Najlepšie chladiace podložky pod notebook 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chladiaca podložka pod notebook je praktickým a efektívnym príslušenstvom, ktoré preukázateľne predlžuje životnosť elektromechanických súčiastok notebooku či laptopu. Každý notebook počas svojej prevádzky produkuje svojím výkonom isté teplo. Časom sa teplota jadra zvyšuje a zvyšuje sa takisto riziko prehrievania zdroja a komponentov. Práve chladiaca podložka dokáže efektívne chladiť zdroj a zabezpečiť jeho bezpečnú prevádzku.

Ako vybrať chladiacu podložku pod notebook?

Chladiaca podložka pod notebook má iba jeden jasný účel. Znížiť teplotu a optimalizovať podmienky pre chod vášho zariadenia. Pokiaľ je váš notebook v nepretržitej záťaži, napríklad pri práci s rôznymi multimédiami alebo graficky náročnejšími programami, riziko prehrievania je vždy prítomné. Výrazné zahrievanie zdroja nie je pre životnosť elektromechanických súčiastok dobré.

Najlepšie chladiace podložky pod notebook

Názov Hodnotenie Detail
C-Tech CLP-140   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
White Shark GCP-29   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Kensington Easy Riser   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Yenkee YSN 120   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
C-Tech Zefyros (GCP-01B)   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Chladiace podložky pod notebook – recenzie

Aká je najlepšia chladiaca podložka pod notebook? Rozhodne taká, ktorá zabráni prehrievaniu systému, zníži teplotu a optimalizuje podmienky pre chod vášho notebooku. Urobili sme test chladiacich podložiek a pripravili pre vás recenzie viacerých obľúbených produktov. Vyberte si ten najvhodnejší model pre vás.

Kedy sa notebook prehrieva?

Predovšetkým už pri spomenutých graficky náročnejších operáciách, kedy musí notebook vyvinúť maximálny výkon a jadrá procesora teda pracujú na plné obrátky. Ľudia, ktorí používajú notebook deň čo deň a pracujú s náročnejšími programami (grafický strih, práca s programami s vysokým rozlíšením, dlhý čas prevádzky alebo programovanie...) vedia, že prehrievanie systému je často problémom. Inteligentnejšie zariadenia dokonca umožňujú sledovanie teploty zdroja a môžu vás upozorniť zvukovým alebo vizuálnym signálom.

Najčastejším príznakom, ktorý vám jasne naznačuje, že váš notebook sa prehrieva, je hlučnejšia prevádzka, vyhadzovanie chybových kódov alebo všeobecne spomalený softvér. Zvyšovanie teploty zdroja sa často objavuje aj vtedy, ak je znečistený priestor určený pre chladenie. Najčastejšie býva zanesený prachom. Notebook sa extrémne prehrieva predovšetkým počas horúcich mesiacov, no takisto sa môže prehrievať aj v zime.

Čo môže prehrievanie spôsobiť?

Z hľadiska dlhodobej životnosti dôležitých komponentov alebo celkovo z hľadiska funkčnosti celého systému je prehrievanie obrovským rizikom. Prehrievanie zdroja má negatívny vplyv na množstvo komponentov notebooku. Pri pravidelnom prehrievaní sa môže stať, že sa poškodí konkrétny komponent. Chladiaca podložka pod notebook toto riziko minimalizuje.

Najlepšia chladiaca podložka pod notebook

Za iných okolností, keď sa teplota jadra pravidelne zvyšuje a systém sa prehrieva, môže spôsobiť nafúknutie jadra a dokonca jeho explóziu. Chladenie notebooku teda netreba podceňovať. Chladiaca podložka pod laptop rozhodne nie je položka, ktorá by zruinovala váš rozpočet a pritom môže predĺžiť životnosť vášho zariadenia.

Typy chladiacich podložiek podľa princípu chladenia

Pri výbere chladiacej podložky pod váš notebook budete mať na výber z dvoch variant, ktoré môžu zlepšiť chladenie vášho zariadenia. Účinnosť je odlišná, pretože v jednom prípade ide o aktívny spôsob chladenia prostredníctvom ventilátora a v tom druhom ide skôr a pasívne chladenie, ktoré je zabezpečované polohou notebooku a cirkuláciou vzduchu okolo neho. Prípadne sú použité materiály, ktoré dokážu vyprodukované teplo odvádzať.

Aktívne chladiace podložky pod notebook

Aktívne chladiace podložky fungujú na princípe externého chladenia notebooku za pomoci chladiča, ktorým je v tomto prípade ventilátor alebo viac ventilátorov. Fúkaním vzduchu je teda notebook neustále ochladzovaný, čo zabezpečuje, že pracuje neustále pri optimálnej prevádzkovej teplote. Takéto chladiace podložky disponujú jedným alebo viacerými ventilátormi a vetrákmi, ktorými notebook chladia. Z hľadiska efektivity ide o najúčinnejší spôsob chladenia.

Aktívna chladiaca podložka pod notebook

Aktívne chladiace podložky však pre svoj chod vyžadujú energiu. Tú berú práve z vášho notebooku. Pripojené sú najčastejšie prostredníctvom USB portu, vďaka čomu dokážu napríklad snímať aj teplotu vášho zdroja a automaticky regulovať intenzitu chladenia. Prípadne možno otáčky regulovať manuálne. Samozrejme, takéto podložky sú často rozmernejšie, väčšie, ťažšie a hlučnejšie. Ak váš notebook saje vzduch zospodu, nie je lepší spôsob, ako notebook chladiť. Ak ho aj nasáva zo strany, neuškodí, ak pri extrémnej záťaži je notebook okrem interného zdroja chladenia, chladený aj externe.

Pasívne chladiace podložky pod notebook

Oproti aktívnym chladiacim podložkám majú pasívne chladiace podložky niekoľko výhod. Sú lacnejšieľahšie a kompaktnejšie. Avšak chladenie, ako už názvu vyplýva, prebieha pasívne. Takéto podložky nedisponujú ventilátormi a dokonca nevyžadujú pre svoju funkčnosť ani žiadny zdroj energie. O chladenie sa starajú tým spôsobom, že notebook držia vo „vzdušnej“ polohe. Notebook teda môže nasávať vzduch a o samotné chladenie sa stará teda interný zdroj chladenia. Pasívne chladiace podložky sa tak starajú o to, aby mal ventilátor notebooku zabezpečenú optimálnu cirkuláciu vzduchu.

Dôležitú rolu môžu zohrať použité materiály. Keďže nedokážu notebook chladiť priamo, použité by mali byť materiály, ideálne hliník alebo iný kov, ktoré nebudú teplo vo veľkej miere absorbovať. Ich veľkou výhodou je napríklad skladnosť pri cestovaní a spomenutá obstarávacia cena.

Použité materiály

Materiály, z ktorých sú chladiace podložky vyrábané, sme už načrtli. Samozrejme, dominantným materiálom je plast. Plastové chladiace podložky dominujú z hľadiska ceny i kompaktnosti. Tepelná vodivosť je však menej efektívna. Naproti tomu sú tu chladiace podložky z ocele či hliníka, ktoré sú síce ťažšie, no ich schopnosť efektívne regulovať teplotu je lepšia. Vyššia je aj ich odolnosť. V prípade niektorých častí chladiacich podložiek je často použitá i guma. Tá predovšetkým zabraňuje pohybu notebooku na podložke.

Plastová chladiaca podložka pod notebook

Rozmery podložky na chladenie

Tieto parametre do veľkej miery vypovedajú o kompatibilite chladiacej podložky s vaším notebookom. Veľkosť chladiacej podložky je udávaná v palcoch, podobne ako uhlopriečky monitorov pri notebookoch. Takisto však nájdete pri podložkách aj údaje v centimetroch či milimetroch. Chladiaca podložka môže mať na uhlopriečku 7, 10, 12, 16 až 19 palcov. V centimetroch vás nemusí zaujímať iba údaj o uhlopriečke, ale aj šírka, hĺbka a výška. Prirodzene, v súvislosti s rozmermi a použitými materiálmi súvisí i hmotnosť chladiacej podložky. Je teda na vás, či vám budú väčšie rozmery prekážať, alebo potrebuje kompaktnejšiu chladiacu podložku na cesty.

Počet ventilátorov a ich priemer

Rozmery chladiacej podložky v mnohom súvisia aj s počtom ventilátorov, ktorými aktívna chladiaca podložka disponuje. Aktívne chladenie môže byť realizované jedným, ale aj viacerými ventilátormi. Vetráky ventilátora pritom môžu mať rôzne rozmery. Výhodou dvoch ventilátorov je napríklad, že dokážu efektívnejšie chladiť notebook, na druhej strane však produkujú vyššiu hlučnosť, čo môže niekomu pri práci prekážať. Často sa však kombinujú väčšie a menšie ventilátory. Chladiace podložky s jedným ventilátorom pre zmenu môžu byť tichšie a zároveň efektivita chladenia môže byť totožná. Najmenšie priemery vetrákov majú okolo 60 mm. Najbežnejším priemerom je 80 až 120 mm. Väčšie vetráky s väčšími ventilátormi s priemerom nad 120 mm nemusia byť automaticky hlučnejšie.

Hlučnosť chladiacej podložky

Chladiaca podložka s aktívnym chladením, prirodzene, vydáva určitý zvuk. Ten vzniká pri poháňaní ventilátora/ventilátorov, ktoré sú jej súčasťou. Hlučnosť je ovplyvnená technologickým riešením, použitými materiálmi a takisto frekvenciou otáčok za minútu. Otáčky v prípade chladiacich podložiek sa pohybujú na úrovni 500 až 2 500 otáčok. Hlučnosť chladiacich podložiek s jedným alebo viacerými ventilátormi dosahuje hodnotu okolo 20 až 45 dB. Nájdu sa však podložky s nižšou i vyššou hodnotou.

Biela chladiaca podložka pod notebook s 2 ventilátormi

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Netreba očakávať žiadne špeciálne funkcie. Ak je reč o aktívnych chladiacich podložkách, poteší automatická regulácia otáčok, ktorá sa riadi teplotou, ktorú podložka sníma. Na druhej strane niekomu môže vyhovovať manuálna regulácia otáčok. Niektoré drahšie a moderné chladiace podložky disponujú tlačidlami, kde možno nastaviť práve počet otáčok alebo môžete sledovať teplotu, ktorou chladiaca podložka zariadenie chladí. Nie práve nutným, no príjemným spestrením môže byť podsvietenie, ktoré je skôr dizajnovým ako praktickým prvkom. Samozrejmosťou je USB port, niektoré modely sú vybavené viac ako jedným USB portom, čím vynulujú fakt, že jeden USB port vášho notebooku zaberajú.

Potešia pogumované protišmykové nožičky alebo možnosť náklonu podložky. Prostredníctvom mechanizmu, môžete notebook dostať do vzdušnejšej pozície. Takisto môžete notebook vďaka mechanizmu nakloniť podľa potreby. Špeciálne herné chladiace podložky dokonca môžu byť vybavené napríklad bezdrôtovým nabíjaním a fungujú nielen ako podložky určené na chladenie, ale takisto ako stojan.

Cenové pásmo

Cenové rozpätie je naozaj široké. Pasívne chladiace podložky pohodlne zoženiete aj v hodnote do 10 eur. Ak však vyžadujete, aby bol váš notebook chladený aktívne, investícia do chladiacej podložky začína okolo sumy 20 eur. Zvyčajne ide o jednoduché plastové chladiace podložky, ktoré však svoj účel plnia. Neraz však prekvapia svojou efektivitou a kvalitou. Často disponujú aj viacerými ventilátormi a majú aj podsvietenie.

Červená chladiaca podložka pod notebook s 1 ventilátorom

V hodnote okolo 30 až 60 eur už zoženiete kvalitné kovové alebo hliníkové chladiace podložky, ktoré môžu disponovať aj viacerými ventilátormi a sú tichšie. Samozrejme, môžu byť ťažšie a menej kompaktné. Pokiaľ chcete polohovateľné podložky, ktoré zároveň slúžia aj ako stojan a efektívne dokážu chladiť, prípadne ste zaťažení na dizajn, chcete podsvietenie, budete míňať hranicu okolo 80 až 100 eur.

Overené značky

Na trhu s chladiacimi podložkami je niekoľko výrobcov, ktorí disponujú kvalitnými produktmi. Mnohí výrobcovia sa často orientujú na bežné chladiace podložky určené pre domáce použitie či na pracovné účely. Sú však aj takí, ktorým ide o extrémny chladiaci výkon určený pre gamerov a hráčov, ktorí notebooky extrémne graficky zaťažujú.

Medzi overených výrobcov možno radiť značky ako ZalmanTrustHama či Evolveo. Na trhu sa však často objavujú aj kvalitné chladiace podložky značky Marvo alebo Cooler Master.

Ako efektívne znížiť pracovnú teplotu notebooku?

Ak ste si ešte chladiacu podložku neobstarali, no máte podozrenie, že sa váš notebook prehrieva, mali by ste tak urobiť. Máme však pre vás rady, ktoré vám môžu pomôcť, aby sa notebook extrémne neprehrieval:

  • Čistenie notebooku – potrebné je dostať prach z vetrákov, a všeobecne z notebooku. Prach spôsobuje zahrievanie istých komponentov. Teplo totiž izoluje. Ideálne je takéto čistenie prenechať na profesionálov. V servisoch počítačovej techniky vás kompletné čistenie a kontrola funkčnosti komponentov vyjde na 5 až 10 eur. Pre odstránenie nečistôt je potrebné použiť často kompresor alebo špeciálny vysávač. Potrebné je očistiť hlavne priestor chladiča. Neraz je potrebné aplikovať teplovodivú pastu, ktorá je medzi chladičom, procesorom a grafickou kartou.
  • Vzdušná poloha – slovíčko vzdušná možno nie je úplne odborné, no najlepšie definuje to, čo notebook potrebuje. Chladiaca podložka pod notebook je práve tá, ktorá sa postará o to, že notebook bude mať zabezpečenú cirkuláciu vzduchu. Notebook by ste nikdy nemali mať položený na kolenách alebo v perinách či na vankúši. Vtedy sú prúdenie a cirkulácia vzduchu okolo chladiča značne obmedzené.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujali sme vás? Chladiaca podložka pod notebook je veľmi praktickým príslušenstvom, ktoré predĺži životnosť vášho notebooku a ochráni ho pred prehrievaním. Prezradili sme vám, ako si chladiacu podložku vybrať, na záver vám ponúkame ešte doplňujúce info týkajúce sa používania i starostlivosti.

Môžem používať väčšiu chladiacu podložku aj na menší notebook?

Chladiace podložky sa delia podľa veľkosti (uhlopriečka 7“ až 19“), najvhodnejšie je teda si vybrať takú, ktorá bude veľkosťou zodpovedať vášmu notebooku. Ak náhodou potrebujete použiť podložku, ktorá je veľkostne určená na väčší notebook, nič sa nestane, avšak nebude sa vám na nej pracovať veľmi pohodlne.

Ponúkajú všetky chladiace podložky možnosť náklonu?

Ide o štandardizovanú funkciu, mali by ňou disponovať všetky chladiace podložku. Tie lacnejšie sa dajú pomocou jednoduchého mechanizmu nakloniť, tie drahšie dokonca ponúkajú aj výškové nastavenie chladiacej plochy.

Ako sa o chladiacu podložku starať?

Platí to, čo pri starostlivosti o notebook. Nemali by ste zabúdať na čistenie od prachu – týka sa to nielen ventilátorov, ale aj USB portu. Podložku treba, samozrejme, používať tak, aby mala dostatočný prívod vzduchu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 22.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 09:33
Sisa

Podložku C-Tech Bamboo som si kúpila kvôli vzhľadu, ale myslím, že je aj kvalitná. Je pomerne lacná, chladí dobre a nie je ani príliš hlučná. Páči sa mi, že je vyrobená z prírodných materiálov. USB port je na podložke, teda som neprišla o port v notebooku. Páči sa mi aj neutrálne biele podsvietenie.

11/10/2021 09:36
Norbert

Nakoľko sa mi notebook začal prehrievať a v polovičke filmu sa mi začínal vypínať. Hľadal som vhodné riešenie. Kúpil som si chladiacu podložku Yenkee a problém sa mi vyriešil. Teraz notebook ide bez problémov. Podložka je ľahká, tichá a funkčná a za priaznivú cenu.

21/09/2021 08:19
Ivan

Lacná, no celkom kvalitná a funkčná podložka je Trust Ziva Laptop Cooling Stand. Na herný notebook má nízky výkon, ale na bežný stačí. Páči sa mi pekný vzhľad, nízka váha, nehlučnosť, podsvietenie aj náhradný USB port. Na môj 14 palcový notebook sedí akurát.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok