Najlepšie držiaky na televízor 2024 – recenzie, test, porovnanie

Televízory sú súčasťou takmer každej domácnosti. Mnoho ľudí pod ne používa stolíky, avšak existuje aj účelnejšie riešenie, ako a kde televízor umiestniť. K pohodlnému variantu, ktorý ušetrí miesto v obývačke či inej miestnosti, patrí držiak TV na stenu.

Ako vybrať držiak na TV?

Vďaka držiaku na stenu vyzerá vaša izba štýlovo a dizajnovo odlišne. Na trhu však existuje nespočetné množstvo držiakov, a preto vám poradíme s výberom toho správneho. Pred kúpou treba sledovať niekoľko podstatných parametrov, akými sú napríklad nosnosť držiaka, VESA štandard, kvalita spracovania konštrukcie a ďalšie, na ktoré sa pozrieme bližšie.

Najlepšie držiaky na TV

Názov Hodnotenie Detail
Connect IT CMH-2012-BK   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
AlzaErgo M310B Convey   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Stell SHO 5410   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Solight 1MF20   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Vogel's TVM 3643   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Držiaky na TV – recenzie

Pri výbere správneho držiaka by ste mali sledovať užívateľské recenzie i odborné testy, ktoré vám napovedia o kvalite držiaka a praktických skúsenostiach s jeho používaním. Aby ste sa v záplave držiakov nestratili, vyberali sme pre vás päť modelov, ktoré sú používateľmi kladne hodnotené a o ich kvalitách svedčí aj ich predajnosť. Ktorý z nich sa vám najviac pozdáva?

Ako vybrať držiak na TV

Pred kúpou držiaka na televízor je nutné zamyslieť sa nad tým, kam chcete TV umiestniť. Od toho sa bude odvíjať, aký typ držiaka zvolíte. Na výber máte fixné, sklopné, kĺbové, výškovo nastaviteľné či stropné držiaky. K typom držiakov sa dostaneme neskôr. V prvom rade sledujete pri výbere nasledujúce parametre.

Štandard VESA

VESA štandard je kľúčovým parametrom, na ktorý by ste sa mali zamerať hneď v úvode vášho výberu. VESA označuje normu vzdialenosti dier na zadnej strane televízora, ktoré slúžia k uchyteniu zariadenia k držiaku. Tieto diery sú na každom televízore umiestnené inak a odvíjajú sa od uhlopriečky TV aj hmotnosti zariadenia.

Akým VESA štandardom disponuje váš televízor, zistíte jednoducho v návode dodávanému k televízoru. Niektoré TV majú hodnotu uvedenú priamo na zadnej strane. Ak v návode požadovaný údaj nenájdete a televízor nemá hodnoty uvedené ani na zadnej strane, ľahko si ich zmeriate pomocou metra. Jeden držiak zvyčajne podporuje niekoľko VESA štandardov, preto nie je nutná výmena držiaka pri zmene televízora. Pokiaľ váš súčasný televízor nespĺňa žiadnu z noriem VESA, ani v tomto prípade nemusíte zúfať, pretože na trhu existuje aj držiak, ktorý má voliteľnú alebo nastaviteľnú šírku a výšku montážnych líšt držiaka.

Inštalácia držiaka na televízor

Každý výrobca držiaka uvádza, akým VESA štandardom daný držiak disponuje. Tento údaj sa uvádza napríklad v takejto podobe 75 x 75 – 600 x 400 mm. Znamená to, že do držiaka uchytíte akýkoľvek televízor v uvedenom rozmedzí a vhodný je teda napríklad aj pre televízory s VESA normou 400 x 400 mm. Spravidla platí, čím je televízor väčší, tým je väčšia aj VESA norma. Pre TV s uhlopriečkou 42 palcov je VESA norma 200 x 200 mm a televízor s veľkosťou 46 palcov disponuje VESA normou 400 x 400 mm.

Pri sledovaní údajov si dávajte pozor na poradie hodnôt. Prvé číslo je vždy horizontálna vzdialenosť a druhé zvislá. VESA štandard 600 x 400 mm nie je rovnaký ako 400 x 600 mm. Pri týchto hodnotách sa preto nedajte zmýliť. VESA štandard zjednocuje všetky držiaky pod jednu univerzálnu hodnotu, čím je výber vhodného produktu oveľa jednoduchší.

Nosnosť držiaka

K ďalším dôležitým parametrom patrí nosnosť držiaka. Každý držiak má určitú nosnosť a pokiaľ naň zavesíte televízor s vyššou hmotnosťou, môže ho strhnúť dole. Pri výbere je vhodnejšie siahnuť po držiaku s vyššou nosnosťou. Hoci držiak s nosnosťou 25 kilogramov bez problémov udrží TV tejto hmotnosti, odporúčame vybrať držiak s nosnosťou 30 kilogramov. Máte tak istotu, že držiaku a ani televízoru sa nič nestane a nebude ohrozený ani v prípade, že vaše zvedavé dieťa vyskúša jeho spoľahlivosť.

Zanedbať by ste nemali ani samotnú inštaláciu držiaka, pretože pri nesprávnom pripevnení k stene rovnako hrozí jeho strhnutie dole. Na montáž by ste si preto mali vybrať vhodnú stenu, ktorá má dostatočnú hrúbku a použiť kvalitný montážny materiál. Ten je však, našťastie, pri väčšine výrobcov súčasťou balenia.

Typ držiaka na stenu

Ako sme už naznačili, na trhu existuje niekoľko typov držiakov a každý z nich je určený na špecifický účel. Najčastejšie sa môžete strtenúť s fixným (pevným), sklopným (výklopným) a kĺbovým (otočným) držiakom. Na jednotlivé typy sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme bližšie.

Fixný držiak

K bežným a lacným variantom patrí fixný držiak na TV, ktorý sa zvyčajne pýši vysokou nosnosťou. Jeho výhodou je malá vzdialenosť od steny, čo ušetrí miesto, no na druhej strane nebudete mať prístup k zadnej časti televízora. Ak teda váš televízor obsahuje na zadnej strane konektory, ktoré potrebujete často používať, tento držiak je pre vás nevhodný.

Fixný TV držiak na stenu

Ako už tušíte, tento držiak nie je polohovateľný, preto je prístup k zadnej časti televízora značne obmedzený. Televízor nemôžete naklápať ani otáčať do strán. K zadnej strane sa dostanete jedine tak, že povolíte skrutky, zložíte zariadenie dole a potom ho opätovne pripevníte späť na držiak.

Vzdialenosť od steny môžete zväčšiť pomocou takzvaných dištančných krúžkov, no rátajte s tým, že takéto riešenie ponúka len minimálny počet výrobcov. Fixný držiak preto oceníte vtedy, ak máte potrebné konektory po stranách TV, prípadne s ním neplánujete manipulovať. Keďže fixný držiak zaberá najmenej miesta, poteší aj tých, ktorí bojujú s malým priestorom v byte.

Sklopný držiak

K zlatej strednej ceste pri výbere držiakov patrí sklopný držiak. Zaberá len o niečo viac priestoru než fixný držiak, no jeho výhodou je polohovateľnosť smerom hore aj dole. Väčšina sklopných držiakov ponúka uhol náklonu o 15 stupňov, no sporadicky sa môžete stretnúť aj s väčším uhlom.

Sklopný nástenný držiak na TV je pre vás vhodnou voľbou, ak chcete televízor naklápať. Tieto držiaky majú väčšiu vzdialenosť od steny, no cenovo sú porovnateľné s fixnými držiakmi. Za výklopný držiak si priplatíte len niekoľko málo eur navyše.

Kĺbový držiak

Ešte väčšiu flexibilitu poskytne kĺbový držiak. Pomocou neho môžete polohovať televízor do všetkých strán i nakláňať obrazovku podľa vašich potrieb tak, aby sa vám na televízor čo najlepšie a najpohodlnejšie pozeralo. Otočný držiak je vďaka svojej flexibilite možné umiestniť aj do rohu miestnosti, no k jeho nevýhodám patrí zabratie väčšieho miesta.

