Najlepšie sporáky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Niektorí členovia domácnosti trávia za sporákom v kuchyni celkom dosť času, a preto je dôležité, aby bol sporák kvalitný a praktický. Musí sa jednoducho obsluhovať a ešte jednoduchšie čistiť. Na trhu je veľa kvalitných produktov ale nájdu sa aj nepodarky alebo menej praktické výrobky. Práve preto vám prinášame výber tých najlepších sporákov. Zozbierali sme všetky dostupné testy sporákov, porovnali ich s recenziami a vašimi skúsenosťami a vznikol rebríček TOP 5 produktov.

Vstavaný sporák

Pripravili sme pre vás aj návod, ako si sporák vybrať. Ak neviete, na ktoré parametre sa máte pri výbere zamerať, čítajte ďalej.

Najlepšie kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPFS 28TLDZP X   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Mora K5250AW   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Candy CCGMEE 9025   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Mora K 224 AW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Beko FSM52321DXDS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Najlepšie plynové sporáky

Názov Hodnotenie Detail
MORA P161AW   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Amica SPP101W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Mora P2252AS   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Mora P2240AW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšie elektrické sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LKR564200X   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Electrolux LKK664200X   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
AEG CIB6645ABM   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Mora C 2240 CW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Mora C2245AW   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Sporáky – recenzie

Sporák elektricky, kombinovaný alebo plynový? Na výber je množstvo značiek i modelov, čo môže rozhodovanie skomplikovať. Pripravili sme recenzie viacerých obľúbených modelov, ktoré by vám mohli rozhodovanie uľahčiť.

Ako vybrať sporák

Sporák – varná doska spojená s rúrou na pečenie do jedného spotrebiča, teda najbežnejší typ spotrebiča na varenie, si väčšina kupuje na dlhé roky. Ak vám klasika v podobe varnej dosky a rúry v jednom vyhovuje viac ako jednotlivé spotrebiče samostatne, mali by ste sa pri jeho výbere zamerať na niekoľko základných parametrov. V prvom rade si musíte vybrať typ sporáka, potom prichádzajú na rad jednotlivé parametre.

Typ sporáka

Na výber máte z troch možností – plynového, elektrického alebo kombinovaného sporáka. Najobľúbenejší je tretí typ, teda kombinovaný sporák, na ktorom varíte na plyne a pečiete pomocou elektriny.

 • Plynový sporák: Varnú dosku aj rúru má na plyn, ohrev nabiea okamžite a regulácia plameňa je veľmi jednoduchá. Zapaľovanie je zabudované, zvyškové teplo je minimálne a o bezpečnosť sa stará bezpečnostná poistka proti úniku plynu. Nevýhodou je menej presná regulácia teploty v rúre a nutnosť prípojky na plyn.
 • Elektrický sporák: Tento typ má varnú dosku (či už indukčnú, alebo sklokeramickú) aj rúru napájanú elektrinou. Jeho výhodami sú dotykové ovládanie varnej dosky, senzor zvyškového tepla či ľahká údržba. Oceníte presnú reguláciu teploty v rúre, množstvo programov na pečenie i rôzne funkcie (Booster, Hi-light platne a pod.). Nevýhodami sú väčšia energetická náročnosť a nutnosť trojfázového zapojania.
 • Kombinovaný sporák: Ponúka výhody oboch typov sporákov. Disponuje plynovými varnými doskami a rúra je elektrická. Môžete tak využívať možnosti, ktoré vám ponúkajú elektrické rúry a pritom variť na plyne.

Voľne stojaci, alebo vstavaný sporák?

Dôležitá je dispozícia vašej kuchyne – ak chcete, aby mala kuchynská linka jednotný stýl, vhodnejší bude vstavaný sporák, pokiaľ máte linku už zakúpenú a potrebujete voľne vstavaný sporák, na výber máte z množstva modelov.

Varenie na plynovom sporáku

Voľne stojaci sporák je často jedinou možnosťou pri zariaďovaní kuchyne. Jeho výhodami sú nižšia cena a nenáročná inštalácia. Nevýhodou zas to, že medzera, ktorá vám zostane medzi sporákom a kuchynskou linkou, sa veľki zle udržuje.

Energetická trieda sporáka

Energetický štítok, ktorý sa nachádza na spotrebiči je veľkým pomocníkom pri výbere sporáka. Podľa energetickej triedy budete vedieť, aká je energetická náročnosť prevádzky spotrebiča. Novšie sporáky sú v triedach B a šetrnejšie. Na štítku nájdete tiež informácie o objeme rúry a spotrebe na jeden cyklus.

Veľkosť sporáka a objem rúry

Štandardná šírka sporákov je 50 až 60 cm. Od toho sa odvíja veľkosť rúry, ale aj počet varičov. Tie s väčšou veľkosťou, môžu mať aj viac varičov (5). Objem rúry je zvyčajne okolo 60 litrov, niektoré priestornejšie modely majú okolo 65 l a viac.

Vybavenie sporáka

Pri výbere sporáka by ste sa mali zaujímať taktiež o vybavenie svojho nového spotrebiča. Osvetlenie, poistka horákov či poklop môžu byť užitočné.

 • Viacvrstvové sklo dvierok: Ide o bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje popáleniu. Dvere rúry sa vďaka trojvrstvovému sklu ohrejú najviac na takú teplotu, pri ktorej nehrozí nepríjemné popálenie pri dotyku.
 • Osvetlenie: Táto funkcia vám zaistí lepší prehľad o pripravovanom pokrme aj pri zatvorených dvierkach. Nemusíte ich tak často otvárať, čo najmä pri pečení koláčov oceníte.
 • Poistka horákov: Plynové sporáky disponujú poistkou, ktorá v prípade náhodného zhasnutia plameňa z akýchkoľvek príčin (prievan, zaliatie tekutinou a pod.), zablokuje únik plynu do priestoru.
 • Poklop: Krycie veko je praktickou záležitosťou, po jeho sklopení získate odkladací priestor či pracovnú plochu.

Funkcie a programy

Funkcie varných dosiek sú dôležité pri elekrických sporákoch, funkcie rúry vás budú zaujímať aj v prípade kombinovaných sporákov.

 • Ovládanie: Závisí od typu vybrané sporáka, avšak indukčné a sklokeramické dosky majú zvyčajne dotykové, senzorové ovládanie so zvukovou odozvou.
 • Detekcia veľkosti hrncov: Indukčné varné dosky dokážu rozpoznať veľkosť hrnca a ohrev smeruje iba na jeho dno.
 • Varné zóny Hi-Light: Vykurovacie špirály varných zón sú upravené pre rýchle varenie. Stačí zopár sekúnd a môžete začať variť. Hi-Light predlžuje žvotnosť dosky a znižuje spotrebu energie.
 • Booster: Týka sa sklokeramických a indukčných dosiek, funkcia zabezpečuje veľmi rychlý nábeh ohrevu vybranej varnej zóny na maximálnu teplotu.
 • ReStart: Po nechcenom vypnutí varnej dosky v dôsledku vykypenia obnovíte všetky nastavenia jednoducho stisknutím jediného tlačidla.

Elektrický sporák

 • Vysokoteplotné čistenie: Niektoré sporáky ponúkajú možnosť pyrolytického čistenia. Rúra sa zahreje na veľmi vysokú teplotu (až 500 °C) a všetky mastnoty a nečistoty spáli na prášok.
 • Termosonda: Vďaka sonde môžete jednoduchšie nastaviť optimálnu teplotu pre prípravu jednotlivých druhov mäsa. V návode si len stačí pozrieť, aká teplota je pre ktoré mäso optimálna.
 • Programy: Horný ohrev, spodný ohrev, horný a spodný ohrev a gril patria k štandardnému vybaveniu. Viac úrovní vám ponúkne teplovzdušná rúra.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Sporák je najbežnejším typom spotrebiča na varenie, ktorý si zvyčajne kupujeme na dlhé roky. Pri jeho výbere si treba všímať niekoľko základných parametrov, avšak dôležité sú nielen technické údaje, ale aj praktické využitie. Pred kúpou sporáka by ste si preto mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

Záleží na značke sporáka?

Značka pri výbere sporáka nie je až taká dôležitá, dá sa povedať, že zastupuje rolu nositeľa posolstva. Českou klasikou je Mora, značka Amica sa vyznačuje jednoduchým ovládaním a Gorenje si väčšina spája s luxusom. Kvalitných výrobcov sporákov je viacero. Patria k nim tiež Electrolux, AEG či Beko.

Elektrina verzus plyn. Ktorý sporák je lepší?

Pokiaľ máte prívod plynu, prečo ho nevyužiť? Plynová varná doska má viacero výhod. Okrem plynulého regulovania výkonu, lacnej prevádzky a jednoduchej konštrukcie, je to aj bezpečnosť. Plynové sporáky sa môžu pochváliť poistkami proti zhasnutiu plameňa, ventilmi s rýchlouzáverom alebo elektrickými zapaľovačmi. Čo sa rúry týka, lepšou voľbou je elektrina, pretože plynové rúry sa nerozohrievajú rovnomerne, regulácia teploty je obmedzená, možnosť horného ohrevu by ste v nich hľadali márne.

Koľko stojí kvalitný sporák?

Čo sa týka sporákov a ich ceny, závisí to od množstva faktorov. Plynové sporáky bývajú zvyčajne lacnejšie, v prípade elektrických je indukčná verzia drahšia ako sklokeramická a liatinová. Cenu ovplyvňuje aj počet funkcií varnej dosky a rúry na pečenie. Modely so základným vybavením, avšak kvalitné, stoja okolo 200 eur. Tie so špičkovými funkciami stoja viac ako 1 000 eur.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monady sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 21.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 03.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 17:26
Matilda

Máme Gorenje K5341WJ a sme s ním spokojní. Iskra na plyn je rýchla a spoľahlivá. Páči sa mi silná výhrevnosť a že pečie rýchlo a hlavne rovnomerne. Plusom je tiež časovač. Maličké mínus dávam za nepraktický priestor pre uloženie plechov. Inak som s produktom nadmieru spokojná, je kvalitný, vzhľadný a praktický.

04/01/2022 10:54
Tereza

Zvolili sme MORA P140AW, pretože bol za dobrú cenu a je to osvedčená značka. Je to klasický plynový sporák so 4 varnými zónami a rúrou s dostatočným objemom (70 litrov). Predné dvierka na rúre boli namontované troška nakrivo, ale nie je to veľmi vidieť, len keď sa na to sústredím... Sporák sme už odskúšali, varenie je pohodlné, rúru sme zatiaľ neskúšali, chystáme sa čoskoro...

04/11/2021 11:47
Rita U.

Čo sa týka sporákov, pre mňa je synonymom kvality Mora, ktorú mám rokmi overenú. Momentálne mám model Mora I 878 AW a som spokojná. Varenie je rýchle a úsporné, plusom je pekný dizajn, nemám čo vytknúť.

04/11/2021 10:36
Alena

Neodporúčam plynový sporák Snaige SPS 1501, hoci je lacný a má bezpečnostné sklo, čo ma zlákalo na kúpu, neoplatí sa, lebo budete mať s ním len samé opletačky. Po zopár použitiach odišla spodná špirála a prestalo fungovať aj zapaľovanie. Pre mňa je tento sporák veľkým sklamaním.

04/11/2021 09:01
Terézia M.

Amica ma zaujala svojim jednoduchým dizajnom a nízkou cenou. Sporák má automatickú poistku, no chýba mu elektrické zapaľovanie. V balení nebol ani jeden plech, čo je veľká škoda, pretože veľmi rada pečiem. Pre nenáročných používateľov je to plne postačujúci kombinovaný sporák.

05/07/2021 10:35
Števo K.

Mám kombinovaný sporák Mora K 865 BW a som s ním spokojný, pretože má jednoduché a prehľadné ovládanie. Ak ho porovnám s predchádzajúcim sporákom od inej značky, tak tento je oveľa lepší. Páči sa mi číre sklo v prednej časti aj to, že k dodávke bol zadarmo plech. Značku Mora považujem vo všeobecnosti za kvalitnú, preto nie je o čom. Plus dávam za nastavenie času pečenia a ďalšie prídavné funkcie, napr. gril. Treba dodať, že kryt na sporák nie je súčasťou dodávky, no mne to neprekáža, nevyužíval som ho ani pri starom sporáku. Komu kryt chýba, nie je problém si ho dokúpiť samostatne. Pomer ceny a kvality je výborný, rúra sa rýchlo nahreje a pečie skvele - rovnomerne. Cena je primeraná kvalite a manželka je so sporákom tiež spokojná, takže fajn.

24/01/2018 09:11
Katarína Abrahámová

Neodporúčam sklokeramické sporáky Bosch. Sklokeramická doska je prilepená, po 2 rokoch / minimálne viem o 4 klientoch/ sa odlepuje, keďže to zbadáte, až keď sa začne nadvihovať, ak vám vykypí tekutina, zatečie do kontaktov a oprava sa pohybuje cca okolo 500.-Eur.

12/01/2017 17:45
Božena Buzinkaiová

Potrebujem zistiť ku komb.sporáku Gorenie K 57364 AXG Prémium ,aké má funkcie-celý popís, či má motorický gril , spotr,elektr.energie a kde sa dá objednať. Neviem či poskytujete takéto informácie, ak nie tak mi to prepáčte, mám oň záujem, tak som to aspoň skúsila. Ďakujem. Buzinkaiová

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok