Najlepšie chladničky na víno 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak máte radi kvalitné víno, určite viete, že každý druh by sa mal skladovať i servírovať pri špecifickej teplote. Tú môžete skontrolovať teplomerom na víno. Pri skladovaní v bežnej chladničke budete musieť čakať, pretože víno bude pravdepodobne podchladené, pri skladovaní v pivnici môže byť zasa biele víno príliš teplé. Tento problém ale riešia špeciálne chladničky na víno, nazývané aj vinotéky.

Chladnička na víno

Pozreli sme sa na 5 najobľúbenejších modelov a okrem ich recenzí vám prinášame aj návod, ako si chladničku na víno vybrať.

Najlepšie chladničky na víno

Názov Hodnotenie Detail
Haier HWS42GDAU1   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philco PW 143 GLV   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Shiraz   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Philco PW 12 KF   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Candy CCVB 15 1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Víno v najlepšej kondícii

Výrobcovia väčšinou pre každý druh vína uvádzajú odporúčanú skladovaciu i servírovaciu teplotu. Pre zachovanie najlepšej kvality by táto teplota nemala mať odchýlku väčšiu než 2 °C.

Odporúčané rozsahy teplôt pre skladovanie vína sú nasledovné:

Druh vína

Skladovacia teplota

biele

9 – 14 °C

červené

14 – 18 °C

sekt

5 – 9 °C

Ak by ste chceli víno skladovať v chladničke, museli by ste kvôli nemu prestaviť teplotu pre celý chladený priestor. V tom prípade by mohla byť teplota pre niektoré skladované potraviny príliš vysoká, preto by sa rýchlo pokazili (ideál je cca 4 °C). Okrem toho, väčšina chladničiek nižšej až strednej triedy je vybavená mechanickým termostatom, s ktorým presnú teplotu neodhadnete.

Ukladanie vína do vinotéky

Chladničky na víno sú vybavené presnou reguláciou teploty, ovládanou tlačidlami. Aktuálnu teplotu vám zobrazí LED alebo LCD displej a vy tak budete mať skladovacie podmienky vína po celý čas pod kontrolou.

Predné dvierka chladničiek na víno sú väčšinou presklené, aby ste videli dovnútra. Sklo je spravidla zatmavené či inak upravené, aby dnu neprenikli určité zložky slnečného žiarenia, ktoré by mohli kvalitu vína negatívne ovplyvniť a vnútorný priestor ohrievať.

Chladničky na víno sa vyrábajú s kapacitou na 6 – 200 fliaš. Môžu obsahovať 1, 2, 3, či v prípade niektorých modelov až 6 teplotných zón s nezávisle nastaviteľnou teplotou pre rôzne druhy vín.

Okrem teploty by ste mali pre zachovanie kvality vína dodržať aj správnu vlhkosť. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 50 – 70 % a zabrániť tak vyschnutiu korku, v dôsledku čoho by sa do fľaše dostal kyslík a baktérie, čím by sa víno znehodnotilo.

Pozor na termoelektrické chladenie

Chladničky na víno sa vyrábajú s 2 typmi chladiacich systémov:

  • Kompresorové – ide o rovnaký systém ako pri bežných chladničkách. Kompresor je dostatočne výkonný, aby rýchlo vychladil priestor aj na teplotu okolo 5 °C, ktorá je vhodná pre šampanské, sekt či prosecco. Tým pádom nemusí bežať neustále, tento systém chladenia je teda relatívne úsporný. Niekomu môže prekážať typické vrčanie a vibrácie kompresora môžu mať na víno negatívny vplyv. Výrobcovia preto tieto chladničky často vybavujú antivibračným systémom.

Vstavaná vinotéka/chladnička na víno

  • Termoelektrické – chladenie zabezpečuje termoelektrický (Peltierov) článok, ktorý musí byť vybavený ventilátorom. Tento systém má slabý výkon, a preto musí bežať pomerne dlho, kým vychladí daný priestor na požadovanú teplotu. Najviac sa termoelektrické chladenie trápi, keď do chladničky vložíte vlažné fľaše s vínom – vtedy môže vychladenie trvať aj celý deň. Z uvedených dôvodov má tento systém vysokú spotrebu energie (často v energ. triede B až C), ktorá je porovnateľná s chladničkami na potraviny bežnej veľkosti. Tieto modely sú teda vhodné skôr na dočasné uskladnenie vína než na dlhodobú archiváciu.

Voľne stojace i vstavané

Víno sa vo vinotékach (špecializovaných chladničkách na víno) ukladá naležato, aby sa zachovala vlhkosť a tým aj tesnosť korkovej zátky. Police môžu byť z nehrdzavejúcej ocele alebo z dreva, čo je lepší variant, pretože drevo dokáže držať vlhkosť.

Modely s prepracovaným dizajnom obvykle disponujú aj jednou či viacerými skrátenými policami. Vďaka nim môžete v chladničke uskladniť otvorenú fľašu vína či karafu v polohe nastojato.

Vstavaná chladnička na víno

Chladničky na víno nájdete vo voľne stojacom i vstavanom prevedení. Vyrábajú sa v najrôznejších veľkostiach od tých kompaktných pre 20 fliaš vína až po vysoké vitríny siahajúce do výšky dospelého človeka s kapacitou vyše 200 fliaš.

Kapacita sa vždy udáva pre 0,75 l fľaše typu Bordeaux. Širších fliaš (ako napr. na sekt) sa vám do chladničky nezmestí rovnaké množstvo. 

Základom je ovládací panel

Na ňom nájdete tlačidlá na nastavenie teploty a ďalších funkcií i LED či LCD displej zobrazujúci aktuálnu teplotu alebo prevádzkové stavy.

Lepšie kompresorové modely sú vybavené aj ventilátorom, ktorý zabezpečí rovnomernú cirkuláciu vzduchu. Ventilátor môže byť doplnený aj o filter s aktívnym uhlím, ktorý dokáže pohltiť prebytočné pachy a zachovať tak čo najčistejšiu chuť uskladneného vína.

Vinotéka Guzzanti

Najlepšie modely chladničiek na víno sú vybavené aj tzv. temperovaním. Táto funkcia umožní pri nízkej teplote okolia obrátiť chladiaci cyklus a vyhriať priestor vinotéky pre dosiahnutie optimálnej teploty pre červené víno.

Ďalšie parametre a funkcie chladničiek na víno

  • Lávové kamene – dokážu zvýšiť vlhkosť vo vnútri chladničky na víno, preto niektoré modely majú predpripravený priestor na ich uloženie. 
  • Alarm vysokej teploty – upozorní vás zvukovým signálom na výrazné prekročenie zvolenej teploty, napr. vplyvom dočasného výpadku el. energie, otvorených dverí či slabej účinnosti chladenia (napr. v priestoroch s vysokou teplotou).
  • Alarm otvorených dverí – zvukovým signálom vás upozorní na nedostatočne zatvorené dvere.
  • Detská poistka – zabráni dieťaťu, aby zmenilo nastavenie teploty alebo iné nastavenie na chladničke na víno.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Chladnička na víno nepatrí k bežným spotrebičom. U milovníkov vína ju pravdepodobne nájdete, avšak v bežnej domácnosti sa objavuje len zriedka. Pokiaľ si radi doprajete víno, je nákup chladničky na víno rozumnou voľbou. Na najčastejšie otázky ohľadom výberu vinotéky nájdete odpovede na tomto mieste.

Akým spôsobom sa starať o vinotéku?

Ak chcete, aby vám chladnička na víno fungovala správne, musíte ju aspoň raz za pol roka vyčistiť. Police, koľajničky a ostatné časti treba vyutierať vlhkou handričkou, ktorú ste namočili do vlažnej vody zmiešanej s 2 ČL sódy bikarbóny. Vyčistiť treba aj dno a vonkajšie časti. Až po uschnutí môžete chladničku znovu zapojiť do elektrickej energie, nastaviť teplotu a uložiť do nej fľaše s vínom.

Aká by mala byť teplota vína?

Biele víno treba servírovať pri teplote 7 až 11 ºC. Sauvignon blanc, pinot grigio je najvhodnejšie servírovať pri teplote 7 ºC, chardonnay a rizling pri teplote 8-9 ºC, sauternes a semilon pri teplote 9-10 ºC a viogner pri teplote 11 ºC. Červené víno by ste mali podávať o niečo teplejšie. Beaujolais a merlot servírujte pri teplote 12-14 ºC, pinot noir, chianti, burgundské víno, rioja, zinfandel, malbec pri teplote 14 až 16 ºC a cabernet sauvignon, bordeaxux a shiraz pri teplote 17 až 19 ºC.

Je pre mňa vhodnejšia jednozónová alebo dvojzónová chladnička?

Dvojzónová chladnička je pre vás vhodnejšia, ak chcete víno nielen skladovať, ale ho mať pripravené aj na servírovanie. Víno sa uchováva pri určitej odporúčanej teplote (približne 12 °C), avšak teplota jeho servírovania sa líši. Prvú zónu tak môžete využiť na skladovanie a druhú na vína, ktoré plánujete servírovať.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 28.11.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 21:41
Frederika

HAIER WS171GA má kvalitné spracovanie a krásne vyzerá. Výhodou je aj 5 ročná záruka. Chladnička splnila naše očakávania, má skvelý pomer ceny, výkonu a kvality.

04/01/2022 12:01
Adrika

Manžel má rád vínko, preto som mu na Vianoce kúpila chladničku Orbegozo VT 1220. Páči sa mu a s jej výkonom je spokojný. Je to jednoduchá, lacná a pekne vyzerajúca chladnička na vínko. Ovláda sa jednoducho pomocou digitálneho displeja. Objem 33 litrov je pre domáce použitie plne postačujúci. Zmestí sa sem cca. 12 fliaš bez toho, aby to ovplyvnilo výkon chladničky. Môžem odporučiť každému.

04/11/2021 09:21
Hugo

Svoj účel perfektne spĺňa chladnička Klarstein Shiraz, všetko je vždy správne vychladené. Vínko nám chladila na 5 stupňov, čo je moja obľúbená teplota pri bielom víne. Páči sa mi, že nie je hlučná, avšak keď poličky nie sú úplne zaťažené, rezonujú. Spotreba je nízka, môžem ju odporučiť aj ďalším.

07/07/2021 12:44
Mark

Keďže ja aj manželka máme veľmi radi víno, už dlhšiu dobu sme si priali špeciálnu chladničku určenú na víno, no váhali sme s kúpou. Napokon sme si kúpili chladničku Haier WS171GA, ktorá bola síce drahá, ale splnila všetky naše očakávania. Vinotéka má dostatočný objem, a preto sa do nej zmestí naozaj veľa vína, ktoré sa udrží na presne stanovenej teplote. Ako plus vnímam, že chladnička nádherne vyzerá a jej osvetlenie je elegantné. Za najväčšie benefity tohto produktu považujem veľký odkladací priestor, krásny dizajn a spoľahlivosť, respektíve funkčnosť. Odporúčame túto chladničku aj ostatným milovníkom vína.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok