Najlepšie osobné váhy 2019 – veľký test a porovnanie

Náš porovnávací test osobných váh vám pomôže vybrať to najlepšie, čo je momentálne na trhu k dispozícii. Nechceme vás ale odradiť od kúpy iného výrobku, nakoľko vieme, že v kategórii osobných váh je viac ako 90 % produktov spoľahlivých a nie je veľká pravdepodobnosť, že kúpite nekvalitný výrobok.

Digitálna osobná váha

Aj tak vám však ponúkame rebríček najlepších osobných váh, ktorý sme zostavili porovnaním stoviek recenzií, diskusií a vašich hodnotení. Prezradíme vám aj to, aké typy váh sú v ponuke a podľa čoho si osobnú váhu vybrať. Zapojte sa aj vy formou komentárov v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie lacné váhy do 20€

Najlepšie diagnostické osobné váhy

Najlepšie mechanické osobné váhy

Prečo osobnú váhu potrebujete?

Postaviť sa na váhu je pre mnohých problém – cítia sa skľúčene a v strese očakávajú výsledok. Niekoho výsledné číslo poteší, iní sú z neho ešte viac nesvoji. Sledovanie telesnej hmotnosti však k životu jednoducho patrí. Je nielen vecou estetickou, ale aj zdravotnou. Telesná váha je totiž odrazom osobnej vitality, zdravia a životného štýlu. Používanie osobnej váhy je predovšetkým informáciou pre vás. Nemusíte byť športovec, chudnúť či naopak priberať, aby ste sledovali svoju váhu.

Osobná váha

Osobná váha môže byť spúšťačom, ktorý vám nekompromisne napovie, že je čas so sebou niečo robiť. Výsledok vás buď poteší, alebo sklame, vtedy zistíte, či s tým dokážete niečo robiť.

Osobná váha často nemeria len hmotnosť. Na trhu nájdete modely, ktoré sú schopné určiť percento svalov, podiel tuku či vody vo vašom tele, index telesnej hmotnosti, ale napríklad vám dokážu povedať aj to, aké množstvo kalórií môžete prijať, ak si chcete svoju hmotnosť udržať, prípadne ju znížiť.

Ako vybrať osobnú váhu

Pred pristúpením k výberu váhy by ste mali zvážiť niekoľko vecí. Prvou je to, koľko ľudí bude váhu používať a akú by mala mať maximálnu nosnosť. Pokiaľ ju budete používať viacerí, mali by ste si zaobstarať váhu s možnosťou rozpoznania používateľa a ukladaním zmeraných hodnôt.

Základnými parametrami výberu osobnej váhy sú teda nosnosť, presnosť, rozmery, ovládateľnosť, rozpoznávanie užívateľov a ukladanie ich nameraných hodnôt, synchronizácia so smartfónom a v neposlednom rade to je dizajn.

Vizuálna stránka osobnej váhy je predovšetkým vecou vášho vkusu, môžete si vybrať podľa dizajnu, farby či veľkosti. Líšiť sa však výrazne môžu v počte funkcií, ktorými osobné váhy disponujú. Pokiaľ sa na váhy postavíte len párkrát za rok – pred letnou sezónou, počas Vianoc, prípadne na Silvestra, aby ste si dali predsavzatie, že od Nového roka začnete chudnúť, postačí vám mechanická osobná váha, od ktorej sa nič okrem svojej hmotnosti nedozviete.

V prípade, že naozaj chcete pravidelne sledovať svoju hmotnosť, zamyslite sa nad tým, ako veľmi by mala byť váha presná. Vybrať si môžete osobnú váhu mechanickú, ktorá ukazuje iba orientačnú hmotnosť, alebo váhu digitálnu, ktorá vám poskytne údajov viac.

Parametre výberu osobnej váhy

Jednou z prvých vecí, ktoré budete musieť riešiť, je rozmer osobnej váhy. Môže mať síce pekný dizajn, ak však rozmer prístroja nebude dostatočný, človek s veľkými nohami sa na nej dobre neodváži. V prípade, že máte nohy väčšie ako priemer, mali by ste si váhu pred kúpou vyskúšať.

Diagnostická osobná váha

Dôležitá je taktiež nosnosť váhy. Ak si kúpite osobnú váhu s maximálnou nosnosťou do 150 kg a vážite o niečo viac, už vás váha nezmeria. Na výber sú osobné váhy do 150 kg, osobné váhy do 200 kg a dokonca aj osobné váhy do 250 kg. V prípade, že je pre vás dôležitá presnosť váženia, vyberte si takú, ktorá vás odváži so stogramovou presnosťou.

Ak kupujete prístroj s tým, že sa na ňom bude vážiť celá početná rodina, zaujímajte sa o to, koľko ľudí si váha dokáže zapamätať. V prípade, že si neviete bez svojho telefónu či tabletu predstaviť život, zistite si pred kúpou osobnej váhy, či je prístroj schopný s technológiami, ktoré váš smartfón/tablet podporuje, spolupracovať. Niektoré multifunkčné osobné váhy fungujú na báze Wi-Fi, iné komunikujú iba cez Bluetooth.

Inteligentná osobná váha by mala mať LCD displej, na ktorom by sa mali objavovať všetky informácie. Tlačidlá na ovládanie funkcií by mali byť zrozumiteľne popísané väčšími písmenami, aby ste si pri nastavovaní nemuseli na pomoc brať lupu, keďže ich nebudete vedieť prečítať.

Typy osobných váh

Osobné váhy sa delia na dva základné typy – analógové/mechanické a digitálne. Mechanické váhy zobrazujú váhu na číselníku, obsahujú vnútornú pružinu, ktorá sa stlačí, keď stupíte na váhu. Digitálne váhy, ktoré sú presnejšie ako mechanické, pracujú pomocou batérií. Váhu zobrazujú na číselníku, sú schopné uchovávať údaje o viacerých osobách. Dokážu merať aj BMI, telesný tuk, percento svalov, kostnú hmotu či metabolický vek.

Mechanické osobné váhy

Tento typ je určený iba na meranie hmotnosti, žiadne iné funkcie nemá. Takéto váhy sú lacné a na ich prevádzku nie je potrebná batéria. Treba kontrolovať, či je váha presne nastavená na nulu, inak nemusí merať presne. Hmotnosť musíte sledovať na číselníku.

Mechanická osobná váha

Digitálne osobné váhy

Údaje o hmotnosti sa na digitálnej osobnej váhe zobrazujú na elektronickej obrazovke. Rovnako sú v prvom rade určené na meranie hmotnosti, môžu však obsahovať ďalšie funkcie. Napríklad používateľskú pamäť – dokážu rozpoznať používateľa a sledujú údaje o jeho hmotnosti. Tieto váhy sú presnejšie a vďaka obrazovke čitateľnejšie. Ich nevýhodou je to, že je potrebné vymieňať batérie.

Osobné váhy s analýzou telesného tuku

Okrem svojej hmotnosti sa dozviete aj to, aký percentuálny podiel telesného tuku máte. Niektoré váhy majú aj ďalšie funkcie, poskytujú napríklad údaje o hustote kostí, BMI či percentuálny podiel vody v tele.

Najlepšia váha

Telesný tuk váhy merajú pomocou nepatrného elektrického prúdu, ktorý sa pohybuje pomalšie cez tuky a rýchlejšie cez svaly. Rýchlosť, ktorou prúd prechádza cez telo, umožňuje osobnej váhe vypočítať podiely tuku a svalov v tele. Neodporúča sa takúto váhu používať ľuďom s kardiostimulátorom a ani iným interným zdravotníckym prístrojom. Nemali by ju používať ani tehotné ženy a deti mladšie ako 10 rokov.

Detské osobné váhy

Slúžia na váženie novorodencov, zväčša merajú do 20 kg s presnosťou na 5 gramov. Podobajú sa na váhy, aké používajú vdetských poradniach pre novorodencov a batoľatá.

Inteligentné váhy s Wi-Fi?

Jendou z výhod inteligentných osobných váh je to, že sa vedia pripojiť k vášmu smartfónu alebo tabletu a prostredníctvom aplikácie tak môžete sledovať vaše štatistiky. Inteligentná funkčnosť sa líši od váhy k váhe, takmer všetky však prenášajú váhu a ďalšie telesné merania do aplikácie, keď sú pripojené k vášmu zariadeniu pomocou Bluetooth a/alebo Wi-Fi. Keďže niektoré inteligentné váhy môžu byť nastavené iba pomocou použitia aplikácie a niektoré zobrazujú určité merania iba prostredníctvom aplikácie a nezobrazujú ich na displeji samotnej váhy, je potrebné mať smartfón/tablet vždy pri sebe, keď sa vážite.

Diagnostická váha s analýzou telesného tuku

Ak teda nepatríte k fanúšikom smart technológií, postačí vám digitálna, prípadne obyčajná mechanická váha. Tieto varianty sú v porovnaní s inteligentnou osobnou váhou (jej cena sa môže líšiť podľa počtu funkcií) lacnejšie.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Xiaomi Mi Smart Scale 2 – recenzia inteligentnej váhy, ktorá vám prezradí takmer všetko

Xiaomi Mi Smart Scale 2 – recenzia inteligentnej váhy, ktorá vám prezradí takmer všetko

Túto váhu mi odporučili známi a ďakujem im za to. Nakopla ma k zdravšiemu životnému štýlu. Ak používate smart náramok, je to motivácia, ale keď vidíte svoje výsledky na váhe, je to už viac ako motivácia, niekedy doslova varovanie! Xiaomi smart váha alebo Xiaomi Mi Smart Scale 2 je... Prečítať článok

Najlepšie digitálne detské kojenecké váhy? Recenzie chvália Beurer

Najlepšie digitálne detské kojenecké váhy? Recenzie chvália Beurer

Digitálne detské váhy sú skvelou pomôckou pre všetky mamičky, ktoré vďaka nim dokážu presne kontrolovať váhu svojej malej ratolesti a sledovať tak, či je vývin dieťaťa správny. Na trhu nájdete množstvo rozličných modelov kojeneckých váh, a preto sme si pripravili zoznam piatich váh,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)

Pridať komentár