Najlepšie zastrihávače brady a fúzov 2024 – recenzie, testy, porovnanie, skúsenosti

Ak máte dlhšiu bradu či fúzy, skôr ako holiaci strojček pravdepodobne využijete tzv. zastrihávač brady a fúzov. Mnohé z týchto zariadení vám však ponúknu omnoho viac funkcií, s niektorými sa dokonca môžete oholiť do hladka.

Zastrihávač brady a fúzov

Poradíme vám, ktorý zastrihávač si vybrať a predstavíme aj zopár najobľúbenejších modelov.

Najlepšie zastrihávače brady a fúzov

Názov Hodnotenie Detail
Philips Series 5000 HC5630/15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Philips Series 7000 MG7745/15   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Rowenta TN2801F4   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Rowenta TN384MF0   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Zastrihávače brady a fúzov – recenzie

Páni, ktorí si pestujú bradu a fúzy, sa o svoj porast zvyčajne aj patrične starajú. Zastrihávač brady a fúzov je pre nich priam povinnosťou. Či už sa obzeráte po profesionálnom zastrihávači brady, zastrihávači fúzov s odsávaním alebo po multifunkčnom prístroji, s ktorým si oholíte celé telo, určite sa zaujímate o to, ktorý z nich je najlepší. Vyskúšať všetky sa, samozrejme, nedá, aby sme vám však výber uľahčili čo najviac, pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov z tejto kategórie. V našich recenziách sa dozviete nielen o jednotlivých vlastnostiach zastrihávačov, ale aj našich skúsenostiach s nimi. O svoje hodnotenia a pripomienky sa môžete podeliť v komentároch.

Na fúzy, bradu i vlasy

Rozsah využitia zastrihávača ohraničuje možnosť nastavenia jeho zastrihávacej dĺžky. Tú si môžete prispôsobiť pomocou posuvného hrebeňa na zastrihávači alebo výmenou nadstavca

Štandardom je nastavenie v rozmedzí 0 – 15 mm, pre dlhšie brady alebo vlasy budete potrebovať aspoň 25 mm, niektoré modely ponúkajú zastrihávanie až do dĺžky 45 mm. Ak často meníte strih, dajte si pozor, aby ste si dĺžku mohli nastaviť v čo najmenších skokoch.

Zastrihávač brady a fúzov

Na zastrihávanie chĺpkov v nose, ušiach či na tele budete potrebovať špeciálne nadstavce

Niektoré modely ponúkajú aj tzv. mokré zastrihávanie či holenie. Vďaka tomu môžete zastrihávač použiť aj v sprche, takže nebudete musieť upratovať popadané chĺpky. Pozor na prípadné upchatie odtoku dlhými fúzmi. 

Počítajte s tým, že drvivá väčšina zastrihávačov vás neoholí úplne do hladka.

Základom sú čepele

Pre dokonalé zastrihávanie či holenie bez zbytočného ťahania chĺpkov sú bezpodmienečne nutné ostré čepele. Výrobcovia ich vyhotovujú z niekoľkých druhov materiálov:

  • Oceľ – oceľové čepele nájdete v najlacnejších modeloch. Ich výhodou je nízka cena, nemôžete ich čistiť pod vodou, inak by začali hrdzavieť.
  • Nehrdzavejúca oceľ – antikorové čepele sú o niečo drahšie než tie z bežnej ocele. Sú tvrdšie, vydržia dlhšie ostré a majú dlhšiu životnosť. Voda im neprekáža. Niektoré z nich sú samoostriace, nemusíte ich teda brúsiť.
  • Titán – veľmi odolný, no zároveň pomerne drahý materiál. Titánové čepele sú spravidla samoostriace a nájdete ich v drahších modeloch.
  • Keramika – keramické čepele vydržia oproti oceľovým čepeliam ostré niekoľkonásobne dlhší čas. Ich nevýhodou je, že ich nemôžete nabrúsiť a nemali by ste ich čistiť vodou.

Pozor na dobu nabíjania

Čo sa týka napájania, stretnete sa s 3 druhmi zastrihávačov. Prvé sú napájané priamo z 230 V zásuvky alebo z napájacieho adaptéra. Nemajú vstavaný akumulátor, preto je ich mobilita obmedzená. Pri ich výbere si teda dajte pozor na dĺžku napájacieho kábla podľa toho, kde máte najbližšiu zásuvku. Ich výhodou je, že s nimi nikdy nemusíte čakať na nabitie akumulátora.

Skracovanie brady so zastrihávačom

Druhým typom sú zastrihávače napájané batériami. Ide o klasické ceruzkové batérie veľkosti AA či AAA. Namiesto jednorazových môžete použiť nabíjateľné NiMH akumulátory v týchto veľkostiach, budete k nim však musieť dokúpiť aj vhodnú nabíjačku.

Dlhšiu výdrž i vyšší výkon vám ponúknu zastrihávače so vstavaným akumulátorom. Ten môže byť typu NiMH alebo Li-Ion. Li-Ion technológia ponúka omnoho dlhšiu životnosť a vyššiu kapacitu akumulátorov. Typická výdrž lepších modelov je cca 1 h prevádzky

Pri akumulátorových zastrihávačoch môže byť problémom doba nabitia doplna, ktorá sa pohybuje okolo 1 hodiny, čo vás v rannom zhone môže nepríjemne prekvapiť. Niektoré lacnejšie modely s NiMH akumulátormi sa môžu nabíjať aj niekoľko hodín. Ak sa ráno často ponáhľate, vyberte si modely s rýchlonabíjaním. 

Niektoré akumulátorové zastrihávače umožňujú aj napájanie z 230 V zásuvky pri vybití akumulátora. Túto vlastnosť si vopred preverte, pretože niektoré modely, ktoré majú nabíjačku vo forme stojana, prevádzku z 230 V siete neumožňujú.

Ďalšie parametre a funkcie zastrihávačov

  • Kontrolky a displej – väčšina zastrihávačov disponuje jedinou LED kontrolkou, ktorá signalizuje prevádzkový stav, resp. nabíjanie. Lepšie modely majú kontroliek viac – tie zobrazujú úroveň nabitia akumulátora. Na tých najlepších modeloch nájdete dokonca displej, ktorý zobrazuje úroveň nabitia či zostávajúcu dobu prevádzky do úplného vybitia akumulátora.
  • Ergonomická rukoväť – zastrihávač by vám mal dobre padnúť do ruky. Pogumovaná rukoväť vám ho pomôže pevne udržať aj pri používaní namokro. 
  • Odsávanie chĺpkov – po zastrihávačoch s touto funkciou nemusíte upratovať žiadny neporiadok. Disponujú totiž mechanizmom, ktorý odstrihnuté chĺpky nasáva a zbiera do malej zbernej nádobky.
  • Laserové navádzanie – zastrihávače s touto funkciou sú vybavené laserom, ktorý vykreslí na vašej pokožke krátku čiaru presne v mieste, ktoré zastrihávačom zasiahnete. Vďaka tomu bude úprava vašej brady, fúzov či vlasov presná na milimeter.
  • Príslušenstvo – okrem rôznych nadstavcov by mal dobrý zastrihávač obsahovať aj kefku na čistenie a v prípade niektorých modelov, ktoré vyžadujú mazanie čepelí aj vhodný olej.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kedy a ako používať zastrihávač brady? Je aj bežný strojček dostatočne kvalitný? Ohľadom strojčekov na bradu a fúzy od vás dostávame otázky mailom i do komentárov. Aby sme vám výber uľahčili ešte viac, rozhodli sme sa na ne odpovedať týmto spôsobom. Ak sa, samozrejme, chcete opýtať niečo ďalšie, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Sú aj bežné zastrihávače dostatočne kvalitné alebo si mám kúpiť profesionálny strojček?

Áno, aj medzi bežnými modelmi si môžete nájsť taký, ktorý vám bude vyhovovať. Profesionálne modely sú určené na každodenné používanie, čomu zodpovedá ich odolnosť, ale aj cena. Do 50 eur si môžete kúpiť zastrihávač s dobrými hodnoteniami, ktorý môžete použiť na bradu i fúzy. Obľúbené sú značky Philips, Braun či Rowenta.

Kedy mám zastrihávač používať?

Ak ste s pestovaním brady len začali, musíte jej dopriať cca 4 až 6 týždňov neprerušovaného rastu. Následne si môžete bradu a fúzy upravovať podľa potreby vždy, keď ich budete chcieť skrátiť alebo upraviť.

Ako sa strojček na bradu používa?

V prvom rade si treba umyť a usušiť bradu. Nastavte si zastrihávač podľa toho, akej dĺžky chcete mať bradu a môžete začať s úpravou. Najvhodnejšie je začať v oblasti krku, potom prejsť k lícam (rozdiel dĺžky medzi chĺpkami líc a čeľuste by mal byť 2 mm) a až nakoniec prejdite k brade. Pri zastrihávaní brady by ste si mali zastrihávač nastaviť o 2 mm viac ako pri zastrihávaní líc. Fúzy si nechajte nakoniec. Očešte si ich smerom nadol a chĺpky, ktoré vám visia cez pery, upravte pomocou zastrihávača.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 09.01.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 11:10
Adam

Braun BT 7220 je vodotesný, čo uľahčuje jeho údržbu. Oceňujem rýchly nabíjací režim, kedy je za 5 minút baterka pripravená na krátke zastrihávanie. Celková výdrž batérie je tiež viac než dobrá, lebo vydrží cca. 100 minút, čo je dostatočný čas na úpravu vlasov aj chlpov. V balení bol aj holiaci strojček Gillette Fusion 5 ProGlide. Plus dávam aj za 39 možností nastavenia dĺžky strihu. Som spokojný, aj keď prístroj má svoje muchy, ale tie klady to prebijú.

03/12/2021 09:40
Filip

Remington PG6030 je pre mňa veľkým sklamaním. Zatiaľ holí, ale baterka má obmedzenú výdrž a ledva zvládne kompletnú úpravu brady a fúzov. Funkcie sú super, ale tá výdrž batérie je fakt katastrofa. Druhýkrát by som si ho už nekúpil.

01/10/2021 18:56
Vlado

Mám už druhý v poradí zastrihávač od BaByliss a nový som kupoval preto, že po cca. 5 rokoch mi prestalo fungovať tlačidlo na posun. Samozrejme, časom dochádza aj k otupeniu britvy, takže kúpa nového prístroja bola správnou voľbou.

27/05/2021 18:54
Juraj

ten prvý je veľmi dobrý, ale na drobné domáce skracovanie a udržiavanie brady mám oveľa radšej angrybeards edward nožnice je to pre mňa praktickejšie

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok