Najlepšie čelovky 2021 aj na behanie – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Hoci sa zdá nákup čelovky na prvý pohľad banálnou záležitosťou, môže vás v obchode zaskočiť nielen bohatá ponuka, ale aj rôzne technické parametre, pri ktorých sa môžete rýchlo stratiť. Jednoduché malé zariadenie s jasnou funkciou svietenia vás môže prekvapiť, ale zároveň sklamať v závislosti od konkrétneho modelu.

Čelovka na turistiku

Aké sú najdôležitejšie kritéria, podľa ktorých sa môžete rozhodnúť a aké rozdiely medzi jednotlivými čelovkami existujú? Pokúsime sa vám poradiť, ako si vyberať a máme pre vás hneď aj pár tipov na tie najlepšie čelovky na trhu, ktoré dostali kladné hodnotenia od používateľov.

Najlepšie čelovky

Vďaka bohatej ponuke čeloviek, ktoré sú na trhu si určite vyberiete. Okrem týchto značiek, ktoré majú v ponuke čelovky od základných modelov s nízkou cenou až po profesionálne modely, sú na trhu aj veľmi kvalitné čelovky iných výrobcov. Od ultraľahkých na beh až po tie najvýkonnejšie s výborným dosvitom, vysokou svietivosťou, extrémnou odolnosťou a výdržou.

Názov Hodnotenie Detail
Silva Cross Trail 6X   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Forclaz REK 100   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
GP CH34   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Emos P3512   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
CEL-TEC HL150R   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
commshop LED čelovka   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Čelovky – recenzie

Čelovka je neoceniteľným pomocníkom pri večernom behu či pri turistike. Ako si však spomedzi toľkých modelov vybrať? Ak sa vám nechce "lúskať" nášho sprievodcu výberom a hľadať tú najlepšiu čelovku na vlastnú päsť, prečítajte si naše recenzie. Možno medzi nimi nájdete vhodného kandidáta na kúpu.

Kde budete čelovku používať?

V prvom rade si musíte ujasniť, kde budete čelovku používať. Ste víkendový obdivovateľ prírody, sem tam sa zatúlate do jaskyne v okolí alebo radi kempujete a k povinnej výbave do batohu potrebujete aj dobre svietidlo? Alebo máte radi adrenalínový šport, náročnejšie lezenie po horách a potulujete sa hlboko v lese? Pre bežné nenáročné situácie vám postačí jednoduchší model. Ak však potrebujete 100-percentné svietidlo v náročnom teréne alebo pracovnom prostredí, váš výber by sa mal zúžiť na špičkové čelovky, ktoré majú výborne parametre a užitočné funkcie, o ktorých ani neviete, že ich budete raz potrebovať.

Čelovka na hory

Cena čeloviek za základné modely je nízka a dostupná pre každého. Ak si budete vyberať kvalitnú profesionálnu čelovku, tam už rátajte s vyššou sumou, ktorá bude zodpovedať vysokej kvalite.

Parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať

Ak máte jasno v tom, pri akej aktivite budete čelovú lampu používať, malým vodíkom pre výber je práve účel, na ktorý čelovku potrebujete. Kým pri behu je dôležitá hmotnosť, pri cyklistike už zaváži vysoký dosvit, široké ohnisko a v neposlednom rade doba svietenia. Horolezci a milovníci turistiky zase vyžadujú čelovku, ktorá má nižšiu hmotnosť, vyššiu dobu svietenia, široké ohnisko a veľmi vysoký dosvit. Určite zaváži aj bezpečný spôsob upnutia, či už priamo na hlavu alebo na prilbu. Vodné a zimné športy alebo akékoľvek outdoorové aktivity si vyžadujú, aby vaša čelovka bola odolná voči vode, prachu, nárazu, mala vysoký dosvit a vydržala dlhšiu dobu svietenia. Pri cestovaní a spoznávaní prírody určite oceníte model s nižšou hmotnosťou a veľkou výdržou doby svietenia.

Dôležité parametre:

  • svetelný výkon, dosvit a vydrž svietenia,
  • regulácia svitu,
  • spôsob napájania,
  • odolnosť (vodotesnosť, nárazu vzdornosť, odolnosť voči prachu),
  • spôsob upnutia a nastaviteľnosť čelovky na hlave,
  • celková hmotnosť,
  • kvalita spracovania,
  • overení výrobcovia (Fenix, Led Lenser, Petzl, Inova, Silva).

Dosvit

Tento parameter udáva vzdialenosť, do akej vám čelová lampa dokáže svietiť. Pri stanovačke vám postačí dosvit niekoľko metrov (70 – 200 lúmenov). Ak sa pohybujete v neznámom náročnom teréne, je ideálnejšia čelovka s dosvitom, ktorý prenikne až niekoľko metrov a nerobí mu problém krovie a lesný porast a to v rozmedzí 200 – 450 lúmenov. Špičkové modely dosahujú maximálny dosvit až 700 – 900 lúmenov, výnimkou nie je ani vyššia hodnota.

Svetelnosť čelovej lampy sa udáva v lúmenoch (lm), teda množstve svetla, ktoré sa vyžaruje tento svetelný zdroj. Aj keď vyššie číslo lúmenov znamená vyššiu svietivosť, konečný výsledok závisí ešte aj od rozptylu svetla. Napríklad klasická žiarovka s výkonom 40 W vydá svietivosť asi 400 lúmenov. Pri 5 W LED žiarovke je to rovnaká hodnota 420 lúmenov. 25 W halogénová žiarovka má 260 lúmenov. Ak by ste chceli dosiahnuť hodnoty, akou svieti 100 W klasická žiarovka, potrebovali by ste 1 360 lúmenov. 

Zdroj svetla

Najčastejším zdrojom svetla čelovej lampy býva LED diódy, ale výnimkou nie sú ani halogénové žiarovky. Svetelnosť oboch je viac než dobrá. Výber je v tomto prípade vecou preferencií. Zavážiť môže napríklad to, či máte radšej mäkké, alebo ostré svetlo.

Hmotnosť

Celková váha býva údaj, ktorý určite neprehliadnite, ak budete využívať čelovku pri behu, cestovaní alebo športových aktivitách.

Čelovka na behanie

Hmotnosť čelovky bez batérie a s batériu môže prekvapiť, preto si overte, či údaj o hmotnosti označuje celkovú váhu s akumulátorom alebo bez neho.

Odolnosť

Horolezci, skialpinisti alebo športovci určite ocenia zvýšenú odolnosť čelovky. Tá sa udáva krytím IP podľa noriem od IPX4, kedy vám postačí odolnosť voči dažďu až po IPX8. Táto odolnosť zvládne aj ponorenie do vody.

Výdrž alebo doba svietenie

Hodnota doby svietenia sa môže rapídne znížiť v mínusových teplotách, preto ak budete používať čelovku v zime, mraze alebo extrémne vlhkom prostredí rátajte so skrátením výdrže.

Typ napájania

Najviac sa využívajú ako zdroj napájania tužkové alebo mikrotužkové batérie. Výkonnejšie modely sú napájané lítiovými alebo Li-Ion akumulátormi s možnosťou nabíjania.

Inteligentné čelové lampy

V súčasnosti nájdete na trhu aj inteligentné čelovky, ktorým nechýba možnosť nabíjania pomocou USB portu, automatické ostrenie, ako aj senzorové prispôsobovanie podľa pohľadu a nastavenie rôznych svetelných režimov pre aktivity.

Čelovka na šport

Tie najdôležitejšie technické parametre pri čelovkách ešte dopĺňajú celkový dizajn, umiestnenie batérie a možnosti nastavenia čelovky priamo na hlave, prípadne prilbe. Čim komfortnejšia a jednoduchšia manipulácia s čelovkou priamo na hlave, tým lepšie. Výhodou je aj umiestnenie batérie tak, aby bola vyvážená s reflektorom. Veľmi obľúbenými sú čelovky s puzdrom umiestneným v zadnej časti hlavy, tým je zaručená dobrá rozloženosť váhy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nákup čelovky je pomerne jednoduchá záležitosť. Stačí vedieť, na čo všetko ju budete používať, aký potrebujete dosvit a výdrž, akú hmotnosť a aký typ napájania. Stratili ste sa? Možno vám pri výbere pomôžu odpovede na často kladené otázky ohľadom čeloviek.

Aký svetelný tok si mám vybrať?

Svetelný tok určuje mieru svetla, ktorá vychádza z čelovky (udáva sa v lúmenoch). Čím vyššia je táto hodnota, tým viac svetla z čelovky vychádza. Na behanie, outdoorové športy a ľahkú turistiku odporúčame 100 až 299 lm, na vysokohorskú turistiku a extrémne športy 300 až 799 lm.

Čelovka s napájacím akumulátorom alebo s batériami? Čo je pre mňa lepšie?

Väčšina čeloviek je napájaná klasickými tužkovými a mikrotužkovými batériami. Majú dobrú svietivosť a vydržia napájať čelovku pomerne dlho. Ak potrebujete model s vysokou svietivosťou, poobzerajte sa po čelovke a napájacím akumulátorom. Nevýhodou je však vyššia hmotnosť.

Aký dosah svetla potrebujem?

Opäť to závisí od toho, načo budete čelovku používať. Napr. na bicyklovanie sa hodí čelovka s dosahom min. 50 m, pri turistike sa hodí ešte o niečo väčší dosah. Dosah súvisí so svetelným tokom. Čím je vyšší, tým je vyšší aj dosah svetla.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 15.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 27.05.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár