺžka kábla – zohráva rolu predovšetkým preto, že musíte vedieť, kam autochladničku zapojiť. Či je potrebné mať kábel dlhý tri, štyri alebo päť metrov. Minimálna dĺžka kábla by mala byť aspoň dva metre. Je totiž potrebné brať do úvahy, kde máte v aute umiestnenú zásuvku. Autozásuvka na prístrojovej doske, stredovom paneli alebo v batožinovom priestore.
  • Energetická hodnota – o energetickej nákladnosti vás informuje energetický štítok, ktorý vám hovorí o spotrebe elektrickej energie a energetickej kategórii. Takisto sa uvádza príkon vo Wattoch.
  • Hlučnosť – samotné štítky takisto informujú o hlučnosti v decibeloch, ktorú autochladnička vydáva. Zvyčajne ide o hlučnosť do 30 až 40 dB. Hlučnejšie sú len kompresorové autochladničky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak chcete v lete vyraziť na výlet do prírody, plánujete pobyt pri vode, prípadne piknik v parku, prenosnú autochladničku by ste si mali určite zaobstarať. Parametrov výberu je mnoho, na úvod by ste sa však mali zamyslieť nad tým, čo od prístroja očakávate a čo od neho požadujete.

Dokážu autochladničky aj ohrievať?

Zohrievať vnútro dokáže iba termoelektrická autochladnička, ostatné typy sú určené iba na ochladzovanie.Termoelektrická autochladnička je vhodná ná celoročné používanie, keďže udrží pokrmy teplé.

Je lepšie siahnuť po termoelektrickej alebo absorpčnej autochladničke?

Absorpčné autochladničky potrebujú na pohon malé množstvo elektrickej energie, termoelektrické sú energeticky náročnejšie. Absorpčné chladničky by mali byť umiestnené vo väčších, neuzavretých priestoroch, kde sa môžu odvetrávať. Tento typ je vhodný do dodávky i do karavanu, do osobného auta sa nehodí. Preto ak si chcete brať autochladničku so sebou do osobého auta, termoelektrická je vhodnejšia.

Ktoré miesto v aute je na uskladnenie autochladničky najvhodnejšie?

Najvhodnejšie pre autochladničku je chladné a bezslnečné miesto, napr. priestor na nohy pod sedačkou. V kufri, kde sa teplo kumuluje a nemá kam unikať, by ste autochladničku nemali prenášať.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 16.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 21:19
Martin

Meva XC-42G je super chladnička, chladí bez toho, aby si vyžadovala nejakú špeciálnu údržbu. Využívam ju na rybačke a tiež na chalupe. Je tu aj koliesko pre ovládanie teploty. Objem 42 litrov mi plne postačuje. S výberom som spokojný.

04/01/2022 11:58
Palo

Mini prenosná chladnička Camry CR 8061 je fajn, aj keď zaberie polovicu kufra v aute. Vojde sa do nej však všetko, čo potrebuje 4-členná rodina s deťmi. Do chladničky sa bez problémov zmestí okrem jedla a pitia aj riad na kempovanie. Chladničku už máme dlhšie a po pripojení v kempe na 230 V chladila veľmi dobre aj vo veľkých horúčavách, pivko som mal stále studené. :-) Plusom je tiež tichý chod a kolieska na premiestnenie.

04/11/2021 09:17
Fedor

Kvalitné prevedenie má Indel, chladí bezproblémovo a má malú spotrebu, na samostatnú baterku mi funguje bez nabíjania aj niekoľko dní. Môžem si nastaviť ľubovoľnú teplotu a chladnička je pekne udržiava. Jedinou nevýhodou je riadne vysoká cena, ale kompresorové chladničky takto stoja… :-(

06/07/2021 07:33
Karči

Ak hľadáte lacnú a praktickú autochladničku, vsaďte na Sencor SCM 2224BL. Chladnička má pekný dizajn, dobre drží chlad, avšak odporúčam chladenie podporiť už vopred nachladenými potravinami. Ohrev je skôr pre udržanie teplých potravín. Kto požaduje lepšie vychladenie, treba si priplatiť za prenosný chladiaci box, ktorý má kompresor. Táto chladnička je lacná a tomu zodpovedá aj jej výkon. Netreba preto od nej čakať zázraky, ale nenáročný spotrebiteľ, aký som aj ja, bude spokojný. Plus dávam za eko režim a za to, že v chladničke nevzniká kondenzát, nakoľko je dobre odvetraná, mínus dávam za mierne vyššiu hlučnosť. Celkovo som s chladničkou spokojný.

05/07/2021 17:26
Romi

Mám chladiaci box Compass s objemom 50 litrov a zatiaľ funguje dobre. Za tie peniaze je to super, pretože za pol hodinky vychladí aj v najväčšom teple. Box je dostatočne veľký aj na 2,5 litrové nápoje. Mám ho so sebou v aute a nedávam ho odtiaľ von. :-) Plus dávam za rýchle chladenie či nízku spotrebu. Treba rátať s tým, že box je o niečo ťažký, keďže je objemný, ale to nie je mínus. Malé mínus je však za hlučnosť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok