Najlepšie domáce kiná 2019 - veľký test a porovnanie

Domáce kino len ťažko otestujete priamo v predajni elektra. A to nehovoríme o možnosti zistiť jeho kvalitu pri výbere cez internet. Ale nebojte sa, máme pre vás riešenie.

Domáce kino v obývačke

Prinášame vám výsledky testov domácich kín. Zozbierali sme domáce a svetové výsledky testov, recenzie, hodnotenia a vaše skúsenosti. Prešli sme fóra, diskusie, platené spotrebitelské testy. A tu je výsledok, rebríček najlepších kín, ktorý pravidelne aktualizujeme:

Najlepšie domáce kiná 2019

Ako vybrať domáce kino

Domáce kino je prirodzenou voľbou pre veľkých filmových fanúšikov. Kvalitný a čistý zvuk je totiž pre skutočnú filmovú atmosféru neoddeliteľnou súčasťou. K celkovému dojmu z digitálneho obrazu prispieva i ozvučenie priestoru. Investovať do domáceho kina preto nie je určite zbytočné. To ako si najlepšie domáce kino vybrať vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Prečo mať domáce kino?

Ide o skutočne čistý a kvalitný zvuk, ktorý dokáže vďaka kvalitnému obrazu navodiť naozajstnú atmosféru ako v kine. Televízor sám osebe má zabudované reproduktory, ktorých úlohou je zvuk reprodukovať, no nie vždy v želanej kvalite. Zároveň zabudovaný reproduktor nikdy nebude oplývať takou kvalitou zvuku, ako napríklad externé domáce kino.

Domáce kino

Ak si teda chcete vychutnať kvalitný film s nefalšovanou filmovou atmosférou a zároveň prežívať každý moment naplno, domáce kino u vás doma nesmie chýbať.

Dôvody prečo mať doma domáce kino:

  • kvalitnejší a čistejší zvuk,
  • autentické zvukové efekty,
  • priestorový zvuk,
  • možnosť prepojenia s viacerými zaraideniami,
  • kvalitnejšia reprodukcia nízkej zvukovej frekvencie.

Výkon domáceho kina

Na začiatok je treba povedať, že prvotným parametrom je výkon reproduktorov, resp. domáceho kina. Tu sa pohybujeme vo výkonnostnej hladine od 100 až do 1 500 W. Nehovoríme, že v ponuke nezoženiete i domáce kiná so značne vyšším zvukovým výkonom, no keďže vám chceme poradiť, vyšší výkon už by naozaj mohol pôsobiť rušivo a zároveň by nemal svoje opodstatnenie. Pokiaľ nemáte v pláne postaviť si doma kinosálu.

Nenechajte sa výkonom strhnúť. Viac predáva, ak zákazník v popise produktu uvidí výkon 1 000 W, ako keď tam svieti rovných 500 W. Rozdiel vo výkone to nepochybne je, no viac marketingový. Na jeden zvukový kanál (reproduktor) je 100 W maximom aj s rezervou. Ak mám teda domáce kino s 5 reproduktormi a subwooferom, výkon bude 1 000 W, reálny výkon bude na úrovni 200 W. Pre koncertové haly málo, pre domácnosť až, až.

Veľkosť miestnosti

Týmto nadviažeme na ďalší dôležitý parameter. Veľkosť miestnosti a jej dispozícia zohráva skutočne podstatnú rolu. Do malej miestnosti je nadštandardný výkon zbytočný. Hranica 250 W je naozajstným stropom. Ak chcete domáce kino umiestniť do veľkej miestnosti, nárast výkonu je logickou možnosťou.

Domáce kino s reproduktormi

Výkon 500 až 1 000 W dokáže narobiť poriadny rámus, ale hlavne vám umožní zažiť skutočný priestorové audio a prenesie vás na miesto deja.

Systémy ozvučenia

V tomto štádiu si vyberáme zo zostáv domáceho kina. Systémy (zostavy) 2.1 a 3.1 sa postarajú o kvalitný zvuk v menších miestnostiach, kde sa využíva takisto tzv. soundbar. Ak túžite po priestorovom zvuku systém s ozvučením 5.1 či 7.1 je najlepším riešením. Dôležité je i rozmiestnenie reproduktorov v miestnosti.

Predtým ako si konkrétne domáce kino vyberiete, ubezpečte sa, že zostava domáceho kina je kompatibilná s vaším televízorom. V prípade, že máte doma televízor s veľkou uhlopriečkou (107 cm a viac), musí byť televízor schopný prenášať rovnako kvalitne obraz i zvuk. Preto by mal disponovať funkciou filtrovania obrazu. Predídete tak prípadným oneskoreným zvukovým efektom či sekaniu obrazu pri určitých prechodoch scén.

  • Soundbar: Ak vám nepostačuje klasický formát zvuku reprodukovaný zabudovanými reproduktormi v televízore, soundbar je ideálnym riešením. Ide o doplnok hlavne do menších miestností. Soundbar je veľmi skladný a svojím vzhľadom pripomína DVD prehrávač. Buď ho napojíte priamo do televízora, alebo ho pripojíte bezdrôtovo cez rozhranie Bluetooth. Veľké očakávania však nemajte. Ak by sme mali soundbar zaradiť medzi zostavy, hovoríme o zostave 1.1. K reproduktoru je teda dodávaný soundbar, ktorý zvuk skvalitní, no na domáce kino ako také nemá. Vylepšením môže byť, ak je k soundbaru dodávaný ešte aj subwoofer alebo ho má zabudovaný. V takom prípade je pre obývačku v malom byte toto riešenie postačujúce.
  • Subwoofer: Ide o špeciálny druh reproduktora, ktorý je známy reprodukciou audio basov. Dôvodom je to, že je frekvenčne zameraný na najnižšie zvukové frekvencie. Subwoofer má tú moc, že zvuk šíri celým priestorom. K reproduktorom preto postačuje jeden subwoofer. K domácim kinám je vždy dodávaný centrálny reproduktor, ktorý má zvyčajne v sebe subwoofer i soundbar zabudovaný. Závisí často od ceny a výrobcu.

Zostava 2.1 - 3.1

Ide o domáce kino s dvoma reproduktormi. Dva klasické reproduktory, ktoré možno rozmiestniť po miestnosti a jeden centrálny subwoofer, známejší pre mnohých ako zosilňovač. Ide o mimoraidne efektívny druh reprodukcie zvuku. Subwoofer možno zaberie o čosi viac miesta, no kvalita zvuku je skutočne citeľná. Basy a hlboké tóny budú znieť tak, ako nikdy predtým. Ide o cenovo nenáročné riešenie, ktoré disponuje dobrou kvalitou pre šírenie viackanálového zvuku.

Moderné domáce kino

V prípade 3.1 ide o ojedinelú kombináciou, kde máme tri reproduktory, pričom k dvom po stranách je pridaný ešte tretí, ktorý by mal byť v blízkosti televízora. Tento účel však pokojne spĺňa zosilňovač. Ak teda budete uvažovať nad cenami 2.1 a 3.1, variant zostavy 2.1 bude určite lacnejším a zvuk rovnako kvalitným.

Zostava 5.1 - 7.1

Najobľúbenejší a najpredávanejší spôsob ozvučenia je práve systém 5.1. V tomto prípade už hovoríme o viackanálovom a priestorovom zvuku, ktorý sprostredkuje filmový zážitok tak, ako divák očakáva. Ide o tri predné (front) reproduktory a 2 (back) zadné. Dôležité je ich rozostavenie. Dva reproduktory by mali byť pred vami, ideálne v rohoch miestnosti. Tretí by mal byť priamo k vám, ideálne nad alebo pod televízorom. Zvyšné dva by mali byť po stranách. Nie je pravda, že musia byť umiestnené synchrónne v rovnakej výške či smere.

Počítajte však s tým, že reproduktory je potrebné napájať. Kabeláž je teda súčasťou balenia. Riešením môže byť bezdrôtové domáce kino, bezdrôtové však neznamená tak úplne bez drôtov.

Zostava 7.1 je rozšírená o ďalšie dva postranné reproduktory. Výrazný rozdiel by ste pocítili až v skutočne veľkej miestnosti. Výkon v oboch prípadoch dosahuje okolo 1 000 W. V oboch prípadoch rátajte s vyššou investíciou.

Bezdrôtové riešenie

Je pravdou, že domáce kino so sebou prináša množstvo kabeláže. Tieto káble sú väčšinou vedené popri stenách či zastrčené v lištách alebo pod kobercom. Bohužiaľ, pravidlo, že najlepší zvuk ide cez kábel, v tomto prípade platí do bodky. Signál s takým vysokým výkonom bezdrôtovo kvalitne neprenesiete. Rozhranie Bluetooth je kvalitné, no lendo určitej hranice.

Ovládanie domáceho kina

Bezdrôtové domáce kiná však takisto nie sú úplne bez káblov. Reproduktory energiu potrebujú. Možno ich nemusíte všetky zapájať do centrálneho reproduktora (subwoofera), ale v zástrčke byť musia. Bluetooth signálom sa už z centrálnym reproduktorom prepoja samé. Navyše tieto riešenia sú často predražené a užívateľ, ktorý sa chcel káblov úplne zbaviť, je skôr sklamaný.

AV receiver

Ide o zariadenie, ktoré slúži pre spracovanie signálu z viacerých zvukových kanálov. Zvyčajne domáce kino v zostave 5.1 či 7.1 obsahuje v rámci centrálneho reproduktora – subwoofer aj receiver (integrovaný), ktorý spracováva viackanálový zvuk. K AV receiveru môžete zapojiť napríklad samotné reproduktory, zosilňovač, televízorDVD/Blu-ray prehrávač a ten zabezpečí prepínanie video a audio vstupov. Nie je potrebné jednotlivé zariadenia odpájať a pripájať. AV receivery zakúpite aj samostatne.

Domáce kino all in one

Mať všetko pokope je zrejme tou najlepšou možnosťou. Kúpiť domáce kino ako celok bez toho, aby ste museli kupovať zvlášť subwoofer, soundbar alebo aj DVD či Blu-ray prehrávač. O tom, ktoré z týchto zariadení domáce kino podporuje sa informujte u predajcu. Dnes kúpite domáce kiná all in one a nemusíte sa zamýšľať nad tým, čo ku kvalitnému priestorovému zvuku ešte treba.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(88.4%)

Komentáre

12/12/2018 11:22
Milan Rajnoha

Povrchné dielo- možno postačí absolútnemu amatérovi, ale chýba vysvetlenie wi-fi, možnosti 4 K atd..

Pridať komentár