Najlepšie čelovky 2024 aj na behanie – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Hoci sa zdá nákup čelovky na prvý pohľad banálnou záležitosťou, môže vás v obchode zaskočiť nielen bohatá ponuka, ale aj rôzne technické parametre, pri ktorých sa môžete rýchlo stratiť. Jednoduché malé zariadenie s jasnou funkciou svietenia vás môže prekvapiť, ale zároveň sklamať v závislosti od konkrétneho modelu.

Čelovka na turistiku

Aké sú najdôležitejšie kritéria, podľa ktorých sa môžete rozhodnúť a aké rozdiely medzi jednotlivými čelovkami existujú? Pokúsime sa vám poradiť, ako si vyberať a máme pre vás hneď aj pár tipov na tie najlepšie čelovky na trhu, ktoré dostali kladné hodnotenia od používateľov.

Najlepšie čelovky

Vďaka bohatej ponuke čeloviek, ktoré sú na trhu si určite vyberiete. Okrem týchto značiek, ktoré majú v ponuke čelovky od základných modelov s nízkou cenou až po profesionálne modely, sú na trhu aj veľmi kvalitné čelovky iných výrobcov. Od ultraľahkých na beh až po tie najvýkonnejšie s výborným dosvitom, vysokou svietivosťou, extrémnou odolnosťou a výdržou.

Názov Hodnotenie Detail
Petzl Actik Core   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fenix HM65R   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Energizer Headlight   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Emos P3532   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Ledlenser MH3   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Čelovky – recenzie

Čelovka je neoceniteľným pomocníkom pri večernom behu či pri turistike. Ako si však spomedzi toľkých modelov vybrať? Ak sa vám nechce "lúskať" nášho sprievodcu výberom a hľadať tú najlepšiu čelovku na vlastnú päsť, prečítajte si naše recenzie. Možno medzi nimi nájdete vhodného kandidáta na kúpu.

Kde budete čelovku používať?

V prvom rade si musíte ujasniť, kde budete čelovku používať. Ste víkendový obdivovateľ prírody, sem tam sa zatúlate do jaskyne v okolí alebo radi kempujete a k povinnej výbave do batohu potrebujete aj dobre svietidlo? Alebo máte radi adrenalínový šport, náročnejšie lezenie po horách a potulujete sa hlboko v lese? Pre bežné nenáročné situácie vám postačí jednoduchší model. Ak však potrebujete 100-percentné svietidlo v náročnom teréne alebo pracovnom prostredí, váš výber by sa mal zúžiť na špičkové čelovky, ktoré majú výborne parametre a užitočné funkcie, o ktorých ani neviete, že ich budete raz potrebovať.

Čelovka na hory

Cena čeloviek za základné modely je nízka a dostupná pre každého. Ak si budete vyberať kvalitnú profesionálnu čelovku, tam už rátajte s vyššou sumou, ktorá bude zodpovedať vysokej kvalite.

Parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať

Ak máte jasno v tom, pri akej aktivite budete čelovú lampu používať, malým vodíkom pre výber je práve účel, na ktorý čelovku potrebujete. Kým pri behu je dôležitá hmotnosť, pri cyklistike už zaváži vysoký dosvit, široké ohnisko a v neposlednom rade doba svietenia. Horolezci a milovníci turistiky zase vyžadujú čelovku, ktorá má nižšiu hmotnosť, vyššiu dobu svietenia, široké ohnisko a veľmi vysoký dosvit. Určite zaváži aj bezpečný spôsob upnutia, či už priamo na hlavu alebo na prilbu. Vodné a zimné športy alebo akékoľvek outdoorové aktivity si vyžadujú, aby vaša čelovka bola odolná voči vode, prachu, nárazu, mala vysoký dosvit a vydržala dlhšiu dobu svietenia. Pri cestovaní a spoznávaní prírody určite oceníte model s nižšou hmotnosťou a veľkou výdržou doby svietenia.

Dôležité parametre:

  • svetelný výkon, dosvit a vydrž svietenia,
  • regulácia svitu,
  • spôsob napájania,
  • odolnosť (vodotesnosť, nárazu vzdornosť, odolnosť voči prachu),
  • spôsob upnutia a nastaviteľnosť čelovky na hlave,
  • celková hmotnosť,
  • kvalita spracovania,
  • overení výrobcovia (Fenix, Led Lenser, Petzl, Inova, Silva).

Dosvit

Tento parameter udáva vzdialenosť, do akej vám čelová lampa dokáže svietiť. Pri stanovačke vám postačí dosvit niekoľko metrov (70 – 200 lúmenov). Ak sa pohybujete v neznámom náročnom teréne, je ideálnejšia čelovka s dosvitom, ktorý prenikne až niekoľko metrov a nerobí mu problém krovie a lesný porast a to v rozmedzí 200 – 450 lúmenov. Špičkové modely dosahujú maximálny dosvit až 700 – 900 lúmenov, výnimkou nie je ani vyššia hodnota.

Svetelnosť čelovej lampy sa udáva v lúmenoch (lm), teda množstve svetla, ktoré sa vyžaruje tento svetelný zdroj. Aj keď vyššie číslo lúmenov znamená vyššiu svietivosť, konečný výsledok závisí ešte aj od rozptylu svetla. Napríklad klasická žiarovka s výkonom 40 W vydá svietivosť asi 400 lúmenov. Pri 5 W LED žiarovke je to rovnaká hodnota 420 lúmenov. 25 W halogénová žiarovka má 260 lúmenov. Ak by ste chceli dosiahnuť hodnoty, akou svieti 100 W klasická žiarovka, potrebovali by ste 1 360 lúmenov. 

Zdroj svetla

Najčastejším zdrojom svetla čelovej lampy býva LED diódy, ale výnimkou nie sú ani halogénové žiarovky. Svetelnosť oboch je viac než dobrá. Výber je v tomto prípade vecou preferencií. Zavážiť môže napríklad to, či máte radšej mäkké, alebo ostré svetlo.

Hmotnosť

Celková váha býva údaj, ktorý určite neprehliadnite, ak budete využívať čelovku pri behu, cestovaní alebo športových aktivitách.

Čelovka na behanie

Hmotnosť čelovky bez batérie a s batériu môže prekvapiť, preto si overte, či údaj o hmotnosti označuje celkovú váhu s akumulátorom alebo bez neho.

Odolnosť

Horolezci, skialpinisti alebo športovci určite ocenia zvýšenú odolnosť čelovky. Tá sa udáva krytím IP podľa noriem od IPX4, kedy vám postačí odolnosť voči dažďu až po IPX8. Táto odolnosť zvládne aj ponorenie do vody.

Výdrž alebo doba svietenie

Hodnota doby svietenia sa môže rapídne znížiť v mínusových teplotách, preto ak budete používať čelovku v zime, mraze alebo extrémne vlhkom prostredí rátajte so skrátením výdrže.

Typ napájania

Najviac sa využívajú ako zdroj napájania tužkové alebo mikrotužkové batérie. Výkonnejšie modely sú napájané lítiovými alebo Li-Ion akumulátormi s možnosťou nabíjania.

Inteligentné čelové lampy

V súčasnosti nájdete na trhu aj inteligentné čelovky, ktorým nechýba možnosť nabíjania pomocou USB portu, automatické ostrenie, ako aj senzorové prispôsobovanie podľa pohľadu a nastavenie rôznych svetelných režimov pre aktivity.

Čelovka na šport

Tie najdôležitejšie technické parametre pri čelovkách ešte dopĺňajú celkový dizajn, umiestnenie batérie a možnosti nastavenia čelovky priamo na hlave, prípadne prilbe. Čim komfortnejšia a jednoduchšia manipulácia s čelovkou priamo na hlave, tým lepšie. Výhodou je aj umiestnenie batérie tak, aby bola vyvážená s reflektorom. Veľmi obľúbenými sú čelovky s puzdrom umiestneným v zadnej časti hlavy, tým je zaručená dobrá rozloženosť váhy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nákup čelovky je pomerne jednoduchá záležitosť. Stačí vedieť, na čo všetko ju budete používať, aký potrebujete dosvit a výdrž, akú hmotnosť a aký typ napájania. Stratili ste sa? Možno vám pri výbere pomôžu odpovede na často kladené otázky ohľadom čeloviek.

Aký svetelný tok si mám vybrať?

Svetelný tok určuje mieru svetla, ktorá vychádza z čelovky (udáva sa v lúmenoch). Čím vyššia je táto hodnota, tým viac svetla z čelovky vychádza. Na behanie, outdoorové športy a ľahkú turistiku odporúčame 100 až 299 lm, na vysokohorskú turistiku a extrémne športy 300 až 799 lm.

Čelovka s napájacím akumulátorom alebo s batériami? Čo je pre mňa lepšie?

Väčšina čeloviek je napájaná klasickými tužkovými a mikrotužkovými batériami. Majú dobrú svietivosť a vydržia napájať čelovku pomerne dlho. Ak potrebujete model s vysokou svietivosťou, poobzerajte sa po čelovke a napájacím akumulátorom. Nevýhodou je však vyššia hmotnosť.

Aký dosah svetla potrebujem?

Opäť to závisí od toho, načo budete čelovku používať. Napr. na bicyklovanie sa hodí čelovka s dosahom min. 50 m, pri turistike sa hodí ešte o niečo väčší dosah. Dosah súvisí so svetelným tokom. Čím je vyšší, tým je vyšší aj dosah svetla.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 15.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 08:40
Matej

Yate VEGA AKU je super čelovka, funguje presne tak, ako uviedol výrobca v popise produktu. Je nabíjacia, čiže nemusím riešiť baterky. Páči sa mi, že má niekoľko možností svietenia, je ľahučká a svietivosť je dostatočná. Maličkým mínusom je, že gumové krytie USB pripojenia nedrží úplne dobre. Na výkon čelovky a jej používanie to ale nemá vplyv. Cena je veľmi dobrá, za mňa spokojnosť.

13/12/2021 16:37
Jano

Campgo T9 bola u mňa zatiaľ najlepšia voľba. Svietivosť je super a páči sa mi aj celkové prevedenie. Veľké plus dávam za odolnosť, nízku cenu, batériu v balení aj možnosť používať čelovku ako klasickú ručnú batériu. Mínusom je vyššia hmotnosť, ale keďže čelovka je kovová, dalo sa to čakať. Na hlave sedí dobre, má pohodlné a nastaviteľné popruhy.

18/10/2021 18:17
Mišo S.

Maximálna spokojnosť s čelovkou Petzl Actik. Váha je príjemná tak, aby ma netlačila na hlave a oceňujem možnosť dokúpiť si dobíjateľnú baterku Petzl Accu Core. Dosvit je veľmi dobrý a je tu tiež možnosť svietenia na červeno.

13/10/2021 16:43
Rudolf N.

Nedávno som si kúpil čelovku Forclaz Trek 500 a zatiaľ som ju použil len na jednom výlete. Výlet trval pár hodín v noci a svietivosť bola absolútne dostatočná. Bola to fajn kúpa a za dobrú cenu.

14/08/2021 21:42
Zdeno L.

Za najlepšiu čelovku v rámci pomeru ceny a kvality považujem Petzl Tikkina. Čelovka má široké rozpätie svetla a osvetlenie nablízko je úplne dokonalé. Má kompaktný vzhľad, jednoduché ovládanie a dlhú výdrž na klasické 3 x AAA batérie, ktoré sa dajú v prípade núdze dokúpiť v hocijakom obchode. Je to univerzálna čelovka pre rôzne aktivity za veľmi sympatickú cenu. Plus dávam za spratnosť, komfortné nosenie či za tri stupne svietenia. Ovládanie prebieha jediným tlačidlom a za túto cenu ponúka slušnú svietivosť. Samozrejme, dostupné sú aj oveľa výkonnejšie čleovky, no tie majú podstatne vyššiu cenu. Čelovka uspokojí nenáročných používateľov, prípadne deti, ktoré ju budú používať počas hier alebo počas nočných dobrodružných výprav. Ja ju používam pri nočnej / podvečernej turistike, aby som si videl pod nohy. Odporúčam.

12/08/2021 19:20
Kubo H.

Vydarená čelovka je CEL-TEC HL150R, ktorá má svetelný výkon 150 lúmenov a jej dosvit je do 70 metrov, čo je pri behu úplne postačujúce. Sú tu zabudované tri LED diódy a maximálna doba svietenia je 30 hodín. Oceňujem vodotesnosť s krytím IPx5, čiže dážď by jej nemal ublížiť, no zatiaľ som nemal možnosť odskúšať ju počas dažďa. O napájanie sa stará jeden dobíjateľný akumulátor, ktorý sa nabíja cez priložený USB káblik. Čelovka je ľahká, a preto sa pohodlne nosí na hlave. Nechýba tu režim červeného svetla a v rámci pomeru ceny a kvality ide o vydarený produkt. Páči sa mi intenzita osvitu aj výdrž akumulátora. Jednotlivé svietiace režimy sú premyslené a ľahko ovládateľné. Nie je ich tu zbytočne veľa, ale len tie užitočné. Okrem behu mi už zopárkrát poslúžila aj na iné účely, naposledy napríklad pri inštalácii v tesných medzistrešných priestoroch. Skvelá je možnosť meniť intenzitu svietenia aj naklonenie čelovky. Svietiť si môžete buď pod nohy alebo do diaľky. Som s ňou nadmieru spokojný.

12/08/2021 12:12
Adam S.

Používam LED čelovku commshop LED a som s ňou spokojný. Svietivosť je výborná a dosvieti naozaj ďaleko. Jedinou jej nevýhodou je masívna konštrukcia, čelovka je ťažká a veľká, na hlave preto nesedí tak, aby som sa pri nosení cítil komfortne. Na večerný beh je pre mňa úplne nepoužiteľná, no pri iných činnostiach je fajn. Táto čelovka má svietidlá s čipom, ktoré majú takmer neobmedzenú životnosť. Dosahujú vyššiu svietivosť pri nižšej spotrebe a kvôli vyššej váhe ju neodporúčam používať pri behu, ale skôr pri love zvery alebo kempovaní. Je tiež vybavená výstražným červeným svetlom. Čelovku je možné jednoducho naklápať a podľa parametrov výrobcu má dosvit až 600 metrov. Sú tu dve možnosti svietenia, a síce vysoká a slabšia intenzita svietivosti. V balení bola čelovka s popruhom, dobíjacie batérie a USB kábel. Výdrž na jedno nabitie je slušná. Čelovka bola za fajn cenu, preto som aj napriek výhradám s ňou spokojný a zatiaľ mi slúži veľmi dobre.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok