Najlepšie fotomobily 2021 – recenzie, test, porovnanie

Výber mobilného telefónu je dnes častou dilemou. Každý túži po smartfóne, ktorý splní všetky požadované kritériá a bude mať tie najlepšie parametre. Jedným z týchto parametrov je kvalitný fotoaparát. Ak je aj vaším kritériom smartfón, ktorý urobí najlepšiu fotografiu, potom urobíte najlepšie, ak si obzriete tie najlepšie fotomobily na trhu.

Ako vybrať najlepší fotomobil

Fotografie, selfie, story, instaphoto a všeobecne vizuálne-audiovizuálne zábery sa stali jedným z najdôležitejších prvkov zdieľania nášho sociálneho života. Kvalitný fotoaparát je teda rozhodne faktorom, ktorý pri výbere mobilného telefónu zohráva dôležitú úlohu. Drvivá väčšina zákazníkov sa dokonca zameriava práve na kvalitu fotografií. Ak ste milovníkom kvalitných fotografií, fotomobil je kompromisom medzi bežným smartfónom a profesionálnym fotoaparátom.

Nebol by lepší kvalitný digitálny fotoaparát? Ak si porovnáte ceny niektorých digitálnych fotoaparátov a fotomobilov, možno aj áno, ak však vezmete do úvahy praktickosť a účel, fotomobily majú navrch. Existuje dokonca web www.dxomark.com, ktorý pravidelne porovnáva kvalitu fotoaparátov jednotlivých smartfónov a následne zostavuje rebríček aj so zhodnotením. Na stránke si tak viete pozrieť, ktoré fotomobily sú pre kvalitné zábery tie najlepšie.

Kompletné recenzie tých najlepších fotomobilov sme pre vás vyhotovili aj my. Pri hodnotení sme sa zameriavali cielene na silné a slabé stránky fotoaparátov jednotlivých modelov.

Najlepšie fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Huawei P40 Pro   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Xiaomi Mi 11 Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Motorola edge+   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Apple iPhone 12 Pro Max   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
OnePlus 9 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Fotomobily – recenzie

Nájsť najlepší fotomobil súčasnosti nie je vôbec jednoduché. Nielen vzhľadom na rôzne cenové kategórie, ale aj rôzne prefencie. Iný bude najlepší fotomobil do 300 eur a iný do 1 000 eur. Rebríček fotomobilov môže čo to napovedať, ak však nechcete len fotomobil, ktorý dobre fotí, ale fotomobil, ktorý toho zvládne viac, musíte sa medzi fotomobilmi dobre orientovať. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Dôležité parametre fotomobilov

Pri výbere fotomobilov zohráva najdôležitejšiu rolu fotoaparát a jeho ďalšie parametre. Ak ste teda milovníkom kvalitných fotografií, určite sa zamerajte na nasledovné parametre. V našich detailných recenziách fotomobilov sme vám ponúkli charakteristiku jednotlivých fotomobilov a ich fotenie v praxi.

  • Rozlíšenie fotoaparátu – to je práve údaj, podľa ktorého sa mnohí rozhodujú. Uvádza sa v Mpx (Megapixeloch) a logicky by malo platiť, že čím je táto hodnota vyššia, tým je fotografia kvalitnejšia. Podstatné je však aj to, akú svetelnosť daný objektív má a takisto, koľko objektívov má samotný fotomobil. Tie najlepšie majú päť, štyri alebo tri objektívy s rôznym rozlíšením i svetelnosťou.
  • Svetelnosť – výrobca ju uvádza pod písmenom f, za ktorým nasleduje číslo. Čím nižšie číslo je, tým je vyššia citlivosť clony na kvalitu obrazu. Toto číslo sa pohybuje okolo f/2.0 a menej. Ak je viac objektívov, fotoaparát pracuje so svetelnosťou ešte citlivejšie a ostrosť, farebnosť a kontrast sú lepšie.

Najlepší fotomobil

  • Zoom – najlepšie fotoaparáty disponujú optickým aj digitálnym zoomom ten súvisí aj so samotnou stabilizáciou obrazu.
  • Stabilizácia obrazu – každý výrobca disponuje inou technológiou stabilizácie (optická – digitálna). Najlepšie preto urobíte, ak si o stabilizácii obrazu prečítate pri jednotlivých modeloch. Stabilizácia sa do veľkej miery týka aj točenia videí.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre kúpu fotomobilu, stále sa však neviete v bohatej ponuke zorientovať? Možno vám pomôžu odpovede na najčastejšie otázky ohľadom fotomobilov. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Je fotomobil rovnako kvalitný ako fotoaparát?

Napriek tomu, že sa kvalitou fotografií fotomobily neustále zlepšujú, stále sa nemôžu porovnávať s fotoaparátmi. Ak nepotrebujete telefón na profi fotenie, ale len pre osobnú potrebu, fotomobil je vhodná voľba. Okrem dobrých fotiek získate aj zariadenie, s ktorým ich môžete rovno uverejniť na Facebooku či Instagrame.

Ponúka fotomobil rovnaké funkcie ako smartfón?

Termínom fotomobil sa označujú smartfóny s nadštandardne kvalitným fotoaparátom. Takže áno, ponúka porovnateľné funkcie ako smartfón, avšak o niečo kvalitnejší foťák.

Sú všetky fotomobily drahé?

Väčšina fotomobilov sa radí do strednej alebo vyššej triedy smartfónov. Cenovo sa pohybujú od 400 eur vyššie. Závisí to nielen od značky, ale aj roku výroby či funkcií.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 08.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 24.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

16/09/2021 08:22
Denis

Mám smartfón Huawei P40 Pro 8GB/256GB Dual SIM, ktorý ponúka nekompromisný výkon a skvelé zadné aj predné fotoaparáty. Oceňujem obrovský displej s krásnymi farbami, rýchlosť systému, svižné reakcie aj celkové precízne spracovanie mobilu. Na to, že je mobil taký veľký, má prijateľnú váhu, no niekomu sa môže zdať príliš ťažký. V rámci fotografovania si cením nočný režim a vďaka tomuto mobilu sa mi podarilo zachytiť veľa vydarených nočných obrázkov. V smartfóne je osadená kamera Leica, čo hovorí samé za seba. O jej kvalitách nie je pochýb. Práve preto som si zvolil tento model, lebo mi záleží na fotografiách. Páči sa mi prostredie operačného systému, ktoré je prehľadné, podpora dvoch SIM kariet súčasne či možnosť natáčania spomalených video záznamov. Ešte treba spomenúť, že v mobile nie je Google Play, nakoľko Huawei od istého času prestal používať Android. Nevnímam to ako niečo negatívne, pretože z obchodu výrobcu si stiahnete všetko potrebné. Oceňujem aj krásny dizajn mobilu, už na prvý pohľad vyzerá luxusne a elegantne. Výdrž batérie je slušná. S mobilom som maximálne spokojný.

14/09/2021 09:34
Karol

Za mňa je jednodznačne najlepším fotomobilom iPhone 12 Pro Max od Apple, hoci možno papierovo sa to nezdá, no zhotovené fotografie sú naozaj krásne a kvalitné. Niekto môže namietať, že na trhu sú aj mobily s väčším rozlíšením, ale za dobrou fotkou nie vždy stoja len pixely. Pri niektorých výrobcoch mi to príde, že sa len predbiehajú v číslach. Tento iPhone zhotovuje fotky, ktoré sú kvalitatívne porovnateľné aj s kompaktnými fotoaparátmi. Okrem kvalitného fotoaparátu sa mi páči perfektný displej, rýchlosť a svižnosť systému a slušná výdrž batérie. Apple jednoducho ponúka špičkové produkty bez kompromisov, hoci si za ne pýta nemalé peniaze. Telefón má navyše krásny dizajn, podporuje 5G a má niekoľko ďalších užitočných vychytávok. Oceňujem aj dostatočnú kapacitu vnútorného úložiska a možnosť bezdrôtového nabíjania. Kto raz skúsi iPhone, už zrejme nebude chcieť iný mobil. U mňa to tak bolo od prvého modelu, ktorý som mal. Tento iPhone je už môj štvrtý v poradí. vysoká cena nech vás od kúpy neodradí, oplatí sa to. Vydrží vám dlhšie než dva roky a podpora od Apple tiež pri každom modeli trvá minimálne päť rokov, čiže aj softvérovo ho budete mať dlhú dobu aktuálny.

Pridať komentár