Najlepšie stacionárne bicykle – cyklotrenažéry 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak ste sa rozhodli pre nákup cyklotrenažéra, tak to s tréningom myslíte vážne. Veľa ľudí volí cyklotrenažér aj ako ďalší stupeň pri tréningoch a prechod z rotopédu. Je to výborná voľba počas zimného obdobia, kedy sa musíte vzdať tréningov na bicykli alebo v prípade nepriaznivého počasia. Trh, čo sa týka cyklotrenažérov je už výborne zastúpený. Veľké množstvo výrobcov fitness zariadení prispieva k bohatej ponuke rozmanitými modelmi. Ako sa vyznať v odlišnostiach a ktoré parametre nepodceniť?

Stacionárny bicykel

Cyklotrenažér je simulátor cestného bicykla prispôsobený pre intenzívny tréning a preto je dôležitá stabilná konštrukcia, pevný rám a celková ergonómia. Otestovali sme viacero modelov, prečítali stovky recenzií a diskusií a zozbierali výsledky svetových aj domácich testov. Výsledkom je táto prehľadná tabuľka top modelov cyklotrenažérov, ktoré sú momentálne na trhu.

Najlepšie cyklotrenažéry

Názov Hodnotenie Detail
Finnlo CRS III   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Zipro Exercise Bike Holo   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
inSPORTline inCondi S1000i   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Master X-24   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Vifito Spino 200   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Cyklotrenažéry – recenzie

Cyklotrenažér je výborný spôsob, ako trénovať za každého počasia. V pohodlí domova si precvičíte všetky svalové partie, vďaka rôznym funkciám si bicyklovanie môžete aj spríjemniť. Vhodný cvičiaci nástroj vám možno pomôžu vybrať naše recenzie.

Ako vybrať cyklotrenažér

Cyklotrenažér, teda simulátor cestného bicykla, je jeho plnohodnotnou náhradou v zimnom období či počas nepriaznivého počasia. Cyklotrenažéry dokážu simulovať reálnu jazdu na bicykli nastavením rôznych úrovní záťaže. Ocenia ho ľudia, ktorí chcú zvyšovať či udržiavať svoju fyzickú kondíciu, teda ľudia, ktorí chcú schudnúť, a v rámci prípravy aj profesionálni športovci.

Na výber je množstvo modelov, preto je dôležité vedieť, načo sa pri výbere zamerať. Pri kúpe treba zvážiť, ako často a kto bude stroj používať. Dôležitý je údaj o nosnosti a maximálnej výške cvičenca. Ak je cyklotrenažér pre max. výšku do 175 neznamená to, že ho nemôžu používať aj vyšší jedinci. Cvičenie môže by iba do určitej miery nepohodlné. Nosnosť však treba rešpektovať. Jej prekročenie by malo za následok rýchle opotrebovanie prístroja.

Hmotnosť zotrvačníka

Platí pravidlo, čím ťažší zotrvačník, tým hladší a plynulejší chod. Vyššia hmotnosť zabezpečí možnosť vyššej záťaže. Základné modely majú zotrvačník s hmotnosťou 15 kg. Kvalitnejší cyklotrenažér už ponúka zotrvačník s hmotnosťou 20 – 25 kg.

Prevodový mechanizmus

Prevod sily z pedálov na zotrvačník sa môže vykonávať dvomi spôsobmi. Systémom pomocou reťaze alebo pomocou remeňa, ktorý je tichší a odpadáva mazanie reťaze. Ak hľadáte stroj na domáce použitie, vhodnejší pre vás bude asi tichší model.

Cvičenie na stacionárnom bicykli

Sedadlo, riadidlá a pedále

Výška riadidiel sa u väčšiny cyklotrenažérov dá nastavovať, v niektorých prípadoch sa dajú nastaviť aj v pozdĺžnom smere. Aby bol tréning efektívny a pohodlný, je správne nastavenie riadidiel dôležité.

Balansované pedále s nastaviteľnými páskami pre bezpečné cvičenie sú už štandardom. Niektoré modely disponujú obojstrannými pedálmi s SPD zámkom, čiže pri cvičení môžete používať cykloobuv a maximálne využívať ťah aj tlak.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať výberu sedadiel, vhodnejšie sú anatomicky tvarované modely, populárne sú napríklad gélové sedadlá. Je dôležité, aby sa dala výška sedadla nastaviť, väčšina cyklotrenažérov umožňuje nastavenie aj v pozdĺžnom smere.

Brzdový systém

K dispozícii máte tri základné brzdové systémy cyklotrenažérov. Každý z nich je v niečom špecifický a má svoje výhody aj nevýhody.

  • Prítlačná brzda: Kotúčová čiže prítlačná brzda sa na cyklotrenažéroch objavuje najčastejšie. Odpor vytvorí doštičky, ktoré zotrvačník brzdí tým, že na ne tlačí. Nevýhodou tohto brzdového systému je to, že doštičky treba po určitom časovom intervale meniť.
  • Magnetická brzda: Hlavnou prednosťou magnetického brzdového systému je o niečo tichší chod a to, že v porovnaní s kotúčovým systémom sa o systém netreba starať, pretože sa neopotrebováva. Magnet vytvára odpor pôsobením magnetického poľa a približovaním a odďaľovaním sa od zotrvačníka.
  • Elektromagnetická (indukčná) brzda: Brzdným prvkom je cievka s elektromagnetom, intenzitu magnetického poľa riadi počítač. Umožňuje zvládnutie veľmi vysokej záťaže a presne meria vzdialenosti. Ide o veľmi tichý brzdový systém.

Regulovanie záťaže

Na výber máte z dvoch možností – ručnej regulácie alebo elektornického variantu regulácie. V prípade ručnej regulácie sa záťaž upravuje otočným alebo posuvným regulátorom. Elektronická regulácia ponúka možnosti manuálneho nastavenia aj automatickú reguláciu záťaže podľa vybraného programu. Na displeji môžete sledovať priebeh svojho cvičenia.

Regulovanie záťaže

Na výber sú aj programy, ktoré záťaž upravujú automaticky podľa tepovej frekvencie. Deje sa tak cez dotykový senzor na riadidlách, alebo prostredníctvom hrudného pásu.

Nosnosť

Pri nosnosti sa pohybujú údaje od 100 kg pri základných modeloch a 150 kg pri kvalitnejších pevných cyklotrenažéroch. Niektoré robustné stroje majú nosnosť až 180 kg.

Počítač a funkcie

Komfort používania zvyšuje funkcia vyrovnanie nerovnosti. Vykonáva sa pomocou nastavovacích nožičiek a umožňuje používateľovi redukovať prípadné nerovnosti podlahy.

Niektoré cyklotrenažéry obsahujú počítač a niektoré umožňujú počítač k stroju pripojiť, môžete tak sledovať a archivovať svoje tréningy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Aj napriek podrobnému návodu na výber toho najlepšieho cyklotrenažéra sme vám ešte neprezradili niekoľko dôležitých informácií. Na niekoľko častých otázok, ktoré zaujímajú mnohých spotrebiteľov, vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Cyklotrenažér alebo rotopéd? Čo je pre mňa vhodnejšie?

Cyklotrenažér verne simuluje jazdu na bicykli, má presné nastavenie záťaže, umožňuje nastavenie sedačky a riadidiel. Vyznačuje sa lepšou stabilitou a zvyčajne aj kvalitnejšou konštrukciou. Rotoped je lacnejší a konštrukčne jednoduchší. Ide o prístroj určený na domáce nenáročné cvičenie, spevnenie tela a pálenie kalórií.

Aký cyklotrenažér je vhodný na chudnutie?

Na chudnutie je vhodný akýkoľvek cyklistický trenažér. Aby bolo spaľovanie tukov ideálne, mal by mať cyklotrenažér snímač tepovej frekvencie, resp. umožňovať pripojenie hrudného pásu. Vďaka tomu si budete môcť udržať optimálnu tepovú frekvenciu.

Aké výhody má cyklotrenažér na zadné koleso?

Cyklotrenažéry na zadné koleso sú zvyčajne lacnejšie ako cyklistické trenažéry, pritom dokážu poslúžiť rovnako dobre. Majú nastaviteľný odpor pre rozvoj sily, niektoré modely dokážu simulovať aj prevýšenie. Ak vlastníte kvalitný cestný alebo horský bicykel a chcete doma ušetriť miesto, je pre vás cyklotrenažér na zadné koleso vhodnou voľbou. 

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 28.10.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 10:54
Denis

Master X-24 mi poskytuje profesionálny tréning v pohodlí domova. Má zotrvačník s hmotnosťou 24 kg, čo vnímam ako výhodu, pretože takto je zabezpečená dostatočná záťaž pre intenzívny tréning. Škoda, že pedále sa nedajú vymeniť za MTB. Inak má prístroj masívnu a kvalitnú konštrukciu. Páči sa mi aj vzhľad, miesto na fľašu a pohodlné sedadlo. S výberom som spokojný.

13/12/2021 16:21
Robo

Housefit Indiana som si vybral kvôli dobrej cene a jednoduchej konštrukcii, pretože som chcel niečo, čo mi zaberie v byte málo miesta. Som však sklamaný, pretože kvalita spracovanie je slabá a rám bickyla bol hneď po rozbalení hrdzavý, takže som prístroj reklamoval. Nabudúce si radšej priplatím.

11/12/2021 18:55
Karol

Bicykel inSPORTline inCondi S1000i je stabilný, tichý a robustný. Najväčším problémom je ale počítač, pretože do pamäte neukladá prejdené kilometre, teda aspoň som na to neprišiel, ako to nastaviť, aby sa to ukladalo. Za tak vysokú cenu som očakával niečo viac a teraz som sklamaný.

13/10/2021 08:07
Kubo

Pre domáci tréning je vhodný prístroj inSPORTline Agneto. Som prekvapený, že aj napriek ľahkému kolesu (6 kilogramov) dokáže „magnetická brzda“ vyvinúť celkom slušný odpor, takže pri tréningu sa slušne zapotím. Škoda, že digitálny merač nemá väčší displej a že tu chýba držiak na pitie.

11/08/2021 10:42
Alenka J.

Kúpili sme si cyklotrenažér inSPORTline Airin v krásnom farebnom prevedení (čierno-zelená). V rámci pomeru ceny a výkonu išlo o výhodnú kúpu. Prístroj má plynulý chod a splnil naše očakávania. Oceňujeme remeňový pohon aj magnetickú brzdu, ktorá zaručuje extrémne tichý chod. Vďaka 20 kilogramovému zotrvačníku a magnetu je zaistený plynulý chod aj pri vyššej záťaži. Vďaka vyššej hmotnosti prístroja - cez 60 kilogramov - je perfektne stabilný. Stroj splnil všetky naše očakávania a v danej cenovej kategórii ide o nadštandardnú výbavu. Oceňujem, že v balení bol pribalený výborný držiak na smartfón aj cyklo držiak na fľašku. Dá sa s ním pohodlne manipulovať vďaka gumeným kolieskam, čo je super, ak ho chcete zložený presunúť po čase niekam inam. Nemusíte nanovo rozkladať / skladať. Na prístroj si treba vyhradiť dostatok miesta, pretože to nie je žiaden "drobček". Odporúčam nepoužívať ho na koberci, pretože vám tam ostanú nepekné vytlačené stopy. Je vhodný aj pre náročnejších cyklistov. Spolu s priateľom ho používame najmä počas zimných mesiacov, keď sa nedá športovať vonku.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok