Najlepšie fotomobily 2021 – recenzie, test, porovnanie

Výber mobilného telefónu je dnes častou dilemou. Každý túži po smartfóne, ktorý splní všetky požadované kritériá a bude mať tie najlepšie parametre. Jedným z týchto parametrov je kvalitný fotoaparát. Ak je aj vaším kritériom smartfón, ktorý urobí najlepšiu fotografiu, potom urobíte najlepšie, ak si obzriete tie najlepšie fotomobily na trhu.

Ako vybrať najlepší fotomobil

Fotografie, selfie, story, instaphoto a všeobecne vizuálne-audiovizuálne zábery sa stali jedným z najdôležitejších prvkov zdieľania nášho sociálneho života. Kvalitný fotoaparát je teda rozhodne faktorom, ktorý pri výbere mobilného telefónu zohráva dôležitú úlohu. Drvivá väčšina zákazníkov sa dokonca zameriava práve na kvalitu fotografií. Ak ste milovníkom kvalitných fotografií, fotomobil je kompromisom medzi bežným smartfónom a profesionálnym fotoaparátom.

Nebol by lepší kvalitný digitálny fotoaparát? Ak si porovnáte ceny niektorých digitálnych fotoaparátov a fotomobilov, možno aj áno, ak však vezmete do úvahy praktickosť a účel, fotomobily majú navrch. Existuje dokonca web www.dxomark.com, ktorý pravidelne porovnáva kvalitu fotoaparátov jednotlivých smartfónov a následne zostavuje rebríček aj so zhodnotením. Na stránke si tak viete pozrieť, ktoré fotomobily sú pre kvalitné zábery tie najlepšie.

Kompletné recenzie tých najlepších fotomobilov sme pre vás vyhotovili aj my. Pri hodnotení sme sa zameriavali cielene na silné a slabé stránky fotoaparátov jednotlivých modelov.

Najlepšie fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Samsung Galaxy S10 Plus G975   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Apple iPhone 11   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Samsung Galaxy S20   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Huawei P30 Lite 128GB   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Fotomobily – recenzie

Nájsť najlepší fotomobil súčasnosti nie je vôbec jednoduché. Nielen vzhľadom na rôzne cenové kategórie, ale aj rôzne prefencie. Iný bude najlepší fotomobil do 300 eur a iný do 1 000 eur. Rebríček fotomobilov môže čo to napovedať, ak však nechcete len fotomobil, ktorý dobre fotí, ale fotomobil, ktorý toho zvládne viac, musíte sa medzi fotomobilmi dobre orientovať. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Dôležité parametre fotomobilov

Pri výbere fotomobilov zohráva najdôležitejšiu rolu fotoaparát a jeho ďalšie parametre. Ak ste teda milovníkom kvalitných fotografií, určite sa zamerajte na nasledovné parametre. V našich detailných recenziách fotomobilov sme vám ponúkli charakteristiku jednotlivých fotomobilov a ich fotenie v praxi.

  • Rozlíšenie fotoaparátu – to je práve údaj, podľa ktorého sa mnohí rozhodujú. Uvádza sa v Mpx (Megapixeloch) a logicky by malo platiť, že čím je táto hodnota vyššia, tým je fotografia kvalitnejšia. Podstatné je však aj to, akú svetelnosť daný objektív má a takisto, koľko objektívov má samotný fotomobil. Tie najlepšie majú päť, štyri alebo tri objektívy s rôznym rozlíšením i svetelnosťou.
  • Svetelnosť – výrobca ju uvádza pod písmenom f, za ktorým nasleduje číslo. Čím nižšie číslo je, tým je vyššia citlivosť clony na kvalitu obrazu. Toto číslo sa pohybuje okolo f/2.0 a menej. Ak je viac objektívov, fotoaparát pracuje so svetelnosťou ešte citlivejšie a ostrosť, farebnosť a kontrast sú lepšie.

Najlepší fotomobil

  • Zoom – najlepšie fotoaparáty disponujú optickým aj digitálnym zoomom ten súvisí aj so samotnou stabilizáciou obrazu.
  • Stabilizácia obrazu – každý výrobca disponuje inou technológiou stabilizácie (optická – digitálna). Najlepšie preto urobíte, ak si o stabilizácii obrazu prečítate pri jednotlivých modeloch. Stabilizácia sa do veľkej miery týka aj točenia videí.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre kúpu fotomobilu, stále sa však neviete v bohatej ponuke zorientovať? Možno vám pomôžu odpovede na najčastejšie otázky ohľadom fotomobilov. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Je fotomobil rovnako kvalitný ako fotoaparát?

Napriek tomu, že sa kvalitou fotografií fotomobily neustále zlepšujú, stále sa nemôžu porovnávať s fotoaparátmi. Ak nepotrebujete telefón na profi fotenie, ale len pre osobnú potrebu, fotomobil je vhodná voľba. Okrem dobrých fotiek získate aj zariadenie, s ktorým ich môžete rovno uverejniť na Facebooku či Instagrame.

Ponúka fotomobil rovnaké funkcie ako smartfón?

Termínom fotomobil sa označujú smartfóny s nadštandardne kvalitným fotoaparátom. Takže áno, ponúka porovnateľné funkcie ako smartfón, avšak o niečo kvalitnejší foťák.

Sú všetky fotomobily drahé?

Väčšina fotomobilov sa radí do strednej alebo vyššej triedy smartfónov. Cenovo sa pohybujú od 400 eur vyššie. Závisí to nielen od značky, ale aj roku výroby či funkcií.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 08.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 04.02.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár