Najlepšie krovinorezy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ako si vybrať krovinorez? V hypermarkete zoženiete aj za 20 €, v špecializovanej predajni so záhradnými potrebami nie je problém nájsť aj kúsky cez 100 €. Ako sa zorientovať a podľa čoho vyberať? Ktoré parametre sledovať a ktoré sú len reklamný ťah predajcov?

Ako vybrať krovinorez?

Nie je to jednoduché. Preto sme zozbierali rôzne testy krovinorezov, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie benzínové krovinorezy

Názov Hodnotenie Detail
Demon RQ580 M83106   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
VeGA BC525PRO   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Fieldmann FZS 3020-B   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Stihl FS 120   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Stiga BC 555 B   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Najlepšie elektrické krovinorezy

Názov Hodnotenie Detail
Riwall REB 1223   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
POWXG30033   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fieldmann FZS 2050-E   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch AFS 23-37   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Extol Craft 416125   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Krovinorezy – recenzie

Krovinorez Stihl, Hecht, Dolman alebo Demon? Je lepší akumulátorový, elektrický či benzínový krovinorez? Ak si aj napriek nášmu sprievodcovi neviete vybrať ten správny model, možno vám s tým pomôžu naše recenzie.

Ako vybrať krovinorez?

Bežná elektrická alebo motorová kosačka si nedokážu s vysokou trávou s burinou často poradiť. Tráva a burina rastú rýchlo najmä po daždi. Ak máte v záhrade trávnik, pravdepodobne ste sa s tým už stretli. S vysokou trávou vám môže pomôcť krovinorez či vyžínač. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Krovinorez, či vyžínač?

Krovinorezy si mnoho ľudí zamieňa s vyžínačmi, teda strunovými kosačkami. Tieto stroje slúžia na kosenie trávy na miestach, kde je ťažší prístup s klasickou kosačkou. Hodia sa na úpravu trávy v okolí stromov či pri obrubníkoch, ak máte malú záhradu, môžete s vyžínačom pokojne pokosiť celý trávnik. Na veľmi vysoké a husté porasty s burinou však vyžínač nestačí.

Kosenie trávy krovinorezom

S hustejšími, neprístupnými porastmi s drevinami si poľahky poradí krovinorez. Vyžínač používa na kosenie strunu, krovinorez môže pracovať so strunovou kosiacou hlavou, ale aj s oceľovým kosiacim nožom/kotúčom. Aby si krovinorez poradil s hustým porastom, potrebuje preniesť väčšiu silu, na čo slúžia hriadele s ozubenými prevodmi.

Typy pohonov

Pri krovinorezoch máte na výber zo 4 typov pohonov. Každý z nich má svoje výhody.

  • Benzínový dvojtaktný – v prípade krovinorezov ide o najbežnejší druh motora. Dvojtaktný motor má menšiu hmotnosť a je jednoduchší na výrobu, čomu zodpovedá i jeho cena. Je hlučnejší ako štvortaktný motor, menej účinný a aj menej šetrný k životnému prostrediu. Ak si zvolíte tento typ, majte na pamäti, že na svoje fungovanie potrebuje prímes oleja do benzínu v správnom pomere, inak hrozí zadretie motora.
  • Benzínový štvortaktný – tieto motory obsahujú, na rozdiel od dvojtaktných, rozvodový mechanizmus s ventilmi, čiže sú ťažšie. Potešia však menšou hlučnosťou, väčšou účinnosťou, lepšími emisnými parametrami i nižšou spotrebou paliva. Ich údržba je o niečo náročnejšia, hmotnosť vyššia a sú drahšie ako krovinorezy s benzínovým dvojtaktným motorom.
  • Elektrický – na ich fungovanie potrebujete 230 V zásuvku, čiže sa hodia predovšetkým na prácu okolo domu. Majú nižší výkon ako benzínové motory, zato sa môžu pochváliť väčším krútiacim momentom. Životnosť elektromotora je vysoká, dozerať treba len na výmenu ložísk. Hlučnosť je zanedbateľná, čo umožňuje s krovinorezom pracovať aj vo večerných hodinách či v nedeľu bez toho, aby ste rušili susedov. Pri voľbe tohto typu nezabúdajte na dĺžku kábla a na to, že predlžovací kábel musí dosiahnuť všade, kde budete stroj používať. Rizikom je možnosť preseknutia kábla a úraz elektrickým prúdom, ktoré však môžete eliminovať použitím zásuvkového obvodu s tzv. prúdovým chráničom.

Benzínový krovinorez

  • Akumulátorový – krovinorezy tohto typu pracujú zvyčajne s bezpečným napätím do 50 V. Majú o niečo nižší výkon ako ich elektrickí kolegovia a sú aj o niečo ťažšie. Ich výhodou však je prenosnosť, dostanete sa s nimi aj na miesta, kam predlžovací kábel nedočiahne. Životnosť akumulátora je niekoľko rokov, závisí to od toho, ako často budete krovinorez používať.

Výkon akumulátora

Tento parameter súvisí s tým, na aké práce plánujete krovinorez používať. Ak hľadáte stroj iba na kosenie trávy, postačí vám krovinorez s menším výkonom, pokiaľ plánujete kosiť husté porasty, obzerajte sa po strojoch s výkonom 1 000 W a viac. S výkonom úzko súvisí šírka záberu kosačky. Platí, že čím väčší priemer struny/noža má krovinorez, tým viac materiálu naraz pokosí a tým väčší výkon potrebuje.

Benzínové krovinorezy

Ich výkon začína na hodnotách 0,6 kW (1 kW = 1000 W). Benzínové krovinorezy s týmto výkonom zvládnu údržbu bežného trávnika alebo nízkych trávnatých porastov. Pokiaľ sa staráte o väčší pozemok či lúku s hustým porastom, budete potrebovať stroj s výkonom 2 kW a viac. Pri výbere myslite na to, kto bude s krovinorezom pracovať najčastejšie, pretože benzínové stroje bývajú pomerne ťažké (tie na profesionálne využitie s výkonom nad 3 kW môžu mať aj 10 kg) a niekoľkohodinová práca s nimi môže byť pomerne náročná. S výkonom súvisí i spotreba paliva, výkonnejšie motory ho, prirodzene, spotrebujú viac.

Výkonný krovinorez

Elektrické a akumulátorové krovinorezy

Najslabšie elektrické a akumulátorové krovinorezy disponujú výkonom okolo 250 W. Stroje s týmto výkonom vám postačia na jednoduchú úpravu trávnika okolo domu. Najčastejšie je šírka záberu 25 cm. Výkonový strop pri elektrických akumulátoroch je okolo 1 500 W, pri akumulátorových to je 600 W. Elektrické krovinorezy s vysokým výkonom si poradia aj s hustejšími porastmi.

Struny i nože

Krovinorezy bývajú vybavené rôznymi druhmi kosiacich hláv a kotúčov, pričom každý z nich má iné použitie. Pred kúpou si overte, akými druhmi hláv a kotúčov vybraný krovinorez disponuje a aké si budete musieť dokúpiť.

  • Strunová hlavica – navinutá kosiaca struna je citlivá k trávniku a nepoškodí okolité predmety či stromy. Šírka záberu je síce veľká, ale hlavica si neporadí s kríkmi a drevinami, problém jej môže robiť tiež vyšší a hustejší porast. Dobrou voľbou sú automatické hlavy. Pri opotrebení ich stačí poklepať o zem a struna sa vysunie a predĺži, pri prvom pretočení sa oreže jej prebytočná dĺžka o špeciálny nástavec integrovaný v ochrannom kryte.
  • Dvojzubý nôž – býva štandardnou výbavou niektorých krovinorezov. Nôž je oceľový, hodí sa na kosenie trávy a pevnejších porastov (burina, tŕstie a pod.). Šírka záberu je veľká.
  • Trojzubý a štvorzubý nôž – aj tieto oceľové nože sa bežne dodávajú k niektorým modelom krovinorezov. Zvládnu kosenie tvrdých a hustých porastov, šírka záberu je nižšia ako u dvojzubých nožov.
  • Osemzubý kotúč – podobá sa na kotúč do okružnej píly na drevo, krovinorez s takýmto kotúčom si poradí s najtvrdšími porastmi i s tenšími drevinami.
  • Plastový osemzubý kotúč – určený je na kosenie trávy a rákosia na miestach, kde by mohlo prísť k poškodeniu okolitých predmetov (obrubník, plot a pod.).
  • Osemdesiatzubý kotúč – disponuje veľkým počtom malých ostrých zúbkov, ktoré zvládnu spiľovať kríky a aj menšie kmene stromov.

Nezabúdajte na komfort práce ani na bezpečnosť

Krovinorezy sú vybavené buď jednoduchými, alebo dvojitými rukoväťami. Jednoduché v tvare oblúka sa nachádzajú zvyčajne na elektrických krovinorezoch a na benzínových strojoch s menšou hmotnosťou. Dvojitá rukoväť má madlá na obe ruky, pohyb s ťažšími strojmi je vďaka nim plynulý a presný.

Popruhy krovinorezu

S komfortom súvisia popruhy na chrbát, na ktoré stroj umiestnite pomocou pútka. K ľahším strojom sú zvyčajne dodávané jednoduché popruhy cez rameno a krížom cez chrbát. K ťažším krovinorezom bývajú pribalené popruhy s výstužou chrbta a s chráničom stehna. Overte si, či je krovinorez dodávaný s popruhmi, ak nie je, tak sa aspoň uistite, že sa dajú dokúpiť.

Pred kúpou myslite taktiež na váhu stroja, ktorá závisí od typu motora. Najľahšie elektrické krovinorezy majú okolo 2,5 kg, benzínové okolo 5 – 7 kg a stroje na profesionálne využitie dosahujú hmotnosť viac ako 10 kg.

Práca s krovinorezom môže byť nebezpečná, keďže kosiaca hlava odhadzuje všetko, čo má v ceste (kamienky, kúsky dreva, steblá trávy). Z toho dôvodu by ste pri kosení mali mať oblečené dlhé pracovné nohavice, tričko s dlhým rukávom, prípadne pracovný kabát a a na hlave ochranný štít z plexiskla alebo aspoň ochranné okuliare.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Krovinorez ocení každý majiteľ domu a pozemku, na ktorom rastie tráva a burina. Krovinorez si totiž poľahky poradí s vysokou trávou a burinou, s ktorými má klasická kosačka problém. Výber podľa parametrov a technických vlasností nie je zlou voľbou, zabúdať však netreba ani na praktické využitie stroja. Pred výberom krovinorezu si odpovedzte na niekoľko základných otázok:

Aký je rozdiel medzi vyžínačom a krovinorezom?

Vyžínač je vhodný na kosenie ťažko dostupných miest, ako napr. okolie stromov, kameňov, stien. S hustejšími či drevnatejšími porastmi si však neporadí. Krovinorezy sú určené na opracovanie hustých porastov rôzneho druhu (aj drevnatejších) v ťažko dostupných miestach.

Strunová kosačka alebo krovinorez? Čo je pre mňa vhodnejšie?

Strunová kosačka je vhodná na použitie na rovnejších trávnatých plochách. Krovinorez je vo väčšine prípadov modulárny, rezný kotúč sa dá nahradiť sečnými strunami, získate teda 2 v 1. Krovinorez využijete aj na ťažšie dostupných miestach. Ak máte pozemok s hustým porastom, krami, ťažko prístupným terénom, krovinorez je pre vás vhodnejší.

Hodí sa akumulátorový krovinorez na profesionálne využitie?

Napriek tomu, že akumulátorový krovinorez má svoje výhody (nie je obmedzovaný káblom, čiže sa s ním dostanete takmer kamkoľvek), nie je na profesionálne využitie vhodný. Dôvodom je kapacita batérie. Pokosiť ním zvládnete len menšiu plochu, potom ho treba znovu nabiť. Práca by sa vám tak zbytočne predlžovala.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 06.06.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/12/2021 11:30
Roman G.

Veľmi lacný, ale šikovný krovinorez je FIELDMANN FZS 2105-E. Je ľahučký, dobre sa s ním manipuluje a páči sa mi aj jeho tvar a dizajn. Na menšie plochy je to šikovný pomocník. Treba dodať, že silóny sú tenké, takže treba s nimi zaobchádzať opatrne, respektíve ich často meniť. Pre nenáročných používateľov odporúčam, iným radšej niečo silnejšie a výkonnejšie.

29/11/2021 10:13
Denis

Patriot TBC 431 D pokosí veľmi dobre, no štartovanie nie je vždy ideálne. Inak výrobok splnil moje očakávania, je ľahký, skladný a má veľmi dobrú výdrž. Hlučnosť je vyššia, než som očakával, no nehodnotím to ako výrazné mínus. Dá sa na to zvyknúť. Pracuje v každej polohe, čiže kosenie je rýchle.

28/10/2021 11:11
Jožko

Som spokojný s krovinorezom Extol Craft, používam ho okolo rodinného domu aj na chalupe. Je ľahký a preto je perfektný aj pre ženy, často sa pri kosení so ženou striedame, čo je super, že na všetko nie som sám. :-) Pre menšieho plochy ho určite odporúčam, za tie peniaze splnil moje očakávania.

28/10/2021 09:40
Zdeno

Veľmi výkonná kosačka je Stiga SBC 656 DX, ktorá má robustnú konštrukciu a veľkú hlavu na lanko. Cena je nastavená priaznivo, no prekáža mi vyššia váha a menšia nádrž na palivo. Keďže bývam na dedine, je to môj skvelý pomocník, bez problémov s ňou vykášem väčšie plochy.

29/07/2021 21:46
Rišo

Mám krovinorez Demon RQ580 a na kúpu ma presvedčili dobré recenzie od používateľov. Je to silný stroj, ktorý štartuje na prvýkrát za studena aj za tepla a jeho vibrácie sú v pohode. Oceňujem nízku cenu, široké príslušenstvo, hoci odporúčam rovno si prikúpiť lepšie popruhy. Aj s cenou za nové popruhy sa naďalej oplatí. Montáž krovinorezu bola jednoduchá a potom som kosil asi dve hodiny vo vysokej tráve a všetko prebehlo bez problémov.

25/01/2019 10:28
Rostislav Habada

Dobry den! Prosim Vas, vedeli by ste mi povedat nejake hodnotenie, recenzie, ci test na benzínový krovinorez Patriot TBC 431 D? Vopred dakujem!

12/02/2018 16:10
Petra

Dobry den! Prosim Vas, vedeli by ste mi povedat nejake hodnotenie, recenzie, ci test na benzínový krovinorez Patriot TBC 431 D?
Vopred dakujem!

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok