Najlepšie rádiá 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Napriek tomu, že rádiá nezažívajú v súčasnosti taký boom ako kedysi, stále sa medzi milovníkmi hudby, a nielen nimi, tešia veľkej obľube. Kedysi bolo rádio súčasťou každej domácnosti, ako doplnkovú funkciu ho nájdete aj vo väčšine telefónov. Či sa chcete smiať, plakať, len tak si zatancovať alebo relaxovať, v rádiu nájdete správnu hudbu, ktorá bude odrazom vašej nálady. Prečo si teda nezaobstarať rádio, ktoré vám individuálny výber hudby umožní?

Retro rádio v obývačke

Zážitok z počúvania hudby nie je len vecou individuálneho výberu, ale aj kvality príjmu a čistého zvuku. Poradíme vám, ako si vybrať to práve rádio práve pre vás.

Najlepšie rádiá

Názov Hodnotenie Detail
Makita DMR 107   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Sharp DR-I470BKPRO   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Philips TAR2506/12   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Soundmaster ICD2020WE   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Prečo potrebujete rádio?

Okrem možnosti počúvania bežných rozhlasových staníc takmer kdekoľvek ponúkajú dnešné rádiá aj ďalšie výhody. V závislosti od vami zvoleného modelu môžete vďaka pripojeniu k WiFi počúvať stovky internetových rádií, pripojiť cez USB port flash disk a počúvať hudbu z neho či streamovať hudbu prostredníctvom internetových aplikácií ako napr. Spotify. Viaceré rádiá taktiež umožňujú prehrávanie hudby z externých zdrojov prostredníctvom Bluetooth.

Miesto použitia

Ako prvé si treba ujasniť, na čo chcete a kde chcete rádio používať. Samozrejme, prvotné je asi počúvanie hudby, avšak možno ho chcete používať aj ako budík, malo by slúžiť ako hodiny či merať teplotu v miestnosti. Ak žijete aktívne, pravdepodobne si ho budete brať so sebou na cesty a oceníte jeho menšiu veľkosť, odolnosť voči vode, prachu a dostatočnú pevnosť, aby vydržalo aj nejaký ten náraz. Pokiaľ ho budete používať iba v domácnosti, väčšiu radosť vám urobí rozmernejší model s prehľadným displejom.

Retro rádio s tlačidlovým ovládaním

Ovládanie rádia

V podstate máte 2 možnosti – tlačidlové a dotykové ovládanie. Tlačidlá a gombíky sú tradičnejším riešením, takéto ovládanie je jednoduché, dotykovým ovládaním disponujú iba rádiá s displejom, na ktorom sa každá zmena nastavenia zobrazí. Dotykové ovládanie býva intuitívne a je veľmi pohodlné. Množstvo rádií, či už tlačidlových alebo dotykových, sa dá ovládať aj pomocou diaľkového ovládania.

Akumulátorové napájanie, či prostredníctvom siete?

Rádio môže byť napájané 2 spôsobmi, buď prostredníctvom siete, alebo prostredníctvom akumulátora, resp. batérií. V niektorých prípadoch sú tieto 2 možnosti skombinované a rádio ponúka oba spôsoby napájania. Napájanie prostredníctvom siete je tradičným riešením u robustnejších modelov s rôznymi funkciami. Ak nad takýmto rádiom uvažujete, myslite na dostupnosť elektrickej zásuvky. Druhou možnosťou je napájanie pomocou akumulátora alebo na batérie, takéto rádio je vhodnou voľbou na cesty či na chatu. Budete však potrebovať prísun batérií, prípadne rádio občas nabíjať zo siete.

Ovládanie rádia pomocou tlačidiel

Na dizajne záleží

A to nielen v prípade, že bude rádio ozdobou vašej obývačky. Vzhľadom na veľký výber by ste si mali ujasniť, ako chcete, aby vaše rádio vyzeralo. Máte radi retro? Dávate prednosť futuristickému dizajnu? Chcete rádio v podobe nejakého zvieraťa či rozprávkovej postavičky? S dizajnom úzko súvisí aj materiál, z ktorého je rádio vyrobené. Najčastejšie sa používa plast, ale nezriedka nájdete aj modely, kde prevláda drevo, kov či sklo.

Typy rádií

Pokiaľ už máte jasno v tom, na aký účel rádio potrebujete, aké má mať napájanie a dizajn, môžete prejsť k ďalšiemu kroku, konkrétne k výberu typu rádia.

Podľa technológie vysielania sa delia na:

  • Analógové – na tomto type rádia si svoju obľúbenú stanicu navolíte podľa frekvencie v rozsahu 87,5 – 108,0 MHz. Dosah každej frekvencie je obmedzený, preto sa líši v každom regióne. Na displeji sa vám ukáže názov stanice a doplnkové textové informácie.
  • Digitálne (DAB+) – v tomto prípade si jednotlivé stanice neladíte podľa frekvencií, ale podľa sietí (digitálnych rozhlasových multiplexov). Každý multiplex má pridelené frekvencie a obsahuje niekoľko staníc. To znamená, že na jednej frekvencii môže vedľa seba vysielať viacero rôznych rozhlasových programov. DAB má lepší príjem, čiže funguje aj v prípade nie veľmi ideálnych podmienok. Vyznačuje sa taktiež lepšou kvalitou zvuku (príjem bez šumu), odolnosťou proti rušeniu signálu. Na displeji prijímača sa pritom zobrazujú ďalšie informácie súvisiace s vysielaním, napr. názov kanála, programu, skladby, vizuál albumu, info o počasí a pod.
  • Internetové rádio – ide o ideálne riešenie v prípade nekvalitného pokrytia FM signálom. Potrebujete k nemu pripojenie na internet, vyberať si môžete z tisícov online staníc podľa žánru, jazyka či miesta vysielania. Do predvolieb rádia si môžete uložiť cca 30 svojich obľúbených staníc. Výhodou takéhoto rádia je tiež možnosť príjmu podcastov, teda nahraných rozhlasových relácií, ktoré už boli vysielané.

Rádiá môžeme rozdeliť aj podľa miesta určenia a použitia:

  • Rádiobudík – je to zariadenie so zabudovaným budíkom, na ktorom si môžete nastaviť konkrétny čas budenia a opakovaný alarm. Prístroj vás zobudí zapnutím rádia alebo zvoleným tónom.
  • Rádiomagnetofón – toto zariadenie sa dá ďalej deliť podľa toho, či obsahuje kazetovú mechaniku, alebo iba prehrávač CD a rádio. V tomto prípade teda môžete počúvať hudbu nielen z rádia, ale aj z CD či kazety, prostredníctvom Bluetooth zo svojho telefónu alebo aj z flash disku.
  • Rádioprijímač – hlavnou funkciou tohto zariadenia je rádio. Zvyčajne disponuje rôznymi doplnkovými programami ako automatické ladenie, premietanie hodín na stenu, Bluetooth technológia, USB port...

Moderný rádioprijímač

  • Rádio určené na staveniská – ide o veľké a robustné zariadenie, ktoré sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Zvyčajne umožňuje sieťové aj akumulátorové napájanie a má väčší výkon, aby ho bolo dobre počuť pri hluku na stavbe.
  • Rádio do kúpeľne – pre ľudí, ktorí radi počúvajú rádio aj v sprche, je určené vodoodolné rádio, ktoré často disponuje prísavkami kvôli lepšiemu pripevneniu vo vlhkom prostredí. Zvyčajne ponúka príjem len základných staníc a pomerne malý výkon.
  • Rádio do kuchyne – takéto zariadenie umožňuje postavenie alebo zavesenie pod kuchynskú linku. Často býva vybavené technológiou Bluetooth, čiže si môžete prehrávať hudbu z mobilu či MP3 prehrávača. Niektoré majú USB vstup, takže sa na nich dá prehrávať hudba z flash disku.
  • Autorádio – zariadenie určené na príjem vysielania a prehrávanie hudby v automobiloch. Novšie modely umožňujú prehrávanie hudby z externých zariadení, majú variabilné posvietenie pre lepšiu viditeľnosť a jednoduchšie ovládanie, zvyčajne podporujú ovládanie z volantu.

Rozhranie rádia

Rádio, či už digitálne, analógové alebo internetové, môže disponovať viacerými funkciami, ktoré z neho robia multifunkčnejšieho spoločníka. Čím všetkým môže rádio oplývať?

Tuner:

  • FM – ide o najrozšírenejšie analógové vysielanie, umožňuje príjem FM rádia, resp. veľmi krátkych vĺn (VKV). Keďže na nich vysiela väčšina slovenských rádiostaníc, chytíte s takýmto rádiom takmer všetky stanice. Ak sú vybavené systémom RDS, zobrazia sa vám na displeji aj informácie o stanici a práve prehrávanej skladbe.
  • DAB tuner – moderné digitálne vysielanie, ktoré poskytuje možnosť naladenia viacerých staníc s kvalitnejším zvukom. Spotreba energie je v tomto prípade nízka, mobilný príjem výborný, programová ponuka široká a k dispozísii sú aj sprievodné multimediálne dáta, ktoré sa zobrazujú na displeji (album, meno interpreta a pod.).
  • LW – long wave (dlhé vlny) sa používajú na rozhlasové vysielanie a majú najväčší dosah.
  • Podpora internetových rádií – rádio možno pripojiť na internet a počúvať online vysielanie staníc z celého sveta.

Rádiomagnetofón na batérie

Funkcie:

  • Budík – touto funkciou disponujú predovšetkým rádiobudíky. Môžete si nastaviť konkrétny čas budenia (rozdelenie na pracovný týždeň a víkendy) i zvuk budenia (zvolený tón alebo rozhlasová stanica). Nastaviť sa dá aj funkcia snooze, teda opakované budenie. Ak si chcete ešte chvíľu pospať, alarm len zastavíte a onedlho sa budík spustí opäť. Keď ho budete chcieť vypnúť, musíte vypnúť celý alarm.
  • Sleep – v prípade, že zaspávate pri rádiu, túto funkciu oceníte. Nastavíte si vďaka nej čas, kedy sa má rádio vypnúť.
  • CD prehrávač – funkcia, ktorá je typická pre rádiomagnetofóny. Ponúka možnosť prehrávania CD nosičov, a to buď v originálnom WMW formáte, alebo v MP3. 
  • USB a slot na pamäťové karty – ak chcete počúvať hudbu aj z externých zdrojov, malo by vaše rádio oplývať USB portom či slotom na pamäťové karty. Piesne môžete vďaka tomu na rádiu počúvať z SD karty alebo flash disku.
  • Bluetooth – rádio s Bluetooth pripojením umožňuje počúvanie hudby z vášho telefónu/počítača/tabletu.
  • WiFi/LAN – pomocou nich pripojíte rádio na internet alebo k počítaču. Takéto pripojenie umožňuje prehrávanie obsahu z domácej siete cez protokoly DLNA, UPnP, ale taktiež počúvanie internetových rádií.
  • Multiroom – prostredníctvom tejto technológie môžete zoskupiť viacero zariadení v domácnosti a vyberať z nich hudbu. Skladbu treba pustiť na hlavnom zariadení (Master), počúvať ju však môžete na ľubovoľnom zariadení pripojenom v skupine. Prostredníctvom aplikácie môžete pomocou smartfónu či tabletu potom preladiť stanicu, zmeniť hlasitosť či vybrať iný zdroj hudby.
  • Displej – ak má rádio displej, môžete na ňom sledovať nielen čas a dátum, ale aj názov rozhlasovej stanice, prehrávanej skladby (názov, interpreta, album) či informácie o pripojení k WiFi. Displej môže byť čiernobiely alebo farebný, niektoré sú aj s grafikou.
  • Nastavenie predvolieb – vďaka tejto možnosti si môžete obľúbené rozhlasové stanice uložiť do pamäte prístroja ako predvoľbu a potom už medzi nimi len prepínať.
  • Projektor hodín – ide o zabudovaný miniprojektor, ktorý na stenu alebo strop premieta aktuálny čas. Zvyčajne ním disponujú rádiobudíky, ale nájdete ho aj u niektorých rádií.
  • Teleskopická anténa – vysúvacia anténa, ktorá zlepšuje príjem signálu a aj kvalitu zvuku. Môže sa nachádzať v tele rádia alebo byť sklopená na jeho bočnej strane.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na počúvanie hudby a rozhlasových staníc je rádio skvelou voľbou. Parametre, ktoré si všímať pri výbere, už poznáte. Ohľadom výberu máte stále množstvo otázok. Na tie najčastejšie vám odpovieme.

Sú retro rádiá rovnako kvalitné?

Retro je len záležitosťou dizajnu, s kvalitou rádia nesúvisí. Takéto rádiá sú rovnako kvalitné ako tie s klasickým dizajnom.

Kde kúpiť rádio?

Môžete si ho kúpiť v kamennom obchode, ale aj na internete, čo je podľa nás lepšia voľba. Pri nákupe cez internet si môžete porovnať rôzne funkcie, dizajn, hmotnosť... Teda všetko, čo od rádia očakávate. Kvalitné rádiá nájdete napr. v e-shopoch Hej, TPD, Alza či AndreaShop.

Akú značku rádia zvoliť?

To závisí od toho, aké rádio hľadáte. Napr. najlepšie stavebné rádiá ponúkajú značky Makita, DeWalt a Bosch, obľúbené rádiobudíky nájdete v ponuke výrobcov Sencor, Sony, JBL či Philips.

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 14.08.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/11/2022 21:25
Milan

IR rádio Auna silver star CD cube fungovalo bez problémov, ale len do konca 3 ročnej záručnej doby + cca 2-3 mesiace. Neviem či je to dnes bežné. Som znechutený a stále odkladám kúpu nového. Signál cez anténu mám ale mizerný...

05/07/2022 15:06
Vojta

Rádio Auna IR-120 bolo za dobrú cenu a mali ho na sklade, takže som nemusel čakať. Je to kompaktné rádio so slušným zvukom a pekným minimalistickým dizajnom. Internetové rádio funguje bez problémov, vzhľadom na tak malú konštrukciu, je zvuk kvalitný. Prístroj sa ľahko nastavuje, nezaberie veľa miesta. Mínusom je, že v balení nebol návod v slovenčine.

21/03/2022 14:58
Hamaczech

Luňáček
Tvuj pozadavek splnuje HAMA DIR 3510.

07/10/2021 17:48
Matilda

Zatiaľ v pohode rádio je Hama DIR3200SBT, no ešte som si nezvykla na ukladanie rádiostaníc do predvoľby. Ale príjem rádiového signálu je oveľa kvalitnejší než malo moje staré rádio. Oceňujem, že môžem počúvať české stanice.

20/09/2021 10:19
Matúš B.

Nie som náročný používateľ a hľadal som kvalitné prenosné vrecovké rádio, ktoré si môžem brávať so sebou na výlety alebo rybačku. Svojim dizajnom ma oslovilo rádio Sencor SRD 215 v čiernej farbe, ktoré som si bez dlhého rozmýšľania aj zakúpil. Retro vzhľad je naozaj krásny, hoci na povrchu sa zachytávajú odtlačky prstov, mohol som radšej zvoliť biely model, na ňom by odtlačky tak nebolo vidno, avšak biela farba ma až tak neoslovila, takže s odtlačkami prstov som zmierený. :-) Rádio je malé, skladné a produkuje celkom slušný zvuk. Spĺňa v podstate všetky požiadavky, ktoré som naň mal. Rádio má kvalitný a výkonný reproduktor a selekcia ladenia aj citlivosť prijímač je výborná. Nemám problém chytiť rádio stanicu aj v nejakom „zapadákove“. Nechýba tu možnosť automatického ladenia FM staníc a najviac si cením prehrávanie MP3 z USB kľúča, respektíve z microSD karty. Takto sa mi rozširujú možnosti počúvania hudby a kde práve nie je rádiový signál, môžem počúvať vlastnú hudbu. Pri prehrávaní MP3 je dostupný ekvalizér. Batéria prístroja má slušnú výdrž, cca. 10 hodín nepretržitého počúvania. Predpokladám, že časom bude jej kapacita klesať, no obchody ponúkajú aj náhradnú batériu, takže v prípade potreby si ju budem vedieť dokúpiť. Ak ste doma, môžete rádio pripojiť do elektriny a šetriť tak baterku. Za málo peňazí som dostal veľa muziky, pretože reprodukciou som bol naozaj milo prekvapený. Nízke aj vysoké tóny neskresľuje a odstup šumu od signálu je tiež veľmi dobrý. Nemám mu v podstate čo vytknúť. Cena je nastavená tak akurát.

16/09/2021 10:09
Noro G.

Mám rádio Sharp DR-I470BKPRO, ktoré má krásny dizajn a spája v sebe klasické aj internetové rádio. Nechýba mu funkcia budíka či 3,5 mm vstup aj výstup, čiže si môžem pripojiť slúchadlá alebo aj mikrofón. Napájanie prebieha zo siete. Je tu FM tuner s RDS, vďaka čomu viem, aká skladba práve hrá. K dispozícii je až 60 predvolieb, čo je úplne postačujúce. Nechýba DAB+ a podpora pripojenia cez Bluetooth alebo WiFi. Najviac oceňujem, že rádio podporuje automatické ladenie a službu Spotify. Výkon je 30 W, čo je pre domáce používanie tak akurát. Toto rádio považujem za veľmi kvalitný výrobok s dobrým pomerom ceny a výkonu. Zvuk je čistý a pomerne kvalitný a to dokonca aj pri príjme digitálneho vysielania cez DAB. Páči sa mi podsvietený displej a možnosť nastavenia jasu, vďaka čomu sú dobre čitateľné hodiny aj údaje o vysielaní. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, všetko si viete nastaviť aj z diaľky, buď pomocou priloženého diaľkového ovládača alebo cez mobilnú aplikáciu, ktorú si nainštalujete do smartfónu alebo tabletu. Dizajn rádia je naozaj krásny a naživo vyzerá dokonca krajšie než na obrázku. K dispozícii je ekvalizér, no upozorňujem, že basy sú o niečo slabšie, kto je na ne zvyknutý, môže mu to prekážať. Vyzdvihujem tiež časovač vypnutia a zapnutia, dobré výšky i stredy a čistý zvuk aj počas dialógov. Vďaka príjmu internetových rádií máte k dispozícii desiatky tisíc rôznych rádií z celého sveta. Sharp je kvalitná značka, toto rádio odporúčam. Na výber je vo viacerých farebných prevedeniach, aby zapadlo do každého interiéru.

24/06/2021 06:36
Ján Salva

Na trhu chýbajú rádiá s možnosťou pripojenia externého reproduktoru. Všade píšu o kvalitných rádiách. No tieto kvalitné rádiá nemajú kvalitný zvuk. Prenos nízkych kmitočtov jednoducho výrobcu nezaujíma. Orientujú sa na výrobu rozmerovo malých lacných rádií. Ak si chcem pripojiť vonku na kvalitnú reprobedňu rádio, musím použiť naviac zosilňovač. Chýba mi teda rádio na baterky s konektorom na externý reproduktor, ako to bolo dávnejšie bežné.
A ak chcete rádio so všetkými vlnovými rozsahmi, do 30€, musíte pozerať na čínskych internetových obchodoch. Tu je ponuka hodne lepšia, ponuka na našom trhu je tak 20 rokov pozadu. Kúpiť rádio s S-metrom, alebo spektrálnym analyzátorm nehrozí.

30/03/2021 17:25
Roman Luňáček

Dobrý den,dlouho hledám internetové rádio,kde se dají připojit sluchátka přes Bluetooth.Zdá se,že se tímto žádný vyrobce nezabývá.Je to škoda,protože takové radio bych si určitě koupil.S pozdravem Luňáček

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok