Najlepšie stacionárne bicykle – cyklotrenažéry 2019 – Veľký test a porovnanie

Ak ste sa rozhodli pre nákup cyklotrenažéra, tak to s tréningom myslíte vážne. Veľa ľudí volí cyklotrenažér aj ako ďalší stupeň pri tréningoch a prechod z rotopédu. Je to výborná voľba počas zimného obdobia, kedy sa musíte vzdať tréningov na bicykli alebo v prípade nepriaznivého počasia. Trh, čo sa týka cyklotrenažérov je už výborne zastúpený. Veľké množstvo výrobcov fitness zariadení prispieva k bohatej ponuke rozmanitými modelmi. Ako sa vyznať v odlišnostiach a ktoré parametre nepodceniť?

Stacionárny bicykel

Cyklotrenažér je simulátor cestného bicykla prispôsobený pre intenzívny tréning a preto je dôležitá stabilná konštrukcia, pevný rám a celková ergonómia. Otestovali sme viacero modelov, prečítali stovky recenzií a diskusií a zozbierali výsledky svetových aj domácich testov. Výsledkom je táto prehľadná tabuľka top modelov cyklotrenažérov, ktoré sú momentálne na trhu.

Najlepšie cyklotrenažéry 2019

Ako vybrať cyklotrenažér

Cyklotrenažér, teda simulátor cestného bicykla, je jeho plnohodnotnou náhradou v zimnom období či počas nepriaznivého počasia. Cyklotrenažéry dokážu simulovať reálnu jazdu na bicykli nastavením rôznych úrovní záťaže. Ocenia ho ľudia, ktorí chcú zvyšovať či udržiavať svoju fyzickú kondíciu, teda ľudia, ktorí chcú schudnúť, a v rámci prípravy aj profesionálni športovci.

Na výber je množstvo modelov, preto je dôležité vedieť, načo sa pri výbere zamerať. Pri kúpe treba zvážiť, ako často a kto bude stroj používať. Dôležitý je údaj o nosnosti a maximálnej výške cvičenca. Ak je cyklotrenažér pre max. výšku do 175 neznamená to, že ho nemôžu používať aj vyšší jedinci. Cvičenie môže by iba do určitej miery nepohodlné. Nosnosť však treba rešpektovať. Jej prekročenie by malo za následok rýchle opotrebovanie prístroja.

Hmotnosť zotrvačníka

Platí pravidlo, čím ťažší zotrvačník, tým hladší a plynulejší chod. Vyššia hmotnosť zabezpečí možnosť vyššej záťaže. Základné modely majú zotrvačník s hmotnosťou 15 kg. Kvalitnejší cyklotrenažér už ponúka zotrvačník s hmotnosťou 20 – 25 kg.

Prevodový mechanizmus

Prevod sily z pedálov na zotrvačník sa môže vykonávať dvomi spôsobmi. Systémom pomocou reťaze alebo pomocou remeňa, ktorý je tichší a odpadáva mazanie reťaze. Ak hľadáte stroj na domáce použitie, vhodnejší pre vás bude asi tichší model.

Cvičenie na stacionárnom bicykli

Sedadlo, riadidlá a pedále

Výška riadidiel sa u väčšiny cyklotrenažérov dá nastavovať, v niektorých prípadoch sa dajú nastaviť aj v pozdĺžnom smere. Aby bol tréning efektívny a pohodlný, je správne nastavenie riadidiel dôležité.

Balansované pedále s nastaviteľnými páskami pre bezpečné cvičenie sú už štandardom. Niektoré modely disponujú obojstrannými pedálmi s SPD zámkom, čiže pri cvičení môžete používať cykloobuv a maximálne využívať ťah aj tlak.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať výberu sedadiel, vhodnejšie sú anatomicky tvarované modely, populárne sú napríklad gélové sedadlá. Je dôležité, aby sa dala výška sedadla nastaviť, väčšina cyklotrenažérov umožňuje nastavenie aj v pozdĺžnom smere.

Brzdový systém

K dispozícii máte tri základné brzdové systémy cyklotrenažérov. Každý z nich je v niečom špecifický a má svoje výhody aj nevýhody.

  • Prítlačná brzda: Kotúčová čiže prítlačná brzda sa na cyklotrenažéroch objavuje najčastejšie. Odpor vytvorí doštičky, ktoré zotrvačník brzdí tým, že na ne tlačí. Nevýhodou tohto brzdového systému je to, že doštičky treba po určitom časovom intervale meniť.
  • Magnetická brzda: Hlavnou prednosťou magnetického brzdového systému je o niečo tichší chod a to, že v porovnaní s kotúčovým systémom sa o systém netreba starať, pretože sa neopotrebováva. Magnet vytvára odpor pôsobením magnetického poľa a približovaním a odďaľovaním sa od zotrvačníka.
  • Elektromagnetická (indukčná) brzda: Brzdným prvkom je cievka s elektromagnetom, intenzitu magnetického poľa riadi počítač. Umožňuje zvládnutie veľmi vysokej záťaže a presne meria vzdialenosti. Ide o veľmi tichý brzdový systém.

Regulovanie záťaže

Na výber máte z dvoch možností – ručnej regulácie alebo elektornického variantu regulácie. V prípade ručnej regulácie sa záťaž upravuje otočným alebo posuvným regulátorom. Elektronická regulácia ponúka možnosti manuálneho nastavenia aj automatickú reguláciu záťaže podľa vybraného programu. Na displeji môžete sledovať priebeh svojho cvičenia.

Regulovanie záťaže

Na výber sú aj programy, ktoré záťaž upravujú automaticky podľa tepovej frekvencie. Deje sa tak cez dotykový senzor na riadidlách, alebo prostredníctvom hrudného pásu.

Nosnosť

Pri nosnosti sa pohybujú údaje od 100 kg pri základných modeloch a 150 kg pri kvalitnejších pevných cyklotrenažéroch. Niektoré robustné stroje majú nosnosť až 180 kg.

Počítač a funkcie

Komfort používania zvyšuje funkcia vyrovnanie nerovnosti. Vykonáva sa pomocou nastavovacích nožičiek a umožňuje používateľovi redukovať prípadné nerovnosti podlahy.

Niektoré cyklotrenažéry obsahujú počítač a niektoré umožňujú počítač k stroju pripojiť, môžete tak sledovať a archivovať svoje tréningy.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(91.8%)

Pridať komentár