Najlepšie monitory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Testovanie je u nás na dennom poriadku. Zozbierali sme externé výsledky domácich aj zahraničných nestranných testov monitorov, prešli sme stovky diskusií, hodnotení, komentárov a zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho.

Veľký monitor

V porovnávacej tabuľke nájdete len to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Rebríček pravidelne upravujeme a udržiavame ho aktualizovaný. Pripravili sme pre vás tiež návod, ako si monitor vybrať.

Najlepšie monitory 23" až 24"

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Odyssey G32A   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips 243V7QJABF   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
AOC C27G2ZE/BK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung S24R650   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Asus VA24EHF   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie herné monitory

Názov Hodnotenie Detail
AOC C27G2ZE   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
BenQ XL2546K   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Xiaomi Mi 2K   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Acer UM.HXXEE.001   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Dell S3422DWG   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Najlepšie širokouhlé monitory

Názov Hodnotenie Detail
Asus VG34VQL   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung C49RG90   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Dell Alienware AW3423DWF   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips 345B1C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Acer Nitro XZ452CUV   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Ako vybrať monitor

Určite budete súhlasiť, že orientovať sa v záplave rôznych monitorov, ktoré ponúkajú e-shopy je niekedy priam nadľudská úloha. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny pre váš účel tak, aby vám poskytoval dostatočne kvalitný obraz pre vašu prácu, koníčky či zábavu.

Vyberajte podľa použitia

Jedným z hlavných kritérií výberu je určenie si, na čo budete monitor používať. Od toho sa následne odvíjajú parametre a doplnkové funkcie monitora.

 • Kancelárska práca a bežné použitie: Pre tieto činnosti vám postačí monitor s technológiou TN, ktorá je dobrým kompromisom medzi kvalitou farieb a cenou. Ideálny pomer strán je 16:10 a rozlíšenie 1 920 × 1 200, pretože monitor nie je až tak „natiahnutý do strán“ a poskytuje väčší priestor v zvislom smere než širokouhlý monitor s pomerom 16:9.
 • Filmový fanúšik: Ak chcete na monitore sledovať filmy a video, mal by mať čo najväčšiu uhlopriečku a dobré pozorovacie uhly kvôli sledovaniu z gauča či postele. Zároveň by mal mať dobré podanie farieb a vysoký kontrast (aby čierna farba nebola sivou). Rozlíšenie je vhodné Full HD 1 920 × 1 080 bodov s pomerom strán 16:9, aby bol obraz bez čiernych pruhov. Moderným trendom sú aj monitory 21:9, ktoré zobrazia bez pruhov filmy v tzv. kinoformáte (anglicky nazývanom aj cinemascope). Týmto kritériám vyhovujú monitory s technológiu VA, prípadne aj IPS či PLS. Ak ste fanúšikom televízie, zvážte nákup monitora s TV tunerom.
 • Hráč: Pre hráčov je podstatná doba odozvy, aby pri rýchlych akčných hrách nebol obraz rozmazaný. Menej dôležité sú pozorovacie uhly (hráč sedí väčšinou priamo pred monitorom) a vernosť podania farieb. Medzi hráčmi sú preto obľúbené tzv. hráčske monitory s TN technológiou. Ak chcete 3D zobrazenie s pomocou špeciálnych okuliarov, monitor ho musí podporovať.
 • Fotograf, grafik, strihač videa: Najdôležitejšia je v tomto prípade vernosť podania farieb, čomu vyhovie monitor s technológiou IPS alebo PLS. Mal by dokázať zobraziť 10-bitovú farebnú hĺbku, na rozdiel od bežných, ktoré zobrazujú 8-bitové farby. Mal by byť vybavený Display port konektorom, keďže HDMI ani DVI rozhrania nedokážu také množstvo farieb preniesť.

Parametre monitorov

Keď už máte vybratý účel, na ktorý monitor potrebujete, začnite si všímať nasledujúce parametre.

 • Uhlopriečka a rozlíšenie: Vyberajte najmä podľa vašej vzdialenosti od obrazovky a miesta na pracovnom stole. Na bežnú prácu sa hodia 21” – 24” monitory, na sledovanie filmov, hranie hier či grafiku potom siahnite po väčšej uhlopriečke. Nezabúdajte, že čím väčšia uhlopriečka, tým väčšie sú jednotlivé obrazové body, preto by malo zároveň s ňou rásť aj rozlíšenie. Full HD rozlíšenie 1 920 × 1 080 bodov je dnes taký dobrý štandard a je vhodné do uhlopriečky cca 27”.
 • Technológia obrazovky: Má vplyv na podanie farieb, pozorovacie uhly a dobu odozvy. TN technológia je rýchla, no zároveň vykresľuje horšie farby a pri pohľade sprava či zľava obraz stráca kontrastIPS technológia má zasa skvelé pozorovacie uhly i podanie farieb, horšie je to však s čiernou farbou a dobou odozvy. PLS obrazovka ponúkne oproti IPS vylepšený kontrastTechnológia VA má skvelé podanie čiernej, vysoký kontrast a bezkonkurenčné pozorovacie uhly, avšak pomalšiu dobu odozvy a nie až také dokonalé farby ako IPS. OLED obrazovky ponúknu neuveriteľne živé a sýte farby s menšou spotrebou energie, v monitoroch sa však zatiaľ nepresadili.
 • Obnovovacia frekvencia: Tento parameter, ktorý bol podstatný pri starších CRT monitoroch, dnes už nehrá príliš dôležitú rolu, keďže obraz sa nevykresľuje zhora dolu, ale menia sa farby jednotlivých obrazových bodov zvlášť. Väčšina monitorov má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, čo postačí na akékoľvek použitie. Hráčske monitory s podporou 3D zobrazenia však potrebujú obnovovaciu frekvenciu vyššiu – 120 alebo 144 Hz.

PC monitor

 • Doba odozvy: Udáva, za aký čas dokážu jednotlivé body obrazu zmeniť farbu, t. j. aké rýchle je prekresľovanie obrazu. Ak chcete hrať akčné hry, vyberte si dobu odozvy do 5 ms. Pre ostatné činnosti tento parameter nie je príliš dôležitý. V tomto smere hrajú prím monitory s TN technológiou.
 • Kontrast: Vyšší kontrast znamená väčší rozdiel medzi bielou a čiernou farbou – to znamená, že čierna bude skutočne čierna a nie tmavosivá. Výrobcovia udávajú dva typy – statický a dynamický. Práve ten prvý je dôležitý a pohybuje sa okolo 1 000:1 pri dobrých monitoroch až po cca 3 000:1 pri monitoroch určených na sledovanie filmov či spracovanie fotografií a videa. Dynamický kontrast je len akýmsi trikom výrobcov, pretože pre jeho dosiahnutie monitor automaticky zjasňuje alebo stmavuje celý obraz.
 • Jas: Tento parameter udáva, ako silno bude monitor žiariť pri zobrazení bielej farby. Slabý jas sa prejaví najmä pri silnom dennom osvetlení tmavším obrazom a horším farebným podaním. Udáva sa v cd/m2 a pohybuje sa od 200 cd/m2 pri najlacnejších monitoroch až po cca 500 cd/m2 pri špičkových modeloch. Pre dlhšiu prácu s počítačom by ste mali siahnuť po hodnote aspoň 300 cd/m2.
 • Matná a lesklá obrazovka: Lesklá obrazovka vám poskytne o niečo sýtejšie farby, jej nevýhodou sú však odlesky svetiel, či už je to slnečné svetlo alebo lampa umiestnená pred monitorom. Pre prácu v kancelárii, kde je často silné umelé osvetlenie a serióznu prácu s grafikou či fotografiami voľte jednoznačne monitor s matnou obrazovkou.

Výbava a doplnkové funkcie monitorov

Okrem základných parametrov sú pri výbere dôležité taktiež doplnkové funkcie a výbava. Mali by ste si overiť, aké konektory monitor má, či to, či sa dá pripevniť na stenu.

 • Konektory: Základom by mal byť DVI konektor, čo je digitálne rozhranie pre prenos obrazu z počítača. Iné zariadenia ako napr. video prehrávače, Blu-ray rekordéry a pod. sa zväčša pripájajú cez HDMI rozhranie, ktoré je s DVI kompatibilné, preto ak ním monitor nie je vybavený, môžete použiť redukciu. Staršie počítače alebo prístroje pripojíte cez analógové VGA rozhranie (nazývané tiež D-SUB). Naopak, najnovším trendom je pripojenie cez rozhranie Display port, ktoré dokáže preniesť najkvalitnejší obraz a okrem toho dokáže niektoré zariadenia ako napr. notebooky tiež napájať.
 • VESA uchytenie: Monitor má vzadu otvory na skrutky pre prichytenie do stojanu (či už nástenného pevného alebo kĺbového) podľa tzv. VESA štandardu. Štandardov je niekoľko, ak teda chcete monitor uchytiť na stenu, prípadne do špeciálneho držiaka na viacero monitorov, preverte si, že držiak i monitor podporujú rovnaký VESA štandard.
 • Pivot: Funkcia, ktorá umožní otočiť monitor o 90 °, t. j. na výšku. Je dobrým pomocníkom pri čítaní dokumentov a kancelárskej práci.

Akú značku monitora zvoliť

Ak chcete kvalitnejší obraz, siahnite po monitoroch NEC, Iiyama, DELL či HP. Tieto značky ponúkajú aj modely pre poloprofesionálne použitie. Kvalitou sa na nich však pomaly začínajú doťahovať niektoré modely značiek Benq, ASUS či Philips. Bohatý výber ponúka aj LG a Samsung. Istou voľbou pre profesionálnych grafikov, fotografov či strihačov videa sú profesionálne monitory EIZO.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Monitor k PC je zvyčajne investíciou na dlhšiu dobu. Kvalitný monitor totiž vydrží niekoľko rokov. Je potrebný na kancelársku prácu, pri sledovaní filmov, hraní hier či pri strihaní videí. Aj napriek tomu, že už poznáte parametre výberu, máte ohľadom monitorov množstvo otázok. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Ak ste sa z textu nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Aká je najvhodnejšia úprava displeja? Matná, lesklá alebo antireflexná?

Každá z povrchových úprav monitora má svoje výhody aj nevýhody. Lesklé displeje pripomínajú sklo, farby a ostrosť displeja vystupujú do popredia. Pri nevhodnom umiestnení monitora sa správa ako zrkadlo a čitateľnosť bude nízka. Matné displeje so silnou protiodrazovou vrstvou odrazom bránia. Živosť farieb a v niektorých prípadoch mierne aj ostrosť sú potlačené. Antireflexný monitor je medzikrokom medzi lesklým a matným monitorom. Dochádza na ňom k miernemu zrkadlovému odrazu, avšak monitor nevytvára veľké svetelné machule difúziou. Obraz je sýtejší ako v prípade matných monitorov.

Je zakrivenie displeja vhodné na prácu?

Zakrivením sú rohy obrazovky bližšie k očiam používateľa. Rovnako ako v prípade zakrivených TV, aj tu by mal obraz viac vťahovať a pôsobiť reálnejšie. Hranie hier alebo pozeranie filmov na zakrivenom monitore je príjemnejšie a pohodlnejšie. Pri klasickej činnosti (písanie, čítanie) však môže pôsobiť rušivo.

Aký veľký monitor si mám vybrať?

Záleží to od toho, na čo presne ho budete používať. Vo všeobecnosti je vhodnou voľbou veľkosť 19 až 24 palcov. Takáto veľkosť vám postačí na prácu s textom (môžete mať otvorené 2 okná vedľa seba). Hráčsky monitor by mal mať min. 27", monitor pre grafikov aspoň 24".

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najlepší herný monitor? Všímajte si nielen uhlopriečku, ale aj technologiu obrazovky či dobu odozvy

Najlepší herný monitor? Všímajte si nielen uhlopriečku, ale aj technologiu obrazovky či dobu odozvy

Monitory pre rôzne použitie majú odlišné vlastnosti a disponujú odlišnými technológiami. Uvažovali ste niekedy o tom, aké parametre musí spĺňať herný monitor? Dnes vám poradíme, ako a podľa čoho si vybrať ten správny. Najlepšie herné monitory [table] Uhlopriečka, rozlíšenie... Prečítať článok

Porovnanie monitorov – zahnutý/zakrivený vs rovný monitor

Porovnanie monitorov – zahnutý/zakrivený vs rovný monitor

Zahnuté monitory sú pomerne novou technológiou, ktorá je alternatívou klasických rovných obrazoviek, na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí. Ponúkajú množstvo výhod a možností, ktoré pri rovných monitoroch nenájdete, avšak všetko má svoje pre a proti. V tomto článku sa preto dozviete,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 08.04.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 10:19
Braňo

MSI Gaming Optix G242 je lacný a jednoduchý monitor, ktorý ocenia nenároční hráči. Rozlíšenie Full HD je na túto uhlopriečku postačujúce, ale určite by ma potešilo, keby je ešte väčšie. Kontrast je dobrý, LED podsvietenie tiež, len škoda, že nemá zabudované reproduktory. Ale to by som chcel v tejto cenovej hladine asi príliš veľa.

07/10/2021 08:52
Peter

Hľadal som dobrý monitor za priaznivú cenu a ako vhodná voľba mi prišiel Acer Nitro. Oceňujem spracovanie, IPS panel a zobrazovanie farieb, pretože čierna je skutočne čierna. Sklamalo ma, že balenie neobsahuje HDMI kábel.

14/09/2021 07:53
Dalibor

Používam prehnutý monitor Samsung C34J791 s uhlopriečkou 34 palcov, ktorý za tú cenu ponúka perfektný obraz. V kombinácii s Thunderbolt 3 ani nemusím riešiť napájanie MacBooku. Niekomu môže prekážať, že monitor neponúka pivot, no ja osobne si myslím, že so zahnutým displejom by ti ani nedávalo zmysel. Podsvietenie je na slušnej úrovni a farby sú pekné, živé a verné realite, pôsobiace prirodzene. Škoda, že rámček okolo displeja je plastový, no nemá to vplyv na funkčnosť displeja, skôr ide o estetický dojem. Zadná strana je z lesklého bieleho plastu, ale našťastie, monitor celkovým dojmom nepôsobí lacno. Treba si uvedomiť, že ak ho chcete používať na hranie hier, s vyšším rozlíšením rastú aj nároky na grafickú kartu. Na prácu je to ale úplne ideálny monitor. Oceňujem možnosti nastavenia obrazu, ergonómiu, spomínaný Thunderbolt 3 konektor a napájanie cez tento konektor. Plus dávam aj za integrované reproduktory, ktoré hrajú celkom slušne, za USB 3.0 port a tiež za kvalitný Thunderbolt 3 kábel, ktorý bol v cene. Páči sa mi, že káble je možné schovať do stojanu, preto sú pekne uložené a nikde nezavadzajú. Celkovo je monitor veľmi pekne a kvalitne spracovaný a na moje prekvapenie nezaberá toľko miesta na stole, ako som pôvodne očakával. Ak ho porovnám s mojim starším monitorom, bol to veľký skok vpred, takže kúpu rozhodne neľutujem.

12/09/2021 08:15
Martin

Mám ultra široký Full HD monitor LG 25UM58, ktorý je skvelý ako na prácu, tak aj na hranie hier. Hoci výrobca uvádza, že sa hodí aj na pozeranie filmov, v tomto smere sa mi neosvedčil, pretože dané rozlíšenie spôsobuje dosť veľké okraje, ak vám neprekážajú okraje, v pohode ho môžete používať i na pozeranie videí. Farby sú verné realite a na monitor sa veľmi dobre pozerá. Niekomu sa môže zdať na prvý pohľad príliš široký a nepraktický, ale keď si naň zvyknete, je to super. Zatiaľ funguje skvele. Širokouhlý monitor má pri práci tú výhodu, že môžete mať vedľa seba otvorené dva dokumenty, čiže je ideálny pre ľudí, ktorí pracujú s webmi alebo zdrojovými kódmi. Pri Full HD hrách, videách a filmoch budete mať po bokoch čierne pásy, no pri hrách a videách, ktoré podporujú rozlíšenie 2560 x 1080 px pásy nebudú a všetko vyzerá na takejto obrazovke skvele. Plus dávam za tenké okraje, držiak na káble, ktorý je umiestnený v zadnej časti, aj za HDMI v balení. K dispozícii sú rôzne režimy a ovládanie je jednoduché, pretože prebieha pomocou jediného tlačidla. Oceňujem krásny dizajn, dobré pozorovacie uhly a najmä perfektne nastavenú cenu. Tento monitor splnil moje predstavy a pri práci je pre mňa skvelou pomôckou.

11/09/2021 22:16
Adam

Používam monitor Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor. Je to zakrivený monitor s uhlopriečkou až 34 palcov a so skvelým rozlíšením (3440 x 1440 px). Xiaomi opäť nesklamalo a dokázalo priniesť kvalitný produkt za dobrú cenu. V rámci pomeru cena / výkon ide o perfektné zariadenie. Páči sa mi dizajn monitora, zobrazované farby, vstavaný kábel manažment aj dobrý manuál, ktorý bol súčasťou balenia. Oceňujem možnosť nastavenia výšky i natočenie do všetkých smerov - doľava, doprava, hore, dole. Všetky ide veľmi ľahko. Oproti môjmu staršiemu monitoru je tento stokrát lepší a teraz mám konečne zážitok z práce alebo zábavy na počítači. Na žiadne nedostatky som zatiaľ neprišiel.

11/09/2021 09:12
Zita

Som spokojná s monitorom Asus VA24EHE, ktorý má perfektný pomer ceny a výkonu. Asus je moja obľúbená značka a keďže mám od nich aj notebook, voľba monitoru bola viac menej od začiatku jasná. Monitor používam počas home officu, pretože sa mi naň lepšie a pohodlnejšie pozerá než na displej notebooku, ktorý je menší. Monitor zatiaľ funguje bezproblémovo, má krásny obraz a reprodukuje farby verné realite. Aj vizuálne vyzerá skvele, pretože má úzky rámik a matný povrch. Na pracovnom stole pôsobí elegantne. Vďaka matnému povrchu displeja som nepostrehla odlesky, avšak ak naň svieti priame slnko, viditeľnosť je horšia, stačí si však zatiahnuť žalúzie a bude dobre. :-) Je tu zabudovaný aj filter modrého svetla, ktorý znižuje jas obrazovky a nežiaduce modré svetlo. Čitateľnosť textu je super a ako jeden z malého množstva má tento monitor aj niekoľko vstupov vrátane DVI. Chýba tu však výstup na 3,5 mm jack, čo môže prekážať napríklad hráčom počítačových hier, mne to však nevadí. Monitor má viacero nastavení obrazu a veľmi dobre sa mi naň pozerá, oči ma nebolia ani pri dlhšom používaní. Za mňa veľká spokojnosť bez nejakých väčších výhrad.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok