Najlepšie kamery do auta 2024 – recenzie, test, porovnanie

Premávka na cestách by sa mala riadiť zákonnými pravidlami, v praxi však často vyhráva jediné pravidlo – pravidlo silnejšieho. Alebo väčšieho a arogantnejšieho?

Kamera do auta

Ani ten najzodpovednejšie šofér nie je celkom uchránený od rizika dopravnej kolízie, ktorú často zapríčiňujú cestní piráti svojou bezohľadnou jazdou. Následné dokazovanie viny a neviny tak pri absencii svedkov býva (často márnym) behom na veľmi dlhú trať. Ak ale máte rukolapný dôkaz o priebehu incidentu, nemusíte sa obávať prieťahov.

Najlepšie kamery do auta

Názov Hodnotenie Detail
Lamax T10   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Mio MiVue 955W   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SCR 4400   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SCR 4200   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Mio MiVue 818   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Kamery do auta – recenzie

Väčšina z nás túži v rámci svojich finančných možností po tom najkvalitnejšom, čo je k dispozícii. Napriek tomu, že kamery do auta nie sú drahou záležitosťou, ich kúpu si treba dobre premyslieť. Chcete predsa, aby slúžili svojmu účelu čo najlepšie. K dispozícii je množstvo značiek (Xiaomi, Mio či TrueCam), typov (predná, zadná, cúvacia kamera, s nočným videním) i modelov. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých modelov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Čierne skrinky automobilov

DVR kamery sú akýmisi čiernymi skrinkami osobných i nákladných automobilov. Ide o kompaktné, malé zariadenia, ktoré sa inštalujú do vozidiel a kamerou nepretržite snímajú všetko, čo sa pred vozidlom deje (a nielen za jazdy).

Záznamník však môže byť vybavený aj druhou kamerou, ktorá smeruje do priestoru cestujúcich. Ak druhá kamera nie je napevno zabudovaná k záznamníku, ale pripája sa k nemu (napr. cez kábel), je možné umiestniť ju prakticky kdekoľvek – na bočné okná či do batožinového alebo nákladného priestoru.

Okrem kamery býva súčasťou záznamníka aj mikrofón, GPS či senzor pre detekciu pohybu, niektoré modely sú vybavené aj technológiou umožňujúcou nahrávať zreteľný záznam aj za šera alebo tmy.

Čo všetko by ste mali o týchto kamerách vedieť a aké parametre by ste pri ich kúpe mali zohľadniť?

Obrazový snímač

Snímač kamery pozostáva (okrem iného) zo skla, ktoré pohlcuje infračervené žiarenie, nízkofrekvenčného filtra a snímacieho senzoru – môže ísť buď o CCD (Charge Coupled Devices), alebo CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor). DVR kamery zväčša využívajú systém CMOS, pretože toto optické zariadenie je použiteľného aj u kamier menších rozmerov. Nezanedbateľným plusom je však aj jeho cena (CCD snímače sú pomerne drahé).

Rozlíšenie

Rozlíšenie záznamov môže byť na úrovni SD (640 x 480), HD Ready (1 280 x 720) a Full HD (1 920 x 1 080), ktoré je dnes štandardom. Menšie úrovne rozlíšenia v tomto prípade nemajú veľký význam, nakoľko neponúkajú potrebné detaily, vyššie úrovne ako WQHD (2 560 x 1 440) či WQXGA (2 560 x 1 600) sú zase pre bežného používateľa luxusom, ktorý nevyužije.

Mini kamera do auta
Platí, že čím je rozlíšenie vyššie, tým kvalitnejší a detailnejší video-záznam zariadenie nahrá. To sa však premietne aj do veľkosti video-súboru, preto treba pamätať na dostatočný úložný priestor pamäťového zariadenia – len takto zabezpečíte nahrávanie záznamu v požadovanej dĺžke. Takmer všetky moderné DVR kamery podporujú úložné priestory s veľkosťou až do 128 GB (do 60 hodín HD videa), u niektorých starších modelov sa môžete stretnúť s podporou SD kariet len do 8 GB. Vstavaná pamäť DVR kamier sa pohybuje zhruba od 16 až do 64 GB (8 až 30 hodín HD videa).

Vyššie rozlíšenie obrazu sa oplatí riešiť aj z dôvodu vibrácií, ktoré jazdu vozidla často sprevádzajú a mohli by ovplyvniť kvalitu nahrávky.

Rýchlosť záznamu

Kvôli plynulosti video nahrávky by rýchlosť záznamu mala byť v ideálnom prípade aspoň 25 snímok za sekundu, najmenej však 16 fps (teda snímok za sekundu). Všetky rýchlosti zápisu menšie ako uvedené hodnoty by nemuseli poskytnúť dostatočne kvalitný záznam, ktorý by bol, v prípade potreby, akceptovateľný napr. pri súdnom riešení. Maximum fps u DVR kamier sa pohybuje na úrovni 60 snímok za sekundu, čo predstavuje naozaj kvalitný a veľmi jemný záznam. Treba tiež dodať, že kamery za zhoršených svetelných podmienok môžu fps korigovať (znižovať) za účelom zabezpečenia čo najvyššie kvalitu videa.

Pozorovací uhol

Pre dostatočný informačný rozsah obrazu sa odporúča voliť pozorovací uhol DVR kamery v rozmedzí 110° - 150°. Kamera s menším pozorovacím uhlom ako uvedené hodnoty by nemusela komplexne zaznamenať kolíznu situáciu, kamera s väčším uhlom zase spôsobuje efekt rybieho oka, ktorý znižuje detailnosť záberu.

Systém upevnenia na čelné sklo

Pripevnenie kamier na sklo vozidla sa realizuje dvoma spôsobmi – prísavkou alebo obojstrannou lepiacou páskou. V tomto prípade nejde ani tak o spôsob, akým sa kamera na sklo prichytí, ale skôr o vzdialenosť medzi bodom prichytenia a samotným telom kamery.

Kamera do auta s WiFi

Mala by byť čo najmenšia, pretože kamera na pevnom a krátkom držiaku v menšej miere podlieha otrasom a zároveň oveľa menej prekáža vodičovi vo výhľade (dá sa pripevniť napr. za spätné zrkadlo).

Dôležité funkcie

DVR kamera by mala obsahovať aj niekoľko doplnkových funkcií, ktoré môžu byť veľmi nápomocné pri rekonštrukcii udalosti:

  • Dátum a čas: Väčšina kamier poskytuje dátum aj čas, ktoré sa „vkladajú“ priamo do video-nahrávky. Čas a dátum výrazne uľahčujú prácu s video-záznamom.
  • Automatický štart/stop: Drvivá väčšina DVR kamier už nevyžaduje manuálne zapnutie, ale zapína a vypína sa automaticky so štartom (zastavením) chodu vozidla.
  • Cyklické nahrávanie: Vďaka tejto funkcii sa po naplnení pamäťovej karty nahrá nový video-záznam na miesto toho najstaršieho, u ktorého je najmenší predpoklad, že sa ešte niekedy použije. Netreba teda SD-kartu mazať. Jednotlivé video-sekvencie sa však dajú uzamknúť, nedôjde teda k ich prepísaniu novým záznamom.
  • GPS: Nahráva údaje o polohe a rýchlosti vozidla a premieta ich do mapy. Na základe GPS lokátora môžete vyhodnocovať polohu vozidla a vhodnosť zvolenej trasy.
  • G-senzor: Senzor nárazu, vďaka ktorému kamera vyhodnotí situáciu ako nehodovú a uzamkne záznam voči prepísaniu.
  • Detekcia jazdného pruhu: Kamera sleduje vašu jazdu v konkrétnom jazdnom pruhu a pri jeho opustení vydá zvukový signál.
  • Detekcia pohybu: Funkcia, s ktorou sa kamera spúšťa vtedy, keď je auto zaparkované, no veci pred sú v pohybe (parkujúce auto, vandali a pod.).

Ak má kamera vstavaný displej (najčastejšie LCD), je možné na ňom okamžite prehrať zaznamenanú situáciu, čo môže mať pozitívny psychologický efekt priamo na mieste pri riešení nehodovej situácie s jej účastníkmi a políciou. Kamery, ktoré vlastný displej nemajú, by sa mali dať pomocou analógového výstupu prepojiť s iným, externým displejom (napr. navigácia, palubný počítač a pod.). Možnosť, ako prehrať video z kamery, ktorá nemá vlastný displej, ponúka aj WiFi pripojenie.

Napájanie

DVR kamery sa môžu pomocou priloženého napájacieho kábla napojiť k auto-zapaľovaču. Ten máva 12 V, niektoré kamery však zvládnu pracovať aj s 24 V, čím sa zvyšuje rozsah ich použitia, prípadne sú napájané vstavanou batériou.

Ako sa pohybujú ceny

Cena je v prípade DVR kamier veľmi dobrým ukazovateľom ich kvality a vhodnosti. Za veľmi lacné sa považujú kamery s cenou do 50 €, od ktorých však netreba čakať nič viac ako len natočenie priebehu cesty – a aj to nie vždy veľmi kvalitné.

Kamery nižšej triedy dostanete za 50 € až zhruba 80 €. Mávajú menšiu kapacitu batérie a skôr priemerné rozlíšenie obrazu.

Kvalitná kamera do auta

Strednou triedou sú kamery do 200 €. Bývajú vybavené start/stop funkciou, G-senzorom aj detekciou jazdného pruhu a radarov. Spravidla ponúkajú detailné rozlíšenie, vďaka ktorému sa dajú čítať aj ŠPZ vozidiel na zázname. Mínusom týchto kamier však býva režim natáčania v noci.

Kamery nad 200 € charakterizuje mimoriadna optika, vysoké rozlíšenie a bohatosť výbavy (GPS či možnosť zachytiť WiFi signál).

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kamera do auta je akousi čiernou skrinkou automobilu. V prípade nehody má tak vodič záznam o skutku a polícia dokáže rýchlejšie zistiť, na koho strane je vina. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, pravdepodobne máte ešte ďalšie otázky ohľadom výberu. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať na tomto mieste. Pokiaľ ste sa nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, napíšte nám do komentárov.

Ktoré miesto je na umiestnenie autokamery najvhodnejšie?

Najvhodnejšie je autokameru umiestniť do hornej polovice čelného skla do stredu alebo napravo. Pri jej umiestnení treba skontrolovať, či monitoruje to, čo potrebujete. Pokiaľ má vami vybraný model možnosť prepnutia do širokouhlého režimu, mali by ste túto funkciu využiť, pretože sa vďaka nej zväčší záber kamery do šírky.

Je používanie autokamery limitované zákonmi?

Používanie autokamery je povolené, má však niekoľko podmienok. Autokamera musí byť umiestnená tak, aby neprekážala vodičovi vo výhľade. Kvôli zákonu o ochrane údajov nesmú byť tváre osôb zachytených na zázname rozpoznateľné a natočené zábery nie sú určené na verejné šírenie.

Zaznamenáva autokamera len obraz, alebo aj zvuk?

Autokamera natáča videozáznam so zvukovou stopou. Funkciu vypnutia mikrofónu disponujú iba drahšie modely. Pokiaľ chcete robiť videozáznamy aj bez zvuku, musíte sa poobzerať po drahšej autokamere.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Ako namontovať kameru do auta: montáž/zapojenie cúvacej a prednej kamery

Ako namontovať kameru do auta: montáž/zapojenie cúvacej a prednej kamery

Kamery v autách získavajú na popularite a pomaly sa stávajú bežnou výbavou auta. Veď prečo by nie? Jednoduchou inštaláciou kamery zistíte, kto vám na parkovisku oškrel auto alebo dokážete poskytnúť cenný dôkaz v prípade autonehody. Tak či onak, táto investícia sa rozhodne oplatí.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 27.06.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 14:57
Roman

Kamera Pioneer VREC-DZ600 sa hodí pre tých, ktorí chcú seriózne a profesionálnejšie zariadenie. Video je vo Full HD rozlíšení. Kamere nechýba Wi-Fi, GPS či HDR alebo WDR, rovnako nočný a parkovací režim. Výdrž batérie je dostatočná a po vybití sa nabíja približne 4 hodiny, čo je podľa mňa dlho a mohlo by to byť kratšie. Inak som spokojný, oplatilo sa mi priplatiť si, zatiaľ som spokojný.

07/10/2021 18:00
Janko

Pôvodne som hľadal kameru len na cúvanie, no napokon som zvolil Cel-Tec a som spokojný. Kamera má krásny moderný dizajn, dá sa konfigurovať podľa mojich potrieb a potom už funguje automaticky. Vadí mi, že v balení bol napájací kábel, ktorý je napevno spojený s 12V adaptérom. Čiže ak chcem použiť voľný USB port v aute, tak nemôžem.

20/09/2021 10:04
Ivan

Používam autokameru Niceboy PILOT XR Radar, ktorá mi poskytuje skvelý záznam vo dne aj v noci. Navyše dokáže detekovať rýchlostné radary, má integrovaný GPS modul a technológiu Wild Dynamic Range. Je to super produkt, ktorý nemá žiadnu chybu. Oceňujem kvalitu a čitateľnosť záznamu, pretože je veľmi dobre vidieť aj EČV. Inštalácia do auta bola jednoduchá, pretože kamera sa pripevňuje pomocou magnetického držiaka. Plus dávam za širokouhlý záber, jednoduché ovládanie a za dlhý dobíjací kábel. Tento model autokamery je dostupný aj vo verzii bez radaru a pôvodne som chcel ten, no potom som si povedal, že radšej si doplatím zopár eur navyše a budem mať aj funkcie navyše. Cena kamery je prijateľná. S kamerou som spokojný a rovnakú chcem kúpiť aj manželke, verím, že ju tiež ocení.

16/09/2021 09:54
Maroš

V aute mám kameru Nextbase 522GW, ktorá ma zaujala svojim dizajnom aj ponúkanými funkciami. Disponuje magnetickým uchytením, ktoré je rýchle a praktické. Počas denného svetla si kamera počína výborne, no pri nočných videách som trocha sklamaný. Na to, že kamera nebola najlacnejšia, som čakal niečo lepšie. Možno mám len príliš vysoké nároky. :-) V balení bol prísavný aj nalepovací držiak, čiže každý si môže autokameru uchytiť tak, ako mu to čo najviac vyhovuje. Kamera plní svoju funkciu, jej konštrukcia je veľmi dobre spracovaná a už na prvý dotyk cítiť, že to nie je žiadna lacná Čína. Oceňujem pokročilý parkovací režim aj veľmi pekný obraz za dobrých svetelných podmienok. Predtým som používal inú autokameru, no s touto som spokojnejší. Pri kamere Nextbase stačí jemné ťuknutie auta a autokamera začne okamžite automaticky nahrávať. Ovládanie kamery je jednouché a vďaka Quad HD video záznamu sú dobre čitateľné aj EČV. Kamera má dotykový displej a umožňuje pripojenie aj ďalšej kamery. Páči sa mi integrovaný polarizačný filter, konektivita cez WiFi či GPS. Pochvalu si zaslúži aj dobrá výdrž batérie. Celkovo som s touto kamerou spokojný, pretože splnila moje očakávania. Hlavným dôvodom kúpy bol parkovací režim a ten funguje spoľahlivo. Ak vám neprekáža vyššia cena kamery, odporúčam na kúpu.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok