Najlepšie domáce kiná 2024 – recenzie, test, porovnanie

Domáce kino len ťažko otestujete priamo v predajni elektra. A to nehovoríme o možnosti zistiť jeho kvalitu pri výbere cez internet. Ale nebojte sa, máme pre vás riešenie.

Domáce kino v obývačke

Prinášame vám výsledky testov domácich kín. Zozbierali sme domáce a svetové výsledky testov, recenzie, hodnotenia a vaše skúsenosti. Prešli sme fóra, diskusie, platené spotrebitelské testy. A tu je výsledok, rebríček najlepších kín, ktorý pravidelne aktualizujeme:

Najlepšie domáce kiná

Názov Hodnotenie Detail
Klipsch Cinema 400 Eua   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sonos 3D 5.1.2   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Denver DSS-7030   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Sony HT-S20R   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Yamaha YHT-1840   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Ako vybrať domáce kino

Domáce kino je prirodzenou voľbou pre veľkých filmových fanúšikov. Kvalitný a čistý zvuk je totiž pre skutočnú filmovú atmosféru neoddeliteľnou súčasťou. K celkovému dojmu z digitálneho obrazu prispieva i ozvučenie priestoru. Investovať do domáceho kina preto nie je určite zbytočné. To ako si najlepšie domáce kino vybrať vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Prečo mať domáce kino?

Ide o skutočne čistý a kvalitný zvuk, ktorý dokáže vďaka kvalitnému obrazu navodiť naozajstnú atmosféru ako v kine. Televízor sám osebe má zabudované reproduktory, ktorých úlohou je zvuk reprodukovať, no nie vždy v želanej kvalite. Zároveň zabudovaný reproduktor nikdy nebude oplývať takou kvalitou zvuku, ako napríklad externé domáce kino.

Domáce kino

Ak si teda chcete vychutnať kvalitný film s nefalšovanou filmovou atmosférou a zároveň prežívať každý moment naplno, domáce kino u vás doma nesmie chýbať.

Dôvody prečo mať doma domáce kino:

  • kvalitnejší a čistejší zvuk,
  • autentické zvukové efekty,
  • priestorový zvuk,
  • možnosť prepojenia s viacerými zaraideniami,
  • kvalitnejšia reprodukcia nízkej zvukovej frekvencie.

Výkon domáceho kina

Na začiatok je treba povedať, že prvotným parametrom je výkon reproduktorov, resp. domáceho kina. Tu sa pohybujeme vo výkonnostnej hladine od 100 až do 1 500 W. Nehovoríme, že v ponuke nezoženiete i domáce kiná so značne vyšším zvukovým výkonom, no keďže vám chceme poradiť, vyšší výkon už by naozaj mohol pôsobiť rušivo a zároveň by nemal svoje opodstatnenie. Pokiaľ nemáte v pláne postaviť si doma kinosálu.

Nenechajte sa výkonom strhnúť. Viac predáva, ak zákazník v popise produktu uvidí výkon 1 000 W, ako keď tam svieti rovných 500 W. Rozdiel vo výkone to nepochybne je, no viac marketingový. Na jeden zvukový kanál (reproduktor) je 100 W maximom aj s rezervou. Ak mám teda domáce kino s 5 reproduktormi a subwooferom, výkon bude 1 000 W, reálny výkon bude na úrovni 200 W. Pre koncertové haly málo, pre domácnosť až, až.

Veľkosť miestnosti

Týmto nadviažeme na ďalší dôležitý parameter. Veľkosť miestnosti a jej dispozícia zohráva skutočne podstatnú rolu. Do malej miestnosti je nadštandardný výkon zbytočný. Hranica 250 W je naozajstným stropom. Ak chcete domáce kino umiestniť do veľkej miestnosti, nárast výkonu je logickou možnosťou.

Domáce kino s reproduktormi

Výkon 500 až 1 000 W dokáže narobiť poriadny rámus, ale hlavne vám umožní zažiť skutočné priestorové audio a prenesie vás na miesto deja.

Systémy ozvučenia

V tomto štádiu si vyberáme zo zostáv domáceho kina. Systémy (zostavy) 2.1 a 3.1 sa postarajú o kvalitný zvuk v menších miestnostiach, kde sa využíva takisto tzv. soundbar. Ak túžite po priestorovom zvuku systém s ozvučením 5.1 či 7.1 je najlepším riešením. Dôležité je i rozmiestnenie reproduktorov v miestnosti.

Predtým ako si konkrétne domáce kino vyberiete, ubezpečte sa, že zostava domáceho kina je kompatibilná s vaším televízorom. V prípade, že máte doma televízor s veľkou uhlopriečkou (107 cm a viac), musí byť televízor schopný prenášať rovnako kvalitne obraz i zvuk. Preto by mal disponovať funkciou filtrovania obrazu. Predídete tak prípadným oneskoreným zvukovým efektom či sekaniu obrazu pri určitých prechodoch scén.

  • Soundbar: Ak vám nepostačuje klasický formát zvuku reprodukovaný zabudovanými reproduktormi v televízore, soundbar je ideálnym riešením. Ide o doplnok hlavne do menších miestností. Soundbar je veľmi skladný a svojím vzhľadom pripomína DVD prehrávač. Buď ho napojíte priamo do televízora, alebo ho pripojíte bezdrôtovo cez rozhranie Bluetooth. Veľké očakávania však nemajte. Ak by sme mali soundbar zaradiť medzi zostavy, hovoríme o zostave 1.1. K reproduktoru je teda dodávaný soundbar, ktorý zvuk skvalitní, no na domáce kino ako také nemá. Vylepšením môže byť, ak je k soundbaru dodávaný ešte aj subwoofer alebo ho má zabudovaný. V takom prípade je pre obývačku v malom byte toto riešenie postačujúce.
  • Subwoofer: Ide o špeciálny druh reproduktora, ktorý je známy reprodukciou audio basov. Dôvodom je to, že je frekvenčne zameraný na najnižšie zvukové frekvencie. Subwoofer má tú moc, že zvuk šíri celým priestorom. K reproduktorom preto postačuje jeden subwoofer. K domácim kinám je vždy dodávaný centrálny reproduktor, ktorý má zvyčajne v sebe subwoofer i soundbar zabudovaný. Závisí často od ceny a výrobcu.

Zostava 2.1 - 3.1

Ide o domáce kino s dvoma reproduktormi. Dva klasické reproduktory, ktoré možno rozmiestniť po miestnosti a jeden centrálny subwoofer, známejší pre mnohých ako zosilňovač. Ide o mimoriadne efektívny druh reprodukcie zvuku. Subwoofer možno zaberie o čosi viac miesta, no kvalita zvuku je skutočne citeľná. Basy a hlboké tóny budú znieť tak, ako nikdy predtým. Ide o cenovo nenáročné riešenie, ktoré disponuje dobrou kvalitou pre šírenie viackanálového zvuku.

Moderné domáce kino

V prípade 3.1 ide o ojedinelú kombináciou, kde máme tri reproduktory, pričom k dvom po stranách je pridaný ešte tretí, ktorý by mal byť v blízkosti televízora. Tento účel však pokojne spĺňa zosilňovač. Ak teda budete uvažovať nad cenami 2.1 a 3.1, variant zostavy 2.1 bude určite lacnejším a zvuk rovnako kvalitným.

Zostava 5.1 - 7.1

Najobľúbenejší a najpredávanejší spôsob ozvučenia je práve systém 5.1. V tomto prípade už hovoríme o viackanálovom a priestorovom zvuku, ktorý sprostredkuje filmový zážitok tak, ako divák očakáva. Ide o tri predné (front) reproduktory a 2 (back) zadné. Dôležité je ich rozostavenie. Dva reproduktory by mali byť pred vami, ideálne v rohoch miestnosti. Tretí by mal byť priamo k vám, ideálne nad alebo pod televízorom. Zvyšné dva by mali byť po stranách. Nie je pravda, že musia byť umiestnené synchrónne v rovnakej výške či smere.

Počítajte však s tým, že reproduktory je potrebné napájať. Kabeláž je teda súčasťou balenia. Riešením môže byť bezdrôtové domáce kino, bezdrôtové však neznamená tak úplne bez drôtov.

Zostava 7.1 je rozšírená o ďalšie dva postranné reproduktory. Výrazný rozdiel by ste pocítili až v skutočne veľkej miestnosti. Výkon v oboch prípadoch dosahuje okolo 1 000 W. V oboch prípadoch rátajte s vyššou investíciou.

Bezdrôtové riešenie

Je pravdou, že domáce kino so sebou prináša množstvo kabeláže. Tieto káble sú väčšinou vedené popri stenách či zastrčené v lištách alebo pod kobercom. Bohužiaľ, pravidlo, že najlepší zvuk ide cez kábel, v tomto prípade platí do bodky. Signál s takým vysokým výkonom bezdrôtovo kvalitne neprenesiete. Rozhranie Bluetooth je kvalitné, no len do určitej hranice.

Ovládanie domáceho kina

Bezdrôtové domáce kiná však takisto nie sú úplne bez káblov. Reproduktory energiu potrebujú. Možno ich nemusíte všetky zapájať do centrálneho reproduktora (subwoofera), ale v zástrčke byť musia. Bluetooth signálom sa už s centrálnym reproduktorom prepoja samé. Navyše tieto riešenia sú často predražené a používateľ, ktorý sa chcel káblov úplne zbaviť, je skôr sklamaný.

AV receiver

Ide o zariadenie, ktoré slúži pre spracovanie signálu z viacerých zvukových kanálov. Zvyčajne domáce kino v zostave 5.1 či 7.1 obsahuje v rámci centrálneho reproduktora – subwoofer aj receiver (integrovaný), ktorý spracováva viackanálový zvuk. K AV receiveru môžete zapojiť napríklad samotné reproduktory, zosilňovač, televízorDVD/Blu-ray prehrávač a ten zabezpečí prepínanie video a audio vstupov. Nie je potrebné jednotlivé zariadenia odpájať a pripájať. AV receivery zakúpite aj samostatne.

Domáce kino all in one

Mať všetko pokope je zrejme tou najlepšou možnosťou. Kúpiť domáce kino ako celok bez toho, aby ste museli kupovať zvlášť subwoofer, soundbar alebo aj DVD či Blu-ray prehrávač. O tom, ktoré z týchto zariadení domáce kino podporuje sa informujte u predajcu. Dnes kúpite domáce kiná all in one a nemusíte sa zamýšľať nad tým, čo ku kvalitnému priestorovému zvuku ešte treba.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre domáce kino? Parametre sú pri výbere dôležité, ale nie vždy vďaka nim získate odpoveď na všetko, čo potrebujete. Aby sme vám výber a následnú inštaláciu vášho nového domáceho kina ešte viac uľahčili, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky týkajúce sa domácich kín. Pokiaľ chcete vedieť ešte niečo, pokojne nám napíšte do komentárov pod článkom. Odpovieme či najskôr.

Čo znamená, keď moje domáce kino hlási na displeji Protection?

Nápis Protection značí, že sa vaše zariadenie prehrieva a automaticky sa vypne, aby sa predišlo poškodeniu. Zvyčajne je dôvodom to, že na domácom kine máte postavené ďalšie elektronické prístroje, ktoré zabraňujú správnemu chladeniu. Pomôcť by malo premiestnenie domáceho kina do otvoreného priestoru. Pokiaľ sa však tento nápis objavuje po každom zapnutí aj v prípade, že ste domáce kino presunuli, treba sa obrátiť na servis.

Ako zapojiť domáce kino k televízoru?

V prvom rade treba vytiahnuť všetky komponenty a skontrolovať, či niečo náhodou nechýba. Následne treba komponenty rozmiestniť (optimálnu výšku a doporučené pozície by ste mali nájsť v návode). Zväzok káblov pripojte do prístroja, farba konektorov sa musí zhodovať s farbou na prístroji. V prípade bezdrôtového prijímača je max. vzdialenosť 10 m, medzi receiverom a bezdrôtovým prijímačom by sa nemali nachádzať žiadne prekážky. Potom už len stačí pripojiť prístroj (externé zariadenie) k televízoru. Môžete použiť HDMI kábel (in – TV, out – zariadenie), podobným spôsobom treba postupovať aj pri prepojení cez zvukový kábel MCA (na oboch zariadeniach treba použiť vstup AUI). Ak sa rozhodnete na prepojenie použiť optický kábel, hľadajte na TV vstup označený Digital Audio Out a pripojené reproduktory zapnúť v nastavení televízora.

Ktoré značky sa radia k najlepším?

Domáce kiná nájdete v portfóliu približne 20 výrobcov. Trh s domácimi kinami nie je až taký bohatý, neznamená to však, že neponúka kvalitu. K obľúbeným výrobcom sa radia LG, Sony, Samsung a Panasonic. Chybu však neurobíte ani kúpou zariadenia značky Harman Kardon alebo Onkyo. Pri výbere si vždy všímajte recenzie používateľov a ich skúsenosti s daným produktom. Tak najlepšie zistíte, či je prístroj kvalitný a poskytuje to, čo sľubuje.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 21.12.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 09:43
Vendelín

Magnat Cinema Star 5.1 je pre domáce použitie úplne postačujúce kino. Je to kompaktný systém aj so subwooferom. Reproduktory majú dobrý zvuk, myslím, že sú aj kvalitne spracované. Cena je prijateľná, ak to porovnám s inými podobnými produktmi. Kupoval som cez internet, dá sa tam zohnať za lepšiu cenu než v kamennom obchode.

07/10/2021 08:04
Peter V.

Štýlové domáce kino je Auna 5.1-JW, repráčiky sú lacné, no plnia svoj účel. Vyzdvihujem super dizajn a dobrý zvuk. Uvidím, ako dlho mi budú slúžiť.

05/09/2021 08:58
Eduard

Svoj televízor som doplnil o špičkový soundbar LG SL10Y, vďaka ktorému mám pri pozeraní filmov alebo seriálov pocit, akoby som bol v kine. Zvuk je naozaj parádny a výrobca v popise produktu nepreháňa. Uvažujem, že si dokúpim aj zadné reproduktory, ale aj bez nich je to bomba. Sledovanie televízora má teraz úplne iný rozmer. Zvuk je výrazný a mohutný a plus si vyslúži aj skvelá konektivita či vydarená aplikácia, cez ktorú si viem podrobnejšie nastaviť všetko, čo potrebujem. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a oceňujem taktiež veľký výber zvukových režimov. Pri filmoch sú výborné basy a pritom dialóg je čistý a detailný. Pri prehrávaní hudby sú jednotlivé hudobné nástroje krásne čitateľné a zvuk je celkovo prekreslený. Odporúčam používať jednotlivé zvukové režimy podľa prehrávaného obsahu, mne sa to osvedčilo. Za túto cenu ide podľa mňa o jeden z najlepších soundbarov na našom trhu. Vďaka výkonnému subwooferu je tento produkt vhodný aj pre väčšie televízory 65+. S výberom tohto produktu som maximálne spokojný.

14/04/2020 09:43
milos slovak

nevypisujte tam stale tie kraviny o výkonoch .1000W,1500 W ,viete co to znamena v nf systémoch ?? ked tomu nerozumiete budte radsej ticho a piste radsej prikon celého zariadenia ,tie vase 1000 W domace kina maju v skutocnosti prikon max. 40 W, kedze prikon je vzdy vacsi ako vykon tak z uvedeného vyplyva ,ze vykon zosilnovaca je maximalne 2 x 15 W !!

12/12/2018 11:22
Milan Rajnoha

Povrchné dielo- možno postačí absolútnemu amatérovi, ale chýba vysvetlenie wi-fi, možnosti 4 K atd..

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok