Najlepšie monitory 2020 - veľký test a porovnanie

Testovanie je u nás na dennom poriadku. Zozbierali sme externé výsledky domácich aj zahraničných nestranných testov monitorov, prešli sme stovky diskusií, hodnotení, komentárov a zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho.

Veľký monitor

V porovnávacej tabuľke nájdete len to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Rebríček pravidelne upravujeme a udržiavame ho aktualizovaný. Pripravili sme pre vás tiež návod, ako si monitor vybrať.

Najlepšie Monitory 23" až 24"

Názov Hodnotenie Detail
23,6" Samsung C24RG50FQUXEN   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
24" Dell U2415 UltraSharp   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
24" AOC C24G1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Najlepšie Herné monitory

Názov Hodnotenie Detail
34" Samsung C34F791   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
31,5" MSI Optix MAG321CQR   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
28" Acer Predator UHD 4K   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie širokouhlé monitory

Názov Hodnotenie Detail
34" Philips 349X7FJEW   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
34" Samsung C34H890   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
34" LG 34UC88 Curved Ultrawide   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Ako vybrať monitor

Určite budete súhlasiť, že orientovať sa v záplave rôznych monitorov, ktoré ponúkajú e-shopy je niekedy priam nadľudská úloha. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny pre váš účel tak, aby vám poskytoval dostatočne kvalitný obraz pre vašu prácu, koníčky či zábavu.

Vyberajte podľa použitia

Jedným z hlavných kritérií výberu je určenie si, na čo budete monitor používať. Od toho sa následne odvíjajú parametre a doplnkové funkcie monitora.

 • Kancelárska práca a bežné použitie: Pre tieto činnosti vám postačí monitor s technológiou TN, ktorá je dobrým kompromisom medzi kvalitou farieb a cenou. Ideálny pomer strán je 16:10 a rozlíšenie 1 920 × 1 200, pretože monitor nie je až tak „natiahnutý do strán“ a poskytuje väčší priestor v zvislom smere než širokouhlý monitor s pomerom 16:9.
 • Filmový fanúšik: Ak chcete na monitore sledovať filmy a video, mal by mať čo najväčšiu uhlopriečku a dobré pozorovacie uhly kvôli sledovaniu z gauča či postele. Zároveň by mal mať dobré podanie farieb a vysoký kontrast (aby čierna farba nebola sivou). Rozlíšenie je vhodné Full HD 1 920 × 1 080 bodov s pomerom strán 16:9, aby bol obraz bez čiernych pruhov. Moderným trendom sú aj monitory 21:9, ktoré zobrazia bez pruhov filmy v tzv. kinoformáte (anglicky nazývanom aj cinemascope). Týmto kritériám vyhovujú monitory s technológiu VA, prípadne aj IPS či PLS. Ak ste fanúšikom televízie, zvážte nákup monitora s TV tunerom.
 • Hráč: Pre hráčov je podstatná doba odozvy, aby pri rýchlych akčných hrách nebol obraz rozmazaný. Menej dôležité sú pozorovacie uhly (hráč sedí väčšinou priamo pred monitorom) a vernosť podania farieb. Medzi hráčmi sú preto obľúbené tzv. hráčske monitory s TN technológiou. Ak chcete 3D zobrazenie s pomocou špeciálnych okuliarov, monitor ho musí podporovať.
 • Fotograf, grafik, strihač videa: Najdôležitejšia je v tomto prípade vernosť podania farieb, čomu vyhovie monitor s technológiou IPS alebo PLS. Mal by dokázať zobraziť 10-bitovú farebnú hĺbku, na rozdiel od bežných, ktoré zobrazujú 8-bitové farby. Mal by byť vybavený Display port konektorom, keďže HDMI ani DVI rozhrania nedokážu také množstvo farieb preniesť.

Parametre monitorov

Keď už máte vybratý účel, na ktorý monitor potrebujete, začnite si všímať nasledujúce parametre.

 • Uhlopriečka a rozlíšenie: Vyberajte najmä podľa vašej vzdialenosti od obrazovky a miesta na pracovnom stole. Na bežnú prácu sa hodia 21” – 24” monitory, na sledovanie filmov, hranie hier či grafiku potom siahnite po väčšej uhlopriečke. Nezabúdajte, že čím väčšia uhlopriečka, tým väčšie sú jednotlivé obrazové body, preto by malo zároveň s ňou rásť aj rozlíšenie. Full HD rozlíšenie 1 920 × 1 080 bodov je dnes taký dobrý štandard a je vhodné do uhlopriečky cca 27”.
 • Technológia obrazovky: Má vplyv na podanie farieb, pozorovacie uhly a dobu odozvy. TN technológia je rýchla, no zároveň vykresľuje horšie farby a pri pohľade sprava či zľava obraz stráca kontrastIPS technológia má zasa skvelé pozorovacie uhly i podanie farieb, horšie je to však s čiernou farbou a dobou odozvy. PLS obrazovka ponúkne oproti IPS vylepšený kontrastTechnológia VA má skvelé podanie čiernej, vysoký kontrast a bezkonkurenčné pozorovacie uhly, avšak pomalšiu dobu odozvy a nie až také dokonalé farby ako IPS. OLED obrazovky ponúknu neuveriteľne živé a sýte farby s menšou spotrebou energie, v monitoroch sa však zatiaľ nepresadili.
 • Obnovovacia frekvencia: Tento parameter, ktorý bol podstatný pri starších CRT monitoroch, dnes už nehrá príliš dôležitú rolu, keďže obraz sa nevykresľuje zhora dolu, ale menia sa farby jednotlivých obrazových bodov zvlášť. Väčšina monitorov má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, čo postačí na akékoľvek použitie. Hráčske monitory s podporou 3D zobrazenia však potrebujú obnovovaciu frekvenciu vyššiu – 120 alebo 144 Hz.

PC monitor

 • Doba odozvy: Udáva, za aký čas dokážu jednotlivé body obrazu zmeniť farbu, t. j. aké rýchle je prekresľovanie obrazu. Ak chcete hrať akčné hry, vyberte si dobu odozvy do 5 ms. Pre ostatné činnosti tento parameter nie je príliš dôležitý. V tomto smere hrajú prím monitory s TN technológiou.
 • Kontrast: Vyšší kontrast znamená väčší rozdiel medzi bielou a čiernou farbou – to znamená, že čierna bude skutočne čierna a nie tmavosivá. Výrobcovia udávajú dva typy – statický a dynamický. Práve ten prvý je dôležitý a pohybuje sa okolo 1 000:1 pri dobrých monitoroch až po cca 3 000:1 pri monitoroch určených na sledovanie filmov či spracovanie fotografií a videa. Dynamický kontrast je len akýmsi trikom výrobcov, pretože pre jeho dosiahnutie monitor automaticky zjasňuje alebo stmavuje celý obraz.
 • Jas: Tento parameter udáva, ako silno bude monitor žiariť pri zobrazení bielej farby. Slabý jas sa prejaví najmä pri silnom dennom osvetlení tmavším obrazom a horším farebným podaním. Udáva sa v cd/m2 a pohybuje sa od 200 cd/m2 pri najlacnejších monitoroch až po cca 500 cd/m2 pri špičkových modeloch. Pre dlhšiu prácu s počítačom by ste mali siahnuť po hodnote aspoň 300 cd/m2.
 • Matná a lesklá obrazovka: Lesklá obrazovka vám poskytne o niečo sýtejšie farby, jej nevýhodou sú však odlesky svetiel, či už je to slnečné svetlo alebo lampa umiestnená pred monitorom. Pre prácu v kancelárii, kde je často silné umelé osvetlenie a serióznu prácu s grafikou či fotografiami voľte jednoznačne monitor s matnou obrazovkou.

Výbava a doplnkové funkcie monitorov

Okrem základných parametrov sú pri výbere dôležité taktiež doplnkové funkcie a výbava. Mali by ste si overiť, aké konektory monitor má, či to, či sa dá pripevniť na stenu.

 • Konektory: Základom by mal byť DVI konektor, čo je digitálne rozhranie pre prenos obrazu z počítača. Iné zariadenia ako napr. video prehrávače, Blu-ray rekordéry a pod. sa zväčša pripájajú cez HDMI rozhranie, ktoré je s DVI kompatibilné, preto ak ním monitor nie je vybavený, môžete použiť redukciu. Staršie počítače alebo prístroje pripojíte cez analógové VGA rozhranie (nazývané tiež D-SUB). Naopak, najnovším trendom je pripojenie cez rozhranie Display port, ktoré dokáže preniesť najkvalitnejší obraz a okrem toho dokáže niektoré zariadenia ako napr. notebooky tiež napájať.
 • VESA uchytenie: Monitor má vzadu otvory na skrutky pre prichytenie do stojanu (či už nástenného pevného alebo kĺbového) podľa tzv. VESA štandardu. Štandardov je niekoľko, ak teda chcete monitor uchytiť na stenu, prípadne do špeciálneho držiaka na viacero monitorov, preverte si, že držiak i monitor podporujú rovnaký VESA štandard.
 • Pivot: Funkcia, ktorá umožní otočiť monitor o 90 °, t. j. na výšku. Je dobrým pomocníkom pri čítaní dokumentov a kancelárskej práci.

Akú značku monitora zvoliť

Ak chcete kvalitnejší obraz, siahnite po monitoroch NEC, Iiyama, DELL či HP. Tieto značky ponúkajú aj modely pre poloprofesionálne použitie. Kvalitou sa na nich však pomaly začínajú doťahovať niektoré modely značiek Benq, ASUS či Philips. Bohatý výber ponúka aj LG a Samsung. Istou voľbou pre profesionálnych grafikov, fotografov či strihačov videa sú profesionálne monitory EIZO

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Najlepší herný monitor? Všímajte si nielen uhlopriečku, ale aj technologiu obrazovky či dobu odozvy

Najlepší herný monitor? Všímajte si nielen uhlopriečku, ale aj technologiu obrazovky či dobu odozvy

Monitory pre rôzne použitie majú odlišné vlastnosti a disponujú odlišnými technológiami. Uvažovali ste niekedy o tom, aké parametre musí spĺňať herný monitor? Dnes vám poradíme, ako a podľa čoho si vybrať ten správny. Najlepšie herné monitory [table] Uhlopriečka, rozlíšenie... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 08.04.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 10.01.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár