Najlepšie mini práčky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Možno ste už pri dlhších pobytoch na chate či pri kempovaní uvažovali o tom, že prať oblečenie v práčke by bolo predsa len jednoduchšie ako v rukách. Aj na takéto situácie existujú riešenia v podobe mini práčok (niekedy sa nazývajú aj kempingové).

Ako vybrať mini práčku

Nejde síce o plnohodnotnú náhradu bežných práčok, pranie väčšieho množstva bielizne však výrazne zjednodušia. My vám poradíme, ako si mini práčku vybrať a predstavíme zopár obľúbených modelov.

Najlepšie mini práčky

Názov Hodnotenie Detail
Camry CR 8052   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
tectake Mini práčka   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Concept Ecowash-Pico   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Romo R190.1   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Camry CR 8054   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Mini práčky – recenzie

Mini práčka, cestovná práčka alebo kempingová práčka je označenie pre jedno a to isté zariadenie – malú práčku do cca 4 kg. Ide o vhodnú voľbu na chatu či dovolenku. Výber mini práčky je podobný ako výber klasickej práčky, treba si všímať isté parametre a veľkosť. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov mini práčiek, dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Na chatu i do garsónky

Mini práčka (nazýva sa aj kempingová práčka alebo cestovná práčka) má, na rozdiel od bežných práčok, menšie rozmery, slabšiu praciu účinnosť, menej funkcií, no aj nižšiu cenu (kúpite ich už od 50 eur). 

Bežnú práčku teda plnohodnotne nenahradia, sú však vynikajúcimi pomocníkmi na chaty, kempovanie, do karavanov, ale aj do malých kúpeľní garsóniek, apartmánov či internátnych izieb. Mini práčka môže byť tiež vynikajúcim doplnkom k veľkej práčke napr. pre alergikov, ktorí potrebujú svoje oblečenie prať oddelene od oblečenia ostatných členov domácnosti.

Vzhľadom na nízku cenu sú mini práčky často vyhotovované z lacnejších materálov. Výrobcovia používajú plasty namiesto oceľových plechov, čo robí mini práčky menej odolnými a krehkejšími ako modely z kategórie bežných práčok.

Iba ako zhora plnené

Bežné práčky nájdete v rôznych vyhotoveniach – ako spredu plnené, zhora plnené, vstavané a pod. Pri mini práčkach sa však obyčajne stretnete iba so zhora plneným vyhotovením, do ktorého sa bielizeň vkladá po odklopení vrchného veka

Mini práčka s odstredivkou môže vykonávať pranie i odstreďovanie v rovnakom bubne, no nájdete aj také, ktoré majú na odstreďovanie samostatný bubon, resp. komoru (ako pri klasických hranatých „ROMO“ práčkach).

Mini práčka so sušičkou je na našom trhu skôr ojedinelý jav, niektorí výrobcovia ju ponúkajú ako doplnok ku klasickej práčke na pranie malých várok oblečenia (napr. spodnej bielizne a pod.).

Všetky mini práčky sú zhora plnené

Čo sa týka kapacity bielizne, tá sa pohybuje v rozsahu 3 – 5 kg, čo je o niečo menej než pri bežných práčkach (tie na 5 kg iba začínajú). Kapacita pre odstreďovanie býva nižšia, okolo 1 kg, čo predstavuje cca 2 – 3 mokré tričká, prípadne 1 hrubší sveter. Na deky či bundy rovno zabudnite, na ne nemá elektromotor mini práčky ani dosť výkonu. Kapacitu odstreďovania obmedzuje aj fakt, že mini práčky naň využívajú pomerne malý plastový kôš.

Väčšina z nich je síce vybavená aj napúšťacími hadicami, avšak vodu do nich môžete naliať aj priamo zvrchu, napr. pomocou vedra. Mini práčky vodu neohrievajú, musíte ju preto ohriať samostatne ešte pred naplnením. Vzhľadom na konštrukciu z plastov však väčšina mini práčok znesie teplotu do 50 – 55  °C, výrobca zvykne max. teplotu špecifikovať v návode na použitie.

Vyprázdnenie pracieho bubna zjednoduší vypúšťacia hadica. Mini práčky však nebývajú vybavené čerpadlami, vypúšťacia hadica teda ústi v spodnej časti, pričom práčku musíte buď nadvihnúť a vypustiť vodu do vane, alebo ju vypustiť napr. do lavóra či vedra na viackrát. Okrem toho, vypúšťacie hadice bývajú veľmi krátke (väčšinou okolo 0,5 m).

Iba provizórne pranie?

Samozrejme, ako už nízka cena napovedá, pri mini práčkach sa budete musieť zmieriť s nižšou účinnosťou prania. Je to dané nielen teplotnými limitmi na vodu, ale tiež konštrukciou práčky. Na rozdiel od bežných práčok tu nenájdete funkcie ako sprchovanie bielizne, antialergický program či pranie v pare. Na silne znečistenú bielizeň budete pravdepodobne musieť použiť väčšie množstvo pracieho prostriedku.

Ideálna nie je ani účinnosť odstreďovania, ktorá je tiež daná konštrukčným vyhotovením. Už spomenuté plastové koše totiž nevydržia vysokú záťaž, preto máloktoré mini práčky odstreďujú pri takých vysokých otáčkach ako tie bežné. Výrobcovia hodnotu otáčok ani nezvyknú uvádzať, väčšinou však ide o 600 – 700 ot./min. (bežné práčky používajú 1 000, niektoré aj viac).

V prípade mini práčok je účinnosť prania nižšia

Napriek tomu, že niektoré mini práčky môžete využiť aj pri kempovaní, väčšina z nich je napájaná z klasickej 230 V zásuvky. Príkon mini práčok sa pohybuje v rozsahu 150 – 500 W, čo je cca štvrtina oproti klasickým práčkam, tento druh práčok je teda mimoriadne úsporný

Niekedy však výrobcovia nešpecifikujú el. príkon, ale akýsi prací výkon, resp. odstreďovací výkon, ktorý sa pohybuje v stovkách W. Tieto čísla vám však neposkytnú objektívny obraz o účinnosti prania či odstreďovania.

Na klasické programy zabudnite

Ovládanie mini práčok je, na rozdiel od tých štandardných, značne zjednodušené. Neponúkajú klasické pracie programy pre rôzne druhy textilií, hoci pri niektorých si môžete zvoliť medzi intenzívnym a šetrným praním.

Tie ostatné vám ponúkajú možnosť nastaviť časovače na pranie (obvykle 0 – 15 min.) a na odstreďovanie (0 – 5 min.). Displej či pokročilé funkcie u nich obvykle nenájdete, rovnako chýba napr. aj zvuková signalizácia ukončenia prania či poruchy.

Ďalšie parametre a funkcie mini práčok

  • Hlučnosť – udáva sa v decibeloch (dB), pričom za tzv. tiché práčky môžeme považovať tie s hlučnosťou do 50 dB pri praní a 70 dB pri odstreďovaní. Žiaľ, pri mini práčkach hlučnosť výrobcovia nezvyknú špecifikovať.
  • Energetická trieda – za úspornú môžeme považovať práčku energetickej triedy A+, A++ či A+++. Mini práčky však výrobcovia nezvyknú označovať energetickými štítkami ani špecifikovať ich energetickú triedu.
  • Filter proti žmolkom – zachytí vlákna (žmolky) uvoľnené z textílií, ktoré by inak mohli upchať vnútorné časti práčky alebo odtok do kanalizácie. Je bežnou súčasťou štandardných práčok, nájdete ho aj v niektorých mini práčkach.
  • Detská poistka – práčka neumožní otvoriť veko, pokým je v prevádzke. Zabráni tak prípadnému úrazu alebo vytečeniu vody.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Mini práčka je vhodnou voľbou na chatu, do garsónky, na kempovanie i do karavanu. Ak bývate v malom byte alebo radi kempujete, určite sa vám do nej oplatí investovať. Pri výbere sa často nezaujímate len o parametre, ale napr. aj o to, ako a kde práčku použiť. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky ohľadom mini práčok. Svoje ďalšie otázky nám môžete písať do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Čím sa mini práčky líšia od bežných pračok?

Ako to už ich názov napovedá, predovšetkým veľkosťou a kapacitou na pranie. Mini práčky majú približne štvrtinovú veľkosť oproti bežným práčkam. Vďaka tomu sa dajú bez problémov prenášať a použiť takmer kdekoľvek. Väčšina mini práčok nepotrebuje priame pripojenie na zdroj vody.

Aká je približná cena mini práčky?

Mini práčky sú výrazne lacnejšie ako klasické modely. Mini práčku si môžete kúpiť od cca 50 eur. Najlacnejšie mini práčky, samozrejme, ponúkajú menšiu kapacitu a hodia sa skôr na cestovanie. Zlatou strednou cestou sú mini práčky v hodnote od 60 do 120 eur. Tie už majú o niečo väčšiu kapacitu a sú najvhodnejšou voľbou, čo sa týka pomeru cena/výkon. Mini práčky nad 120 eur ponúkajú viac funkcií, často disponujú vypúšťacím čerpadlom.

Sú dostupné aj mini práčky so sušičkou?

Nie, mini práčky so sušičkou nenájdete. Vzhľadom na ich slabší výkon, kapacitu i slabšie odstreďovanie to však nie je prekvapujúce.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 27.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/08/2022 18:20
Lenka

Vybrala som si Romo R 190.3, pretože som zvyknutá na pranie v obyčajnej vírivke. Tu sa bielizeň operie lepšie než v automatickej práčke. Táto práčka je malá a nezaberie mi veľa miesta v kúpeľni. Odporučila by som ju aj ostatným, ktorí si chcú ušetriť miesto v kúpeľni a ktorí chcú mať dobre opraté veci aj na 40 stupňov. Práčka je jednoduchá, chýba jej časovač vypnutia, šetrí však množstvo použitej vody aj spotrebu elektriny na ohrev vody.

19/05/2022 09:29
Ivetka

Práčku Vidaxl Mini používame na chalupe, je to super vec, ktorá šetrí peniaze aj priestor, pretože má naozaj kompaktné rozmery. Keď potrebujeme na chalupe niečo vyprať, nemusíme to robiť ručne. Objem práčky je síce malý, ale na drobnosti to úplne stačí. Vyzdvihujem vstavaný 15 minútový časovač, ktorý automaticky vypne zariadenie po každom praní aj odstreďovaní. Super je aj rukoväť, vďaka ktorej sa práčka dá pohodlne prenášať. Súčasťou dodávky je aj vypúšťacia a prívodová hadica.

04/01/2022 17:48
Helča

Som spokojná s mini práčkou OneConcept Ecowash-Pico. Je šikovná, úžasne skladná a veľmi jednoducho sa používa. Nemilo ma však prekvapilo, že vypúšťanie vody je hneď vedľa pripojenia na elektriku, hodilo by sa viac na opačnú stranu. Inak práčka dobre perie, ale žmýka dosť slabo. Na chalupu, kde nemáme vodovod je to však plne postačujúce.

05/11/2021 08:17
Gregor

Práčku Saturn používam len na chalupe. Prvotné spojazdnenie bolo jednoduché aj pre laika. Práčka je veľmi ľahká a jej presun zvládne aj manželka. Pre občasné pranie malých dávok je perfektná. Na negatíva som zatiaľ neprišiel.

07/07/2021 16:59
Eliška

Mám malú cestovnú práčku CAMRY CR 8052 a som s ňou spokojná. Na to, že je taká malá, výborne perie a tiež odstreďuje. Myslím, že za tú cenu som si nemohla želať nič lepšie. Zatiaľ práčku používam krátko, ale verím, že bude mať dlhú životnosť. Práčka je pomerne tichá a na opratie zopár kúskov oblečenia či bielizne je úplne postačujúca. Ak chcete šikovnú prenosnú práčku, túto odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok