Najlepšie úzke (50 cm) chladničky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Žiadna domácnosť sa nezaobíde bez kvalitnej chladničky. Niektoré byty sú však dispozične navrhnuté tak, že v kuchyni je málo priestoru. Práve v týchto prípadoch je vhodné siahnuť po úzkej kombinovanej chladničke s mrazničkou, ktorá dokáže ušetriť niekoľko centimetrov. Aby bola zabezpečená primeraná vnútorná kapacita, treba rátať s tým, že chladnička bude vyššia.

Ako vybrať úzku chladničku?

K výhodám tohto typu chladničiek patrí, že napriek kompaktným rozmerom si zachovávajú energetickú efektívnosť, dobré a prehľadné vnútorné členenie či rôzne prídavné funkcie. Čo by nemalo chýbať kvalitnej úzkej chladničke s mrazničkou sa dozviete nižšie.

Najlepšie úzke chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Beko TS190330N   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Candy CHCS 4144WN   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Philco PC 165 E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Liebherr IRBd 4121   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Amica VC 1522 W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Úzke chladničky – recenzie

Ak hľadéte úzke chladničky kombinované s mrazničkou, ste na správnom mieste. Bližšie sme sa pozreli na viaceré modely, ktoré zaujmú dobrým pomerom ceny a kvality aj prídavnými funkciami. Otestovali sme za vás niekoľko obľúbených modelov, ktoré vedú v rebríčkoch populárnosti. Ako obstáli jednotlivé chladničky? To sa dozviete v našich recenziách.

Kam sa hodia úzke chladničky

Šírka štandardných chladničiek je 65 cm a viac. Úzke modely sa pohybujú v rozmedzí 45 až 55 cm. Rozdiel je teda viditeľný na prvý pohľad. Chladničky užšie než štandard sa hodia tam, kde záleží na každom voľnom centimetri. Menšia šírka je kompenzovaná väčšiu výškou, tá sa pri kombinovaných modeloch s mrazničkou pohybuje od 150 do 185 cm, no vo výnimočných prípadoch môže byť spotrebič vysoký okolo 195 cm. Pri samostatných mini chladničkách výška zvyčajne nepresiahne 1 meter.

Tento typ chladničky je vhodné zvoliť vtedy, keď v domácnosti zápasíte s nedostatkom priestoru, uplatnenie preto nájde v garsónke či menšom byte. Samozrejme, môžete po nej siahnuť aj v prípade, ak bývate v dome, no chcete ušetriť voľné miesto pre iné spotrebiče či kuchynské vybavenie. Sú vhodné tiež do domácnosti, ktoré tvorí jednotlivec, pár alebo troj- až štvorčlenná rodina. Kapacita úzkych chladničiek je v tomto prípade postačujúca a väčšia chladnička by bola zbytočná. Pri voľbe treba myslieť aj na to, ako často organizujete rodinné oslavy alebo posedenia s priateľmi. Ak máte radi spoločnosť a návštevy väčšieho počtu ľudí sú vo vašej domácnosti pravidlom, objem takejto chladničky by vám nemusel stačiť. Väčšina modelov s malou šírkou je voľne stojacich, no niektoré modely sú určené na zabudovanie. Tieto chladničky sú prispôsobené štandardným kuchynským linkám.

Ako vybrať úzku chladničku

Pri výbere chladničky užšej než je štandard treba sledovať podobné parametre a funkcie, s akými sa stretnete i pri modeloch s klasickými rozmermi. Tento typ chladničky má však vzhľadom na svoje rozmery niekoľko špecifík. Na čo myslieť pred kúpou? Ponúkame vám tipy, ako vybrať takýto druh chladničky.

Samostatná alebo kombinovaná

Úzke chladničky môžu byť bez mrazničky alebo kombinované, pričom pri týchto typoch sa mraznička najčastejšie nachádza v spodnej časti. Samozrejme, na trhu sa stretnete aj s horným umiestnením, ktoré mnohí spotrebitelia považujú za praktickejšie. V tomto prípade ide o preferencie konkrétneho spotrebiteľa. Premyslite si preto, ktorá alternatíva vám viac vyhovuje, no v prvom rade myslite na to, kam spotrebič nainštalujete. Od toho sa bude odvíjať, ktoré umiestnenie mrazničky bude pre vás pohodlnejšie. Je žiaduce, ak má chladnička i mraznička samostatné dvere, aby ste zbytočne nemuseli otvárať tú časť, ktorú práve nepotrebujete. Ak siahnete po samostatnej chladničke, v kuchyni si budete musieť vyhradiť ďalší priestor pre mrazničku, čo z hľadiska úspory miesta nie je efektívne.

otvorená úzka chladnička v kuchyni

Možnosti organizácie

Je dobré, ak aj chladničky vhodné do malých kuchýň disponujú prehľadným členením vnútorného priestoru. V chladničke by sa malo nachádzať niekoľko vyberateľných políc, ktoré dovoľujú vlastné usporiadanie a chýbať by nemala minimálne jedna zásuvka na uskladnenie ovocia a zeleniny. Ďalší odkladací priestor je na dverách. Tam sú spravidla poličky na odkladanie vajíčok, mliečnych výrobkov či rôznych drobných potravín. Pre tých, ktorí majú radi osviežujúce nápoje, príde vhod aj výrobník ľadu. Lepšie vybavené chladničky so šírkou do 55 cm disponujú tiež priestorom pre fľaše či plechovky. V rámci mraziacej časti spotrebiča sú vhodné dva až tri mraziace boxy s transparentnou úpravou pre ľahšiu orientáciu, ktoré sa jednoducho zasúvajú a vysúvajú. Drahšie modely ponúkajú tzv. BigBox na zamrazenie nadrozmerných potravín.

Otočné dvere

Reverzibilné dvere vám dávajú väčšiu flexibilitu pri inštalácii tohto typu chladničky. Na rozdiel od modelov, ktoré sa otvárajú vpravo alebo vľavo, chladnička s otočnými dverami má tesnenie na oboch okrajoch dvier, čo dáva spotrebiču vysokú mieru funkčnosti a najmä prispôsobiteľnosti. Ak sa po čase rozhodnete spotrebič umiestniť na iné miesto, len jednoducho prehodíte dvere na správnu stranu a môžete ho naďalej komfortne využívať.

Dizajn pre použitie v garáži

Niektoré mini chladničky sú prispôsobené na použitie v garáži. Týmto modelom neprekážajú nerovnomerné teploty a vedia správne pracovať, či je v garáži príliš horúco, alebo naopak príliš chladno. Konštantne udržiavajú vami nastavenú vnútornú teplotu, preto nemusíte mať strach, že by sa uskladnené potraviny znehodnotili. Takýto typ chladničky dáva spotrebiteľom možnosť nainštalovať chladničku takmer kamkoľvek.

Farba chladničky

V malých kuchyniach je dôležité myslieť aj na to, ako bude vyzerať celý priestor, preto je vhodné zvoliť si správnu kombináciu farieb. Bledé tóny priestor opticky zväčšujú a naopak, tmavé tóny zas zmenšujú. Chladničky sa vyrábajú v mnohých farebných prevedeniach, preto by ste nemali mať problém s výberom. Ak máte vybavenie kuchyne v jednom tóne, skúste trocha experimentovať a práve chladnička sa v tomto prípade môže stať výrazným dekoračným prvkom. Úzke chladničky sú najčastejšie dostupné v klasických neutrálnych farbách, akými je biela, sivá, strieborná alebo krémová.

Smotanová úzka retro chladnička

Čo ďalšie zohľadniť pred kúpou

Pred kúpou je dôležité sledovať aj ďalšie parametre či funkcie. Zamerajte sa na kapacitu, energetickú triedu či spôsob odmrazovania spotrebiča. Pozornosť by ste mali venovať tiež ovládaniu, bezpečnosti povrchov alebo hlučnosti počas chodu.

  • Celková využiteľná kapacita – objem sa uvádza v litroch a pri kombinovaných spotrebičoch sa stretnete s dvoma hodnotami. Kapacita chladiacej časti spravidla nepresahuje 200 l a kapacita mrazničky sa drží pod hodnotou 100 l. Ide o dostatočný priestor na uskladnenie potravín viacčlennej rodiny.
  • Energetická trieda – do ktorej energetickej triedy spotrebič patrí, zistíte podľa energetického štítka. Vďaka nemu sa ľahko dozviete, akú spotrebu má konkrétny model. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj približnú ročnú spotrebu energií.
  • Pohodlné ovládanie – chladnička sa môže ovládať digitálne pomocou dotykových tlačidiel alebo mechanicky cez otočný volič. Regulácia teploty by mala byť jednoduchá a intuitívna.
  • Bezpečnosť povrchov – vnútorné povrchy musia byť vyrobené z overených materiálov, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé zlúčeniny. Niektorí výrobcovia pridávajú antibakteriálnu vrstvu, ktorá zabraňuje množeniu baktérií, plesní či ďalších choroboplodných zárodkov.
  • Možnosti chladenia – prepracované modely chladničiek s menšou šírkou majú senzory, ktoré neustále kontrolujú vnútornú teplotu. Pri zistení odchýlok sa túto odchýlku snažia okamžite napraviť, čím sa v chladničke udržiava konštantná teplota. Potraviny vydržia dlhšie čerstvé, zachovávajú si svoju vôňu aj živiny.
  • Spôsob odmrazovania – lacnejšie chladničky je nutné v pravidelných intervaloch odmrazovať ručne, tie drahšie majú systém, ktorý zabraňuje tvorbe námrazy. Na trhu sú dostupné takzvané beznámrazové chladničky s technológiou NoFrost i chladničky, ktoré tvorbu námrazy len minimalizujú (LowFrost, MinFrost). V tom druhom prípade sa ručného rozmrazovanie nezbavíte úplne, avšak nemusíte ho vykonávať tak často.
  • Hladina hluku – úzke chladničky sú pomerne tiché a hladina hluku nepresahuje 40 dB. Ide o hodnoty, ktoré sú takmer nepočuteľné, preto vás spotrebič nebude rušiť ani v prípade, ak ho umiestnite do malej garsónky alebo do bytu, v ktorom je kuchyňa prepojená s obývačkou.

K ďalším praktickým funkciám patrí LED osvetlenie vnútorného priestoru, super chladenie a super mrazenie novo pridaných potravín, regulácia vlhkosti v zóne určenej na skladovanie ovocia a zeleniny, režim „prázdniny“ na úsporu elektrickej energie, zvukové a svetelné alarmy otvorených dverí alebo poruchy a dostatočne dlhá akumulačná doba.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver prinášame odpovede na otázky, ktoré často zaznievajú zo strany spotrebiteľov. Ak ešte chladničku vhodnú do malých priestorov nevlastníte, no premýšľate nad ňou, odpovede vám možno dopomôžu defenitívne sa rozhodnúť.

Aká je najužšia chladnička?

Najužšia chladnička má 45 cm a pokiaľ siahnete po menšom modeli bez mrazničky, výška spravidla nepresiahne 1 meter. Pri kombinovaných spotrebičoch sa výška pohybuje od 150 do 185 cm, no môže sa vyšplhať až na necelých 195 cm.

Koľko voľného miesta musím nechať okolo chladničky?

Každý typ chladničky potrebuje pre správne fungovanie dostatok voľného miesta okolo seba. Koľko voľného priestoru je vhodné vyhradiť, sa dozviete v inštalačnej príručke konkrétneho modelu. Všeobecne však platí, že po stranách by mal byť voľný priestor aspoň 1,5 cmza spotrebičom cca 5 cm a nad chladničkou minimálne 2,5 cm.

Ako efektívne využiť priestor v úzkej chladničke?

Chladničky s menšou šírkou než je štandard majú obmedzenú kapacitu, preto pri vkladaní potravín musíte premýšľať, ako ich uskladniť tak, aby sa vám tam zmestilo všetko, čo potrebujete. V pravom rade do chladničky nevkladajte potraviny, ktoré si chladenie nevyžadujú, k takýmto potravinám patria napríklad paradajky, cibuľa, cesnak, chlieb a pečivo, kečup, arašidové maslo, džem, zemiaky, med, olej a podobne. Potom nezabudnite použiť dostupné poličky, zásuvky či držiaky. Pokiaľ do chladničky vkladáte potraviny v nádobách, zvoľte optimálnu veľkosť.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 01.06.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:32
Milka

Chladnička Zerowatt ZHTOP 482WN je do garsónky ako stvorená. Zaberie málo miesta, no vo vnútri má zároveň dostatok priestoru pre uloženie všetkých potrebných potravín a surovín. Vadí mi, že je mierne hlučnejšie, čo je v garsónke nevýhoda, lebo spím v tej istej miestnosti, kde je umiestnená aj chladnička a v noci ma niekedy ruší. Ice box je fajn na výrobu ľadu. S chladničkou som spokojná, spĺňa svoj účel.

04/01/2022 19:58
Valéria

Zerowatt ZHTOS 484WN je malá a sympatická chlandička s tichým chodom. Je ľahučká, čo je výhodné pri preprave, no ak nie je plná, zvykne sa trocha posúvať po podlahe. To je asi jediné negatívum, na ktoré som prišla. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí bývajú samostatne, prípadne v páre. Ovládanie je mechanické a nechýba ani osvetlenie vvnútorného priestoru.

05/11/2021 10:02
Evka

Chladnička Whirlpool ART 98101 je priestranná, ale mraznička je menšia a mohla by byť lepšie riešená. Chod je tichý, len občas vibruje kompresor a cena je prijateľná. Chladí výborne a páči sa mi aj vnútorné LED osvetlenie. Oproti minulej chladničke má táto nejaké funkcie navyše.

10/07/2021 17:06
Milota

Mám chladničku BEKO RCSA300K30SN, ktorá mala výborný pomer ceny a výkonu. Vzhľad je veľmi pekný a chladnička funguje tak, ako má. Páči sa mi tichý chod a tiež to, že za chvíľku bola vyhladená pre potraviny. Pri inštalácii sme si mohli prispôsobiť smer otvárania dverí. Vo vnútri bola pribalená miska na vajíčka a miska na ľad, čo oceňujem. Vnútorné usporiadanie chladničky je priestranné a plne vyhovuje mojim potrebám. Mraznička tiež dobre mrazí, a preto som so spotrebičom spokojná.

09/07/2021 15:10
Diana

Potrebovala som úzku chladničku kvôli nedostatku priestoru v menšom byte, a tak som vsadila na model Samsung BRB260034WW. Keďže so značkou Samsung som mala predchádzajúce dobré skúsenosti, myslela som si, že ani chladnička ma nesklame. Chladnička má prehľadné usporiadanie vnútorných priestorov a oceňujem možnosť zvlášť nastaviť teplotu v chladničke a zvlášť v mrazničke. Chladí veľmi dobre, rovnomerne a bez námrazy, no prekvapila ma vyššia hlučnosť oproti chladničke, ktorú som mala predtým. Za hlučnosť môže asi ventilátor. Celkovo som však spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok