Najlepšie kulmy na vlasy 2024 – recenzie, test, porovnanie

V našom rebríčku nájdete najlepšie kulmy a kulmofény, ktoré sú momentálne na trhu k dispozícii. Zozbierali sme výsledky testov, hodnotenia a recenzie, všetko sme spojili a takýto je výsledok.

Kliešťová kulma

Najprv si ale povedzme, aký je rozdiel medzi kulmou a kulmofénom a ako si správnu kulmu či kulmofén vybrať. Potom si povieme, ako dopadol test a ktoré kulmy sú pre tento rok najlepšie.

Najlepšie kulmy

Názov Hodnotenie Detail
Remington CI6525   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips BHB876/00   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Remington CI96W1   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA Rosalia 4327 90000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Remington Ci91AW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Najlepšie kulmofény

Názov Hodnotenie Detail
Revlon RVDR5222E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Rowenta CF9540F0   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
ETA 0328 90000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dyson Airwrap   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Valera Turbo Style   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Kulmy a kulmofény – recenzie

Kulma na vlasy je súčasťou výbavy mnohých žien. Robiť si malé či veľké vlny môžu vďaka tomu v pohodlí domova vždy, keď na to majú chuť. Vzhľadom na veľký výber kuliem a kulmofénov môže byť náročné si medzi toľkými modelmi vybrať ten najvhodnejší. Kulma Remington, Rowenta, Philips či BaByliss? Aby sme vám pri výbere pomohli čo najviac, pripravili sme recenzie obľúbených modelov. Dúfame, že sa z nich dozviete to, čo potrebujete. O svoje osobné skúsenosti s uvedenými či ďalšími modelmi sa môžete v komentároch pod článkom.

Ako si vybrať kulmu/kulmofén

S kulmou má určite skúsenosti každá žena, ktorá niekedy potrebovala slávnostný účes. Kulma z vlasov v priebehu niekoľkých minút dokáže vykúzliť vlnitý účes vhodný na akúkoľvek príležitosť. Nádherné vlny či okúzľujúce kučery však nemusia byť iba vecou slávnostných príležitostí. Kulma či kulmofén môžu byť vaším každodenným pomocníkom pri tvorbe účesu.

Pri výbere však, ako koniec koncov pri všetkom, treba dbať na základné parametre. Patria k nim priemer kulmy, materiál hlavice a funkcie, napríklad regulácia teploty. Odpovedať si treba aj na pár základných otázok. Čo od kulmy/kulmofénu očakávate, viete, s akou frekvenciou ju budete používať, či to, koľko času chcete venovať úprave svojich vlasov.

Materiál

Povrch kulmy, teda materiál, z ktorého je vyrobený, rozhoduje o výsledku. Ku klasickým povrchom patria keramika, turmalín a titán, často sa dané mateirály aj kombinujú. Keramika je veľmi populárna kvôli svojej schopnosti rovnomerne rozkladať teplo, ale aj kvôli tomu, že sa pramene vlasov po nej rovnomerne kĺžu. Tento materiál sa rýchlo zohreje na požadovanú teplotu a je vhodný pre akýkoľvek typ vlasov.

Kulma na vlasy

Ženy s jemnými vlasmi by sa mali poobzerať po turmalínovej kulme, s ktorou dosiahnu želané výsledky aj pri nízkych teplotách. Tento typ funguje na princípe dlhovlnového infračerveného žiarenia. Z turmalínového vlákna sa počas kulmovania uvoľňujú záporné ióny, následkom čoho sú vlasy krásne lesklé.

Kulmy s titánovým povrchom sú vhodné pre veľmi silné vlasy. Materiál sa zohrieva rýchlo a rovnomerne, práca s vlasmi je preto pomerne ľahká. Titán je ľahký a trvanlivý.
Okrem týchto troch nájdete na trhu aj kulmy s teflónovým, kovovým či nerezovým povrchom, ktorých čas zahriatia je tiež veľmi krátky. Výzoro sa ponášajú na kulmy, ktoré si určite pamätáte zo svojich detských čias.

Priemer

Od priemeru kulmy sa odvíja finálny vzhľad vašich vlasov. Čím väčšie vlny chcete, tým väčšiu kulmu si vyberte. Pre malé prstienkové kučery a krátke vlasy sa hodí kulma s rozmerom do 19 mm. Pre dlhšie vlasy a mäkké, prirodzené vlny budete potrebovať kulmu s priemerom nad 19 mm. Extra veľké vlny dosiahnete s kulmou s priemerom 38 mm. Ak hľadáte zlatý stred, potom siahnite po kulme s priemerom 25 mm.

Teplota

Kulma s regulátorom teploty bude pre vás vhodnou voľbou v prípade, že svojej vlasy máte naozaj rady. Kulmu si môžete nahriať podľa potreby na teplotu, ktorá vám vyhovuje. Tak sa nebudete musieť báť, že si vlasy spálite.

Vlnité vlasy

Teplota do 150 stupňov je vhodná na veľmi krehké, slabé a poškodené vlasy, do 170 stupňov pre jemné a riedke vlasy a teplota do 240 stupňov je odporúčaná pre normálne vlasy. Pokiaľ máte skutočne silné, odolné alebo nepoddajné vlasy, môžete si vlasy kulmovať pri teplote do 265 stupňov.

Čo si ešte treba všímať?

Pri výbere by ste nemali podceňovať dĺžku kábla, radšej si zvoľte o niečo dlhší kábel kvôli ľahšej manipulácii. Aby vám kulma nevykĺzla z ruky, vyberte si model s pogumovanou rukoväťou. Rýchlosť zahriatia je dôležitá v prípade, že sa ráno vždy ponáhľate a chcete byť upravené. V tom prípade vám príde vhod aj funkcia automatického vypnutia.

Ak uvažujete nad kulmou nie kliešťového typu, oceníte tepelne izolovanú špičku. Pri kónickej kulme budete potrebovať ochrannú rukavicu. V prípade, že veľa cestujete, vyberte si kulmu s cestovným púzdrom a ochrannou tepelnou podložkou.

Rozdiel medzi kulmou a kulmofénom

Neviete, či potrebujete radšej kulmu, alebo kulmofén? Potom vám určite pomôžu jednotlivé popisy k týmto stylingovým nástrojom.

Kulma

Natáča vlasy spôsobom ohrevného telesa a jednoduchým spôsobom sa vlasy upravujú natočením pramienka na okrúhle teleso nadstavca. Hrúbka a tvar môže byť rôzny a od toho závisí, či sa vytvoria jemné kučery alebo mohutné lokne. Pri kulmách sú rozdiely v povrchu telesa, na ktoré sa vlasy natáčajú. Kulma je ideálna pre rýchly styling vlasov.

Kulmofén

Upravuje vlasy do účesu teplovzdušnou technológiou a je vhodný aj pre vlhké vlasy. Okrem prúdenia teplého vzduchu zároveň nadstavcom s rôznymi kefami vytvára účes. Aj pri kulmofénoch sa môžete stretnúť s rôznou hrúbkou, materiálom povrchu, kde znova vedie keramika.

Kulmofén

Plusom je nastaviteľnosť viacej úrovní teploty, plus chladný vzduch na dokončenie úpravy a rôzne nadstavce vo výbave. Niektoré kulmofény obsahujú ionizér a rotačnú kefu. Kulmofén je viac-menej kombinácia fénu a kulmy a práve kvôli úžitkovosti 2v1 sú veľmi obľúbené.

Typy kulmy

K najznámejším patrí klasická kliešťová kulma, s ktorou je práca s prameňmi vlasov vďaka úchytu jednoduchšia. Rovnomerný priemer po celej dĺžke kulmy je zárukou pravidelných vĺn. To je však zároveň aj nevýhodou kliešťovej kulmy, keďže pravidelné kučery pôsobia neprirodzene.

V ponuke je napríklad aj parná kulma, s ktorou sú vlasy hydratované, čiže sa menej lámu. Eliptická kulma má rovnaký polomer po celej svojej dĺžke, nemá však úchyt na vlasy. Prirodzený vzhľad kučier dosiahnete s kónickou kulmou, ktorej priemer sa po dĺžke zužuje. Keďže ani tento typ nemá úchyt, je kulma šetrná ku končekom vlasov.

Úprava vlasov bude bezstarostná a rýchla s automatickou lokňovacou kulmou. V prípade, že sa vám páčia účesy ako z 30. rokov minulého storočia, potrebujete trojkulmu.

Akú kulmu na krátke vlasy?

Ženy s krátkami vlasmi nemajú na výber toľko možností, ako tie s dlhými vlasmi. Aj pre ne sa však dajú nájsť vhodné modely, vďaka ktorým budú mať vlasy nadýchané a zvlnené. Vhodnou voľbou sú kulmy so šírkou do 19 mm. Umožnia vám robiť malé, ale aj špirálovité kučierky. Ak máte vlasy nad ramená, môžete uvažovať aj nad univerzálnou veľkosťou 25 mm alebo nad kulmou so šírkou 30 mm, ktorá je vhodná na vytvorenie objemu.

Ako vybrať kulmu na krátke vlasy

Akú kulmu na dlhé vlasy?

Univerzálnou veľkosťou je kulma so šírkou 25 mm, je totiž vhodná pre všetky dĺžky vlasov a umožňuje akékoľvek zvlnenie. Dámy s dlhšími vlasi si môžu vyberať aj z veľkostí 30, 32 – 33 a 38 – 40 mm. Pomocou kulmy s veľkosťou 30 mm si môžete vytvoriť prirodzené, jemné vlny, ale aj cyklické kučery, kulma so šírkou 32 – 33 mm výborne poslúži na zväčšenie objemu vlasov, vytvorenie veľkých vĺn, s ktorými vlasy pôsobia prirodzene. Kulma so šírkou 38 – 40 mm je určená pre ženy s dlhými rovnými vlasmi, ktoré chcú svojim vlasom dodať objem.

Samonatáčacia kulma

Automatická, samonavíjacia či samonatáčacia, všetky názvy označujú jeden a ten istý produkt – kulmu, ktorá je najvhodnejšia na natočenie pravidelných kučier. Vlasy si navíja pomocou rotačného valca, takže vám nehrozí popálenie. Ich nespornou výhodou je možnosť nastavenia teploty, smeru natáčania a aj veľkosti kučier. Pre krehké a poškodené vlasy je odporúčaná teplota do 150 °C, pre riedke a jemné je to 170 °C, pre normálne vlasy je ideálna teplota 200 °C. Pre nepoddajné a odolné vlasy môžete nastaviť teplotu 240 °C.

Kulmovanie dlhých vlasov

Teplovzdušná kefa na vlasy – fúkacia kulma

Teplovzdušná kefa na vlasy je spojením fénu a guľatej kefy, proces vysúšania a tvarovania vlasov je preto jednoduchší. Dosiahnete vďaka nej nadýchaný účes plný objemu. Kulmofén sa dá použiť taktiež na suché a polosuché vlasy, disponuje vymeniteľnými kefami určenými na krátke či dlhé vlasy. Pri výbere je dôležité dbať na funkcie kulmofénu, ale všímať si treba aj množstvo nadstavcov, materiál (obľúbené sú keramika a turmalín), možnosť regulácie teploty či rýchlosť fúkania vzduchu.

Rotačná kefa na vlasy

Na základe pohybu kefy sa kulmofény delia na rotačné a statické. Rotačné kefy na vlasy fungujú pomocou otáčania kefy (vpravo aj vľavo), statické, keďže kefa sa neotáča, pracujú s vlasmi len pomocou horúceho vzduchu. Rotačné kulmofény umožňujú väčšiu reguláciu teploty i intenzity fúkania. Pracujú v podstate automaticky, pretože sa nadstavec sám otáča, vlasy si namotá a zaistí vytvorenie nadýchaného účesu.

Teplovzdušná kefa na vlasy

Kónická kulma na vlasy

Tento typ kulmy sa od klasickej líši postupne sa zužujúcim tvarom. Vytvára prirodzený tvar kučier, pri korienkach robí široké vlny, ktoré dodávajú vlasom objem a ku končekom sa zužujú. Jej plusom je, že vlny vydržia dlhšiu dobu. Ponúka, rovnako ako klasické kulmy, možnosť regulácie teploty, rýchle nahriatie, teplotný zámok proti nechcenému prepnutiu, i automatické vypnutie. Najčastejšie sa vyrába z titánu, turmalínu a keramiky. Jej mínusom je vyššie riziko popálenia prstov, súčasťou balenia preto často býva ochranná rukavica. Práca s kónickou kulmou si vyžaduje cvik, keď sa s ňou však naučíte zaobchádzať, budete si vedieť vytvoriť účes behom chvíľky.

Remington, Rowenta, Philips, BaByliss

Ide o najobľúbenejšie značky kuliem, a to podľa hodnotenia zákazníkov i predajnosti. Spoločnosť Babyliss prvú kulmu predstavila už v roku 1961, čiže má dlhú tradíciu a svojimi produktmi zákazníkov pravidelne presviedča, že jej poslaním je vytvárať produkty na krásu pre celú rodinu. Značka Remington sa výrobou produktov na osobnú starostlivosť venuje viac ako 80 rokov. Tieto skúsenosti sa odrážajú na kvalite jej produktov a priazni zákazníkov. Obľúbená je napr. kulma ci95 Pearl či So Curls CF3710F0. Značky Rowenta a Philips ponúkajú nielen kvalitné kulmy a kulmofény, ale aj sušiče vlasov. Ani jednou z týchto značiek neurobíte chybu. Kulmy a kulmofény z ich produkcie vám pomôžu dosiahnuť účes, po akom túžite.

Značky kuliem na vlasy

Ako správne používať kulmu

Pomocou kulmy na vlasy si môžete vytvoriť veľké, nadýcháne kučery, malé kučierky ako po trvalej i tenké špirály. Aby ste si mohli vlasy upraviť podľa svojich predstáv, mali by ste vedieť, ako kulmu správne používať. Základom správneho kulmovania je kvalitná kulma s reguláciou teploty a ochranný prípravok, ktorý ochráni vaše vlasy pred nepriaznivými dôsledkami vplyvu vysokých teplôt.

Môžete postupovať 2 spôsobmi. Predeľte si vlasy na 2, resp. 3 časti, podľa ich hustoty. Kulmu držte vertikálne, otočenú svorkou dopredu, a natáčajte na ňu 5 cm pramene vlasov, najlepšie smerom von, teda preč od tváre, ku korienkom. Každý prameň kulmujte 7 – 12 sekúnd, podľa typu vašich vlasov.

Druhou možnosťou, ktorá je vhodná pre ženy s hrubými vlasmi, je pramene vlasov uchytiť do kulmy asi v polovici ich dĺžky, otočiť ju smerom od tváre a vlasy zatočiť až ku korienkom. Vydržte 7 sekúnd, svorku uvoľnite a posuňte kulmu ku končekom vlasov. Vlasy opäť zakrúťte až ku korienkom a držte ďalších 7 sekúnd.

Pre efekt prirodzených plážových vĺn nedotáčejte končeky prameňov. Zadnú časť vlasov môžete točiť smerom dovnútra. Bočné partie vlasov, naopak, smerujte smerom od tváre, aby krásne vynikla. Po kulmovaní nechajte vlasy vychladnúť pár minút a môžete ich tvarovať.

Pri kulmovaní postupujte od spodných vlasov smerom hore a jednotlivé vrstvy si striekajte lakom na vlasy. Vlasy po skončení prehoďte dopredu a späť a prečešte si ich prstami, aby ste sa zbavili prstencov od kulmy.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

O kulmách a kulmofénoch chcete vedieť naozaj všetko. Do redakcie sme dostali viacero otázok týkajúcich sa tejto témy, ktoré sme sa rozhodli podrobne zodpovedať. Ak sa chcete ešte niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám odpovieme čo najskôr.

Kulma s nadstavcami. Je to potrebné?

Nie je, pokiaľ neplánujete experimentovať a skúšať rôzne veľkosti kučier a účesov. Pokiaľ si zvolíte kulmu s viacerými nadstavcami, získate škálu nástrojov, ktorá vám umožní byť každý deň inou ženou, teda dopriať si vždy iný účes. Takéto súpravy zvyčajne obsahujú jednu zásuvnú rukoväť a rôzne typy a veľkosti nadstavcov.

Parná kulma je drahšia. Oplatí sa investovať?

Kombinácia tepla a pary dodáva vlasom hebkosť a lesk. Tým pádom vyzerajú zdravšie. Od klasických kuliem sa parné líšia malým zásobníkom na vodu, ktorý sa zvyčajne umiestňuje na špičku kulmy. Zásobníky môžu byť aj dva, jeden slúži na vodu a druhý na arganový olej. Jeho mikroskopické kvapôčky sa po zahriatí kulmy dostávajú do vlasov. Ak máte pocit, že vaše vlasy nevyzerajú po použití kulmy zdravo, určite sa vám do tohto typu oplatí investovať.

Čo na veľké vlny? Kulmu alebo kulmofén?

S obidvomi dosiahnete krásne vlny, rozdiel je v tom, ako dlho vám vydržia. Kulma je vhodná na tvarovanie vĺn na suchých vlasov. Pracuje s vyššou teplotou, vlny vydržia dlhšie. Kulmofén je zariadenie 2 v 1. Vlasy vám vysuší a vďaka rôznym nadstavcom si môžete vlasy vytvarovať podľa želania. Kulmofén je vhodnou voľbou pre jemné vlasy. Vlny sú jemnejšie a nevydržia tak dlho.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 01.07.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/08/2022 11:01
Baška

Mám Revlon RVDR5222E a som spokojná s kvalitným prevedením. Vďaka štetinám z diviaka je dodaným vlasom lesk. Je to jeden z mála kulmofénov, ktorý naozaj funguje a dáva vlasom objem. Plusom je možnosť teplého a studeného vzduchu či dlhý kábel pre ľahkú manipuláciu. Prístroj je trocha viac hlučný, než som očakávala. Nie je najlacnejší, ale účel spĺňa na jednotku.

12/08/2022 15:42
Maťa

Mám jednoduchú a lacnú kulmu na vlasy BRAVO B4636. Je praktická, ľahko sa s ňou manipuluje a páči sa mi, že prívodový kábel je otočný a teda nezavadzia pri manipulácii s ňou. Ohrev kulmy je rýchly. A po zapnutí je zvolená teplota dosiahnutá raz dva. Použitý bol teflón, čo je taká klasika, tak verím, že kulma mi bude dlho a kvalitne slúžiť. Pre bežné používateľky úplne postačujúce.

25/05/2022 10:03
Darina

BaByliss C325E je skvelý pomocník, vlasy si môžem upraviť podľa potreby. Aj pri používaní termoaktívneho tužidla sú vlasy do 10 minút hotové. Vyzdvihujem, že sa veľmi rýchlo nahreje a nechýbajú tu stupne regulácie teploty. Môžem odporučiť aj ostatným ženám.

03/12/2021 17:51
Barbara

Kulmofén Revlon Salon One-Step rýchlo a kvalitne vytvaruje účes. Rukoväť by však mala byť tenšia, pretože sa horšie drží. Manipuláciu trochu sťažuje aj vyššia hmotnosť kulmofénu. Každopádne, úprava účesu je rýchlejšia než s kruhovou kefou. Mínusom je, že ak si suším vlasy na najteplejšom stupni, bez rukavíc pália ruky.

03/12/2021 08:48
Magda

Kulma BaByliss C325E je pre mňa skvelý pomocník, vlny sa mi robia veľmi pohodlne. Kulma sa rýchlo nahreje a super sú aj stupne na reguláciu teploty. Odporúčam používať termoaktívne tužidlo, aby bol výsledný efekt dlhšie trvajúci. Kulmu môžem odporučiť aj ostatným, ale asi budú výsledky závisieť od toho, aký máte typ vlasov.

01/10/2021 18:33
Majka

Dôverujem značke Rowenta a nedávno som si kúpila kulmu Multistyler Waves Addict. Páčia sa mi kvalitné keramické doštičky, rýchle nahriatie aj rýchly styling či možnosť vyberať si zo šiestich teplôt. Na každý deň môžem mať iný účes, pretože sú tu štyri veľkosti vĺn.

29/03/2020 21:32
Ewa

ja som pomerne pohodlná, no na holywoodske vlny si vzdy najdem cas a teraz som uz asi dva mesiace na lokňovacej kulme a je to rýchle, neškodí vlasom a efektné - naozaj rovnomerné pevné vlny ..

22/12/2017 18:37
Karin

Dobrý deň, ďakujem za hodnotenie, určite pomáha pri výbere. Len mi chýba obdobie alebo dátum, v ktorom sa vyhodnotenie produktov robilo.
Všetko dobré
Karin

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok