Kávovar je veľmi široký pojem. Pod týmto označením sa skrývajú malí šikovní pomocníci do domácnosti alebo kancelárie, aj profesionálne stroje vhodné skôr na firemné použitie. Od tradičných mokka kávovarov cez poloautomatické pákové kávovary, plne automatické kávovary na zrnkovú kávu, až po moderné kapsľové prístroje. Kvalita a chuť obľúbeného nápoja závisí nielen od použitej kávy a našich skúseností, ale aj od správnej voľby kávovaru. Ako si teda vybrať ten pravý, aby sa náš deň začal príjemným zážitkom? Čo si na kávovaroch všímať? Aké sú silné a slabé stránky jednotlivých typov?

Zoznam podkategórií:

Najlepšie kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie

Milovníci kvalitnej kávy nedajú dopustiť nielen na kvalitnú odrodu kávy, ale potrpia si aj na prípravu. Dnes si v pohodlí domova môžete urobiť kávu na úrovni, ktorá sa vyrovná káve pripravenej od šikovného baristu v kaviarni. Okrem nákupu kvalitnej kávy je pre dokonalý zážitok z tohto nápoja dôležitý aj výber dobrého kávovaru. Trh nám dnes ponúka veľké množstvo prístrojov na prípravu... Prečítať článok

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomôže kyselina citrónová i prášok na čistenie

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomôže kyselina citrónová i prášok na čistenie

Prečo by ste mali pravidelne odvápňovať váš kávovar? Pretože časom sa každý jeden zanesie vodným kameňom, ale i inými nečistotami. Tie pritom nie sú iba estetickým problémom. Vodný kameň má priamy vplyv na spotrebu elektriny, chod kávovaru, dokonca i na samotnú chuť kávy. Prečítajte si... Prečítať článok

Ako vybrať kávovar

Pri mokka kávovaroch sa zamerajte na jeho kvalitné spracovanie a presnosť vyhotovenia. Aby všetky súčasti lícovali a presne dosadali, ako majú. Keďže ide o jednoduchý kávovar, ktorý sa skladá z troch častí, veľmi rýchlo odhalíte zle spracovanie, ktoré by sa vám mohlo vypomstiť priamo pri ohreve a príprave kávy. Zamerajte sa aj na rukoväť, ktorá je vystavená teplote a mala by byť z dobrého materiálu a správne ohnutá.

Káva v kávovare

Zdvojené dno je pri príprave dôležité a ak máte možnosť, určite zvoľte kávovar so zdvojeným dnom. Kvalitná páka je zárukou dobrého pákového kávovarua určite zavážia aj kvalitné komponenty, zásobník na ohrev vodykvalitná tryska. Pri automatických kávovaroch zase berte na zreteľ ich funkčnosť rôzne programy, samočistenie automatické vypnutie. Ak sa rozhodnete pre kávovar na kapsule zistite si dostupnosť a cenovú výhodnosť kapsulí, kvalitu a značku kávy akou výrobca kapsule plní, prípadne možnú kompatibilitu s náplňami iného výrobcu a určite automatické vypnutie. Vyhnete sa tak postávaniu pri kávovare a prípadnému preliatiu kávy.