V rámci kĺbových (otočných) držiakov existujú ďalšie dva podtypy, k ním patrí otočný držiak na TV s výsuvným ramenom alebo bez neho. Držiak bez výsuvného ramena umožňuje mierny náklon i mierne otáčanie do strán, ktoré závisí od veľkosti televízora. S výsuvným ramenom si doprajete všetky náhľadové uhly a vďaka nemu je možné televízor od steny oddialiť a následne natočiť do strán až o 90-stupňový uhol.

Kĺbový TV držiak na stenu

Kĺbový držiak na TV môže mať jedno alebo dve ramená, no rátajte pri ňom s nižšou nosnosťou. Tieto držiaky sú preto vhodné pre menšie a ľahšie televízory. K ich nesporným výhodám patrí to, že máte ľahký prístup ku všetkým konektorom na zadnej strane televízora. Nemusíte tak televízor z držiaka zakaždým zvesiť dole, ale stačí ho len správne natočiť. Samozrejme, pri kĺbových držiakoch si budete musieť siahnuť trocha hlbšie do vrecka, pretože sa vyznačujú vyššou obstarávacou cenou.

Ďalšie typy držiakov

Ak ste si nevybrali z vyššie uvedených držiakov na TV, existujú aj výškovo nastaviteľné držiaky a stropné držiaky.

Výškovo nastaviteľný držiak ponúka najviac možností zo všetkých uvedených typov držiakov. Má vlastnosti kĺbového držiaka, ale navyše sa stará aj o nastavenie najvhodnejšej výšky. Manipulácia s výškovo nastaviteľným držiakom je jednoduchá a nie je k nej potrebné žiadne náradie.

Ak nechcete televízor uchytiť na stenu alebo to nie je možné z priestorových dôvodov, zachrániť vás môže stropný držiak. Ten vám poskytne kompletnú polohovateľnosť, to znamená, že si ho môžete ľubovoľne nakloniť a nastaviť si aj akúkoľvek výšku či otáčanie.

Materiál držiakov

Väčšina držiakov sa vyrába z kovu, aby bola zaistená dostatočná stabilita, pevnosť, odolnosť i nosnoť držiaka. Výrobcovia najčastejšie siahajú po oceľových konštrukciách, ktoré sa vyznačujú robustnosťou a skvelými nosnými vlastnosťami. Držiaky sa dodávajú v čiernych farbách a elegantne zapadnú do každého interiéru. Navyše pri správne zvolenej veľkosti držiaka vám táto pomôcka netrčí spoza televízora a nepôsobí tak esteticky rušivo. Čo sa týka materiálu, pri výbere nemusíte mať obavy, pretože držiaky bez problémov udržia takú váhu, akú uvádzajú výrobcovia v parametroch.

Veľkosť televízora

Veľkosť televízora by pri výbere držiaka nemala byť na prvom mieste. Ako sme uviedli, najpodstatnejšími parametrami je VESA norma a hmotnosť televízora. Samozrejme, pri výbere dbajte na to, aby sa televízor veľkostne do držiaka zmestil, no pre príliš malý televízor nevyberajte zbytočne veľký držiak. Ten potom pôsobí neesteticky, pretože televízor spod držiaka vytŕča.

Montáž TV držiaka na televízor

Funkcie držiakov

Pred kúpou správneho držiaka je vhodné ešte sa trocha vrátiť späť k typom držiakov, pretože každý z nich má inú funkciu. Povieme si o rozdieloch funkcií jednotlivých typov, vďaka ktorým vám bude výber jasnejší.

Samotný typ držiaka môže obsahovať rôzne funkcie, ktoré prispievajú k lepšiemu uhlu pozorovania či používaniu zariadenia. Aký typ si na základe funkcií zvolíte vy?

  • Funkcia naklonenia – umožní pohodlné nastavenie sklonu televízora, čím priamo vylepší sledovanie obrazovky. Vďaka tejto funkcii môžete televízor umiestniť vyššie na stenu, čím sa zvýši voľné miesto pod ním, no najmä si zvýšite komfort sledovania.
  • Funkcia otočenia – umožní otočiť držiak s televízorom do vami požadovanej polohy, čím vám poskytne širšie spektrum umiestnenia držiaka. Vďaka kombinácii s náklonom sa pri umiesťovaní nemusíte obmedzovať na rovnú stenu (plochu), ale držiak s TV môžete dať do rohu miestnosti.
  • Výškovo nastaviteľná funkcia – s touto funkciou si pohodlne nastavíte výšku zariadenia, ktoré je uchytené k držiaku. Pri tejto funkcii je podstatná hmotnosť televízora, ktorú si zistite pred samotným nákupom držiaka.
  • Systém vedenie kabeláže – niektoré držiaky majú integrovaný systém pre vedenie kabeláže, ktorý umožňuje komfortné uloženie káblov priamo na držiak. Káble vám tak netrčia a nepôsobia nepekne, navyše vám zbytočne nezaberajú miesto.
  • PIVOT – táto funkcia otočí samotné zariadenie na výšku, uľahčí to prácu s televízorom a zlepší aj pohľad na obrazovku podľa vašej aktuálnej potreby. Nebudete musieť otáčať hlavu, pretože PIVOT sa postará o otočenie televízora.

Ako správne namontovať držiak

Montáž držiaka na TV by nemala byť obzvlášť zložitá, stačí sa riadiť pokynmi výrobcu, ktoré sú uvedené v priloženom návode. Montáž sa môže líšiť v závislosti od typu držiaka. Niektorí výrobcovia poskytujú v balení všetko potrebné montážne príslušenstvo, preto nemusíte dokupovať nič navyše.

Fixný držiak sa spravidla upevňuje takto. Konštrukciu držiaka primontujete na stenu. Do VESA systému na televízore pripevníte skrutky na zvislé nosníky a pomocnou nich potom zavesíte TV na konštrukciu. Z boku sa zvyknú dávať fixačné skrutky, ktoré zabezpečia ešte väčšiu stabilitu. Mnoho pevných držiakov má zabudovanú vodováhu, ktorá uľahčuje inštaláciu držiaka na stenu.

Pri polohovateľných držiakoch sa na stenu zavesí inštalačná šablóna a na ňu sa následne pripevní držiak. Ten sa ešte predtým primontuje pomocou VESA otvorov k televízoru. Keďže sa výrobcovia riadia VESA štandardmi, problémom by nemalo byť zavesenie akéhokoľvek televízora.

Výhody držiakov na stenu

Nástenný držiak na TV má niekoľko výhod. Prečo by ste mali premýšľať nad jeho kúpou?

  • Ušetrí miesto v obývačke či inej izbe,
  • nemusíte premýšľať nad kúpou TV stolíka,
  • ak takýto stolík už máte, môžete ho využiť inak, napríklad naň umiestniť HiFi sústavu,
  • zabezpečí vám pohodlnú manipuláciu s televízorom,
  • televízor si môžete rôzne nakláňať a zvoliť si najlepší pozorovací uhol,
  • televízor umiestnený na stenu pôsobí štýlovo a oživí dizajn vašej izby.

Ceny držiakov na TV a obľúbené značky

Ceny držiakov na TV nie sú závratné a kvalitné držiaky získate aj pod 50 eur. Samozrejme, záleží od vašich preferencií, či dávate prednosť značkovému držiaku alebo vsadíte na menej známu značku. Ani neznáma značka však nemusí zákonite ponúkať zlý držiak. Kvalita sa odvíja od použitých materiálov, vyhotovenia konštrukcie, univerzálnosti držiaka, VESA štandardu či jeho nosnosti.

Najlacnejší držiak na televízor si kúpite za približných 5 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete držiaky od neznámych výrobcov, pričom držiaky sú zväčša fixné a určené pre televízory s menšou váhou. Lacné držiaky na TV od kvalitných a používateľmi overených výrobcov získate za približných 10 eur. Aj v tomto prípade ide najmä o fixné držiaky a za tie, ktoré môžete sklápať alebo otáčať, si, samozrejme, nejaké to euro navyše priplatíte.

Podľa porovnávacieho portálu Heureka patria k obľúbeným držiakom na TV produkty od značiek MaxAunaNBThomsonHamaGembridSolightConnect ITStell či ďalšie. Najviac sa darí držiakom v cenovej kategórii od 20 do 50 eur, pričom tu nájdete fixné, sklopné i otočné držiaky.

Cena za kvalitný a značkový držiak na televízor sa môže vyšplhať až nad niekoľko tisícok eur. V tomto prípade však ide o voľne stojace držiaky na TV, ktoré sú opatrené kolieskami pre pohodlné a bezproblémové premiestňovanie. Takéto stojany na TV nájdu svoje využitie hlavne v komerčných priestoroch a pre domácnosti nie sú vzhľadom na ich veľmi vysokú cenu odporúčané.

K obľúbeným patria rovnako držiaky od výrobcov, ktorí priamo vyrábajú televízory. Držiak na TV Philips zoženiete od približných 13 eur a v tomto prípade ide o fixný držiak. Ak chcete výklopný alebo polohovateľný držiak tejto značky, zaplatíte zaň okolo 30 eur. Vo výrobe držiakov na TV nezaostáva ani ďalší popredný výrobca, ktorým je Samsung. Výklopný alebo polohovateľný držiak na stenu určený pre televízory či monitory získate za približných 150 eur.

Mnoho rôznych a kvalitných držiakov na televízory má vo svojej ponuke aj Stell. Výrobca ponúka fixné, polohovateľné, výsuvné aj smart či slim držiaky, ktoré oceníte, ak vo svojej domácnosti zápasíte s nedostatkom miesta. Cena držiakov tejto značky sa pohybuje od približných 12 do 100 eur.

Okrem vyššie spomínaných môžete tiež siahnuť po držiakoch na televízor, ktoré sú určené pre značky LG alebo Panasonic. Keďže však väčšina výrobcov ponúka univerzálne držiaky, ktoré sú vhodné pre rôzne značky televízorov, nemusíte sa pri výbere orientovať podľa toho, aký televízor vlastníte, ale skôr sa zamerajte na parametre, ktoré sme uviedli v návode, ako správne vybrať držiak na TV.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ešte stále váhate nad kúpou nástenného držiaka na televízor a premýšľate, či by ste túto dizajnovú pomôcku využili? Skúste sa pozrieť na odpovede na najčastejšie kladené otázky od spotrebiteľov.

Musím kúpiť držiak podľa značky televízora?

Väčšina držiakov na trhu je univerzálna, preto nie je nutné kupovať držiak rovnakej značky. Pri kúpe si len treba skontrolovať nosnosť držiaka a VESA štandard.

Niektoré televízory majú namiesto rovnej plochy zaoblenú. Môžem aj na ne použiť držiak?

Rovnako aj v tomto prípade platí, že pred samotnou kúpou si musíte skontrolovať nosnosť držiaka a VESA uchytenie vášho televízora. Ak sa tieto parametre zhodujú, nie je problémom zavesiť na držiak ani televízor so zaobleným dizajnom.

Mám siahnuť po držiaku od značkového výrobcu?

Držiak od značkového výrobcu je zárukou kvality, no ak máte prievan v peňaženke a chcete čo najviac ušetriť, môžete siahnuť aj po držiaku od neznámeho výrobcu. Pred kúpou si však rozhodne poriadne skontrolujte kvalitu a spracovanie konštrukcie držiaka. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam, ktoré by časom mohli nastať.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 03.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 18:43
Gabo

Odporúčam SOLIGHT 1MF20, montáž je jednoduchá a cena super. Zmestí sa sem LCD alebo plazmový televízor s uhlopriečkou od 26 do 55 palcov, čiže aj keď zmením v budúcnosti TV, možno mi bude pasovať. S výberom som spokojný.

12/10/2021 18:38
Dano

Pevný a dobre držiaci je Stell SHO 1005, ktorý som si kúpila na Samsung. Manipulácia s držiakom je jednoduchá a oceňujem rôzne možnosti nastavenia. Držiak pôsobí robustne, preto verím dlhej životnosti.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok