Najlepšie chladničky na víno 2019 – recenzie, testy, porovnanie

Ak máte radi kvalitné víno, určite viete, že každý druh by sa mal skladovať i servírovať pri špecifickej teplote. Tú môžete skontrolovať teplomerom na víno. Pri skladovaní v bežnej chladničke budete musieť čakať, pretože víno bude pravdepodobne podchladené, pri skladovaní v pivnici môže byť zasa biele víno príliš teplé. Tento problém ale riešia špeciálne chladničky na víno, nazývané aj vinotéky.

Chladnička na víno

Pozreli sme sa na 5 najobľúbenejších modelov a okrem ich recenzí vám prinášame aj návod, ako si chladničku na víno vybrať.

Najlepšie chladničky na víno

Víno v najlepšej kondícii

Výrobcovia väčšinou pre každý druh vína uvádzajú odporúčanú skladovaciu i servírovaciu teplotu. Pre zachovanie najlepšej kvality by táto teplota nemala mať odchýlku väčšiu než 2 °C.

Odporúčané rozsahy teplôt pre skladovanie vína sú nasledovné:

Druh vína

Skladovacia teplota

biele

9 – 14 °C

červené

14 – 18 °C

sekt

5 – 9 °C

Ak by ste chceli víno skladovať v chladničke, museli by ste kvôli nemu prestaviť teplotu pre celý chladený priestor. V tom prípade by mohla byť teplota pre niektoré skladované potraviny príliš vysoká, preto by sa rýchlo pokazili (ideál je cca 4 °C). Okrem toho, väčšina chladničiek nižšej až strednej triedy je vybavená mechanickým termostatom, s ktorým presnú teplotu neodhadnete.

Ukladanie vína do vinotéky

Chladničky na víno sú vybavené presnou reguláciou teploty, ovládanou tlačidlami. Aktuálnu teplotu vám zobrazí LED alebo LCD displej a vy tak budete mať skladovacie podmienky vína po celý čas pod kontrolou.

Predné dvierka chladničiek na víno sú väčšinou presklené, aby ste videli dovnútra. Sklo je spravidla zatmavené či inak upravené, aby dnu neprenikli určité zložky slnečného žiarenia, ktoré by mohli kvalitu vína negatívne ovplyvniť a vnútorný priestor ohrievať.

Chladničky na víno sa vyrábajú s kapacitou na 6 – 200 fliaš. Môžu obsahovať 1, 2, 3, či v prípade niektorých modelov až 6 teplotných zón s nezávisle nastaviteľnou teplotou pre rôzne druhy vín.

Okrem teploty by ste mali pre zachovanie kvality vína dodržať aj správnu vlhkosť. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 50 – 70 % a zabrániť tak vyschnutiu korku, v dôsledku čoho by sa do fľaše dostal kyslík a baktérie, čím by sa víno znehodnotilo.

Pozor na termoelektrické chladenie

Chladničky na víno sa vyrábajú s 2 typmi chladiacich systémov:

  • Kompresorové – ide o rovnaký systém ako pri bežných chladničkách. Kompresor je dostatočne výkonný, aby rýchlo vychladil priestor aj na teplotu okolo 5 °C, ktorá je vhodná pre šampanské, sekt či prosecco. Tým pádom nemusí bežať neustále, tento systém chladenia je teda relatívne úsporný. Niekomu môže prekážať typické vrčanie a vibrácie kompresora môžu mať na víno negatívny vplyv. Výrobcovia preto tieto chladničky často vybavujú antivibračným systémom.

Vstavaná vinotéka/chladnička na víno

  • Termoelektrické – chladenie zabezpečuje termoelektrický (Peltierov) článok, ktorý musí byť vybavený ventilátorom. Tento systém má slabý výkon a preto musí bežať pomerne dlho, kým vychladí daný priestor na požadovanú teplotu. Najviac sa termoelektrické chladenie trápi, keď do chladničky vložíte vlažné fľaše s vínom – vtedy môže vychladenie trvať aj celý deň. Z uvedených dôvodov má tento systém vysokú spotrebu energie (často v energ. triede B až C), ktorá je porovnateľná s chladničkami na potraviny bežnej veľkosti. Tieto modely sú teda vhodné skôr na dočasné uskladnenie vína než na dlhodobú archiváciu.

Klarstein MKS 2 vinotéka – recenzia, skúsenosti, testy

Klarstein MKS 2 vinotéka – recenzia, skúsenosti, testy

Ak patríte medzi milovníkov dobrého vína, určite chcete, aby boli vaše archívne kúsky v čo najlepšej kondícii. Nemusíte mať na to k dispozícii pivnicu s konštantnou teplotou. S uskladnením vína vám pomôže špeciálna chladnička na víno (vinotéka). V článku vám predstavíme jednu z nich –... Prečítať článok

Voľne stojace i vstavané

Víno sa vo vinotékach (špecializovaných chladničkách na víno) ukladá naležato, aby sa zachovala vlhkosť a tým aj tesnosť korkovej zátky. Police môžu byť z nehrdzavejúcej ocele alebo z dreva, čo je lepší variant, pretože drevo dokáže držať vlhkosť.

Modely s prepracovaným dizajnom obvykle disponujú aj jednou či viacerými skrátenými policami. Vďaka nim môžete v chladničke uskladniť otvorenú fľašu vína či karafu v polohe nastojato.

Vstavaná chladnička na víno

Chladničky na víno nájdete vo voľne stojacom i vstavanom prevedení. Vyrábajú sa v najrôznejších veľkostiach od tých kompaktných pre 20 fliaš vína až po vysoké vitríny siahajúce do výšky dospelého človeka s kapacitou vyše 200 fliaš.

Kapacita sa vždy udáva pre 0,75 l fľaše typu Bordeaux. Širších fliaš (ako napr. na sekt) sa vám do chladničky nezmestí rovnaké množstvo. 

Základom je ovládací panel

Na ňom nájdete tlačidlá na nastavenie teploty a ďalších funkcií i LED či LCD displej zobrazujúci aktuálnu teplotu alebo prevádzkové stavy.

Lepšie kompresorové modely sú vybavené aj ventilátorom, ktorý zabezpečí rovnomernú cirkuláciu vzduchu. Ventilátor môže byť doplnený aj o filter s aktívnym uhlím, ktorý dokáže pohltiť prebytočné pachy a zachovať tak čo najčistejšiu chuť uskladneného vína.

Vinotéka Guzzanti

Najlepšie modely chladničiek na víno sú vybavené aj tzv. temperovaním. Táto funkcia umožní pri nízkej teplote okolia obrátiť chladiaci cyklus a vyhriať priestor vinotéky pre dosiahnutie optimálnej teploty pre červené víno.

Ďalšie parametre a funkcie chladničiek na víno

  • Lávové kamene – dokážu zvýšiť vlhkosť vo vnútri chladničky na víno, preto niektoré modely majú predpripravený priestor na ich uloženie. 
  • Alarm vysokej teploty – upozorní vás zvukovým signálom na výrazné prekročenie zvolenej teploty, napr. vplyvom dočasného výpadku el. energie, otvorených dverí či slabej účinnosti chladenia (napr. v priestoroch s vysokou teplotou).
  • Alarm otvorených dverí – zvukovým signálom vás upozorní na nedostatočne zatvorené dvere.
  • Detská poistka – zabráni dieťaťu, aby zmenilo nastavenie teploty alebo iné nastavenie na chladničke na víno.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)

Pridať komentár