Najlepšie fotomobily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber mobilného telefónu je dnes častou dilemou. Každý túži po smartfóne, ktorý splní všetky požadované kritériá a bude mať tie najlepšie parametre. Jedným z týchto parametrov je kvalitný fotoaparát. Ak je aj vaším kritériom smartfón, ktorý urobí najlepšiu fotografiu, potom urobíte najlepšie, ak si obzriete tie najlepšie fotomobily na trhu.

Ako vybrať najlepší fotomobil

Fotografie, selfie, story, instaphoto a všeobecne vizuálne-audiovizuálne zábery sa stali jedným z najdôležitejších prvkov zdieľania nášho sociálneho života. Kvalitný fotoaparát je teda rozhodne faktorom, ktorý pri výbere mobilného telefónu zohráva dôležitú úlohu. Drvivá väčšina zákazníkov sa dokonca zameriava práve na kvalitu fotografií. Ak ste milovníkom kvalitných fotografií, fotomobil je kompromisom medzi bežným smartfónom a profesionálnym fotoaparátom.

Nebol by lepší kvalitný digitálny fotoaparát? Ak si porovnáte ceny niektorých digitálnych fotoaparátov a fotomobilov, možno aj áno, ak však vezmete do úvahy praktickosť a účel, fotomobily majú navrch. Existuje dokonca web www.dxomark.com, ktorý pravidelne porovnáva kvalitu fotoaparátov jednotlivých smartfónov a následne zostavuje rebríček aj so zhodnotením. Na stránke si tak viete pozrieť, ktoré fotomobily sú pre kvalitné zábery tie najlepšie.

Kompletné recenzie tých najlepších fotomobilov sme pre vás vyhotovili aj my. Pri hodnotení sme sa zameriavali cielene na silné a slabé stránky fotoaparátov jednotlivých modelov.

Najlepšie fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
OnePlus 12   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Honor Magic 6 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Dôležité parametre fotomobilov

Pri výbere fotomobilov zohráva najdôležitejšiu rolu fotoaparát a jeho ďalšie parametre. Ak ste teda milovníkom kvalitných fotografií, určite sa zamerajte na nasledovné parametre. V našich detailných recenziách fotomobilov sme vám ponúkli charakteristiku jednotlivých fotomobilov a ich fotenie v praxi.

  • Rozlíšenie fotoaparátu – to je práve údaj, podľa ktorého sa mnohí rozhodujú. Uvádza sa v Mpx (Megapixeloch) a logicky by malo platiť, že čím je táto hodnota vyššia, tým je fotografia kvalitnejšia. Podstatné je však aj to, akú svetelnosť daný objektív má a takisto, koľko objektívov má samotný fotomobil. Tie najlepšie majú päť, štyri alebo tri objektívy s rôznym rozlíšením i svetelnosťou.
  • Svetelnosť – výrobca ju uvádza pod písmenom f, za ktorým nasleduje číslo. Čím nižšie číslo je, tým je vyššia citlivosť clony na kvalitu obrazu. Toto číslo sa pohybuje okolo f/2.0 a menej. Ak je viac objektívov, fotoaparát pracuje so svetelnosťou ešte citlivejšie a ostrosť, farebnosť a kontrast sú lepšie.

Najlepší fotomobil

  • Zoom – najlepšie fotoaparáty disponujú optickým aj digitálnym zoomom ten súvisí aj so samotnou stabilizáciou obrazu.
  • Stabilizácia obrazu – každý výrobca disponuje inou technológiou stabilizácie (optická – digitálna). Najlepšie preto urobíte, ak si o stabilizácii obrazu prečítate pri jednotlivých modeloch. Stabilizácia sa do veľkej miery týka aj točenia videí.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre kúpu fotomobilu, stále sa však neviete v bohatej ponuke zorientovať? Možno vám pomôžu odpovede na najčastejšie otázky ohľadom fotomobilov. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Je fotomobil rovnako kvalitný ako fotoaparát?

Napriek tomu, že sa kvalitou fotografií fotomobily neustále zlepšujú, stále sa nemôžu porovnávať s fotoaparátmi. Ak nepotrebujete telefón na profi fotenie, ale len pre osobnú potrebu, fotomobil je vhodná voľba. Okrem dobrých fotiek získate aj zariadenie, s ktorým ich môžete rovno uverejniť na Facebooku či Instagrame.

Ponúka fotomobil rovnaké funkcie ako smartfón?

Termínom fotomobil sa označujú smartfóny s nadštandardne kvalitným fotoaparátom. Takže áno, ponúka porovnateľné funkcie ako smartfón, avšak o niečo kvalitnejší foťák.

Sú všetky fotomobily drahé?

Väčšina fotomobilov sa radí do strednej alebo vyššej triedy smartfónov. Cenovo sa pohybujú od 400 eur vyššie. Závisí to nielen od značky, ale aj roku výroby či funkcií.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Mobilné telefóny patria dnes k najvýznamnejším technickým výdobytkom, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť deň. Sú nielen naším spojením s blízkymi a známymi, ale obsahujú aj naše citlivé údaje, spomienky v podobe fotografií, zábavu a mnoho ďalšieho. Preto je dôležité, aby sme sa na svoj... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 08.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/10/2022 07:03
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, za nás je lepši voľbou Motorola Edge 30 Pro, nielen čo sa týka fotoaparátu,a le aj ostatnýých parametrov. V rovnakej cenovej hladine sa náchadza napr. aj Huawei P40 Pro či Samsung Galaxy S20 Ultra, kt. má taktiež výborný fotoaparát.

24/07/2022 22:52
Lucia

Dobrý deň. Aký fotomobil by ste odporučili, najmä na fotenie momentiek a dieťaťa (chvíľu nepostojí) ideálne do 55o€?
Prípadne aký máte názor na Motorolu edge 30 a edge 30 pro?
Ďakujem

05/07/2022 14:19
Oto

Xiaomi Mi 9 6GB/128GB je výborný mobil a nezaostáva ani na poli fotografií. Páči sa mi rýchlosť a svižnosť mobilu, dostatočne veľká interná pamäť. Plusom je aktualizácia výrobcu. Displej je super AMOLED, fotky sú fakt kvalitné a vyzdvihujem aj bezdrôtové nabíjanie. Mínusom je slabšia baterka, len 3200 mAh. Ale niektoré mobily sú na tom aj tak horšie. Pomer cena a výkon je ale super.

20/01/2022 06:56
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, sl./p. Monika,
samozrejme, radi Vám poradíme. Čo sa týka kvalitného fotomobilu do 500 eur, možností je určite viac. V strednej triede, v pomere ceny a kvality je skvelou voľbou telefón Samsung Galaxy A52, verzia s 8 GB RAM a 256 GB kapacitou úložiska (alternatíva 6GB/128GB s podporou 5G siete). Hlavný objektív má 64 Mpx a optickú stabilizáciu obrazu. Ďalej je tu 12 Mpx širokouhlý objektív, 5 Mpx makro a 5 Mpx ostriaci objektív. Softvér fotoaparátu reaguje pohotovo aj v nočnom režime, vo výsledku sú však nočné zábery menej ostré - určite nesklame 32 Mpx selfie kamera. Celkovo ani na výkone telefón nepohorí, čo je zásluhou procesora Snapdragon 720 G, výdrž batérie aj pri náročnom zaobchádzaní je okolo jeden a pol dňa.
K najlepším v tejto triede patrí určite aj telefón Google Pixel 4a - 12,2 Mpx hlavný fotoaparát možno nebudí taký rešpekt, no najväčšiu rolu tu zohráva softvér, ktorý robí svoju prácu skvele a aj nočné zábery sú na vysokej úrovni. Ostrosť snímok je veľmi dobrá, miestami telefón generuje aj počas dostatočného svetla studenšie farby, no je to vlastnosť objektívu.
Z hľadiska kvality fotografií Vaše potreby určite uspokojí drahší Samsung Galaxy S20 FE 6GB/128GB, ktorého fotky sú počas dňa porovnateľné s prémiovými modelmi, dobré fotky obstará aj Xiaomi Mi 11 Lite 5G 6GB/128GB alebo Poco F3 8GB/256GB.
Ak preferujete iOS namiesto Androidu, iPhone SE (2020) 128 GB sa pohybuje okolo ceny 500 eur. Tradičný 12 Mpx objektív ponúka skvelé farby, kontrast a slušnú kvalitu aj za zhoršených svetelných podmienok.

19/01/2022 10:29
Monika Mišíkova

Dobrý deň. Chcela by som mobil do 500€ ktorý dobre fotí. Čo by ste mi ponúkli? Ďakujem.

07/10/2021 17:50
Drahoš

Som maximálne spokojný s mobilom OnePlus 9 Pro, ktorý má perfektný fotoaparát. Spočiatku som sa tejto značky obával, pretože nie je taká prestížna, ako napr. Samsung alebo Apple. Ale moje obavy sa rozplynuli, mobil je to naozaj super.

16/09/2021 08:22
Denis

Mám smartfón Huawei P40 Pro 8GB/256GB Dual SIM, ktorý ponúka nekompromisný výkon a skvelé zadné aj predné fotoaparáty. Oceňujem obrovský displej s krásnymi farbami, rýchlosť systému, svižné reakcie aj celkové precízne spracovanie mobilu. Na to, že je mobil taký veľký, má prijateľnú váhu, no niekomu sa môže zdať príliš ťažký. V rámci fotografovania si cením nočný režim a vďaka tomuto mobilu sa mi podarilo zachytiť veľa vydarených nočných obrázkov. V smartfóne je osadená kamera Leica, čo hovorí samé za seba. O jej kvalitách nie je pochýb. Práve preto som si zvolil tento model, lebo mi záleží na fotografiách. Páči sa mi prostredie operačného systému, ktoré je prehľadné, podpora dvoch SIM kariet súčasne či možnosť natáčania spomalených video záznamov. Ešte treba spomenúť, že v mobile nie je Google Play, nakoľko Huawei od istého času prestal používať Android. Nevnímam to ako niečo negatívne, pretože z obchodu výrobcu si stiahnete všetko potrebné. Oceňujem aj krásny dizajn mobilu, už na prvý pohľad vyzerá luxusne a elegantne. Výdrž batérie je slušná. S mobilom som maximálne spokojný.

14/09/2021 09:34
Karol

Za mňa je jednodznačne najlepším fotomobilom iPhone 12 Pro Max od Apple, hoci možno papierovo sa to nezdá, no zhotovené fotografie sú naozaj krásne a kvalitné. Niekto môže namietať, že na trhu sú aj mobily s väčším rozlíšením, ale za dobrou fotkou nie vždy stoja len pixely. Pri niektorých výrobcoch mi to príde, že sa len predbiehajú v číslach. Tento iPhone zhotovuje fotky, ktoré sú kvalitatívne porovnateľné aj s kompaktnými fotoaparátmi. Okrem kvalitného fotoaparátu sa mi páči perfektný displej, rýchlosť a svižnosť systému a slušná výdrž batérie. Apple jednoducho ponúka špičkové produkty bez kompromisov, hoci si za ne pýta nemalé peniaze. Telefón má navyše krásny dizajn, podporuje 5G a má niekoľko ďalších užitočných vychytávok. Oceňujem aj dostatočnú kapacitu vnútorného úložiska a možnosť bezdrôtového nabíjania. Kto raz skúsi iPhone, už zrejme nebude chcieť iný mobil. U mňa to tak bolo od prvého modelu, ktorý som mal. Tento iPhone je už môj štvrtý v poradí. vysoká cena nech vás od kúpy neodradí, oplatí sa to. Vydrží vám dlhšie než dva roky a podpora od Apple tiež pri každom modeli trvá minimálne päť rokov, čiže aj softvérovo ho budete mať dlhú dobu aktuálny.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok