Najlepšie teplovzdušné pištole 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Teplovzdušná pištoľ by nemala chýbať vo výbave žiadneho majiteľa rodinného domu. Využijete ju však i v paneláku, pri práci na záhrade alebo na grilovačke.

Ako vybrať teplovzdušnú pištoľ

Ak si chcete toto zariadenie so skutočne širokým využitím zaobstarať, pokúsime sa vám poradiť, ako vybrať čo najlepšie.

Najlepšie teplovzdušné pištole

Názov Hodnotenie Detail
Makita HG6530VK   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
DeWalt D26414   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Wagner Furno 750   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Fieldmann FDHP 202000-E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Extol Industrial 8794800   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Teplovzdušné pištole – skúsenosti a recenzie

Idete do toho? Už sa neviete dočkať, ako obnovíte rámy na vašich starých oknách alebo urýchlite schnutie čerstvo natretej lavičky? Aby sme vám to uľahčili ešte o trochu viac, pripravili sme si pre vás recenzie niekoľkých kvalitných, spoľahlivých a výkonných zariadení za rozumnú cenu.

Teplovzdušná pištoľ – použitie

Teplovzdušné pištole majú skutočne široké možnosti použitia. Klasicky sa využívajú na odstraňovanie starých náterov z dverí, rámov okien, ale i iných plôch. Podobne s nimi môžete uvoľniť lepené spoje a tvarovať plast (napr. rúrky) alebo mäkké kovy.

Odstraňovanie farby pomocou teplovzdušnej pištole

Teplovzdušnou pištoľou môžete taktiež vysušiť triesky na rozkladanie ohňa, podpáliť drevené uhlie v krbe, vypáliť burinu medzi dlaždicami na chodníku, vysušiť čerstvý náterrozmraziť okno či mrazničku. Využijete ich jednoducho všade tam, kde potrebujete teplo. Zariadenia, na ktorých je možné nastaviť teplotu nad 600 °C, sú určené prevažne na lepenie asfaltových pásov či lepenky.

Ako pracovať s teplovzdušnou pištoľou

Presný postup práce závisí od konkrétnej činnosti. Rozhodujúca je najmä správne zvolená teplota. Toto sú iba orientačné údaje, vyladiť to musíte už vy sami.

  • 50 – 90 °C: sušenie alebo rozmrazovanie materiálov citlivých na teplo, napr. mrazničky, sklo alebo drevo,
  • 150 – 200 °C: sušenie vlhkých alebo čerstvo namaľovaných stien, odpadových a vodovodných rúr, nalakovaných plôch (okrem skutočne mäkkého plastu),
  • 200 – 300 °C: odstraňovanie starých náterov,
  • 300 – 500 °C: nahrievanie a tvarovanie odolnejších materiálov, napr. rúr z tvrdého plastu alebo mäkkého kovu,
  • 600 °C: podpaľovanie uhlia v krbe, vypaľovanie buriny, uvoľňovanie lepených spojov, lepenie napr. asfaltovej lepenky,
  • 700 – 1 800 °C: takáto teplota sa využíva hlavne pri činnostiach, ako je lepenie strešných asfaltových krytín, rozdiel spočíva hlavne v rýchlosti a tiež v kvalite následne vzniknutých spojov – držia pevnejšie.

Ak sa chcete zbaviť starého náteru, uchopíte pištoľ, namierite a začnete nahrievať. Druhou rukou za pomoci škrabky súbežne odškrabávate starú rozškvarenú farbu. Pri vypaľovaní buriny či zapaľovaní drevného uhlia stačí na pištoli nastaviť najvyššiu možnú teplotu a môžete ísť na to. Pri akejkoľvek práci s týmto horúcim nástrojom nezabúdajte najmä na bezpečnosť. Na škodu nie sú ochranné rukavice aj okuliare. V prípade elektrických pištolí si dávajte obrovský pozor na prívodný kábel, pri tých plynových zas na prívod plynu.

Druhy teplovzdušných pištolí

V závislosti od „pohonu“ delíme teplovzdušné pištole na elektrické, akumulátorové a plynové. Prvé dva typy sa líšia najmä cenou, posledný využijete hlavne pri činnostiach, na ktoré je nutné využiť skutočne vysokú teplotu. Typ teplovzdušnej pištole si preto vyberajte hlavne podľa toho, čo presne s ňou hodláte robiť.

Elektrická teplovzdušná pištoľ

Ide o najčastejšie využívaný a cenovo dostupný typ teplovzdušných pištolí. Samotné zariadenie je pomocou klasického kábla napojené na elektrickú zásuvku. Čím vyšší má pištoľ príkon, tým výkonnejšia bude. Klasické rozmedzie je 1 500 až 2 000 W. Výhodou je pomerne lacná a jednoduchá prevádzka. Nemusíte priebežne dobíjať batériu alebo kupovať plynové bomby. Asi najväčším nedostatkom je prítomnosť elektrické kábla, ktorý môžete pri troche nepozornosti prepáliť.

Elektrická teplovzdušná pištoľ

Teplovzdušná pištoľ na batérie

Teplovzdušné pištole s vlastnou batériou, teda s akumulátorom, stoja väčšinou trošku viac. Ich výkon závisí od typu batérie, vlastnosťami sa však, viac-menej, podobajú tým elektrickým. Hlavnou nevýhodou je nutnosť ich pravidelného nabíjania.

Každá batéria má navyše svoju obmedzenú životnosť, takže čím viac budete pištoľ používať, tým slabšia bude. Pri kvalitných výrobkoch je tento proces obvykle veľmi pomalý, pri tých lacných môže byť naopak vskutku bleskurýchly. Veľkou výhodou týchto zariadení je bezpečnosť a jednoduchá manipulácia. Pri práci nemáte čo prepáliť, neobmedzuje vás kábel a pištoľ môžete pohodlne položiť na stôl.

Plynová teplovzdušná pištoľ

Plynové teplovzdušné pištole, častejšie nazývané ako plynové horáky, patria k veľmi výkonným zariadeniam. Plameň môže dosahovať teplotu nad 1 800 °C, preto ide o alternatívu vhodnú napr. na lepenie asfaltovej strešnej krytiny alebo hydroizolácie z lepenky.

Existujú dva typy plynových teplovzdušných pištolí. Jedny sú prepojené na spodnej časti priamo s plynovou bombičkou. Druhým typom je dlhšia tyč. Na jednom konci je samotný horák a na druhom hadica, ktorú pripojíte na väčšiu, propán-butánovú fľašu. Tieto pištole sú využívané hlavne na stavbách, a to kvôli vysokej teplote a dlhej výdrži.

Dôležité parametre pri výbere teplovzdušných pištolí

Ako to už býva pri všetkých elektrických zariadeniach či pracovnom náradí ako takom, pri výbere sú rozhodujúce jednotlivé parametre. V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme, čo presne si pri kúpe teplovzdušných pištolí všímať. Pamätajte, že na občasné použitie si vystačíte, v podstate, s akýmkoľvek modelom. Ak však chcete pištoľ využívať na viacero činností alebo častejšie, venujte pozornosť naozaj každej maličkosti.

Odstraňovanie starého laku z okna pomocou teplovzdušnej pištole

Prevádzková teplota

50 až 650 °C je bežné rozmedzie, ktoré si môžete nastaviť na väčšine kvalitnejších elektrických teplovzdušných pištolí. Lacnejšie modely zvyknú „pracovať“ až od vyšších teplôt, napríklad od cca 400 °C. Tieto teploty sú postačujúce na väčšinu bežných prác. Samozrejme, čím väčšie rozmedzie, tým viacej možností máte. Ak potrebujete horúcejší vzduch, musíte siahnuť po plynových horákoch.

Rýchlosť nahrievania, regulácia a udržiavanie teploty

Rýchlosť nahrievania je dôležitá hlavne pre cholerikov. Tento parameter je priamo úmerný výkonu – čím vyšší, tým rýchlejšie nahriatie. Pištole sú tradične na akciu pripravené v priebehu niekoľkých sekúnd, rozdiely sú naozaj minimálne. So skutočne pomalším nahrievaním sa stretnete len na extrémne lacných modeloch.

Kvalitnejšie teplovzdušné pištole by mali taktiež reagovať dostatočne rýchlo na zmeny teploty, a to ako pri jej zvýšení, tak i znížení. Podobne dôležité je udržiavanie nastaveného stupňa. Je síce pravda, že výrobcovia bežne neudávajú parameter o tom, či teplota zvykne kolísať, môžete si ho však zistiť medzi užívateľskými recenziami. Problémom zvykne byť najmä postupné a svojvoľné zvyšovanie tepla, čo nie je praktické a ani bezpečné.

Veľmi dôležitým parametrom je regulácia teploty, ktorá môže byť niekoľkostupňová alebo digitálna. Naše odporúčanie znie: „určite si vyberajte pištole s reguláciou“.

Regulácia pomocou fixne stanovených stupňov

I veľmi lacné modely teplovzdušných pištolí majú obvykle aspoň dvojstupňovú reguláciu teploty. Samozrejme, nie je vylúčené, že narazíte aj na také bez nej. Teplotu si na nich môžete nastaviť v dvoch rozmedziach, napríklad od 50 do 400 alebo od 90 do 600 °C. Pre bežné domáce použitie je toto riešenie úplne postačujúce.

Použitie teplovzdušnej pištole

Teplovzdušná pištoľ s digitálnym nastavením

Drahšie pištole sú vybavené digitálnym regulátorom, na ktorom teplotu nastavujete postupne, najčastejšie po 10 °C, teda i presnejšie. Tieto modely oceníte hlavne pri prácach, pri ktorých je dôležitá precíznosť. Vypaľovanie buriny alebo odstraňovanie starých náterov by ste však mali zvládnuť aj bez digitálnej regulácie.

Prietok vzduchu

Prietok vzduchu rozhoduje o tom, akou silou bude z pištole „chrliť“ teplo. Na lacnejších pištoliach ho nemôžete regulovať, na tých drahších áno. V tomto smere určite odporúčame skôr modely s nastaviteľným prietokom vzduchu. Ak budete chcieť napríklad iba pomaly rozmraziť sklo, nemôžete naňho „vypáliť“ plnou silou. Klasické rozmedzie je 200 až 600 litrov vzduchu za minútu.

Váha, rozmery a rukoväť

Tieto parametre sú dôležité hlavne z hľadiska pohodlia. Ťažké alebo „nezgrabné“ pištole vám môžu totiž prácu podstatne sťažiť. 0,5 až 0,7 kg, to je váha, ktorú môžeme označiť za primeranú. Ťažšie teplovzdušné pištole nemusia až tak dobre sedieť v ruke a hlavne pri dlhšej práci ich vyššiu hmotnosť ucítite na vašom zápästí. Je to však individuálne. Fyzicky zdatnejším jedincom nemusia prekážať ani modely s váhou okolo 0,9 kg. Rozmery taktiež nevplývajú priamo na výkon pištole. Opäť platí, že manipulácia s menším zariadením je o niečo jednoduchšia.

Zapaľovanie ohňa pomocou teplovzdušnej pištole

Povrchová úprava a tvarovanie rukoväte je v rámci jednoduchej obsluhy asi najdôležitejším parametrom. Ergonomické tvarovanie zabezpečí nielen pohodlné, ale taktiež bezpečnejšie uchopenie. Veľkým plusom je taktiež protišmyková povrchová úprava. Pri pištoliach s čisto plastovou rukoväťou budete musieť s najväčšou pravdepodobnosťou používať rukavice.

Spôsob obsluhy a manipulácia

Tento parameter nie je možné opísať úplne presne, hovoríme o detailoch, ako napríklad umiestnenie vypínača na zapnutie alebo reguláciu teploty. Napr. ak sa nachádza priamo na vnútornej časti rukoväte, môžete ho počas práce omylom vypnúť. Určite si všimnite aj možnosť vertikálneho používania pištole. Niektoré modely majú tvar uspôsobený na to, aby ich bolo možné položiť na stôl. Takto môžete oboma rukami ohýbať rúrky alebo tvarovať iný materiál. K zariadeniam bez takejto možnosti si musíte dokúpiť samostatný stojan.

Bezpečnostné prvky

Najdôležitejším bezpečnostným prvkom je ochrana voči prehriatiu. Teplovzdušné pištole sú najčastejšie vybavené automatickým vypnutím. Pokrokovejšou funkciou je samostatný režim na chladenie, ktorý však musíte zapnúť vy sami – nie je to automatické. V rámci bezpečnosti si všímajte aj dĺžku prívodného kábla. Príliš krátky vás bude obmedzovať v pohybe, pri dlhom zas hrozí riziko jeho zamotania alebo prepálenia. Zlatá stredná cesta, teda cca 2 m kábel, je preto najlepšou voľbou.

Užitočné doplnky k teplovzdušným pištoliam

Niektoré teplovzdušné pištole majú integrovaný stojanček na spodnej časti rukoväte, pomocou ktorého ich môžete položiť na stôl aj vo vertikálnej polohe. Niektoré takýto vylepšovák nepotrebujú, pretože ich tvar umožňuje ich položenie aj bez neho. V prípade modelov, ktoré nie je možné postaviť, si musíte dokúpiť stojan. Na výber máte stojany kovové, ktoré sú pevnejšie a stabilnejšie, alebo flexibilné silikónové s prísavnou nožičkou.

Práca s teplovzdušnou pištoľou

Ďalšími praktickými doplnkami sú nadstavce. Hlavne pri odstraňovaní starých náterov oceníte sploštenú dýzu (má rovnaký tvar ako nadstavec na fén). Praktické sú tiež špeciálne zúžené nadstavce, ktoré využijete pri práci v stiesnených priestoroch.

Teplovzdušné pištole – test obľúbených značiek

Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, rozhodli sme sa pre vás pripraviť malý prehľad obľúbených a spoľahlivých výrobcov teplovzdušných pištolí. Samozrejme, na trhu nájdete aj mnohé iné značky, ktoré ponúkajú kvalitný tovar za prijateľnú cenu, našu pozornosť však upútali práve tieto.

Teplovzdušné pištole Hecht

Značku Hecht asi nie je potrebné predstavovať nikomu. Hovoríme o výrobcovi skutočne kvalitného, neporuchového a spoľahlivého pracovného náradia. V rámci teplovzdušných pištolí máte na výber iba z elektrických modelov s digitálnou alebo dvojstupňovou reguláciu, a to za cca 20 až 40 eur.

Teplovzdušné pištole DeWALT

Značka DeWALT je príznačná kvalitou, avšak i vyššou cenou. Teplovzdušné pištole v ich ponuke stoja od 50 eur vyššie. Väčšinou ide o kúsky s digitálnou reguláciou teploty a špeciálnymi nadstavcami či stojanmi. Ako jediný z menovaných výrobcov DeWALT ponúka aj akumulátorové teplovzdušné pištole.

Teplovzdušné pištole Extol

V ponuke značky Extol nájdete všetko možné náradie od vŕtačiek, brúsok a teplovzdušných pištolí cez cirkulárky až po kosačky, batérie, žiarovky a vysokotlakové čističe, a to ako na domáce, tak i na profesionálne použitie. Ich produkty sa dajú označiť ako dobrá kvalita za rozumnú cenu. V rámci teplovzdušných pištolí máte na výber zo základných, avšak naozaj výkonných elektrických modelov, ktoré stoja od 20 eur, až po tie s digitálnou reguláciou, ktoré však kúpite taktiež za veľmi priaznivú cenu (cca 60 eur).

Teplovzdušné pištole Bosch

Ďalší výrobca, ktorého nie je potrebné predstavovať. Kvalitné, spoľahlivé a výkonné teplovzdušné pištole v ich ponuke si kúpite za 40 až 150 eur. Ide taktiež zásadne o elektrické modely. Tie drahšie majú výkon až okolo 2 300 W, navyše ich dostanete spolu s množstvom tradičných aj netradičných nadstavcov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako môžete vidieť, výber teplovzdušnej pištole nie je až taká veda. Stačí vedieť, na čo ju chcete používať, ostatné je už hračka. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko informácií, ktoré by vás pred konečnou kúpou mohli zaujímať.

Aká cena je primeraná?

Kvalitné kúsky s digitálnou reguláciou kúpite za cca 40 eur a vyššie. Pištole s dvoma stupňami stoja aj menej ako 15 eur. Cena tých s akumulátorom sa pohybuje minimálne nad 100 eur. Modely s vyšším výkonom a väčší počtom nadstavcov stoja okolo 70 – 150 eur.

Môžem teplovzdušnú pištoľ využívať aj na iné ako „bežné“ činnosti?

Nepochybne áno. Niektorí milovníci horúceho vzduchu využívajú tieto zariadenia na flambovanie či rozmrazenie mäsa alebo skla na aute. S teplovzdušnými pištoľami môžete robiť čokoľvek, ale vždy iba bezpečne.

Kedy uvažovať nad kúpou plynového horáka?

Plynové horáky pracujú pri omnoho vyššej teplote. Na klasické domáce používanie sú však asi zbytočne veľkou investíciou. Využijete ich hlavne pri rôznych stavebných prácach, ako je kladenie strešnej krytiny alebo pri stavbe základov a následnej montáži hydroizolácie.

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 17:53
Marcel

Güde HLG 650-2000 je veľmi šikovné náradie. Vyhovuje mi nastavenie teploty a to, že má široký záber použitia. Uchopenie je jednoduché a nastavenie teploty plynulé, preto je výsledok vždy veľmi dobrý. Pištoľ má postačujúci výkon a treba dodať, že nie je najľahšia. Plusom sú vymeniteľné výstupné dýzy. V balení sú štyri výstupné dýzy, škrabka na farbu a kufrík.

13/08/2022 11:24
Filip

Máme Hecht 2022 a túto pištoľ som si kúpil, pretože mala dobrý pomer ceny a kvality. Uvidím, koľko vydrží, keďže patrí k tým lacnejším. Zatiaľ je spoľahlivá a jednoducho sa s ňou pracuje. Páči sa mi, že sa dá postaviť vo zvislej polohe, je bez zbytočností ako napríklad plynulé nastavovanie teploty či displej... Oceňujem nízku váhu a výborný výkon. Mínus je, že je bez príslušenstva, teda nemá žiaden kufrík. Ale to mi neprekáža, lebo kufrík aj nadstavce mi zostali zo starej teplovzdušnej pištole.

22/06/2022 16:05
Renes

EXTOL Industrial 8794800 je v danej cenovej relácii veľmi dobrá teplovzdušná pištoľ. Za mňa je veľkou výhodou postupné nastavovanie teploty po 10 stupňoch. Navyše je viditeľné na displeji. Som spokojný s výberom, je vhodná na denné bežné domáce používanie. Či aj na profesionálne používanie, to neviem posúdiť, lebo zatiaľ ju mám krátko. Zdá sa byť však spoľahlivá.

27/11/2021 20:17
Kamil

Pištoľ Einhell TE-HA 2000 E Expert je veľmi dobre spracovaná, pracuje sa mi s ňou pohodlne a dodané nadstavce tiež nie sú na škodu. Veľkou výhodou je nastavenie teploty a regulácia výkonu.

27/07/2021 09:48
Henrich

Nedávno som si kúpil teplovzdušnú pištoľ DeWALT D26414 a na moje práce je úplne super. Pištoľ je ľahká, dobre sa drží v ruke a skvele sa s ňou manipuluje. Vďaka tomu mi ide práca rýchlo a od ruky. Oceňujem veľmi dobre vyriešenú reguláciu aj samotný výkon. Od tohto výrobcu mám viacero produktov a zatiaľ ma žiaden z nich nesklamal, tak verím, že to bude rovnaké aj v prípade tejto pištole. Chod je veľmi tichý, páči sa mi digitálny displej aj široké rozpätie teploty. Plus si vyslúži tiež praktický integrovaný stojan. Dizajn pištole je vydarený a pri položení na stôl je stabilná. Regulácia teploty je plynulá a presná, preto pištoľ spĺňa všetko, čo som od nej požadoval. Dlhý kábel ma neobmedzuje pri práci a škoda len, že výrobca nepribalil aj kufrík pre pohodlné prenášanie. To však nevnímam ako mínus, pretože kufrík sa v prípade potreby dá jednoducho dokúpiť.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok