Najlepšie mini práčky 2021 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Možno ste už pri dlhších pobytoch na chate či pri kempovaní uvažovali o tom, že prať oblečenie v práčke by bolo predsa len jednoduchšie ako v rukách. Aj na takéto situácie existujú riešenia v podobe mini práčok (niekedy sa nazývajú aj kempingové).
Nejde síce o plnohodnotnú náhradu bežných práčok, pranie väčšieho množstva bielizne však výrazne zjednodušia. My vám poradíme, ako si mini práčku vybrať a predstavíme zopár obľúbených modelov.
Najlepšie mini práčky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Camry CR 8052 ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Saturn ST-WK1615 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Concept Ecowash-Pico ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Klarstein Bubble Boost ✔ DNES V AKCII | ![]() |
Zobraziť produkt |
Camry CR 8054 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Mini práčky – recenzie
Mini práčka, cestovná práčka alebo kempingová práčka je označenie pre jedno a to isté zariadenie – malú práčku do cca 4 kg. Ide o vhodnú voľbu na chatu či dovolenku. Výber mini práčky je podobný ako výber klasickej práčky, treba si všímať isté parametre a veľkosť. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov mini práčiek, dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.
Na chatu i do garsónky
Mini práčka (nazýva sa aj kempingová práčka alebo cestovná práčka) má, na rozdiel od bežných práčok, menšie rozmery, slabšiu praciu účinnosť, menej funkcií, no aj nižšiu cenu (kúpite ich už od 50 eur).
Bežnú práčku teda plnohodnotne nenahradia, sú však vynikajúcimi pomocníkmi na chaty, kempovanie, do karavanov, ale aj do malých kúpeľní garsóniek, apartmánov či internátnych izieb. Mini práčka môže byť tiež vynikajúcim doplnkom k veľkej práčke napr. pre alergikov, ktorí potrebujú svoje oblečenie prať oddelene od oblečenia ostatných členov domácnosti.
Vzhľadom na nízku cenu sú mini práčky často vyhotovované z lacnejších materálov. Výrobcovia používajú plasty namiesto oceľových plechov, čo robí mini práčky menej odolnými a krehkejšími ako modely z kategórie bežných práčok.
Iba ako zhora plnené
Bežné práčky nájdete v rôznych vyhotoveniach – ako spredu plnené, zhora plnené, vstavané a pod. Pri mini práčkach sa však obyčajne stretnete iba so zhora plneným vyhotovením, do ktorého sa bielizeň vkladá po odklopení vrchného veka.
Mini práčka s odstredivkou môže vykonávať pranie i odstreďovanie v rovnakom bubne, no nájdete aj také, ktoré majú na odstreďovanie samostatný bubon, resp. komoru (ako pri klasických hranatých „ROMO“ práčkach).
Mini práčka so sušičkou je na našom trhu skôr ojedinelý jav, niektorí výrobcovia ju ponúkajú ako doplnok ku klasickej práčke na pranie malých várok oblečenia (napr. spodnej bielizne a pod.).
Čo sa týka kapacity bielizne, tá sa pohybuje v rozsahu 3 – 5 kg, čo je o niečo menej než pri bežných práčkach (tie na 5 kg iba začínajú). Kapacita pre odstreďovanie býva nižšia, okolo 1 kg, čo predstavuje cca 2 – 3 mokré tričká, prípadne 1 hrubší sveter. Na deky či bundy rovno zabudnite, na ne nemá elektromotor mini práčky ani dosť výkonu. Kapacitu odstreďovania obmedzuje aj fakt, že mini práčky naň využívajú pomerne malý plastový kôš.
Väčšina z nich je síce vybavená aj napúšťacími hadicami, avšak vodu do nich môžete naliať aj priamo zvrchu, napr. pomocou vedra. Mini práčky vodu neohrievajú, musíte ju preto ohriať samostatne ešte pred naplnením. Vzhľadom na konštrukciu z plastov však väčšina mini práčok znesie teplotu do 50 – 55 °C, výrobca zvykne max. teplotu špecifikovať v návode na použitie.
Vyprázdnenie pracieho bubna zjednoduší vypúšťacia hadica. Mini práčky však nebývajú vybavené čerpadlami, vypúšťacia hadica teda ústi v spodnej časti, pričom práčku musíte buď nadvihnúť a vypustiť vodu do vane, alebo ju vypustiť napr. do lavóra či vedra na viackrát. Okrem toho, vypúšťacie hadice bývajú veľmi krátke (väčšinou okolo 0,5 m).
Iba provizórne pranie?
Samozrejme, ako už nízka cena napovedá, pri mini práčkach sa budete musieť zmieriť s nižšou účinnosťou prania. Je to dané nielen teplotnými limitmi na vodu, ale tiež konštrukciou práčky. Na rozdiel od bežných práčok tu nenájdete funkcie ako sprchovanie bielizne, antialergický program či pranie v pare. Na silne znečistenú bielizeň budete pravdepodobne musieť použiť väčšie množstvo pracieho prostriedku.
Ideálna nie je ani účinnosť odstreďovania, ktorá je tiež daná konštrukčným vyhotovením. Už spomenuté plastové koše totiž nevydržia vysokú záťaž, preto máloktoré mini práčky odstreďujú pri takých vysokých otáčkach ako tie bežné. Výrobcovia hodnotu otáčok ani nezvyknú uvádzať, väčšinou však ide o 600 – 700 ot./min. (bežné práčky používajú 1 000, niektoré aj viac).
Napriek tomu, že niektoré mini práčky môžete využiť aj pri kempovaní, väčšina z nich je napájaná z klasickej 230 V zásuvky. Príkon mini práčok sa pohybuje v rozsahu 150 – 500 W, čo je cca štvrtina oproti klasickým práčkam, tento druh práčok je teda mimoriadne úsporný.
Niekedy však výrobcovia nešpecifikujú el. príkon, ale akýsi prací výkon, resp. odstreďovací výkon, ktorý sa pohybuje v stovkách W. Tieto čísla vám však neposkytnú objektívny obraz o účinnosti prania či odstreďovania.
Na klasické programy zabudnite
Ovládanie mini práčok je, na rozdiel od tých štandardných, značne zjednodušené. Neponúkajú klasické pracie programy pre rôzne druhy textilií, hoci pri niektorých si môžete zvoliť medzi intenzívnym a šetrným praním.
Tie ostatné vám ponúkajú možnosť nastaviť časovače na pranie (obvykle 0 – 15 min.) a na odstreďovanie (0 – 5 min.). Displej či pokročilé funkcie u nich obvykle nenájdete, rovnako chýba napr. aj zvuková signalizácia ukončenia prania či poruchy.
Ďalšie parametre a funkcie mini práčok
- Hlučnosť – udáva sa v decibeloch (dB), pričom za tzv. tiché práčky môžeme považovať tie s hlučnosťou do 50 dB pri praní a 70 dB pri odstreďovaní. Žiaľ, pri mini práčkach hlučnosť výrobcovia nezvyknú špecifikovať.
- Energetická trieda – za úspornú môžeme považovať práčku energetickej triedy A+, A++ či A+++. Mini práčky však výrobcovia nezvyknú označovať energetickými štítkami ani špecifikovať ich energetickú triedu.
- Filter proti žmolkom – zachytí vlákna (žmolky) uvoľnené z textílií, ktoré by inak mohli upchať vnútorné časti práčky alebo odtok do kanalizácie. Je bežnou súčasťou štandardných práčok, nájdete ho aj v niektorých mini práčkach.
- Detská poistka – práčka neumožní otvoriť veko, pokým je v prevádzke. Zabráni tak prípadnému úrazu alebo vytečeniu vody.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Mini práčka je vhodnou voľbou na chatu, do garsónky, na kempovanie i do karavanu. Ak bývate v malom byte alebo radi kempujete, určite sa vám do nej oplatí investovať. Pri výbere sa často nezaujímate len o parametre, ale napr. aj o to, ako a kde práčku použiť. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky ohľadom mini práčok. Svoje ďalšie otázky nám môžete písať do komentárov. Odpovieme čo najskôr.
Čím sa mini práčky líšia od bežných pračok?
Aká je približná cena mini práčky?
Sú dostupné aj mini práčky so sušičkou?
Dátum poslednej aktualizácie: 03.02.2021
Pridať komentár