Glukomery s najväčšou presnosťou 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Glukomery sú skvelými pomocníkmi, ktorí pomáhajú diabetikom sledovať hladinu glukózy v krvi, vďaka čomu môžu optimalizovať svoj denný stravovací režim. Ide síce o pomerne jednoduché zariadenia, i tak nájdete na trhu desiatky ich modelov, ktoré sa líšia svojimi parametrami.

Odber krvi pomocou glukomera

Pomôžeme vám zorientovať sa v nich a vybrať si ten správny.

Najlepšie glukomery

Názov Hodnotenie Detail
Accu Chek Active Kit   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Beurer GL50WH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
SD Biosensor   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
IHealth Gluco   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Beurer GL 44   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Glukomery – recenzie

Diabetom trpia na Slovensku tisíce ľudí. O hladinu cukru v krvi by sa mali zaujímať nielen diabetici 1., ale aj 2. typu. Na to, aby mohli byť o svojom stave informovaní, potrebujú glukomer. Či už Accu Chek, Next, Freestyle alebo One Touch, glukomer si môžete kúpiť v lekárni aj z pohodlia domova. Ako si však vybrať taký, aby ste s ním boli spokojní a hladinu cukru v krvi meral rýchlo? Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a dúfame, že vám pomôžu pri rozhodovaní. Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti s glukomermi podelíte v komentároch pod článkom a pomôžete tak pri výbere ostatným.

Čo je glukomer a komu pomôže

Glukomer (nazýva sa tiež glukometer) je prístroj na meranie hladiny krvného cukru (glukózy) v domácich podmienkach. Hladinu glukózy meria pomocou malého množstva krvi odobratej z prsta po vpichu tzv. lancetou (špeciálna tenká ihla) a nanesenej na špeciálny merací prúžok.

Meranie je založené na sledovaní množstva peroxidu vodíka, ktorý vzniká z glukózy jej reakciou s látkami obsiahnutými v meracom prúžku. Glukomery 1. generácie fungovali na fotometrickom princípe, glukomer 2. generácie merajú priamo elektrický prúd, ktorý vzniká pri tejto chemickej reakcii.

Kontrola cukru v krvi

Najrozšírenejšími používateľmi glukomerov sú diabetici užívajúci inzulín, pre ktorých je glukomer nevyhnutnosťou pre optimalizáciu denného stravovacieho režimu. Používajú ho aj diabetici liečení liekmi, no tí si nemusia merať hladinu glukózy tak často ako pri liečbe inzulínom.

Glukomer vám pomôže tiež v prípade, že máte zvýšené riziko vzniku cukrovky (tzv. prediabetes). Vďaka nemu budete môcť taktiež optimalizovať svoj jedálniček a denný režim a možno aj zabrániť vzniku diabetu.

Základom je presnosť

Z hľadiska konštrukčného vyhotovenia a metód merania je väčšina glukomerov na domáce použitie rovnaká.

Ich najdôležitejším parametrom je presnosť. Na Slovensku udávame glykémiu v krvi v jednotkách mmol/l, v niektorých krajinách používajú hodnotu mg/dl. Väčšina glukomerov má jednotky nastaviteľné, preto si vždy dajte pozor, v akých jednotkách glykémiu meriate.

Vzťah medzi týmito jednotkami je nasledovný:

 • hladina cukru v krvi v mg/dl = 18 × mmol/l
 • hladina cukru v krvi v mmol/l = mg/dl : 18

Aká je správna hladina cukru v krvi?

Čo sa týka presnosti, najvyššia dovolená odchýlka je 0,83 mmol/l pri hodnotách glykémie do 5,55 mmol/l a 15 % pri vyšších hodnotách glykémie. Presnosť merania môžu ovplyvniť aj mnohé iné okolnosti –  napr. ak je glukomer kalibrovaný na kapilárnu krv, namerané hodnoty môžu byť nižšie až o 12 %. Pri výbere sa teda presvedčte, že glukomer je kalibrovaný na krvnú plazmu, v tom prípade budete môcť namerané hodnoty priamo porovnať s laboratórnymi výsledkami pri vyšetrení u lekára.

S presnosťou súvisí aj rozsah merania, ten však býva pri väčšine glukomerov vyše 30 mmol/l, čo je viac než dostatočné.

Ak sa obávate nepresnosti, vyberte si glukomer, ktorý je klinicky testovaný – to sa týka väčšiny modelov predávaných u nás. V tomto prípade sa vám teda určite neoplatí šetriť, napr. nákupom glukomeru z Číny.

Ďalšie parametre a funkcie glukomerov

 • Veľkosť vzorky – ide o objem krvnej vzorky, ktorá je potrebná na úspešné vyhodnotenie glykémie. Udáva sa v mikrolitroch a čím je menšia, tým je odber menej nepríjemný.
 • Čas merania – ide o čas od vloženia testovacieho prúžku do zobrazenia výsledkov na displeji. Obvykle sa pohybuje okolo 5 s.
 • Automatická kalibrácia – pri glukomeroch, ktoré túto funkciu nemajú, musíte pri každom novom balení testovacích prúžkov vykonať manuálnu kalibráciu buď naskenovaním kódu, alebo vložením špeciálneho čipu. Glukomery s automatickou kalibráciou tento postup nevyžadujú, nazývajú sa preto aj code free (bezkódové).
 • Synchronizácia s PC alebo smartfónom – umožní vám prepojiť glukomer s počítačom či smartfónom buď prostredníctvom USB kábla, alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. Do počítača potom môžete ukladať namerané hodnoty do prehľadných tabuliek, počítať z nich priemer či znázorniť ich pomocou grafov.
 • Pamäť – niektoré glukomery umožnia ukladanie desiatok či dokonca stoviek nameraných hodnôt do internej pamäte. Hodnoty si potom môžete kedykoľvek zobraziť – nemusíte si ich teda zapisovať niekam na papier. Lepšie modely si tiež dokážu zapamätať, či ste glykémiu merali pred alebo po jedle, prípadne znázorniť hodnoty v prehľadných grafoch, aby ste tak videli, kedy vám glykémia stúpa a kedy klesá.
 • Displej – veľký displej je potrebný najmä pre starších ľudí, ktorí majú problémy s čítaním bez okuliarov. Podsvietenie vám pomôže údaje prečítať nielen v zhoršených svetelných podmienkach, ale tiež na silnom priamom slnku.
 • Alarm – na glukomeri si nastavíte, kedy si chcete glykémiu odmerať a ten vás v nastavenom čase upozorní zvukovým signálom.
 • Codefree – vďaka tejto funkcii nemusíte glukomer kalibrovať pri každom novom balení testovacích prúžkov.

Príslušenstvo pre glukomery

 • Testovacie prúžky – ide o špeciálny prúžok s chemickou vrstvou, na ktorý aplikujete odobratú krv a následne ho vložíte do glukomera, aby vyhodnotil glykémiu. Prúžky sú jednorazové a každý glukomer používa svoj vlastný typ, takže nie sú medzi sebou kompatibilné. Majú spravidla obmedzenú životnosť a sú citlivé na okolité prostredie, preto by ste ich mali uchovávať iba v pôvodnom uzavretom obale.

Testovacie prúžky do glukomerov

 • Lanceta – špeciálna tenká ihla, ktorá slúži na vpich do prsta pre odobratie vzorky krvi. Vkladá sa do odberového pera s pružinou, ktorej natiahnutím vykonáte vpich. Lancety sú jednorazové, v sterilnom balení a do väčšiny odberových pier ich môžete vložiť viacero do zásoby. Jednorazovú lancetu nikdy nepoužívajte opakovane ani sa o ňu nedeľte s inou osobou.
 • Autolanceta – ide o označenie odberového pera s nastaviteľnou hĺbkou vpichu.

Obľúbené značky a ceny glukomerov

Funkčný glukomer zoženiete už za cenu cca 10 eur, obvykle ale disponujú iba základnými funkciami. Lepšie modely s pokročilými funkciami, ako napr. codefree či synchronizácia s PC či smartfónom, zoženiete za cca 30 eur.

Obľúbené značky sú Accu Chek, Beurer, Medisana, iHealth či Wellion. Pri nákupe si dajte pozor, aby bol glukomer klinicky testovaný a certifikovaný ako zdravotná pomôcka. Nákupom najlacnejších modelov od menej známych značiek v tomto prípade rozhodne neušetríte.

Názov Hodnotenie Detail
Accu Chek Active Kit   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Beurer GL50WH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
SD Biosensor   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
IHealth Gluco   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Beurer GL 44   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako si vybrať glukomer? Načo je dobrý? Prečo ho potrebujem? To sú len niektoré zo základných otázok, na ktoré sme sa snažili odpovedať v texte. Výber glukomera však nie je len o parametroch. Zaujímate sa aj o ďalšie "drobnosti" ohľadom tejto témy. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, budeme sa na ne snažiť odpovedať na tomto mieste. Pokiaľ vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov.

Je lepší bezkódový alebo klasický glukomer?

Vzhľadom na viaceré plusy bezkódového glukomera ho môžeme len odporučiť. Glukomer s bezkódovým systémom nevyžaduje ručnú kalibráciu pri použití nových testovacích prúžkov, dokáže sa totiž nakalibrovať sám. Meranie je presné a spoľahlivé.

Má každý glukomer vlastné prúžky alebo môžem použiť akékoľvek prúžky do akéhokoľvek glukomera?

Každý glukomer má špecifické prúžky. Univerzálne prúžky, ktoré by ste mohli použiť pri akomkoľvek type glukomera neexistujú.

Z čoho všetkého sa glukomer skladá?

Vo všeobecnosti pozostáva glukomer zo 4 základných častí. V balení sa nachádza meradlo, testovacie prúžky, lancety a odberné pero. Pokročilejšie glukomery sú spojením meradla a odberného pera, takže máte 2 prístroje v 1.

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 21.07.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 25.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár