Najlepšie prilby na bicykel/cyklistické prilby 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Prilba na bicykel nie je povinná už ani na Slovensku, čo však neznamená, že je rozumné jazdiť bez nej, a to najmä vtedy, ak o rozum nechcete prísť úplne.

Ako vybrať prilbu ba bicykel

Pokiaľ patríte k tým zodpovednejším a viete, ako dôležitý je tento ochranný prvok, poradíme vám pri jeho výbere.

Najlepšie dámske prilby na bicykel

Názov Hodnotenie Detail
Bolle Stance   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Uvex Quatro Future   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Ventral Air   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bontrager Solstice   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Giro Syntax Matt   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie pánske prilby na bicykel

Názov Hodnotenie Detail
Uvex Boss Race   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fox Speedframe Pro   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Scott Argo Plus   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
POC Kortal Race   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Kellys Blaze   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Druhy cyklistických prilieb

Na jazdenie v lese potrebujete prilbu, ktorá vašu hlavu ochráni pred pádom na kameň, na cestných komunikáciách je zas najväčšou nástrahou asfalt spolu s okoloidúcimi autami. Pri výbere preto zohráva úlohu aj konkrétny druh prilby, ktorý disponuje špecifickými vlastnosťami.

Cestná prilba na bicykel

Prilby vhodné na všetky druhy cestnej cyklistiky. Sú uspôsobené na rýchlejšiu jazdu, pozornosť je preto venovaná hlavne ich aerodynamickému tvarovaniu, ktoré zabezpečuje menší odpor vzduchu. Z rovnakého dôvodu majú najnižšiu hmotnosť spomedzi všetkých druhov a môžu mať i menší počet vetracích otvorov. Napríklad na takzvaných časovkárskych prilbách ich nenájdete takmer vôbec. Tieto modely sú určené však najmä pre pretekárov, na bežnú rekreačnú cyklistiku sú viac-menej zbytočnosťou.

Cestná cyklistická prilba

Prilba na bicykel MTB

Skratka MTB pochádza z anglických slov Mountain Bike, označuje teda horský bicykel, niekedy však i horskú cyklistiku ako takú. MTB prilby na bicykel sú určené na klasickú jazdu v prírode, teda nie zdolávanie extrémneho terénu. Niekedy sa stretnete aj s označením cross country, Tour alebo XC prilby. Dizajnom, konštrukciou aj vlastnosťami sa podobajú tým cestným. Dôraz je však kladený skôr na dokonalé odvetranie, keďže v horskom prostredí nie je rýchla jazda a s ňou spojená aerodynamika na prvom mieste, a samozrejme aj na vysoký stupeň ochrany hlavy. Niektoré modely môžu byť vybavené taktiež odnímateľným ochranným štítom.

All mountain a enduro prilby na bicykel

Enduro je akousi podkategóriou MTB, teda horskej cyklistiky. Na rozdiel od pohodovej jazdy po vyjazdených lesných chodníčkoch pri tejto „disciplíne“ zdolávate v omnoho vyššej rýchlosti omnoho náročnejší terén, a to vrátane skál či vyčnievajúcich koreňov, súčasťou je taktiež spúšťanie sa strmhlav alebo naopak zdolávanie skutočných stupákov.

Na takýto štýl jazdy potrebujete aj príslušnú ochranu hlavy. All mountain (AM) alebo Enduro prilby (EM) sú robustnejšie a majú spevnené časť v oblasti temena. Dizajnom však stále pripomínajú klasické MTB prilby. Niektoré modely môžu byť doplnené o chránič brady (integrovaný alebo odnímateľný) a držiak na kameru.

Prilba na bicykel downhill

Takzvaná downhill mountain cyklistika je príznačná rýchlou jazdou v strmom teréne (prudké stúpanie aj „spúšťanie sa“), ktorá je situovaná v horskom prostredí. Freeride, DH, integrály alebo downhill prilby na bicykel majú skutočne robustnú konštrukciu, sú zamerané na maximálnu ochranu hlavy aj pri tvrdšom náraze na tvrdé predmety, ich súčasťou je chránič brady a sú uspôsobené na nosenie širokých lyžiarskych okuliarov. Dizajnom pripomínajú typické motocrossové prilby na motocykel.

Downhill prilba na bicykel

Kokosky (Dirt, Urban MBX prilby)

Kokosky, Dirt, Urban alebo BMX prilby sú špeciálnou kategóriou, vhodnou na jazdenie v bike parkoch či na U-rampách. Spoznáte ich už z diaľky, a to kvôli ich povestnému tvaru, ktorým skutočne pripomínajú rozpolený kokosový orech. Nemôžeme pri nich hovoriť ani len o náznaku aerodynamického tvarovania a ani vetracie otvory nie sú ich prednosťou. Majú však veľmi odolnú konštrukciu uspôsobenú práve na takéto aktivity. Veľký dôraz je kladený taktiež na dizajn.

Čo si všímať pri výbere prilby

Typ prilby si vyberáte podľa toho, na čo presne ju budete používať. Pri kúpe by ste však mali zohľadniť aj ďalšie parametre, ktoré súvisia ako so samotnou bezpečnosťou, tak i vaším pohodlím a obsahom vašej peňaženky. Nezabúdajte ani na subjektívny pocit, kvalitné prevedenie by však malo byť vždy na prvom mieste.

Materiál a konštrukcia

Konštrukcia prilby sa skladá z vrchnej škrupiny, výplne a vnútornej vložky. Možno vás to prekvapí, no všetky cyklistické prilby sú plastové. To je zároveň dôvod, prečo ich nie je možné používať napríklad na motorke. Škrupina sa najčastejšie vyrába z polykarbonátu, ktorý patrí k pomerne odolným plastom.

Takzvanou metódou in-mold je do nej vstrekovaný mäkší materiál, obvykle EPS, teda expandovaný alebo penový polystyrén. Ten môže byť vylepšený hliníkom, karbónom alebo kevlarom. Vnútorná vložka, nazývaná aj ako výstelka, zvykne byť vyrobená z molitanu alebo iného mäkkého materiálu. Jej funkciou je najmä zabezpečenie pohodlia.

Cyklistická prilba pre dieťa a dospelého

Na čo sa teda sústrediť pri výbere prilby z hľadiska jej konštrukcie? Ťažko povedať. Základom je použitie kvalitného materiálu, avšak, keďže drvivá väčšina prilieb je vyrobená zo spomínaného polykarbonátu, navyše údaj o použitých materiáloch mnoho predajcov pri produktoch ani neuvádza, rozhodovanie nemusí byť jednoduché.

Mnohokrát sa stretnete s tvrdením, že dobrá prilba musí byť odolná voči nárazu, čo je pravda, táto ochrana hlavy však funguje na trošku inom princípeNemá za účel prípadnému nárazu odolať, ale rozložiť počiatočnú dávku energie na väčšiu plochu. Z tohto dôvodu sú prilby konštruované tak, aby vrchná škrupina pri náraze praskla, čím sa energia rozloží. Do hry následne vstupuje vnútorná výplň z EPS, ktorá sa stlačí a absorbuje ďalšiu časť energie.

Hmotnosť cyklistickej prilby

Hmotnosť prilby je celkom podstatným parametrom, a to najmä vtedy, keď zvyknete bicyklovať dlho. Klasická váha sa pohybuje do cca 1 kg. Ťažšie môžu byť enduro či downhill modely. Pri týchto ochranných pomôckach platí jedno veľmi jednoduché pravidlo: lacné prilby sú ťažie, drahšie nevážia skoro nič. Vnútorná výplň drahších kúskov je zväčša vylepšená použitím dvoch druhov EPS, hliníka a iných ľahkých materiálov. Výsledkom je, že aj prilba s nižšou hmotnosťou zabezpečí rovnako dobrú ochranu ako jej ťažší kolegovia.

Vetracie otvory a aerodynamika

Vetracie otvory zabezpečia, aby vám hlava neuhorela. Pri výbere berte do úvahy najmä ich počet. Viac vetracích otvorov na jednej strane zabezpečuje väčšie pohodlie, na strane druhej zhoršuje aerodynamiku prilby. Kúsky určené na leto ich majú zväčša viac, tie na zimu zas menej. Niektoré modely môžu byť „otvorené“ až tak, že pripomínajú skôr nejednoliatu plastovú sieť, čo sa môže odraziť na odolnosti, pevnosti a celkovej kvalite. Naopak, napríklad downhill prilby majú skutočne málo vetracích otvorov.

Vetracie otvory na cyklistickej prilbe

Veľmi príjemným doplnkom sú sieťky proti hmyzu upevnené na spodnej časti vetracích otvorov. Predsa len, mucha blúdiaca vo vašich vlasoch nie je ten typ zážitku, ktorý chcete pri cyklistike zažívať pravidelne. Prilby na cestnú a horskú cyklistiku majú podobný tvar, ktorý zabezpečuje čo najlepšiu aerodynamiku. Pri bežnej, rekreačnej cyklistike, však tento údaj nie je až taký dôležitý, keďže minimálne rozdiely váš pôžitok z jazdy zásadne neovplyvnia.

Veľkosť a zapínanie

Správna veľkosť je základom. Aj napriek tomu, že väčšina prilieb disponuje systémom, pomocou ktorého obvod prispôsobíte vašej hlave, je potrebné vyberať podľa príslušných čísel. Takéto dotiahnutie slúži skôr na vyladenie, nedokáže prilbu zmenšiť o dve veľkosti. Prilby sú najčastejšie číslované takto:

  • S: 50 – 54 cm
  • M: 54 – 58 cm
  • L: 58 až 62 cm

Ako správne odmerať obvod hlavy

  1. Najlepšou pomôckou je klasický ohybný krajčírsky meter.
  2. Obvod hlavy si merajte vždy tesne nad ušami.
  3. Meter musí byť napnutý a čo najlepšie kopírovať tvar vašej hlavy.

Pri výbere si všímajte tiež to, ako vám prilba „sedí“. Musí sa nachádzať v správnej, teda vodorovnej polohe na vrchu hlavy, pri ktorej nelieta zo strany na stranunetlačí a nezasahuje do zorného poľa cyklistu, zároveň však chráni čelo, vrch a temeno hlavy. So správnou polohou a veľkosťou prilby súvisí aj zapínanie. Nesmie vás tlačiť ani byť príliš voľné. Pod remienky na krku by sa vám mali zmestiť 2 prsty. Všimnite si tiež to, či vás netlačia na ušiach, poprípade niekde inde.

Certifikácia

Ako môžete vidieť, vybrať naozaj dobrú prilbu, môže byť pre laika nezvládnuteľnou výzvou, keďže posúdiť jednotlivé parametre, ako napríklad spomínaný materiál, nie je hračka. Prvou pomôckou, vďaka ktorej odlíšite kvalitnú od nekvalitnej prilby, sú certifikácie, konkrétne európska norma CE EN 1078. Ak sa na danom produkte nachádza, viete, že kupujete aspoň akú-takú kvalitu. Stretnúť sa môžete aj s ďalšími certifikátmi medzinárodného rázu, napr. s CPSC, B90A, SNELL, CE či AS/NZS.

Červená cestná prilba na bicykel

Cena a obľúbení výrobcovia

Druhým orientačným parametrom je cena, i keď nie každá drahá prilba musí byť tá najlepšia. Cestnú prilbu primeranej kvality kúpite od cca 40 do 150 eurMTB prilby zvyknú byť, paradoxne, o niečo lacnejšie. Akýsi priemer je 30 až 70 eur, samozrejme, narazíte aj na drahšie alebo veľmi lacné kúsky za necelú dvacku. O ich kvalite sa však už dá skutočne pochybovať. 

Kvalitné downhill prilby stoja od 70 eur vyššie (aj viac ako 300), enduro zas kúpite od 40 do 150 eur, pričom zlatá stredná cesta je približne 70 – 90 eur. Tieto cenové kategórie platia pri modeloch na klasické používanie. Ak by ste si chceli zaobstarať profesionálnu pretekársku prilbu, zaplatili by ste za ňu omnoho, omnoho, omnoho viac.

Cena z veľkej časti závisí taktiež od konkrétnej značky. Aj u nás na Slovensku dostanete prilby od množstva rôznych výrobcov. Medzi populárne patria napríklad Decathlon, Rudy Project, Abus, Giro, Mavic, Oxelo, Spartan, MET, Spokey či CTM prilby na bicykel. Celkom kvalitné kúsky značky Crivit nájdete napríklad i v ponuke obchodného reťazca Lidl.

POZOR: Prilbu na bicykel kúpite i za 5 eur, takéto kúsky nájdete napríklad na populárnom Wish či AliExprese. Môžeme ich však považovať skôr za módny doplnok ako reálnu ochranu života a zdravia.

Praktické doplnky

Niektoré modely môžu byť vylepšené o rôzne vychytávky. Najčastejšie sa stretnete s integrovanou blikačkou na zadnej strane alebo reflexnými prvkami v podobe nálepiek či farebných pásov. Plusom je tiež nastaviteľný a odnímateľný horný štít, ktorý je fajn ochranou pred svietiacim slnkom. Na prilbách sa môžu nachádzať tiež praktické úchytky na okuliare či držiak na GoPro kameru. V rámci jednoduchej údržby vám odporúčame siahnuť po modeloch s odnímateľnou vnútornou výstelkou, ktorú je možné vyprať.

Ako vybrať cyklistickú prilbu pre ženu, muža, dieťa

Rozdiely medzi pánskymi, dámskymi a detskými prilbami spočívajú hlavne vo veľkosti a hmotnosti, pri troške hľadania však nájdeme aj iné odlišné drobnosti, ako je napríklad dizajn a celkové prevedenie.

Prilba na bicykel detská

Prilby na bicykel pre deti sú špecifickou kategóriou, a to najmä z dôvodu, že ich musíte vymeniť aj raz za rok. Napriek tomu by ste na nich nemali šetriť. Nápady, ako: „kúpime väčšiu, hlava dorastie“, nie sú skutočne rozumné. Tak ako dospelým, musí prilba sedieť aj deťom.

Kvetinová cyklistická prilba pre dieťa

Detské prilby na bicykel sú, logicky, menšie a ľahšie. Z hľadiska dizajnu zvyknú byť trošku oválnejšie, veľmi často natrafíte aj na kúsky pripomínajúce kokosky. Keďže sa nepredpokladá, že deti budú jazdiť rýchlosťou svetla, aerodynamika nie je na prvom mieste, naopak, vetracie otvory sa na nich nachádzajú vo väčšom počte. Dôležitá je taktiež mäkká vnútorná vložka, jednoduché a pohodlné zapínanie a možnosť nastavenia ich šírky. Rozdiely vo veľkosti detských hláv sú totiž, predsa len, trošku väčšie ako pri tých „dospeláckych.

Prilba na bicykel dámska

Dámske prilby na bicykel bývajú trošku užšie a dlhšie, príznačná je aj nižšia váha, a to z dôvodu, že ženský krk toho znesie menej. Hlavným rozdielom je však omnoho širšia ponuka farbených kombinácií a tiež všakovakých vzorov. Inak povedané, ak chcete skutočne dizajnovú prilbu, nájsť takýto model pre dámy, je o niečo jednoduchšie.

Prilba na bicykel pánska

Pánske prilby, v porovnaní s tými dámskymi, pôsobia o čosi robustnejšie a športovejšie, v niektorých prípadoch sú ťažšie, väčšie a i výber farieb je podstatne menší. Najčastejšie narazíte na čierne, biele, modré a strieborné kúsky, poprípade aj na rôzne kombinácie týchto farieb s metalickou úpravou. Na trhu sú dostupné taktiež unisex prilby, ktoré sú zväčša vyhotovené v neutrálnych farbách a majú strednú váhu.

Ako sa starať o cyklistickú prilbu

Jediná možná starostlivosť o prilbu je jej občasné poutieranie či opláchnutie pod vodou. Odnímateľnú vnútornú výstelku je možné taktiež prať. Z hľadiska údržby je však podstatná najmä pravidelná kontrola prilby. Dôvodom na jej výmenu je aj tá najmenšia prasklina. Novú prilbu by ste si mali zaobstarať i v prípade, keď sa vám na ňu podarilo spadnúť, no nevidíte žiadne poškodenie. Konštrukcia uspôsobená na to, aby pri náraze praskla, totiž môže byť narušená vo vnútri, čo nemáte ako zistiť voľným okom.

Dámska cyklistická prilba červenej farby

Čo hovorí o prilbách na bicykel zákon

Ešte donedávna bola mimo obce prilba na bicykel povinná pre všetkých cyklistov, a to bez rozdielu veku. Ministerstvo vnútra však zmenilo názor a dnes to podľa vyhlášky vyzerá trošku inak. Ako presne, si povieme za okamih. Predtým by sme vás však radi namotivovali k noseniu prilby. Kvalitná prilba znižuje riziko poranenia hlavy o 50 až 60 %. Preto by ste ju mali nosiť hlavne kvôli bezpečnosti a nie zákonom či pokute.

Prilba na bicykel v meste a prilba na bicykel mimo mesta

Od 1. decembra 2019 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá sa dotkla aj cyklistov, a to práve v podobe nutnosti nosenia prilby. Už niekoľko mesiacov nie je prilba povinná v obci, avšak ani mimo nej. Výnimkou sú, samozrejme, deti do veku 15 rokov. Pre ne sa nezmenilo nič. Pri jazde na bicykli musia mať prilbu na hlave ako v obci či meste, tak i na cestných komunikáciách mimo týchto oblastí.  

Prečo už nie je prilba na bicykel povinná?

Ministerstvo vnútra krok zrušiť povinnosť nosenia prilby na bicykli vysvetľuje tým, že takýto zákon nie je v platnosti v žiadnej inej krajine, teda okrem Španielska. Z toho dôvodu boli údajne pokutovaní aj zahraniční turisti, ktorí prilbu nevlastnili, keďže v ich domovine povinná nie je, čo kompetentní považujú za neférové. Druhým argumentom je, že povinná prilba odrádzala od cyklistiky veľmi veľké množstvo ľudí.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Veríme, že teraz bude pre vás výber prilby na bicykel úplnou hračkou. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko podstatných informácií, ktoré by ste pri kúpe, ale i používaní prilby mali brať do úvahy.

Akú farbu prilby vybrať?

Nie je to iba vec vkusu. Čierna farba priťahuje slnko, takže vám bude teplejšie. Krikľavé farby sú ideálne z hľadiska bezpečnosti, pretože spĺňajú úlohu reflexných prvkov, na druhej strane sú lákadlom pre hmyz. Zlatou strednou cestou sú dostatočne výrazné, avšak svetlejšie farby.

Je rozdiel medzi letnou a zimnou prilbou?

Letné prilby majú viac vetracích otvorov. Počas nosenia za chladného počasia by vám v nich bola zima. Naopak, zimná prilba s menším počtom otvorov je nevhodná do teplého počasia.

Aká je životnosť prilby?

Kvalitná prilba by si mala všetky svoje vlastnosti zachovať minimálne 8 rokov. Pri skutočne častom používaní sa však táto doba skracuje na 3 až 4 roky.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

30/01/2022 12:46
tina

my máme RASCAL z cyklospeciality

28/01/2022 19:41
janka

my sme nakupovali na www.cyklospeciality.sk a môžem len odporučiť

26/01/2022 13:49
kristýna

Našim deťom som kúpila teraz pod stromček z cyklospeciality a veľká spokojnosť. Síce teraz cez zimu ich moc nevyužijú ale nosia ju po dome zatiaľ

24/01/2022 11:34
kristina

my sme objednávali synovi z www.cyklospeciality.sk
veľký výber farieb, vybral si a nosí ju veľmi rád

23/01/2022 20:08
andrea

nerozumiem prečo je prilba ešte aj v tejto dobe problém. MY máme všetci povinne či sme dospelí alebo deti

18/10/2021 08:02
Julo

Našej malej sme kúpili prilbu BTWIN 500 a je naozaj ľahučká a dobre nastaviteľná. Skvelá je tiež ochrana spony pod bradou. K dispozícii je viacero farieb, každý si vyberie. My sme napokon zvolili reflexnú žltú, ktorú je dobre vidno už z diaľky, čo je pre bezpečnosť dieťaťa dôležité.

13/08/2021 08:59
Tomáš

Synovi som kúpil detskú prilbu Spokey CHERUB v modrom prevedení. Prilba sa mu páči a nosí ju rád počas jazdy na bicykli. Chcem, aby bol počas jazdy chránený. Prilba je zhotovená z ľahkých a bezpečných materiálov. Malého na hlave netlačí a hovorí, že sa v nej cíti dobre, pohodlie je teda zaručené. Túto prilbu som zvolil aj z toho dôvodu, že má certifikát CE a vyhovuje stanovenej norme. Prilba je vhodná nielen na bicykel, ale aj ako ochrana pri jazde na korčuliach, skateboarde alebo kolobežke. Na prilbe sú použité regulačné systémy Head Lock, ktoré umožňujú optimálne prispôsobenie prilby po obvode hlavy dieťaťa. Prilba vyzerá dobre, pôsobí kvalitne a robustne, nakoľko na výrobu boli použité dobré materiály. Cena prilby bola prijateľná a dieťaťu poskytuje dobrú ochranu celej hlavy.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok