Najlepšie hevery/zdviháky na auto 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Prezúvanie pneumatík, oprava defektu alebo drobné servisné úkony na vašom aute, traktore či záhradnej kosačke? Presne vtedy vám môže poslúžiť náradie, ako hever alebo, ak chcete zdvihák na auto. V autách ide často o súčasť povinnej výbavy. V prípade defektu totiž len ťažko koleso bez tohto náradia vymeníte. Každopádne, hever si nájde u kutila v domácnosti viacúčelové využitie. Aké hevery sú na trhu v ponuke? Podľa čoho vyberať? Poradíme vám.

Ako vybrať hever?

Aký zdvihák na auto? V obchodoch môžete naraziť na niekoľko typov, klasický mechanický nožnicový zdvihák na auto je azda najpopulárnejší. V ponuke je však aj hydraulický zdvihák na auto, nožnicový alebo elektrický. Samozrejme, ak si doma neplánujte zhotoviť profesionálnu dielňu na opravu áut, netreba mať veľké oči a dvojstĺpové profi zdviháky prenechajte autoservisom. Poďme sa spolu hlavne pozrieť, aké hevery sú na výber, podľa čoho vyberať a povieme si aj to, koľko stojí napríklad taký kvalitný hydraulický zdvihák na auto.

Najlepšie hevery

Hevery – recenzie

Hydraulický, pneumatický, hrebeňový alebo nožnicový zdvihák na auto? Ak neviete, aký zdvihák na auto zvoliť, okrem nášho sprievodcu výberom vám môžu pomôcť aj naše recenzie. Pozreli sme sa na 5 obľúbených modelov heverov a spísali ich plusy a mínusy.

Dôležité parametre výberu

Pred výberom kvalitného heveru je rozhodne správne, ak si naštudujete základné informácie. K tomu vám postačí náš článok, kde nájdete všetky komplexné informácie. Začať musíme predovšetkým tým, že zvážite vlastné preferencie a primárny účel zdviháka. Následne pouvažujete aj nad tým, či chcete hever ako súčasť povinnej výbavy vozidla alebo chcete mať doma kvalitný zdvihák, vďaka ktorému nebude výmena pneumatík či oleja rizikom. Zvážiť treba aj ďalšie parametre ako nosnosťvýška zdvihu i hmotnosť hevera, rozmery a takisto nie je malichernosťou ani cena.

  • Domáce alebo profesionálne účely
  • Základné typy heverov podľa mechanizmu
  • Základné typy heverov podľa konštrukcie
  • Nosnosť
  • Výška zdvihu
  • Hmotnosť
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Domáce alebo profesionálne účely

V zásade tak ani nejde o to, že by sa hevery delili na profesionálne alebo domáce či štandardné, no je potrebné zvážiť aj to, aké využitie u vás hever bude mať. Prirodzene, profesionálne elektrické zdviháky na auto s kompresormi u vás doma v dielni, kde parkujete kosačku asi nebudú mať veľký význam. Za profesionálne hevery zaplatíte väčší obnos peňazí, sú rozmerné a majú vyššiu hmotnosť. Najčastejšie ide o stĺpové konštrukcie s hydraulickým – elektromechanickým mechanizmom. Nosnosť je 3,5 tony a viac, štandardom je zdvih okolo 1,5 až 2 metrov. V prípade niektorých zdvihákov pokojne aj viac. Takéto niečo s veľkou pravdepodobnosťou doma na prezúvanie letnej sady pneumatík za zimnú nebudete potrebovať.

Mechanický zdvihák na auto

Pre prezúvanie pneumatík a drobné mechanické úkony, ako výmena oleja, ošetrenie podvozka alebo výmenu výfukového systému vám bude stačiť aj štandardný hever. Domáce hevery sú cenovo menej nákladné, kompaktnejšie a ľahko sa s nimi manipuluje. Samozrejme, celé auto jedným heverom nezodvihnete, no to ani nie je ich účelom. V tomto prípade ide predovšetkým o hydraulické a najklasickejšie nožnicové zdviháky. Pomocou môžu byť i podpery, ktorými autu dodáte potrebnú stabilitu a minimalizujete riziko, že by hever nemusel váhu vozidla stabilne udržať. Najviac populárne sa stávajú hydraulické zdviháky na auto aj s pojazdom.

Základné typy heverov podľa mechanizmu

Mechanizmus je vo svojej podstate systém alebo princíp na základe, ktorého je bremeno zdvíhané. Existuje niekoľko typov, z ktorých každý ma svoje využitie v praxi. Poznáme tieto typy:

Mechanický zdvihák na auto

Pomenovať by sme mohli túto kategóriu aj ako ručné – manuálne zdviháky na auto. Pri ich používaní ide o to, že pri zdvíhaní bremena je nutné využívať mechanickú silu. Najčastejšie ide o kľuku alebo páku. Ich výška zdvihu i nosnosť bývajú poväčšine nižšie. Typickým príkladom sú nožnicové hevery, ale aj niektoré iné druhy zdvihákov, ktorých zdvih navyšujete za pomoci používania páky alebo kľuky. Využiť teda musíte aj svoju fyzickú silu a pri práci s nimi stratíte aj nejaký ten čas.

Hydraulický zdvihák na auto

V rámci kategórie heverov ide o suverénne najpopulárnejšiu kategóriu. Hydraulický mechanizmus je dobre známy a overený. Pod istým a stupňujúcim sa tlakom hydraulický piest vytláča kvapalinu, a to buď automaticky, alebo za pomoci manuálneho mechanizmu. Vďaka tomu je bremeno zdvíhané do výšky. Hydraulické zdviháky majú často vyššiu nosnosť a odolnosť. Princíp je však omnoho rýchlejší a spoľahlivejší. Manipulácia s takýmto heverom je jednoduchá, vyššia býva len ich hmotnosť. Ak však majú pojazd, nie je to problém.

Pneumatický zdvihák na auto

S takým sa často určite nestretnete. Hoci, mnohí si ich názov zamieňajú práve s hydraulickými. Skutočnosť je taká, že pneumatický zdvihák nevyužíva žiadnu kvapalinu, ale len silu stlačeného vzduchu. Preto ich možno definovať aj ako vzduchové hevery. Pre ich používanie je nutné disponovať kompresorom alebo pumpou. Používajú ich napríklad hasiči. Najčastejšie ide o mechové – balónové mechanizmy, ktoré zvyšovaním objemu vzduchu dokážu rovnomerne zdvíhať bremeno a meniť jeho dispozíciu. Doma však majú minimálne využitie. Nákupná cena je vysoká a náročné sú i na skladovanie.

Pneumatický zdvihák na auto – výber

Základné typy heverov podľa konštrukcie

Z hľadiska využívania zdvihákov v praxi je potrebné si rozdeliť hevery aj podľa konštrukcie. Nosná konštrukcia má totiž takisto svoje limity a vlastnosti, ktorými kvalifikuje daný zdvihák na istý účel.

Nožnicové zdviháky

Najbežnejšia konštrukcia mechanických zdvihákov, s ktorými sa bežne stretávate pri takmer každom osobnom automobile. Práve tento typ zdviháka je najčastejšie prvkom povinnej výbavy vozidla. Výhodou je jeho nízka cena a skladnosť. Konštrukcia sa skladá z dvoch ramien, medzi ktorými je inštalovaná otočná kovová skrutka so závitom.

Otáčaním skrutky za pomoci mechanickej kľuky alebo páky sa ramená roztvárajú a zväčšuje sa zdvih samotných ramien. Nutné je teda ručné otáčanie kľuky, čo je fyzicky i časovo náročné. Nevýhodou takýchto zdvihákov je aj menej odolná konštrukcia a horšia stabilita.

Hrebeňové zdviháky

V tomto prípade zdvíhací mechanizmus a konštrukcia pozostávajú z hrebeňa – ozubenej dráhy. Drážky majú rôznu výškovú úroveň. Opäť ide o druh mechanického hevera, pri ktorom je potrebné používať kľuku, aby bolo bremeno presúvané z drážky do drážky. Výhodou je vyššia nosnosť a lepšia stabilita, keďže sú ramena zaseknuté a nehrozí vyskočenie skrutky. Cenovo sú síce drahšie, no oproti nožnicovým je takáto konštrukcia odolnejšia a spoľahlivejšia.

Podobne je to i s pákovými hevermi, ktoré sú najčastejšie hydraulické, ktoré sa využívajú pomerne často a zdvih sa zvyšuje za pomoci dlhej páky, ktorou pohybujete smerom dole. Výhodou je vyššia nosnosť a stabilita a takisto, že disponujú kolieskami, čo uľahčuje i manipuláciu.

Stĺpové zdviháky

Tie sú populárne predovšetkým v profesionálnom segmente a len málokto si doma pre svoje účely obstará do garáže takýto typ zdviháka. Existujú jednostĺpové, dvojstĺpové alebo štvorstĺpové zdviháky s prejazdom na auto. Využívajú sa v autoservisochpneuservisoch či u klampiarov.

Vyznačujú sa vysokou odolnosťou a nosnosťou. Výhodou je vysoká stabilita zdvíhaného bremena. Konštrukčne majú najvyšší zdvih spomedzi všetkých. Ide najčastejšie o elektrohydraulické zdviháky, ktoré synchronizovanie zdvíhajú samotné bremeno. Existujú aj modely bez prejazdu, no stredový prejazd – prepojovací prah slúži na zvýšenie odolnosti a nosnosti konštrukcie. Štvorstĺpové zdviháky zvyčajne nie sú tvorené poistnými západkami pod každé koleso, ale pevnými nájazdmi – plošinami.

Stĺpový zdvihák na auto/hever

Pri takýchto zdvihákoch sa využívajú aj podpery, ktoré sú istou poistkou v prípade, že by došlo k zlyhaniu hevera a poškodenie konštrukcie alebo elektromechaniky. Zároveň sa vďaka podperám zvyšuje stabilita a teda bezpečnosť pri práci.

Nosnosť hevera

V tomto prípade zákazníka zaujíma, nevynímajúc, či ide o domáce alebo profesionálne účely, aká je maximálna nosnosť zdviháka. Inú nosnosť bude totiž mať nožnicový zdvihák a inú kvalitný dvojstĺpový zdvihák na auto (autozdvihák). Dôležitý je tento parameter hneď z dvoch dôvodov.

Prvým je, že samotného zákazníka zaujíma, koľko zdvihák unesie a na aké účely môže hever využívať. Druhým dôvodom je samotný limit a teda fakt, že maximálnu nosnosť výrobca zakazuje – neodporúča prekračovať. Preto je ideálne, ak pri kúpe zdviháka myslíte aj na určitú rezervu. Nie je totiž ideálne, ak zdvihák pravidelne preťažujete a chodíte na jeho limit.

Takisto je však zbytočné, aby sta vlastnili zdvihák, ktorého nosnosť ani náhodou nevyužijete. Jednak je toto riešenie drahšie a druhotne je neefektívne. Preto vyberajte tak, aby ste mali pre hever dostatočné účely.

Samotná nosnosť hydraulického, nožnicového či stĺpového zdviháka je takisto ukazovateľom kvality konštrukcie. Už samotná masívna konštrukcia môže napovedať, koľko hever znesie. Pre domáce účely, napr. prezúvanie sezónnej sady pneumatík, je pre vás dostatočné, ak siahnete po nožnicovom či hydraulickom zdviháku s nosnosťou od 2 do 3,5 tony. Takéto modely sú najčastejšie vybavené aj systémom pojazdu. Väčšie a ťažšie zdviháky majú nosnosť do 5 ton. Profesionálne stĺpové zdviháky majú maximálnu nosnosť na hranici 10, 20 či 50 ton.

Výška zdvihu

V rámci výšky zdvihu netreba mať obavy, pokým zbadáte údaje v milimetroch. Tento parameter má dve hodnoty. Udáva sa minimálna a maximálna výška zdvihu. Rozlišovať totiž treba aj to, aké máte vlastne potreby. Pri autách sa výšky podvozku líšia a aj tento parameter treba pri zdvihákoch a ich výbere zohľadniť.

Minimálna výška zdvihu je rovnako dôležitá, ako tá maximálna, minimálne výška totiž definuje to, či samotný zdvihák pod auto vlastne dokážete dostať. Ak máte auto so svetlou výškou 140 mm, len ťažko ho zdvihnete s heverom s minimálnym zdvihom 150 mm. Pri nízkych autách sa využívajú niekedy špeciálne nízkoprofilové zdviháky.

Výška zdvihu zdviháka na auto

Maximálna výška zdvihu je už následne dôležitá aj preto, či chcete, aby bremeno bolo tesne nad zemou alebo vyžadujete pod bremenom viac vzdušného miesta. Pre daný úkon teda musí byť hever prispôsobený aj výškou maximálneho zdvihu, tá sa pohybuje na úrovni od 200 do 500 mm. Je ideálne, ak je medzi minimálnym a maximálnym zdvihom rozdiel aspoň 200 až 300 milimetrov.

Hmotnosť

Toto kritérium výberu rozhodne nie je najdôležitejšie a v zásade váš výber nemusí nijak výrazne ovplyvniť. Bežné nožnicové hevery do auta nevážia viac ako 2 až 3 kg. Ich výhodou je práve kompaktnosť a jednoduchá manipulácia. Hrať môže rolu hmotnosť hevera až v prípade, že si vyslovene vyžadujete skladný a mobilný hever pre špecifické účely.

Ak sa vám žiada väčší a odolnejší hever, prirodzene pôjde o masívnejšie konštrukcie. Väčšie hydraulické hevery môžu vážiť aj 10 kg a viac. Nehovoriac o stĺpových heveroch, ktorých hmotnosť môže presiahnuť aj viac ako 20 alebo až 50 kg. Profesionálne konštrukcie s plošinami pokojne aj viac.

Cena a obľúbení výrobcovia

Možno by ste boli prekvapení, no za kvalitný hever na domáce účely rozhodne nemusíte dať horibilné sumy. Koniec koncov, nožnicový hever s dvojramennou konštrukciou vás nevyjde na viac ako na 10 až 20 eur. Ak by sa vám viac hodil kvalitný hydraulický hever s pojazdom a s nosnosťou aspoň 2,5 až 3 tony, pripravte si 30 až 80 eur. Ak už zatúžite po prémiovejšej kvalite, kvalitný hydraulický hever s vyššou nosnosťou a kvalitnou konštrukciou vás môže vyjsť aj na viac ako 100 až 150 eur.

Kvalitné profesionálne hevery do autoservisov a autodielní s pojazdom a vysokou možnosťou záťaže sa už pohybujú v cenových reláciách nad 300 eur. Stĺpové zdviháky vyjdú profesionálne dielne aj na viac ako 1 000 eur.

Medzi popredných výrobcov, na ktorých pohodlne natrafíte aj v mnohých obchodoch, patria značky, ako Geko, Güde alebo Dema. Menej známe sú hevery značky ElmaxRipper a Proteco.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Už viete, ako zdvihák na auto/hever vybrať. Ohľadom jeho použitia i nosnosti máte ešte ďalšie otázky. Odpovede na ne sa dozviete na tomto mieste.

Je zdvihák na auto povinnou výbavou vozidla v premávke?

Treba rozlišovať podľa toho, na aké vozidlo sa legislatíva vzťahuje. Kedysi boli zdvihák, rezervné koleso s diskom a kľúč na kolesá nutnosťou, dnes je to trocha inak. Zdvihák patrí medzi povinnú výbavu vozidla, no nevzťahuje sa na vozidlás obutou dojazdovou sadou (run flat) pneumatík, ktoré umožňujú prejsť určitú vzdialenosť aj po defekte vďaka špeciálne spevnenej bočnici pneumatiky; ktoré sú vybavené sadou na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky; kategórie M2, M3, N2 a N3, ktoré sú vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu pneumatiky alebo disponujú zmluvou o zabezpečení opravy poškodenej pneumatiky na celom území Slovenskej republiky, nepretržite; typu mestské autobusy, špeciálne nákladné vozidlá alebo vozidlá, ktorých prevádzkovanie je obmedzené na určité územie, v ktorého dosahu sú adekvátne servisné služby prevádzkovateľa na opravu poruchy vozidla.

Kam mám zdvihák umiestniť pri výmene defektného kolesa za rezervu?

Používanie hevera nie je žiadna veda, no rozhodne nie je jedno, ako v danej situácii zdvihák na auto použijete. Napríklad v prípade výmeny defektu alebo svojpomocného prezúvania pneumatík. Podstatné je, aby bol podklad pevný, auto musí mať zaradený rýchlostný stupeň a ručnú brzdu. Kľúčové je i umiestnenie zdviháka, v prípade vozidiel môžu byť oporné body konštrukcie umiestnené mierne odlišne. Niektoré majú tieto body na bočných prahoch bližšie k predným blatníkom, iné ďalej. Tieto body sú často označené drobnými výrezmi alebo sú označené v manuáli vozidla. Zdvihák nesmiete vkladať ľubovoľne pod auto. Odporúčame vám auto vždy ešte zaistiť podperami alebo čímkoľvek, čo by ste mohli vložiť pod os nápravy. Práca s heverom sa už následne líši od samotnej konštrukcie.

Je nožnicový zdvihák limitovaný nosnosťou?

Áno, je. Nie každý nožnicový zdvihák má rovnakú nosnosť. Prevažná väčšina však zvládne zdvihnúť bežný osobný automobil. Najčastejšie je ich maximálna nosnosť do 2 ton. S výnimkou sa nájdu aj konštrukčne odolnejšie nožnicové zdviháky s nosnosťou do 3 ton.

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 02.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 09:59
Norbert

Mám Road Star a je naozaj praktický. Najskôr som ho vyskúšal u suseda a zapáčil sa mi, tak som si ho kúpil. Cena je veľmi dobrá a nosnosť až 2 tony. Hodí sa do garáže, dielne, na zdvíhanie áut, ale aj akýchkoľvek bremien. Páči sa mi tiež, že má madlo, vďaka ktorému sa ľahšie prenáša. Samotný hever nie je až taký ťažký, má 8,5 kg.

28/11/2021 09:36
Laco

Sklamal ma Vorel Hever, pretože je to úplná paródia na hever. Nedrží zdvihnutý, čo je pri tomto type zariadenia veľký problém. Nepomohlo mi ani použitie iného kľúča / tyčky na uťahovanie zaisťovacieho šraubu. Nabudúce siahnem po drahšom a kvalitnejšom hevery, tento som vrátil, bol pre mňa zbytočný.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok