Najlepšie strešné boxy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Hoci sú strešné boxy na autá obľúbené najmä u lyžiarov, ide o jednoduché a nie práve najdrahšie riešenie, ako zväčšiť batožinový priestor vášho vozidla.

Ako vybrať strešný box?

V článku vás oboznámime s tým, ako si strešný box na auto vybrať, čo všetko na jeho inštaláciu budete potrebovať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie strešné boxy

Názov Hodnotenie Detail
Thule Force XT   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
G3 Spark.eco 320   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Northline ECOspace   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Thule Motion XT Sport   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Modula Wego 500   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Strešné boxy – recenzie

Strešný box ocenia nielen lyžiari. Ide o pohodlné riešenie zväčšenia batožinového priestoru auta. Strešný box si môžete požičať, výhodnejšia je však jeho kúpa. Nejde o predraženú záležitosť, navyše vám poslúži niekoľko rokov. Vzhľadom na množstvo značiek a modelov (Thule, Hakr, Hapro, Northline Evospace) nie je výber jednoduchý. Vyskúšať všetky by bolo finančne a aj časovo náročné. Pripravili sme preto pre vás recenzie niekoľkých obľúbených modelov. Dúfame, že vám pomôžu pri rozhodovaní.

Na lyže, na batožinu aj na kočík

V strešnom boxe nemusíte voziť iba lyže alebo snowboardy. Boxy sú vhodné aj na prepravu batožiny a využijete ich aj pri ceste na letnú dovolenku či na chatu.

Kvôli aerodynamickému tvaru je väčšina boxov nízka a dlhá, takže príliš objemné predmety sa do nich nezmestia. V ponuke niektorých výrobcov však nájdete aj vysoké boxy, ktoré môžete použiť napr. na prepravu detských kočíkov (samozrejme, v zloženom stave).

Pri výbere si teda ujasnite, čo v nich budete voziť a následne si vyberte rozmery boxu práve podľa prepravovaných predmetov. Všimnite si, že väčšina boxov sa smerom dopredu znižuje, preto výrobcovia zvyknú udávať menšiu využiteľnú dĺžku pre lyže (napr. 190 cm box môže mať využiteľnú dĺžku iba 175 cm). 

Strešný box môžete nainštalovať na auto akéhokoľvek typu, pri krátkych autách typu hatchback (napr. Škoda Fabia, VW Golf) však môže príliš dlhý box prekážať dverám kufra, ktoré možno nebudete vedieť úplne otvoriť. Ak ho posuniete príliš dopredu, môže vám prekážať vo výhľade smerom nahor, napr. na semafory alebo značky.

Dôležitá je aj šírka boxu – štandardom je vyše 60 cm. Do širokého boxu síce naložíte viac nákladu, vedľa úzkeho boxu však budete môcť umiestniť ďalší náklad, napr. bicykle.

Celkovú veľkosť potom dokresľuje objem boxu (štandardom je 300 l), väčšina výrobcov udáva aj kapacitu podľa počtu párov lyží alebo snowboardov. Samozrejme, každé lyže sú iné, preto tento údaj berte ako orientačný a riaďte sa radšej rozmermi lyží a boxu.

Bez priečnikov sa nepohnete

Na upevnenie strešného boxu budete potrebovať strešný nosič, resp. nosiče, označované aj ako priečniky. Mali by ste teda vyberať strešné boxy podľa auta – teda podľa toho, či máte na aute tzv. hagusy (pozdĺžne nosiče) alebo iný systém na upevnenie priečnikov. 

Pozor si však dajte aj pri systéme uchytenia strešného boxu k priečnikom, nie všetky sú totiž navzájom kompatibilné.

Strešný box je vhodný na prepravu lyží i batožiny

Najčastejšie spôsoby uchytenia strešných boxov:

  • U-svorky: Najjednoduchší systém uchytenia, ktorý používajú výrobcovia pri najlacnejších boxoch. Výhoda U-svoriek spočíva v ich univerzálnosti, pasujú totiž na väčšinu strešných nosičov. Na koncoch sú vybavené závitmi, na ktoré jednoducho naskrutkujete matice. Svorky pritiahnete, koľko treba tak, aby box sedel na nosiči pevne. Pri tenkom nosiči sa však môže stať, že svorky budú príliš dlhé a budú vyčnievať dovnútra boxu. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste batožinu pri nakladaní nepoškodili, alebo svorky zrezať. Kvôli zložitej a zdĺhavej montáži siahnite po tomto systéme radšej iba v prípade, že budete nechávať strešný box na aute.
  • T-drážka: Ide o systém uchytenia pomocou špeciálnej drážky v strešných priečnikoch. Do nich vložíte strmeň v tvare písmena T a ten vo vnútri boxu upevníte skrutkou. Uchytenie pomocou tohto systému je omnoho jednoduchšie ako pri U-svorkách, drážku však nenájdete na všetkých typoch strešných priečnikov. 
  • Fast-Grip: Tento systém uchytenia využíva rýchloupínacie strmene s pohyblivými čeľusťami. Tie sa zachytia o bočné strany a spodné hrany nosiča, pritiahnete ich pomocou skrutiek z vnútornej strany boxov. Nevýhodou tohto systému je, že čeľuste nie sú vhodné pre priečniky každej šírky, obzvlášť na tých širších nemusia držať dobre. V niektorých prípadoch môžu skrutky obmedzovať priestor vo vnútri boxu. Systém Fast-Grip používa značka Thule a je neoceniteľným v prípadoch, keď chcete strešný box z auta často dávať dolu.

Aký strešný nosič si k boxu vybrať? Pri výbere si dajte pozor najmä na to, aby vám sedela šírka priečnikov so šírkou upevňovacích svoriek, alebo čeľustí (výrobca zvykne max. šírku špecifikovať). Štandardom sú rozmery priečnikov 90 × 38 mm alebo 95 × 38 mm.

Aby ste vedeli, ako veľmi máte upevňovacie skrutky utiahnuť, výrobcovia niektoré z nich vybavujú indikátormi uťahovacieho momentu. Najčastejšie fungujú tak, že skrutka pri dosiahnutí potrebnej sily preskočí alebo „cvakne“.

Ak uvažujete, ako umiestniť strešný box, máte niekoľko možností. Ak nebudete na streche viezť ďalší náklad, mali by ste box umiestniť do stredu, v opačnom prípade môžete box posunúť k ľavej či pravej strane. V každom prípade by však mal byť umiestnený rovno, šikmou stranou vpred.

Pri nakladaní boxu si dajte pozor nielen na nosnosť samotného boxu, ale tiež na nosnosť strechy. Tá sa v niektorých prípadoch môže pohybovať pod 100 kg. Do nosnosti nezabudnite započítať hmotnosť boxu, hmotnosť nákladu i samotných priečnikov.

Žiadne zbytočné „papierovačky“

Dobrou správou je, že strešný box nepodlieha žiadnemu schvaľovaniu ani zápisu do technického preukazu auta zo strany dopravného inšpektorátu. 

Z legislatívneho hľadiska ide o náklad – nezabudnite teda dodržiavať všetky predpisy s tým spojené. Dôležité je najmä dostatočne pevné uchytenie, aby ste nikoho na ceste neohrozili, box by tiež nemal vyčnievať z obrysov karosérie (ak sa inak nedá, musíte ho vzadu označiť špeciálnou tabuľkou s červenobielymi pruhmi).

Strešné boxy sa vyrábajú z pevného plastu

Maximálna rýchlosť so strešným boxom nie je zákonom obmedzená. Môže však byť obmedzená samotným výrobcom, ktorý box skonštruoval tak, aby vydržal iba určité zaťaženie. V prípade nedodržania konštrukčnej rýchlosti a ohrozenia ostatných účastníkov premávky sa musíte pripraviť na možné sankcie.

Nie je plast ako plast

Väčšina výrobcov používa na výrobu strešných boxov plast. Pevnosť boxu však závisí od druhu použitých plastov i od ich hrúbky. Pri lacnejších boxoch sú plasty tenké, ak ich príliš naložíte, prehýbajú sa a môžu prasknúť. Problémom pri tenkých plastoch tiež býva, že vrchné veko dobre nedolieha k spodku a môžete mať problém trafiť protikus do zámku. Tenké plasty nemusia odolať ani prípadnému krupobitiu. Rozumným štandardom pri pevnom strešnom boxe je hrúbka 4 mm, nie každý výrobca však hrúbku materiálu špecifikuje.

Nepriateľom nekvalitných plastov je aj UV žiarenie. Okrem toho, že jeho vplyvom môže vyblednúť farba strešného boxu, plasty môžu degradovať, stať sa krehkými a pri mechanickom namáhaní popraskať. Pozor teda na príliš lacné strešné boxy od neznámych výrobcov. Väčšina známych výrobcov na to myslí a upravuje svoje plasty špeciálnymi povrchovými vrstvami, ktoré ich pred UV žiarením ochránia.

Mnohé modely nosičov sú dostupné v rôznych farbách, najčastejšia je biela, čierna, sivá, strieborná či ich kombinácie. Ak chcete používať strešný box aj v lete, myslite na to, že box tmavej farby sa omnoho viac vyhreje. Vysoké teploty neprospievajú potravinám, ale napr. ani elektronike.

Bezpečnosť nadovšetko

Samozrejme, strešný box nestačí jednoducho zavrieť, na každom mieste totiž môže číhať človek, ktorý by si mohol obsah vášho boxu prisvojiť.

Každý kvalitný strešný box by teda mal byť uzamykateľný. Niektoré modely majú iba 1 zámok s jediným zamykacím bodom, ideálne však je, ak má box zamykacích bodov viac. Ich prekonávanie totiž zaberie prípadnému zlodejovi omnoho viac času. Viaceré zamykacie body môžu byť ovládané samostatnými zámkami alebo jediným centrálnym zámkom (tzv. centrálne uzamykanie). Keďže kovové zámky často vplyvom vyzrážanej vlhkosti hrdzavejú, uchyľujú sa výrobcovia k používaniu plastových zámkov.

Strešný box by mal byť uzamykateľný

Aby ste mali istotu, že ste box uzamkli správne, niektorí výrobcovia vybavujú zámky špeciálnymi poistkami, ktoré vám nedovolia vytiahnuť kľúč, pokým nie je box uzamknutý. Uzamykanie boxu je však dôležité nielen ako ochrana pred zlodejmi, ale tiež ako ochrana pred samovoľným otvorením boxu za jazdy

Lacnejšie strešné boxy majú iba jednostranné otváranie – otvárajú sa teda tak, aby ste k nim mali prístup zo strany spolujazdca. Náklad tak budete môcť vykladať bezpečne zo strany chodníka alebo krajniceObojstranné otváranie je však praktickejšie pre nakladanie i vykladanie nákladu. Otváranie veka v niektorých boxoch zjednodušujú podpery s pružinami.

Vyššia spotreba? Iba o trošku

Odpor vzduchu je jedným z kľúčových parametrov strešného boxu, hoci ho výrobcovia nešpecifikujú konkrétnymi hodnotami.

Prúdenie vzduchu počas jazdy spôsobuje hluk okolo každého strešného boxu. Hladina hluku rastie so zvyšujúcou sa rýchlosťou, jej úroveň však závisí aj od tvaru boxu. Drahšie boxy, na ktorých dizajne si dal výrobca záležať, teda bývajú tichšie. Určitú hlučnosť však spôsobujú aj samotné priečniky (občas aj väčšiu ako strešný box).

S rastúcim odporom vzduchu, žiaľ, mierne rastie aj spotreba paliva, keďže motor je viac zaťažený. Ani tento parameter sa v špecifikácii boxu nedozviete, obyčajne však ide o nárast v niekoľkých dcl na 100 km.

Pri šoférovaní so strešným boxom si dajte pozor aj na zmenu jazdných vlastností. Ťažisko auta sa totiž posúva smerom nahor tým viac, čím viac bude box naložený. V ostrých zákrutách teda auto nemusí sedieť na ceste tak dobre, ako bez boxu.

Aby vydržal čo najdlhšie

Strešné boxy sú takmer bezúdržbové. Umývať by ste ich mali podľa inštrukcií výrobcu, pozor si dajte najmä pri vysokotlakových umývačkách (tzv. vapky) – silný tlak by mohol plasty poškodiť

Problémom môže byť hrdzavenie kovových častí, tie sú však väčšinou ošetrené vhodnou farbou. Pozor si dajte napr. pri skracovaní U-svoriek na prichytenie boxu, tie by ste mali ošetriť zinkovým sprejom alebo farbou. Gumové tesnenia môžu vplyvom nízkych teplôt strácať pružnosť a časom praskať. Mali by ste ich teda z času na čas ošetriť silikónovým sprejom (ak výrobca neodporúča inak).

Uzamykanie strešného boxu kvôli bezpečnosti

Nezabúdajte ani na zámky, ktoré môžu najmä na jeseň a v zime vplyvom vlhkosti hrdzavieť, prípadne zatuhnúť vplyvom nahromadených nečistôt. Zámok je teda dobré občas vyčistiť a ošetriť vhodným mazivom (postačí klasický sprej WD-40).

Ako uskladniť strešný box? Niektorí výrobcovia ich vybavujú držiakmi pre zvislé skladovanie – v takom prípade zaberú vo vašej garáži minimum miesta. Pre niektoré modely však zvislé skladovanie neodporúčajú.

Obľúbené značky a ceny strešných boxov

Medzi najobľúbenejšie značky strešných boxov patria Thule, Northline, Hakr a Hapro

Thule je overená značka s kvalitným spracovaním a praktickými riešeniami, čo sa však odráža aj na vyššej cene

Český výrobca Hakr útoči na konkurenciu skôr nízkou cenou, aj za cenu o niečo slabšieho materiálového spracovania. 

Boxy Northline tvoria určitý kompromis medzi cenou a kvalitou spracovania. Strešný box Hapro od holandského výrobcu patrí medzi najdrahšie na trhu, so zodpovedajúcou kvalitou. Strešný box Ultraplast patrí tiež medzi lacnejšie, napriek tomu má však kvalitné vyhotovenie, o čom svedčia aj skúsenosti používateľov v recenziách.

Okrem e-shopu je miestom, kde si môžete zaobstarať strešný box aj požičovňa. Požičanie stojí cca 6 eur na deň, pričom nový box s dostatočnou veľkosťou na prepravu lyží zoženiete už za 120 eur. Investícia doň sa vám teda vráti už za 20 dní, čo predstavuje 7 lyžovačiek.

Načastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Strešný box je skvelou voľbou, pokiaľ radi lyžujete a dopravujete sa na miesto svojím autom, prípadne veľa cestujete a potrebujete navýšiť batožinový priestor. Hoci už viete, ako strešný box vybrať, ktoré parametre si všímať, aké značky sú považované za kvalitné, otázok ohľadom strešných boxov máte stále dosť. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedť na tomto mieste. Nejde, samozrejme, o konečný zoznam. Pokiaľ vás ešte niečo o strešných boxoch zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Ovplyvňuje strešný box spotrebu auta?

Áno, ovplyvňuje. Tým, že sa navyšujú rozmery a hmotnosť auta, dochádza k navýšeniu spotreby. Strešné boxy majú spravidla tento údaj uvedený v popise. Navýšenie nie je vo väčšine prípadov nijako výrazné. Podľa štýlu jazdy sa však môže zvýšiť spotreba až o 30 %.

Koľko batožiny sa zmestí do strešného boxu?

Strešné boxy sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach. Údaj o množstve batožiny, ktorá sa do nich zmestí, sa preto líši. V ponuke nájdete boxy s objemom 300 l, ale aj s objemom 600 l.

Aká je doporučená rýchlosť jazdy so strešným nosičom?

Doporučená rýchlosť pri jazde so strešných boxom je 90 km/h. Vyhláška, ktorá by upravovala maximálnu povolenú rýchlosť, však neexistuje. Ak plánujete jazdiť rýchlejšie, myslite na to, že box na streche auta výrazne vplýva na jazdné vlastnosti vozidla.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 15.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 07:51
Rolo

Super box je Neumann Adventure 130, aj keď je menších rozmerov, no na menšie auto je ako vyšitý. Väčšie veci si sem neuskladníte, ale pre batožinu úplne postačuje. Montáž bola rýchla a jednoduchá a cena prijateľná. Odporúčam aj ostatným nenáročným používateľom.

13/08/2021 08:20
Juraj D.

Mám lacnejší strešný box G3 Helios 480, ktorý spĺňa všetko, čo som očakával. Montáž na strechu auta bola veľmi rýchla a jednoduchá bez akéhokoľvek náradia. Vnútro boxu je priestranné, zmestí sa tam dosť vecí. Vzhľad je pekný, mám čiernu verziu s lesklým povrchom. Box je nehlučný, vďaka skvelej aerodynamike. Pred kúpou som sa obával najmä hluku, no manželka nič nepostrehla, takže fajn. Chodím s ním kade tade, aj na hory a zatiaľ som nepostrehol žiadne nedostatky. Cez zimu sa sem zmestia dvakrát lyže aj lyžiarky a ďalšie drobné príslušenstvo. Oceňujem obojstranné zamykanie / otváranie. Je to jednoduchý strešný box za výhodnú cenu vhodný pre nenáročných používateľov.

12/08/2021 21:01
Tibor N.

Kúpil som si dizajnovo atraktívny strešný box Northline ECOspace, ktorý bol za prijateľnú cenu. Je vyrobený z kvalitného ABS plastu, vďaka čomu verím v odolnosť aj pomerne dlhú životnosť výrobku. Na dotyk i pohľad je box pevný. S jeho upevnením som nemal najmenší problém, pretože montáž bola rýchla a jednoduchá. Upínanie je pevné a univerzálne, preto nemám strach, že by mi box z vozidla spadol. Nakoľko je toto môj prvý strešný box, neviem ho porovnať so žiadnym iným. Manipulácia pri zatváraní a otváraní je veľmi dobrá, čiže som spokojný. Je to praktická vec a objemovo mi úplne postačuje. Na základe vlastných skúseností s týmto produktom ho odporúčam aj ostatným.

05/07/2021 12:27
Martin Juriak

Dobrý deň, najjednoduchšie bude si zistiť, s akými boxmi sú dané priečniky kompatibilné, nebolo to v návode?

01/07/2021 12:24
Miroslav Galko

Dobry den.Vlastnim vozidlo Opel Combo Life rocnik 2020.Mam na nom namontovane stresne nosice Priečniky Thule WingBar Opel Combo 2019- s pevnými bodmi.Potreboval by som stresny box v pozadovanej kvalite do 300 eur.Dakujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok