Najlepšie sporáky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Niektorí členovia domácnosti trávia za sporákom v kuchyni celkom dosť času, a preto je dôležité, aby bol sporák kvalitný a praktický. Musí sa jednoducho obsluhovať a ešte jednoduchšie čistiť. Na trhu je veľa kvalitných produktov ale nájdu sa aj nepodarky alebo menej praktické výrobky. Práve preto vám prinášame výber tých najlepších sporákov. Zozbierali sme všetky dostupné testy sporákov, porovnali ich s recenziami a vašimi skúsenosťami a vznikol rebríček TOP 5 produktov.

Vstavaný sporák

Pripravili sme pre vás aj návod, ako si sporák vybrať. Ak neviete, na ktoré parametre sa máte pri výbere zamerať, čítajte ďalej.

Najlepšie kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPFS 28TLDZP X   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fagor 3CLG-610BB   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Beko FSM 52321 DXDS   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Electrolux LKK560000W   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Siguro SO-P350   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie plynové sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Mora P 2251 AW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Amica SPP 101 W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Mora P 2240 AW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Mora P 2252 AS   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mora P 4251 AW   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie elektrické sporáky

Názov Hodnotenie Detail
AEG CIB6645ABM   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Beko FSM57300GX   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Gorenje GEIT5C60BPG   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Electrolux LKR500001W   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Beko FSE 57300 GX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Ako vybrať sporák

Sporák – varná doska spojená s rúrou na pečenie do jedného spotrebiča, teda najbežnejší typ spotrebiča na varenie, si väčšina kupuje na dlhé roky. Ak vám klasika v podobe varnej dosky a rúry v jednom vyhovuje viac ako jednotlivé spotrebiče samostatne, mali by ste sa pri jeho výbere zamerať na niekoľko základných parametrov. V prvom rade si musíte vybrať typ sporáka, potom prichádzajú na rad jednotlivé parametre.

Typ sporáka

Na výber máte z troch možností – plynového, elektrického alebo kombinovaného sporáka. Najobľúbenejší je tretí typ, teda kombinovaný sporák, na ktorom varíte na plyne a pečiete pomocou elektriny.

 • Plynový sporák: Varnú dosku aj rúru má na plyn, ohrev nabiea okamžite a regulácia plameňa je veľmi jednoduchá. Zapaľovanie je zabudované, zvyškové teplo je minimálne a o bezpečnosť sa stará bezpečnostná poistka proti úniku plynu. Nevýhodou je menej presná regulácia teploty v rúre a nutnosť prípojky na plyn.
 • Elektrický sporák: Tento typ má varnú dosku (či už indukčnú, alebo sklokeramickú) aj rúru napájanú elektrinou. Jeho výhodami sú dotykové ovládanie varnej dosky, senzor zvyškového tepla či ľahká údržba. Oceníte presnú reguláciu teploty v rúre, množstvo programov na pečenie i rôzne funkcie (Booster, Hi-light platne a pod.). Nevýhodami sú väčšia energetická náročnosť a nutnosť trojfázového zapojania.
 • Kombinovaný sporák: Ponúka výhody oboch typov sporákov. Disponuje plynovými varnými doskami a rúra je elektrická. Môžete tak využívať možnosti, ktoré vám ponúkajú elektrické rúry a pritom variť na plyne.

Voľne stojaci, alebo vstavaný sporák?

Dôležitá je dispozícia vašej kuchyne – ak chcete, aby mala kuchynská linka jednotný stýl, vhodnejší bude vstavaný sporák, pokiaľ máte linku už zakúpenú a potrebujete voľne vstavaný sporák, na výber máte z množstva modelov.

Varenie na plynovom sporáku

Voľne stojaci sporák je často jedinou možnosťou pri zariaďovaní kuchyne. Jeho výhodami sú nižšia cena a nenáročná inštalácia. Nevýhodou zas to, že medzera, ktorá vám zostane medzi sporákom a kuchynskou linkou, sa veľki zle udržuje.

Energetická trieda sporáka

Energetický štítok, ktorý sa nachádza na spotrebiči je veľkým pomocníkom pri výbere sporáka. Podľa energetickej triedy budete vedieť, aká je energetická náročnosť prevádzky spotrebiča. Novšie sporáky sú v triedach B a šetrnejšie. Na štítku nájdete tiež informácie o objeme rúry a spotrebe na jeden cyklus.

Veľkosť sporáka a objem rúry

Štandardná šírka sporákov je 50 až 60 cm. Od toho sa odvíja veľkosť rúry, ale aj počet varičov. Tie s väčšou veľkosťou, môžu mať aj viac varičov (5). Objem rúry je zvyčajne okolo 60 litrov, niektoré priestornejšie modely majú okolo 65 l a viac.

Vybavenie sporáka

Pri výbere sporáka by ste sa mali zaujímať taktiež o vybavenie svojho nového spotrebiča. Osvetlenie, poistka horákov či poklop môžu byť užitočné.

 • Viacvrstvové sklo dvierok: Ide o bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje popáleniu. Dvere rúry sa vďaka trojvrstvovému sklu ohrejú najviac na takú teplotu, pri ktorej nehrozí nepríjemné popálenie pri dotyku.
 • Osvetlenie: Táto funkcia vám zaistí lepší prehľad o pripravovanom pokrme aj pri zatvorených dvierkach. Nemusíte ich tak často otvárať, čo najmä pri pečení koláčov oceníte.
 • Poistka horákov: Plynové sporáky disponujú poistkou, ktorá v prípade náhodného zhasnutia plameňa z akýchkoľvek príčin (prievan, zaliatie tekutinou a pod.), zablokuje únik plynu do priestoru.
 • Poklop: Krycie veko je praktickou záležitosťou, po jeho sklopení získate odkladací priestor či pracovnú plochu.

Funkcie a programy

Funkcie varných dosiek sú dôležité pri elekrických sporákoch, funkcie rúry vás budú zaujímať aj v prípade kombinovaných sporákov.

 • Ovládanie: Závisí od typu vybrané sporáka, avšak indukčné a sklokeramické dosky majú zvyčajne dotykové, senzorové ovládanie so zvukovou odozvou.
 • Detekcia veľkosti hrncov: Indukčné varné dosky dokážu rozpoznať veľkosť hrnca a ohrev smeruje iba na jeho dno.
 • Varné zóny Hi-Light: Vykurovacie špirály varných zón sú upravené pre rýchle varenie. Stačí zopár sekúnd a môžete začať variť. Hi-Light predlžuje žvotnosť dosky a znižuje spotrebu energie.
 • Booster: Týka sa sklokeramických a indukčných dosiek, funkcia zabezpečuje veľmi rychlý nábeh ohrevu vybranej varnej zóny na maximálnu teplotu.
 • ReStart: Po nechcenom vypnutí varnej dosky v dôsledku vykypenia obnovíte všetky nastavenia jednoducho stisknutím jediného tlačidla.

Elektrický sporák

 • Vysokoteplotné čistenie: Niektoré sporáky ponúkajú možnosť pyrolytického čistenia. Rúra sa zahreje na veľmi vysokú teplotu (až 500 °C) a všetky mastnoty a nečistoty spáli na prášok.
 • Termosonda: Vďaka sonde môžete jednoduchšie nastaviť optimálnu teplotu pre prípravu jednotlivých druhov mäsa. V návode si len stačí pozrieť, aká teplota je pre ktoré mäso optimálna.
 • Programy: Horný ohrev, spodný ohrev, horný a spodný ohrev a gril patria k štandardnému vybaveniu. Viac úrovní vám ponúkne teplovzdušná rúra.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Sporák je najbežnejším typom spotrebiča na varenie, ktorý si zvyčajne kupujeme na dlhé roky. Pri jeho výbere si treba všímať niekoľko základných parametrov, avšak dôležité sú nielen technické údaje, ale aj praktické využitie. Pred kúpou sporáka by ste si preto mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

Záleží na značke sporáka?

Značka pri výbere sporáka nie je až taká dôležitá, dá sa povedať, že zastupuje rolu nositeľa posolstva. Českou klasikou je Mora, značka Amica sa vyznačuje jednoduchým ovládaním a Gorenje si väčšina spája s luxusom. Kvalitných výrobcov sporákov je viacero. Patria k nim tiež Electrolux, AEG či Beko.

Elektrina verzus plyn. Ktorý sporák je lepší?

Pokiaľ máte prívod plynu, prečo ho nevyužiť? Plynová varná doska má viacero výhod. Okrem plynulého regulovania výkonu, lacnej prevádzky a jednoduchej konštrukcie, je to aj bezpečnosť. Plynové sporáky sa môžu pochváliť poistkami proti zhasnutiu plameňa, ventilmi s rýchlouzáverom alebo elektrickými zapaľovačmi. Čo sa rúry týka, lepšou voľbou je elektrina, pretože plynové rúry sa nerozohrievajú rovnomerne, regulácia teploty je obmedzená, možnosť horného ohrevu by ste v nich hľadali márne.

Koľko stojí kvalitný sporák?

Čo sa týka sporákov a ich ceny, závisí to od množstva faktorov. Plynové sporáky bývajú zvyčajne lacnejšie, v prípade elektrických je indukčná verzia drahšia ako sklokeramická a liatinová. Cenu ovplyvňuje aj počet funkcií varnej dosky a rúry na pečenie. Modely so základným vybavením, avšak kvalitné, stoja okolo 200 eur. Tie so špičkovými funkciami stoja viac ako 1 000 eur.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 21.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 17:26
Matilda

Máme Gorenje K5341WJ a sme s ním spokojní. Iskra na plyn je rýchla a spoľahlivá. Páči sa mi silná výhrevnosť a že pečie rýchlo a hlavne rovnomerne. Plusom je tiež časovač. Maličké mínus dávam za nepraktický priestor pre uloženie plechov. Inak som s produktom nadmieru spokojná, je kvalitný, vzhľadný a praktický.

04/01/2022 10:54
Tereza

Zvolili sme MORA P140AW, pretože bol za dobrú cenu a je to osvedčená značka. Je to klasický plynový sporák so 4 varnými zónami a rúrou s dostatočným objemom (70 litrov). Predné dvierka na rúre boli namontované troška nakrivo, ale nie je to veľmi vidieť, len keď sa na to sústredím... Sporák sme už odskúšali, varenie je pohodlné, rúru sme zatiaľ neskúšali, chystáme sa čoskoro...

04/11/2021 11:47
Rita U.

Čo sa týka sporákov, pre mňa je synonymom kvality Mora, ktorú mám rokmi overenú. Momentálne mám model Mora I 878 AW a som spokojná. Varenie je rýchle a úsporné, plusom je pekný dizajn, nemám čo vytknúť.

04/11/2021 10:36
Alena

Neodporúčam plynový sporák Snaige SPS 1501, hoci je lacný a má bezpečnostné sklo, čo ma zlákalo na kúpu, neoplatí sa, lebo budete mať s ním len samé opletačky. Po zopár použitiach odišla spodná špirála a prestalo fungovať aj zapaľovanie. Pre mňa je tento sporák veľkým sklamaním.

04/11/2021 09:01
Terézia M.

Amica ma zaujala svojim jednoduchým dizajnom a nízkou cenou. Sporák má automatickú poistku, no chýba mu elektrické zapaľovanie. V balení nebol ani jeden plech, čo je veľká škoda, pretože veľmi rada pečiem. Pre nenáročných používateľov je to plne postačujúci kombinovaný sporák.

05/07/2021 10:35
Števo K.

Mám kombinovaný sporák Mora K 865 BW a som s ním spokojný, pretože má jednoduché a prehľadné ovládanie. Ak ho porovnám s predchádzajúcim sporákom od inej značky, tak tento je oveľa lepší. Páči sa mi číre sklo v prednej časti aj to, že k dodávke bol zadarmo plech. Značku Mora považujem vo všeobecnosti za kvalitnú, preto nie je o čom. Plus dávam za nastavenie času pečenia a ďalšie prídavné funkcie, napr. gril. Treba dodať, že kryt na sporák nie je súčasťou dodávky, no mne to neprekáža, nevyužíval som ho ani pri starom sporáku. Komu kryt chýba, nie je problém si ho dokúpiť samostatne. Pomer ceny a kvality je výborný, rúra sa rýchlo nahreje a pečie skvele - rovnomerne. Cena je primeraná kvalite a manželka je so sporákom tiež spokojná, takže fajn.

24/01/2018 09:11
Katarína Abrahámová

Neodporúčam sklokeramické sporáky Bosch. Sklokeramická doska je prilepená, po 2 rokoch / minimálne viem o 4 klientoch/ sa odlepuje, keďže to zbadáte, až keď sa začne nadvihovať, ak vám vykypí tekutina, zatečie do kontaktov a oprava sa pohybuje cca okolo 500.-Eur.

12/01/2017 17:45
Božena Buzinkaiová

Potrebujem zistiť ku komb.sporáku Gorenie K 57364 AXG Prémium ,aké má funkcie-celý popís, či má motorický gril , spotr,elektr.energie a kde sa dá objednať. Neviem či poskytujete takéto informácie, ak nie tak mi to prepáčte, mám oň záujem, tak som to aspoň skúsila. Ďakujem. Buzinkaiová

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok